Zweedse gebroeders Pettersson wonnen weer ploegentijdrit Nederlanders, vijfde, hadden met tegenslag te kampen Europa Cup zwemmen NEDERLAND ZAL HARD MOETEN VECHTEN OM AAN DEGRADATIE TE ONTKOMEN Bondsvoorzitter Meuleman verwacht grote wisseling zondag- naar zaterdagvoetbal STRUCTUURWIJZIGING IN DE VOETBALBOND Nu wat voor ons, heren Nederlandse ploeg voor Wales Brazilië versterkte leidende positie Jeugd-tennisteam SCHERP LOKKERTJES Tegenslag Leeg Uitslag Margaret Court in halve finales SPORTTOTO Dienst uitmaken Vraag IN NABIJE TOEKOMST Overstapje Zwemmen Stoomlocomotief in ons land ZATERDAG 23 >W*U$TUS 1969 BRNO En eeuwig winnen de Petterssons. De trilogie van het Zweedse ge slacht Pettersson is compleet. Drie jaar achtereen wereldkampioen op de ploe gentijdrit. Een enorme prestatie, die nog meer achtergrond krijgt bij de be schouwing van de tijdsverschillen met de volgende ploegen. Gösta (de oudste van de vier met zijn ruim 28 jaar), Sture (26), Erik (25) en Thomas (22) hadden vrijdag in Brno een voorsprong van lmin. en 45 sec. op hun enige concurrenten, de Denen Mogens Frey, Hansen, Lund en Mortensen. De Zwitsers Burki, Fuchs, Kurmann en Hubschmidt, die bij de huldiging de bronzen medaille ontvingen, lagen ruim zeseneenhalve minuut achter, Polen bijna zeven en Nederland, als vijfde, méér dan zeven minuten. Achter de twee Skandinavische kwar tetten is de strijd om het brons beïn vloed door geluk en pech. Het geluk was voor de Zwitsers, de pech voor de Nederlanders. De Polen veroverden hun vierde plaats uiterst regelmatig. Het grote geluk van de Zwitsers was dat zij vóór de Finnen en de Zweden waren gestart. Finland telde niet mee en was al na twintig kilometer gepas seerd door de Zweden. Maar ook Zwit serland, dat zes minuten eerder was gestart, werd een prooi van de razend snelle, in perfecte harmonie rijdende, Zweedse broers. Ongever twintig ki lometer voor het einde van de strijd over 96,8 kilometer werden ook de Zwitsers door de Zweden gepasserd en van dat moment vloog het tempo van de Zwitsers, die toen nog een achter stand hadden van bijna één minuut op de Polen, omhoog. De vier Zwitsers beten zich vast in de snelheid van de Zweden, hoewel zij natuurlijk regle mentair afstand moesten bewaren. Op rond vijftig meter voor hen echter reed de meest indrukwekkende ploeg uit dit kampioenschap en dat bleek een sti mulans, die tenslotte goed was voor de bronzen medaille. Slechts tien kilo meter konden Burki, Hubschmidt, Kur mann en Fuchs de achterstand op de Zweden beperkt houden, daarna groei de het verschil geleidelijk uit tot rond 500 meter. De Zweden bleven echter een richtpunt en dat was van onschat bare waarde in de strijd om de derde plaats. Polen was uitsluitend op zich zelf aangewezen. Het was een ongelijk gevecht, een strijd eigenlijk van twee tegen één. De Zwitsers waren in die laatste twintig kilometers precies één minuut sneller dan de Polen en dat bracht de gelukkige Helveten over de totale afstand een winst van acht secon den. Nederland heeft tegenslag gehad. Pech, die in de strijd om goud en zilver geen enkele rol speelde, maar die in het gevecht om de bronzen medaille van doorslaggevende betekenis was. Na een kwart van de wedstrijd lag het Nederlandse koppel op een gedeelde vierde plaats met de Noren, achter Zweden, Denemarken en Polen. Het verschil met de sterkste Skandinavi sche ploegen bedroeg al meer dan an derhalve minuut, de Polen hadden slecht acht seconden gewonnen. Ne derland draaide goed. Ieder deed zijn portie van het werk aan kop, waarvoor geregeld zo om de 200 meter werd ge wisseld, maar na 38 km sloeg het nood lot toe. Fedor den Hertog kreeg een lekke band. Zoetemelk, Oosterhof en Benjamins bleven wachten. Het duurde slechts een tiental seconden voor