Auto-stertocht werd n overm succes Auto huren zonder zorg Kind maakt ongeluk in het verkeer - wie lijdt de schade? De franc en de auto: weinig (of geen) invloed op de prijzen Om een deuk in t pantser Nieuwe prijzen van Renault Exclusieve Wolseley en toch rijden vrouwen heter jr Nachts tanken Twee autohoekjes Duur woord voor dure verhuur GROENE KAART IS NOG NIET AFGESCHAFT Sneller in de stad op twee wielen De leeftijd Voorbeeld Hoger beroep Vernietigd Rechercheurs als hippie «OTWBÏM*# T^alloze automobilisten hebben het be- treurd, dat de laatste jaren steeds min der autoritten kunnen worden verreden in verband met het toegenomen verkeer op de weg. Vooral degenen onder hen, die prijs stellen op autoritten met een sterk toeristisch karakter, op zwerftochten bui ten de autobanen en op nieuwe ontdekkin gen. De Stichting Sportief Toerisme, die het vorig jaar het initiatief nam voor een Na tionale Auto Stertocht, heeft de leemte prachtig opgevuld. Het vorig weekeinde or ganiseerde deze Stichting namelijk de twee de Nationale Stertocht waaraan niet min der dan 400 equipes uit alle delen van het land deelnemen. Die tocht is een buitengewoon succes ge - worden. Er was een traject uitgestippeld van ongeveer 600 kilometer met een groot aantal „insteekplaatsen" voor deelnemers uit het hele land. Er moesten als het ware van zaterdagmiddag 3 uur tot zondagmor gen elf uur twee lussen gedraaid worden respectievelijk tot Reeuwijk en Enschede liepen. jVa afloop van de tocht waren de deelne mers enthousiast. Zij konden zich eigen lijk nauwelijks voorstellen dat het mogelijk is om in een betrekkelijk beperkt gebied „Leasing" is een nieuw woord in de Nederlandse autowereld. Het klinkt heel bijzonder, maar het begrip komt In feite neer op een wat bijzondere vorm van verhuur. Normaliter huurt men een auto voor een betrekkelijk korte periode en krijgt men een gebruikte auto ter beschikking gesteld. Bij leasing wordt van een termijn van een of twee jaar uitgegaan en begint men met een nieuwe auto, in uitvoering en kleur naar keuze. Merk en type ook naar keuze natuurlijk. Stalling, schoonhouden, benzine en olie komt bij leasing in de meeste ge vallen voor rekening van de huurder. Al het andere rentevergoeding, af schrijving, belasting, verzekering, on derhoudsbeurten, reparaties, banden zit verwerkt in de prijs die de huurder per kilometer moet betalen. |~|ok de zorg zit in de kilometerprijs verwerkt. Als de auto kapot gaat, zorgt de verhuurder dat er een nieu we komt. Het onderhoud gaat auto matisch. Allerhande problemen met garages zijn de zaak van de verhuur der. En als de auto vervangen moet worden, moet de verhuurder maar zien wat hij er mee doet. Gebruikt verkopen of inruilen. Het is alles zijn zorg. De huurder hoeft zich nergens meer om te bekommeren. Tn ruil voor al dat gemak moet hij wel betalen. Stevig betalen zelfs. De onderneming die een leasing doet, zet natuurlijk alle kosten op een rijtje ook de vergoeding voor alle auto- mobilistische zorgen en calculeert tevens een bedrag voor extra risico's plus een winstmarge in. Bij elkaar komt de kilometerprijs bij leasing op deze manier beduidend hoger te lig gen dan de „particuliere" kilometer prijs voor dezelfde auto, zeker, als de eigenaar nog met enige zorg en ver stand met zijn auto omspringt ook. "l^oor particulieren is leasing dus fi- nancieel niet aantrekkelijk. Dege nen die er een mogelijkheid in zien om zonder een beschikbaar kapitaal tje toch auto te rijden, doen er beter aan de aankoopprijs van de auto bij een bank te gaan lenen. De rentever goeding (die ook in de leasing-prijs zit) plus hun particuliere kilometer kostprijs komt lager uit dan de lea sing ;kilometerprij s. Clechts de particulier die