mMzJMm „Radio Herrijzend Nederland" komt 18 september op de tv Financiële notities Veel „engagement" in het nieuwe YARA-seizoen John Lennon bij Abie Nathan Staatsprijs voor Filmkunst 1969 Beroering omtrent Meyer Sluijser - en TELEVISIEPROGRAMMA'S NIEUWE HAL IN DE R.A.I. Frank Gillard weer in ons land Smidje Verholen en het geheim van De Uylenborgh Wisselmarkt Hotelexploitatie Friese Meren niet rendabel Samenwerking in bagger-sector UIT DE KERKEN PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Aanzienlijk verlies Reineveld MAANDAG 25 AUGUSTUS 1969 30 Ik luisterde naar zijn voetstappen, die de trap afgingen terwijl ik de laden dicht schoof en de kamer opruimde. Maar ik wist, dat er geen andere keer voor ons zou zijn. Zelfs al zou Simon me nog eens vragen ergens met hem heen te gaan, dan zouden we waar schijnlijk niet de gelegenheid hebben alleen te zijn. Morgen zouden Chris en Allison komen voor het weekend en daarna zou Simon met de anderen naar de stad teruggaan. Misschien zouden daarna nog twee weekends komen, voordat ze alleen hier voor hun vakan tie op Hedgerow zouden zijn. Dan was het augustus en de zomer zou al bijna voorbij zijn. Wat was er met mij aan de hand? Ik maakte mijn haar los en borstelde het ruw en hardhandig met een stugge borstel. Wat had ik met Simon te maken of, wat dat betrof, Simon met mij? Simon zou met Allison trouwen en ik was alleen maar op Hedgerow om voor Tracy te zorgen en daar bracht ik, naar het me voorkwam, niet veel van terecht. Eén ding stond vast. Ik moest Michael vanmiddag spreken en hem overtuigen dat hij niet in gemoede met Tracy afspraakjes kon maken achter de rug van Chris. Ik moest tegen Michael zeggen dat hij ïpe in een onhoudbare positie bracht en dat ik, als hij weigerde samen te werken, met Chris zou moe ten spreken. Ik zal vastberaden zijn, dacht ik, de trap afhollend. Ik zal uiterst beleefd maar zeer vastberaden zijn en dan zal hij het zeker begrijpen. Maar Michaels huisje stond bijna drie kilometer verder op de weg naar Red- brook en de middag was warm en stil geworden. Ik zag geen mogelijkheid de auto te nemen zonder het een of andere noodzakelijke excuus te verzinnen. Ik was niet van plan tegen Paula te zeggen waarom ik Michael wilde spreken. Wilde hij me maar bij het meer ontmoeten. Plotseling verlangde ik er naar te gaan zwemmen. Ik kon bijna het gladde koele water tegen mijn warme huid voelen, de kiezelstenen op de bodem van het meer onder mijn blote voeten. Het zou logisch zijn hem daar te ontmoeten, aangezien het meer halfweg tussen Michaels huisje en Hed gerow lag en we daar alleen konden zijn. Als Tracy bij hem was, moest zij maar gaan pootje baden terwijl wij met elkaar praatten. Ik voelde me schuldig en onoprecht toen ik door het huis liep om in iedere kamer te kijken of Paula of Simon misschien aanwezig was. Ik zou onmo gelijk Michael kunnen opbellen als ik niet alleen was, als ik dacht dat Paula misschien in de kamer daarnaast zat te luisteren. Maar de jaloezieën waren gesloten tegen de blakerende middagzon en ieder vertrek was schemerig, koel en leeg. Ik vond de telefoon in de hall in een nis achter de trap. Het was stil in huis op het wilde gonzen van een vlieg na, die tegen de verkeerde kant van de gaasdeur zat en het tikken van de slinger van de sierlijke bronzen klok op de schoorsteenmantel in de woon kamer. En deze geluiden onderstre pend, zich wevend door het gonzen van de vlieg en het tikken van de klok, klonk een ander geluid, zwaar, moei zaam en diep. Ik luisterde een ogenblik verwonderd, totdat ik me realiseerde dat ik mijn adem hoorde, het geluid van mijn eigen diepe, langzame ademhaling. Alsof ik plankenkoorts heb, dacht ik, naar de telefoon kijkend. Het is alsof ik