Landdag P.J. G. U. Na dertig jaar Oud Grebbestrijders zagen elkaar weer op inkwartieringsadres Gemeente Kesteren Ambtshuis' Al veertig mille voor zwembad „God is naar rand van samenleving gedrukt" Houten dis was er nog Ds. Koole bij intrede: Verhouding tot God is veranderd Heet Programma Geen vliegfestijn bij bloemencorso Sectie halt Burgers Leidi ng Voorrecht Nieuwe cursus Welfare helpster MAANDAG 25 AUGUSTUS 1969 Hoogtij in de Vallei ACHTERBERG Het was zater dag 23 augustus precies 30 jaar ge leden dat Rhenen een invasie kreeg van gemobiliseerde militairen, die voorbestemd waren om de Grebbe- berg en de Grebbelinie aan te leg gen en te verdedigen tegen een even tuele inval vanuit het oosten. Er waren op dat moment in Rhenen en Achterberg méér militairen dan burgers. Dertig van die 20-jarigen waren ondergebracht bij de familie L. van Breenen, Boslandweg 35. De familie had nog meer de beschik king over één woonkamer, een keu ken en twee slaapkamers. De rest was voor de soldaten van 1-3-19 R.ï. En dan te bedenken dat de heer en mevrouw Van Breenen negen kinderen hadden. Alvorens de burgemeester zijn toe spraak hield waren door Dick Veldhui zen reeds de diverse genodigden wel kom geheten. Onder hen bevonden zich o.a. burgemeester en mevrouw Heij van Scherpenzeel, burgemeester en me vrouw Hosang van Woudenberg, de wethouders J. v. d. Ham en P. de Jon ge van Scherpenzeel, gemeentesecreta ris B. van den Brink, de heer Van Raaij, afgevaardigde van het ministe rie van C.R.M. en diverse afgevaardig den van verenigingen. PJGU-voorzitter Dick Veldhuizen be dankte vooral het gemeentebestuur van Scherpenzeel voor de medewerking bij het organiseren van de Landdag. Tijdens zijn openingswoord vond bur gemeester Heij het een groot genoegen de Landdag van de Plattelands Jonge ren Gemeenschap Utrecht in de ge meente Scherpenzeel te mogen bele ven. „Wij waarderen de arbeid van de plattelandsjongeren en^organisaties zeer en stellen het op hoge prijs de bezoe kers en bezoeksters in onze gemeente te mogen ontvangen. Uw organisatie neemt een belangrijke plaats in de sa menleving in. U ontwikkelt op velerlei gebieden lofwaardige activiteiten, zoals cursussen, gespreksgroepen, toneelwed strijden enz. Op deze wijze streeft de PJGU met haar circa 700 leden naar de verwe zenlijking van haar hoge doelstellingen en levert zij een belangrijke bijdrage in de vorming en ontwikkeling van haar leden en van de plattelandsgemeen schap in het algemeen". Nadat de heer Dick Veldhuizen bur gemeester Heij had bedankt voor zijn woorden ging het afwerken van het gro te programma weer verder. De heren waren buiten reeds een flink stuk met hun programma opge schoten. Zij waren dan ook reeds om half negen begonnen. Als eerste punt stond op hun af te werken agenda het beoordelen van het machinaal melken. Dit geschiedde op de boerderij van de heer Ton Haanscho- ten te Woudenberg. Na weer naar de eierhal terugge keerd te zijn begonnen de wedstrijden trekkerbehendigheid voor de heren. De ze vonden plaats op het marktterrein naast de eierhal, waar men met eier- kisten een parcours had uitgezet. Bij het hierna volgende rundvee be oordelen waren 33 kandidaten. De wis selbeker die hieraan verbonden was, ging dit jaar naar de afdeling Wouden berg. Niet alleen werden er koeien be oordeeld, nee het gehele gemeentelijke eierhalterrein was omgetoverd in één grote boerderij. Na het koeien beoorde len gingen de heren verder met het be oordelen van varkens. Het einde van het heren-programma voor de morgen kwam met een bedrijfstechnische wed strijd. Terwijl de heren zo om de gemeente lijke Scherpenzeelse eierhal hun pro gramma hadden afgewerkt hadden de dames minnen ook niet stilgezeten. Zij hadden