zegt, extra te willen betalen om van allerlei automobiüsche zorgen en problemen af te zijn, kan gaan denken aan lea sing. Deze particulier zit dan in het straatje van bedrijven met eigen wa genparken. Soms hebben die bedrij ven eigen garages voor het onder houd van de auto's, maar ook als ze die niet hebben betekenen de wagen parken een heleboel administratieve rompslomp, plus alle narigheid met auto's die kapot gaan, verongelukken, vervangen moeten worden, enzovoorts. Het wagenpark betekent voor die bedrijven een extra belasting en veel al extra kosten voor de man of de afdeling die de zaak beheert. Over gaan op leasing komt voor deze be drijven neer op rationalisering. Soms is het effect daarvan zelfs zó groot dat overgaan op leasing ondanks de hoge kilometerprijs, toch nog op winst uitdraait. Tn Nederland hebben verscheidene importeurs van auto's organisaties voor leasing via hun dealers op touw gezet. Ook is leasing mogelijk via ban ken of speciaal daartoe opgerichte ondernemingen. Tot dusverre wordt er vrijwel uitsluitend door bedrijven gebruik van deze mogelijkheden ge maakt. Ook in Amerika, waar men al veel langer met het leasing-bijltje hakt, is het aandeel van particulieren maar uiterst gering. over zeshonderd kilometer een route uit te stippelen over wegen die vrijwel niemand meer kent en door plaatsen waarvan vele equipes voor het eerst van hun leven had den gehoord. Men kan bewondering hebben voor de verschillende routes die door de ANWB op de Veluwe, de IJssel- en Lekstreek, in de Achterhoek en elders zijn aangegeven. De variaties die de Stichting Sportief Toeris me voor de twede Nationale Stertocht had gevonden op het thema „heerlijk en onbe zorgd toeren" grenzen haast aan het on waarschijnlijke. Degenen, die de tocht heb ben uitgestippeld hadden dan ook ongeveer 10.000 kilometer moeten rijden voordat de route definitief kon worden vastgesteld. TTe landschappen waar deze tweede tocht doorheen ging, waren groot in aantal en zeer gevarieerd. Al naar gelang de plaats waar de deelnemers op de route „instaken" ging de tocht door ruige stukken Veluwe, over smalle dijkweggetjes aan de zomen van onze grote rivieren, door pitto reske dorpjes in het Zuidhollandse meren gebied en kris-kras door het wild en bijs ter land van de Achterhoek. Ooit gehoord van Lambalgen, Darthuizen, Polsbroek, Meye, Stoutenburg, Lathum, Stokkum, IJzerlo of Corle? De tweede Nationale Stertocht is een ver rukkelijke belevenis geworden voor dege nen die nauwelijks meer weten dat tussen A en B nog iets anders ligt dan een recht streekse verbinding over een snelle weg. Het is de bedoeling van de Stichting, waarvan de animator de Apeldoorner Nico Jager is, om 't volgend jaar de deelnemers nog iets meer tijd te gunnen voor de zes honderd kilometer. Een goed idee, want het is bekend dat de komende weekends ver schillende deelnemers de tocht nog wat kalmer-aan gaan overrijden. Dovenstaand schetsje geeft een beeld van het stukje Nederland, waar de Stich ting Sportief Toerisme over een lengte van zeshonderd kilometer een bijzonder fraaie tocht had uitgestippeld. Kwestie van dur ven eigenlijk durven de grote brede weg te verlaten... Er wordt gewerkt aan een voorstel de controle op het internationale verzekerings bewijs voor auto's de zogenaamde groe ne kaart binnen de EEG te laten verval len. Maar, dat wil niet zeggen dat de hele groene kaart op zeer korte termijn zal ver vallen. Om te beginnen kan het voorstel pas wor den aangenomen als de aanprakelijkheids- verzekering jegens derden (de WA) in alle landen van de EEG verplicht is gesteld. Dat is op het ogenblik in Italië nog niet het geval. Zodra de hele EEG de verplichte WA kent, gaat het nog steeds per land om een binnenlands