Trots van DOVO feestelijk geopend Burgemeester P. Bode: „Rivaliteit is gezond tijdens wedstrijden" Opinie hij regen in augustusmaand: Geen wonder, want Jantje Goddeloos is weer in 't daarp VEILING SEPTER TIEL Tribune bestand tegen groot enthousiasme Kiesrecht was gebonden frage aan Nieuwbouw Rode Kruis kan beginnen Veknkndaal. Hoofdstraat Vreemd Samenwerking Achtergrond ...Dankbaarheid... Functies Uit de oude doos door Rik Valkenburg Bromfietser aangereden MARKTEN VEEN EN DAAL Met uiterst korte speeches9 maar met een geweldig enthousiasme en een oorverdovend kabaal is gisteren op het Panhuis-complex de tribune van voet balvereniging DOVO in gebruik genomenOndanks het feit dat de ceremonie erg kort moest zijn in verband met de wedstrijd tussen Go Ahead en DOVOis het een zeer spontane opening geworden. Omdat voorzitter Borg van DOVO tot zijn grote spijt door werkzaamheden was ver- hinderdsprak de tweede praeses van DOVOde heer J. J. Verschuren een kort openingswoordwaarin hij er zijn vreugde over uitsprak dat het eindelijk zover was dat het bouwwerk kon worden geopend99 Hierna heette hij burgemeester en wethouders van Vee* nendaalvertegenwoordigers van de sportstichtingde voorzitter van de KNVB9 de heer Meulemanen vele andere genodigden van harte ivelkomwaarna Veenendaals eerste burger een imponerende toespraak hielddie met een da verend applaus werd beloond. r Vitg. li f. Bouwkosten nu f 14.000hoger DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1969 Voor de speeches was er al sprake van een enorme sfeer op het Panhuis. Toeteraars verbruikten al hun krach ten om zoveel mogelijk lawaai te ma ken ter gelegenheid van de opening van de bomvolle tribune en ook klon ken er vele lovende kreten tijdens Burgemeester P. Bode tijdens zijn openingsspeech met naast hem DOVO's tweede voorzitter de heer J. J. Verschuren (rechts). de vrolijke marsmuziek, die over het sportcomplex werd uitgestrooid. Het was een zeer enthousiast publiek dat de opening bijwoonde en de geestdrift werd nog groter toen burgemeester P. Bode zijn toespraak begon. „Sport verbroedert1', dat was zijn uitgangspunt. Een en ander klonk een groot deel van de aanwezigen wat vreemd in de oren na de moeilijkheden die er waren gerezen tussen DOVO en GVVV, maar de burgemeestér kwam wel degelijk met fêiten die de funde ring vormden voor het thema dat hij had gekozen. Hij begon zijn toespraak als volgt: „Ik neem aan, dat u elke dag gretig naar uw krant grijpt en daarin leest. Wat leest u dan 't eerst? Onlangs hoor de ik iemand daaromtrent het volgen de opmerken. Hij zei: Wanneer ik een krant ga lezen sla ik eerst de sportpa gina op waar vermeld staat wat de mens heeft gepresteerd, want op de voorpagina staat alleen maar waarin de mens heeft gefaald. Deze lezer vindt „bemoediging" in het sportgebeuren. Bovendien: sport verbroedert. Daarom wil ik deze avond beginnen om toch in de eerste plaats dank te brengen aan het adres van de voetbal vereniging GVVV. Dank aan GWV na melijk' voor het „afstaan" van één van zijn voetbalavonden, waardoor het mo gelijk is dat DOVO op deze datum een wedstrijd kan spelen tegen Go Ahead, ter gelegenheid van de ingebruikneming van dit bouwwerk. Daarmee heb ik eigenlijk tegelijkertijd het probleem rivaliteit aangesneden. G.V.V.V. en DOVO zijn rivalen van elkaar". De heer Bode achtte wedstrijdsport zonder rivaliteit niet mogelijk, doch hij was van mening dal die rivaliteit alleen gezond is tijdens de wedstrijd. Daarvoor en daarna moest er volgens hem sprake zijn van een nauwe samen werking. „Van een elkaar helpen en steunen waar dat maar mogelijk is want nogmaals: