Jeugdzorgwerk kan niet langer zonder deskundige leider Gelik taboe Landerijen in '68 verliesgevend ALS U EENS WIST... Van schuppen B. en H Hogere subsidie is ruim verantwoord Yaste kracht kan veel meer voor jeugd doen Automobilist zwaar gewond f Hoog bezoek voor Danielle SAMEN SMELTING VAN TWEE BEDRIJVEN Excursie van statenleden komt ook in Veenendaal Subsidie Beter Verbouwd Bij viaduct P remiekeur ing fjordenpaarden Meer water nodig voor groeiend Rhenen. Bouw kleuter en lagere school begonnen Collecte KWF IN NIEUWE OPZET TACHTIG WERKNEMERS ZONDAGSDIENSTEN hoeveel prachtige NAJAARSMANTELS. JAPONNEN en PAKJES in onze zaak hangen, zoudt U beslist bij ons een kijkje komen nemen. U heeft dan de eerste keus en wij zijn ervan overtuigd, dat U NU AL iets naar Uw zin zult vinden. HOOFDSTRAAT 81-89 VEENENDAAL M ->■> jt MARKTEN VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1969 RHENEN „Het jeugdwerk, dat door de stichting Jeugdzorgwerk Rhenen in het gebouw „Bella Vista", de vroegere ambtswoning van de burgemeester, nu al gedurende een reeks van jaren in stand wordt gehouden, heeft een dus danige omvang gekregen, dat het in feite niet meer uitsluitend door vrijwilligers in de avonduren kan worden opgevangen". Aldus luidt de aanhef van een uit voerig rapport dat burgemeester en wethouders de gemeenteraad ter discussie voorleggen voor de vergadering van aanstaande dinsdagavond. Het stichtingsbestuur, waarvan notaris S. J. Vleer het voorzitterschap bekleedt, wil op korte termijn maatregelen nemen en overweegt nu per 1 januari van het komende jaar over te gaan tot het aanstellen van een zogenaamde full-time jeugdleider. Het aantrekken van zo'n vaste kracht, geeft als voordeel, dat de stichting op grond van de rijkssubsi dieregeling bijzonder jeugd- en ont wikkelingswerk in aanmerking komt voor een rijkssubsidie. Dez bedraagt 45 pet. in de salariskosten van de jeugdleider en 40 pet. in de exploitaite- kosten. In de kosten van de activiteiten en de presentiegelden voor de vrijwil lige krachten verleent het rijk geen subsidies. Ten aanzien van de rijkssubsidie wordien bepaalde voorwaarden gesteld door de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Eén daarvan was voor de stichting jeugdzorgwerk in Rhenen steeds het struikelblok om niet voor rijkssubsidie in aanmerking te kunnen komen, omdat er geen beroeps krachten aanwezig waren, die boven dien nog moeten voldoen aan bepaalde door het ministerie van curema gestel de eisen. Het bestuur van de stichting wil zich nu tot de minister wenden, maar wil In eerste instantie de zekerheid hebben van de gemeenteraad van Rhenen of die bereid is de niet door het rijk ge dekte kosten te subsidiëren. Er zijn bij het verzoek een tweetal begrotingen voor 1970 overgelegd. De ene begroting, waarin zowel de kosten van een jeugdleider, als de subsidie van het rijk zijn opgenomen, houdt in dat de gemeentelijke subsidie f 33.470,- zal gaan bedragen. De andere begro ting, gelijkluidend aan de eerste, is op gezet zonder salaris van de jeugdlei der en zonder de rijkssubsidie. In dat geval komt het gemeentelijk aandeel op f 30.200,-. Gezien het geringe ver schil tussen de gemeentelijke subsidie, te weten f 3270,- lijkt het burgemeester en wethouders alleszin verantwoord een vaste jeugdleider aan te trekken. Zij stellen dan ook voor in de gemeente begroting voor 1970 een subsidie voor de stichting jeugdzorgwerk Rhenen te ra men van f 33.470. De heer B. Both, maatschappelijk werker in dienst van de