diverse onderdelen op het pro gramma staan, zoals het vervaardigen van een glasmozaïek, het bereiden van hartige hapjes en bloemschikken. Hierna kwam een geweldig leuk pro gramma-onderdeel aan de orde. De „Miss Crèpe-papierwedstrijd". Twee dames kregen hierbij de opdracht een derde dame zo mooi mogelijk met crèpe- papier aan te kleden met behulp van spelden, naald en draad enz. Als laat ste onderdeel van de vaste wedstrijden stond bij de dames het verwerken van krantenknipsels tot spreekwoorden op het programma. Op het gemeentelijk sportterrein aan de Eikenlaan werd 's middags een uit gebreid sportprogramma afgewerkt. De belangstelling hiervoor was bijzonder groot waardoor er een gezellige sfeer was. Hier werden zowel van de heren als van de dames de nodige sportieve prestaties verwacht. Voor de heren stond op het programma: 100 m hard lopen, verspringen, touwtrekken, 1500 m hardlopen, hoogspringen, 100 m fina le, kogelstoten en 4 x 100 m estafette. De dames: hoogspringen, 100 m hard lopen, kogelstoten, 800 m hardlopen, verspringen, 100 m. finale, hinkstap- sprong en 4 x 100 m estafette. Er werd een harde maar bovenal sportieve strijd gestreden, 's Avonds tijdens het feestprogramma werd de uitslag van de sportwedstrijden bekend gemaakt, waarbij aan de afdeling Wou denberg twee wisselbekers werden uit gereikt. Alvorens met het avondprogramma werd begonnen stonden er nog enkele belangrijke punten op de volle agenda. Als hoogtepunt van het Sportprogram ma stond aangegeven de PJGU-volks- cross. Om half acht begon in de gemeente lijke eierhal een non-stop zang-, dans en cenference-programma. Begonnen werd met de prijsuitreiking van de ge houden wedstrijden. Belangrijker dan dit was echter de bekendmaking van de Miss Landdag. De keuze zou hierbij in tegenstelling tot voorgaande jaren niet van agrarische jeugd SCHERPENZEEL Onder het motto „Hoogtij in de Vallei" hebben de platte lands jongeren uit de provincie Utrecht (PJGU) zaterdag in het Gelderse Scher penzeel hun jaarlijkse landdag gehouden. Het mag een geslaagde dag worden ge noemd, mede te danken aan een groot aantal bezoekers en droog weer. Reeds vroeg was er een gezellige drukte in de gemeentelijk eierhal aan de Markstraat, waar al om negen uur de diverse activiteiten een aanvang hadden genomen. Er waren dan ook reeds diverse programmapunten afgewerkt toen om ongeveer half elf de officiële opening plaats had door burgemeester J. Hey van Scherpenzeel. moest hij eerst eens goed om zich heen kijken en dan kwamen plotse ling de verbaasde luitroepen in on vervalst Twents of Drents. Het was vermakelijk te zien, hoe twee vol wassen mannen elkaar enkele minu ten ter begroeting de hand vast hielden, elkaar al die tijd recht in de ogen keken en dan plotseling uit roepen slaakten als „Kerel, dan ben jij Wesselink, of dan ben jij Ensing". Want vergeet niet, dat praktisch de meesten van al deze oudstrijders elkaar in de afgelopen dertig jaar nimmer meer hadden teruggezien. De familie Van Breenen had in de achterkamer dezelfde houten dis neergezet, die er dertig jaar gele den stond en waaraan de mannen toen vele avonden kaartend en keu velend hebben doorgebracht. De dis was niet gaaf meer zoals toen. Hij zat nu vol kleine gaatjes van de houtworm. Aan die dis kregen de mannen zaterdagochtend hun eerste kopje koffie, net als op de drie en twintigste augustus van 1939. Er was één verschil. Ze zaten nu in burger in plaats van in hun soldatenkloffie en ze waren geen twintig meer, maar vijftig. Twee waren er niet verschenen. Eén wa§ er in de tussentijd gestor ven. En over die ander spraken de mannen maar liever niet. Hij was na de inval in mei 1940 naar de SS gestapt, had gevochten aan het Oost front en was voor