Sport verbroedert", al dus de burgemeester. „Wanneer GVVV zijn wedstrijd niet verschoven had was deze tribune ook wel in gebruik geno men, al was het dan op een andere da tum geweest. Maar zo is het beter..." De burgemeester sprak er vervol gens zijn grote bewondering over uit dat voetbalvereniging DOVO ruim twee maanden na de start van de bouw de tribune had kunnen openen. Dat was volgens hem te danken aan de bouw meesters, de bouwlieden, maar vooral aan de vrijetijdswerkers die alle avon den en zaterdagmiddagen veel werk hebben verricht. De ongeveer 3200 toe schouwers beloonden deze groep met een geweldig applaus. Veenendaals eerste burger besloot zijn speech als volgt: „Zo, en dan kunt u straks als de nieuwe competitie begint, plaatsnemen. Voor twee kwartjes per wedstrijd. Van welke club u ook bent en voor welke club u ook komt. Om bij de voetbal clubs te blijven: ze zuilen alle drie hun „aanhang" van de tribune gebruik kun nen laten maken. Ik heb gezien dat de ze achtergrond al is het dan mis schien onbewust enigszins is ver werkt in de kleuren waarin de tribune is geschilderd. Als we het wit wegden ken dan zien we bovenaan langs de lijst het blauw van GWV, op de achter wand het rood van DOVO en waar zie je dan, zult u mij vragen, het groen van Unitas? Ik meen, dat er voldoende groen voor ons ligt en ik ben er bijzon der blij om dat deze kleur, ondanks de lange, hete zomer, is blijven bestaan. Ik zou dit willen zien als een gezond heidsverklaring van de grasmat. Ik hoop, dat velen in de toekomst „hun" club op deze tribune mogen aan moedigen en ook zien winnen". De felicitaties van de burgemeester waren overigens niet alleen bestemd voor DOVO maar ook voor de sport stichting, waarvan hij vond dat „zij op een toch wel bijzonder gemakkelijke wijze aan een nieuwe aanwinst was ge komen". De heer Bode verrichtte na zijn toe spraak de aftrap van de openingswed strijd tussen eredivisie-club Go Ahead en DOVO. (Zie voor het verslag van deze match de sportpagina's). VEENENDAAL Voetbalvereni ging DOVO was gisteravond niet al leen bijzonder trots op 't feit dat de tribune op het Panhuis kon worden geopend, de club is ook erg verbaasd geweest. Verbaasd over de Veenendaalse sportstichting, die het nodig vond om van de openingswedstrijd een ge deelte van de recette op te eisen, on danks het feit dat de roodwitten een vriendelijk verzoek hadden inge diend om de normale regeling voor deze match niet toe te passen. Burgemeester Bode complimen teerde in zijn toespraak ook de sport stichting met deze gemakkelijke aan winst en de stichting toonde haar dankbaarheid inderdaad in de vorm van het opeisen van een deel van de (grote) recette. Godsdienst, politiek en geld zijn altijd al drie belangrijke factoren geweest in het maatschappelijk leven. Zeker ook in V eenend aal, waar allerlei scha keringen zo rijk vertegenwoordigd zijn. Dat men op verschillende aspecten van deze factoren soms een eigenaardige kijk had in ons oude Veen zal blij ken uit onderstaand verhaal, waarover we weer eens contact opnamen met de ras-verteller uit de oude tijd: de heer Jan Verhoef van de Valleistraat. Smaakvol wist hij weer een oude herinnering op te dissen. Jan Verhoef: „Wanneer ik in onze tegenwoordige twijfelachtige zomers met hun gure november-weerge- steldheid eens uit mijn huiskamer raam het geboester daar buiten aan zie, denk ik nog wel eens terug aan mijn kinderjaren met die prachtige zonnige zomers met een wekenlang durende warmte. De zomer van 1969 heeft daar gelukkig ook weer wat van weg. Het wil echter niet zeggen dat er vroeger nooit regen viel. Met name de eerste