geldende verzekering. Gaat men naar een ander land, dan blijft het nodig een aanvullende internationale ver zekering af te sluiten, waarbij dan auto matisch een groene kaart wordt afgegeven door de verzekering. Die groene kaart hoeft dan bij grensover gangen tussen landen van de EEG niet meer te worden getoond, maar is wel no dig zodra men de EEG uit wil b.v. naar Zwitserland, Spanje of Scandinavië. Als het eenmaal zo ver is dat de contro le op de groene kaart binnen de EEG is ver vallen, dan is het denkbaar dat er een nieuw soort verzekering gaat ontstaan, een WA die voor de hele EEG geldt zonder dat er een groene kaart voor wordt afgegeven. In Amsterdam zijn fiets en bromfiets tij dens het spitsuur vlugger dan de auto en de tram. Dit heeft ir. M. 't Hart, hoofd ingenieur van de dienst Stadsontwikkeling van de Gemeente Amsterdam, dezer dagen meegedeeld. Uit het onderzoek naar de verkeerssituatie in Amsterdam is namelijk gebleken dat de gemiddelde snelheid van de tram in het spitsuur ongeveer 8 km per uur is, die van een auto 10 km en van fiets en bromfiets 12 km. Ir. 't Hart verwacht, dat de tram en de auto in de naaste toekomst nog langzamer zullen gaan rijden. Dit is een gevolg van het nog steeds toenemend autogebruik, ook voor korte afstanden, en de daaruit voort komende verkeerscongesties. De snelheid van fiets en bromfiets daarentegen zal on geveer gelijk blijven. W/e willen er geen twistpunt van maken, maar het moet wel even gesignaleerd worden, dat hoe langer hoe meer automobielen die in onze contreien rondrijden, voorzien zijn van de sticker: „En toch rijden vrouwen beter". Er zijn tientallen verschillende soorten stickers voor voor- en ach terruit van een auto. Ze moeten al lemaal hoognodig de andere wegge bruiker iets vertellen, zoals „Als u dit kunt lezen, bent u véél te dicht bij" en Don't kiss me, I am not a lady". Die mensen hebben overigens al een baard, maar de sticker „En toch rijden vrouwen beter" zijn nog wat minder alge meen verspreid. Waar komen ze vandaan? De V.V.V. van Noordwijk organi seert ieder jaar een speciale ver- keersdag, gewijd aan de vrouw met als hoogtepunt de verkiezing van Lady Automobiel. De eerste keer al werd zo'n verkeersdag een ge weldig succes. Ruim duizend auto rijdende vrouwen reageerden fel (hoe kan het anders) met de pen en ook op andere wijze en waren una niem van mening dat vrouwen, als zij regelmatig aan het verkeer deel nemen, niet slechter rijden dan mannen. Nou ja, dat is dan heel beschei den uitgedrukt, dachten we en geen weldenkend man zal tegen die stel ling iets willen inbrengen. Ook niet tegen een conclusie van het Verbond voor Veilig Verkeer, dat na de Noordwijkse vrouwen-verkeersdag tot de conclusie kwam dat vrouwen of heel goed of heel slecht rijden. Dat zal met de heren in het ver keer tenslotte ook wel zo zijn. lytaar nu de sticker, die wat ver der gaat. Misschien moeten stickers dat wel, maar hoe zijn de dames tot zo'n krasse uitspraak ge komen? We weten het niet. Waarschijnlijk is het een reactie op en een pro test tegen de - naar de mening van vele dames - denigrerende opmer kingen van de „heer" in het ver keer en misschien is het ook om het territorium op te eisen, dat de man zich in de loop der jaren naar de mening van vele dames onrecht matig heeft toegeëigend. De vrouwen van Noordwijk wil len nog wat bewijsmateriaal aan dragen. Kijk, zeggen ze, in Koenen's woordenboek der Nederlandse taal (1937) staat heel duidelijk:auto (voertuig met eigen voortbeweging) is vrouwelijk. In 1954 hebben de man nen het woord auto mannelijk ge maakt. Voild, zeggen de dames, die nog even in de geschiedenis van de automobiel zijn gedoken en er de volgende notities maakten 1885: Terwijl het moede hoofd van mijnheer Karl Benz nog op de pe luw rust, maakt mevrouw Benz in de vroege morgenuren de eerste lange-afstands-rit per automobiel - van Mannheim naar Pforzheim. Me vrouw Benz hield zich tevens bezig met het opladen van accu's via het voetpedaal van heur naaimachine. 