CURACAOHOUD Stemming mag niet in gevaar komen BRAAT! Lovell gaf in Den Haag uitleg over maanreis Vlleda zemen zonder zorgen Presentatie Nederlandse artiesten in Californië mislukking door rel PECH BLIJFT N.S. DEZE WEEK ACHTERVOLGEN Conflict suddert al een eeuw Senatoren willen openbaar debat over Duits atoomschip Twee vissers verdronken KEUKENS? Gearresteerde vakbondsleider doet vanuit cel beroep op Antilliaanse bevolking 55 PROMINENTEN STAAN ACHTER KERKENPLAN VOOR BIAFRA Amsterdam stelt 8 voor van wereld handelscentrum Enquête over V redesweek Haat en nijd tussen twee clubs van emigranten Vliegreis leek bustochtje NADER BESCHOUWD GELUIDS WA GEN AFGERADEN Mogelijk licht in mysterieus ongeluk UUR VAM VAKANTIE OPGEOFFERD ONOPGESMUKT VISSEN Opdracht voor zeven containerschepen CHARTERVLUCHTEN Tienduizend gulden voor een vulpen BOTSING NOORDERLICHT UITSTAPJES NOG ONZEKER Ouders veroordeeld wegens kinder verwaarlozing In Nijmegen geen rectoraatsrede VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1969 CURASAO De op Cura<^o ge arresteerde vakbondsleider Ong a Kwie heeft gisteren de Antilliaanse be volking opgeroepen zich rustig te houden. De heer Ong a Kwie richtte zijn oproep via zijn advocaat vanuit de gevangenis op Koraal Specht. Hij Het meedelen: „Laten wij allen het hoofd koelhouden en bloedvergie ten voorkomen opdat de verkiezingen over twee weken normaal doorgang kunnen vinden". De heer Ong a Kwie ■ou gisteravond voor de rechter-com- mis&aris worden geleid. Hij is beschul digd van „opruiing", „het verstoren van de openbare orde" en „het in brand steken van een auto tijdens de jongste ongeregeldheden op 30 mei". De heer Ong a Kwie staat zowel op de Antillen als in Nederland, waar hij bij het Nederlands Verbond van Vak verenigingen zijn opleiding genoot, be kend als een uiterst integer man. Zijn vrijlating is zowel door het NVV als door het Internationale Verbond voor Vrije Vakverenigingen geëist. De vakbondsleider W. (Papa) Godett, die eveneens is gearresteerd, is giste ren in hongerstaking gegaan. De heer Godett is bestuurslid van de Unie van Havenarbeiders. Van de zeshonderd havenarbeiders op Curagao zijn er 154 bij deze unie aan gesloten. Zij hebben de onvoorwaarde lijke in vrijheidsstelling van Godett ge- eist. De heer A. Nita, eveneens bestuurs lid van de Unie voor havenarbeiders, reed gistermiddag met een geluidswa gen door Willemstad waarin hij opriep tot een protestvergadering die van nacht (Nederlandse tijd zou plaats hebben. De heer Nita riep alle gekleurde men sen op Curacao op voor Papa Godett in actie te komen. „Godett is zwart", riep hij, „hij verdient daarom de steun van alle gekleurde mensen op de Ne derlandse Antillen". De advocaat van Ong a Kwie mr. Le Pole verklaarde gisteravond dat de heer Ong a Kwie vanuit de gevangenis een staking met klem heeft afgeraden. Volgens mr. Le Pole heeft de heer Ong a Kwie gezegd, dat hij bevreesd is. dat de huidige regering van de An tillen eventuele stakingen of ordever storingen zal aangrijpen om de verkie zingen in september uit te stellen. De Democratische Partij, die er na de gebeurtenissen van 30 mei slecht voor- AMSTERDAM In een pen brief aan de regering en de Kamerleden heb ben bekende Nederlanders gevraagd al le medewerking te willen geven aan het plan van de gezamenlijke kerken om het conflict Nigeria-Biafra op te lossen. Dat plan behelst: onpartijdige waarnemers voor de inspectie van vluchten vanaf neutrale bases, protest tegen de wapenleveranties vooral van Engeland. De open brief besluit met het ver