Hulppolitie N.-Ierland wordt ontwapend W REEUWIIK Aldip ress moet v. Ditmar tijdschriften leveren GEERTJES KEUKENCENTRUM Werkspoor en vakbonden tot overeenstemming I] Landbouwschap tegen de E.E.G.-beslissingen CEAUSESCOE PRIJST DE RUSSEN Boerenleenbank Door velen gehate B-specials ribsr Kom... Overtuig U Spionnenruil Britse locs NJS. voor Schilderwerk duurder Cubanen poogden spionnen te werven V erontreiniging Reeuwijkse Plassen Bomexplosies 2 miljoen cUden in Biafri HUüüfclNFUnL in kwaliteit, El Italië blijft bij MRCA-75 Boete v oor het vernielen op Kon in o inneda g Het exclusieve huis voor exclusieve meubelen. Beter... mooier... goedkoper VAL Station V0or Philips te Eindhoven ■MfHnMPHjl uitvoering en lSmI mogelijkheden ongeëvenaard kom vrijblijvend kijken bij: Praag bij de Boerenleenbank, dicht in de buurt Voor iedereen staan de deuren gastvrij open bij de fl ïiJr Boerenleenbank. Die ook nog gemakkelijk dichtbij is. RWW - I Om er te sparen bijvoorbeeld, op de manier die het beste bij Uw mogelijkheden past. Want de Boeren leenbank heeft voor iedereen een ideale spaarvorm met hoge rente. Van 31/2% af, tot aan 7 toe. Of om gebruik te maken van de andere moderne bankdien sten, die bij de Boerenleenbank zijn afgestemd op de speciale belangen van gezin en zakenman, op de per soonlijke belangen van iedereen. U kunt er altijd zomaar binnenstappen, tussen het wandelen of winkelen door. Goed idee om dezer- dagen eens te gaan ontdekken, hoe göed de Boerenleenbank ook in Uw leven past... de bank voor iedereen ZATERDAG 23 AUGUSTUS M BELFAST De hulppolitie in Noord-Ierland, de zg. B-specials, zal niet meer voor het handhaven van de orde in steden als Belfast en Londonderry worden gebruikt en zij zal haar wapens moeten inleveren. Dit heeft de Britse bevelhebber, generaal Freeland, op een persconferentie in Belfast bekendgemaakt. De wapens die de leden van de protestantse para militaire organisatie tot dusver mee naar huis mochten nemen, zullen in een centraal depot worden opgeslagen. Zoals bekend is de hulppolitie bij de katholieke minderheid van de bevolking van Ulster zeer gehaat. A Gekleed in het truitje en de spij kerbroek die zij ook tijdens de gevechten in Londonderry droeg is het jongste lid van het Britse par lement, Bernadette Devlin, in New York aangekomen. Bernadette gaat proberen om in de Verenigde Sta ten een miljoen dollar bijeen te krij gen voyr de getroffen Ierse katho lieken. DEN HAAG In de Staatscourant van 22 augustus is afgekondigd de prij- zenbeschikking schilderwerkzaamhe den 1969. Deze beschikking bepaalt dat de uurtarieven voor schilderwerk zaamheden ten opzichte van de uurta rieven zoals die golden op 1 oktober 1968, met 11 procent worden verhoogd. De toestemming tot deze tariefsver hoging betekent een ontheffing van de prijzenbeschikking goederen en diensten 1969, die niet toestaat na 1 oktober 1968 gestegen loonkosten in de prijzen door te berekenen. Daarbij is overwogen dat voor het loonintensieve schildersbedrijf het niet mogen door berekenen van een deel van de in middels gestegen loonkosten, tot ern stige betalingsmoeilijkheden zou heb ben geleid. In de thans toegestane ta riefsverhoging is de BTW inbegrepen. ADVERTENTIE Vrije bezichtiging. 