weken van augustus kon het ook wel eens spoken, zodat de suikerperen van de boom in de bur- gemeesterstuin over de schutting vielen en mijn vriendje en ik uit de Vinkenbuurt in de Hoofdstraat, daarvan rijkelijk ons deel kregen. Tegen het laatst van augustus klaar de de lucht meestal wel weer op, zo dat op Koninginnedag, 31 augustus, het oranjezonnetje helder vanuit een blauwe lucht ons tegenstraalde. Viel ook de Koninginnedag eens een heel enkele keer in het water, dan klaagde men steen en been dat het „van 't joar toch zo'n natte zo mer was". Wanneer het begin augustus zo'n nat en stormachtig weer was, dan hoorde men velen zeggen: „Het is geen wonder. Jantje goddeloos is weer in 't daarp". Wié was dezé man? Muntte hij zo uit in goddeloze en buitensporige da den? Zeer zeker niet. Mijnheer De Ruyter was een zeer keurig en ach tenswaardig hoofdonderwijzer van een openbare lagere school in Am sterdam, die zijn vakantie of een deel daarvan bij zijn familie „Rijk Oompie" in Veenendaal doorbracht. Zeker, het was treffend, de man had inderdaad vaak slecht weer, daar iiaMiiHcinifiiaiMiMaiaMaMiHiaaiMaaaHaanM juist zijn vakantie in begin augustus viel. Maar waarom noemde men dan die heer Jantje goddeloos? Wel, een voudig omdat de man overtuigd atheïst was. En dat was in die da gen nogal wat .in Veenendaal...! Al onderschreef men ten volle de rechtzinnige prediking dat we allen goddelozen waren, dit was toch al te erg: niet in een God te geloven! Nu waren de mensen in Veenen daal niet zo naïef dat ze geloofden dat het slechte weer een straf was over Jan de Ruyter, verre van- daar. Het werd meer ironisch be doeld. Omdat hij het meestal zo trof dat hij vaak slecht weer had, werd het als 't ware een spreek woord in 't Veen: „Het regent, want Jantje goddeloos is in 't daarp..." In verband hiermee wil ik ook nog even letten op zijn gastheer Rijk Oompie. Deze man heette inderdaad Rijk, Rijk de Ruyter. Maar hij was ook rijk en daar hij kinderloos was, en hij in die tijd al op jaren geko men was, zou hij natuurlijk een sui keroompje voor zijn neven en nich ten blijken te zijn. Deze man was van zeer eenvoudi ge afkomst. Hij stond in zijn jonge jaren, behalve andere werkzaamhe den, wel eens een borreltje te tap pen in een klein kroegje, met een blauw sloofje voor. Maar hij had ge luk gehad. Op zekere dag won deze man uit de Staatsloterij, niet maar een achtste of een twintigje, maar het volle pond, zegge en schrijve honderdduizend gulden. Met een verstandige belegging kon men daar in die tijd meer dan royaal van leven. Hij ging dan ook in een flink huis in de Hoofdstraat wonen, waar nu slagerij Van Hunnik staat. In latere jaren, toen geld on getwijfeld geld verdiend had, liet hij dat grote huis bouwen waar heden mevrouw G. van Schuppen woont, de riante villa die een eindje achter uit gebouwd staat. Hier sleet ,*Oom- pie" zijn laatste levensjaren en van uit dat huis werd hij uitgedragen. Meen nu niet dat deze man zijn dagen in „ledigheid" doorbracht. Hij zat in diverse besturen, want het verstand kwam met de centen; hij geraakte in de gemeenteraad en werd al spoedig wethouder... „Maar hoe kon dat, hij was libe raal en dan wethouder in zo'n dege lijk orthodox dorp?" Dat zat 'em, aldus Jan Verhoef, in dat allermiserabelste kiesstelsel dat we hadden. „Er waren toen drie soorten stemgerechtigden: loonkie- zers, huurkiezers en belastingkie zers. Kwam men met zijn loon niet aan een zeker bedrag dan was men geen loonkiezer. En uiteraard be taalde men van dat lage loon zeer weinig of in het geheel geen belas ting en huurde men liever een huis van 75 cent dan van f 