Jongen gaf ouders van meisje valse hoop VefihaSe koek Surinaamse kranten: „daad van Slechte voorlichting vergroot onzekerheid op Curacao Tragische dood van gestrande automobilist Bij schilderijschandaal betrokkenen willen „Rubens''' teruggeven Blikfabriek krimpt sneller in dan was afgesproken" Half jaar cel voor stenen gooien naar politiemensen Vele agenten nodig om inbreker te vangen Echtpaar Kunst opgelicht met verzonnen verhaal over hun verdwenen dochter Milde eis van wege jeugdige leeftijd Kleuter onder melkwagen Spoed gevraagd met krachten bundeling in vakbeweging Kopergieterij in Maarssen wordt opgeheven Maanreis van Russen zemen zonder zorgen e enige zeem. 1/11Q f! Q die uitgekookt kan worden en V11 u U U bestand is tegen wasmiddelen Uit vrees voor vervolging Rok niet meer verplicht hij promoties in Leiden Onderzoek naar effect van autogordels bij ongelukken vlot niet erg „ERG GEMEEN" HELDENROL 99 Personeel schrijft Tweede Kamer Eenzijdig „Geen commentaar99 Op inbreektoeren TIJDENS VERLOF HOOGST ERNSTIG DOLLE CAPRIOLEN OP VEN LOSE DAKEN OVERMEESTERD ontbijt-tip voor morgen mals en kruidig BRITS GUYANA BRAZILIË EILAND IN DE BAN VAN GERUCHTEN Vragen over hulp aan gevluchte Tsjechen GECONSIGNEERD TROTS INSLIKKEN ONDER TREIN SPOORLOOS DONDtRDAfr 11 AUeUtTUf 1969 AMSTERDAM „Achteraf bezien is het een misselijke streek geweest", was Rob W. C. gisteren bereid toe te geven voor de Amsterdamse rechtbank. De officier van justitie, mr. J. J. Abspoel. zei het nog krachtiger: „een enorme rotstreek". Rob had de ouders van het vorig jaar spoorloos verdwenen meisje Betty Kunst (17) uit Zwijndrecht geld afgetroggeld met het verhaal, dat hij wist waar se was. Hij had haar ontmoet in een Düsseldorfse nachtclub, waar ze gevan gen werd gehouden, zo had hij het de ouders verteld, toen ze eind april op zijn verzoek naar een Amsterdams hotel waren gekomen. Betty's moeder had hem direct al honderd gulden willen geven, maar neen. daar wilde hij niet van weten. ..Ik heb geld genoeg op de bank in Düs- seldorf'. Toen hij echter even was wezen bel len. kwam hij wat verlegen terug: ..De banken zijn allemaal gesloten, hoor ik". Toen nog had hij echter het bankbiljet een paar keer over het tafeltje terug geschoven voordat hij het accepteerde. Bij de tweede ontmoeting, bij de fa milie Kunst thuis, had hij geld ge vraagd voor de helpers die hem vol gens zijn verhaal, zouden assisteren bij de „bevrijding" van Betty. Met het verhaal dat de poging was mislukt, kreeg hij tot twee keer toe opnieuw geld. totdat vader Kunst argwaan kreeg en naar de politie liep. Hij had toen bij elkaar al dertienhonderd gulden aan Rob gegeven. „De verdachte heeft niet alleen op lichting gepleegd, maar op een bijzon dere gemene manier misbruik gemaakt, van het verdriet en de wanhoop van de ouders", aldus de officier. „Hij wekte illusies, waardoor de wanhoop daarna nog groter werd". „Grote verontwaardiging is hier op zijn plaats". meende mr. Abspoel, „maar het is altijd hachelijk om die uit te drukken in gevangenisstraf. Daar om heb ik me als officier van justitie altijd beijverd om het vergeldingsidee zoveel mogelijk op de achtergrond te drukken". Hij wilde bij de bepaling van de strafmaat alleen maar kijken naar de persoon en de toekomst van Rob De psychiater, die de persoon had onder- KROMMENIE/DEVENTER Per soneel van Thomassen en Drijver-Ver- blifa in Krommenie maakt zich zorgen over de versnelde inkrimping van het bedrijf. In een brief aan leden van de Twee de Kamer schrijft de heer E. W. Beek namens de personeelsvertegenwoordi