1891 Mevrouw Sarazin, weduwe van Edouard Sarazin, erft de licen tie voor de fabricage van Daimler motoren in Frankrijk. Zij onder houdt zakelijke betrekkingen met Emile Levassor, vennoot van René Panhard. Trouwt later met Emile. Op dat moment begint de bloei van de auto-industrie en verschijnen de eerste echte produktiemodellen op de Parijse boulevards. 1903: Madame Du Gast rijdt in een De Dietrich de grote race Pa- rij s-Madrid. 1907 Periode van het naarstig zoeken naar een elektrische starter, aangezien het aanslingeren van de motor te zwaar en te onelegant is voor een Dame. TTe vrouwen die in Noordwijk aan de Verkeersdag hebben deelgeno men, hebben zich vast voorgenomen de vrouw langs Neerlands wegen wat vaster in de kuipstoel te hel pen en de man zo mogelijk met de sticker: "En toch rijden vrouwen beter..." een flinke deuk toe te bren gen in nee, niet in zijn auto, maar zijn - wat de vrouwen noemen,,su- perio-riteitspantser" Wie er zo eentje tegenkomt, op letten dus! (Van onze juridische medewerker) Het Burgerlijk Wetboek stelt de ouders of voogden verantwoordelijk voor de schade, veroorzaakt door minderjarige kinderen, die bij hen inwonen en over wie zij de ou derlijke macht of de voogdij uitoefenen. De verantwoordelijkheid van de ouders of voogd den houdt echter op, indien zij bewijzen, dat zij de fout van het kind niet konden belet ten. Wanneer kan gezegd worden, dat de ou ders een fout van hun kind niet konden be letten? Moeten de ouders het risico dragen van eventuele verkeersfouten van hun kin deren en gaan zij slechts vrijuit, als zij overmacht kunnen aantonen? De Hoge Raad heeft jegens de ouders een milder standpunt ingenomen. Volgens de Hoge Raad is het Burgerlijk Wetboek uitgegaan van een vermoeden van schuld van de ouders, welk vermoeden echter vat baar is voor tegenbewijs. De ouders zullen dus moeten bewijzen, dat hun geen verwijt treft. Zij zullen moeten aantonen, dat zij hun kind geen grotere vrijheid in het ver keer hebben gelaten dan in verband met zijn aard en kennis van de verkeersregels verantwoord was. Een pientere en bedachtzame jongen zal eerder in het verkeer „los" gelaten kunnen worden dan een dom en onvoorzichtig kind. In de rechtspraak speelt hier ook de leef tijd van het kind een belangrijke rol. Zo achtte de rechtbank te Alkmaar de vader niet aansprakelijk voor de schade, welke zijn 11-jarige zoon op de fiets had aange richt. In de tegenwoordige tijd, nu de jeugd reeds vroeg vertrouwd raakt met de eisen en de gevaren van het verkeer, is het nor maal, dat een 11-jarige wielrijder zonder toezicht deelneemt aan het verkeer. Niet alleen de ouders, maar ook het kind zelfs is aansprakelijk voor de door hem veroorzaakte schade, indien tenminste de geestvermogens van het kind zo ver ont wikkeld zijn, dat van schuld kan worden gesproken. In Duitsland worden kinderen tot 7 jaar geacht geen onrechtmatige daad te kunnen begaan. Een dergelijke algemene regel kent de Nederlandse wet niet. Hoe wordt nu door de Nederlandse rechter over de toerekeningsvatbaarheid van het kind ge oordeeld? De nieuwe Renault 6, die deze week in Nederland leverbaar gesteld werd, zal in twee uitvoeringen verkrijgbaar zijn. Voor de Renault 6 L is de prijs vastgesteld op f 5800,-. De Renault 6 TL, welke gescheiden voorzit tingen heeft met geheel verstelbare rugleu ningen, gaat f 5920,- kosten. De devaluatie van de Franse franc heeft het Renault mogelijk gemaakt de prijzen van enkele