Den Hertog weer op de fiets zat, maar het ritme was verbroken. De ploeg moest opnieuw op gang komen en was halver wege, bij het keerpunt in Mikoelov, te ruggezakt naar de zevende plaats. De achterstand op de Polen was uitge groeid tot bijna een minuut en werd in het volgende kwart zelfs meer dan een minuut. Fedor den Hertog, het parade paardje van de Nederlandse wegama- teurs, draaide niet. Henk Benjamins daarentegen, die in de selectiewed strijd in het Belgische Verviers ver bij zijn makkers was achtergebleven, reed als een trein en juist die teruggekeer de kracht van de lange Drent was voor Den Hertog fataal. Na iets meer dan 60 km Benjamins reed op kop bij een flauwe helling werd Den Hertog uit de wielen gereden. Zich vastbijtend slaagde de winnaar van de Ronde van Engeland, van België en van Rijnland-Palts erin het gat niet groter dan twintig meter te laten wor den. Hij kwam weer terug, maar na 75 km moest hij opnieuw afhaken. Te gen 'n venijnige helling gingen de an- UTRECHT Zwemmers en zwem sters, die bij de Nederlandse kampioen schappen niet de snelste of op een na snelste tijd hebben gemaakt en ook niet in 'n nationale ploeg zijn gekozen, zul len het Nederlandse team vormen dat op 31 augustus en 1 september in La- nelly tegen Wales uitkomt. De ploeg ziet er als volgt uit: Dames: 110 yards vrqe slag: Fras- quita Smits en Woudit de Ruyter; 440 yards vrij: Lenie de Jong en As- trid Verver; 110 yards schooi: Durkje Spoor en Gisela Christenhutz; 220 yards school: Dirskje Spoor en Anneke Haar- sma; 110 yards vlinder: Feike Halder- ma-n en Ans Titulaer; 110 yards rug: Woudit de Ruyter en Hannie Brink; 220 yards rug: Marjan Viskil en Mar jan Vermaat; 440 yards rug: Marjan Viskil en Marjan Vermaat; 440 yards wisselslag: Anke v.d. Veeken en Tinke Maat; 4 x 110 yards vrije slag: Fras- quita Smits, Wouddit de Ruyter, Feike Halderman en Tineke Maat; 4 x 110 yards wisselslag: wordt ter plaatse sa mengesteld. Heren: 110 yards vrij: Herman van Lienden en nn; 440 yards vrij: Henk ter Meer en Sjaak Bot; 110 yards school': Harm Spoor en Bert Visser; 220 yards school: Harm Spoor en Frank Jansen; 110 yards rug: Hans Piederiet en Rob Wijhekke; 220 yards rug: Hans Piederiet en Rob Wijhekke; 110 yards vlinder: Rene de Nijs en Rene van Denderen; 220 yards vlinder: Piet Brouwers en Rene v. Denderen; 440 yards wisselslag: Tom v. Klooster en Ron Verroen; 4x110 yards wissel: wordt ter plaatse samengesteld; 4x110 yards vrije slag: Herman van 'Jenden. .los Praat, Roti Verroen en Frans Weijers. deren onverstoorbaar omhoog. Den Her tog kon niet meer. Hij zat machteloos, viel terug en was verder voor de Ne derlandse ploeg afgeschreven. Op de zwakkeren kan niet worden gewacht. De drie mannen gingen door, Zoete melk zonder een moment te verslap pen, Benjamins als een zeer waarde volle hulp en Oosterhof ook, nog een kilometer of tien. Toen echter viel hem de extra-inspanning ieder moest ten slotte een derde deel van het werk van Den Hertog opknappen te zwaar. Die extra belasting kon Oosterhof niet meer aan. Desondanks heroverde de Nederlandse ploeg nog ruim een halve minuut op de Polen. Een presta tie, die vóór alles de kwaliteit tekent van Joop Zoetemelk, die op de win derige vrijdag de renners reden naar het keerpunt Nikoelev met de wind schuin tegen en kwamen voor de wind terug onmiskenbaar de boete van de Nederlandse renners was. Joop Zoetemelk herstelde zich ook het snelst van de inspanningen en ter wijl hij al bijna rustig zijn verhaal deed, zaten Benjamins en Oosterhof als volledig leeggereden coureurs op een bank uit te hijgen. Zoetemelk vertelde onder andere dit: „Met die lekke band van Fedor verloor je alles bij elkaar toch ongeveer een minuut. Wij waren tien kilometer daar voor net de Zuidslaviërs