Veiligheidsraad behandelt kwestie-Ulster (nog) niet Griekse pers krijgt iets meer vrijheid „Maak hulpacties weer mogelijk Giri, „man van links" president van India Tsjechisch „proefjaar'1 Ierse republiek terughoudend Hoe is hel mogelijk. UNIONISTEN STAAN ACHTER „VERKLARING VAN LONDEN Politici tegen N.P.D.-congres in Nordhorn Goederentrein ontspoord WEER IN EUROPA Arabische landen keren zich af van Roemenië Eban protesteert bij de V.N. Acht jaar voor Spaanse kapelaan Nog strenge controle-maatregelen Overstromingen in België Benelux tot Nigeria en Biaira: Overwinning voor mevr. Gandhi in Congrespartij N 99 Veel gedaan voor opbouw van de vakbeweging W eloverwogen risico's bii terugtrekking van troepen" AKKOORD TERUGHOUDEND SOLIDAIR JEUGD STAKING IN CANADA JONGENS BLOKKEERDEN SPOORBAAN ONTMOETING OPBOUW KLOOF GELUKWENS Bij brand vijftig varkens dood STRAF Rogers over Vietnam t NEERGESCHOTEN LEIDER VAN ZWARTE PANTERS IN ARREST WESTDUITSE SOCIALIST IN MOSKOU DONDERDAG 21 AUGUSTUS 196'. T^EW YORK De Veiligheidsraad heeft gisteren een beslissing over het I Ierse verzoek een VN-vredesmacht naar Noord-lerland te zenden ver daagd zonder de kwestie formeel op de agenda te plaatsen. Engeland had zich krachtig tegen plaatsing op de agenda verzet. In een ongebruikelijke afwijking van de praktijk hoorde de uit vijftien leden bestaande raad een verklaring aan van de Ierse minister van Buitenlandse Zaken Patrick Hillery. Niet-leden van de raad wordt doorgaans niet toege staan het woord te voeren. Dr. Hillery deed een beroep op de raad een vredesmacht van de Verenig de Naties te zenden ondanks de door de Britse afgevaardigde Lord Caradon geopperde bezwaren. Hillery noemde de aanwezigheid van Britse soldaten in Ulster een beletsel, geen hulp. Geschil len tussen Ieren kunnen slechts door Ieren uit de weg worden geruimd, „zon der inmenging van onze naaste buur", zei hij. Lord Caradon baseerde zijn bezwa ren op het Handvest van de Verenigde Naties volgens hetwelk de volkerenor ganisatie niet gemachtigd is zich in de binnenlandse aangelegenheden van een land te mengen. De Russische afgevaardigde Zacha- rov zei, dat zijn regering het Ierse ver zoek steunt. De raad besloot echter uit een te gaan zonder de kwestie op de agenda te plaatsen. Een Britse woord voerder zei na afloop niet te verwach ten, dat de raad de kwestie opnieuw ■an de orde zal stellen. De regerende protestantse Unionisti sche partij van Noord-lerland heeft zich gisteravond geschaard achter het akkoord tussen premier James Chi- chester-Clark van Noord-lerland en de Britse regering over maatregelen tot herstel van orde en rust. Eerder was gevreesd dat de militante rechtervleu gel van deze partij zich tegen het ak koord zou verzetten. Een woordvoerder ALMELO Een groot aantal politi ci uit het oosten van ons land heeft rich uitgesproken tegen de voorgeno men bijeenkomst van de Nationalde- mokratische Partei Deutschlands, op 26 augustus in het Duitse Nordhorn. In de verklaring wordt gezegd: „De nazistische NPD wil zich op korte af stand van de Nederlandse grens met een grote vergadering manifesteren. Wij zijn daarover verontrust en veront waardigd. Het optreden van deze par tij gaat gepaard met geweld tegen an dersdenkenden. Dit is vergelijkbaar met het optreden van andere groepe ringen in het recente verleden van Duitsland. Wij betuigen onze solidari teit met alle democratische krachten in West-Duitsland, die bereid zijn dit nazisme en deze NPD te bestrijden" De verklaring is ondertekend door onder meer een groot aantal bestuurs leden van PPR, PSP, D'66 en PvdA. UTRECHT Woensdagavond om streeks half twaalf ztyn tussen Geldrop •n Eindhoven vijf wagons van een goederentrein ontspoord. De goederentrein was onderweg van Susteren naar Rotterdam. Beide sporen werden versperd. De passagiers van de laatste personentrein van Eindhoven naar Weert moesten met bussen wor den vervoerd. De oorzaak van de ont sporing is niet bekend. van deze vleugel, de oud-minister van Binnenlandse Zaken