Zij maken het bont UW KIND HEEFT HET ZWAAR GEHAD Suikerdot voor dc karper Beslist geen hondeleren oP een ótoei met een lom PAS OP UW KIND BIJ WA TER Niet meer roken Papegaaien ontvoerd Moderne ruilhandel Muziek-heilpedagoge helpt kinderen Lastig Stimuleren Vicieuze cirkel Subsidie Tien jaar Argwanend VOOR SMETTELOZE GORDIJNEN De Amsterdamse boutique Barbara heeft de ontwerpen voor de komende herfst en winter getoond. Hier een van de creaties een jas van pony- stukjes in een ruitwerking met een kraag en manchetten van spits-nutria. Hier nog een van de getoonde ontwerpen, een blauwvosjas met Russische hoed. VLAARDINGEN De balletlerares mevrouw P. Kassels-Kroon uit Vlaar- dingen vindt dat de huisartsen veel te licht tillen aan moeizaam verlopen be vallingen. Te vaak zeggen ze slechts tegen de kraamvrouw „Mevrouw, u heeft het zwaar gehad". Ten onrechte waarschuwen ze niet„Denk erom, ook uw kind heeft het zwaar gehad". Ze spreekt als eigenares van een instituut voor muziekheilkunde en be wegingsleer in Vlaardingen. Ongeveer honderdvijftig leerlingen van veertien scholen in de stad en omgeving krijgen er wekelijks les. De kinderen komen ge woonlijk niet zo goed mee op school.Ze kunnen niet goed leren en bewegen zich chaotisch en slecht. Volgens mevrouw Kassels hangt dat samen. Onderwijzers en ook ouders beschou wen dergelijke kinderen nogal eens als „lastig". Naar haar idee zijn de kinde ren dat niet. Integendeel, vaak tonen ze lichte motorische storingen die het ge volg kunnen zijn van een indertijd moeiljjk verlopen bevalling, die nauwe lijks vast te stellen hersenletsel tot ge volg had. Dergelijk hersenletsel hoeft de ont wikkeling van het kind niet te remmen, als tijdig gesignaleerd wordt wat er aan de hand is! Het kind beheerst be paalde spierbewegingen niet. Zij omschrijft de „mankementen" van de kinderen als: het te laat gaan zitten, staan of lopen; het altijd maar weer omstoten van blokketorentjes; het niet goed in de kring kunnen lopen en struikelen over eigen benen (het jonge tje dat zich bij kringspelletjes steeds op de grond laat zakken), het niet kunnen huppelen. Wat de periode op de lagere school betreft, bovendien nog: het niet goed kunnen lezen, spreken of schrij- Volgens mevrouw Kassels is er ver band tussen het slechte Ieren en de slechte motoriek. Ze vindt het logisch dat een kind dat de handspieren niet in bedwang heeft niet goed schreven kan, dat de mondspieren niet beheerst, niet goed hardop lezen kan, enzovoorts. Haar ervaringen zijn dat de presta ties op school zienderogen vooruitgaan als de motoriek verbeterd wordt. Aar dig voorbeeld: Ze leerde een jongetje dat maar geen acht kon schrijven, een acht lopen in het lesvertrek. Het lukte. Het knaapje had gewoon nog te weinig gevoel voor ruimte, waardoor hij er geen idee van had hoe zo'n teken nu moest worden geschreven. Op deze foto een maxi-jas vervaardigd van lynx, waarover een zwarte leren ceintuur wordt gedragen. Hoe komt het dat dergelijke kinde ren ondanks eenmaal opgelopen hersen beschadigingen, toch de bewegingen weer onder de knie kunnen krijgen? Mevrouw Kassels meent dat de func tie van beschadigde (actieve) hersende len, kan worden overgenomen door an dere, passieve hersendelen. In de me dische wetenschap is dat voldoende be kend. Een vereiste is echter dat het kind wordt gestimuleerd. Het moet leren bewegen. De huisartsen laten dat vol gens mevr. Kassels te veel aan het kind over. Te vaak zeggen ze tegen ongeruste moeders: „Komt u nog maar eens te rug. Dat komt vanzelf wel goed". Bovendien kennen kleuterleidsters en bijvoorbeeld onderwijzers het euvel on voldoende. In hun opleiding zou hun verteld moeten worden wat eventueel de oorzaken kunnen zijn van het ach terblijven op school. Gymnastiekleraren zouden hun les sen meer moeten afstemmen op de kin deren die het niet zo goed doen. De goede leerlingen komen volledig aan hun trekken, maar wie niet meekomt blijft meer en meer achter. De vicieu ze cirkel