tussen de coulissen sta te wachten om op te gaan, maar dit is anders. Ik heb geen richtlijnen om te volgen. Ik kan niet mijn entree maken terwijl ik precies weet wat ik bij iedere maatslag van de muziek zal doen, precies van te voren iedere stap weet. Eerst zou ik Michaels nummer aan de telefoonjuffrouw moeten vragen. Nu zou zijn telefoon toch wel aangesloten zijn en dan... Ik hield de hoorn tegen mijn oor. ,,Je trekt je dus nu terug," zei een meisjesstem, schor van verontwaardi ging. „Ik heb nooit tegen je gelogen, Luke. Ik heb nooit gezegd dat hij mijn broer was." Het is een verbinding met verschillen de aansluitingen, dacht ik. Ik legde de hoorn neer en staarde er naar. Op dit ogenblik, terwijl ik hier zat te wachten, waren twee mensen langs de weg naar Redbrook aan het kibbelen. Blijkbaar een geval van persoonsver wisseling. Ik moest even lachen toen ik' me het geval voorstelde. Ik zag in mijn verbeelding een meisje jong, natuur lijk arm in arm met een man door de stad wandelen, lachend haar hoofd achterover en Luke, die hen zag gaan en wist dat dit zijn meisje was met, naar hij meende, haar broer. Luke, arme Luke, die plotseling ontdektedat hij een mededinger had. Luke? Ik trok mijn wenkbrauwen op en probeerde me te herinneren, waar ik die naam eerder gehoord had. „Volgens mij is hij niet Noreens type," had Simon vanmorgen tegen Wilma gezegd. Noreen? Ik stak mijn hand uit, raakte de telefoon aan en legde mijn handen gevouwen op mijn schoot. Was ik van plan luistervinkje te spelen? Was ik van plan een gesprek af te luisteren waarmee ik niets te maken had, dat niet voor mij bedoeld was? Maar als Luke en Noreen hier werke lijk over de telefoon aan 't kibbelen waren, hoe kon Luke dan veronderstel len dat een volwassen man Noreens broer was als Noreen maar één broer had, Robbie die nog opgekruld in zijn wagentje lag, Robbie, die wild in zijn kinderstoel op en neer zat te wippen. „Ik heb nooit gezegd dat hij mijn broer was," zei ik zachtjes, toen hard op, omdat ik de klank van de woorden weer hoorde, de intonatie, de zachte heesheid van de stem van het meisje. Als Robbie Noreens broer niet was, wat was hij dan van Noreen? Ik zag Noreen weer voor me in haar dunne nachtjapon gebogen over het wagentje terwijl ze met een tastende vinger in hem prikte en diep in haar keel tegen hem mompelde. Robbie is niet het kind van Wilma, dacht ik ontsteld. Robbie moet de zoon van Noreen zijn en Luke heeft dat op de een of andere manier ontdekt. Hoe kon zoiets verborgen blijven in een plaatsje van deze grootte waar de mensen samen waren opgegroeid, waar families elkaar kenden en generaties lang met elkaar getrouwd waren? Rob bie was nu acht maanden. Hij was in november geboren en dat betekende, rekende ik uit, dat Noreen vorige jaar juli tenminste vijf maanden zwanger geweest was. Hoe hadden ze die zaak geregeld? Waren Wilma en Noreen samen weggegaan en toen het allemaal achter de rug was, hoe was Wilma toen teruggekomen? Ik kon me niet voor stellen dat Wilma, glimlachend of er niets gebeurd was, uit de trein gestapt zou zijn, Wilma met een baby in haar armen, bewerend dat het haar baby was. En hoe zou een vrouw als Paula op zoiets reageren? Paula, diep bedroefd over Isabelle, zou Noreen nooit hebben toegestaan op Hedgerow te blijven. Zou Paula rustig het ene schandaal na het andere onder ogen hebben gezien zon der er iets aan te doen? Dat was niets voor haar. Het klopte niet, dacht ik en ik had geen zin er langer over na te denken. Er klopte helemaal niets van. In de aangrenzende kamer zwaaide de slinger heen en weer en mat de tijd af. (wordt vervolgd) 4204. Doctor Drago had er angstvallig zorg voor ge dragen, dat de drie Naugish schepen in een zo verla ten mogelijk