Wereldkampioen Bert Boom 0^efakJ"0d'esnpotrJ trainde hard en serieus t Commissie adviseert tot fusie van drie Utrechtse clubs Situatie betaald voetbal is ook daar zorgelijk Laver als eerste, Okker als vijfde geplaatst voor Forest Hills Nederlandse wielermeisjes hebben weinig vertrouwen in strijd van morgen KNWU VOND UITZENDING VAN BOOM NIET NODIG Limiet voor Athene op zware baan in Sittard te hoog Roy Barth sterker dan Bill Bowrey Militairen wonnen van DWS: 3-1 Tomaso Gaeli nam Europese titel over van Manuel Calvo Nieuwe gezichten bij CHIO Rotterdam Verlies in Oostende Overwinning voor BK Kopenhagen Europa Cup-finale in Rotterdam? Nieuwe status Begrepen Broekie Geen gelijk Goedgemaakt Gelukwensen voor Boom Achter de grote motor Aandringen Niet de eerste Opwinding Te weinig Niet verantwoord Kandidaten slaagden niet Ténnis Europa Cup I VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1969 HILVERSUM De NOS-televisie zendt zondag 24 augustus van 16.00 tot 17.00 uur via Nederland 1 rechtstreekse reportages uit van het Europa Cup Zwemtoernooi voor dames in Boeda pest en het Europa Cup Zwemtoernooi voor heren in Würzburg. De uitzendingen worden resp. door Jean Smits en Rob Kerkhoven van com mentaar voorzien. Ook in de sportru- briek van het NOS-programma „Scala" op zaterdag 23 augustus (19.03 - 19.30 uur Nederland 2) wordt aandacht aan het zwemtoernooi in Würzburg besteed, Het NOS-televisieprogramma „Studio Sport", dat zondag 24 augustus van 19.30 tot 20.30 uur via Nederland 1 wordt uitgezonden, bevat onder meer de vol gende onderwerpen: - het Europa Cup Zwemtoernooi voor heren in Würzburg. - de motorraces voor standaardmo toren in Zandvoort, - de honkbalwedstrijd Sparta - ABC in Rotterdam. - de skelterraces Nederland - Enge land in Uitgeest. Het sportprogramma van de NOS-ra dio (14.30 - 17.00 uur en 18.10 - 18.30 uur via Hilversum II) besteedt onder meer aandacht aan de volgende evene menten het wereldkampioenschap wielren nen op de weg voor amateurs in Brno. de motorraces in Voerendaal. de internationale open speedboat- kampioenschappen in Sneek. de zwemwedstrijden voor heren om de Europa Cup voor heren in Würz burg. de paardenkoersen op Mereveld en in Wolvega. UTRECHT De Adviescommissie Betaald Voetbal Utrecht heeft het Utrechtse college van burgemeester en wethouders geadviseerd de totstandko ming te stimuleren van een nieuwe stichting, waartoe in beginsel alle drie Utrechtse profclubs D.O.S., Elinkwijk en Velox kunnen toetreden. Een nadere uitwerking van deze gedachte heeft evenwel volgens de commissie pas zin als van tevoren vaststaat, dat de gemeente bereid is, de nieuwe stichting financieel te steunen. De adviescommissie heeft haar rapport uitgebracht in opdracht van het college van de K.N.V.B. en de besturen van D.O.S., Elinkwijk en Velox. In haar rapport noemt de commissie de situatie, waarin het betaald voetbal in Utrecht verkeert, zorgelijk. Dit niet alleen gezien de huidige financiële po sitie van de drie clubs, maar ook omdat geen van de verenigingen nog beschikt over een elftal, dat met redelijke kans op succes en op een voor het publiek attractieve wijze aan de competitie kan deelnemen. De publieke belangstelling is dan ook dalende, hetgeen weer leidt tot onvoldoende recettes bij de wedstrij den. Goede spelers kunnen daardoor niet voor Utrecht behouden blijven. Als SCHIPHOL Twee regenbogen lieten zich gistermiddag om kwart over vier bewonderen op Schiphol. De een tekende