ging: „Ondanks de vooraf gemaakte afspraken, dat in de bestaande situatie vóór 1 augustus geen veranderingen zouden plaatsvinden, werden in Krom menie reeds voor die datum diverse produktielijnen afgevoerd". Drie ervan zouden naar België zijn gegaan, andere zouden volgen. Over de overneming van produktie van sigaren dozen lopen volgens de heer Beek on derhandelingen met een Duits bedrijf. De Tweede Kamer word gevraagd de minister van Economische Zaken te bewegen de naar het buitenland ver trokken produktielijnen naar ons land terug te brengen. De heer Beek heeft ook minister De Block (Economische Zaken) geschre ven. De objectiviteit van de minister in de zaak van de fabriekssluiting trekt hij in twijfel: U heeft zich alleen laten voorlichten door de concerndirectie van Thomassen en niet tevens door vak bandsmensen en deskundigen uit de ondernemingsraad, aldus zijn verwijt. Hij schrijft verder: „Als katholieke werknemer, die met honderdduizenden andere katholieke werknemers u op die plaats heeft neergezet om hun maat schappelijke belangen te behartigen, be gin ik nu wel echt te twijfelen aan uw christelijke moraal." De directie van het concern Thomas ten en Drijver - Verblifa in Deventer onthoudt zich van commentaar op deze brieven. Zij wil de (onafhankelijke) commissie van deskundigen, die het sluitingsbeleid gaat onderzoeken, niet in de weg lopen. Deze commissie gaat vol gende week aan het werk. NIJMEGEN Na een tip van een winkelier, heeft de Nijmeegse politie twee Tilburgse jongens achterhaald, die zich een goedkoop tienerabonne ment bij de Spoorwegen hadden aan geschaft om stelend en inbrekend door het land te trekken. Noord-Brabant had hierbij de voorkeur. Een winkelier in Nijmegen, die bei de 17-jarige klanten in zijn zaak kreeg, vertrouwde het niet en waarschuwde een voorbijwandelende agent. De twee sloegen op de vlucht met achterla ting van een tas, waarin voor f 1150.- aan gestolen artikelen bleek te zijn ge borgen. Het spoor leidde naar Tilburg, waar de jongens een scholier en een los- arbeider werden aangehouden. Zij hebben inmiddels inbraken en diefstal len in Roermond, Oss, Dongen, Tilburg en Roosendaal toegegeven. zocht, was tot de conclusie gekomen, dat Rob als kind van gescheiden ouders te weinig aandacht in zijn jeugd had gekregen. Hij wilde nu graag indruk maken en de heldenrol spelen. In zijn werk als elektricien voldeed hij goed, maar hij hield ervan allerlei avontu ren te fantaseren. De kinderrechter had hem al in een observatietehuis geplaatst, maar toen hij daar langer dan de beloofde zes maanden was geweest (omdat er nog geen geschikte inrichting voor hem was gevonden) was hij onrustig ge worden. In die situatie had hij door een kran teartikel het idee gekregen de ouders Kunst op te lichten. De eerste ontmoe ting met de ouders had hij georgani seerd in een weekeindverlof vanuit 't observatiehuis en de andere nadat hij uit het tehuis in Zeist was weggelopen. Hij was net achttien jaar geweest toen hei gebeurde. „Als hij het een maand eerder had gedaan was hij voor de kinderrechter gekomen", aldus de officier. De kinderrechter had hem niet lan ger dan zes maanden van zijn vrijheid kunnen beroven en daarom wilde mr. Abspoel ook nu niet meer tegen hem eisen. Hij vroeg zes maanden gevan genisstraf en daarvan nog twee voor waardelijk, met drie jaar proeftijd en toezicht van de reclassering. Dat met aftrek van voorarrest zodat, als de rechtbank die eis volgt, Rob spoedig vrij komt. STAPHORST De driejarige Harry Mulder uit Staphorst is omgekofnen toen hy door 