gedeelte van Valeron neerkwamen. De barre kust van het continent Obor bood wel de beste gelegenheid voor deze riskante operatie. Oppervlakte zeevaart was öp de altijd turbulente oceanen vrijwel nihil en daarom leek de kans op ontdekking, vooral In deze verlaten regionen, uiterst gering. Het enige gevaar leverden eventueel toevallig passbrende vlieg tuigen of submarine schepen, maar dat kleine risico 60. In gedachten reeds koning schreed Sir Patrick, omringd door de priesters van de ratelslang, in de richting van de tempel. Vooraf gegaan door de diena ren des bijgeloofs besteeg hij de trappen, die tussen de twee ratelslangcnkolommen omhoog voerden naar de ingang van het heiligdom. De enorme tempel met zijn terrassen stak ver boven het landschap uit en bood een onvergetelijk vergezicht. De koninklijke Cou rage, want dat hij koning zou worden stond nu wel voor hem vast, zag dat duizenden mensen zich om de tempel verzameld hadden en naar hem opkeken. Even vroeg hij zich nog af waar Tekko gebleven kon zijn, maar de gedachten dat zijn vriend misschien een beetje moest Drago nemen. Het leek dan ook niet waarschijn lijk, dat iemand getuige was van deze zonderlinge in vasie. En zo zonken de drie gevaarten langzaam neer in de purperen oceaan, terwijl de vijfarmige opvaren den hun nieuwe wereld met gespannen verwachting aanschouwden. Hun ogen zochten de grillig wuivende en zwaaiende vormen van zeeplanten en zeewieren, die hun het onontbeerlijke zormvoedsel moesten verschaf fen. Vooralsnog was de oceaan te diep, maar naar mate men de Obor-kust naderde, veranderde de situatie. jaloers was en daarom niet mee had willen gaan, stelde hem al gauw gerust en deed hem weer aan prettiger dingen denken. Daar nodigden de priesters hem al uit om naar bin nen te gaan. En onder het prevelen van geheimzinnige bezweringen der priesters betraden zij het heiligdom van de ratelslang. Even deinsde de anders zo koelbloedige jager ach teruit voor de geheimzinnige sfeer van rood licht die hier hing en voor de zetel in de vorm van een geopen de slangebek. Toen raapte hij achter al zijn moed bij elkaar en trad binnen. HILVERSUM I 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instr. sextet. 18.19 Li. gr.muz. 18.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 Literama: rad.kroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Zingen met Cecilia: volksmuz. 19.30 Stereo: Muz. rond de klok v. achten: li. gev. muz.pr. 20.30 Eng. koorzang: oude lied. 21.30 Muz. drieluik: gev. platenpr. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Med. 22.45 Blaasmuz. vroeger en nu, muz. lez. 23.25 Mozart, schrijver van muz. en brieven, muz. lez. 23.55 - 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.30 Stereo: A la carte: tafelmuz. 19.30 Nws. 19.35 RVU: Willem Elsschot. Spr. prof. dr. J. Aerts. NOS: 20.05 Astrologie: sleutel tot de toekomst of bijgeloof, discussie. 20.30 Symposion over act. opvoeringen van en met historisch ma teriaal. 21.20 Gamma van alpha en bè ta: pr. over recente vorderingen in de wetenschap. 22.20 Bond Zonder Naam: Bak (ze) niet te bruin, praatje. 22.20 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NOS: 22.55 Radiorama: 14-daags mkidmaga- zine. 23.25 Jazz uit 't historisch archief (opn.). 23.55 - 24.00 Nws. NEDERLAND I NOS: 18.50 (K): Pluimpje. 19.00 Jour naal. VARA: 19.07 (K): Marty-show. 19.32 Koning Klant: consumentenru briek. NOS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 (K): tv-strip. 20.22 Met de muz. mee: gev. muz.pr. 21.15 Doc. over Zwe den (III). NOS: 22.15 - 22.20 Journaal. NEDERLAND II NOS: 18.50 (K): Pluimpje. 