zich af tegen de zwarte wolkenmas sa. de ander werd gekoesterd door onze kersverse wereldkampioen Bert Boom. Dat is de man die er in Brno voor gezorgd heeft dat de Koninklijke Nederland se Wielren Unie thans met een „Boom-stam" te maken heeft gekregen en niet mat de verwachte „Stam-boom". Bert Boom (31), veteraan van de Ne derlandse baanploeg, werd op Schiphol het beduusde middelpunt van een har telijke huldiging. Want haast nog snel ler dan hij de kilometers in Brno had weggefietst waren de supporters en fa milieleden uit het verre Enter naar de luchthaven gereden om hun Bert met gezang, gezoen, en jazeker ook geween, binnen te halen. Bert Boom, die toen hij uit het vlieg tuig gestapt was ons haast fluisterend had meegedeeld, dat het minstens nog een week zou duren voor hij zou be seffen wat het betekent wereldkam pioen te zijn, werd al kort na deze woorden met zijn nieuwe status gecon fronteerd. En binnen en week zal het de bijna opvallend verlegen Bert mis schien zelfs wel spijten dat hij op de baan in Brno een geslaagde greep naar het goud deed. Want, zo wist men op Schiphol mee te delen, in Enter en door de wielervereniging van Bert „De Zwa luwen" uit Almelo, is reeds een uitge breid huldigingsprogramma op touw gezet. BROOKLINE De ongeplaatste Amerikaan Roy Barth zorgde tijdens het toernooi om de amateurkampioen schappen van de Verenigde Staten, dat in Brookline wordt gehouden, voor een verrassing door de Australiër Bill Bow rey te verslaan. In deze partij voor de vierde ronde waren de cijfers 6-4, 2-6, 7-5. Barth bereikte hierdoor de kwartfi nale. Eerder kwamen zover: Arthur Ashe, Stan Smith, Clark Grabner, Char lie Pasarell (allen VS) en de Austra liërs Alan Stone en Ray Ruffels. Bij de dames stuitte de Australische Karen Krantzcke op onvermoede tegen stand van de Amerikaanse Mary Ann Curtis. De echtgenote van de Britse «peler Peter Curtis zegevierde met 3-6, f-3, 6-4. De open Amerikaanse kampi oene van vorig jaar, de Britse Virginia Wade, had geen enkele moeite met Betty Ann Grubb uit Santa Monica (Californie) getuige de cijfers 6-0, 6-2. Mary Ann Cutis en Virginia Wade plaatsten zich door deze overwinningen bij de laatste acht. Voor de succesvolle stayer hoeft dat allemaal niet. Als het aan hem lag reed eigenlijk Bruno Walrave in de re genboogtrui en onderging zijn gangma ker alle huldeblijken. „Ik heb in de finale alles aan hem overgelaten. Ik ben achter de rol ge kropen en heb zo hard mogelijk ge fietst. Gesproken hebben we niet tot één minuut voor het einde van de race. Toen riep Bruno Walrave: Bert we heb ben het voor elkaar, we worden wereld kampioen. Maar dat had ik toen al be grepen, want kort daarvoor had ik op de klok gekeken en wist dat ons niets meer kon gebeuren." NEW YORK De Australiër Rod Laver, die dit jaar voor de tweede maal in zijn carrière het grand slem ken be halen, is voor de open Amerikaanse ten niskampioenschappen, die op woens dag 27 augustus in Forest Hüls begin nen, als eerste geplaatst in het heren enkelspel. Laver, die eerder dit jaar on der meer de Australische, de Franse en de Britse titel won, wordt gevolgd door z'n landgenoten-professionals John Newcombe en Tony Roche. De winnaar van het vorig jaar, de Amerikaan Ar thur Ashe, neemt de vierde postie in. De man, die hij een jaar geleden in de eindstrijd versloeg, Tom Okker, volgt op de vijfde plaats. Ann Jones-Haydon, die verrassend ze gevierde op Wimbledon, voert de rang lijst aan bij de dames. Margaret Court (Australië), staat tweede en Billie Jean King (VS) derde. De plaatsingslijsten voor de enkelspelen zijn: Heren: 1. Rod Laver (Aus.); 2. John Newcombe (Aus.), 3. Tony Roche (Aus.); 4. Arthur Ashe (VS); 5. Tom Okker (Ned.); 6. Ken Rosewall (Aus.); 7. Clark Grabner (VS); 8. Cliff Drysdale (Z.