1,- huur per week. Voor deze arbeiders zaten dus alle deuren op slot. En zo had men in Veenendaal veelal een liberaal be wind. Dit wil echter niet zeggen dat „Oompie" ongodsdienstig was. Trouw ging hij naar de Ned. Her vormde Kerk. Maar zijn neef, nee, dat was bar. Die bezocht kerk noch kluis... Is het wonder dat bij ongun stig weer in de zomer deze dingen nog wel eens in de gedachten van een oud Veenendaler opkomen? Grinnekend denkt de heer Verhoef terug aan deze oude tijd. Hij neemt er een vers pruimpje op. Spookt er al weer een nieuw-oud-verhaal door zijn hoofd? s* s Veilbericht van de Tielse veiling Septer van woensdag 20 augustus 1969. Opgave na klasse mm maat Appelen Benoni k.l Bloemee Mantet k.2 x James Grieve k.2 x James Grieve k.l Stark Early k.2 Yellow Transp. k.l Yellow Transp. k.2 Early Victoria Zigeunerin k.l Zigeunerin k.2 James Grieve rijp Tydemans k.l Fabrieksfruit per 100 kg blank ƒ9,10. Zuurkroet en roodkroet 5,80. Peren: x Clapps Favorite k.l - x Clapps Favorite k.2 - Precose de Treveoux k.l - Precose de Treveoux k.2 - N.-H, suikerpeer Pruimen Ontario 2549 12—32; x Czarpruimen 3473 1141; x Reine claude d 2963 1239; x Reine claude verte 4285 3149; x Washington 3563 x Wijnpruimen 56132 1179; Belle de louvain 3073 1542; Reine Victoria 2768 1740. Fabriekspruimen wit en blauw per 100 kg 6, Aardbeien per doosje van 250 gr 5090 1247. Bramen per doosje van 250 gr 2645 2027. Rode bessen per doosje van 250 gr 3458. Rode bessen 68105. Meloenen per stuk 50155 1940. Groenten: 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 78—80 70—72 67—70 35—41 9—18 61—85 60—69 58—67 33—51 23—38 17—34 15—26 24—39 23—37 21—33 27—31 16—22 29—56 25—40 20—26 13—17 22—26 18—20 16—25 10—14 31—35 24—27 30—33 18—30 37—56 - 66—70 60—63 42—44 21—24 40—46 35—42 30—43 36—41 27—29 26—30 29—33 13—32 11—21 10—19 15—27 ouillins 12—34; Komkommers groene per stuk 10—20 59; x Prinsessenbonen 34—106 11—61; x Snijbonen 45—86 15—70; Sla per 100 krop ƒ8,0013,00; Prei 41—52; uien 31—46; Wortelen 2840; Spinazie 3041; Rode kool 1122; Zilveruitjes 3537; x To maten per bakje 200270 90180; x Tomaten per bakje export a 250270; export b 260300; export c 180190; Aardappel middel 2025. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. VEENENDAAL De Veenendaalse bromfietser D. B. kwam gistermorgen in botsing met een personenauto op de hoek Randweg-westJan Steenlaan. Hij bleek daarna veel pijn te lijdèn en werd naar het ziekenhuis overgebracht. Na onderzoek kon hij echter naar huis terugkeren. Het ongeval ontstond toen de Zeister automobilist M. D. vanaf de Randweg linksaf de Jan Steenlaan wilde inrijden. De politie vermoedt dat hij de brom fietser die hem tegemoet reed niet of te laat opmerkte. SCHERPENZEEL Eiermarkt. Aan gevoerd 750.000 st. Handel: vlug. Prij zen kippeëieren van f 15,25 tot f 16,50. Henneëieren van f 10,00 tot f 14,00. Alles per 100 stuks. SCHERPENZEEL Biggenmarkt Aangevoerd 123 stuks. Handel: redelijk. Prijzen: f 92,00 tot f 105,00 per stuk. VEENENDAAL De bouw van het nieuwe Rode Kruisgebouw, waarin ook de EHBO-afdeling zal worden onderge bracht is gegund aan aannemer C. BI ij leven. Dat is dinsdagavond op de be stuursvergadering van het Rode Kruis besloten. Aan de inschrijving op 14 juli deden vier aannemers mee. De bouwkosten blijken nu f 192.000,- te bedragen. De begroting vermeldde oorspronkelijk een bedrag van f 175.000,-, Het Rode Kruis beraadt zich nog over de wijze van financiering van het verschil: f 14.000,-. Overigens is er geen beletsel meer om met de bouw te beginnen. Het tijdstip daarvan hangt af van de aannemer.

De Vallei | 1969 | | pagina 3