Moskou gesneu veld. De groep, die zaterdag bij Van Breenen aan de koffie zat, had de stellingen aan de Friesesteeg in Achterberg. In de meidagen van 1940 zijn ze er allemaal goed vanaf gekomen. „We wisten van niets", zei één van de oudstrijders. „We zaten daar helemaal geïsoleerd. Toen er een soldaat van een ander onderdeel langs kwam, vroeg hij waarom we nog niet waren terug getrokken, want iedereen in de voor ste linies was al weg. Wij waren dan ook de laatsten uit de Grebbe linie die na de strijd vertrokken. Overigens wilden de oud-militairen weinig loslaten. Het enige wat er uit kwam was: „Het was hier toen wel heet". Desgevraagd verklaarden ze nooit naar de oorlog te hebben toegeleefd in die dagen vap de monilisatie. „We hebben het nooit kunnen gelo- KESTEREN Het gemeentebestuur van Kesteren heeft met de N.V. Dom- melsche Bierbrouwerij te Dommelen overeenstemming bereikt omtrent de aankoop van café „Het Ambtshuis" Het café, dat wordt beheerd door de heer G. J. van Verseveld, komt in han den van het gemeentebestuur voor een bedrag van f 85.000,-. Omtrent de be stemming, die tezynertyd aan het on roerend goed zal worden gegeven, is thans nog geen voorspelling te doen, volgens het college van B. en W. Toen de eigenares van „Het Ambts huis" vorig jaar werd gevraagd een strook grond aan de gemeente te ver kopen ten behoeve van de uitbreiding van de bijzondere MAVO-school ont moette dit bezwaren. Reden hiervan was, dat men als gevolg van een voort gaande versnippering een onevenredi ge daling van de waarde van het over blijvend onroerend goed vreesde. Teneinde verdere uitbreiding van het onderwijs niet in de weg te staan ver klaarde de eigenares van het „Het Ambtshuis" (de N.V. Dommelsche Bier brouwerij) zich bereid met de ge meente in onderhandeling te treden om trent de verkoop van het café met de daarbij liggende grond. De definitieve beslissing omtrent de aankoop van het café zal vrijdagavond door de gemeenteraad worden genomen De reünisten voor de woning van de familie Van Breenen ven, dat er nog eens oorlog in ons land zou komen. Trouwens we wa ren allemaal dom. We wisten nergens van. Zelfs toen we moesten vechten moesten we maar zien. En eenmaal zover hebben we het zonder meer meer aanvaard, er was toch niks meer aan te veranderen. De mees ten van ons hebben het zich trou wens niet eens goed gerealiseerd wat er ging gebeuren". Tijdens de koffie werden er onder ling heel wat ouwe koeien uit de sloot gehaald, maar het waren alle maal prettige herinneringen. De minder leuke voorvallen was men kennelijk vergeten of wilde men lie ver niet ophalen. „Ik zag mijn jongens na de capi tulatie in Zeist terug", zei de heer Van Breenen, die bijzonder veel ple zier had in deze hernieuwde kennis making. Hij herkende ze allemaal nog. „Ik heb met mijn vrouw en trouwens de kinderen ook, helemaal naar deze dag toegeleefd. Het is voor ons een bijzonder fijne beleve nis al die jongens nog weer eens een dagje in ons midden te hebben na zoveel jaren van scheiding". Er was dan ook een heel pro gramma opgezet. Toen er een groepsfoto was gemaakt kwam er nog een ogenblik een officieel ge beuren aan te pas. Eén van de oud strijders nam het woord en sprak 'de aanwezigen toe, die rond de oude dis gezeten, aandachtig luisterden. Mevrouw Van Breenen kreeg een koperen kraantjeskan aangeboden, als herinnering aan deze gedenk waardige dag. Die kraantjeskan was een geschenk van alle jongens. Het was voor haar, zoals ze zei, „een heerlijk moment". Daarna werd een rondrit gemaakt door Achterberg om nog eens in het bijzonder een kijkje te nemen aan de Friesesteeg, waar destijds de stellingen waren van 1-3-19 R.I.. Van half twee tot half zes heeft het grote gezelschap in „De Munt" vertoefd aan de Muntstraat, waar tevens de maaltijd werd gebruikt. Men behoefde er zich geen ogenblik te vervelen, men raakte gewoonweg niet uitgesproken. Tegen zes uur was de reünie ten einde en ging een ieder weer zijns weegs, soms met een brok in de keel. LEERSUM Wegens bezwarende omstandigheden kan het door de winke liersvereniging georganiseerde vlieg festijn na het bloemencorso op zater dag a.s. helaas niet doorgaan. De door de middenstandsvereniging „Aller Belang" voor dit doel beschik baar gestelde prijzen worden nu tijdens het corso op een attractieve wijze aan het publiek uitgereikt. LEERSUM De actie onder de Leersumse bevolking voor de finan ciële bijdrage aan een eigen zwembad overtreft alle verwachtingen. Op woens dag 20 augustus was een bedrag be reikt van f 40.745,50. Enige weken ge leden werd de f 30.000 gepasseerd, waarmee het bestuur reeds toen bij zonder blij was. De f 40.000 hadden zelfs de grootste optimisten voor onmogelijk gehouden. Een bewijs dat de Leersumse bevol king verlangt naar een eigen zwembad. Met de bouw van het zwembad gaat het echter nog niet zo vlot. Op de hear ing in de r.k. kerk op 11 juni zei de vooriztter van de Stichting Bosbad, „de Utrechtse Heuvelrug" de heer Buning, dat na de bouwvakvakantie een begin gemaakt zou worden met de bouw. Tot op heden is er nog geen sprake van enige activiteit. Sportief einde. Maar afgelopen zaterdag leefde die ouwe tijd weer eventjes op. Bij «de familié Van Breenen, waar nu inmiddels alle kinderen de deur uit LEERSUM „Ik heb de kerk eens rond gekeken en u bent allemaal verschil lend, maar we hebben een ding allemaal gemeen, we hebben een mond we zyn mondig". Zo begon zondagmiddag ds. N. Koole zyn intredepreek in de hervormde kerk van Leersum. Ds. Koole, die gekomen van Vleuten ds. Overgaauw opvolgt, hield zyn preek naar aanleiding van Psalm 51 17 „Here open mijn lippen op dat Uw mond mijn lof verkondige". De dienst werd bygewoond door een aantal burgerlyke en kerkelijke autoriteiten en afgevaardigden. Onder de aanwezigen was burgemeester mevr. C. M. s' Jacob- des Bouvries, ds. L. Zwaan van de plaatselijke gereformeerde kerk, ds. De Jong uit Maarn-Maarsbergen namens de classis Doorn en de ring Rhenen en ds. E. H. Broekema uit Neerlangbroek, die in Leersum bystand in het pastoraat verleend heeft tydens de vacature. „We hebben in deze tijd geleerd om duchtig onze mond te gebruiken. De mensen van deze tijd zijn mondige mensen, woorden als inspraak en mede zeggenschap zijn niet van de lucht. Vroeger werden onze monden altijd ge snoerd door mensen waar we tegen op keken. Vader en moeder, oma en opa, dat waren mensen die van nature gezag hadden. Het natuurlijke gezag van on derwijzers en bijvoorbeeld de adel is verdwenen, het zelfde geldt van de geestelijkheid. Vroeger werd nog wel eens gezegd: „wat zal de dominee er van zeggen". Ook de ouderling had ge zag. Het was vroeger ondenkbaar, dat men tegen hem zei: „u komt niet erg gelegen, want er is zo'n mooi televisie programma". „Wij zijn aan alle kanten mondig ge worden. Daarbij is ook onze verhouding tot God veranderd. God is naar de rand van de samenleving gedrukt. Slechts een enkele keer doet hij van zich in ons leven spreken en willen we wat met hem te maken hebben, en dat meestal als we in de benauwdheid zit ten. Het is tegenwoordig niet meer: „Zo spreekt de Here, maar ik ben van mening". omdat wij een vrijheid gegrepen heb ben, die ons niet toekwam. Allen nodig ik uit daaraan mee te doen, want het is de moeite waard om gemeente van Je zus Christus te zijn". „Laten we beginnen met te bidden „Wees mij genadig o God naar uw goe dertierenheid..." dat is bijbelse mondig heid. Dan gaat het niet om de eigen mening, maar