Duizendste plaatsing van adoptie-kind Kent u ook al het NMB-woning-krediet voor het aanleggen van centrale verwarming bijvoorbeeld? Hart van Israël klopt aan Klaagmuur te Jeruzalem Roest en dieven doen verwoestend werk op Radio-Caroline T raangas Egypte verkoopt oudheden voor harde deviezen Over de grenzen Moeili jk maar voldoening gevend werk De persoonlijke lening kent u de bank waar ook zich thuis voelt Hoe is het mogelyk. W on ngbr ancien in Vinschoten Wervelstorm over Japan NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Waken ORKAAN Legenden ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1969 AMSTERDAM Dezer dagen heeft de federatie van instellingen voor kin derbescherming in Amsterdam sinds 1924 de adoptie-plaatsing van het dui zendste kind bewerkstelligd. In ons land worden jaarlijks 700 baby's ge boren, wier komst problemen schept. Ongehuwde moeders vormen 85 procent van het totaal van moeders en aan wijsbaar „vluchtige" ouders, die om uiteenlopende redenen afstand wensen te doen van hun kinderen. Zij stemmen toe in een adoptieplaatsing, die pas na twee jaar wettelijk kan worden bekrachigd. De resterende 15 procent valt onder de brede noemer van al dan niet onwettige en vooral toevallige verhoudingen. WlNSCHO'EN Donderdagavond omstreeks ngen uur werd te Blijham aan het Oostinde brand ontdekt in een leegstaande toning. De brandweer van Bellingweddekon niet verhinderen dat het pand uitrandde. Naar de oorzaak wordt een onierzoek ingesteld. Dit is ree<s de vierde leegstaande woning in en bij Winschoten waarin gedurende de laatste weken brand is ontstaan. De x>litie kan hangende het onderzoek no; niet zeggen of er een samenhang betaat tussen de verschil lende brandei. In Nederland overtreft de vraag om een kind te adopteren het kind van een ander als eigen kind te aanvaar den verre het „aanbod". Alleen al bij de FIKA ontvangt men dagelijks een verzoek van kinderloze echtparen om voor adoptie-plaatsing in aanmer king te komen. Dit veroorzaakt lange wachtlijsten van adspirant-adoptief pleegouders, die na een selectie-onder zoek dat zeer veel tijd vergt, worden ingeschreven. Bij plaatsing moet het echtpaar vijf jaar getrouwd zijn en nog geen 40 jaar zijn. Krijgt een echtpaar een baby toege wezen gestreefd wordt dit te doen verwerkelijken, voordat het kind on geveer een half jaar oud is dan kan na een termijn van 2 jaar de adop tie via een advocaat bij de rechtbank worden aangevraagd. Deze termijn is uiterst zinvol, omdat het hier om een hoogst belangrijke ingreep gaat in vier levens: moeder-kind, „nieuwe" ouders. Het belang van het onwetende kind staat bij dit alles centraal. PASSEND Mej. mr. E. C. M. H. Terwindt, hoofd van het FIKA-bureau, verklaart dat het in deze tijd nagenoeg volledig mo gelijk is ieder kind een passend milieu te geven. Dat wjl zeggen, dat met de achtergronden van iedere baby reke ning kan worden gehouden. Aan rede lijke wensen van de moeder, die af stand doet, kan worden tegemoet ge komen. De statistieken wijzen uit, dat de moderne voorbehoedsmiddelen het aanbod van baby's niet doen dalen. Het is psychologisch verklaarbaar, dat het aanbod vrij „constant" blijft. De omstandigheden waaronder ongewenste kinderen worden verwekt, hebben zich niet gewijzigd. Factoren, die een rol spelen: ge frustreerde meisjes en vrouwen, gel dingsdrang, ongetemperde romantiek, heterogene seksualiteit, vakantie vriend schappen en reiscontacten (in de zo mertijd een beduidend percentage) fuifjes met consequenties en daarnaast, in eigen land, contacten van Neder landse jonge vrouwen met in hun ogen attractieve buitenlandders. Van de 91 plaatsingen door de FIKA 1» Amsterdam en elders in Nederland in 1968 kwamen, bijvoorbeeld, 64 kin