-Afr.); 9. Roy Emerson (Aus); 10. Fred Stolle (Aus.); 11. Andres Gimeno (Spa.); 12. Stan Smith (VS); 13. Pancho Gonzales (VS); 14. Manuel Santana (Sp); 15. Marty Riessen (VS); 16. Den- nis Ralston (VS). Dames: 1. Ann Jones-Haydon (G.-Br.); 2. Margaret Court (Aus.); 3. Billie Jean King (VS); 4. Julie Heldman (VS); 5. Virginia Wade (G.-Br.); 6. Nancy Ri- chy (VS); 7. Rosemary Casals (VS); 8. K^rry Melville (Aus.). U wordt veteraan Boom genoemd, wat vindt u daarvan? „Ik ben 31 jaar. Ik vind dat je*''dan nog niet van veteraan kunt spreken. En als je bedenkt dat ik pas twee jaar als stayer rijd, dan ben ik eigenlijk nog een broekie. Ik kan nog wel een paar jaar mee achter de motor. Boven de dertig heb je daar volgens mij pas de goede leeftijd voor. Zoals het er nu voorstaat zal ik geen prof worden. Ik heb een aanital aanbiedingen gekregen om als ama teur op verschillende banen in het bui tenland te rijden, in Berlijn bijvoor beeld. Ik denk dat ik van die aanbie dingen gebruik ga maken. Het hangt misschien wel van de resultaten daar af of ik al dan niet amateur blijf. Zo als ik het nu zie denk ik; als monteur heb ik een aardig leven, waarom zou ik voor mijn brood moeten gaan fiet sen?" Sommige mensen hebben uw kam pioenschap een toevalstreffer genoemd. „Tegen die mensen kan ik alleen maar zeggen dat ze geen gelijk heb ben. Ik heb hard en serieus getraind om in Brno zo goed mogelijk voor de dag te komen. Ik voelde toen ik een maal daar was, dat het ging. Dat het niet zoals bij de kampioen schappen in Nederland een derde plaats zou worden met veertien ronden ach terstand op Cees Stam. Die lichte motoren daar waren na tuurlijk in mijn voordeel en ook start nummer één bij de beslissende rit is een niet te verwaarlozen geluk. Maar bij de herkansing startte ik als vierde en toen ging het ook formidabel". Er is tijdens de wereldkampioenschap pen nog wel het een en ander voorge vallen. Er waren klachten op velerlei gebied. De baan zou hobbelig zijn. „Die baan was goed. Er zat een klein kuiltje in en over die andere moeilijkheden hoeven we het niet meer te hebben. De regenboogtrui heeft toch alles goed gemaakt. Trouwens, dat kan ik nog wel even zeggen: bij de stayers is de stemming steeds voortreffelijk ge weest. Dat heeft mijn zelfvertrouwen opgekrikt. En nogmaals Bruno is een formidabele vent". Na deze ontboezemingen boomt Boom weg naar zijn bagage en naar zijn echt genote die met bossen bloemen en een betraand gezicht op hem te wachten staat. Een seconde later zingt een fors gezelschap van troelala, worden span doeken geheven en tranen gestort. De wereldkampioen moet voorop naar bui ten. Hij zou liever reeds weer achter de brede rug van Bruno Walrave krui pen. HARLiNGEN Het Nederlandse mi litaire elftal heeft donderdag in Har- lingen een vriendschappelijke wedstrijd tegen DWS gespeeld, in het kader van de Visserijdagen, met 3-1 gewonnen. Bij de rust leidden de militairen met 2-1. Er waren 2.000 toeschouwers. Het scoreverloop was: 30 Hoekema (Go Ahead) 1-0, 31 Veen (De Graaf schap) 2^0, 35 Nuninga (DWS) 2-1, 75 De Winkel (Go Ahead) 3-1. Een Britse ploeg, bestaande uit Margaret Mcsherry, Margaret