voorbij ge gaan, maar die hebben wij niet meer terug gezien. Vóór de pech van Fe dor was de samenwerking uitstekend. Met zijn drieën ging het ook goed,l tot in de laatste kilometers, toen Pop- ke werkelijk leeg was". Popke Oosterhof: „Die laatste twin tig kilometers waren het ergst. Ik moest teveel op kop, het was dode lijk". Henk Benjamins: „Ik had tegen het eerste stuk erg opgezien. Ik was bang na de testwedstrijd van Verviers, toen ik al na twintig kilometers moest los sen. Het speelde aldoor in mijn kop, maar vandaag ging het best. Vanaf de eerste kilometers heb ik mijn portie gedaan. Ik geloof, dat ik mij goed heb gerevancheerd voor Verviers". Fedor den Hertog: „Het ging niet. De laatste weken heb ik het vaak. Dan is het net of ik geen lucht meer kan krijgen, of mijn benen niet meer willen. Na die lekke band lukte het nog wel. Ik heb ook hard getrokken aan kop, maar op een stuk vals plat kon ik niet meer bijblijven. Ik heb zeker een halve kilometer moeten knokken om tien, twintig meter ach terstand goed te maken en toen op de terugweg die steile helling kwam, viel ik lielemaal stil. Die lekke band heeft daarmee niets te maken". Bondscoach Middelink, die weer hersteld is van de ziekte, die hem de eerste week van het verblijf in Brno met de Nederlandse ploeg aan zijn bed kluisterde: „Wij hadden ge dacht een plaats op het erepodium te kunnen veroveren. Gezien de kracht van de Zweden, die een gemiddelde van bijna 48 kilometer per uur reden en bij iedere tijdopneming het snelst waren, en de Denen zou het wel de der de plaats zijn geworden. Dat was in ie der geval haalbaar. Door domme pech zijn wij niet zover gekomen. Dat is natuurlijk jammer, maar het was over macht. Ieder van de vier heeft ge^ geven wat hij kon en meer mag nie mand verwachten. Ik ben dan wel een beetje onvoldaan, maar bepaald niet ontevreden". De uitslag van de ploegentijdrit is: 1. en wereldkampioen: Zweden (Gösta, Sture, Erik en Tomas Pettersson), 69,8 kilometer in 2 uur, 1 minuut 17,3 se conden (gem. 47.926 km/u), 2. Dene marken (Frey, Hansen, Lund en Mor tensen) 2.03.02,0, 3. Zwitserland (Bur ki, Fuchs, Hubschmidt en Kurmann) 2.07.59,0, 4. Polen 2.08.07,0, 5. Neder land (Benjamins, Den Hertog, Ooster hof en Zoetemelk) 2.08.35,0, 6. Rus land 2.09.56,0, 7. Noorwegen 2.10.25,0, 8. West-Duitsland 2.10.25,0, 9. Frank rijk 2.11.18,1, 10. Engeland 2.11.18,9. In de Linnaeushof heeft een meerkoetpaartje een veilige toe vlucht gevonden in de schoot van een beeld in een vijver. Ook de jon gen leven heel tevreden in de hoge en voor kleine pootjes soms heel moeilijk te bereiken woning. RIO DE JANEIRO Oud- wereld kampioen Brazilië heeft door een over winning met 6-2 op Columbia zijn lei dende positie in groep 11 van de voor ronden van het wereldkampioenschap voetbal versterkt. De Brazilianen heb ben nu vier wedstrijden gewonnen. Al leen Paraguay, dat in Asuncion Vene zuela met 1-0 versloeg, kan de Brazi lianen nog van de eerste plaats ver dringen. In het Maracana-stadion ki Rio de Janeiro kwam het verzwakte Colombi aanse team tegen de technisch superi eure Brazilianen er vrijwel niet aan te pas. Vooral na de rust, die met een 2-1 voorsprong voor de Brazilianen was ingegaan, werd Colombia volledig over speeld. Alleen door het uitstekende werk van doelman Quintana, die won derbaarlijke reddingen verrichtte op acties van Tostao en Pele, ontging Co lombia een zwaardere afstraffing. In Asuncion behield Paraguay zijn kansen dank zij een doelpunt, dat in het begin van de eerste helft werd gescoord. De stand in groep 11 is nu: Brazilië 4 4 0 0 8 162 Paraguay 4 3 0 1 6 43 Colombia 5 1 1 3 3 6—10 Venezuela 5 0 13 1 112 BROOKLINE De Australische Margaret Court, die als eerste was ge plaatst voor het dames-enkelspel van de