gemeente Rhe nen is één van de oprichters van de zogenaamde instuif. „Ik zal het enorm fijn vinden, wanneer er een vak kundig jeugdleider kan worden aan gesteld. Die kan veel meer doen en tot grotere activiteiten komen. Bovendien wordt het contact met de meisjes en jongens dan veel beter. Wij zijn begonnen in een afgedankt gymnastieklokaal aan de Bantuinweg met een grote groep dames en heren, die zich vrijwillig beschikbaar stelden om de jeugd 's avonds te begeleiden. Op den duur kon dat niet meer. De aansluiting met de jeugd werd gemist. Later heb ik een groep gevormd van acht vaste krachten. Die kregen welis waar een bepaald soort vergoeding, maar die woog niet op tegen het vele werk dat er aan vast zat. Het is alle maal avondwerk en als u bedenkt dat we vijf avonden in de week met dat werk in „Bella Vista" bezig zijn, dat we B. BOTM fijn betrokken na de brand die erin heeft gewoed, dan kunt u zich Voorstellen wat een zware opgaaf het op den duur en véél meer gaan doen. Er komen gemiddeld 70 tot 80 meisjes en jongens per avond. Feitelijk wordt het jeugdwerk momenteel alleen maar gaande gehouden. Zo'n vaste kracht, die er een dagtaak aan krijgt, kan véél en véél mer gaan doen. De instuif is de laatste paar jaar ook een heel andere richting uitgegaan dan oorspronkelijk de opzet was. Vroeger hadden we veel hobbyclubs, maar tegen woordig wil de jeugd alleen nog maar een ontmoetingscentrum hebben. Daar om hebben we deze zomer, toen het werk stil lag, het interieur van „Bella Vista" weer helemaal op z'n kop gezet en verbouwd. Er is en bijzonder leuke bar in gemaakt, daar zijn we trouwens nog mee bezig, om het op die manier nóg gezelliger te maken. Dat er in Rhenen behoefte bestaat aan een instelling als de sstichting jeugdzorgwerk, is al lang bewezen. Ik hoop dat de gemeenteraad het voorstel van B. en W. zal overnemen, want dan pas ben ik ervan overtuigd, dat de in stuif een grote bloei tegemoet zal gaan, aldus de heer Both. RHENEN Op de gemeentesecre tarie worstelt men dagelijks met grote aantallen brieven die verzonden moeten worden. Op zichzelf is dat niet het erg ste, want daarvoor zorgt de PTT wel. Al die brieven moeten ook dichtge plakt worden. En juist daarin gaat veel tijd zitten, vooral wanneer het om enorme pieken gaat, zoals aanslagbil jetten (4700 stuks) en grote aantallen circulaires, soms met oplagen van 1500 stuks. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor een krediet ter beschik king te stellen voor de aanschaf van een zogenaamde volautomatische en elektrische enveloppenmachine, waar mee een bedrag is gemoeid van f1500— Tijdens een demonstratie van de be treffende machine waren de resultaten verbluffend. Straks dus geen gelik meer op het stadhuis. VEENENDAAL De 45-jarige auto mobilist J. J. v. d. V. uit Rozendaal (by Arnhem) had hy alle pech, die hem gisteravond overkwam op Rijks weg 12 toch niet over tekort aan geluk te klagen, omdat hij het er levend af bracht toen zijn wagen de brugleuning van heet viaduct over de Nieuweweg ramde. De automobilist kreeg ernstige verwondingen maar hij kon het tenmin ste navertellen. Door tot dusver onbekende oorzaak raakte zijn wagen even voor het via duct in een slip. De auto vloog - naar men aanneemt met grote snelheid - te gen het uiterste puntje van de brugleu ning waarbij de wagen een halve slag om zijn as maakte. Door de hevigheid van de botsing werd de motor met de daaromheen gebouwde carroserie fi naal van het overige deel van de auto afgerukt. De bestuurder