Veenendaals dagblad Islamitische landen willen onderzoek VN Jeruzalem nog onrustig Buiten nieuwe Kleine Limburgse beleggers de dupe Tanks keerden terug in centrum Brno Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei NIXON'S VAKANTIEWAGENTJE" Spaarbankbeheerder drukte vier ton achterover Suriname wil Guyanezen beperkingen opleggen Australiër zou brand in moskee Al-Aksa hebben aangestoken Balkon bezweek bij huldiging: Vijf gewonden Gevechten rond N.P.D.- vergadering geld Insluiper stal uit kassa en vocht met radiomonteur Onrust na faillissement Neberu te Heerlen Maatschappij in beroep JONGEMAN STAK ZICHZELF IN BRAND Levenslang voor vijf Afrikanen Later minder buien Spijskaart LEEDWEZEN DAYAN „EEN RAMP" NEGEN PROCENT zingende dolfijnen. ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk. TeL 03410-2569. VIJFDUBBELE BOEKHOUDING ONTSLAGEN GEEN HAAGS PROTEST TEGEN GIFGASSEN „VIJANDIGE BEDOELINGEN" Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 23 AUGUSTUS I969 - 43e JAARGANG no. I97 "JVFEW YORK/CAIRO Vertegenwoordigers van 29 Islamitische landen hebben de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, ge vraagd een onpartijdig onderzoek te laten instellen naar de oorzaak van de brand in de Al-Aksa-moskee te Jeruzalem. Een delegatie van zeven ambas sadeurs eiste van Oe Thant, dat hij maatregelen zou nemen ter bescherming van de heilige plaatsen in de door Israël bezette gebieden. VN-waarnemers hebben naar aanlei ding van deze verzoeken reeds te ken nen gegeven, dat de secretaris-generaal geen onderzoek kan laten instellen. Hij kan hoogstens de Veiligheidsraad van het verzoek in kennis stellen. Bovendien vraagt men zich af hoe maatregelen tot bescherming van de heilige plaatsen genomen kunnen worden zonder dat de kwestie formeel is voorgelegd aan de Veiligheidsraad. Het bericht van de arrestatie van een Australiër, Michael Rohen, 28 jaar, die verdacht wordt van brandstichting in de moskee heeft in de Arabische wereld reeds tot diverse commentaren geleid. ENTER Tijdens de huldiging van de wereldkampioen stayers Bert Boom in zijn woonplaats Enter stortte gister avond in een overvolle straat met jui chende mensen het balkon tegenover het huis van de wereldkampioen in. Op het balkon stonden twaalf vrou wen, van wie een groot aantal werd be dolven onder de brokstukken. Vijf vrou wen zijn naar een ziekenhuis gebracht in Almelo, twee van hen zijn zwaar ge wond. FLENSBURG In Flensburg heeft de politie gisteren waterkanonnen en traangas gebruikt om te verhinderen, dat een vergadering van de uiterst rechtse NPD werd verstoord. Mensen betoogden tegen de bijeenkomst en wierpen stenen naar de vergaderzaal. Boven de stad vlogen twee vliegtuigen met sleepdoeken, waarop stond „NPD - veiligheid door orde en recht". Partij leider Adolf von Thadden kwam in zijn gepantserde auto bij de achteringang van de zaal aan. Later op de avond liepen de betogin gen uit op een complete veldslag met de politie. Zes personen moesten met ver wondingen in het ziekenhuis worden op genomen, maar volgens een woordvoer der van de politie is het totaal aantal gewonden veel groter. In de loop van enige eeuwen zijn de viervoetige gebruikers van 'if veld, bos en hei voortdurend terug- gedrongen naar de gedeelten waar J zij de mens geen schade toebrach ten en uiteindelijk bleven er weinig anders over dan wat heipercelen en buntgrassteppen, waar ze met een scheel oog nog net getolereerd werden. Op zulke plaatsen vinden de dieren er de tot lichaamsbehoud noodzakelijke eiwitten, koolhydraen en mineralen, welke zich in een ge- varieerd victualie van grassen, t kruiden, bladeren, knoppen, boom- bast, paddestoelen, eikels, beuke- noten enz. bevinden. Deskundigen J hebben uitgedokterd, dat een hert dagelijks 400 a 450 gr. eiwit moet kunnen opnemen, welke hoeveel heid tijdens de geweivorming van mid-januari