'n melkwagen werd over reden. De wagen werd op het erf van een boerderij verplaatst door een broer van het slachtoffer. Deze had niet ge zien dat het kind onder de wagen zat. UTRECHT De 28-jarige Truk Sev- ket Kodak is gisteren omgekomen bij oen bedrijsongeluk in de betonfabriek #er« beschouwd dan een aanval op „De Hamer" in Jutphaas. De 28-jarige broodbezorger Ludo- vicus Hubertus Petrus Pieters uit Am sterdam Noord is sinds 16 augustus zoek. Op die dag heeft hij zijn woning verlaten om naar zijn werk te gaan. Daar is hij niet gearriveerd. Later op de dag werd z'n auto tegenover de Blijk- meer op de Uitdammerdijk aangetrof fen. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft de 19-jarige postver- zorger J. T. uit de hoofdstad wegens het gooien van stenen naar motoragen ten en rechercheurs tijdens de relletjes op de eerste dag van het Maagdenhuis proces -— 12 juni j.I. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. De officier van Jus titie had tegen T.. die het gooien naar de motoragenten toegaf, maar naar de rechercheurs hardnekkig ontkende, zes maanden met aftrek geëist. De jongeman, die indertijd voor zijn deelneming aan een relletje bij het Belgische consulaat door de kinderrech ter tot een voorwaardelijke straf werd veroordeeld, zit reeds twee maanden in voorarrest. De bewuste avond had T. op de Dam een afspraak met een meisje, dat niet was gekomen. Hij was toen op de N.Z. Voorburgwal naar de relletjes gaan kij ken. waar hij niets mee te maken wil de hebben. Hij stond langs de huizen kant en had bij een charge van de motoragenten een paar klappen gekre gen. Daardoor driftig geworden, was hij stenen gaan gooien naar de agen ten. Later had een groep jongelui, waarbij volgens een rechercheur ook T. was, stenen gegooid naar een groep recher cheurs. De officier van Justitie, mr. J. J. Abspoel, noemde dit een bombar dement op onbeschermde mensen, „een soort moordaanslag". Men had, volgens hem, geprobeerd de groep rechercheurs te stenigen. On bewapende, onbeschermde, niet agres sief optredende rechercheurs, aldus de officier. Hij noemde dit een hoogst ern stig feit. Daarom eiste hij een hoge straf op grond van de speciale en gene rale preventie. De aanval op de re chercheurs wordt als heel wat emsti- chargerende agenten, -aldus mr. Ab spoel. De rechtbank, die meteen uitspraak deed, achtte beide feiten bewezen, maar nam als verzachtende omstandigheid in aanmerking, dat het gooien naar de rechercheurs, een van de ernstigste vormen van openlijke geweldpleging, geen kwaadaardige opzet van T. is ge weest, maar dat hij dit gedaan heeft in de grote opwinding van het ogenblik. VENLO Alsof het zijn dagelijks werk was. zo behendig kroop gister middag de 33-jarige Venlonaar J. D. langs de regenpijp van een huis aan 't Arsenaalplein te Venlo. achtervolgd door een tiental politiemannen. Kort tevoren had de man zich op de eerste verdieping van het politiebureau van een begeleidende rechercheur los gerukt en was hy uit een geopend raam gesprongen. Zonder enig letsel op te lopen was hy vier en een halve meter lager op het trottoir terechtgekomen. Om de achtervolgende politie kwijt te raken, klom hij via de regenpijp weer omhoog, en sprong van dak tot dak. Toen hij zich omsingeld wist, wei gerde hij zich over te geven en dreigde hij naar beneden te springen. Op een groot plat dak boven een kledingmagazijn werd D. tenslotte door enige politiemannen overmeesterd. Ge zien de gevaarlijke situatie ter plaatse, kreeg hij een dwangbuis aan. Op straat stonden drommen mensen de capriolen van