deren uit een verhouding van een Ne derlandse met een Nederlander, onder wie 7 uit een contact met Surinamers en Antillianen. Voorts 3 uit een Neder lands-Franse verhouding, 3 uit een Ne derlands-Italiaanse, 3 uit een Neder lands-Amerikaanse en 3 uit een Ne- derlands-Chinese. Kinderen, geboren uit verhoudingen met Turken, Grieken en Spanjaarden komen eveneens voor, waarbij het accent niet nadrukkelijk op de gastarbeiders behoeft te vallen (vakantieslippertjes). Het FIKA-bureau fungeert als cen- tralepost: het ontvangt van de orga nisatie, die in Groot-Amsterdam op het terrein van de ongehuwde moederzorg werkzaam zijn, de verzoeken tot adop tieplaatsing. MAATSCHAPPELIJK WERKSTER Dan komt telkens de maatschappe lijke werkster in actie, die met de moeder (ouders) spreekt, de baby leert kennen en uit de adspirant-adoptie- ouders een keuze doet. Begeleiding blijft ook na de plaatsing tot aan de voogdijrcgeling essentieel. Daarmee is ongeveer anderhalf jaar gemoeid, maar de praktijk is, dat de contacten langer duren, vooral wanneer twee kinderen in een gezin worden geplaatst. Dit laat ste is van pedagogisch belang: indien even mogelijk dient een geadopteerd kind niet alleen op tc groeien. Van de adoptief-ouders wordt verwacht, dat zij het kind zo jong mogelijk op aange paste wijze over zijn herkomst inlich ten. De FIKA. die al dit achtergrond werk verricht, beschikt, over 7 maat schappelijk werksters, die als weinigen in de levensboeken van anderen kun nen zien. In de contacten wordt grote openheid betracht. De tijd is voorbij, dat adoptie een wat geheimzinnige zaak was. Het FIKA-bureau werd tot 1965 gefinancierd door de sociale raad, sindsdien via de gemeentelijke sociale dienst. De diensten, die het bureau ver leent, zijn kosteloos. Bij het publiek bestaat nogal misverstand over een geadopteerd kind en een pleegkind. Laatstgenoemde valt onder de zorg van een voogdijvereniging. Hoewel het lange tijd deel van een gezin kan uit maken, daar zelfs blijvend kan zijn, is adoptie niet de basis van een derge lijke plaatsing. 1956 Twee adoptie-plaatsingen in 1924, de duizendste in 1969 ontwikkelingen op een arbeidsveld, dat nimmer zal ver dwijnen. In 1962 ontstond een gezamen lijk beraad van FIKA-verenigingen om onverzorgde kinderen in gezinnen te plaatsen. „Blijvende" plaatsingen wer den sinds 1956 adoptie. In 1969 is be middeling, advies en plaatsing van de ze kinderen een uiteraard geruisloos en voor de buitenwereld volstrekt ano niem proces, dat in ons land nog on voldoende eenvormigheid bezit. Onder auspiciën van de federatie in stellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind wordt naar een overzich telijke organisatie met regionale werk- bureaus gezocht. Voorwaarde is dan wel: overheidssubsidie. En als laatste wens: een landelijke research een onderzoek op breed terrein, naar de resultaten van het verleden om uit eigen werk en dat van anderen te leren voor de toe komst aldus mej. Terwindt. ADVERTENTIE De persoonlijke lening kent u! Maar wat te doen als u b.v. centrale verwarming wilt laten aanleggen? Dan bestaat de mogelijkheid een woning-krediet aan te vragen bij de NMB. Afhankelijk van uw inkomen en aflossingsmogelijkheden kunnen woning kredieten worden verstrekt van 2.000,- tot ƒ10.000,-. In overleg met u wordt het te ver lenen krediet, looptijd e.d. vastgesteld, b.v. ƒ4.000,- 60 maanden, maandelijkse aflossingstermijn 83,52. Komt u maar eens praten over dit NMB-woning-krediet. Een nieuwe vorm van persoonlijke lening speciaal voor „onroerende verande ringen" in of aan uw huis, zoals het mo derniseren van uw keuken, installeren van een moderne badkamer, nieuw sani tair of het laten opschilderen van uw woning. U zult merken dat de persoon