zoek „te overwegen of de weigering van minister Luns om aan te dringen op een onvoorwaardelijk staakt-het-vu- ren niet gelijk gesteld moet worden met het tijdelijk toezien bij het opofferen van een steeds sneller groeiend aantal slachtoffers". Tot de ondertekenaars van de brief behoren onder anderen: kardinaal Al- frink, Godfried Bomans, mgr. H. Ernst van Breda, prof. dr. M. Euwe, Simon Carmiggelt, prof. dr. J. Tinbergen en de heer H. Middelkoop. AMSTERDAM De 36-jarige J. P. A. Jansen uit Wognum is zoals bekend, gisternacht dood in de berm van de Leeuwarderweg in Amsterdam-Noord aangetroffen. De politie vermoedde, dat de man door een voertuig was gegre pen. De 34-jarige chauffeur H. C. P. uit Rotterdam werd gisteren door een col lega attent gemaakt op het feit, dat aan de rechterachterzijde van de laad bak kennelijk mensenhaar kleefde. De chauffeur herinnerde zich hierop, dat hij 's nachts op de Leeuwarderweg was uitgeweken voor een man, die op de rij baan met een stuk touw stond te zwaaien Ofschoon hij was uitgeweken, veron derstelde hij thans de man toch te heb ben geraakt met zijn combinatie. Hij heeft zich met de politie in verbinding gesteld. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL 05760-31970 OOK'S ZATERDAGS GlOPINO VAN 9 TOT 12 UUR Foto links: De heer W. (Papa) Godett, gefotogra feerd enkele minuten nadat hij op 30 mei op Curacao stakende arbeiders had aangezet tot een mars op Willemstad. Weinige ogenblikken nadat deze foto van Godett was gemaakt, werd hij neergeschoten. Hij is inmiddels van zijn verwondingen hersteld en heeft in Venezuela Fidel Castro-nniformen zoals hij op de foto draagt gehaald. Hem is ordeverstoring en opruiing ten laste gelegd. Oud-bokser Papa Godett heeft grote macht over de Curagaose havenarbeiders. In gevangenschap ia hij gisteren in hongerstaking gegaan. Foto rechts: De heer E. Ong a Kwie, gefotogra feerd op 30 mei toen hij op Curagao stakende arbeiders wilde kalmeren. Maandag werd hij gearresteerd. Hij zou op 30 mei onder andere een auto in brand hebben gestoken en nu de openbare orde hebben verstoord. staat, zou dan op die manier politieke munt kunnen slaan uit een verwarde situatie. In Nederland heeft inmiddels een aan tal socialistische jongerenorganisaties geprotesteerd tegen „rechtsverkrach ting", die op de Antillen zou plaatsheb ben. Ook verwijten zij de Nederlandse regering aan die „rechtsverkrachting mee te werken" door het zenden van de onderzeebootjager Limburg. er DEN HAAG Na sterke aandrang van de regering, die het wachten beu begint te worden, komt er schot in het conflict tussen Rotterdam en Amster dam over de bouw van een wereldhan delscentrum. Amsterdam wil het centrum in tweeën splitsen; het eigenlijke centrum in Am sterdam en een speciaal Rotterdams kantoor voor zee- en havenzaken. Amsterdam is optimistisch over hel onthaal van dit voorstel en verwacht in september tot een definitieve over eenkomst met Rotterdam te kunnen ko men. Het Rotterdamse college van B en W toonde zich gisteravond verrast. Van een overeenkomst tussen beide ste den is nog geen sprake. „Was dat maar waar", zei wethouder Polak. Minister De Block (economische za ken) heeft al herhaalde malen op een oplossing van de problemen aangedron gen. Hij vindt Nederland te klein voor twee wereldhandelscentra. In de eerstvolgende bespreking tus sen de minister en Amsterdamse en Rotterdamse vertegenwoordigers zal het Amsterdamse voorstel worden be sproken. Op het ogenblik is een brief wisseling gaande om een datum voor dit gesprek vast te stellen. DEN