die van z'n woonplaats op weg was naar Rotterdam om zijn vrouw op te halen raakte bekneld tussen het stuur en kon met moeite worden be vrijd. Met een zware hersenschudding en diverse inwendige kneuzingen moest hij per ambulance naar het Juliana- ziekenhuis worden overgebracht. De wrakstukken van de auto werden weggesleept. EDERVEEN Ook dit jaar wordt weer een premiekeuring fjordenpaar den van het Ned. Fjordenpaardenstam boek gehouden. De datum is vastge steld op dinsdag 26 augustus op het ter rein van de heer W. Liefting, aan het Bruinhorsterpad. Vorig jaar waren er een 90-tal fjor denpaarden, thans staan er voor deze keuring reeds een 90-tal geboekt. Voor al in de jongere rubrieken zijn meer aanmeldingen. De keurmeesters zijn: W. v. Helden, Woudenberg (voorzitter arbiter), J. Hoving, Hardenberg, J. J. H. Kursten, Sterksel en H. Smit, Zwolle. Door ondernemers uit Ederveen en om streken zijn 17 ereprijzen geschonken. De Ederveense premiekeuring staat in geheel Nederland bekend als de keuring met de meeste en de grootste prijzen. Men verwacht dat er weer veel han del zal zijn in goed fokmateriaal. RHENEN Tengevolge van de steeds toenemde vraag naar water kan de N.V. Waterleiding Maatschappij „Rhenen" bij de huidige capaciteit in de naaste toekomst niet meer aan de ze vraag voldoen. Het bestemmingsplan „Dominees- berg" is bijna voltooid en het plan „Donderberg" staat op stapel, méér huizen en méér kraantjes. Men is dus genoodzaakt de pompcapaciteit en het aantal bronnen op tijd uit te breiden. Die bronnen twee in getal, zijn gepro jecteerd op het terrein dat eigendom is van de NV Rhenense Cultuur Maat schappij, waarvan'onlangs alle aandelen overgingen in handen van de gemeen te. Het college van burgemeester en wethouders stelt de raad voor aan de waterleidingmaatschappij, ook al een N.V. waarvan het grootste gedeelte van de aandelen in handen van de ge meente is, een terrein ter grootte van 7000 m2 te verkopen, waarop de bron nen kunnen worden geboord. De raad kan niet zo maar verkopen, maar moet de burgemeester machti gen in de eerstkomende algemene ver gadering van aandeelhouders de grond te verkopen tegen de getaxeerde prijs van f. 5250.Het lijkt wel een inge wikkelde procedure, maar het nodige water zal er beslist wel uit komen. ADVERTENTIE LEERSUM Het dagelijks bestuur van de gemeente Leersum is vanmid dag op kraamvisite geweest bij het echtpaar A. Meindertsma-Van Steke- lenburgh aan de Middelweg waar dins dag Leersum's 5000e inwoner werd ge boren. Nadat al eerder een kleurig boe ket namens het gemeentebestuur was bezorgd, werd vanmiddag een spaar bankboekje met een inleg van honderd gulden overhandigd als uiting van blijdschap over het bereiken van deze mijlpaal. Danielle, zoals het echtpaar zijn kind heeft genoemd, trekt zich van alle drukte om haar heen niets aan. Ze is al tevreden met een regel matige voeding, die zelfs voor een vijf duizendste niet afwijkt van die van haar leeftijdsgenootjes. Op de foto: Leersum s 5000e met haar gelukkige ouders. LIENDEN Aaannemer Tempel is begonnen met de bouw van de twee- klassige kleuterschool en ook zijn de paalfunderingen voor de zesklassige la gere school aangebracht, zodat het on derwijs binnenkort riant gehuisvest wordt. Er wordt eveneens hard gewerkt aan de 12 bejaarenwoningen; de gepro jecteerde zeven woningwetwoningen zijn al onder de kap. LIENDEN Aannemer Tempel is voor het KWF zal in de gemeente Lien- den van 25 augustus tot 6 september ge houden worden. RHENEN De