Bea- cham en Rita Radley, heeft in Crystal Palace (Londen) tijdens invitatiewed- strijden de 3 x 1500 meter estafette af gelegd in 13 minuten en 38,4 sec. Deze tijd is nog nooit eerder verwezenlijkt. Een officieel wereldrecord op deze af stand bestaat echter nog niet. Talrijke supporters uit Enter wa ren gistermiddag naar Schiphol gekomen om wereldkampioen Bert Boom af te halen. Samen met gang maker Bruno Walrave werd hij op de schouders genomen. DEN HAAG De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk a.i., dr. Veringa, heeft aan de we reldkampioen bij de amateurstayers Bert Boom het volgende telegram ge stuurd: „Een geweldige verrassing. Hartelijk geluk gewenst met de we reldtitel". Aan de winnaar van het zilver. Cees Stam. heeft hij een telegram gezonden, dat luidt: ..Herstel na tegenslag mar keert kwaliteit. Van harte geluk ge wenst met tweede plaats". BRNO De zeven wielrensters, die Nederland afvaardigde naar de wereld kampioenschappen wielrennen, verma ken zich best in Brno. Na de training zijn ze te signaleren in het wielersta- dion, waar zij het deskundige oog laten vallen over de wielertalenten aller lan den. Zij vrezen evenwel de wegwed strijd, waarin morgen Henny Honde- veld, Truus Smulders, Nel van Dijk, Anneke Lute, Bella Ilage en wereldre- cordhoudsler Keetie Hage starten. De kansen op het behoud van de re- genboogtrui worden niet hoog getaxeerd ENTER De nieuwe wereldkam pioen hij de amateurslayers, de 31-jari- ge Bert Boom, beleefde woensdag avond in het Tsechische Brno het hoog tepunt uit zijn ruim zestienjarige car rière als wielrenner. Na de wereldtitels van de amateurs Arie van Houwelingen (1959), Leen van der Meulen (1961), Jaap Oudkerk (1964) en Piet de Wit (1966 en 1967) is Boom de vijfde Nederlander, die in de afgelo pen tien jaar bij de stayers de regen boogtrui mocht aantrekken. Boom is nooit een heel grote ge weest. Nadat hij talrijke wegwedstrij den had gereden en meer dan eens in een cross was gestart zonder dat daar bij imponerende successen aaneen wer den geregen, besloot de renner uit En ter het eens achter de grote motor te proberen. Dat besluit nam hij ruim twee jaar geleden. Gesteund door een enorme wilskracht vocht Bert Boom zich uit de rijen der vergeten coureurs. Achter gangmaker Bruno Walrave. die hem nimmer in de steek heeft gelaten, reed de man uit Enter op de baan van Alk maar en in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Geweldige prestaties ble ven daarbij achterwege. Op de Neder landse kampioenschappen van vorig jaar werd Boom vierde en dit seizoen BARCELONA De Italiaanse bok ser Tomaso Galli heeft woensdagavond in Barcelona de Europese kampioen in het vedergewicht Manuel Calvo (Span je) verslagen in een titelgevecht. De ringrechter stopte de partij in de vijf tiende en laatste ronde omdat de Span jaard een diepe wond boven zijn linker oog had opgelopen. Er behoefde nog slechts een minuut en 59 seconden gebokst te worden. Toen het duidelijk werd dat de Oostenrijkse arbiter Kurt Rado het gevecht staakte, barstte er een storm van protesten los op de tribunes van de arena, anders het strijdtoneel van de stierengevechten. Manuel Calvo gesticuleerde hevig en beweerde dat hij fit genoeg was om de partij uit te boksen. Zijn helpers ver klaarden dat de wond al in de vijfde ronde ontstaan was en dat Calvo toch bijna tweederde van de totaaltijd met deze handicap doorgestreden had. Het leek even alsof de Oostenrijker op zijn