yVD-ER W. F. BENINK DRONG AAN OP MEER NEUTRALITEIT Samenstelling bestuur woningbouwstichting ondervond kritiek In toekomst risico voor discriminatie Leersum begroette 5000ste Lunapark nu achter raadhuis Beatboerderij „Het Hof' wordt ernstig vernield Illegale feestjes In volgende maand valt definitieve beslissing DEEL VAN KERKELIJK O VERBERG IS WOEDEND, MAAR ZEGT LIEVER NIETS DE BRIEF MET GEVOLGEN Programma VVV Rhenen Pleidooi voor vernieuwing werd verdeeld ontvangen Verbaasd Uitnodiging Links Reacties Scholier kreeg beenbreuk in speelkwartier Tentoonstelling druk bezocht Ijzerhandel heropend Gevonden en verloren <v' APPLAUS VAN RAADSLEDEN UIT DE KERKEN m >*1$" -- n -r- - DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1969 J&iw LEERSUM Het VVD-raadslid, de heer W. F. Benink, heeft gisteravond tijdens de raadsvergadering in Leersum kritiek geleverd op de samenstelling van de plaatselijke woningbouwstichting. „Ik vind het beslist geen Leersumse woningbouwstichting. Het bestuur is daarvoor veel te eenzijdig samengesteld en is pertinent geen afspiegeling van de bevolkingssamenstelling", oordeelde de heer Benink. De VVD-er staafde zijn kritiek met feiten. Daarbij bleek dat in het bestuur van de woningbouwstichting 11 van de in totaal 15 leden een kerk of christelijke organisatie vertegenwoordigen. „Een reden", aldus de heer Benink, „om bij het stichtingsbestuur aan te dringen de statuten zodanig te wijzigen, dat inderdaad kan worden gesproken van neutrale Leersumse wo- n ingbouw stichting". „In het huidige stichtingsbestuur heb ik volledig vertrouwen, maar voor de toekomst ben ik daar niet zeker van", vervolgde de VVD-er tijdens de discus sie omtrent de overdracht van het ge meentelijk woningbezit aan de woning bouwstichting. „Wanneer een meer al gemene samenstelling van het bestuur niet vooraf in de statuten van de stich ting wordt verankerd, kan en daar op wil ik de nadruk leggen in de toekomst discriminerend gewerkt wor den. De heer Benink was daarvoor o.m. verontrust, omdat de toewijzing van de woningen in de toekomst niet meer tot de competentie van B en W zal behoren, maar door de woningbouw stichting zal worden verricht. Aanvankelijk werd door de overige raadsleden niet op de kritiek van hun VVD-collega ingehaakt. Integendeel, de meerderheid toonde zich voorstan der van de overdracht en beperkte zich tot het verkrijgen van wat meer informatie over het functioneren van de woningbouwstichting. Voor de heer Benink was dit aanleiding om op te J. F. BENINK (VVD) kritiek merken: „Het verbaasd me, dat de raad zo'n coulante houding aanneemt ten opzichte van de huidige bestuurssamen stelling. Destijds heeft de raad duide lijk gesteld alleen akkoord te gaan met de vorm van de woningbouwstichting voor de bouw van het bejaardencen trum. Bij latere ontwikkelingen zou met name op de bestuurssamenstelling worden teruggekomen. Wethouder A. G. W. Schapenk vond dat het betoog van de WD-afgevaar- digde een redelijke waarschuwing in hield. „Inderdaad zou het bestuur in de toekomst bijvoorbeeld de woningverde ling wel eens „an sich" kunnen gaan houden", merkte hij op. De wethouder deed het voorstel om het bestuur van de woningbouwstichting te verzoeken de statuten zodanig te wijzigen, dat een meer neutrale samenstelling van het bestuur in de toekomst verzekerd is. Aanvankelijk zag de heer Benink dit verzoek graag wat scherper gesteld, maar er van uitgaande dat het huidige bestuur de redelijkheid van het raads voorstel zou inzien, ging hij tenslotte akkoord met het voorstel van wethou der Schapenk, evenals alle andere raadsleden. Alhoewel dr. J. C. C. Dell (Gem. Bel.) zich een voorstander toonde van de overdracht van het gemeentelijke woningbezit „ik ben er voor om de woningbouwstichting te effectueren"), vroeg hij zich toch af of de administra tieve gevolgen niet te groot zouden zijn. Burgemeester C. M. 