exploitatie-overzich ten van de gemeentelijke landerijen over 1967 en 1968 zijn door burgemees ter en wethouders aan de gemeente raad aangeboden. Over 1967 is er een batig saldo geboekt van f 81,49 per ha (totaal bezit 124 ha) en over 1968 is er een nadelig saldo van f 36,61 per ha. In een begeleidende toelichting delen B. en W. de raad mede, dat het min dere exploitatie-saldo over 1967 kan worden verklaard uit de aankoop van een nieuwe tractorkar van f 1500,- en de post voor verbetering van de afwa tering en verbetering van het van de stichting Gast- en Weeshuis gepachte grasland aan de zuidelijke Meentsteeg van f 4621,54. Het negatieve saldo over 1968 is een gevolg van het feit, dat de verkoop van hooigras f 6000,- onder de opbrengst van 1967 is gebleven en dat de personeels kosten ongeveer met f 4500,- zijn ge stegen. Hoewel het negatieve saldo over 1968 kan worden verklaard door enkele een malige uitgaven, menen B. en W. op ad vies van de meentcommissie, dat het noodzakelijk is tot verhoging van de weiionen over te gaan. Een voorstel daartoe is in de maak. RENSWOUDE De directies van N.V. Industrie en Handelsmaatschap pij, voorheen Verboom en Co. Rens- woude en Fremeyer en Wijna, indus triële en handelsonderneming te Drie bergen hebben besloten tot een samen smelting van de beide bedrijven. De nieuwe constellatie zal aan tachtig mensen werk verschaffen bij een jaar omzet van 8 miljoen gulden. Een en ander blijkt uit een communiqué dat door de gezamenlijke directies vanoch tend is verstrekt. Door de N.V. voorheen Verboom en Co. werd het gehele geplaatste aande lenkapitaal bedragende 425.000 gulden van Fremeyer en Wijna n.v. tegen contante betaling overgenomen. Met ingang van 1 januari 1970 zal het be drijf van Fremeyer en Wijna nv wor den verhuisd naar Renswoude. De hui dige directeur, de heer F. H. Fremey er, die meer dan veertig jaren aan de onderneming was verbonden, zal na 1 januari als adviseur nauw aan het. nieuwe bedrijf verbonden blijven. De hooggeschoolde medewerkers van Fre meyer en Wijna n.v., 35 in getal, heb ben unaniem besloten mee te verhui zen. De NV voorheen Verboom en Co. is sinds 1951 gespecialiseerd in hout bewerkingsmachines, terwijl de n.v. Fremeyer en Wijna reeds sinds 1911 op deze markt opereert. VEENENDAAL Zaterdag 23 augustus Arts: S. T. Heij, De Klomp, tel. 08387 - 200. Zondag 24 augustus Arts: S. T. Heij, De Klomp, tel. 08387 - 200. Apotheek: Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 12123. Wijkverpleging: zr. Hajer, Boomjesgoed 191, tel. 12655. SCHERPENZEEL en WOUDENBERG Arts: H. Gerritsen, Stationsweg 10, Wou denberg, tel. 03498 - 1220. AMERONGEN, ELST en LEERSUM Arts: L. W. S. v.d. Burg, Leersum, tel. 03434 - 1388. Wijkverpleging: (Amerongen), tot zater dag 12.00 uur: zr. Schreuders, Kon. Wilhelminaweg 65, tel. 1576, daarna zr. Mostert, Leersum, tel. 1423. RHENEN Artsen: zaterdag, dr. Stegeman, Heren straat 63, tel. 2315; zondag: dr. Wij- chers, Achterbergsestraatw., tel. 2328. Apotheek: voor spoedgevallen wende men zich tot de dienstdoende apo theek in Wageningen. EDERVEEN, RENSWOUDE en DE KLOMP Arts: dr. Rademaker, Ederveen, tel. 08387 - 201. OPHEUSDEN Arts: dr. Jonker, tel. 08887 - 393. Wijkverpleging: zr. De Winter, tel. 08887 - 210. RESTEREN Arts: dr. Keur, tel. 08886 - 201. Wijkverpleging: zr. Westerhof, Keste- ren, tel. 08886 - 210. VEENENDAAL en RHENEN Tandarts: voor spoedgevallen bellen 08385 - 19049. VEENENDAAL De leden van de provinciale staten in Utrecht zullen tijdens