's Maandags gesloten. Op koopavonden tot 21 uur geopend. Nederlands grootste woninginrichting Lange Hofstraat 1 ZUTPHEN (tegenover het stadhuis) tel: 05750-52.73 (Ook gevestigd Groenmarkt 27/29) «OTTERDAM - AMSTERDAM - HILVERSUM TILBURG - VENLO - ZUTPHEN De ontwapening van de B-specials was een belangrijke eis van de katho lieken die de reservisten aansprakelijk stellen voor het merendeel der doden en gewonden van de afgelopen weken. De maatregel van de generaal zal ze ker de woedende reacties uitlokken van de militante protestanten, die in de B-specials de voornaamste waarborg zien tegen aanslagen van het Ierse re publikeinse leger. Dominee Ian Pais ley, een van de roerigste militanten, liep al vooruit op de ontwapening van het reservekorps, door op een perscon ferentie te verklaren dat de protestan ten zich „op het ergste moesten voor bereiden". Generaal Freeland heeft de B-specials niet ontbonden en de B-specials op het platteland mogen hun wapenen behou den. In Belfast zullen de reservisten wor den gebruikt voor de bewaking van de haveninstallaties en andere kwetsbare instellingen. Elders in het land zullen zij bewakingsdiensten uitvoeren bij vi tale installaties in de grensgebieden met de Ierse republiek. De grensbewa king zelf zal niet door hen worden uit gevoerd. Het inleveren van de wapens door de hulppolitie geldt voorlopig alleen voor Belfast en Londonderry. Generaal Free land zei te hopen, dat dit ook elders zal gebeuren. Hij gaf eehter toe, dat het in bepaalde gevallen wellicht on mogelijk zal zijn een geschikte opslag ruimte te vinden waar ingeval van nood de wapens snel kunnen worden uitgereikt. De Britse commandant kondigde aan, dat er heden nog een Brits bataljon 600 man in Noord-Ierland aankomt, ter versterking van de ongeveer 6.000 militairen die daar al dienst doen. Generaal Freeland zei dat er minder B-specials dienst hadden gedaan tijdens de ongeregeldheden dan gemeentelijk wordt aangenomen. Slechts 4.000 van de 8.400 manschap pen hebben tegelijkertijd dienst ge daan. Bernadette Devlin heelt donderdag avond in New York verklaard, dat de barricades in Noord-Ierland zullen blij ven tot dat de regering valt. „Iedereen in Noord-Ierland, die een knip voor de neus waard is, wil een Ierland, waar iedereen met inbegrip van katholieken, protestanten, Hindoes, Joden en wie ook kan leven", zei mej. Devlin tegen 500 juichende bezoekers van een vergadering van een Iers ac tiecomité. Miss Devlin, die afgevaardigde naar het Britse Lagerhuis is, brengt een be zoek aan de Verenigde Staten voor een poging een miljoen dollar bijeen te brengen voor de armen van Noord- Ierland. WASHINGTON Van officiële zijde bewaart men thans een volkomen stil zwijgen over de twee leden van de Cubaanse missie bij de Verenigde Na ties, die worden beschuldigd van po gingen om spionnen aan te werven. De eerste man, de 25-jarige Lazaro Eddy Espinosa Bonnet, zal onmiddellijk het land moeten verlaten en de twee de, de 28-jarige Alberto Boza Hidalgo- Gato, eerste secretaris van de missie, zal niet naar Amerika mogen terugke ren. Hij vertoeft thans op Cuba. Espinosa Bonnet zou hebben getracht een Cubaanse vluchteling in de VS over te halen „om iets te doen dat in ver band stond met de veiligheid van het ambt van de president der Verenigde Staten" en Hidalgo-Gato zou heb ben geprobeerd inlichtingen te pakken te krijgen over Amerikaanse militaire installaties. Hiervoor zou hij hebben getracht spionnen te recruteren. Van Cubaanse zijde is op een en an der niet gereageerd. Aan de zaak zou zijn gewerkt door de Amerikaanse fe derale recherche en door de eigen ge heime dienst van het Witte Huis. UTRECHT De president van de rechtbank in Utrecht, mr. J. W. van