internationale Amerikaanse tennis kampioenschappen, die in Brookline worden gehouden, heeft de halve eind strijd bereikt. Margaret Court versloeg in twee sets (6-1, 6-1) de Britse Joy Williams. Margaret Court krijgt in de halve finales haar landgenote Kerry Melville, die met 8-6 7-5 Christine Truman uitschakelde, als tegenstand ster. De andere halve eindstrijd gaat tussen Mary Arm Curtis en Virginia Wade. OOSTENDE In de laatste wed strijd van het Jeugdtennistoernooi van de Toekomst heeft het Nederlandse team vrijdag in Oostende gelijk ge speeld tegen Tsjecho-Slowakije: 11. Fried Schmitz won van Tomas Plachy met 6-3, 6-4 en Dorien Falkenburg ver loor van de Tsjechische speelster Va- neckova met 2-6, 6-3, 3-6. In het lan- denklassement eindigde Nederland op de zesde en laatste plaats. Fried Schmitz legde in de individuele rang schikking voor jongens beslag op de vierde plaats met twee overwinningen, terwijl Dorien Falkenburg bij de meis jes vijfde werd met slechts één zege. Het toernooi werd gewonnen door West-Duitsland. Bij de jongens boekte de Italiaan Zugarelli het meeste succes (vijf overwinningen) en bij de meisjes was de Belgische Casteleyn de sterkste. Zij zegevierde in zes partijen vier keer. DEN HAAG De cijfers van sporttoto nummer twee waren: Inleg: f 1.308.233,-; deelnemers: 640.824; prijzenbedrag f 588.705,-. Eerste prijs: beschikb. f 176.611,50, 9 meldingen, bruto f 19.623. Tweede prijs: beschikb. f 117.741,-, 397 meldingen, f 296,-. Derde prijs: beschikb. f 176,611,50, 4.105 meldingen, f 43,-. Extra prijs: beschikb. f 117.741,-, 1.006 meldingen, f 117,- BOEDAPEST De tijd is voorbij dat een na-Olympisch jaar een rust pauze betekende in het wedstrijdzwem- men. Vandaag en zondag betwisten de zwemmers en zwemsters van de acht sterkste landen van Europa elkaar het bezit van de Europa Cup in Boedapest en Würzburg. Daarmee is het laatste gat in de wedstrijdkalender opgevuld. Elk jaar heeft thans een groot evene ment: 1969: Europa Cup, 1970: Europe se kampioenschappen, 1971: wereld kampioenschappen en 1972: Olymi- sche Spelen, waarna de gehele cyclus opnieuw begint. De Europa Cup lijkt in enkele opzichten een duplicaat van de Eurovisie wedstrijd die ook blijft bestaan. Vijf van deze landen, die daaraan deelnemen, starten ook in Boedapest en Würzburg, aangevuld met Rusland, Oost-Duitsland en Hon garije. Het is te verwachten dat deze drie landen in Boedapest, waar de dames een volledig Olympisch programma zwemmen, de dienst zullen uitmaken. Vooral Oost-Duitsland is bijzonder sterk vertegenwoordigd met de Europese jeugdkampioenen Gabrielle Wetzko (100, 200, 400 m vrije slag), Karin Neu- genbauer (800 m vrije slag), Eva Stolcze (200 m wissel), de nummers twee Barabara Hoffmeister, en Brigit te Schuchardt, aangevuld met de Olym pische zilveren medaille wirmares (achter Ada Kok) Helga Lindner en de Europese record houdster Sabine Steinbach. Rusland heeft geen enkele jeugd- zwemster in de ploeg opgenomen, maar verschijnt toch met een equipe, die totaal verschilt van de Olympi sche afvaardiging. Alleen de school slag-zwemster Greber Nikova heeft in West-Europa endge bekendheid. Honga rije moet het hebben van twee zwem sters: de 15-jarige Andrea Gyarmati, die in staat moet worden geacht Ada Kok binnen niet al te lange tijd het wereldrecord op de 100 meter vlinder slag te ontnemen en Judith Turoczy, de grote teleurstelling voor de Honga ren in Mexico, die dezer dagen het Eu ropese record 100 meter vrije slag stel de op 60.