Wiliam Craig, zei op een persconferentie, dat het ver slag van premier Chichester-Clark van het gesprek met de Britse premier Wil son hem de overtuiging heeft gegeven, dat aan de vitale belangen van Ulster geen afbreuk is gedaan. Craig zei dat Wilson zich klaarblijkelijk dubbelzin nig heeft uitgelaten over zijn gesprek met Chichester. Wilson zei dat de reservepolitie van Ulster, die bijna geheel uit protestan ten bestaat, buiten spel zal worden ge zet en dat de Britse militaire bevelheb ber in Ulster voor de veiligheid ver antwoordelijk zou zijn. In Dublin, de hoofdstad van de Ier se republiek Eire, staat men terug houdend tegenover de afspraken die de premiers van Groot-Brittannië en Noord-lerland dinsdag hebben ge maakt om de normale gang van za ken in de Noordierse gemeenschap te herstellen. In regeringskringen wordt de overeenkomst als weinig meer dan een intentieverklaring beschouwd en een poging van de Britse regering om tijd te winnen in een explosieve situatie. Men ziet er geen aanpak van de moeilijkheden in om de za ken op permanente basis te regelen en betreurt dat er niet is gesproken over wezenlijke wijzigingen in de Noordierse grndwet. De Ierse regering is nog bezig de verklaring die de premiers dinsdag avond over de rechten van de inwoners van Ulster uitgaven, te bestuderen. Men acht het niet uitgesloten, dat pre mier Jack Lynch binnen enkele weken naar Londen gaat om zich volledig over de Britse bedoelingen te laten inlich ten. In Ierse kringen staat men cynisch tegenover de beloften aangaande gelij ke behandeling van de rooms-katholie- ke minderheid in Ulster. Het gebruikelijke commentaar is: „Wij hebben al dit gepraat over bur gerrechten al eerder gehoord, maar wanneer gebeurt, er wat?". Ca. 5.000 Ierse arbeiders in Birming ham en Coventry zijn volgens de orgar nisatie van Ierse republikeinse immi granten gisteren niet op hun werk ver schenen als blijk van solidariteit met de katholieke minderheid in Noord-ler land. Ook in andere Engelse steden zouden dergelijke acties zijn gehouden. In Birmingham namen ca. 1.000 Ieren deel aan demonstrate i, die een ordelijk ver loop hadden. Gisteren spoorde de ultra-rechtse do minee Ian Paisley de politiereservisten aan om zich te verzetten tegen plannen hun te ontwapenen. Deze gehate reser vemacht („B-specials") wordt nu door het Britse militair gezag geneutrali seerd. Of dat ook ontwapening betekent en ontbinding van dit korps is nog niet duidelijk. ADVERTENTIE Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur a u S c 05 Z jjS "35 t-, i .52 66 c Amsterdam regenbüi 20 17 De Bilt zw. bew. 21 32 Deelen regenbui 20 5 Eel de half bew. 20 9 Eindhoven half bew. 20 3 Den Helder regenbui 20 2 Rotterdam zw. bew. 19 15 Twente zw. bew. 19 1 Vlissingen regenbui 19 15 Zuid-Limburg zw. bew. 19 8 Aberdeen regenbui 17 12 Athene on bew. 28 0 Barcelona on bew. 28 0 Belgrado on bew. 22 0 Berlijn half bew. 25 9 0 Bordeaux zw. bew. 28 Brussel half bew. 23 8 Frankfort onbew. 23 26 Genève zw. bew. 24 04 Grenoble zw. bew. 28 0 Helsinki onbew. 23 0 Innsbruck geh. bew. 25 12 Kopenhagen half bew. 22 04 Lissabon onbew. 32 0 Locarno regen 27 8 Londen onbew. 20 0 1 Luxemburg zw bew. 23 12 Madrid onbew. 35 0 Malaga onbew. 28 0 Mallorca onbew 28 0 München regenbui 25 8 Nice onbew. 27 0 Oslo zw. bew. 23 0 Parijs onbew. 23 0 Rome onbew. 27 0 Stockholm geh. bew. 22 0.2 Wenen regen 25 0 1 Zürich zw. bew. 26 28 kO/ tal in die Spar vandaag weer voordelig. BEIROET De betrekkingen tussen Roemenië en de Arabische landen staan op het ogenblik op een laag pitje. De verhouding tussen Roemenië en de Arabische staten was al aanmerke lijk verkoeld na de oorlog van 1967, toen Roemenië de diplomatieke betrek kingen met Israël niet verbrak, zoals de andere Oosteuropese staten in navol ging van Moskou hadden gedaan. De Roemeense regering heeft nu met Israël ambassadeurs uitgewisseld. Het eerste officiële gevolg van de gebelgd heid van de Arabieren is, dat Irak zijn zaakgelastigde uit de Roemeense hoofd stad