Eek, heeft bepaald, dat de Aldripress NV in De Meern, de tijdschriftengroot handel Van Ditmar NV in Rotterdam op generlei wijze mag beletten, tijdschrif ten te leveren aan de NV Tijgro (even eens een groothandel) in Tilburg. Deze bepaling geldt tot 1 december. Voor iedere overtreding ervan stelde de pre sident een dwangsom van f 10.000,- vast. Mr. Van Eek wees vonnis in kort ge ding, dat Tijgro vorige week tegen Al dripress had aangespannen, omdat Al dripress geen tijdschriften meer aan Tijgro levert en bovendien de NV Van Ditmar waarvan Tijgro de laatste maanden zijn tijdschriften betrok, met eenzelfde maatregel dreigde als deze Rotterdamse groothandel- door ging met levering aan Tijgro. Het ge volg daarvan was, dat Tijgro verstoken bleef van een groot aantal bladen. Al dripress is namelijk een dochteronder neming van de VNU (De Verenigde Ne derlandse Uitgeversbedrijven o.a. Spaarnestad) en distribueert niet al leen alle VNU-tijdschriften, maar ook bladen van enkele andere uitgevers. De president stelde aan de leverings plicht een termijn, omdat de raadsman van Tijgro vorige week heeft meege deeld, dat hij ook het ministerie van Economische Zaken heeft verzocht, Al dripress op grond van artikel 27 van de wet op de economische mededinging 'n leveringsplicht op te leggen. Een be slissing over dit verzoek kan over eni ge maanden worden verwacht. De president bepaalde voorts, dat Al dripress zich moet onthouden yan de mededeling, dat Tijgro fraude en mal versatie heeft gepleegd. Dit op straffe van een dwangsom van f 1.000,- per overtreding. Aldripress had de termen fraude en malversaties gebruikt in de brief waarin zij Van Ditmar levering aan Tijgro verbood. De raadsman van Aldripress herhaalde vorige week tij dens het kort geding dezelfde beschul diging: Tijgro zou fraude «hebben ge pleegd met de retourzending van onver kochte tijdschriften. Eiseres en gedaagde moeten elk hun eigen kosten van het kort geding beta len. HAMBURG In een soort „drie- hoeksruil" tussen Zuid-Afrika, Bonn en Moskou is vorige maand een van spionage verdachte Rus, die sinds twee jaar in Zuid-Afrika werd vastgehouden, uitgewisseld tegen „ongeveer tien Westduitse agenten" in Oost-Duitsland. Dit is vrijdag van welingelichte zijde in Bonn vernomen. De Rus was Joeri Nikolajevitsj Logi- nof, die op een Canadese pas onder de naam Edmund Trinka naar Zuid-Afrika was gekomen. Toen de veiligheidsdienst daar hem had gearresteerd, vertelde hij na we kenlang te zijn verhoord talrijke bij zonderheden over het werk van de Rus sische geheime dienst in het Westen. Toen na bijna een jaar in het Zuidafri- kaanse parlement vragen over Loginof werden gesteld, weigerde de regering mededelingen te doen. Naar verluidt is het initiatief voor de ruil van de Russen uitgegaan. Loginof werd naar de Bondsrepubliek overge bracht en vervolgens uitgewisseld te gen een tiental personen, die in Oost- duitse gevangenissen zaten op beschul diging van spionage voor de Bondsre publiek. DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn van mening dat de verontreiniging van de Reeuwijk se Plassen gevaar oplevert voor de volksgezondheid. In antwoord op schriftelijke vragen van het statenlid drs. J. Borgman delen zij mee, dat de aanwezigheid van talrijke open riole ringen en de lozing daaruit van af valwater, het mogelijk maken dat ziekteverwekkende organismen zwem mers infecteren. Ook de aanwezigheid van ratten wordt bevorderd doordat er hier