andere modellen te herzien. De Re nault 4 Export komt op f 4995,- (i.p.v. f 5107,20); De Renault 8 wordt f 5555,- en was f 5700,80; de Renault 10 kost nu f 5995,- te gen voorheen f 6294,40 en de Renault 8 S f 6275,- (i.p.v. f 6496,-). De prijs van de Re- nautl 16 GLS, de uitvoering met verstelbare rugleuning, is thans f 8995,- (i.p.v. f 9105,60). Al deze prijzen worden met terugwerken de kracht vanaf 11 augustus berekend. Re nault Nederland heeft namelijk vanaf die datum aan zijn klanten een prijsgarantie ge geven, in afwachting van een definitieve be slissing. De prijzen van de basismodellen Re nault 4 en Renault 16 zijn niet verlaagd. Bij het benzinestation De Meern, aan de westkant van het klaverblad Oudenrijn, heeft de 25.000-ste klant gebruik gemaakt van de automaat waarmee 's nachts zelf voor een tientje kan worden getankt. Nu deze Koppens automaat ruim een jaar tot bevrediging heeft gewerkt, zullen 75 ver spreid over het hele land liggende benzine stations met dergelijke apparatuur worden uitgerust, waarmee het nachtelijke benzine probleem uit de wereld is. Indonesië heeft dit voorjaar besloten de invoer van complete auto's te verbieden. Het Japanse concern Nissan (fabrikant van Datsun) heeft daarom nu een assemblage fabriek in Indonesië geopend, waar onge veer tweehonderd Datsuns per maand wor den gemaakt. De Duitse fabriek van onder andere elektrische artikelen voor auto's heeft een nieuwe passeerhoorn voor snelle wagens uit gebracht. Het apparaat heeft vrijwel geen „aanlooptijd" (kwaal van vele passeerhoorns) nodig en produceert een bijzonder doordrin gend geluid. mm Dit is de meest luxueuze van de moderne 1800's van British Leyland: de Wolseley 18185 (18 slaat op de 1,8 liter cilinderinhoud en 85 op het vermogen van 85 BHP). De auto is nu op diverse punten herzien, op grond waarvan de Britten dan MK II (Mark II) achter de naam zetten. Technisch is er niets veranderd aan de auto. De wijzigingen zijn er alle op gericht de auto van bin nen nog fraaier en comfortabeler te maken. Vandaar de andere stoelen met uitklapbare armleu ningen. Er is een nog beter ge veerde achterbank en er zit meer hout aan de deuren. Waar het om gaat is natuurlijk het ver schil te vergroten tussen deze Wolseley en de eenvoudiger typen in de 1800 serie, de Austin Balanza en de Morris 1800. De exclusiviteit van de Wolseley 18/85 blijkt ook uit de verkoopcijfers. Sinds de 1800 werd geïntroduceerd in 1964, werden er bij na 200.000 van gemaakt. Daarvan waren er plm. 14.000 Wolseley's. In hoger beroep overwoog het gerechts hof te 's Hertogenbosch, dat een normaal ontwikkeld en normaal opgevoed kind van 4 jaar en 10 maanden besef heeft van de eerste beginselen van het verkeer op de weg. Het kind moest dus beseft hebben, dat het niet zonder uitkijken op een step plotseling de rijbaan mocht oversteken. De verkeerde gedraging kan dus aan het kind worden verweten, zodat het aansprakelijk is voor de daardoor veroorzaakte schade, aldus het gerechtshof. Het gerechtshof was verder van mening, dat de rechtbank ten onrechte had geoor deeld, dat de ouders geen verwijt trof. De met het toezicht belaste moeder had het kind bij zich moeten houden, zolang zij met de melkboer bezig was of eerst het tuin poortje moeten sluiten. Aldus besliste het gerechtshof, dat ook de ouders aansprakelijk waren voor de schade. In Roermond reed een jongetje van 4 jaar en 10 maanden plotseling met zijn au toped de rijbaan op, vlak voor een motor rijder. Deze kwam te vallen en werd ern stig gewond. Het ongeval gebeurde, toen de motorrijder zich langs de kortste weg van zijn huis naar zijn werk begaf. Als gevolg hiervan ontving hij diverse uitkerin gen van de Centrale Werkgevers Risico- Bank. De Bank vorderde