tot eind juni verhoogd wordt met 200 gr. per dag, alzo in deze periode totaal 600 a 650 gr. De behoefte aan kalk en fosforzuur ge- durende dezelfde tijd bedraagt 100 j| gr. p. dier en p. dag. Het is duide- t lijk, dat onze flora hoogst zelden in t staat zal zijn zulk een assortiment j dat overigens nog veel meer stof- fen bevat, welke voor het welbe- hagen der grote viervoeters nodig is te leveren en daarom is het t verheugend, dat de vindingrijke mens in de zg. sesam-koek wegen j en middelen tof een onwaardeer- J bare aanvulling heeft ontdekt, al t vormen de hiermee bereikte veel- endige kapitale geweien min of meer een gedwongen fraaiheid. Er werden opzienbarende record-tro feeën mee behaald, doch overdaad V schaadt en menigeen vindt ze over- t done. 23-8-1969A. B. yVIGMAN j Radio-Cairo zei: „Israël proheert op nieuw de verantwoordelijkheid van de ze misdaad af te schuiven en beweert nu dat een Australiër de brand heeft gesticht, nadat het vlak na de ramp als oorzaak kortsluiting aangaf". De Amerikaanse regering heeft giste ren haar leedwezen geuit over de brand in de Al-Aksa-moskee. „De moskee is een van de heiligste plaatsen van de Islam en de schade die zij heeft opgelopen betekent een verlies voor de gehele mensheid", aldus woord voerder Robert McCloskey. De verdach te Australiër kwam vier maanden gele den als boer naar Israël. Hij is geen Jood of Australiër, m^ar lid van de Christelijke sekte. Een woordvoerder van de Israëlische vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties heeft in een commentaar op het verzoek van de Islamitische landen ge zegd, dat de jongste brand in de mos kee niet de eerste is, dit in tegenstelling tot wat de Arabieren beweren. Volgens zijn zeggen heeft het getroffen gedeelte van de moskee in 1963 reeds enkele uren in brand gestaan. Hij voegde daar aan toe, dat in 1949 de kerk van het Heilige Graf een etmaal lang in brand heeft gestaan. De Jordaanse autoritei ten hadden toen de door Israël aange boden hulp voor het bestrijden van de brand geweigerd. Voor de tweede achtereenvolgende dag is het gisteren onrustig geweest in Jeruzalem na de brand in de mos kee. Zwaarbewapende Israëlische pa rachutisten hebben posities ingeno men in de oude stad, waar stenen gooiende Arabische jongeren opnieuw demonstreerden. De twee parachutis ten-eenheden hebben zich gevoegd bij Israëlische veiligheidstroepen en grenspolitie, die al eerder strategi sche plaatsen in de stad hadden be zet. Op de oude stadsmuren en bij de toegangspoorten waren wachtposten opgesteld, ingeval zich nieuwe ongere geldheden zouden voordoen. De minister van Defensie, Mosje Da- yan, heeft zich persoonlijk belast met het handhaven van de veiligheid. De troepen moesten vandaag de orde herstellen door over de hoofden te vu ren van ongeveer 200 tot 300 demon stranten, die hen bekogelden met ste nen, waardoor een Israëlisch officier een hoofdwond opliep. Israëls opperrabijn Isser Yehoeda Oenterman heeft de mohammedaanse gemeenschap zijn leedwezen betuigd met de schade die is aangericht bij de brand in de Al-Aksa-moskee en tegelij kertijd beschuldigingen van de hand ge wezen volgens welke Joden verantwoor delijk 'zouden zijn voor de brand. De hoogste Islamitische leider in Li banon, Sjeik Hassan Chaled, heeft in een radiorede de Islamieten en Chris tenen opgeroepen gezamenlijk in een heilige oorlog de heilige plaatsen op de Israëliërs te heroveren. Hij gaf de Israë liërs de schuld van de brand. ZWOLLE Omstreeks kwart voor zeven vrijdagavond is in het filiaal van de N.V. Suctor in Zwolle, een cash en carrybedryf in elektrische en radio apparatuur diefstal met geweld ge pleegd. In Zwolle is op vrydag een koopavond. Het bedrijf was tussen half zeven en zeven uur gesloten om het personeel gelegenheid te geven een maaltyd te nuttigen. In die tijd bevond zich in de winkel de 24-jarige