Boekarest heeft bevolen terug te keren. De Roemeense zaakgelastigde in Irak, die op het ogenblik met vakan tie is in zijn land, heeft te horen ge kregen, dat hij niet meer welkom is in de Iraakse hoofdstad Bagdad. Uit de Egyptische hoofdstad Cairo wordt vernomen, dat men daar de Roe meense ambassadeur heeft gevraagd er bij zijn regering op aan te dringen de uitwisseling van ambassadeurs met Is raël ongedaan te maken. Gisteren heeft Soedan besloten de di plomatieke betrekkingen met Roemenië te verbreken. In de Jordaanse en Iraakse pers zijn aanvallen verschenen op de Roemeen se president en partijleider Ceaucescu. TEL AVIV De Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, Abba Eban heeft in een nota aan secretaris-gene raal Oe Thant van de V.N. de Ver. Na ties beschuldigd van het meten met twee maten en zich onverschillig te to nen voor het lot van de Joden in Irak, „die met uitroeiing worden bedreigd". Daarentegen zijn volgens Eban de V.N. wel gevoelig voor het lot van de Ara bieren in de door Israël bezette gebie den, „die door geen enkele gevaar wor den bedreigd". Eban ontkent ten stelligste de be schuldigingen van Bagdad, volgens wel ke de Joden, die betrokken zijn in het nieuwe proces in Irak, voor Israël ge spioneerd hebben. BURGOS Een 28-jarige kapelaan uit Berritz in Spanje, Luis Irastorza, is gisteren door een militaire recht bank in Burgos tot acht jaar gevange nis veroordeeld wegens revolutionaire activiteit. Hij is in juli aangehouden. In zijn auto werden vlugschriften aan getroffen, die ondermijnend worden geacht. ATHENE De Griekse regering heeft vandaag een wetsontwerp voor pu- blikatie vrijgegeven op grond waarvan de persvrijheid in het land groter zal worden gemaakt Het ontwerp voorziet echter in strenge controle-maat regelen op die vrijheid en in zware straffen op artikelen, die bijvoorbeeld indruisen tegen het beleid van de regering. Het ontwerp is vandaag ter inzage gelegd voor journalisten, uitgevers en ver tegenwoordigers van vakverenigingen. Zij krijgen tot 15 september de tijd om kritiek te uiten of aanbevelingen te doen. Zoals bekend had het kolonelsregime toen het in 1967 aan de macht kwam de persvrijheid aan banden gelegd. Vorige maand maakte premier Papado- poelos echter bekend, dat hij bij wijze van proef een wet zou opstellen om de persvrijheid weer te vergroten. De voorwaarden die in het wetsont werp zijn opgenomen komen in het kort hierop neer: de regering kan on middellijk elk artikel in beslag nemen dat indruist tegen de christelijkheid, dat beledigend is voor de koning of zijn familie, dat inlichtingen verschaft over de verdediging van het land en dat het volk oproept tot strijd tegen het regime. Alle artikelen over de jeugd zul len voor publikatie moeten worden goedgekeurd door een speciaal comité, dat door het ministerie van Voor lichting in het leven zal worden ge roepen. Dit comité is ook verant woordelijk voor het controleren van publikaties van de jeugd uit het bui tenland. Een speciaal hoofdstuk in het ont werp regelt de status van de journa list en eist dat alle verslaggevers en uitgevers bij het ministerie geregis treerd staan, nadat zij zijn beoordeeld door een comité van rechters, hoog leraren, vooraanstaande burgers en persdeskundigen. Alleen geregistreer- LUIK Zwaar onweer, vergezeld van hevige regenval, heeft gisteren veel schade aangericht in de buurt van Verviers en in het oosten van België. Verscheidene beken traden buiten de oevers. In Brussel is het treinverkeer twee uur onderbroken geweest doordat de bliksem in een bovenleiding sloeg. Gistermiddag kwam de helft van Luxemburg door blikseminslag zonder stroom. Ook daar deden zich overstro mingen voor. 0 Een Russische soldaat wan delt hier in Moskou langs een bioscoop waar reclame wordt ge maakt voor de film „Tsjecho-Slo- wakije jaar van proef". De film vertoont de Russische versie van de gebeurtenissen in 1968 in Tsje- cho-Stowakije. TORONO 3200 arbeiders van de nikkelmijnen in Sudbury, Ontario, heb ben