- seconden. De westelijke landen, dde over het al gemeen minder zijn ingenomen met de verwezenlijking van het enkele jaren geleden door de Hongaar Morozi (thans trainer in Algerije) ingediende voorstel, zijn vertegenwoordigd met onder meer de Westduitse schoolslag-zwemster Ut- ta Fromater, de Franse vrije slag zwemster Claude Mandonnaud en de Britse Alice Dexoh. Kathy Heinze, die op vier nummers zou uitkomen, is door West-Duitsland teruggetrokken. Oost- Duitsland maakte tegen haar aanwe zigheid bij de Europese jeugdkampioen schappen in Wenen bezwaar omdat Kathy Heinze de Amerikaanse nationa liteit bezit. Nederland, dat op grond van een ge vestigde zwemtraditie zowel bij de da mes als heren in de eerste groep is ge plaatst, zal hard moeten vechten om degradatie naar de B-groep te ontgaan. Of dat de heren gelukken zal is zeer de vraag. Gezien de puntentelling (9-7- 6-5-4-3-2-1) met verdubbeling van de cijfers voor de estafettes, ds een enke- VEENENDAAL „Ik zie 't er van komen, dat binnen vijf jaar alle beroeps- sport naar de zaterdag toe gaat", zo voorspelt KNVB-bondsvoorzitter W. A. G. M. Meuleman. „Dat zal een grote structurele wijziging binnen de KNVB te zien geven", gaat hij verder. Maar hoe het met het huidige zaterdagvoetbal zal gaan Ls ook voor de altijd bedachtzame KNV B-man nog een onduidelijke zaak. ^Op het bondsbureau bemerken we wel, dat er momenteel een grote verschui ving is in de amateursector van de zondag naar de zaterdag. Overal waar nieu we verenigingen worden opgericht zijn het zaterdagclubs, terwijl bijzonder veel zondagclubs met een zaterdagafdeling beginnen". Het zijn nuchtere zaken, waarover men zich bij de KNVB echter toch wel zorgen maakt. Want afgezien van de verandering in organisatie en structuur komen er heel wat problemen tevoorschijn. „De sectie zaterdagvoetbal wordt snel groter en omvangrijker. Er is in feite reeds grote verschuiving op gang gekomen, waarvan ik echt niet kan over zien hoe zich dat zal gaan ontwikkelen. In elk geval verwacht ik, dat de top sport binnen korte tijd eenzelfde be weging gaat maken als nu bij de ama teurs het geval is. Naar de zaterdag dus, evenals in En geland en de laatste jaren ook in Duits land. Het wordt ongetwijfeld een zware concurrentie voor het huidige zaterdag voetbal. Uiteindelijk zal de echte ama teursport dan toch weer op zondag be dreven worden, met uitzondering na tuurlijk van de principiële zaterdag voetballers", aldus de heer Meuleman. die overigens een uitgesproken eigen mening heeft over de oorzaken van de „grote trek" naar de zaterdag. „Door de komst van de vrije zater dag, het volwassen worden van het be taalde voetbal en niet te vergeten door wat ik maar noemde, .gemakkeiykheids- factor". Het is nu eenmaal zo, dat men wat gemakkelijk denkt over de vrije tijdsbesteding. Vooral by de amateurs, die de zondagsport beoefenen. Een overstapje naar de zaterdag brengt ver schillende voordelen: de zaterdagavond al of niet met een pilsje of als uit gaansavond geeft de sportman, die op zaterdagmiddag z'n prestatie heeft geleverd volledige vrijheid voor de rest van 't weekend. Datzelfde geldt uiter aard ook voor hel pirbï'e* wordt dan een gezinsdag. De man gaat ongetwijfeld de zondag aan zijn gezin „Leo Hom is volgens mij een van de beste scheidsrechters ter wereld geweest", aldus KNV B-voorzitter Meuleman. „Ik heb zelf 7 jaar als KNVB-arbiter het vak beoefend en juist daardoor heb ik altijd veel be wondering gehad voor Hom als schéidsrechter. Nu laat hij zich van een andere kant zien en ik moet zeggenhij le vert vaak goede kritiek in zijn vuet- balmeditaties, maar ik vind het jammer, dat hij zich zo tegenover de voetbalbond opstelt. Ik twijfel niet aan zijn goede bedoelingen, maar de manier waarop hij hel brengt vind ik niet goed. En schrijf dat nou niet scherper dan ik het gezegd heb, want je kunt best een opmerking maken zonder scherp te zijn voor een ander. Dat geldt ook voor Leo Hom juist is dan zal met name de VZC (Ver eniging van Zaterdagclubs) weinig be zwaar kunnen