radiomonteur H. Kamphuis. Deze man was op de eerste verdieping aan het werk en had op een gegeven ogenblik een soldeerbout nodig. Hij heeft toen het pand verlaten, omdat de sol deerbout in zijn auto lag. Daar hij geen sleutel van de winkel had liet hij de deur aanstaan. Toen hij even later terug kwam en zijn werk boven had verricht, ontdekte hij plotseling een man in de winkel, die in zijn hand een hoeveelheid bank biljetten had. Het was de heer Kamphuis volkomen duidelijk, dat deze man een greep in de kassa had gedaan en hij probeerde de man dan ook te beletten het pand te ver laten. Daarbij ontstond een worsteling, waarbij de indringer plotseling een mes tevoorschijn haalde en Kamphuis licht verwondde. Het volgende ogenblik kreeg de radio monteur een harde klap in zijn gezicht, waardoor het hem onmogelijk werd de indringer te beletten de benen te nemen. De heer Kamphuis is er niet ernstig aan toe en hij zal weldra van de schrik bekomen zijn. De indringer bleek er vandoor te zijn gegaan met een bedrag van 3850 gulden aan bankbiljetten. De uit 1620 daterende molen in Maassluis wordt op het ogenblik r gerestaureerd. Dezer dagen werd met een hoge kraan de kap geplaatst. S De totale kosten van de restauratie bedragen f175.000. WW MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft de Algemene Neder landse Spaar- en Beleggings Unie Neberu in Heerlen failliet verklaard. Hier door dreigen honderden kleine spaarders en huizenbezitters in Limburg, die hun geld aan dit bedrijf hadden toevertrouwd, ernstig te worden gedupeerd. Na het bekend worden van het faillissement, regende het telefoontjes van onge ruste spaarders bij het kantoor van de curator, mr. A. Lückers in Heerlen. Hij kon nog geen overzicht geven van het aantal schuldeisers, dat een vordering zal indienen. De faillissementsprocedure is ingezet op verzoek van het loodgietersbedryf P. van Dosselaar in Hoensbroek, dat een bedrag vordert van meer dan negentig duizend gulden voor de aanleg van cen trale verwarming en sanitair in de door Neberu gebouwde huizen. Neberu betwist de gehele vordering. De raadsman van de Heerlense beleg gingsmaatschappij, mr. M. Moszkowicz, zal maandag bij het Hof in Den Bosch appèl aantekenen tegen de uitspraak van de Maastrichtse rechtbank. „Het is belangrijk dat een vrij groot aantal derden heeft verzocht bij de rechtbank in verzet te gaan tegen het faillissement. Zij vinden, naar mijn me ning terecht, dat het faillissement hele maal niet nodig is. Neberu bezit voor tonnen en misschien wel voor een mil joen aan onroerend goed", aldus mr. Moszkowicz. „Een faillissement zou een ramp be tekenen voor de vele mensen die by Neberu een huis hebben gekocht en daarop aanbetalingen hebben gedaan. Op dit ogenblik zijn een honderdvyftig woningen in aanbouw. Neberu telt wei nig spaarders, maar veel kleine inves teerders die een huis willen verwerven." Het faillissement heeft Limburg ver rast. Het komt enkele dagen nadat het Tweede-Kamerlid mr. A. Geurtsen (WD) de minister van Financiën heeft gevraagd of het waar is, dat Neberu niet wordt gecontroleerd op grond van de Wet Toezicht Kredietwezen. Mr. Geurtsen had gevraagd welke zeker heid het sparend publiek dan had voor zijn bij Neberu ingelegde spaargeld. De Consumentenbond waarschuwde er nog deze maand voor, dat spaarders bij Neberu, in ruil voor de hogere rente, een aantal waarborgen opofferen die bij gecontroleerde banken wel bestaan. Neberu werd enkele jaren geleden opgericht door de heer G. J. Heyboer in Heerlen. Zijn éénmans spaar- en be leggingsbankje groeide snel omdat hy negen procent rente over het spaargeld betaalde. Na verloop van tijd begon Neberu huizen te financieren. Later bood de in stelling zelf goedkope, maar degelijke huizen aan. De aflossing van de hypo theekleningen werd veelal door gemeen ten gegarandeerd. Neberu fungeerde tijdelijk als aan nemer, makelaar en financier en telde meer dan honderd man personeel. Er was zelfs een architect in vaste dienst. Neberu heeft onlangs het voormalige gebouw van het Algemeen Mijnwerkers Fonds in Heerlen gekocht en als hoofd kantoor in gebruikgenomen. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen, stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen.in één pro gramma. Tijden: 10.00 - 11.30 - 13.00-14.30 -16.00 -17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART - V EINDHOVEN De 42-jarige beheer der van een bijkantoor van de Eindho- vense Nutsspaarbank, F. T. heeft be kend in enkele jaren tyds drie tot vier ton te hebben ontvreemd. Van het geld is niets teruggevonden. Het zou in het gezin van T„ die ge trouwd is en drie kinderen heeft zyn opgemaakt. De fraude kwam aan het licht bij een interne controle. T. moet op zeer geraf fineerde wijze te werk zijn gegaan. Experts zijn aan het uitzoeken hoe hij de fraude heeft kunnen plegen. Vast staat dat hij tenminste een vijfdubbele boekhouding heeft gevoerd en allerlei vervalsingen heeft gepleegd. T. was vijftien jaar beheerder van het bijkantoor. Hij zou volgend jaar 25 jaar bij de bank in dienst zijn geweest. Zijn manipulaties kwamen aan het licht door de aansluiting van de admi nistratie op een centraal computersy steem vorig jaar. T. had zich fel verzet. Toch werd het doorgezet. Toen de admi nistratie hem dan ook uit handen werd genomen, was T. niet meer in staat zijn fraude te verbergen. Hij wist dat hij elk moment door de mand kon vallen en hij gunde zich daarom ook geen dag vakan tie. T. stond bekend als een rustig man. Hij zal maandag in Den Bosch aan de officier van justitie worden voorgeleid. 5 SAN CLEMENTE De Ame rikaanse president Richard j Nixon verblijft op het ogenblik voor een zgn. werkvakantie" in Cali- fornië. Op de foto het Amerikaanse staatshoofd in een ,,vakantie- j autootje" onderweg van de heli- g kopter naar zijn verblijfplaats in S San Clemente. WINDHOEK Vijf Afrikanen zijn gisteren in Windhoek, Zuidwest- Afrika, tot levenslang veroordeeld. Een zesde neger kreeg achttien jaar gevangenis straf. De mannen waren schuldig be vonden aan terroristische activiteiten. De zes Afrikanen, allen leden van de Ovambo-stam in het noorden van Zuid- west-Afrika, zouden gewapenderhand het bestuur hebben willen vervangen door mensen van de volksbeweging in Zuidwest-Afrika. BRNO Terwijl enkele kilometers buiten de stad de wielrenners hun strijd om de wereldkampioen schappen voortzetten en geruchten de ronde deden dat er gisteren bij beto gingen nog een dode is gevallen (een jongen van 16 jaar), laaide gisteravond de anti-Russische onrust in de Tsje- choslowaakse industriestad Brno weer op. Het uitgaansverbod, dat gisteren van 's avonds acht uur tot 's morgens vijf uur gold, werd verlengd. De ongeveer tachtig pantservoertui gen en tanks, die donderdag tydens de ongeregeldheden de stad waren binnen getrokken, maar die zich gisterochtend tot op enkele kilometers van Brno had den teruggetrokken, verschenen tegen acht uur 's avonds weer in het cen trum. Zij namen de bewaking van het Vrijheidsplein, donderdag het toneel van felle anti-Russische betogingen, van de politie over. Voorts had een jongeman, die de naam Jan Polazek droeg, zichzelf voor de ogen van verbijsterde toeschouwers in brand gestoken. Verminkt werd hy naar een ziekenhuis gereden, waar hy zyn doodstrijd streed zonder dat de bui tenwereld iets over zijp toestand te weten kwam. De vrijdag was in Brno rustig be gonnen. De auto's, die donderdag bij de monstraties in vlammen opgingen, wa ren opgeruimd. Slechts zwartgeblaker de plekken herinnerden aan wat was gebeurd, zoals ook de sporen van rups banden op de straten een stille getui genis waren. Het presidium van de Tsjechoslo- waakse federale assemblee heeft giste-, ren een verzoek van de