vluchteling en achtervolgers gade te slaan. D. was gearresteerd omdat hij op 15 augustus met zijn metgezel, de 32-jarige H. K., had ingebroken in liet gemeen tehuis in Bree (België). Zij werden bij hun werk gestoord door de komst van de gemeentesecretaris. Aan de hand van het kenteken van hun auto konden de twee inbrekers, zeer goede bekenden van de politie, worden aangehouden. ADVERTENTIE een paar plakjes Verkade Snijkoek met boter mmm... omdat het zo lekker is! De heer A. Lammerts van Buren, oud-hoofdredacteur van de Arnhemse Courant, het Nijmeegse Dagblad en het Gelders Dagblad, is in Arnhem overleden. Hij is 73 jaar geworden. Hij was ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau. VPELT ANI>) 250 km (Vervolg pagina 1) DEN HAAG De Surinaamse kranten hebben de Guyaanse overval op de post Tigri een daad van agressie genoemd. Het blad „De ware tyd" constateert dat Guyana voor de tweede maal Suriname uit betwist gebied heeft gegooid. In 1967 waren het ongewapende burgers, die zonder geweld door een politie patrouille uit een kamp aan de mond van de Orique werden gestuurd. Nu z(Jn het militairen, die een eenheid van de Surinaamse defensie-politie (Defpol) sma delijk op de vlucht joegen. aantal militairen in het grensgebied met Guyana terug te trekken. Het blad wijgt erop dat al dagen be kend was dat Guyana erop uit was het grensverschil weer op te rakelen. Het blad verwijt de Surinaamse regering van premier May hiervoor geen oog te hebben gehad en dat zij foutief heeft gehandeld door bijna de helft van het Een jonge vrouw huilde gister avond dikke tranen, toen het Tsje- choslowaakse volkslied werd ge speeld tijdens een bijeenkomst van Tsjechen en Slowaken in het ge bouw van de doopsgezinde gemeen te aan de Singel in Amsterdam, ter herdenking van de bezetting van hun land, een jaar geleden. Volgens het Comité-21 augustus, waarin verscheidene organisaties van Tsjechenen Slowaken in Ne derland samenwerkenwaren ruim honderd landgenotenaanwezig. De foto geeft hier een beeld van. De Tsjechoslowaakse leraar C. Grandtner, die vorig jaar uit zijn land was gevlucht, zei onder meer ,,Wie heeft, niets ontziend en on barmhartig, de zware hamer en sikkel in de handen van mijn volk gedrukt om het te laten ploe teren voor iemand, tegen wie het ook nog „broer" moet zeggen? Zelfs hier in dit vrije en gastvrije land zien wij de vuile handen op ons afkomen en zelfs hier probe ren ze onder allerlei voorwendse len tweedracht en verdeeldheid te zaaien tussen oud en nieuw, tussen Tsjechen en Slowaken, tussen lutheranen en katholieken. Land genoten, laten wij op deze gedenk waardige, trieste dag der schande ons bewust zijn van één ding, na melijk dat wij slechts één gemeen schappelijke vijand hebben, die ons tot vluchtelingen gemaakt heeft". Na afloop van de bijeenkomst formeerde zich een stoet van onge veer 200 mensen voor een stille op tocht naar het museumplein. UTRECHT Er moet spoed gezet worden achter de verdere bundeling van krachten van de georganiseerde werknemers in Nederland. De Neder landse katholieke hond van werkne mers in de bouwnijverheid vindt dat die samenwerking er desnoods zonder het CNV moet komen. In het orgaan van de bond „Op de Steiger" schrijft de voorzitter L. Brou wer. dat het NKV een duidelijk inia- tief zal nemen om tot verdere samen* werking te komen. De opmerking van de voorzitter van het CNV, de heer J. Lanser, dat de christelijke vakcentfa- le gereserveerd staat tegenover uitbrei ding van de samenwerking, wordt te leurstellend genoemd. Lukt een verdere samenwerking