19.00 Jour naal. 19.03 Scala: inf. pr. KRO: 19.30 De dwaze wereld van Tommy Cooper, tv-serie. NOS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 (K): Politie New York, tv-film. 20.45 De jeugd van Iwan, Russische film. NOS: 22.16 - 22.21 Journaal. hilversum i NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lich te gr. muz. met nieuws en actualitei ten. 8.00 Nws. 8.11 Oude gewijde muz. (gr). 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymn. voor de huisvrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Leven door de hoop, lezing. 10.15 Italiaanse opera aria's (gr). 11.00 Nws. 11.02 Operette- aria's (gr). 11.15 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar...). 14.00 Ste reo: Promenade-orkest en solist: amu sementsmuziek. 14.30 Pizzicato: muzi kaal middag magazine. (16.00-16.02 Nws). Overheidsvoorlichting: 17.00 Nws uit de Nederlandse Antillen. Spreker: Henk Dennert. KRO: 17.10 Voor de kin deren. Hilversum ii AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gr. muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr. muz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide reportage of herh. NOS-progr. 9.40 Mu ziek uit de Middeleeuwen en Renaissan ce (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvit.: populair ver- zoekplatenprogr. (11.00-11.02 Nws.). 11.30 Rondom 12: voor d$ vrouw. (11.55 Beursberichten). 12.30 Overheidsvoor lichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Ra diojourn. NOS: 13.30 Klein chanson. 14.30 Spiegel van België: muziek en nws. van onze zuiderburen. AVRO: 15.00 Stereo: Bariton en luit: Franse liederen uit de 18e eeuw. 15.35 Stereo: Klassiek vierhandig pianospel. 16.02 Nws. 16.02 Kunstkroniek. 16.30 Stereo: Residentie orkest met zangsoliste: klas sieke en moderne muz. 17.00 Stereo: Big Band Beat: moderne orkestmuziek. 17.25 Stereo: Jazz Spectrum, pl.m. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep (10.00 Nws). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde vi site (12.00 Nws). 13.00 Nws. 13.03 Eks- pres: licht platenprogr. (14.00 Nws). 15.03 Drie-draai. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht platenprogramma (17.00 - 17.02 Nws). DUITSLAND I (Reg. pr.: NDR: 18.00 Hafenkranken- haus, tv-film. 18.30 (K): Zandmanne tje. 18.40 Act. 18.55 Sportjournaal. 19.26 (K): Gefëhrlicher Alltag, tv-serie. 19.59 Pr.overz.. WDR: 18.00 (K): Weekover zicht. 18.05 (K): Der Western-held, tv- film. 18.30 (K): Voor de kleuters. 18.40 Journaal en Goedenavond. 19.20 (K): Inf. pr. 19.30 (K): Camera-schetsen uit Parijs). 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Actuele kroniek. 21.00 (K): Film. 21.50 Doe. 22.25 Journaal, comm. en weerber. 22.55 Machorka-Muff, Duitse speelfilm. Aansl.: nicht versöhnt of Es nur Gewalt, wo Gewalt herrscht, Duit se speelfilm. 0.05 journaal. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Richard LÖwenherz, tv-film. (herh.). 18.05 Act. en li. muz. 18.40 (K): Sen- sationen zwichen Himmel und Erde, circusfilm. 19.10 (K): Süss, aber ein bisschen verrückt, tv-film. 19.45 Nws., act. en weerber. 20.15 Doe. pr. Aansl. Nieuws. 21.00 Rebecca, Am. speelfilm. 23.05 Nws. en weerber. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. van gister avond. 10.30 Reportage. 11.10 Der Mann mit dem Gold, T.V.-film. 12.05 Act. 12.50 Internationaal persoverzicht. 13.00-13.30 Journ. 16.35 Journ. 16.40 Voor de kin deren. 