HAAG Het studiecentrum voor vredesvraagstukken van het insti- tuur voor politicologie in Nijmegen zal een onderzoek uitvoeren naar de opvat tingen van predikanten, priesters en contactpersonen van het interkerkelijk vredesberaad en de burgerij. Zij zullen vragen te beantwoorden krijgen over de eind september te houden Vredes- week. Deze Vredseweek wordt van 21 tot 28 september gehouden onder het motto Welvaart en armoede in de wereld. Vo rig jaar was het motto Europa, verzoe ning, vrede en veiligheid. DEN HAAG Astronaut James Lo vell en zijn vrouw hebben gisteren in de Amerikaanse ambassade in Den Haag een uurtje van hun vakantie op geofferd. Prins Claus, premier De Jong, de ministers Roolvink en De Block en een select gezelschap politici en andere genodigden hebben, als gasten van de Amerikaanse ambassadeur in Neder land, William Middendorf, van dat uur geprofiteerd. Lovell is niet de minste onder de as tronauten, met de vlucht van de Apol- lo-8 rond de maan tijdens de kerstdagen samen met Borman en Anders, op zijn naam. Voordien ging hij met de Gemi ni's 7 en 12 de ruimte in. Bij de Apollo- 11 stond hij reserve en nu is hij aange wezen als commandant van de Apollo- 13. Een man met een grote staat van dienst dus, die het gezelschap toelich ting gaf op de kleurenfilm van de Apollo-11, kwam in de filmzaal van de ambassade met onopgesmukt deskun dig commentaar. In antwoord op vragen van het gezel schap, uitte hij zijn tegenzin tegen de lange periode van quarantaine na een maanreis. „Ik hoop dat het na mijn reis niet meer nodig zal zijn". Lovell was niet zo benauwd voor brandstoftekort maar wel hoopte hij het probleem van de krappe voorraad op te lossen door het ruimte-moederschip iets dichter bij de maan te laten zweven. In dit land bestaat er natuurlijk gro te belangstelling voor kosten en nut van de ruimtevaart. Vandaar dat Lo vell uitvoerig inging op zijn wens om permanente ruimtestations gebouwd te zien. Niet alleen omdat ze als tussen station bij ruimtereizen dienst doen. Uit dc Apollo 8 had Lovell scholen vissen kunnen waarnemen in de Golf CAPELLE AAN DEN IJSSEL Bfj twee Nederlandse werven heeft de Lon- dense rederij Sea Containers nu zeven containerschepen in bestelling. Het zijn schepen met een draagver mogen van 1680 ton, waarmee 129 con tainers van twintig veot: (ca. 6 meter) lang kunnen worden vervoerd. ADVERTENTIE van Mexico. Uit een vast ruimtestation zou men dat voortdurend kunnen doen en daarmee zou men landen en vol ken die vis bitter nodig hebben, van dienst kunnen zjjn. Volgens Lovell, zou de ruimtevaart zo mee kunnen helpen het wereldvoed selprobleem te lijf te gaan. Kort na de filmvoorstelling verliet prins Claus, die in juli de start van de Apollo 11 heeft bijgewoond, het gezelschap. Marylin en James Lovell bleven nog een poosje praten. LOS ANGELES De presentatie van de Nederlandse artiesten, die zon dagavond in Hollywood optreden, is gistermiddag op een door de California Holland Club in Los Angeles georganiseerde persconferentie volkomen in het water gevallen. Binnen vijf minuten was de bijeenkomst in Hollywood Press Club uitgelopen op een ordinaire rel. Leden van de Dutch Avio Club, een andere emigrantenorganisatie, lieten we ten dat zij de California Holland Club het recht betwisten om deze avond te organiseren: de voorstelling zou, in tegenstelling tot de afspraak, helemaal geen besloten karakter dragen, zo voerden zij aan. Een van dc tegenstanders, de heer M. van der Steen, zei: „Deze artiesten zijn onder het mom van een vakantie reisje naar