tus sen de drie vakcentrales niet, dan is de vraag onvermijdelijk hoe met de over blijvende goedwillenden tot een grote re samenwerking kan worden gekomen, schrijft de heer Brouwer. Hij wijst er daarbij op, dat NVV en NKV samen ruim 960.000 leden heb ben tegen CNV ruim 240.000. Het ver schil tussen de bouwbedrijfsbonden, die ook naar samenwerking streven, is in verhouding minstens zo groot. MAARSSEN Het bedrijf van de Exploitatiemaatschappij Maarsen-Breu- kelen NV in Maarssen wordt opgehe ven. De Lambri fabrieken NV in Hil versum en 's-Graveland. die de fa brieksgebouwen overnemen, zullen ook enkelen van de vijftig werknemers weer werk geven. De liquidatie houdt in dat de koper gieterij in Maarssen wordt opgeheven en alleen het betonbedrijf Industriële maatschappij voorheen J. W. Bronwas ser NV te Breukelen de activiteiten voortzet. De Lambri-fabrieken die de gebouwen overnemen, hebben het voor nemen zich in Maarssen te vestigen. De exploitatiemaatschappij kreeg bijna twee jaar geleden uitstel van be taling. CURACAO - De spanning op Cura cao is gisteren verder gestegen, toen rechter-commissaris Nahr een delega tie van de vakbonden verbood de ge arresteerde vakbondsleiders te bezoe- DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Nederhorst (PvdA) wil weten of bij veel gemeentebesturen onzekerheid be staat over de vraag of gevluchte Tsje chen onder de Algemene Bijstandswet vallen. In schriftelijke vragen aan minister Klompé (CRM) wijst hij op de finan ciële moeilijkheden van het hulpcomi té voor Tsjechen in Nederland. Ook wil hij weten of door de ver scherping van de toestand in Tsjecho- Slowakije een toeneming van vluchte lingen in ons land mag worden ver wacht en wat de regering daaraan denkt te doen. ken. Beiden, de heren Ong a Kwie en W. (Papa) Godett, zitten in de gevan genis Koraal Specht op beschuldiging van „opruiing" en „ordeverstoring". Gisteravond zag Curagao eruit alsof er weer een avondklok was ingesteld. Er waren geen mensen op straat en ook overdag komen er nauwelijks Ne derlanders in de winkelwijken. Niet dat de stemming anti-Nederlands is. Er heerst meer angst over hetgeen moge lijk komen gaat. De politie patrouilleert met dubbelbe- mande auto's, de stembureaus, waar over twee weken de verkiezingen wor den beslist, worden zwaar bewaakt. De onzekerheid op Curacao wordt nog vergroot door de uiterst gebrekki ge voorlichting. De twee kranten op het eiland hebben geen hoofdredacteur meer; de voorlichting per radio is uiterst sum mier. Zo is bijvoorbeeld ook niet ge meld dat er ten tijde van de verkiezin gen twee onderzeeboot jagers extra bij het eiland zullen zijn. De marine in de kazerne te Suffisant en op de basis Parcra zou geconsig neerd zijn. De marineleiding ontkent dit. maar opvallend is, dat het marine personeel na de dienst de kazernes niet verlaat. Dinsdagavond is er door de aanhou dende geruchtenstroom een ware storm loop op de benzinepompen op het eiland ontstaan. Later werd van officiële zijde ontkend dat de Shellraffinaderij plat zou gaan. Ook heeft de Antilliaanse regering ge reageerd op de verklaring van het Ne derlands Verbond van Vakverenigingen waarin de arrestatie van twee vakbonds leiders sterk wordt afgekeurd. Volgens de regering op Curagao, bestaat er op de Antillen nog steeds het volste ver trouwen in de vervolgingsautoriteiten en in de rechterlijke macht. Inmiddels heeft ook het Internatio naal Verbond van Vrije vakverenigin gen krachtig geprotesteerd tegen de ar restatie van de heren Ong a Kwie en Papa Godett. Het IWV heeft telegra