vandaag het werk neergelegd, om dat zij de door de werkgevers geboden lonen in het nieuwe arbeidscontract te laag achten. Zes weken geleden zijn al 17.000 arbeiders in staking gegaan van een andere maatschappij, die daar nik kelmijnen exploiteert. Sinds begin au gustus staken, eveneens in Ontario, 21.000 arbeiders in de staalindustrie. STUTTGART Aangezet door de berichten over de jongste trein-ongeluk- ken ir. West-Duitsland hebben 2 jongens geprobeerd 'n dergelijk ongeluk nog eens te laten gebeuren, opdat ze het van na bij konden meemaken. Op een secun dair baanvak in de buurt van Stutt gart stapelden de jongens vier dagen achtereen grote stenen op de rails. Slechts door de oplettendheid van een treinmachinist kon een vierde ongeluk in een week tijd worden voorkomen. De beide jongens vertoeven momenteel in een politiebureau van Stuttgart. DEN HAAG Nederland, België en Luxemburg hebben gistermiddag in een gemeenschappelijke verklaring Nigeria en Biafra opgeroepen de hulpverlening aan oorlogsslachtoffers weer mogelijk te maken. De verklaring, die is gestuurd naar de regeringen van Nigeria en Biafra. luidt: EW DELHI r— De 75-jarige onafhankelijke kandi daat V. V. Giri is gisteren tot president van India gekozen. Hij werd dit na een tweede telling van de stem men. Giri had de steun van premier Indira Gandhi. „De regeringen van Nederland, Bel gië en Luxemburg, sinds lang begaan met het lijden van de burgerslachtof fers van de oorlog In Nigeria, geven hierbij uitdrukking aan hun ernstige bezorgdheid in verband met de her nieuwde toeneming van de hongersnood- in de door de vijandelijkheden geteis terde gebieden." „Zij betreuren het ten zeerste dat nog steeds geen overeenstemming is bereikt nopens de hervatting van de hulpvluchten en doen een dringend be roep op de partijen in het conflict om, de ernst van de noodtoestand op hu manitair gebied indachtig, alle mede werking te verlenen aan het bereiken var. een vergelijk, dat aan het Interna tionale Rode Kruis en de overige hu manitaire organisaties de mogelijkheid zal bieden hun hulpverleningsactiviteit te hervatten." In politiek Den Haag was deze stap, die berust op een initiatief van mr. Luns, een volslagen verrassing, welke overigens wel voldoening oogstte. Er zijn ondanks het parlementaire reces op het Binnenhof verscheidene Kamer leden aan het werk, die dit be sluit var. de Benelux een uitvloeisel noemden van de debatten, die er in het afgelopen jaar in de Tweede Kamer tot viermaal toe over Biafra zijn gehou den, het laatste nog kort vcor de va kantie. De Nigeriaanse procureur-generaal dr. Taslim Elias, heeft gisteren gezegd dat de ontmoeting, eerder deze week in Monrovia tussen generaal Gowon en de vroegere federale president Nhamdi Azikiwe, gezien kan worden als „het begin van een toenadering tussen de partijen in het geschil". Maar het is nog te vroeg om optimistisch te zijn, zo voegde hij daaraan toe. Bij zijn vertrek vanuit Parijs vertel de hij op het vliegveld Orly tegen ver slaggevers: „Nahmid Azikiwe is nog steeds een zeer belangrijke lbo. Zelfs al is hij geen wettig vertegenwoordiger van de rebellen, hij heeft toch een gro te aanhang. De grote meerderheid van de Ibo-bevolking staat niet achter Ojoe- kwoe" Gevraagd naar zijn mening over wat er zou gebeuren als er inderdaad vre de kwam, zei de procureur-generaal: „Nigeria zal dan aan alle Ibo's amnes tie verlenen, omdat wij weten dat de lbo bevolking altijd door Ojoekwoe is misleid". Bij de eerste telling in de volksvertegenwoordiging kreeg Giri 401.345 stemmen of 47 procent. Dc officiële kan didaat van de Congrespartij, Sanjiva Rcddy, kreeg er 313.548 (36 procent). Daar geen van beiden de vereiste meerderheid van 51 procent had weten te verkrijgen, was een tweede telling nodig. Giri verwierf daarbij 14.650 stemmen meer dan zijn tegenstander. Hij heeft zijn overwinning te danken aan de linkse leden van de Congrespartij, die met de communisten en de linkse partijen samenwerken. De verkiezing van Giri betekent