ontstaat van het kind dat zich in de klas doodongelukkig voelt. Mevrouw Kassels is er van overtuigd dat veel kinderverdriet zou kunnen wor den voorkomen als dit probleem maar meer aandacht kreeg. Ze is er niet voor dat kinderen die niet helemaal goed meedraaien maar meteen in de man- gelmolen van test en medisch onder zoek worden gestopt. Dat duurt te lang en is te ingewik- Een vreemde stilte heerst thans op de oevers van het wondermooie eiland Abaco (Bahamas). De papegaaien zwij gen. Sommigen hebben zich één keertje te veel laten horen en zitten nu achter de tralies. Gewetenloze verkopers heb ben zoveel van die kleurrijke vogels gevangen, om ze illegaal te verkopen, dat de autoriteiten te Nassau en in zonderheid de National Trust beslist hebben streng in te grijpen. Premiejagers worden verzocht een oogje in 't zeil te houden om de ont voerders van Abaco-papegaaien te ont maskeren. Overal op het eiland werden op de pijnbomen biljetten uitgehangen, met uitloving van een beloning van 1.000 dollar aan elke persoon die in lichtingen verstrekt welke leiden tot de arrestatie van de papegaaien-vangers. De directeur van de National Trust, John Lingard, verklaart: ..De Bahama- papegaai, die onder wettelijke bescher ming staat, is bedreigd met verdwij ning. Deze vogelsoort leeft vooral op de eilanden Abaco en Inagua, en wij we ten dat er een sterke vraag is naar deze dieren". Dhr. Lingard heeft ook gezegd dat de beschermingscampagne bekostigd wordt door een inwoner die onbekend wil blijven. Een probleem is dat deze serene buiteneilanden alle mensen elkaar met naam en toenaam kennen, zodat er weinig kans is dat iemand zijn buur man gaat aanklagen. Aleen de papegaaien zouden de schuldigen kunnen aanduiden, maar noodgedwongen moeten zij nu wel hun bek houdenI keld. Ze ziet maar liever dat ze snel naar muziektherapie gaan. Dat zien de kinderen meer als een soort extra-les. Vlaardingen verkeert op dat punt in een gunstige positie. Want mevrouw Kassels kreeg er dank zij subsidie van Bernard Van Leer's Foundation (va- tenfabriek) haar instituut van de grond. Tegenwoordig adviseert 'n sociaal wer- ster, die eveneens door het fonds wordt betaald, wie naar haar muziekthera- peutische lessen gaan. Vroeger gaf de inspectie de kinderen op. Van Leer Foundation subsidieert al leen voor kinderen uit zwak-sociaal en gehandicapt milieu. Overigens blij ken juist dergelijke kinderen de lessen het hardst nodig te hebben. Is dat het oude probleem dat er met die kinderen thuis te weinig wordt gespeeld? „Waarschijnlijk wel; spelen is onge looflijk belangrijk. Dat moet worden gestimuleerd V' Mevrouw Kassels vertelt nog dat ze tien jaar nodig heeft gehad om haar in stituut op gang te krijgen. Ongeveer 4 jaar geleden kon zij dank zij dé subsi die het huis aan de Hofsingel kopen. Het leuke? Leerlingen die eens thera pie kregen, blijven soms later op bal letles komen. Ook gaan de oudere broertjes of zusjes uit eenzelfde gezin wel eens naar ballet, terwijl de jonge ren therapie krijgen. Juist dat achtelo ze is goed. In het instituut van mevrouw Kassels krijgen ook kinderen uit een psychia trisch ziekenhuis les. Haar leerlingen vinden dat niets bijzonders meer. Oude ren staan er echter soms argwanend te genover. „Slechts een gestoorde geest heeft ge stoorde bewegingen", bevooroordelen ze dan. Mevrouw Kassels: „Een tragisch misverstand". Het visseizoen is al weer enige tijd geopend. De vrouwen zien met lede ogen hun echtgenoten er op uit trek ken om zich tijdens de weekends te wijden aan het visgenot. Het vissen op karpers is echter alleen weggelegd voor gewiekste oude rot ten in het visvak. £)e karper, de krachtpatser onder de vissen, laat zich alleen door een zeer geroutineer de visser in de luren leggen en uit het water slepen. De karpervissers behoren dan ook tot de elite der sportvissers en ze hou den er ook hun methoden op na om deze krachtpatsers te verschalken. De aaskeuze is bij de karper weliswaar vrij uitgebreid, doch