talrijke open rioleringen zijn. De lozing van afvalwater vanuit de zich dwars door het plassengebied uit strekkende lintbebouwing, vormt de ergste bedreiging, aldus G.S. Van ge meentewege was deze zomer al ge waarschuwd tegen zwemmen in de Reeuwijkse Plassen. Daar het aanleggen van een riole ring in dit gebied technisch niet een voudig is en zeer kostbaar zal zijn, mag niet gehoopt worden op een spoedige oplossing. G.S. vinden verbetering van de waterkwaliteit van de Reeuwijkse Plassen „een dringende zaak" en nauw verweven met de realisering van de plannen van het gevormde recreatie schap, waarin de provincie deelrieemt met de gemeenten Reeuwijk, Gouda en Waddinxveen. G.S. zullen een plan la ten opstellen en uitvoeren om „de be staande en toekomstige produktie van afvalwater zo op te vangen dat deze geen aanleiding zal geven tot ontoe laatbare verontreiniging van het recre atiewater". SALONIKI Twee bommen zijn don derdagavond ontploft in verschillende wijken van Saloniki. Men neemt aan dat zij daar zijn geplaatst door tegen standers van het kolonelsregime, om bezoekers van de grote jaarbeurs in Saloniki af te schrikken. Binnen 24 uur zijn hier nu drie bom men ontploft. De jaarbeurs opent 7 september. OWERRI Sedert het bgin van de vijandelijkheden met Nigeri zijn in Biafra twee miljoen mensenom het le ven gekomen, zo heeft de Biafraanse voorlichtingsdienst in Owfri bekend gemaakt. Een half miljoen Biafranei zijn in de frontgebieden omgekomen, erwijl de overigen het leven hebben jelaten door voedselgebrek of als gevolgvan de Ni- geriaanse luchtaanvallen, aldus de woordvoerder. Hij zei dat er in Biafra 'erscheidene honderdduizenden vluchtelingen zijn, van wie tweehonderdduizenl in de pro vincie ABA, ten zuiden vai Owerri. UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen gaan met de gemeente Eindho ven onderhandelen over de aanleg van een voorstadhalte op ongeveer twee en een halve kilometer afstand van het station Eindhoven. Deze halte - bij het viaduct Beukenlaan- Marconilaan - zal vermoedelijk in 1971 worden geopend. Wanneer het tweede Eindhovense sta tion er komt hangt echter onder meer nog af van de beschikbaarheid van modern materieel. Philips zal worden betrokken bij het voorbereidend overleg omdat de nieuwe halte een belangrijke rol gaat spelen in het woon-werkverkeer van de per soneelsleden van dit bedrijf. In het Philips-complex dicht bij de nieuwe halte werken 16.000 mensen. Het be drijf kampt met parkeerproblemen en heeft N.S. al eerder gevraagd, een „werknemerstrein" te laten stoppen aan de Beukenlaan. Aan de andere kant van de lijn ligt een grote woonwijk met - binnen een straal van een kilometer - ongeveer 54.000 inwoners. N.S. verwacht, dat bij de nieuwe hal te - waarbij een ruim parkeerterrein zal worden aangelegd - dagelijks ge middeld 3000 reizigers zullen in- en uit stappen. Het ligt ook in de bedoeling, er elk half uur een trein uit de richtin gen Utrecht en Eindhoven c.s. te laten stoppen en in de spitsuren zelfs vaker. ADVERTENTIE APELDOORN - KONINGINNELAAN 78 - TELEFOON 05760-17434 UTRECHT De directie van Werk spoor Utrecht en de districtbestuurders van de vakorganisaties hebben bekend gemaakt dat zij in principe overeen stemming hebben bereikt over de re geling voor de sociale gevolgen van de beëindiging van de activiteiten van de produktgroep staalconstructies. Voorhands wordt een nadere uitleg door de directie van Werkspoor gewei gerd. Over de afvloeiings- en overplaat singsregeling is om met de heer J. Meijnikman van de metaalbedrijfsbond NW te spreken lang geharreward. De directie wilde de „Sociale blauw druk" toepassen, een minimumregeling die geldt voor het gehele, 28 onderne mingen tellende V.M.F.