lijke service van de NMB ver gaat. U zult ervaren hoe prettig en uitgebreid u geïnformeerd wordt. Mel. D. J. M. QIJzen kantoor Roosendaal Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1. Tiel: Hoogeinde 3. JERUZALEM Het Joodse hart klopt in de heilige stad niet in een bibliotheek of een universiteit, maar in een bemoste muur. De klaagmuur, het enige overblijfsel van de door koning Herodes gebouwde grote Joodse tempel, die door de Ro meinen in het jaar 70 van onze jaar telling is verwoest, is het heiligste hei ligdom van het Jodendom. Duizenden Joden begeven zich elke sabbath naar de muur. Op godsdienstige feesten deint de vrome menigte, zes rijen diep aan de voet van de muur, ritmisch voor- en achterwaarts in ge bed, drukken de biddenden hun gezicht tegen de ruwe stenen en kussen de muur. De klaagmuur is voor de Joden wat de Calvarieberg is voor de Christen heid en de juist verbrande Al-Asa-Mos- kee voor de Islamitische pelgrim. De muur maakt overigens deel uit van de afsluiting van het erf van de moskee van Omar. Men bereikt hem via nauwe met kei en geplaveide straatjes, die zich kron kelen langs Arabische snuisterijenwin keltjes en frisdrank-kraampjes en over eeuwenoude stenen trappen naar be neden voeren tot ze plotseling uitlopen op een breed plein, aan de overzijde waarvan men de honingkleurige muur ontwaart. Het plein was overdekt met Arabi sche huizen, tot de muur door de oor log van 1967 in Israëlische handen overging. De Israëli's maken de hui zen bij de muur met de grond gelijk en brengen de Arabische bewoners el ders onder. Als de afbraak is voltooid, zal de hele honderd meter lange muur zichtbaar zijn. 's-Avonds doen schijn werpers de stenen baden in een bleek, spookachtig licht. Orthodoxe Joden, gekleed in sombere zwarte gewaden en met breed gerande hoeden op, verzoeken bezoekers een ka lotje op te zetten, een gebedssjaal om te slaan en te bidden. Hippies, regeringsfunctionarissen, or thodoxe Joden, door de zon gebruinde ongodsdienstige kibboetzniks. Ameri kaanse toeristen en Indische Joden staan naast elkaar bij de muur. Dwars over het plein is een stalen hekwerk aangebracht om volgens de Joodse wet de vrouwen van de mannen te scheiden. Sommige bezoekers steken kleine ■tukjes papier, waarop God om hulp wordt gesmeekt in spleten tussen de stenen. In sommige wordt om vrede tussen Arabieren en Joden gevraagd. De Joden waken angstvallig tegen beschadiging van hun heiligdom. Ge wapende grenspolitie en leden van de hurgerwacht controleren de tassen van bezoekers en houden de Arabieren in het oog, die zich naar en van hun hui- en in de omgeving van de müur haas ten. Toeristen kunnen via nabij de muur geplaatste koptelefoons in vier talen een korte verhandeling over de geschiedenis van de muur horen. Behalve door het afbreken van hui zen nabij het bouwwerk hebben de Is raëli's de Arabieren erg tegen zich in het harnas gejaagd door 17 Arabische gezinnen, die in de onmiddellijke na bijheid van de muur woonden, uit hun huizen te zetten, nadat in de buurt door een bomontploffing vier mensen waren gewond. De klaagmuur wordt aldus genoemd, omdat Joden daar plachten te komen om de verwoesting van hun tempel te bewenen, maar de Israëli's houden niet van die naam, omdat zij vinden dat hij een indruk van zwakheid maakt. Z(j kunen een ogenblik hun eigen in de strijd geharde torepen vergeten die de muur in 1967 aan Jordanië ont rukten en in een uitbarsting van emotie openlijk weenden. 