Amerika gelokt. Ze worden niet betaald. Met onze actie willen wij de Nederlandse artiesten in bescher ming nemen, die hier in oktober ko men optreden en dan wél worden be taald". Terwijl de ruzie steeds hoger oplaai de, verdwenen de vetegenwoordigers van de Amerikaanse radio, televisie en pers stilletjes van de lommerrijke bin nenplaats van de persclub. Antwoord van de heer t. van Beek, directeur van het reisbureau Telstar Travel, dat het contract tussen de Ca lifornia Holland Club en de charter maatschappij Transavia uitvoert: Het is heel eenvoudig. Van der Steen was vroeger voorzitter van de de California Holland Club. Hij is daar uitgeschopt en probeert zijn oude club nu dwars te zitten. In zijn eigen blaadje, de Holland Reporter, spuit hij vuiligheid. Laatst heeft hij op een stil moment de bakken met ledenlijsten van de club meegeno men. Verder beweert hij overal, dat wij een verlies van 120.000 dollar hebben. Daar komen dus in ieder geval twee processen van". Achtergrond van deze zaak is duide lijk de kwestie van de chartervluchten, waar beide verenigingen zich intensief mee bezig houden. De California Club heeft een contract met Transavia en de Dutch Avio Club sloot onlangs een contract met de KLM af, waar 2,5 mil joen gulden mee is gemoeid. Namens de artiesten, die er in alle tumult wat verloren bijzaten voerde Ni co Schaap van de Shepherds het woord. UTRECHT -- De Nederlandse Spoor wegen hebben gisteren weer met enke le ongelukken te kampen gehad. Woensdagavond laat ontspoorden tus sen Eindhoven en Geldrop een goederen trein. Beide sporen werden over een afstand van tweehonderd meter ver nield. Gistermiddag waren beide sporen weer in gebruik. Het treinverkeer tussen Amsterdam en Amersfoort is gistermorgen enige tijd opgehouden doordat een trein vlak voorbij het Centraal Station in Amster dam strandde met motorpech. Het duur de een uur voordat de trein kon wor den weggesleept. Zes treinen naar Amersfoort en Utrecht liepen vertragin- UTRECHT Een van de deelnemers in de groep kantoor-, schrijf- en teken- benodigdheden en papierwaren op de Najaarsbeurs, die van 31 augustus tot en met 5 september in Utrecht wordt gehouden, exposeert in zijn stand een vulpen, die tienduizend gulden kost. De pen is van goud en de clip is gedeco reerd met een „loepzuivere" diamant. De exposant rekent er niet op, dat de orders voor dit schrijfjuweel zullen bin nenstromen. Een Arabische sheik kocht er laatst twaalf in Engeland, maar voor de Najaarsbeurs in Utrecht staan de sheiks nu eenmaal niet in de rij... De pen is gemaakt door een fabriek in Amerika en Utrecht is de eerste stad op het Europese vasteland, waar zij te bewonderen valt. Voor alle zeker heid heeft de exposant zich wel voorge nomen de vulpen niet op de Jaarbeurs te laten overnachten. Zij wordt iedere avond veilig opgeborgen in de kluis van een Utrechtse bank. Uet conflict tussen Suriname en Gu- yana over een gebied dat zo groot is ais de helft van Nederland, dateert niet van gisteren of eergisteren. Al in april 1966 werd in Londen in bijzijn van minister Luns afgesproken dat Suriname en (toen nog Brits-) Guya na de kwestie onderling zouden rege len. De zaak sudderde toen al op een uiterst laag pitje sinds 1871. Na de Franse tjjd was by de terruggave van Nederlandse koloniën vastgelegd, dat de westelijke oever van de Corantijn ook de westelijke grens zou vormen. De Coeroeni werd beschouwd als de bovenloop van de Corantijn. De weste lijke oever van deze rivier werd dus ook als de voortzetting van de grens beschouwd. In 1871 ontdekte