besluit terugkwam maar nadat hij de mening van een dokter gepolst had later bevestigde hij zijn beslissing en uiteindelijk verlieten de boksers de ring. De titelverdediger scheen op weg te zijn naar een puntenzege, hoewel het bloed na de vijfde ronde telkens over zijn gezicht stroomde. De Italiaanse uit dager boezemde wel enig ontzag in met zijn koele, nuchtere boksstijl, maar Cal vo stelde hier zeer agressief boksen te genover. Pas in de twaalfde en dertien de ronde nam Galli het initiatief over. De Spanjaard leek in ademnood te ge raken. Hij herstelde zich echter formi dabel en de voorlaatste ronde was weer voor hem. De puntenzege was al in zicht toen de ringrechter een einde aan hét gevecht maakte. bereikte hij bij de amateurstayers een derde plaats. De Koninklijke Nederlandse Wielren- unie (KNWU) vond het niet nodig de Overijsselse stayer mee te nemen naar de wereldtitelstrijd in Brno. Op aan dringen van coach Martin Wierstra werd hij toch uitgezonden, samen met Cees Stam, de grote favoriet en Dries Helsloot. Het verhaal kent men. Slechts via de herkansingen slaagde Bert Boom erin een plaats in de eindstrijd te veroveren Gestart als volslagen outsider reed de Nederlander zich naar de hoogste eer. Wilskracht en doorzettingsvermo gen werden in Brno beloond. ROTTERDAM Ruiters en amazo nes uit dertien landen zullen deelnemen aan het 22ste CHIO, dat van woensdag 3 tot en met zondag 7 september in het Kralingsebos te Rotterdam wordt ge houden. Bij de springruiters zullen naast enkele routiniers van Europese vermaardheid, ook vele nieuwe gezich ten van jeugdige ruiters te zien zijn. Aanvankelijk waren Duitsland en En geland van plan geheel jonge equipes te zenden, maar beide landen zijn ge wikkeld in een hevige strijd om de Pre sidents Trophy voor het winften van de meeste landenwedstrijden. Daardoor zullen voor Duitsland ook de Olympi sche ruiters Kurt Jarasinski en Her mann Schridde in de ring verschijnen. Engeland stuurt naast een aantal jonge krachten ook Peter Robeson, George Hobbs en Ann Blackhouse-Townsend. Ierland zendt een sterke equipe onder leiding van majoor Rongrose. Voorts komen er deelnemers uit België, Cana da, Frankrijk, Denemarken, Noorwe gen, Zweden en uiteraard uit eigen land. Dressuur Nog nooit hebben zoveel dressuurrui ters voor het Rotterdamse CHIO inge schreven. Duitsland spant de kroon met Josef Neckermann. winnaar van de zilveren medaille in Mexico, Harry Boldt en Kurt Capellmann. Voor het eerst sedert vele jaren zullen er ook Oostduitse dressuurruiters in Rotterdam in de ring verschijnen. Uit Duitsland komen dit jaar vijf vier spannen. die gedurende drie dagen de show zullen verzorgen, door te trach ten in de kortst mogelijke tijd een par cours af te leggen dat een van de nau we straten van een stad nabootst. OOSTENDE Tijdens het internatio nale jeugdtennistoernooi van de toe komst in Oostende hebben zowel Fried Schmitz moest met 6-4, 2-6, 4-6 zijn dag een nederlaag geleden. Dorien Fal- kenburg verloor van de Belgische Cas telei jn met 0-6, 6-1, 4-6 en Fried Schnitz moest met 6-4, 2-6, 4-6 zijn mee meerdere erkennen in de Belg Malevez. Nederland neemt in de landenrang schikking de zesde en laatste plaats in. In het individuele klassement staat Fried Schmitz op de vierde plaats met één overwinning. Bij de meisjes is Do rien Falkenburg als laatste geklasseerd. door Diny Brinkman, de leidster van de nationale damesploeg. „Niet alleen is het parcours ontzettend