17.55-18.00 Journaal. AMSTERDAM De jongste uitbrei ding van het RAI-gebouw in Amster dam, de ruim 11.000 m2 grote Amstel hal aan de westzijde van het com plex, wordt zaterdagmorgen 13 sep tember officieel in gebruik gesteld door de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland mr. F. J. Kranenburg. De Amstelhal brengt de totale vloer oppervlakte van het RAI-tentoonstel- lings- en congrescentrum op ca. 70.000 m2. De nieuwe hal omvat bovendien een kelder met tal van dienst- en opslag ruimten. Het eerste evenement in de nieuwe Amstelhal, dat nog dezelfde middag wordt gehouden, is een sportmanifes tatie van de Invaliden Sportvereni ging Amsterdam (I.S.A.), waaraan meer dan 400 invalide sportbeoefenaars uit het gehele land deelnemen. Als njen het winterprogramma 1969- 1970 van de VARA doorleest, kan men deze omroep een grote mate van sociale bewogendheid niet ontzeggen. In het nieuwe seizoen worden opvallend veel mensen of problemen van mensen voor de microfoon en de camera gehaald. Op de tv komt een serie documen taires van onbepeelde duur over pro blemen van kijkers en luisteraars, waarvan de produktie berust bij een team van deskundigen op journalistiek en sociologisch of psychologisch ge bied en waarin men een inventarisatie van diverse problemen hoopt te ma ken, met acties of aanbevelingen als gevolg. „Velen met mij" heet de se rie. In „Achter het nieuws" krijgt de gewone kijker in het vervolg ook de gelegenheid zijn mening over ac tuele gebeurtenissen te berde te bren gen. Deze rubriek zal ook weer een aantal specials brengen, zoals over het onderwijs, de leefbaarheid en recht spraak in Nederland. Eenmaal in de drie maanden komt er een tv-avond die in het teken staat van een bepaald thema. Men start op 15 "oktober met een aflevering over een versneld proces van internationale be slissingen. Ook de kunstrubriek „Signalement" gaat meer blijk geven van sociale be wogenheid. Er wordt onder meet aan dacht besteed aan cultuurpolitiek en cultuurbeleid. In de amusementssector zal de pas begonnen succesvolle serie „Improvisa tie" (met een aantal Nederlandse to neelspelers) worden voortgezet. Maatschappelijk werk en gemeente politiek komen aan de orde in afleve ringen van de radiorubriek „Zin en te genzin". „Uitlaat" maakt op de zaterdagmid dag plaats voor een jongerenprogram ma van zeventig minuten met een pro gressief tintje. Op de zaterdagavonden komt vap 18.20 tot 21.00 uur een nieuw program ma dat „Finale" zal heten en waarin Mies Bouwman gaat dineren en praten met mensen die in de belangstelling staan. Er komt in „Finale" ook een speciale, door luisteraars samen te stel len hit-parade, de Top-7, waarbij Louis van Dijk als disc-jockey zal fungeren. LONDEN De Beatle John Lennon en zijn Japanse echtgenote Yoko Ono zullen vanaf het vredesschip van Abie Nathan vredesliederen voor de landen in het midden-oosten gaan zingen. Lennon zei: „Mr. Nathan heeft ver scheidene weken geleden contact met mij opgenomen, maar pas afgelopen donderdag hebben wij het in Londen kunnen bespreken. Yoko en ik zullen live uitzendingen van het schip verzor gen en mr. Nathan is er op gebrand dat ons lied „Geef de vrede een kans" de herkenningsmelodie van zijn radio station wordt'*. „Give peace a chance" behoort tot de best verkochte grammofoonplaten in Groot Brittannië en de VS. Lennon en zijn echtgenote vertelden dat zij waarschijnlijk reeds in septem ber hun intrek op het schip zullen ne men. Op het ogenblik wordt in New York een radiozender aan boord ge bouwd, een woordvoerder voor de Beat les zei dat de vredescampagne van het schip niet beperkt zal blijven tot het midden-oosten, maar dat het schip over al waar nodig zal opdagen. SCHIPHOL Een paar dagen gele den kwam op Schiphol Frank Gillard aan. Nu president-directeur van de Britisch Broadcasting Corporation (BBC), vijfentwintig jaar geleden een van de bekendste Engelse oorlogscor respondenten. Om precies te zijn op 17 september 1944 kwam Frank Gillard in Eindhoven aan. Hij deed er zijn eigen werk, maar daarnaast was hij ook een van de stu wende krachten achter Radio Herrij zend Nederland die vanuit Eindhoven het Nederlandse volk in bezet en in be