ook een overwinning voor premier Gandhi in haar strijd om de macht tegen de rech tervleugel van de aan het bewind zjjnde Congrespartfj. De nieuwe president van India is een militante, in Ierland opgeleide vakbondsman en advocaat met een levendig gevoel voor humor. Varaha Venkata Giri is op 10 augustus 1894 in Berhampore (Orissa) geboren. Hp stu deerde rechten aan de universiteit van Dublin (Ierland) waar hjj in nauw contact kwam met de Ierse republi keinse beweging, de „Sinn Fein". Terug in India (1916) werd hij lid van het Indiase nationa le congres, Giri heeft een belangrijk aandeel gehad in de opbouw van de vakbeweging in zijn land. In 1937 werd hij gekozen tot lid van de wetgevende vergadering van Madras, in welke staat hij ook minister van Arbeid en In dustrie is geweest. Van 1947 tot 1950 was hij hoge commis saris van India op Ceylon. Bij de eerste algemene ver kiezingen van 1952 werd Giri lid van het parlement. Van mei 1952 tot september 1954 was hij minister van Arbeid. Van 1957 tot I960 was de nieuwe president gouverneur van Utter Oradesh, van 1961 tot 1965 van Kerala en van 1965 tot 1967 van Mysore. Na het overlijden van president Za- kir Hoessain in mei van dit jaar werd Giri waarnemend-president van India. Zijn aankondiging dat hij zou deelne men aan de presidentsverkiezingen, heeft de kloof in de Congrespartij ver groot. Hij kreeg de steun van premier Gandhi en de linkse partijen. Giri, die een „man van links" wordt genoemd, is het vierde Indiase staatshoofd sinds de uitroeping van de onafhankelijkheid in 1947. De taak van de president van India is voornamelijk representatief. Zijn voornaamste werk bestaat uit het ontvangen van hoge buitenlandse gasten en het optreden als opperbe velhebber van de strijdkrachten. Maar de crisis in de Congrespartij is voornamelijk ontstaan door een dis cussie over de vraag of de president de macht heeft het parlement te ont binden en te beslissen welke partij een regering moet vormen. Deze dis cussie wordt nu al gevoerd in de ver- een meerderheidsregering kan men. vor- wachting, dat bij de algemene ver kiezingen van 1972 één enkele partij I onbeperkte welwillr niet meer in staat zal zijn zoveel sa men werkingsgevoei zal stemmen op zich te verenigen, dat ze Onmiddellijk nadat de definitieve uitslag van de verkiezingen bekend was zei de nieuwe president van India: „Ik zal me voortdurend inspannen om mijn nederige bijdrage te leveren aan het lot van ons volk. Ik zie in mijn nieuwe functie een goede gelegenheid om eens te meer mijn landgenoten te kunnen dienen. Ik zie het als mijn plicht de grondwet te handhaven en te bescher men en ik ben ervan overtuigd, dat de gehele bevolking mii daarin met haar steun en bijstaan". Mevrouw Gandhi was een van de GIRI (75) staatshoofd eersten die de nieuwe president haar gelukwensen kwam aanbieden. Ze zei daarbij: „Giri is een figuur van het or thodoxe nationale leven en zijn verdien sten voor het land zijn altijd zeer ach tenswaardig geweest". GROESBEEK Vijftig varkens zijn gistermiddag omgekomen bij een brand die een schuur en stallen van de gebr. P. en W. Kaal in Groesbeek heeft ver woest. De schuur was even tevoren volge pakt met hooi, stro en zaad. Van de 70 mestvarkens kon slechts een twin tigtal worden gered. Vier kalveren kon den op tijd uit de vuurzee worden be vrijd. Een aantal landbouwmachines ging echter verloren. De schuur brand de tot de grond toe af. de journalisten krijgen toestemming hun werk te verrichten. Om „de financiële integriteit en vrij heid te waarborgen" zal een comité worden gevormd, dat zich bezighoudt met de financiële controle van alle kranten en tijdschriften. Wanneer een uitgever voor de tweede keer in vijf jaar wegens overschrijding van de toe gestane regels wordt gestraft zullen de bij hem uitgegeven bladen tijdelijk of definitief worden verboden. „Na het ontvangen van aanbevelin gen zal de regering een definitief ont werp tot wet verheffen", zo werd in Athene meegedeeld. WASHINGTON Het programma voor terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam zal onder bepaal de voorwaarden worden voortgezet, aldus heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Ro gers, gistermiddag op een persconfe rentie in Washington verklaard. De minister herhaalde enkele malen dat de Ver. Statn bereeid z(jn ter wille van de-escalatie en een vreedzame oplossing van het conflict weloverwo gen risico's te lopen. Hij vestigde echter tegelijkertijd de aandacht op de televisietoespraak van president Nixon van 14 mei, waaruit niet mocht worden geconcludeerd dat de Ameri kaanse regering niet verantwoorde ri sico's zou lopen of zich niet van haar verantwoordelijkheid zou kwijten. Hij weigerde uiteen te zetten wat hij met weloverwogen risico's bedoelde. Grote militaire activiteit van de Viet- Cong en Noord vietnamezen, aldus mi nister Rogers, zal de terugtrekking bemoeilijken. Een van de belangrijk ste criteria, waarop president Nixon zijn besluiten betreffende terugtrek king van troepen zal baseren, is ech ter de mate waarin de Zuidvietname- zen de plaats van de Amerikanen kunnen innemen. Tot op heden heb ben de Zuidvietnamezen zich goed ge kweten van de hen opgedragen taken, tot grote instemming van de Ameri kaanse regering. De Amerikaanse regering hecht geen uitzonderlijk belang aan de intensive ring van de strijd op 11 en 12 augus tus, na twee maanden van betrekke lijke rust. Sinds 12 augustus was de communistische gevechtsactiviteit weer afgenomen, al was het nog te vroeg om hieraan politieke betekenis te kunnen hechten, aldus Rogers. Zoals bekend heeft het Witte Huis mee gedeeld, dat president Nixon, die op 8 juni de terugtrekking van 25.000 man Amerikaanse troepen aankondigde, te gen het eind van deze maand een be slissing zal nemen over eventuele ver dere vermindering van het Ameri kaanse troepental in Zuid-Vietnam. In Vietnam sneuvelden 20 Amerika nen en werden er 42 gewond toen dri« hefschroefvliegtuigen werden neerge schoten en een tank eigen troepen onder vuur nam. Een van de neergeschoten hefschroef vliegtuigen stortte op een eenheid Amerikanen, toen hij in het central* hoogland door de Viet-Cong werd neergeschoten. Hierbij kwamen drie Amerikanen om het leven en liepen zes verwondingen op. Een van de an dere hefschroefvliegtuigen ontplofte in de lucht na door luchtdoelgeschut te zijn geraakt. Acht Amerikanen verloren hierbij het leven, onder wie de persfotograaf Oliver Noonan. Een eenheid van de Amerikaanse eer ste luchtcavalèriedivisie werd door een granaat getroffen toen Ameri kaanse tanks in de omgeving van Quan Loi per ongeluk op eigen troe pen schoten. Negen Amerikanen wer den hierdoor gedood en vijf gewond. In de Mekong-Delta liepen gisteren 2 bussen op mijnen. Hierbij werden 29 burgers gewond. Aan boord van het Japanse vrachtschip Hakari Maroe vielen gisteren een dode en twee ge wonden bij een zware ontploffing. Vol gens een Amerikaanse woordvoerder is het schip vermoedelijk getroffen door een mijn van 180 tot 225 kilo. Het in cident gebeurd op de Saigon-rivier, enkele kilometers ten zuidoosten van de hoofdstad. WASHINGTON De 32-jarige Bobby Seale, leider van de para-militaire or ganisatie van de „Zwarte Pa niters" is gisteren in Barkeley (Californië) ge arresteerd. Hij wordt beschuldigd van mede plichtigheid aan de moord op een lid va,n de organisatie Alex Rackley, wiens verminkte lijk op 21 mei bij New Ha ven (Connecticut) is gevonden. De poltie van New Haven heeft be halve Seale nog zes andere leden van de militante negerorganisatie gearres teerd. MOSKOU De leider van de sociaal democratische fractie in de Bondsdag, Heschmidt, is gisteravond in Moskou aangekomen voor besprekingen met de Russische leiders, waarschijnlijk over de gespannen betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland. Heschmidt is de tweede vooraan staande Westduitse politicus die naar Moskou is gegaan. De vorige maand heeft de liberale voorzitter Walter Scheel met premier Kosygin gesproken.

De Vallei | 1969 | | pagina 7