een excursie door de provincie, die op 9 september plaatsvindt, onder meer de volgende plaatsen bezoeken: Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, Veenendaal, Rhenen, Eist en Ameron gen. Het gezelschap passeert in Veenen daal o.a. het raadhuis en de rioolwa terzuiveringsinstallatie. De statenleden bezoeken voorts de gemeenten Wouden berg, Sch^r^.p^e^J .en Renswoude, in verband met dë op "til zijnde gemeen telijke herindeling, die een inter-provin- ciaal karakter dtaagt. Verder zal in Renswoude nog het park van het kas teel worden aangedaan. Dit park is des tijds aangekocht door de Stichting Utrechts landschap, waarvoor o.a. de provincie subsidie heeft verleend. De excursie is bedoeld om de staten leden een globale indruk te geven van hetgeen zich momenteel in de provincie afspeelt. Jeugduitwisseliii; tussen Veenendaal en Lem go (Bondsrep.) niet denkbeeldig De tweede zondag van hun verblyf in Duitsland brachten de buitenlandse deelne mers door 5ij families in Lemgo. Zodoende leerde men ook enigszins het gezins leven in het gastland kennen. Op de oproep, een of meer buitenlanders gastvry te ontvangen, hadden velen spontaan gereageerd, waarbij men ook z'n voorkeur kon bekend maken. De Tsjechen bleken (begrijpelijkerwijze) het meest in trek te zijn. Sommige families weerspiegelden zelfs de bonte variëteit van Burg Sternberg. ADVERTENTIE Aangekondigd als het hoogtepunt van de conferentie was de vierdaagse reis naar Berlijn. Door causerie en dia-pro jectie was iedereen op de hoogte van de curieuze politieke situatie van deze stad: tweemaal een scherpe grenscon trole in oorspronkelijk een en hetzelfde land, een bij het binnengaan van de Deutsche Demokr. Republik bij Helm- stedt en een bij het verlaten daarvan bij Diewitz-Berlijn. Bij Helmstedt twee uur en een kwar tier wachten, terwijl alle nodige forma liteiten tevoren al getroffen waren. De Westduitse douanebeambten waren vlot en gauw tevreden. De Oostduitse for meel en „gründlich". Tevoren waren we gewaarschuwd om geen geschriften of folders bij ons te hebben, die maar enigszins als verdacht konden worden aangemerkt. We hadden dan ook geen verboden waar bij ons. De rit door de DDR (ca. 150 km) was saai, mede door het ontbreken van „Rast statten" en fleurig met vakantie zijnde toeristen. Veel akkerbouw, geen nieuw bouw. Magdenburg, rechts, verweg, ho ge rokende schoorstenen, wat zou ik er graag eens, ongecontroleerd, gaan kij ken! De Autobahn mag echter alleen vooruit en achteruit bereden worden... tot we in West-Berlijn zijn: daar mag weer alles, zelfs rechts en links foto graferen!... Het korte bezoek, die avond nog, aan de Kurfürstendamm, de blik op het Europa-center, het eten bij Aschinger mogen geen naam hebben; we zijn ver moeid van de rit die dag. Berlijn le ren we pas de volgende dag enigszins kennen tijdens de drie uur durende rondrit: we rijden langs de bekende pleinen, zien de Siegessaule, de Bran denburger Tor, de Philharmonie, de Kongresshalle, Siemensstadt, het sta tion van 1936 en... de Muur! We stoppen enkele malen bij een hoog platvorm om een blik over de Muur te werpen. Het is 12 augustus, vlak voor de herdenkingsdag van de bouw van de muur, 13 augustus 1961. We zien de plaatsen, waar jonge en oude Duitsers bij hun poging naar het westen te vluch ten, doodgeschoten werden of bij hun sprong naar de vrijheid het springzeil misten. 's Middags krijgen we op het Rathaus Kreuzberg een maaltijd aangeboden en worden daarna ingelicht omtrent het stedelijk bestuursapparaat en specifie ke Berlijnse problemen. 