zwaar met een klim van drie kilometer, maar wij staan vooral tegen die afstand vreemd aan te kijken. De meisjes moeten nu bijna zeventig kilometer rijden tegen vorig jaar 52. Daar komt ook nog bij, dat ln Nederland de wedstrijden over ten hoogste veertig kilometr worden verreden. Wij hebben geprobeerd dat bezwaar hier in Brno op te vangen door onze trainingsritten elke dag wat lan ger te maken". voorbeeld noemt de commissie Van Zoghei, Wery, Liptak en Achterberg bij DOS, Geutjes, De Bree en Kreyermaat bij Elinkwijk en Geurtsen, Van Hane- gem, Jochems en Van Maurik bij Ve lox. Een voortzetting van deze negatieve ontwikkeling zou naar de mening van de commissie op den duur tot een voor het profvoetbal in Utrecht desastreuze situatie leiden. Het resultaat van de tot dusver door de clubs gevoerde fusiebesprekingen geeft de commissie de indruk, dat een sanering van het betaald voetbal op ini tiatief van de clubs zelf verder weg is dan ooit. De commissie ziet dan ook maar één oplossing, namelijk een actief optreden van de overheid. Een derge lijk optreden wordt haars inziens ge rechtvaardigd door de grote betekenis van het betaald voetbal in het kader van de vrijetijdsbesteding. In het rap port zijn cijfers opgenomen over de be langstelling voor de voetbalwedstrijden. Daaruit blijkt, dat DOS de laatste vijf jaar per wedstrijd zo'n 8700 tot 9800 be zoekers trok, Elinkwijk 3800 tot 6500 en Velox 2000 tot 3200. In het gezelschap der dames blijkt de hier en daar bestaande afkeer vam het wielrennen door meisjes snel tot enige opwinding te leiden. Dini Brinkman, vastberaden: „Nog nooit heeft iemand me kunnen uitleggen welke reële be zwaren er tegen bestaan. Als je hier in Tsjecho-Slowakije rondkijkt, zie je vrouwen cement scheppen en stenen sjouwen. Is dat dan zo'n fraai gezicht? Die meisjes kunnen er na een wedstrijd dan wel afgemat uitzien, zodra ze onder de douche zijn geweest, zien ze er weer piekfijn uit. Er is geen sprake van, dat het te veel van de krachten zou vergen. Juist voor meisjes is wielrennen een ge weldige sport, je ziet vreselijk af, maar je blijft er jong bij". Henny Hondeveld: „Je krijgt er ka rakter van." Diny Brinkman betreurt het overi gens, dat te weinig meisjes, die met wielrennen zijn begonnen, van doorzet ten weten. „Bij de Nederlandse Dames Wielrenclub zijn ruim veertig meisjes aangesloten, maar daarnaast zijn er toch nog wel enkele tientallen, die als leden van andere clubs de wielersport beoefenen". Ook heerst er enige ontevredenheid over het aantal koersen, dat voor de da mes op het programma wordt gezet. Truus Smulders: „Wij worden altijd tussen de amateurs en nieuwelingen ge stopt. Daarom ook hebben we te weinig echte trainingsgelegenheid. Wij zijn za terdag dan ook behoorlijk in het na deel". TURKU BK uit Kopenhagen heeft gisteen in de eerste voorwedstrijd voor de Europeese voetbalbeker voor lands kampioenen met 1-0 van Turku, Fin land, gewonnen. De 3100 tóeschouwers in het Finse, plaatsje zagen pas in de tweede helft een doelpunt. Op 28 augustus wordt de return ge speeld. De winnaar van deze voorronde komt in de eerste ronde uit tegen Ben- fica. Corrie Bakker in actie tijdens het verspringen. Zij werd eerste met een sprong van 5,82 meter. Op het terrein van de amateursport stelt de^ gemeente de daarvoor vereiste accommodatie al meer dan veertig jaar beschikbaar tegen tarieven, die ver be neden de kostprijs liggen. Het betaald voetbal profiteert in mindere mate