vrijd gebied op de hoogte hield van de oorlogssituatie. Frank Gillard is nu weer in Neder land geweest, omdat de Tros, onder lei ding van de heer Landré, die destijds een belangrijk man was bij Radio Her rijzend Nederland, een programma over deze Nederlandse zender in oor logstijd aan het maken is. Onder regie van Paul Wallenberg wordt op 18 september op Nederland 2 van 20.20 tot 20.50 teruggekeken naar die periode. mmmmmmmmxmmmmmmmmm 1325: „Wel gompeldepip! Daar schijnt ipmend in nood te verkeren", gromde smidje Verholen, de deur van het kantoortje opengooiend. Toen trof hem een vreems schouwspel, want daa? op de grond, half geleund tegen het schrijfbureau, zat een meneertje met een bolhoedje. Hij droeg een keu rig horecaf-gelegenheidspak en zijn opgerolde pa raplu lag bij hem op de grond. „Wel, wel, wel!" ■zie de smid grimmig. „Als dat Loetje Saloe niet is! Maar zoals ik zie, is kleuntje1 de „mepper" mij al voor geweest en die heeft jou goed stevig in de hennepen touwtjes gezet!" De gebonden figuur schudde driftig van néé, want hij had een prop in de mond en kon geen woord uitbrengen. Toen zag smidje Verholen, dat hij zich vergiste, want deze figuur had een kale biljartbal en gled- geschoren wangen, terwijl Loetje Saloe zich mocht .erheugen in een hipp ehaardos met blitse bakke baarden. „Ja ja, ik begrijp het al...", zuchtte de smid en ijlings begon hij de arme gevangene los te knopen. „U begrijpt niks!" raasde deze, toen hij vrij was. „Ik ben commandant Klunzemans van het overvalcommando! Loetje Saloe dwong mij zijn kleren aan te trekken. Stel je voor: een com mandant in een horecaf-pakkie! Zelf is-ie er toen vandoor gegaan in mijn fraaie uniform en dat acht ik een belediging! Mijn mannen sloot-ie op in een kelder door ergens op den geheim knopje te druk ken!" „Zulke knopjes zitten altijd onder het ta felblad van een schrijfbureau", mompelde de smid, zich bukkend. En jawel..., daar zat het knop je. Nauwelijks had hij er op gedrukt, of daar kwa men de wakkere agenten van het overvalcomman do de kamer al binnenstormen „Waar is de schurk, die ons dit kunstje heeft geflikt?" brilden ze wraak zuchtig. De bedoeling van het programma is om iets van de importantie die de zen der had voor bezet Nederland duidelijk te maken aan een generatie die is op gegroeid in een tijd waarin de radio slechts berichten over oorlogen elders verstrekt en in Nederland vrede heerst. „Een noodzakelijke eregast" zoals de heer Landré hem noemt, is in dit pro gramma Frank Gillard. Hij is immers de man die mensen als Piet te Nuyl jr., Arie Kleywegt, Netty Rosenfeld, wijlen H. J. van den Broek, Landré en Tonny Schifferstein enorm heeft geholpen met adviezen en daadwerkelijke steun. In het programma .over Herrijzend Nederland zal hij Frits Philips, de man die het zendmateriaal leverde, intervie wen en herinneringen ophalen aan het Eindhoven van weleer. Gillard is thans nog een belangrijke naam in de radio wereld. En het lijkt op zijn minst inte ressant om eens iets over de BBC van heden te horen. Temeer daar er door verwoede luisteraars van de BBC wordt gezegd dat deze radio-omroep in de oorlog waarheidslievender was dan nu. „Onzin. Dat is absolute onzin", zegt Frank Gillard. „Wij hebben altijd de waarheid verteld en doen dat nog. Onze tegenstanders, die bang zijn voor de waarheid, zoals in de oorlog de NSB bang voor ons was, proberen ons het werken onmogelijk te maken. Er kun nen geen BBC-verslaggevers meer naar Griekenland. Wij vertelden de Grieken de waar heid en de kolonels willen die waarheid niet horen. Daarom worden wij geboy cot. Die waarheid vertellen we overi gens niet alleen tegen de Grieken maar ook tegen de Russen, de Tsjechen, ach noem maar op". Er zijn nog meer