0 Israël noemt de muur daarom *„ha- kothel hama'aravi". hebreeuws voor: „de westelijke muur" Negentien jaar lang plachten de Is raëli's aan wie door Jordanië de toe gang tot de muur werd ontzegd, een heuvel buiten Joods Jeruzalem, te be klimmen, die het enige punt was. van waar zij een glimp van hun geliefd heiligdom in de Arabische sector kon den opvangen. Israël heeft verklaard, dat het zich nooit uit Arabisch Jeruzalem zal te rugtrekken, al was het alleen maar om dat de Israëli's dan de muur niet meer zullen kunnen zien. De Joodse volksoverleveringen zijn rijk aan legenden over de muur. De fundamenten worden geacht gelegd te zijn door Adam, Abraham, Isaac, Ja cob en Salomon. Een Romeins generaal, die de wes telijke muur wilde vernielen, hief zijn bijl op, maar volgens een legende ver dorde zijn hand onmiddellijk. In de buurt van de muur hebben op gravingen plaats in de hoop de grond slagen van de overige tempelmuren te vinden. A Een beeld van de ravage aan boord van het radioschip Caroline in de oude Houthaven te Amsterdam. AMSTERDAM Opengebroken deuren, vernielde ruiten, eetzaaltjes en studio's waarin een complete chaos heerst. Deze aanblik tonen de Caroline (7000brt) en zij het in mindere mate de Mi Amigo (275 brt), de twee schepen van radio Caroline, die destijds vanaf de Noordzee en de Ierse Zee zijn op Engeland gerichte popmuziek en re clame de ether instuurde. Begin maart 1968 verdween het illegale station plotseling uit de lucht, en kele dagen later arriveerden beide radioschepen kort na elkaar voor een dringende onderhoudsbeurt in de Amsterdamse haven. Nadat zij enige tijd op een scheepswerf had den gelegen verhuisden de vaartui gen met hun kostbare zendappara tuur naar een afgelegen en praktisch alleen met een boot bereikbare lig plaats in de oude houthaven. Nu, ruim een jaar later liggen de schepen er nog steeds. Buiten doet roest zijn slopende werk, binnen hebben inmiddels, vooral op de Ca roline. lieden die het niet al te nauw mei mijn en dijn nemen een begin met de sloop gemaakt. Zowel de radio-apparatuur als de grammofoonplaten blijken een grote aantrekkingskracht te hebben op wat de Rijkspolitie te water gelegen- heidsdieven noemt. „Echte dieven, dus mensen die enigszins deskundig zijn en weten wat ze moeten gappen zijn nog niet aan boord geweest", aldus adjudant G. H. Dolman, chef- recherche zeehaven Amsterdam. Al geruime tijd houdt de Rijkspo litie een wakend oog op de vaar tuigen, hetgeen al verschillende ma len heeft geleid tot aanhouding van ongewenste bezoekers, die over wa ter met gestolen goederen trachtten te verdwijnen. Ondanks de surveil lance zijn sommigen er toch in ge slaagd wat van hun gading mede te nemen. Vast staat dat het afgelopen jaar zeker vier opname-apparaten en een televisietoestel zijn verdwenen En dan de grammofoonplaten die in ruime mate aanwezig zijn. maar waarvan de voorraad ook slinkt. ..We hebben een keer een roeiboot vol met platen in beslag kunnen ne men. De dieven zagen echter kans om weg te komen", zo vertelt een rechercheur. Ook gooiden een acht tal jongens eens een reddingsvlot overboord om daarmee te speleva ren. Zij werden spoedig door 'n politie- boot uit het water opgepikt. Het interieur van de Caroline wekt de indruk of er een wervel storm doorheen is geraasd. In de eet zaal zijn de vloeren, de banken en het overige meubilair overdekt met een laag witte poeder als gevolg van het leegspuiten van een brand- biusopparaat. In de discotheek z(jn duizenden grammofoonplaten over de vloer ge gooid en vormen daar een soms de cimeters dikke laag. In de studio ruimte met de draaitafels en in som mige hutten zjjn vele honderden voor een groot deel nog ongeopende brie ven van fans uitgestrooid. Ook slin geren overal foto's van vrouwe lijke fans rond. De Rijkspolitie te water zit enigs zins met de schepen in de maag. Adjudant Dolman: de eigenaars - Kernan Securities Corp en Tesman Investment INC in Panama, met als adres een postnummer in Liech tenstein