van die vorm van gemeentelijke steunver- lenging. Jaarlijks vloeit uit de sector betaald voetbal f 140.000 aan vermake lijkheidsbelasting in de gemeentekas. „De gemeente Utrecht zou niet de eer ste zijn als zij zich zou gaan begeven op het terrein van de subsidiëring van het betaald voetbal", aldus de commis sie: „Vele gemeenten zijn haar voor ge»- gaan door het beschikbaar stellen van financiële middelen ter delging van schulden of door het verlenen van jaar lijkse bijdragen ter dekking van exploi tatietekorten". Bij de voorbereidende besprekingen heeft de KNVB-vertegenwoordiger al te kennen gegeven, dat de gemeente Utrecht een subsidiebeleid zou moeten voeren, dat de levensvatbaarheid van twee clubs een goede basis geeft. De bestuurders van de stichting DOS vinden, dat op zijn minst de salarissen van alle contractspelers verzekerd moeten zijn. Zij achten het niet verant woord hun bestuursfuncties te blijven vervullen als de stichting verstoken zou blijven van gemeentelijke financiële steun en daardoor haar verplichtingen niet zou kunnen nakomen. Elinkwijk meende, dat de verdeling van eventuele overheidssteun over de Utrechtse profclubs een punt van na der overleg kan vormen. Deze club geeft de voorkeur aan overneming van de opstallen van haar vereniging door de gemeente Utrecht en ziet als een tweede mogelijkheid verlaging of af schaffing van de vermakelijkheidsbe lasting. Een hernieuwd gesprek over een fusie acht het Elinkwijk-bestuur al leen zinvol, als vaststaat onder welke voorwaarden en met welke gemeentelij ke steun een fusie zou kunnen worden aangegaan. Ook het bestuur van Velox toonde zich bereid alsnog medewerking te verlenen aan een sanering van het betaald voetbal, mits een reëel plan op tafel komt. De adviescommissie komt in haar rap port tot de conclusie, dat drie prof clubs in Utrecht geen bestaansrecht hebben en dat het in geen geval de taak van de gemeente is de huidige versnippering van krachten te honore ren. De suggestie van de KNVB, om gemeentelijke steun te verlenen aan twee clubs, betekent volgens haar slechts een vermindering van het euvel van on nodige uitgaven. Bovendien zou het bij zonder moeilijk zijn aan te geven, wel ke twee clubs dan voor die steun in aan merking zouden moeten komen. Ter toelichting op haar advies, de drie Utrechtse clubs te fusioneren tot één nieuwe, stelt de commissie, dat zij informaties heeft ingewonnen van de eredivisie en dat het zich laat aanzien, dat een dergelijke club met een totaal budget van vijf- a zeshonderdduizend gulden directe of indirecte steun van de gemeente nodig heeft tot een bedrag van op zijn minst honderdduizend gul den per jaar. Daarnaast zou de ge meente zich bereid moeten tonen, de eigendommen over te nemen van de verenigingen Elinkwijk en Velox en daarna te verhuren aan de amateuraf delingen van die verenigingen. De commissie adviseert de gemeente te bepalen, dat een besluit tot toetre ding tot de nieuwe stichting voor 1 ja nuari 1970 moet zijn genomen, zodat de nieuwe regeling in werking kan treden met ingang van het seizoen 1970-1971. DEN HAAG De Koninklijke Neder landse Voetbalbond (KNVB) heeft zich kandidaat gesteld voor de finale van de Europese beker voor landskampioe nen die dan in het stadion Feijenoord te Rotterdam zal worden gespeeld. Eind september zal worden beslist aan welk land de finale zal worden toegewezen. MANCHESTER Manchester United heeft de Schotse international Ian Ure van Arsenal