regering om tijdelijke maatregelen ter bescherming van de openbare orde goedgekeurd. Premier Cernik bracht het presidium verslag uit over het beraad, dat het kabinet over de toestand heeft gehou den. De buitengewone maatregelen be treffen het stellen van gevangenis straffen op verstoring van de openbare orde of het uitlokken van ordeversto ringen. Met gevangenisstraf of geld boeten worden voorts degenen bedreigd, die weigeren taken te vervullen die aan hun functies of werkkring verbonden zijn. Op gron0 van de buitengewone maatregelen kunnen hogere straffen dan waarin de wet voorziet worden opge legd wegens opruiing, belediging van de republiek of haar vertegenwoordigers, belediging van socialistische staten en aanvallen op staatsfunctionarissen. Personen die door hun activiteit het socialistische bewind tegenwerken kun nen van hun functies ontheven of uit hun werkkring ontslagen worden. Stu denten kunnen van het volgen van de colleges worden uitgesloten en hoog leraren geschorst. De buitengewone maatregelen zullen tot eind 1969 van kracht zijn. Bij de betogingen van donderdag in Praag heeft de politie 1.377 perso nen aangehouden. Daaronder waren 66 buitenlanders, zo meldde het Praagse avondblad „Vacerni Praha". DEN HAAG De regering is niet van plan bij de Verenigde Staten te protesteren tegen het in voorraad heb ben van gifgassen. Het Eerste-Kamer- lid Van Wijk had premier De Jong en minister Den Toom hierom gevraag De regering stelt zich op het stand punt, dat in afwachting van de eventue le resultaten van de ontwapeningscom missie in Genève de dreiging van ver gelding het gebruik van gifgassen kan voorkomen. (Van onze weerkundige medewer- j ker). TVt weekend zal er eerst nog wei- nig verandering komen in het buiige weertype. De neerslag van de polaire buien is bijzonder over- vloedig en intensief. Zondag en maandag zullen de buien geleide- 5 lijk aan minder talrijk worden en l zullen er vermoedelijk wat bredere opklaringen komen. Dit houdt ver- band met het langzaam naderbij- komen van een Atlantisch hoge- S komen van een Atlantische hoge- j druk-zone. Het blijft dan echter nog koel weer. Het aantal uren zonne- schijn in De Bilt van 1 tot 10 augus- tus is 100 (40 te veel). Van 11 tot 20 augustus 46 (11 te weinig). PARAMARIBO De Surinaamse regering overweegt na de overval van Guyane zen op de Surinaamse post Tigri tegenmaatregelen te nemen. Suriname zou voortaan zijn rechten op de Corantyn, de rivier die de grens tussen de twee landen vormt, volledig laten gelden. Dat zou erop neerkomen dat Guyanezen niet meer op deze rivier mogen komen met houtvlotten afkomstig uit Guyanese bossen. Ook andere transporten van groenten en fruit zouden worden verboden. Verder zouden maatregelen genomen kunnen worden, waarbij vergunningen e.d. aan Guyanezen worden ingetrokken. Guyana heeft opnieuw een nota naar de koninkrijksregering in Den Haag ge stuurd waarin het opnieuw zijn visie op het grensincident uiteenzet, In de nota wordt gezegd dat de Guyanese militairen bij de overval één Surinamer, Margo van Dams, gevangen hebben genomen. De man zal als ongewenste vreemdeling uit Guyana worden gezet. In het omtreden gebied aan de grens van Guyana met Suriname, dat dinsdag door Guyanese troepen is bezet, is „een uitstekend ingericht militair kamp" aange troffen, aldus een vrijdag in Georgetown uitgegeven regeringsverklaring. „Het is duidelijk met vijandige bedoelingen aangelegd". Dit „Kamp Jaguar" heeft, volgens de verklaring, onderaardse bunkers, die spe ciaal zijn gebouwd voor aanvallen met mortieren en granaten. Er zijn torens met plaatsingsmogelijkheden voor mitrailleurs. „Uit kaarten, die „op Surinamers zijn gevonden", zo gaat de regeringsverklaring verder, „blijkt dat men van plan was in het gehele omstreden gebied dergelijke militaire kampen aan te leggen".

De Vallei | 1969 | | pagina 1