onder de echte karpervissers doet hardnekkig het verhaal de ronde dat de karper een echte „suikerdot" is en gek is op zoetigheden. Wanneer u zich nog eens gaat wagen aan de karpervis serij, probeert u dan deze kampioen onder de vissen eens te verschalken met een stukje roggebrood in stroop gedoopt of met een stukje aardappel met suiker. Ervaren vissers zweren erbij Een groot Brits warenhuis heeft dezer dagen een fraai staaltje van klanten service ten beste gegeven. Een Egyptische dame had tijdens een bezoek aan Londen een haarstukje gezien dat haar wel beviel, maar dat ze om de een of andere reden toch niet kocht. Teruggekeerd in haar ge boorteland had ze spijt, dat ze de koop niet had doorgezet, want gezien de deviezenbepalingen in Egypte kon ze het haarstukje wel bestellen maar niet betalen. Ze schreef aan de directie dat ze bereid was als be taling een kameelzadel te zenden. Het warenhuis accepteerde ongezien de ruil en beide partijen zijn geluk kig en tevreden. Wie in deze tijd het eigen weerstandsvermogen zoveel mogelijk ongehavend wil bewaren, doet er goed aan, zich over niets, maar dan ook niets, te verbazen Dat valt alleen niet mee. Misschien dat er vroeger ook verbijsterende dingen gebeurden, maar die bleven dan gelukkig tot de vrij naaste omgeving beperkt, of kwamen een tijd later in hoogst voorzichtige termen in de krant. Maar nu er praktisch geen afstanden meer zijn, zitten wij op onze stoel niet naar de overburen, maar naar de tegenvoeters en zelfs naar de planeten te kijken. En dan wordt het wel moeilijk om daarbij onverstoorbaar te blijven. Kijk. dat de hele wereld de poolstreken misschien uitgezonderd overkookt van de relletjes, zodat er geen straatsteen op zijn plaats blijft, is al verontrustend genoeg. Maar dat zal wel zijn verklaarbare oorzaken hebben, en in elk geval de gelegenheid scheppen om de nodige stoom af te blazen. Liever een oorverdovend woest gesis, dan een gesprongen stoomketel. En dat bij die relletjes de jeugd het luidst tekeer gaat en het felst van zich af bijt en smijt is ook geen ongewoon verschijnsel. Jonge mensen hebben alle eeuwen door de wereld luidruchtig en hardhandig willen verbeteren, en een barricade beklimmen leek hun daartoe de kortste en doeltreffendste weg. Maar even vanzelfsprekend hebben ouderen binnenshuis daarbij altijd het grijzende hoofd geschud. Want, de orde die onherroepelijk na alle opstandige chaos terugkeert, wordt alleen maar gehandhaafd met een ijzeren vuist of die nu aan een conservatieve of een progessieve arm vastzit. Doch nu hebben de grijzende toeschouwers ook al het koele hoofd verloren. Zij zijn van tegenspelers afgezakt tot toeschouwers en zelfs hadlangers en dat is een heel bedenkelijke zaak. Wij hebben dat in ons eigen gezapig vaderland al zien aankomen. Toen hadden de hoofdstedelijke „ooms agenten" al hun handen vol aan de balsturige neven en nichten die hen met treiteren en molesteren probeerden uit hun bureau te lokken. En dat zou alles met een paar harde klappen en een luide sisser zijn afgelopen, als de brave burgers zich niet in drommen op de trottoirs hadden opgesteld en zo het agentje pesten" tot een publieke vermakelijkheid verheven. Toen de aardigheid daar af was, verplaatste de treiterlust zich naar het vakantieseizoen en bleek daar een toeristische attractie van de eerse rang. De jeugdige herrieschoppers konden avond aan avond rekenen op een menigte hevig geïnteresseerde toeschouwers, die aan dat flauwe en lummelige gedoe een valse schijn van belangwekkendheid gaven. Gelukkig bleek het een seizoensverschijnsel, en de handhavers van wet en orde kunnen zich in de komende winterdagen beraden op een effectiever afgrendeling van dergelijke lastige maar nog vrij ongevaarlijke incidenten. Wij hebben het moede hoofd weer even rustig neergelegd totdat een inferno van vlammen en knallen ons weer naar het wereldvenster deed snellen. En wat wij daar zagen was wel zo angstaanjagend ongewoon, dat ons voornemen