laten niets van zich ho ren. Als het aan mij lag werden de schepen overgebracht, naar het En trepotdok, waar de douane een oog je in het zeil kan houden. Nu moet ik noodgedwongen onze mensen de zaak laten bewaken, terwijl we toch al krap in ons personeel zitten. Maar wie zal in het Entrepotdok het lig geld betalen? Hier liggen ze koste loos". Een schatting van de schade kun nen de polititemensen niet geven. Adjudant Dolman: „De moeilijk heid is dat niemand aangifte wil doen. Nog onlangs is er een brief naar de in Londen gevestigde advo caten van de eigenaars gegaan. Ant woord is er niet gekomen". Wel brachten een maand geleden de Ier O' Rahilly, directeur van Radio Ca roline, en de chefmachinist nog een bezoek aan de schepen. „De machi nist kreeg tranen in de ogen toen hij de ravage zag", aldus een recher cheur. Ook zou Abe „vredesschip" Nathan belangstelling voor de uit rusting van de boten hebben ge toond. Hij vertrok onverrichterza- ke. Volgens onbevestigde geruchten kon hij alles overnemen voor de ron de som van 450.000 dollar. LTet moge met de reactie op de ge- beurtenissen vorig jaar in Praag, tot nu toe eigenlijk nog mee zijn ge vallen (het dodencijfer is nog hoog genoeg), de rellen in Praag en an dere steden in Tsjecho-SIowakije heb ben het bankroet van het communis me als volksbeweging toch weer eens onthullend geaccentueerd. Er is niets overgebleven van de scho ne leuzen. Zelfs in 1945 konden deze in het grotendeels feodale Oost-Euro pa nog opgang doen. Maar in Tsjecho-Slowakjje, altijd al een westers en democratisch land, is het falen van het communisme benau- wned aan het licht gekomen. Zodra een communistische staat enigs zins georganiseerd is en de burgers enige welvaart gaan genieten blijkt het onmogelijk deze nieuwe situatie geheel aan te kunnen. In Rusland heeft men door vorming van een elitemanagers-klasse met nationalistische tendensen, het gat nog enigermate gedicht. Maar ook hier zijn de intellectuelen in de voor hoede, niet meer met de oude sche ma's tevreden. Ook in Moskou zijn protestoptochten met leuzen op span doeken. Nog kunnen de gummiknuppels van de politie de beweging tegenhouden en verdwijnen mensen als Joeke Daniel in een concentratiekamp en moet Anatol Koeznetsof vluchten. Maar niets is zo aanstekend ais de drang tot geestelijke vrijheid. „Gedanken sind frei" zongen in de Weimar-jaren de Duitse SPD-ers. En de Hl tier-jaren hebben geleerd dat men de geestelijke vrijheid niet met geweld kan smoren en de uitingen ervan nog minder. I-I et sprookje van de Westerse agenten en a-sociale elementen doet natuurlijk weer opgang. Maar indien een stad als Praag zoveel a-socialen zou bevatten als er dezer dagen op de straten en pleinen demonstreer den. dan zou het fiasco van het com munisme nog groter zijn, dan nu reeds zonneklaar is bewezen. En de martelaren blijken toch weer steeds nieuwe aanhangers van het anti-com- munisme aan te trekken. De kans die Tsjecho-SIowakije bood op een communisme met menselijk ge zicht is voorbijgegaan. Zij die in ja nuari 1968 nog partijlid werden om onder Dubcek een geloofwaardig re- KARL MARX verloren zaak gime op te bouwen, hebben zich nu van de partij afgekeerd. Wat over bleef was het onmenselijk gezicht van het Russische imperialisme. liet traangas op de burgers van Praag losgelaten heeft niet alleen tra nen op louter lichamelijke grond doen ontstaan. Het waren ook tranen van woede en afschuw over verloren vrij heid en kansen en misschien ook tra nen van teleurstelling over wat een volksbeweging had kunnen zijn en een onderdrukkingsinstituut in dienst van het Sovjet-imperialisme werd. TOKIO De wervelstorm „Cora" die met windstoten van 160 km per uur van het zuiden uit over Japan trekt, heeft