's Jacobs des Bouvrie nam deze vrees weg door op te merken, dat administratie en even tuele technische begeleiding zullen wor den verzorgd door de zgn. Woningraad. Het besluit van de raad om de ver bouw en uitbreiding van het gemeente huis in Leersum openbaar aan te beste- 1 den werd gisteravond achterhaald door I een nieuw besluit. De mededeling van wethouder Schapenk, dat vooral de laatste tijd steeds meer was komen vast te staan, dat openb. inschrijvingen veel duurder uitvallen dan inschrijving op uitnodiging, deed de raadsleden een ander standpunt kiezen. Er zullen nu vier aannemers worden uitgenodigd voor de inschrijving, die binnenkort plaatsvindt. Buiten de agenda om stelde de Leer sumse raad gisteravond een krediet van f 130,- beschikbaar voor een drie tal moeders, die het initiatief hebben genomen om de schooljeugd te begelei den bij het oversteken op het gevaar lijke punt tussen Lomboklaan en Hof- laan. Van het beschikbaar gestelde kre diet zullen de benodigdheden, zoals re gencapes ed. worden gekocht. RHENEN Zaterdag 30 augustus organiseert de VVV-Rhenen een bus tocht naar het Geologisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het bezichtigen van de wereldvermaarde vondsten uit Rhenen. In de collegezaal geeft excursieleider Adriaan P. de Kleuver tekst en uitleg over de Rhe- nense ijstijdfossielen. Vertrek van het VVV-kantoor Rhe nen om 12.30 uur precies. Voor deze bustocht dient men 24 uur tevoren te boeken aan het VVV-kantoor Rhenen (tel. 08376-2333). Bij onvoldoende be langstelling gaat deze bustocht niet door. VEENENDAAL De tienjarige zoon van de familie Van der S. aan de Adr. van Ostadelaan moest gisteren met een dubbele beenbreuk in het Bennekomse Streekziekenhuis worden opgenomen na een vriendschappelijk partijtje voetbal. De jongen was gistermorgen tijdens het speelkwartier op het terrein van de CNS III met een aantal klasgenoten aan het voetballen. Toen hij als keeper een duik nam naar de bal, kwam hij zo ongelukkig met 'n tegenstander in bot sing, dat er een dokter aan te pasn moest komen om de diagnose te stellen. Hij werd per ambulance naar het Ben nekomse ziekenhuis overgebracht. AMERONGEN De tentoonstelling met werken van profs, semiprofs en amateurs uit Amerongen die van 31 juli tot en met 16 augustus j.l. heeft plaatsgehad in de raadzaal van het ge meentehuis, behoort al weer tot het verleden. De tentoonstelling, niet groots van opzet maar alleszins de moeite waard om te bezoeken trok in deze veertien dagen enkele honderden mensen die enthousiast waren over het tentoonge stelde. Enkele werken konden worden verkocht. Ook dit jaar is het weer een succes geweest en dat zal voor de or ganisatoren wellicht aanleiding zijn om ook volgend seizoen weer iets derge lijks op touw te zetten. LEERSUM Dinsdagavond Is ln Leersum de vijfduizendste ingezetene ge boren. De gelukkige vader, de heer A. Meindcrtsma, gaf zijn dochter Daniel le gisterochtend bij de burgerlijke stand in Leersum aan. Moeder en dochter maken het voortreffelijk. Burgemeester C. M. s'Jacob des Bou vier maakte gisteravond melding van de heuglijke gebeurtenis tijdens de raadsvergadering. De raad begroette de 5000ste ingezetene met een harte lijk applaus. Inmiddels heeft het ge meentebestuur het gelukkige ouderpaar een bloemenhulde gebracht. Vrijdag middag gaat het college op kraamvisi te en zal de kleine Daniëllc een spaar bankboekje met f 100,- worden aange boden namens het gemeentebestuur. De beatboerderij, die indertijd werd bestemd voor culturele doel einden, is het doelwit van vandalen. RHENEN Na een maand te zijn gesloten vanwege een ingrijpende ver bouwing, werd gistermiddag Ijzerhan del Bovenschen aan het Fred. v. d. Paltshof heropend. Vele belangstellen den kwarten een kijkje nemen en veel bloemstukken versierden de uitgebreide en gemoderniseerde zaak. Uit naam van het gemeentebestuur gaven de wethouders mr, J. Deen en T. van Lienden acte de présence. Wethou der en loco-burgemeester mr. Deen hield een uitgebreide toespraak, waarin hij memoreerde, dat al in 1869 een Boven- schen-telg van de gemeente Rhenen 'n pand kocht aan de zogenaamde West- Barrière. Daarmee toonde hij aan, dat deze Rhenense zakenfamilie al zeker honderd jaar in Rhenen is gevestigd. Van de zijde van het bestuur van de Rhenense Middenstands Centrale kwa men de heren H. de Rhoter en C. Mol hun gelukwensen aanbieden. 