een Brit echter, dat de Constantijn veel verder naar het wes ten nog een zijtak had. Die rivier kreeg de naam New River en die rivier houdt Suriname aan als de bovenloop van de Corantijn. Onderzoekingen zouden moeten uit wijzen of de Coeroeni dan wel de New River de stamrivier van de Corantijn is. Voorlopig wordt het bètwiste ge bied dat door deze twee rivieren wordt ingesloten, de New Riverdriehoek ge noemd. [n het gebied woont maar een handje vol mensen, dat van de jacht en de visvangst leeft. Bodemschatten wor den er vermoed, maar zij zijn nog niet aangetoond. Van het onderlinge overleg tussen Suriname en (Brits-) Guyana over de rechten op het gebied is nooit iets ge komen. Suriname verrichtte er al ja renlang hydrologisch onderzoek toen in december 1967 (Guyana had inmiddels een onafhankelijke status in het Geme nebest verworven) Guyanese militai ren het personeel van een Surinaams hydrografisch station in oostelijke rich ting de Coeroeni overjoegen. De toenmalige premier Pengel ging er stoer tegenaan, riep getrainde Suri naamse vrijwilligers op, verklaarde dat het betwiste gebied in staat van paraat heid zou worden gebracht en wees twee duizend Guyanese arbeiders het land uit. De koninkrijksregering eiste terug trekking van de Guyanese politieman nen uit de New Riverdriehoek. Daarna werd het weer stil rondom het grens geschil. In de loop van vorig jaar legde Suri- name in de driehoek de landings strip Tigri aan. Er gebeurde niets, tot dat dinsdag twee Guyanese vliegtuigjes neerstreken, die zeventien Surinaamse vrijwilligers naar erkend Surinaams gebied joegen. Wederom eiste nu de koninkrijksregering de terugtrekking van de Guyanezen. Evenals eind 1967 is in de Guyanese hoofdstad Georgetown verklaard, dat Guyana bereid blijft besprekingen te voeren over de grenskwestie. De vori ge keer is daar niets van terecht geko men. Nu wel? Het is nog maar helemaal de vraag of Guyana zoveel haast heeft met de oplossing van dit probleem. Toevallig is het ook met Venezuela gewikkeld in een grensgeschil. Aan die zijde van de Guyanese grens gaat het om een veel groter gebied: om een oppervlakte ge lijk aan tienmaal Nederland. Guyana vreest dat Venezuela kracht zal bijzet ten aan zijn aanspraken door troepen of politie in het betwiste gebied te bren gen, zoals Guyana dat zelf aan de Su rinaamse zijde heeft gedaan. IVfet de actie in de driehoek kan Guya- na het doen voorkomen alsof de versterking van zijn troepen aan de grens met Venezuela niet specifiek te gen dat land is gericht. Venezuela Is nu eenmaal vooor Guyana een meer te duchten tegenstander dan Suriname. gen op, variërend van een kwartier tot vijftig minuten. Het baanviak Eindhoven Helmond is gistermiddag geruime tijd gestremd geweest, doordat op een met knipper lichten beveiligde overweg een vracht wagen en een NS-wegonderhoudsmachi- ne in botsing waren gekomen. Gister avond was het verkeer ook daar weer normaal. Vermoedelijk doordat de bliksem in de leiding van het spoor was geslagen, zijn gisteravond tussen halfacht en acht uur de seinen en knipperlichtinstallaties tussen Krabbendijke, Rilland-Bath en Bergen op Zoom gestoord geraakt. Het treinverkeer ondervond er enige vertraging door. Hij zei: „Ik hoop dat de partijen de strijdbijl zo gauw mogelijk begraven, want wij zijn ons er pijnlijk van bewust geworden wat zich hier achter de scher men afspeelt". Om half zeven 's morgens plaatselij ke tijd ('s middags half drie in Neder land) was het gezelschap doodmoe op het vliegveld in Los Angeles aangeko men. In de mistige