fisch met klem de vrijlating van beiden geëist. Gouverneur Debrot keert morgen te rug op de Antillen na zijn verlof in Ne derland. De situatie is nu, dat de Guyanezen het betwiste gebied tussen de Boven- Corantijn en de Coeroeni beheersen vanuit twee door Suriname aangelegde vliegvelden. „Suriname kan niets doen zonder eerst de vinger op te steken bij Den Haag, dat, zoals het verleden reeds heeft aangetoond, niet van plan is iets anders te doen dan een paar velletjes papier vol te schrijven en er een paar diplomatieke woorden over te spreken". Suriname mag telkens z(jn trots in slikken. Men zou zich haast gaan af vragen of er wel wat valt te slikken", aldus het blad „De ware tyd". De Surinaamse premier May sprak gisteren tegen dat Suriname troepen uit het betwiste grensgebied had terugge trokken. „Integendeel, de bewapening is zelfs opgevoerd". Na de overval van Guyanezen op het vliegveldje Tigri werd één Surinamer vermist; vermoedelijk is hij gevangen genomen. Suriname heeft van Guyana geëist dat de man onmiddellijk wordt vrijgelaten. Premier May zei dat de defensie-poli tie ongeveer drie uur tegen de Guyane zen heeft gevochten maar zich terug trok toen de overmacht, te groot werd. Van de Surinamers werd niemand ge wond. AMSTERDAM Enkele uren na dat een agent met de 36-jarige J. P. A. Jansen uit Wognum, die met zijn auto in de berm van de Buikslotermeer- dijk in Amsterdam was geraakt, had staan praten, hebben enkele Duitse automobilisten het stoffelijk overschot van de heer Jansen in een naburige berm ontdekt. De man moet in de tussenliggende uren hebben geprobeerd hulp van een automobilist te krijgen om zijn bestel auto uit de berm te trekken. Hierbij moet hij door een tot nu toe onbekend gebleven auto zijn aangereden. De poli tie trof over zeventien meter bloedspo ren aan. BERGH Twee zusjes, die gister middag op de fiets plotseling een weg in Bergh overstaken, zijn door een per sonenauto aangereden. De jongste van de twee, de vierjarige Irene Philipsen, overleed ter plaatse. Haar zusje Maria (7) werd gewond. BEILEN Woensdagmiddag is op de secondaire weg Hooghalen-Beilen de 9-jarige Tilly Oostink uit Klatering, gemeente Beilen, toen zij op haar fiets plotseling naar links zwenkte aangere- reden door een achteropkomende auto. Het meisje was vrijwel op slag dood. HOORN Op de niet-beveiligde overweg in de Holenweg te Hoorn is de 17-jarige bromfietser C. Pennekamp uit Blokker gisteravond om zes uur door de trein Enkhuizen-Hoorn gegre pen. Hij was op slag dood. De trein had 35 minuten vertraging. STOLWIJK De 17-jarige elektri cien C. M. van Os uit Stolwijk is dins dagavond onder de gemeente Streef kerk door een hem tegemoetkomend bestelbusje geschept en van de weg geslingerd, toen hij met zijn bromfiets, komende vanaf het Bergstoepse pont- veer, linksaf sloeg. Hij is korte tijd later in een ziekenhuis te Gouda over leden. BERGHEM Gistermiddag is de 26-jarige mej. Th. M. Drok uit Berghem in haar woonplaats bij een verkeerson geval om het leven gekomen. Zij werd op haar bromfiets gegrepen door een vrachtauto, waaraan zij geen voorrang verleende. HELDEN In het ziekenhuis te Ven lo is woensdag de 20-jarige motorrijder H. Coppus uit Neer overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Zon dagnacht was hij onder Helden in bot sing gekomen met de 22-jarige brom fietser H. Peeters uit die plaats. De bromfietser overleed reeds enkele mi nuten na het ongeluk. LONDEN De Sovjet-Unie is van plan op 6 september een bemande aa- talleit in een baan om de maan te brengen. Dat meent de