's Avonds bracht de Rhenense harmo nie „Ons Genoegen" een welluidende serenlade, als blijk van waardering voor de eigenaar van de zaak, de heer D. J. Bovenschen, in 't verenigingsleven on der meer penningmeester van de Macro, waarmee „Ons Genoegen" speciale vriendschapsbanden onderhoudt. Voor het winkelcentrum van Rhenen betekent deze uitbreiding opnieuw een welkome aanvulling. VEENENDAAL Het lunapark, dat jaarlijks wordt georganiseerd door voetbalvereniging Veenendaal wordt dit jaar niet op het Salamander-sport complex aan de Bergweg gehouden, doch op de parkeerplaats van het raad huis van Veenendaal. De kermis van bescheiden omvang wordt vandaag, vrijdag en zaterdag ge houden. Voetbalvereniging „Veenendaal", waar de opbrengst van het lunapark naar toe gaat, heeft de gemeente ver zocht om dit jaar de kermis op het plein achter het raadhuis te mogen houden in de hoop dat de recette hoger zal uitvallen dan in voorgaande jaren. Veenendaal-secretaris Roor heeft er hard aan gewerkt om de exploitanten van verschillende kermisattracties naar Veenendaal te krijgen. LEERSUM Beatboerderij „De Hof" in Leersum wordt de laatste tijd door onbekenden ernstig vernield. Deuren zijn ingetrapt en ruiten ingeslagen. Kort om, het wordt tijd, dat er nu eindelijk eens een definitieve beslissing over de toekomst van het voormalige jeugdhonk wordt genomen. Dit alarmerende ge luid liet gisteravond de heer 11. Slijkhuis (VVD) horen tijdens de raadsverga dering in Leersum. Burgemeester C. M. s'Jacob des Bouvrie antwoordde, dat enkele dagen geleden het rapport was ontvangen van de commissie van onderzoek die des tijds naar aanleiding van de sluiting van „Het Hof" was ingesteld. De bur gemeester kondigde voorts aan, dat tij dens de komende raadsvergadering het rapport aan de orde zal worden gesteld. De raad zal dan een definitieve beslis sing over het lot van de beatboerderij moeten nemen. „Ik zie maar een oplossing: de boer derij slopen of de gehele zaak zo gauw mogelijk radicaal opknappen". Deze uitspraak is van de oud-eigenaar van de boerderij aan het einde van de Hof- laan,- de heer C. de Lange. Over de boerderij zijn in Leersum al heel wat woorden gesproken. Ook tij dens de raadsvergaderingen kwam dit onderwerp vaak ter sprake. Toen de beatclub .J)e Weerwolf".op zaterdag avonden in de verbouwde boerderij dansavonden organiseerde, verliep alles naar wens. Sinds de laatste beatavond op 8 maart is het stil geworden rond dit „dorpshuis", Beatclub „De Weerwolf" is, volgens voorzitter Jaap Kampen, ontbonden. Er zijn nog wel pogingen ondernomen om de club op poten te houden, maar 't is niet gelukt. De oorzaak van de sluiting ligt in het feit dat het bestuur van de beatclub een flinke belastingschuld heeft. Geruchten hierover in Leersum spreken van «f 1000 tot f 14.000 Jaap Kampen geeft toe dat de aanslag van het belastingkantoor niet betaald kan worden. Sinds de achtste maart wordt de boer derij alleen nog gebruikt door de Volks dansgroep Karar. Deze vereniging is er wegens vakantie de laatste maanden niet meer in geweest. De Vereniging voor Openbaar Onder wijs wilde a.s. vrijdagavond een bloe mententoonstelling organiseren in de boerderij. Toen het bestuur van deze vereniging er een kijkje ging nemen kwam men tot de ontstellende ontdek king dat er bij de boerderij enorm was huisgehouden en 'n tentoonstelling niet mogelijk was. Raampjes waren stuk