overgenomen voor een be drag van 80.000 pond (f 688.000,-). Ure moet de verdediging van Manchester United versterken, die in de qftK&te vier competitiewedstrijden elf doelpun ten tegen zich kreeg. Ure is 28 jaar. Hij heeft elf keer in het Schotse team gespeeld. SITTARD Een wereldrecord, zoals een jaar geleden met de driemaal 800 meter van de dames Maria Gommers, II,ja Keizer en Tillv van der Made, zat er donderdagavond tijdens de interna tionale atletiekwedstrijden in Sittard niet in. Door de hevige regenbuien, die zich de afgelopen dagen boven Lim burg ontlastten, was de baan in het Sit- tardse stadion bijzonder zwaar. Merk waardigerwijs ondervonden de dames op de 1500 meter er de minste hinder van. Maria Gommers won voor eigen publiek zoals ze wilde. Zij liep in de laatste 300 meter moeiteloos weg van haar tegenstandsters. Anneke de Lange, die in een laatste poging had willen proberen de limiet voor uitzending naar de Europese kampioenschappen (4.24.0) te halen, slaagde ondanks de steun, die zij ondervond van Maria Gommers, niet. De lange Delftse ver loor in de laatste ronde veel terrein en kwam uit op 4.30, 6. Maria Gommers won in 4.23,1, voor Annelies Bosman met 4.28,3. Ook Hans van Enkhuizen zag zijn pogingen om de limiet voor Athene te halen tot tweemaal toe mis lukken. In zijn eerste loop maakte hij een tijd van 14.5 seconden. Anderha uur later, toen hij het nogmaals wildi proberen, noteerde hij 14.6. Ben Lesterhuis, die bij het hoogsprin gen alle hoogten tot 2.03 meter in de eerste poging haalde, slaagde bijna in zijn opzet het nationale record op 2.07 meter te brengen. Hij wierp de lat, toen hij hem vrijwel gepasseerd was, nog juist met de knie af. Ook discuswerper Harry Zitsen was voortreffelijk op dreef. Hij wierp drie maal over de vijftig meter met als beste resultaat 53.60 meter, waarmee hij zijn tweede plaats op de Nederland se ranglijst aller tijden achter Cees Koch (58.05 meter) opnieuw bevestigde. Corrie Bakker behaalde drie over winningen. De Utrechtse won de 100 en 200 meter in respectievelijk 11.9 en 25.1 en toonde zich ook bij het vèrspringen met 5.82 meter de beste. Een boeiende afsluiting vormde de 3000 meter heren, waarin No Opden- oordt, die weer langzaam in vormt komt, zijn eindsprint geroutineerd uit speelde. De Limburger passeerde in de laatste vijftig meter de Duitsers Angen- voort en Krüger en won in 8.18,8. De jonge Nijmegenaar Jos Hermens ging in het geweld goed mee en eindig de in 8.21,6, slechts 0,4 seconde boven zijn nationale jeugdrecord, dat hij twee weken geleden in de Franse plaats Vit tel vestigde, als vierde. 100 meter (dames): 1. Corrie Bakker 11.9 sec.; 2. Mieke Sterk 11.9. 100 meter Horden (dames): 1. Mieke Sterk 14.3. 1500 meter (dames): 1. Maria Gom mers 4.23.1; 2. Anneloes Bosman 4.28.3; 3. Anneke de Lange 4.30.6; 4. Els Gom mers 4.31.7. Vèrspringen (dames): 1. Corrie Bak ker 5.82 meter. 100 meter (heren): 1. Lawson (Jamai ca) 10.7; 2. Permal (Pakistan) 10.8. 400 meter (heren): 1. Van der Heu vel 49.0. 800 meter (heren): 1. Kahn (Paki stan) 1.53.0; 2. Schellenberg (Wdld) 1.43.0. 3000 meter: 1. Opdenoordt 8.18.8; 2. Angenvoort (Wdld): 8.19.2; 3. Krüger (Wdld) 8.21.0; 4. Hermens 8.21.6. 100 meter horden: 1. Van Enkhuizen 14,5; 2. Morland (Noorw.) 15.0. Hoogspringen (heren): 1. Lesterhuis 2.03 meter; 2. Bialogrodski (Polen) 1.90. Discuswerpen (heren): 1. Zitsen 53.60 (beste Ned. jaarprestatie); 2. Van Kuyk 45.46.

De Vallei | 1969 | | pagina 13