verwijten tegen de BBC. Er zou altijd over het remevanig BBC. Er éou altijd over het regime van mijnheer Smith gesproken worden in plaats van de regering Smith. „Terecht", zegt Frank Gillard. „De regering Smith erkennen wij niet. Het is voor ons een illegale rege ring. Daarom noemen wij het bewind in Rhodesië het Smith's regime." De kreet dat de BBC door dik en dun de monopoliepositie wil handhaven ver werpt hij. „We hebben al vaak in het openbaar gezegd: Laten er maar anderen ko men. Laten ze maar ons monopolie doorbreken als parlement en kiezers dat willen. Want let wel, 't verbod van etherpiraten als Radio Caroline een paar jaar geleden, was geen zaak van de BBC, maar een van het parlement. Het volk wilde de piraten niet. Zij had den drie jaar geprobeerd een publiek te kweken. Het is ze niet gelukt. Ze faalden omdat ze de radio degradeer den tot een jukebox. Daaraan heeft de bevolking geen behoefte". Frank Gillard is een boeiend vertel ler, die met vuur zijn BBC kan verde digen kan. Hij is ook een man die met vertedering terug kan denken aan de tijd „toen alles kon" die hij in juist bevrijd Nederland doorbracht. DEN HAAG De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dr. M. A. M. Klompé, heeft het voornemen de tweejaarlijkse Staats prijs voor Filmkunst tijdens de, van 6 tot 11 oktober 1969 in Arnhem te hou den Internationale Filmweek, uit te rei ken. Voor toekenning van de prijs ter grootte van f 5.000,- komen in aanmer king films, waaronder begrepen teken en poppenfilms, die op 16, 35 of 70 mm formaat zijn vervaardigd in de periode van 15 mei 1967 tot en met 1 sep tember 1969. De aanmelding tot mededinging dient vóór 10 september 1969 plaats te vinden bij de afdeling Film van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, Steenvoordel. 370, Rijswijk (ZH) en de inzending van de kopieën van de aangemelde films dient uiterlijk 10 september 1969 te ge schieden op hetzelfde adres. Een exemplaar van het reglement voor deze prijs is verkrijgbaar bij de afdeling film van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, Steenvoordelaan 370, Rijswijk (ZH). AMSTERDAM, 22 aug. Londen 8.62%8.63; New York 3.61 3.62 Montreal 3.35%—3.36%; Parijs 65.31%— 65.36Va; Brussel 7.18%7.19%; Frank fort 90.9791.02; Stockholm 69.94% 69.99%; Zürich 84.14—84.19; Milaan 57.75%—57.80%; Kopenhagen 48.05%— 48.10%; Oslo 50.56—50.70; Wenen 14.02— 14.03; Lissabon 12.71%—12.72%. AMSTERDAM De logieverstrek- kende sector van het Horecabedrijf in het Friese merengebied en aan de IJs- selmeerkust rendeert, op een enkele uit zondering na, niet. Ook voor het komen de decennium mag hierin geen veran dering worden verwacht. Nieuwbouw is dan ook, gezien de investeringen die deze vergt, dooreengenomen niet aan bevelenswaardig. Capaciteitsuitbreiding zal de minste risico's met zich bren gen, indien deze plaats heeft bij de be staande bedrijven. Dit is een van de conclusies waartoe het economisch technologisch instituut voor Friesland is gekomen na een on derzoek dat het met financiële steun van het ministerie van Economische Zaken in het najaar 1968 instelde naar de behoefte aan en de exploitatiemoge lijkheden van verschillende toeristische accommodatievormen in het merenge bied en aan de IJsselmeerkust van Friesland. De resultaten werden in een rapport vastgelegd. In het eerste deel hiervan is de ho telsector geanalyseerd. Er werden 58 hotels met 6 of meer bedden geënquê teerd, waarvan 15 aan de IJsselmeer kust. Ofschoon, een enkele uitzondering daargelaten, de hotelexploitatie niet ren dabel is, zorgen in de meeste gevallen café-'en/of restaurantbedrijvigheid voor compensatie. Bijna tweederde deel van de geënquê teerden gaf dan ook op de rentabiliteit van het bedrijf goed