maken tegen de plannen van het district West I voor een gelijk schakeling tot één amateursectie. De komende strijd in de top van hét zaterdagvoetbal, die op 30 augustus een aanvang neemt, zal door de promotie regeling voor de le klasse ongetwijfeld boeiend worden. Bondsvoorzitter Meule man, die geregeld een kijkje gaat nemen op zaterdagmiddag, heeft zich voorgeno men die strijd nauwkeurig te volgen en dat zal hem de nodige tijd op zaterdag gaan kosten. Maar gelet op de toekomst, die hij voor de voetbalsport verwacht, kan hij moeilijk anders- Ie eerste plaats van het grootste be lang. De Nederlandse ploeg, die don derdag in Boedapest aankwam, telt elf zwemsters, van wie twee met Mexico- ervaring: Coby Buter en Henny Pen- termann en twee die uitkwamen bij de Europese jeugdkampioenschappen in Wenen: Linda de Boer en Tineke Hof land. De overige leden van het team zijn allen zestien en zeventien jaar oud. Anke Rijnders, veruit het grootste vrije slag talent, dat de laatste jaren in Nederland opgroeide, ontbreekt in Boedapest. De zwembond en trainer Wout Gerritse vonden het niet verstan dig om haar in een week twee belang rijke wedstrijden te laten zwemmen. Het is voor Nico van Dam een zware taak deze tamelijk onervaren ploeg te doen zegevieren in de strijd met West- Duitsland, Frankrijk en Zweden, de overige kandidaten tegen-wil-en-dank voor de bezetting van de laatste twee plaatsen, die automatisch degradatie ten gevolge hebben. UTRECHT Op zondag 14 septem ber zal er weer een stoomlocomotief op rails van de Nederlandse Spoorwe gen rijden. Dat verdient de aandacht, want het is bijna 12 jaar geleden dat de laatste stoomlocomotief van het nationale spoorwegnet verdween. Het was op 7 januari 1958 dat ons land afscheid nam van de stoomtractie. In Duitsland rijden nog veel stoomlocomotieven, maar het Duitse oudje dat op 14 sep tember naar Nederland komt is zelfs bij onze oosterburen een bezienswaar digheid. Het is de befaamde 018323, die eens de Rheingold van Nederland naar Zwitserland en terug trok. Een Duitse club van spoorwegfans gaat op 14 september een speciale trip met deze museum-locomotief maken. De reis gaat van Dusseldorp via Em merik naar Arnhem en Nijmegen en via Kleef en Mönchen-Gladbach terug naar Dusseldorp. De Nederlandse Spoorwegen hebben geen bezwaren geopperd tegen de plan nen van de Westduitse spoorweg fans. De reis op Nederlands grondgebied mag alleen niet doorgaan bij droog weer. Zulks in verband met het brand gevaar. De dienstregeling van de spe ciale trein is nog niet bekend. De felle concurrentie in de leve middelenbranche is uitgelopen op een suikerprijs van precies één cent. Een situatie die menig huisvrouw met „ha" zal begroeten, na 't pittige pryzen- halfjaartje dat achter ons ligt. Voor anderen zal zij echter associa ties oproepen met vooroorlogse toe standen: De crisisjaren waarin de win keliers elkaar met spotprijsjes om zeep probeerden te helpen. Zo somber behoeven we gelukkig niet te zijn. De economische toekomst ziet er niet zo zorgelijk uit. De kwestie is slechts de grote mate van gelijkheid die de diverse Nederlandse kruideniers in tegenstelling tot hun Belgische colle ga's bijvoorbeeld hebben bereikt: Hun produkten, winkelinrichting en ook hun prijzen liggen maar weinig uit el kaar. Zo bleek uit een onderzoek van de Consumentenbond dat het vrijwel niets uitmaakt bij welke (grote) kruidenier men de boodschappen haalt, als men ze tenminste maar alle bij dezlfde koopt: prijsverschillen tussen de artike len vallen dan tegen elkaar weg. Geprikkeld ook door de opkomst van de sobere cash and carry-winkels brengt hij wekelijks een aantal voordelige lok- artikele, die zijn klanten de indruk moeten geven dat hij bijzonder goed koop is. Wat hij de klanten niet