gegooid, een venster was doormidden gebroken, zijdeurtjes kapot geschopt enz. De gemeente heeft aan de opknap beurt van de boerderij minstens f 20.000 ten koste gelegd en om dit op een dergelijke manier te laten vernie len is wel een beetje erg. Volgens buurtbewoners worden er in de week einden clandestiene feestjes gegeven door jongelui. SCHERPENZEEL Gevonden: da mesfiets, kleine bruine portemonnee, roodwitte step, herenbril, paar kinder schoenen, paarse gebloemde paraplu, huissleutel, lichtbruine knijpportemon- nee met .inhoud en leerboek aardrijks kunde. Verloren: meisjesfiets, groene kin derfiets, lichtlila damesvest, sleutel bos, portemonnee met f 70,-, rieten mandje met inhoud, groene gezinsfiets, zwembroek met handdoek, f 50,-, groe ne herenfiets supersport en knijpporte- monnee met inhoud. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te 's-Grevelduin-Capelle (toez.): J. B. Verkade te Nieuwe-Ton- ge; te Zegveld: W. van Tuyl te Rijs- sen; te Nieuw-Buinen (toez.): T. Tijs- ma te Sexbierum; te Nunspeet (toez.): P. Koeman te Nunspeet. Bedankt: voor Barneveld: J. den Besten te Huizen; voor Buurse (Ov.): M. J. Pool te Sloten; voor Ooltgensplaat: D. van Vliet te Zetten en Andelst; voor Emmen (toez.): B. C. Juckema te Marknesse (N.O.P.). Door de gebroken ruiten hebben wind en regen vrij spel. Net als de jeugd trouwens als men de buurt moet ge loven. OVERBERG Het is allemaal gekomen door die ene brief; een deel van kerkelijk Overberg is er woedend over. Vele van de ongeveer tweehonderd ge zinnen, die iedere zondag het kleine witte Nederlands Hervormde kerkje aan de voet van de Amerongse Berg bevolken zijn geschokt, maar spreken er lie ver niet over. Zij voelen zich bedreigd en beschouwen zwijgen als het enige effectieve redmiddel tegen infiltraties van enkele „opstandige gemeenteleden", die een kerkelijke vernieuwing in Overberg willen afdwingen. De brief, die de heer J. Dek naar de krant heeft gestuurd is daarvan volgens zijn tegenstanders een duidelijk bewijs. „Waakzaamheid is geboden", luidt daarom het advies van vele gelovige Overbergers. omzelfs een voorzichtige vernieuwing binnen de kerk maar te overwegen. Zoals het nu is, is het goed", zei hij. Uit zijn woorden bleek ook een andere reden voor de zwijgzaamheid, die ve le gemeenteleden er zeer recentelijk op na houden. „Wij proberen al eni ge tijd een nieuwe voorganger aan te trekken en onrust kan daarbij alleen maar nadelig zijn. Wij vinden het in alle opzichten het beste om te zwijgen". Een andere „felle tegenstander" van de brief en daarmee van de heer J. Dek is, volgens enkele bejaarde Over bergers, die op de Dwarsweg zwijg zaam in de verte staarden, een za kenman in het (mini) centrum van Overberg. Deze merkt in zijn werk plaats echter lachend op: Wel nee, waarom zou ik iets tegen meneer Dek hebben. Voor mij is hij een bes te man. Maar laat u mij er alstublieft buiten, want u begrijpt wel, dat ik om mijn zaak moet denken". Schreef de uit Rotterdam afkomstige inwoner van Overberg immers niet in zijn „open brief", dat er in het fraaie witte kerkje ook eens gezangen zouden moeten worden gezongen? En schreef hij ook niet dat de huidige kerkeraad is vastgeroest aan oude tradities en dictatoriaal optreedt? Ja, de Overbergers hebben het inder daad gelezen en daar is het niet al leen bij gebleven. Er is uitvoerig ln de huiskamers over gesproken en toen gebeurde wat velen al reeds ge vreesd hadden: er ontpopten zich voor- en tegenstanders van de in de brief bepleite vernieuwing. Plotse ling werd het voor de buitenwereld rustig in Overberg. De zaak moest maar doodbloeden, vonden de Over bergers, die de kerkeraad trouw ble ven zweren. Door de voorstanders van de vernieuwing werd intusen - eveneens nog in de huiskamers een een discussie opgebouwd met als uit gangspunt de brief, want die zijn zo wel voor- als tegenstanders beslist nog niet