-concern. De bonden stelden zich echter op het standpunt, dat voor Werkspoor-Utrecht minstens eenzelfde regeling moest wor den getroffen als die welke onlangs is overeengekomen voor Werkspoor-Am sterdam, waar de komende twee jaar 1000 werknemers moeten afvloeien, en voor Kromhout-Amsterdam (140 werk nemers). Bij Werkspoor-Utrecht moe ten 180 personeelsleden van de afde ling staalconstructies worden overge plaatst en negentig ontslagen. De re gelingen voor de Amsterdamse bedrij ven wijken in gunstige zin af van de sociale blauwdruk, die door de bonden als niet meer dan een „raamovereen komst" wordt beschouwd. Bij de onderhandelingen brachten de vakbonden een brief ter tafel van de raad van bestuur van de VMF, waar in deze voorstelde, de in Amsterdam getroffen regelingen voortaan toe te passen in alle VMF-ondernemingen waar mensen moesten worden ontsla gen of overgeplaatst. Nadat de onderhandelingen verschil lende malen waren geschorst, toonde directie van Werkspoor-Utrecht zich uiteindelijk bereid, de Amsterdamse regeling volgens de vakbonden de beste die tot nu toe binnen het VMF concern tot stand is gekomen over te nemen. De regeling is aangepast aan de leeftijden, dienstverbanden en functies van de betrokken werknemers en js neergelegd in een boekwerkje van niet minder dan zestien bladzijden. Een van de belangrijke punten ervan is, dat de uitkeringen voor verschillen de groepen werknemers en met name voor de boven zestig jarigen een waar devast karakter krijgen. De vakbondsleden van de afdeling staalconstructies moeten de overeen komst nog goedkeuren. De heer Meij nikman verwacht echter niet dat dit moeilijkheden zal opleveren. ADVERTENTIE KOELKASTEN DIEPVRIEZERS WASAUTOMATEN AFWASMACHINES LIE8HERR NEDERLAND N V 020 946287 AMSTERDAM UTRECHT De Nederiaodse Spoor wegen hebben zes elektrische locomo tieven gekocht van de Britse Spoorwe gen. De locomotieven (van het type co-co) hebben bij de British Railway» tot oktober 1968 dienst gedaan op he* gelykstroomtraject Manchester-Shef» field. Ze werden overcompleet door het wegvallen van het kol en ver voer. De Britse Spoorwegen konden ze verder niet gebruiken, omdat alleen op de lij nen Manchester-Sheffield en Manches ter-Wath met 1500 volt gelijkstroom werd gereden. De NS verwacht, dat de locomotieven op de Nederlandse lijnen nog tien jaar mee kunnen. De zes-assige locomotieven zijn hi 1954 gebouwd. De serie bestond uit ze ven machines die godinnennamen kre gen: Electra, Ariadne, Aurora, Diana, Juno, Minerva en Pandora. De locomo tieven hebben een maximumsnelheid van 140 kilometer per uur, zodat ze goed mee kunnen draaien in het kader van de onlangs verhoogde rij snelheden bij NS. Aan de machines moet nog wel het een en ander worden verbouwd. De va- cuümrem moet bijvoorbeeld worden vervangen door een drukrem, de linkse bediening moet naar rechts worden ver plaatst en er moet een installatie voor elektrische treinverwarming in worden aangebracht. De verbouwingen kosten in totaal f900.000,-. De eerste Britse loc kan waarschijnlijk in de zomer van 1970 al in gebruik worden genomen. Voor NS was het Britse aanbod zeer aantrekkelijk. De Nederlandse Spoor wegen hebben vooral tussen zes en tien uur 's