te achten. Verge leken met de hotels in enige watersport gebieden elders in Nederland, bieden de hotels in de Friese centrumplaatsen meer kwaliteit tegen een verhoudings gewijs lage prijs, aldus het rapport. In de maanden mei tot en met september van 1968 boekten de hotels in het ge bied van onderzoek 78.000 overnachtin gen. Ongeveer 17.000 overnachtingen (22 procent van het totaal) waren af komstig van buitenlanders, van wie bij na 60 procent van Duitse origine. Voor 1973 en 1978 kunnen resp. 94.000 en 109.000 overnachtingen in de hotels wor den verwacht, waarvan ongeveer de helft in de centrumplaatsen. Gezien de te verwachten bezettingspercentages van bedden zal het vernieuwen en mo derniseren van de hotels in het alge meen de hoogste prioriteit dienen te krijgen. Er dient, aldus het rapport, vooral aandacht te worden geschonken aan de aanleg van warm stromend water en centrale verwarming op de slaapka mers. Tijdens de zaterdag gehouden leden vergadering van de VARA heeft het voorgestelde verdwijnen van het radio programma „commentaar op het nieuws", dat al 16 jaar wordt verzorgd door het niet aanwezige hoofdbestuurs lid Meijer Sluiser, zaterdag hevige be roering gewekt. Na een toelichting van radio-secretaris J. de Troye werd de zaak in stemming gebracht, waarna het ypptsfel mèt 45 tegen 32 stemmen werd aangenomen. f,'f nfi r t»' SLIEDRECHT/ROTTERDAM Tus sen de directie van de n.v. bestuurs- maatschappij Bos en Kalis te Slie- drecht en aannemingsbedrijf Ooster- wijk NV Boele en Oosterwijk NV te Rotterdam, vinden onderhandeling©*, plaats teneinde tot een vorm van nau we samenwerking te komen. Beide be sloten ondernemingen houden zich in het bijzonder bezig met baggerwerken, groot grondverzet en zandleveringen. Naar de mening van de directies zal de beoogde concentratie kunnen leiden tot een verdere uitbouw van de activi teiten van beide ondernemingen en zal de behoefte aan goed geschoolde werk nemers nog toenemen. Over de juiste vorm van deze samenwerking kunnen, gezien de nog voortdurende besprekin gen, nog geen nadere mededelingen worden gedaan. Namens de beide di recties wordt evenwel medegedeeld, dat men hoopt op korte termijn tot af geronde besprekingen te komen. DELFT Machinefabriek Reineveld NV heeft over het boekjaar 1968 een aanzienlijk verlies geleden. De verlies- en winstrekening vertoont 'n negatief saldo van f73.000. Omdat echter een boekwinst van f 494.000 ten gunste van de verlies- en winstrekening is gebracht, komt het bedrijfsverlies uit op meer dan een half miljoen gulden. Uit het jaarverslag blijkt voorts dat de reserves stevig zijn geslonken. Voor reorganisatiekosten werd f 2,4 min uit getrokken, terwijl f 0,9 min werd afge schreven ter dekking van het verlies van de Belgische dochterondernemin gen. Als oorzaken van het forse verlies noemt de directie het terugvallen van de ontvangen orders en daardoor onder bezetting van de produktie-afdelingen, het accepteren van orders tegen verlies gevende prijzen en te hoog opgelopen kosten. Voorgesteld wordt over 1968 geen dividend uit te keren. Over 1967 werd nog 9 pet. dividend betaald, toen werd f 212.000 winst geboekt. De maatschappij is thans druk bezig met een reorganisatie. De directie ver wacht, dat de kostenverlaging in de naaste toekomst de concurrentiepositie zal verbeteren, op korte termijn echter, met name voor het lopende boekjaar, zijn de resultaten nog niet zodanig dat een hervatting van de dividenduitkering in het vooruitzicht kan worden gesteld. Geref. Kerken Beroepen: te Monnikendam: J. Leeu- wis, kand. te Boskoop, die dit beroep heeft aangenomen. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen: te Nijkerk: B. de Vos te Ten Boer.

De Vallei | 1969 | | pagina 2