's Avonds mixt Berlijn de vijf natio naliteiten en verspreidt ze over theater, discotheek, restaurant en het 20 verdie pingen hoge Europa-center. Fascine rend is Berlijn met zijn lichtreclames vanaf dit punt! De Muur lijkt denkbeel dig! De volgende dag is ze weer reëel aan wezig, maar biedt een kleine opening: Checkpoint Charley: grensovergang al leen voor buitenlanders. Wie wil, mag naar Oost, voor de andere deelnemers is er 'n bezichtiging van de Philharmonie of de TV-studio's. Zeven Nederlanders kiezen voor enig risico en willen de sfeer daarginds proeven. Ons verblijf daar was echter te kort, om enkele be trouwbare inlichtingen te kunnen ge ven. De indrukken zouden te subjec tief worden. Maar we hadden geen spijt van de 5V2 uur in Oost-Berlijn! Zeer zinvol was ook ons bezoek aan Plötzensee, een Berlijnse gevangenis, waar tijdens het Hitlerbewind vele tegenstanders van het regime gevan gen zaten en geëxecuteerd werden. Bij het herdenkingsmonument sprak Lars, de jonge Deen, enkele woorden en legde een Tsjechische deelneem ster een boeket bloemen neer. We zouden nog kunnen vertellen over de rondvaart op de Havel bij avond, het bezoek aan de moderne R.K. kerk Maria Régina Martyrum... Berlijn was de reis wel waard! Alvorens de slotavond op Burg Stern berg van start ging, waartoe elke groep het zijne bijdroeg, gaven we ons in klein en groot verband rekenschap van de po sitieve en negatieve indrukken van deze weken van intensief contact. Men hecht te meer waarde aan onze opbouwende kritiek dan aan loftuitingen! Wij willen deze artikelen graag be sluiten met enkele conclusies: Het met elkaar spreken en naar elkaar luisteren, doel van deze conferentie, heeft ons een gevoel van verbondenheid en vriend schap gegeven. Voor mijzelf was de aan wezigheid van de Tsjechen en de mo gelijkheid van gesprek met hen ver rassend. Deze mensen zullen stellig Op verschillende plaatsen langs de Berlijnse muur zijn stellages gebouwd waarop men uitzicht heeft op Oost-Berlijn. met de meeste ervaringen naar hun land teruggekeerd zijn. Juist de discussies zijn waardevol ge weest. Deze groep had er graag meer tijd voor uitgetrokken gezien. Laten de ouderen niet denken, dat men de jeugd alleen „vangt" met amusement! Wij zouden hier ook willen pleiten voor voortzetting van de contacten. Sinds 1968 heeft de Kreis Lemgo banden met het graafschap East Riding in Yorkshire (Engeland), sinds langere tijd reeds met de stad Esbjerg in Denemarken. Men wil Veenendaal ook graag in de ze jeugduitwisseling opnemen. De tien Lyceïsten zullen er direct vóór zijn. Zij zijn de beste ambassadeurs van con ferenties als op Burg Sternberg 1969! Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld Aanvoer 855.241 stuks, stemming kleine: redelijk; grote: vlug. Prijzen (in guldens per 100 stuks). Eieren van 39/43 g 5.71-7.09; 46/51 g 7.94-10.00; 51/54 g 9.23-10.69; 54/60 g 10.99-13.29; 60/63 g 12.04-14.76; 63/67 g 13.24-16.88; 67/70 g 16.77-17.45. Eierveiling Barneveld Aanvoer 616.760 stuks, stemming kleine: redelijk; grote: vlug. Prijzen (in guldens per 100 stuks). Eieren Van 42/47 g 6.78-8.07; 51/57 g 9.66-12.47; 61/62 g 13.61-14.12; 66/67 g 15.25-15.98; 70/71 g 16.79-19.99. Belgische eieren: Aanvoer 555.480 st., stemming kleine: redelijk; grote: vlug. Prijzen (in guldens p. 100 st. Eieren van 37/43 g 5.26-6.80; 46/52 g 7.57-9.73; 56/57 g 10.72-11.22; 61/62 g 12.29-13.79; 66/67 g 15.36-15.43.

De Vallei | 1969 | | pagina 5