avonds een tekort aan trekkrach ten, maar het aanschaffen van nieuwe locomotieven zou een aanzienlijk finan cieel offer kosten. De Britse locomotie ven kosten „maar" f 300.000,- per stuk, terwijl een nieuwe loc een uitgave van 1 ongeveer anderhalf miljoen gulden vergt DEN HAAG Het Landbouwschap acht de rechtskracht van de beslui ten van de EEG-mïnisterraad over de te nemen maatregelen naar aanleiding van de devaluatie van de Franse frank, aanvechtbaar. Na de devaluatie van de Franse frank is de EEG-ministerraad binnen drie dagen bijeen gekomen. Deze be spreking, aldus het Landbouwschap, was conform verordening 653-68, waar in wordt aangegeven, welke procedu re gevolgd moet worden en welke mo gelijkheden aanwezig zijn bij wijzi ging van de waarde van de munteen heid van een of meer lid-staten. Het wekt dan ook bevreemding, dat de be sluiten die de ministerraad heeft ge nomen, niet gebaseerd zijn op boven genoemde verordening, maar op arti kel 103 van het verdrag dat over de conjunctuurpolitiek handelt en niet over aanpassing van wisselkoersen. Kennelijk legde de inhoud van veror dening 653-68, die deel uitmaakt van het gemeenschappelijk landbouwbe leid, een te grote beperking op de mar ge, waarbinnen eventuele maatregelen zich moesten bewegen. Immers, in de ze verordening wordt bij de te nemen maatregelen uitdrukkelijk de handha ving van het vrije verkeer in land- bouwprodukten voorgeschreven. Gegeven het feit dat de raad de verordening die voor deze situatie be staat genegeerd heeft, is de rechts kracht van de genomen besluiten aan vechtbaar. Een herhaling van een dergelijk besluit, bijvoorbeeld in het geval van een Duitse revaluatie, moet in ieder geval uitgesloten zijn, zo meent hetLandbouwschap. Op deze wijze wordt op de Franse markt een andere prijsverhouding tus sen de produkten tot stand gebracht dan op de EEG-markt. Hiermee voert Frankrijk een eigen prijspolitiek, het geen ongetwijfeld van invloed zal blij ken te zijn op de toekomstige onder handelingen over de verdere EEG- prijspolitiek. Hoewel de invloed van een en ander bij im- en export teniet wordt gedaan, blijft de nieuwe prijs verhouding op de interne Franse markt bestaan. Een systeem, waarbij Frank rijk op de binnenlandse markt bij voorbeeld via de belastingen de nade lige effecten van de devaluatie zou hebben weggewerkt (een dergelijk sys teem werd door de Nederlandse minis ter van Landbouw bepleit) zou deze verstoring niet hebben veroorzaakt en zou dan ook te verkiezen zijn geweest. ROME Het Italiaanse ministerie van Defensie heeft de berichten tegen gesproken, dat Italië zich zou gaan te rugtrekken uit een project om samen met Groot-Brittannië en West-Duitsland een supersonische jager voor de tac tische luchtmacht te ontwerpen. Italië blijft lid van het consortium. Aan het project voor deze „MRCA- 75"-jager had indertijd ook Nederland meegedaan, maar dat had zich terug getrokken. Over de plannen en de ont wikkelingen wordt het evenwel door de drie landen op de hoogte gehouden. BOEKAREST Nicole Ceaucescoe, president en partijleider van Roeme nië, heeft de Sovjet-Unie lof toege zwaaid op de 25ste verjaardag van de bevrijding van Roemenië van de Duitse overheersing. In een rede voor de natio nale vergadering sprak het Roemeense staatshoofd van de „diepe gevoelens van erkentelijkheid van het Roemeen se volk voor de Sovjet-Unie en de glo rierijke Russische legers die een beslis sende bijdrage hebben geleverd bij de bevrijding van