alles vooral kalm op te nemen lelijk in de knel raakte. Barricaden van meubels en straatstenen, omgesmeten en brandende auto's, gebroken ruiten waaruit de vlammen tot de dakgoten slaan, tierende betogers die stenen en brandbommen slingeren naar een slagorde van gehelmde agenten die zich met middeleeuwse schilden het bedreigde lijf dekken. Wij zijn aan dat woeste schouwspel langzamerhand maar al te zeer gewend. Maar Wat ons met stomheid sloeg zijn niet die twee strijdende partijen tegen een achtergrond van vuur en rook maar alweer de toeschouwers. Die zaten, alsof er een feestelijke optocht langs zou komen, in alle gemoedsrust op het trottoir voor hun huis. Op hun eigen brave huiskamerstoelen, zoals onze grootouders plachten te doen op een luwe zomeravond. Tegen een decor van brandende percelen, terwijl straatkeien en glasscherven als hagel neerkletterden, zaten de ouderen daar wezenloos glimlachend toe te kijken. Met aan hun pantoffelvoeten een keurig opgesteld gelid flessen gevuld met benzine. Dat slaat alle verbijsterende taferelen uit de geschiedenis met stukken. Dat brave rustige burgers in razernij tot redeloze wilde dieren kunnen verworden is een afschuwelijk maar geen ongewoon verschijnsel. De heksenjachten in de middeleeuwende lynchpartijen op weerloze negers, de wraakoefeningen vlak na de bevrijding zijn er de sprekende voorbeelden van. En dat afschuwelijke tonelen van wreedheid en geweld drommen toeschouwers kunnen trekken, is al evenmin ongewoon. De aardigste, goedhartigste huismoeders, die hete tranen zouden schreien om haar gestorven schoothondje, vonden het twee eeuwen geleden nog de gewoonste zaak van de wereld om naar een terechtstelling te gaan kijken. Zij tilden er haar jongste kleuter zelfs voor omhoog om het wicht maar niets van de barbaarse details te laten missen. Maar dat alles haalt het niet in griezelige onbegrijpelijkheid bij die keurige oudere mensen op hun huiskamerstoelen met een batterij benzinebommen aan hun voeten. Want bij heksenverbrandingen, lynchpartijen en terechtstellingen ging het nog terecht of ten onrechte, om vernietiging van vijanden der gemeenschap. Maar deze bedaagde toeschouwers keren zich tegen de ordehandhavers die zij zelf aangesteld en betaald hebben om hun leven en have te beschermen. Waar gaan we heen? Zwart is mooi Dat was de kans van zijn leven: zoveel mooie ballen in de buurt: d'r is er altijd wel een te pakken te krijgen en die mensen hebben het toch te druk met hun kampioenschap om op een speelse boxer te letten De Amerikaanse gekleurde vrouwen leren trots te zijn op hun ras. Toen Lula Briggs, een 24-jarige zwar te schoonheid in San José (Californië), een bureau voor „gekleurde" manne quins begon, voorspelden al haar ken nissen een mislukking. „Geen zakenman zal negerinnen ge regeld in zijn kleren laten poseren. Misschien zo af en toe voor de afwis seling", meenden ze sceptisch. Nu, een jaar later, zijn deze kreten verstomd. Het bureau van Lula beleeft gouden tijden. De vraag naar gekleur de mannequins en fotomodellen neemt zienderogen toe. Vroeger probeerden Amerika's zwar te vrouwen hun kroeshaar met allerlei trucjes en chemicaliën glad te krjj- gen. Dat is voorbjj. Nu is de „neger- look" veelgevraagd. Meisjes, die tot voor kort nog bij voorkeur blonde prui ken opzetten, dragen nu zelfs „ge kroesde" haarstukjes, wanneer hun ei gen haardracht naar hun mening niet fraai genoeg is. Zij steken zich ook niet meer zonder meer in de creaties van -blanke coutu riers, maar tooien zich bij feestelijke gelegenheden graag met Afrikaanse ge waden. Met groot succes opende enige maan den geleden de neger James Newson in San Fransisco een boetiek in kleurige Afrikaanse stijl. En zelfs de grote warenhuizen in de stad, die tot voor kort uitsluitend „blank" waren ingesteld, brengen thans Waanneer ik hoor „kind voor ogen van ouders verdronken", dan is dat in deze tijd beslist geen zeldzaam heid. Ik weet uiteraard niet hoe in die gevallen de