de totale schade tot een bedrag van ruim f 30.000,- terug, in de eerst plaats van het jongetje zelf in de tweede plaats van zijn ouders. De rechtbahk te Roermond was van oor deel, dat in redelijkheid van een kind van nog geen 5 jaar niet gevergd kan worden, dat het begrijpt, dat zijn gedragingen na delige gevolgen voor anderen kunnen heb ben. Deze gedragingen kunnen hem dus niet worden toegerekend. Ten aanzien van de aansprakelijkheid van de ouders overwoog de rechtbank dat het jongetje in de tuin achter de ouderlijke woning speelde, toen de moeder naar de voordeur ging om de melkboer te helpen. Het tuinpoortje stond open en het jongetje reed met zijn step door het poortje het trottoir op en kwam vervolgens via het rijwielpad op de rijbaan terecht. Naar het oordeel van de rechtbank kon van de moeder niet gevergd worden, dat het tuinpoortje altijd gesloten bleef, aan gezien dit poortje toegang gaf tot de ach tertuin en het fietsenhok. Op deze gron den wees de rechtbank c(e vordering van de Bank zowel tegen het jongetje als tegen zijn ouders af. In cassatie overwoog de Hoge Raad, dat het kind slechts dan voor de door hem ver oorzaakte schade zou moten opkomen, in dien hem - niettegenstaande zijn jeugdige leeftijd - een verwijt te maken valt en hem dus schuld treft. i Het gerechtshof had de aanwezigheid van schuld uitsluitend gebaseerd op de omstan digheid, dat bij het kind het besef van het ongeoorloofde van zijn gedrag niet ontbrak. Maar dit achtte de Hoge Raad niet vol doende. Bij de beoordeling van de schuld vraag had ook onderzocht moeten worden, of het kind met het oog op zijn leeftijd en zijn daarmede samenhangende geaard heid verweten kan worden, dat het in de gegeven omstandigheden minder oplettend was geweest dan van oudere kinderen en volwassenen mag worden geëist. Met deze motivering werd het arrest van het gerechtshof te 's Hertogenbosch ver nietigd en de zaak ter verdere behandeling verwezen naar het gerechtshof te Amster dam. Ten aanzien van de aansprakelijkheid van de ouders besliste de Hoge Raad, dat het gerechtshof terecht als maatstaf had aan gelegd, of zij ten opzichte van het kind zodanige zorg in acht hadden genomen ter voorkoming van nadeel voor derden, als in de gegeven omstandigheden van goede ou ders mocht worden verwacht. De pomphouders van Fina hebben een boekje voor hun klanten klaar liggen, waar in duidelijk en ook voor de volslagen leek begrijpelijk uiteen wordt gezet hoe een auto in elkaar zit. Het heet „Vragen rond uw auto" en is samengesteld door Olyslager Organisation N.V. De Amsterdamse anti-slipdeskundige Peter Gijswijt heeft een boekje over slip en antislip geschreven, waarin hij bovendien zijn mening ten beste geeft over een hele reeks automerken. „Man en paard" heet het boekje. Het wordt uitgegeven door Po lak in Amsterdam en het kost 2,50 gulden. Ford Italië zal binnen afzienbare tijd een automobiel-ontwerp-studio openen in Turijn. In deze studio zal gewerkt worden aan toekomstige concepties van automobie len voor de Europese markt. De keus was op Turijn gevallen omdat deze stad een van de grote centra is op het gebied van crea tiviteit. LONDEN „Mijn hemel, wanneer zullen zij hun haar eens laten knip pen?" mopperde een commissaris van Scotland Yard. Hij bedoelde niiet de hippies in Hyde Park, maar zijn collega's op de twee de etage van het nieuwe hoofdbureau van Scotland Yard. „The Yard" heeft nu zijn eigen „nozem brigade" een groep jonge recher cheurs,mannen en vrouwen, die tot taak hebben binnen te dringen in de Londense kringen waar verdovende middelen en gokken opgeld doen. In de keurige wolkenkrabber waar de Yard nu is ondergebracht, lopen nu baardige jonge mannen met verscho ten spijkerbroeken en