sfeer die er op dat tijdstip heerste, gaf de onvermoeibare Bueno de Mesquita op brede boulevard voor het vliegveld een grandioze geïm proviseerde show, die varieerde van een gevecht met een denkbeeldige stier tot het regelen van het verkeer. De Amerikaanse voorbijgangers ke ken nogal verbaasd naar de escapades van de kleine, besnorde komiek en imi tator, die hier qua uiterlijk niet eens zo erg opvalt. Bueno was trouwens tijdens de lange tocht de grote gangmaker. „Kort nadat het vliegtuig woensdagnacht, midden in een adembenemend noodweer, van Schiphol was opgestegen liep hij door het middenpad, zijn koffertje als presen teervlaadje voor zich uithoudend en voortdurend uitroend: „Koffie, bier, li monade, marihuana, opium, warme cho colade, koude koeken". Maar toen Johnny Jordaan ter hoog te van de Hebriden met Helen Shepherd aan een Jordaanse quickstep begon, stond het vliegtuig pas bol van het la chen. De dertien uur lange tocht had op dat moment iets van een busreisje voor het hele personeel. Het noorderlicht, dat boven Groen land voortdurend door de rechterraam- pjes zichtbaar was, inspireerde de Shepherds tot het zingen van het lied „Because of you" (in puntgave drie klank) en Bueno de Mesquita tot een serie gymnastische oefeningen. Hoogtepunt van de nachtelijke vlieg tocht. zo ongeveer tijdens het passeren van de grens tussen Canada en de VS: het gezamenlijk gezongen „Een pikke- tanussie" onder aanvoering van Johnny Jordaan (jasje uit, boordje los). „Straks gaan we de polonaise doen", riep ons nationale Jordaantalent, maar voor zo'n groepsmanifestatie is zelfs een Boeing te smal. Nee, als het aan Johnny Jordaan, Tan te Leen, Cèes de Lange. Bueno de Mes quita, The Cats en alle andere leden van deze artiestenfamilie ligt, wordt het zondagavond in het Hollywood Palla dium een succes. Maar er zijn misschien een paar mensen die daar anders over denken, zodat men wel met enige span ning afwacht wat er gaat gebeuren. Gisteravond heeft de groep gedineerd in de beroemde Cocoanut Grove (die bij het Ambassador Hotel behoort) en daarna geluisterd naar Ray Charles. Voor vandaag staat een bezoek aan Dis neyland en Beverley Hills op het pro gramma. En dat alles in de warme zon die dit heuvelachtige land met de hoge witte gebouwen aan de Stille Oceaan tot een paradijs maakt, dat er precies zo uitziet als op de prentbriefkaarten. DEN HAAG Tweeëntwintig leden van de Eerste Kamer hebben minister Luns (Buitenlandse Zaken) dringend verzocht de met West-Duitsland geslo ten overeenkomst over het gebruik van Nederlandse wateren en havens door het atoomschip Otto Hahn ter goedkeu ring voor te leggen aan het parlement. Het zijn vrijwel allen leden van de PvdA en PSP-fractie en voorts de anti revolutionair De Gaay Fortman. De overeenkomst, die op 28 oktober vorig jaar tot stand is gekomen, regelt de veiligheids- en andere voorschriften waaraan de Otto Hahn moet voldoen om te mogen binnenvaren. De Eerste Kamerleden hebben niet al te veel be zwaren tegen deze voorschriften, maar zij vinden het juister als over deze zaak in de openbaarheid kan worden gediscussieerd. Het Eerste-Kamerlid van Es (PvdA), burgemeester van Brielle en een van de ondertekenaars van het verzoek, zei gisteravond geen gevaar van de Otto Hahn te vrezen. Maar, aldus de sena tor, bij het publiek doen allerlei wilde verhalen de ronde over atoomschepen en de daaraan verbonden gevaren en het lijkt mij juist dat in alle openheid over deze zaken wordt gesproken. Het staat overigens nog niet vast of en wanneer de Otto Hahn naar Nederland