op Kioesjoe tot dusver aan een persoon het leven gekost, terwijl er 87 werden gewand. Honderden huizen zijn beschadigd. Vandaag zal de tyfoon naar men in Tokio verwacht, het eiland Honsjoe treffen. ADVERTENTIE Wat is die Spar vandaag weer voordelig. A Mosje Dajan (midden). Israels minister ran Defensie, de grote overwin naar der Arabieren in de juni-oorlog van 1967, direct na de verovering van de klaagmuur op de Jordaanse troepen. De bijna mystieke verering van de muur komt tot uiting bij de Israëli sche schrijver, Sjemoe'eel Agnon, win naar van de nobelprijs, die schreef dat de muur zo hoog is als twaalf perso nen, als een symbool van de twaalf stammen. „Dit is zo opdat iedere Jood zijn ge dachten zal richten op de steen van zijn eigen hoogte" aldus de schrijver. En over de stenen schreef hij: „Geen bouwwerk ter wereld bestaat uit zulke stenen en zij leven daar. zonder dat zij door cement of zoiets bij elkaar gehouden worden. Niettemin blijven zij bijeen zoals het Joodse volk, dat geen regering heeft om het bijeen te houden, maar toch een aaneengesloten geheel vormt". CAIRO Onder auspiciën van het Egyptische Rijksmuseum zal voor het eerst een omvangrijke verkoop plaats hebben van echte, 5000 jaar oude, waardevolle voorwerpen uit de tijd der Farao's, om broodnodige harde valuta naar Epypte te lokken. In september zullen zeldzame kleine voorwerpen uit de oudste beschaving ten verkoop worden geboden. Deze eerste verkoop zal in januari worden gevolgd door de verkoop van omvangrijker cn duurdere voorwer pen uit de tijd der Farao's. Daar de strikte bepaling is gemaakt, dat alles moet worden betaald in bui tenlandse deviezen, zullen Egyptische antiquairs deze zaken van historische waarde niet kunnen opkopen. Verza melaars zullen voorwerpen van on schatbare waarde kunnen verkrijgen, zoals authentieke amuletten, beeld jes, bronzen vaatwerk, prachtig ge kleurd en kunstzinnig ontworpen aar dewerk en andere sierstukken. De museumautoriteiten beloven voor elk gekocht voorwerp een certificaat van echtheid en een uitvoervergun ning voor de douane. Maar er moeten nog problemen wor den opgelost. Dr. Hassan Sobhy El-Bakri, de directeur-generaal van het Nationale Departement van oud heden, legde uit. dat het catalogise ren van deze schatten en het selecte ren van wat ten verkoop zal worden aangeboden, nog wel gemakkelijk zal zijn, maar dat het moeilijkste probleem schijnt te zijn, of men de goederen tegen vaste prijzen zal ver kopen of ze zal veilen. „Het zou moeilijk zijn, de koper tot 'n besluit te doen komen, als de vraag groot en de prijzen vast waren", merkte El Bakri op. Het is wel zeker, dat vele grote musea zoals het. Qritse, het Metropolitan te New York en het Louvre in Parijs verlangend zullen zijn hun verzame lingen zo mogelijk uit te breiden en kunstminnaars, historici en andere geleerden, die tuk zijn op souvenirs uit het verleden, zullen met beide handen de gelegenheid aangrijpen in het bezit van zulke zeldzame echte antiquiteiten te komen. In dit geval zullen de autoriteiten vei ling overwegen. Het besluit, een gedeeltelijke uitver koop te houden, is gedeeltelijk inge geven door het probleem van de op slag van de resultaten van nieuwe opgravingen. Er bevinden zich zoveel antiquiteiten in Egypte, dat de autoriteiten begin nen te kampen met gebrek aan ruim te om ze te bewaren. Het geld, dat de verkopen opbrengen, zal het mo gelijk maken, de Egyptische musea uit te breiden. De behoefte van Egypte aan harde vu- luta is het gevolg van de achteruit gang van de toeristenindustrie en de nog steeds voortdurende afsluiting van het Suez-kanaal. Men hoopt bovendien, dat de verkopen een nieuwe toeristenattractie zullen zijn.

De Vallei | 1969 | | pagina 5