vertelt is, dat hij het verlies op deze artikelen goed moet maken door de winst op de overige. Het is begrijpelijk dat de kruidenier voor deze lokkertjes produkten brengt dde sterk tot de verbeelding van de mensen spreken: Liefst geen blikjes escargots of slierasperges, hoe heerlijk ook. Maar wel gewoon brood, melk of suiker. In deze beperktheid schuilen echter direct de gevaren. De kans bestaat dan dat de kruideniers elkaar te sterk bevechten en de prijs een onaanvaard baar laag peil bereikt, zeker voor bak ker en melkboer die er zo sterk van af hankelijk zijn. Natuurlijk zouden er meer van deze gewone bekende (merk)artikelen zijn die zich uitstekend als „lokker" zouden lenen. Tot nog toe verzetten de fabri kanten zich daar evenwel heftig tegen, bang de naam van hun gerenommeerd artikel op het spel te zetten. Zolang zij de winkeliers verplichten hun prijzen stipt aan te houden, zolang zullen su perkruideniers elkaar op een te be perkt terrein bestrijden. wijden en dat gaat ie nog prettig vin den ook. De huismoeders klagen dan niet meer dat vader weg is en ook dat betekent een punt in het voordeel van de sport op zaterdag". Het zijn slechts bespiegelingen van de KNVB-voorzitter, die zich natuurlijk kan vergissen. Maar het is zonder meer een feit, dat alles erop wijst, dat de heer Meuleman gelijk krijgt. De sterk groei van het za J - ba! is er i b \v:js van. Dar i wordl bij de KNVB nu reeds hard gewerkt W. A. G. M. MEULEMAN verschuiving aan de eenheid van de verschillende secties binnen de voetbalbond. De orga nisatie moet gelijke tred houden met de ontwikkeling die zich voordoet en dat is men zich bij de verschillende sescties terdege bewust. „Vandaar ook, dat ik zo blij ben met de goede samenwerking die er is tus sen de zaterdag- en zondagsecties van de amateurs. Een voorbeeld daarvan is het Nederlands amateurselftal, waarin de zaterdagspelers sterke aanwinsten zijn gebleken. De kwaliteit van het za- tex-dagvoetbal is duidelijk beter gewor den en nu er een eerste klasse inge steld wordt zal dat zeker nog gaan toe nemen. Zaterdag- en zondagvoetbal groeien naar elkaar toe". Hoe het dan moet met de specifieke zaterdag-interlands? Dat is volgens de heer Meuleman een zaak voor de zaterdagsectie, die de vrijheid heeft om zelf nog een aantal wedstrjden vast te stellen. „Het kost wat geld, maar het heeft ook het voordeel, dat een betere selectie mogelijk is om spelers te vinden voor het Nederlands amateurelftal". Hoewel de bondsvoorzitter wat voor zichtig is in zijn uitlatingen maakt hij duidelijk dat, wil er een éénheid komen van de verschillende secties, men juist in die secties niet te sterk meer moet aandringen op het behoud van zelfstan digheid en verkregen rechten. Als de toekomstvisie van de heer Meuleman De Weense studio Licona heeft de mannenmode voor 1970 gelan ceerd. Of wij er allemaal even ge lukkig mee zullen zijn is een twee de. Boven twee heren in de zg. masculine-stijl. Een beetje onge dwongen zouden wij willen zeggen. Vooral die uitlopende mouwen zijn heerlijk om de paperassen van je bureau te vegen. Heeft de werkster weer wat minder te doen. De hoe den lijken ons echt iets om onze dames-kennissen goedendag te zeg gen. Het doet ons aan die gravures in de verhalen van Jules Verne den ken. De gebroeders Texar zagen er ook zo uit. Onder een wat vreemde groep in wat de Weense studio als „wandel kostuum" presenteert. Een kruising tussen een echte woestijn-arabier een zeerover en een middeleeuws ridder in civiel. Dat overhangend schortje is echt iets om te wande len met onze hond. „Loki" bijt nog al graag onderweg in iets. De witte kniekousen is wel iets voor een sneeuw wandelingAls wij toch een wandelkostuum moeten hebben. Vooruit dan maar.

De Vallei | 1969 | | pagina 9