omstandigheden zijn ge weest, maar ik vraag me dan wel af: wat zijn wij dan met zijn allen voor ouders, kunnen we nu niet iets doen (of laten) om zoveel mogelijk te voor komen dat wéér een kind verdrinkt? Die vraag heb ik voorgelegd aan de heer C. van Zwienen, opzichter sport en recreatie van de gemeente Rotter dam en tevens in deze tijd badmees ter aan het strand van Hoek van Hol land. J-Jet valt me nog mee, de dingen die aan een strand kunnen gebeu ren, maar toch net niet plaatshebben. Ik weet, één moment van onoplettend heid en een kind is uit uw gezichts veld vertrokken. Maar we kunnen wel veel doen om zoveel mogelijk ver- drinkingsgevallen van kinderen te voorkomen. PUNT EEN: de kinderen zo snel mogelijk zwemmen laten leren. PUNT TWEE: wanneer ze nog niet kunnen zwemmen, dan zeer zeker steeds in de onmiddellijke, maar dan ook onmiddellijke, omgeving van zo'n kind zijn. PUNT DRIE: juist de ouders moe ten aan een strand (of elders aan het water) echt de aanwijzingen van het badpcrsoncel en de reddingsbrigade opvolgen. T/"inderen moet u in feite nooit al leen het water in laten gaan. De meeste ouders vinden dat „niet ver der dan tot het middel in het water" een soort vciligheidslimiet is. Hetgeén echter helemaal niet altijd opgaat, want weer en wind kunnen wat dat betreft veel roet in het eten gooien, zodat zelfs „tot het middel" nog gevaarlijk kan zijn wanneer een kind alleen in zee is. In het algemeen mag u aannemen dat de uren voordat het volledig vloed is geworden, de beste uren zijn om in zee te baden. jyjaar dan nog geldt: kinderen zeer goed in het oog houden. Dat is misschien wel wat naar voor ouders die ook wel eens even een oogje wil len dichtknijpen in het zonnetje, maar dat moet u toch echt laten wanneer u de grootst mogelijke veiligheid voor uw kinderen wilt. Dat valt trouwens toch op: aan het strand of elders gaan ouders er vaak vanuit „dat de kinderen nu eindelijk eens heerlijk de ruimte hebben", ter wijl diezelfde ouders thuis in de stad vaak al beginnen te gillen dat hun kinderen alleen op straat zouden spelen. En verder: ik zou zélfs een kind vasthouden wanneer het rusig de eendjes staat te voeren bij een wel licht zeer ondiepe vijver. vele van hun creaties op zwarte etala gepoppen. „Black is beautiful" herinnert op auto-stickers en etalageruiten de don kergekleurde Amerikanen aan hun ras- sentrots. En de blanke zakenlieden hebben zich snel aan de nieuwe trend aangepast. Tv-reclame voor sigaretten, wasmid delen, crèmes of kousen, is nauwelijks denkbaar zonder een gekleurd gezicht. Een zwart-wit verliefd paartje trekt geen verontwaardigde blikken meer, zo als dat één of twee jaar geleden nog gebeurde. En in het laatste semester kozen de studenten van San Fransisco State Col lege een negerin, de 20-jarige Gloria Tyus, tot hun schoonheidskoningin. Een sensatie! GREENFIELD (Iowa) Het Green- field gehucht in Iowa is nu in de tiende dag van een niet-rook campagne van 30 dagen. Burgemeester Dale Yount, die ver slaafd was aan sigaren, heeft met deze gewoonte gebroken omdat „in mijn positie ik moeilijk anders kon doen". De campagne gaat samen met de op namen voor de film over een plaats welke door een excentriek 25 miljoen dollar beloofd wordt als ze volledig het roken weet uit te roeien. De ster ren zijn Dick van Dyke, Bob Newhart, Tom Poston en Pippa Scott. Een deel wordt opgenomsn op het dorpsplein van dit gehucht van 2.200 mensen. In antwoord op de oproep heeft meer dan drie kwart van de ongeveer 400 rokers ter plaatse beloofd het roken te te zullen opgeven. Let u er bij het wassen van gordijnen van synthetisch materiaal op, dat waswater en spoelwater een verschil lende temperatuur hebben! Wanneer u de gordijnen in lauw-warm water wast (d.w.z. draion bij ten hoogste 30 gr. c, trevira en diolen bij hoog stens 40-45 gr. c) moeten zij met koud water worden nagespoeld en omgekeerd. Hierdoor vermijdt u on nodige vouwen en plooien in uw gor dijnen.

De Vallei | 1969 | | pagina 9