Roemenië van de Hitle- riaanse overheersing. De gezamenlij ke strijd van de Roemeense en Russi sche soldaten heeft de Roemeense-Rus- sische wapenbroederschap „voor eeu wig" bezegeld. De vriendschap en verbondenheid met de Sovjet-Unie hebben altijd een van de hoekstenen gevormd van de buiten landse politiek van onze partij en ons land en zullen dat -ook altijd blijven doen. AMSTERDAM De Amsterdamse politierechter, mr. G. H. Nomes, heeft de 19-jarige plaatwerker Dirk D. uit Badhoevedorp, die tijdens de relletjes op Koninginnedag in de hoofdstad had meegedaan aan vernielingen, conform de eis veroordeeld tot een boete van f 100 en drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Onderweg naar een dansavond in Krasnapolsky kwam D. over het Dam rak waar jongelui een vuurtje stookten van afzetpalen en -latten van het ge meentevervoerbedrijf. Hij had de ver leiding niet kunnen weerstaan een af- zetpaal in het vuur te gooien, zo ver klaarde hij. De jongeman, die met de auto van zijn vader naar Amsterdam was gekomen, had voor zijn daad van zijn vader al „een goed pak op zijn falie gehad". De schade, welke aan het afzetmateriaal en gereedschap van het gemeentevervoerbedrijf op het Dam rak die avond was aangericht, bedroeg ca. f 2500,-. Ceaucescoe sprak zich uit voor sa menwerking met de veertien socialisti sche landen in de wereld en zei dat her stel en versterking van de eenheid van de communistische en arbeidersbewe ging een van de grootste taken van het ogenblik is. Hij vroeg de Verenigde Na ties de wettige rechten van de volks republiek China de enige vertegen woordiger van het Chinese volk te herstellen en er de Democratische Re publiek Duitsland (Oost-Duitsland) tot de volkeren-organisatie toe te laten. Het Roemeense staatshoofd zei dat nauwgezette inachtneming van de hui dige grenzen, de Oder-Neisse grens in begrepen en erkenning van twee sta ten Duitsland in het belang van de vei ligheid in Europa is. Hij pleitte voorts voor vreedzame coëxistentie en ophef fing van militaire blokken, Ceaucescoe maakte geen melding van de invasie van Tsjecho-Slowakije, maar merkte wel op, sprekend over de strijd tegen het nazidom en het fascisme in de tweede wereldoorlog, dat „ho« groot ook de kracht der binnenvallen de imperialistische legers is, zij de wil van een volk voor de vrijheid en hun wens om het eigen lot te bepalen, niet kunnen verslaan". De herdenking te Boekarest wordt bijgewoond door een Sovjet-delegatie die onder leiding staat van de plaats vervangende minister-president Vladi mir Nivikof. Toen er twee maanden, geleden een dergelijke herdenking te Warschau werd gehouden waren de pre mier van de Sovjet-Unie, Kosygin, en de leider van de partij, Breznjef, daar bij aanwezig. Een van de leden van de thans in Boekarest aanwezige Sovjet-delegatie is maarschalk Matvel Zakharof, eerste plaatsvervangende minister van Defen sie. Zakharof zou al sinds het begin van deze maand in Roemenië zijn. Toen pre sident Nixon het land bezocht zou hij in Mangalia aan de Zwarte Zee geweest zijn, waar een marine-plechtigheid plaatsvond. De andere leden van het verdrag van Warschau wonen ook de herdenking te Boekarest bij, met delegaties bestaan de uit personen van tamelijk lage rang. De delegatie van Joego-Slavië, dat geen lid is van het verdrag, staat even wel onder leiding van de minister-pre sident van dat land, Mitja Ribiclc. ADVERTENTIE U stapt er zo gemakkelijk even binnen.

De Vallei | 1969 | | pagina 6