British Inter planetary Society in .Londen te weten. De vlucht zou zeven dagen duren. Het zou niet de bedoeling zijn, dat.de Russen ook op de maan gaan landen. ADVERTENTIE DEN HAAG Er z(jn onderhande lingen aan de gang over de teruggave van het aan Rubens toegeschreven schil derij, dal vorige week (nadat het vijf tigduizend gulden had opgebracht op een veiling in Den Haag) spoorloos ver dween. De handelaars en tussenpersonen b(j dit sehilderyschandaal willen het onder bepaalde voorwaarden teruggeven aan de oorspronkelijke eigenaar, de familie De Visser. De handelaars die het schilderij er gens verborgen hebben, vrezen de ge- rechelijke vervolging wegens oplich ting, valsheid in geschrifte en verduis tering, waarmee de oorspronkelijke ei genaars dreigen. De onderhandelingen over de terug gave lopen via mr. C. Bicker Caarten in Den Haag. Hij liet namens de familie De Viser beslag leggen op het schilderij nadat het op de veiling van Dick Leek was verkocht. De drie deurwaarders, die de beslag legging in het veilinglokaal aan het Noordeinde in Den Haag ten uitvoer wilden brengen, keerden onverrichter zake terug. De heer Leek had het stuk laten verstoppen. Naderhand heeft hij het meegegeven aan de man, die het ter veiling had ge bracht: de Haagse handelaar in tweede- DEN HAAG Bij promoties aan de Leidse universiteit mag andere dan de traditionele kleding gedragen wor den. Het komende senaatsbestuur heeft daartegen geen bezwaar. Minister Veringa (Onderwijs) ant woordt dit op schriftelijke vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid mej. N. Barendregt. In Leiden werd een promovendus on langs meegedeeld dat, als hij niet in rok maar in een gewoon pak op de pro motie verscheen, de rector-magnificus zou weigeren de vergadering te openen. hands goederen Appie Mahn. Sindsdien is het schilderij spoorloos. Nadat bij de handelaarsentussenper- sonen bekend was geworden, datdeoor- spronkelijke eigenaars hen wilde aan klagen voor drie misdrijven, verklaarde een hunner zich bereid ervoortezorgen dat het schilderij weer bij de oorspron kelijke eigenaars zou terug komen. De andere betrokkenen eisten echter vergoeding van de hoge onkosten die zij zouden hebben gemaakt. De onderhan delingen daarover lopen nu via het kan toor van mr. Bicker Caarten in Den Haag. DEN HAAG De medewerking van degenen, die wel of niet een autogor del dragend bij ongevallen betrokken zijn geweest, is niet bijzonder groot. Ongeveer de helft van de aangeschre venen blijkt na herhaalde verzoeken niet bereid gegevens te verstrekken ondanks de garantie dat de individuele gegevens niet door anderen dan de on derzoekers wordt gebruikt. Dit schrijft de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveiligheid in haar jaarverslag 1968, waarin gewag wordt gemaakt van de opdracht van de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid om een statistisch onderzoek in te stellen naar de ernst en de plaats van verwondingen van auto-inzittenden die bij ongevallen betrokken waren. Bij dit onderzoek zal worden nagegaan welk verband er bestaat tussen auto gordels en de ernst van de verwondin gen. De Stichting constateert dan ook met een zekere teleurstelling, dat het wel 1972 zal worden alvorens een, sta tistisch gezien, voldoende aantal gege vens is binnengekomen om tot onderlin ge vergelijking van ongevallen en hun afloop te kunnen overgaan. Inmiddels enqueteerde de Stichting reeds ruim 4000 automobilisten naar het bezit en gebruik van autogordels. Dit onderzoek had langs de wegen plaat#.

De Vallei | 1969 | | pagina 6