zal komen en welke haven het schip zal aandoen. Wanneer dit het geval is, zal het de tweede keer zijn dat een door atoomenergie voortgedreven koopvaar dijschip in onze wateren is. Het eerste was de Amerikaanse Savannah, die op 30 september 1964 in Rotterdam af meerde. Ook toen is een overeenkomst geslo ten. Deze gold toen uitsluitend de maat regelen voor dat ene bezoek. De Twee de Kamer heeft toen wel deze zaak be sproken. Nu heeft zij zich stilzwijgend akkoord verklaard met de overeenkomst voor de Otto Hahn, die niet alleen geldt voor een enkel vastgesteld be zoek, maar van langere duur is en dus van toepassing zal zijn voor alle geval len, dat dit schip onze territoriale wate ren of havens zal aandoen. In tegenstelling tot de parlementair* behandeling in 1964, zal thans de Eerst* Kamer de kwestie in het openbaar be handelen. BREDA De Bredase rechtbank heeft de 21-jarige havenarbeider H. H. en diens eveneens 21-jarige echtgenote A. H. V. uit Bergen op Zoom, wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door verwaarlozing van hun twee kleine kinderen van 2Vs en Vit jaar, veroordeeld tot 12 maanden gevange nisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De man werd ook voorwaardelijk ter beschikking gesteld van de regering met drie jaar proeftijd. Tegen het echtpaar, dat de kinderen wekenlang had laten verhongeren en uitdrogen, zodat beide kinderen aan de voetjes ernstig werden gewond, was een jaar gevangenisstraf geëist, waar van vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. IJMUIDEN Twee vissers uit Tholen zijn verdronken toen de kotter Cornells Tholen 38 kapseisde op de Noordzee. De scheepsramp gebeurde gisterochtend tussen twee en drie uur op ongeveer twintig kilometer uit de kust van Scheveningen. Op deze combinatiefoto ziet men links schipper Arie Schot en rechts matroos Klaas van Bal zen bij het verlaten van het Deense schip, dat hen redde. Schipper A. Schot (29) uit Tholen en matroos K. van Balzen (22) uit Colijns- plaat werden opgepikt door het Deense vrachtschip Birgitte Skou. Machinist M. Deurloo (24) en matroos M. van Zetten (16), beiden uit Tholen, worden vermist en zijn, naar men aanneemt verdronken. De schipbreukelingen werden in IJmuiden aan wal gebracht. De schipper vertelde dat plotseling een stagnatie op trad bij de drijfriem van de winch. Hij ging met matroos Van Balzen naar de machinekamer, waar ook de machinist was. Plotseling is toen het vissersschip naar bakboord omgeslagen. Het bleef ondersteboven drijven. In de kleine machinekamer wachtten de mannen tot de lucht was opgebruikt. Het lukte daarna de schipper en zijn oudste matroos naar buiten te komen. Schipper Schot kon op de kiel van zijn kotter klimmen. Matroos Van Bal zen hield zich drijvend op een van de Cornelis losgeraakt wrakstuk. Tien uur later werden de schipbreuke lingen opgemerkt door het Deense schip. Vissersschepen, een reddingsboot, een sleepboot en een helikopter zochten ver geefs naar de vermisten. Het wrak zonk 's middags om drie uur. De geredden stapten toen aan wal. NIJMEGEN Bij de officiële ope ning van het studiejaar zal aan de ka tholieke universiteit in Nijmegen geen rectoraatsrede gehouden worden. Men zit met de moeilijkheid dat de huidige rector-magnificus wordt opgevolgd door een driemanschap. De senaat zal zich nog nader over een eventuele officiële opening beraden. Tijdens een kort en hevig onweer is gisteren de boerderij van de heer J. van Es uit Rottum door de bliksem ge troffen en tot de grond tot afgebrand-

De Vallei | 1969 | | pagina 7