vergeten. Kerkeraadslid, de heer J. van Dijk heeft voor de brief evenals voor de schrijver geen goed woord over. Ook hij hult zich in een stilzwijgen, dat overigens niet zo moeilijk te door breken blijkt. „Die brief is geheel voor rekening van de heer Dek. Daar om hebben we als kerkeraad beslo ten er niet op te reageren." De heer Van Dijk wilde zelfs aankondigen, dat er „in ieder geval geen enkele reden voor de kerkeraad aanwezig is De keer J. DEK brief Tegenstanders van de inmiddels voor Overberg historisch geworden brief zijn moeilijk te vinden. Of het zou de familie Henken moeten zijn, maar ook zij bemoeit zich er liever niet openlijk mee. Toch merkt mevrouw Henken op, terwijl haar man goed keurend meeluistert: „Ze moeten die meneer Dek gewoon links laten lig gen dan bloedt de zaak vanzelf dood. overigens begrijp ik niet waar zo'n man zich mee bemoeit. Wij hebben helemaal geen behoefte aan vernieu wing. Hij kan nu wel zeggen, dat on ze gemeente gewoon hervormd is, maar ik durf te verzekeren, dat het merendeel de gereformeerde-bonds- modaliteit aanhangt". Voor mevrouw Henken is het een on verteerbare zaak, dat iemand die niet eens in Overberg geboren is, plotseling de kerk wil veranderen, „in de ogen van die moderne men sen deugt niets. Alles moet anders en wat oud is is automatisch slecht. Op die manier wordt er alleen maar onrust en onheil gezaaid, waar wij lie ver niets mee te maken hebben". Ook mevrouw Henken is ervan over tuigd, dat voorduring van de onrust alleen de komst van een „goede pre dikant" naar Overberg maar kan tegenwerken. Een van de redenen, waarom ook haar beide zoons de in houd van de brief van de heer Dek verwerpen. Mevrouw A. Davelaar onderschrijft daarentegen de ideeën en wensen van de heer Dek, die inmiddels in Over berg de alleszeggende naam „licht- muts" heeft gekregen. „Dat er iets in onze kerk moet gebeuren staat voor mij vast. Hoe dat moet is voor mij nog een vraag", merkt zij op. „Alles willen ze hier in Overberg mo derniseren; men wil televisie, een au to etc., maar aan de kerk mag nie mand komen. Nee, als men het mij vraagt, vormt de kerkeraad een com plot, dat alles tegenhoudt. Voor de jongere generatie is in onze kerk he lemaal geen plaats. Heus, Overberg slaapt". De voorstandster van een drastische vernieuwing zegt ook namens haar man te spreken, voor wie de toestand binnen de Nederlandse hervormde kerk in Overberg eveneens voor ver andering in aanmerking komt. Mevr. Davelaar weet te vertellen, dat eigen lijk het merendeel van de gemeente leden wel een vernieuwing voorstaat. „Maar niemand durft openlijk voor zijn mening uit te komen. Men is ken nelijk bang en houdt het daarom maar liever bij het oude. Voor ons is i ieder geval de maat vol en we zullen blijven vechten tot we ons doel hebben bereikt. Vooral de jeugd heeft daar, mijns inziens, recht op". De heer J. Dek is in Overberg op het ogenblik ongetwijfeld de meest be sproken man. Wie mocht denken, dat hij na het vele stof dat zijn brief heeft doen opwaaien in zijn schulp is gekropen, vergist zich. Talloze en thousiaste reacties hebben hem aan gezet om door te gaan. Volgens de heer Dek bereikte hem slechts één ne gatief geluid met de stroom van over het algemeen zeer positieve bijval. Inmiddels is zelfs in Overberg een soort actiegroep ontstaan, die wil gaan werken aan de vorming van een constructief plan. Verder overweegt de heer Dek wanneer zijn brief bij de kerkeraad geen effect ressorteert om de Provinciale Kerkvergade ring van de toestand in de kerk van Overberg op de hoogte te stellen. Men wil dan proberen om een gemeente- avond te organiseren, waarbij verte genwoordigers van de Prov. Kerkver gadering als neutrale waarnemers aanwezig te zijn. „Er moet in ieder geval wat gebeuren", vindt nog steeds de heer Dek, die zich inmiddels ge steund weet door een 20-tal medestan ders.

De Vallei | 1969 | | pagina 5