gehavende sweaters tezamen met blonde meis jes in mini-rokjes en met zware ma- ke-up. Voor veel oudere politiemannen is het moeilijk vertrouwd te raken met het idee van „hippie detectives", ofschoon zij moeten toegeven, dat deze vreem de collega's aardige successen heb ben geboekt. TTe devaluatie van het En gelse pond van eind 1967 betekende voor enkele Britse auto's een heel nieuw begin op de exportmarkt. Er kwa men stevige prijsverlagingen los, die voor sommige merken zelfs tot verdubbeling van de verkoopcijfers leidden. Dat was heel andere koek dan nu, bij de devaluatie van de Franse franc met 12,5 pro cent, vrijwel hetzelfde percen tage als waarmee de waarde van het pond destijds werd verlaagd. Renault en Peugeot hebben de kopers van nu toegezegd even tuele prijsverlagingen terug te zullen betalen. Simca zegt blij te zijn als de devaluatie net een anders noodzakelijk ge worden prijsverhoging voor komt. V^oor de Britse auto geld toen evenzeer als voor de Franse nu dat zij merendels binnen de Benelux worden ge assembleerd, dat er vele on derdelen uit de Benelux wor den gebruikt en dat de loon- post goeddeels binnen de Be nelux wordt gebracht. Door dat alles betreft de Franse devaluatie net als de Engelse destijds, maar een deel van de waarde van de auto. Voor beide ook geldt dat on geveer de helft van de ver koopwaarde gaat zitten in in voerrechten, belastingen, transport, marges voor impor teur en dealer. Hfo bleven er van de Britse devaluatie van 1967 en blijven er van de Franse van nu maar enkele procenten over van de 12,5 procent ogen schijnlijke winst voor de Ne derlandse kopers. De Britten grepen die en kele procenten eind 1967 aan voor fikse prijsverlagingen, veel groter dan door de de valuatie jvas gerechtvaar digd. Dat kwam vooral door Brit ish Leyland, het toen net gevormde concern. Het groot ste waren de prijsverlagingen van de Mini (vijfhonderd gul den) en van de Austin/Morris 1100 (zeshonderd gulden), bei de prijsverlagingen van circa tien procent. Van de frisse wind bjj Brit ish Leyland getuigden be halve de prijsverlagingen ook een veel agressiever verkoop beleid en grootse reclamecam pagnes. Het legde British Ley land geen windeieren. Tot 1 december werden in 1967 7043 auto's verkocht. Toen kwam de devaluatie. Dezelfde perio de in 1968 leverde 17.200 ver kopen op. Het marktpercenta- ge steeg er van 2,9 tot 5,9 pro cent door. Het verkoopcijfer van de Mini's en de 1100/1300's ging zelf met 164,5 procent omhoog. P*ord wilde ook wat doen, hoewel de Duitse Fords nota bene in Amsterdam wor den geassembleerd. Voor de Cortina's werd een prijsverla ging van circa driehonderd gulden van kracht. Met be hulp daarvan bleef dat het marktpercentage soals het was. General Motors had de Vauxhall Viva (de belang rijkste Brit van het concern) al enkele maanden voor de Britse devaluatie met ongeveer tien procent verlaagd, een zui ver commerciële prijsverla ging dus. Na de devaluatie ging de Viva nog weer met honderd gulden naar bene den. Het resultaat was dat het marktaandeel binnen enkele maanden steeg van 2,6 tot 3,2 procent. Een devaluatie kan dus eventueel wel leiden tot prijs verlagingen en verschuivin gen op de markt. Dat weten de importeurs van Franse au to's ook best, maar het is de vraag of zij de ruimte in hun marges hebben om de prijzen meer te verlagen dan door de devaluatie gerechtvaardigd zou zijn. Pas als dat gebeurt, zou de zaak interessant wor den. Of dat erin zit? Waarschijn lijk niet. De Britten waren voor hun devaluatie té duur in Nederland. Zij grepen de devaluatie aan om tot con currerende prijzen te komen. Voor de Franse auto's ligt dat anders; hun prijzen zijn juist nogal scherp gecalculeerd.

De Vallei | 1969 | | pagina 17