dan gaat het er om God eer te geven". „Het is een voorrecht, dat we bezig zijn met Gods lof. Ik nodig u uit met mij mee te blijven doen, als zondaars, die weten dat we met ons eigen ik niet voor God kunnen bestaan. Maar wetend, dat we door Jezus Christus aangegrepen zijn. Hij wacht op ons woord opdat we zijn lof verkondigen. Hij heeft zelf het diepste woord gesproken op het harde kruis van Golgotha". zo snel vervuld is". Mevr. s' Jacob zei ondermeer: „Met ds. Overgaauw was er een goede sa menwerking tussen de kerk en de over heid. Ik hoop dat deze onder u besten digd zal worden". Ds. Broekema verwelkomde namens de gemeentes te Leersum en Overlang broek die zeer nauwe bindingen heb ben en zei: „Namens beide gemeen tes kan ik zeggen dat wè blij zijn met uw komst. Ik denk aan het woord dat regelrecht uit de hemel kwam in de kerstnacht: „En ziet ik verkondig u gro te blijdschap". Het woord dat u gaat brengen moet de mensen op de knieën brengen, maar ook doen jubelen". Op uitnodiging van ds. Broekema zong de gemeente haar nieuwe herder en leraar toe de versen 1 en 3 van gez. 135: „Dankt, dankt nu allen God". Aan het eind van de dienst dankte ds. Koole voor de hartelijke woorden en gaf daarna staande naast zijn echt genote voor de preekstoel aan alle gemeenteleden de gelegenheid hem de hand te drukken. Voor de genodigden was bovendien later nog een informele bijeenkomst belegd in gebouw „Reho- both". zijn, was een reünie georganiseerd met de mannen van weleer. Tussen half tien en tien uur kwamen de oud-strijders successievelijk binnen. Vanuit het kamerraam kan de fa milie een eind de Boslandweg op kijken en wanneer er dan weer een eenzame mansfiguur kwam aange wandeld, zat men al van uit de ver te te raden wie dat wel kon zijn. Soms was de man zo veranderd, dat men hem alleen nog maar terugken- de aan de manier van lopen. „Dat is Jan of Piet", werd er dan door de familie Van Breemen geroepen, „want hij loopt nog net zo als vroe ger". In de regel had men het bij het goede eind. Om het de twintigers van vroeger gemakkelijk te maken, stond er aan de weg bij de inrit een groot bord, versierd met vlaggetjes. Er stond op geschreven met geel krijt: „Sectie Halt 1939-1969". De oudstrij der die misschien het juiste plekje was vergeten, werd op die manier aan zijn oude inkwartieringsadres herinnerd. Die twintigers van vroeger waren inmiddels de vijftigers van heden geworden. Zij hadden gediend bij 1-3-19 R.I. en kwamen hoofdzakelijk uit Twenthe en Drente. Het was nog goed aan hun taaltje te horen. Ook die oud-strijders zaten met dezelfde problemen als de familiè Van Bree men. Wanneer er één binnen kwam „Ons „mondig" zijn brengt met zich mee, dat we geen verplichtingen meer op ons willen nemen. Je belooft toch niet zomaar, dat je elke week naar de kerk zult komen en actief zult meele ven?" Ik geloof echter dat we niet zo ver komen met „Ik zal het zelf wel weten". „Als we allemaal zo leven, dan zou den al de 2800 hervormden hier 2800 persoonlijkheden zijn, die allemaal op de troon willen zitten. Dan is echter mijn intrede hier bij voorbaat een mislukking. Ik pleit dan ook voor een andere houding, een an der soort mondigheid en wel die de psalmist bedoelt met: „Here open mijn lippen, opdat uw mond mijn lof verkon digde". David schreef deze psalm nadat de profeet Nathan hem kwam onder houden over zijn „geval" met Bathsé- ba. Hier spreekt dan ook een mens, die beseft dat hij met al zijn „mondigheid" is vast gelopen. Zo moet ook onze staat zijn. Wij moeten bidden om vergeving, „Bij dat woord willen we op eenvou dige, eerlijke wijze met u samenwerken als één die dagelijks mondig ge maakt moet worden om Gods lof te verhalen. Ik vraag u allen: doet u mee? Daartoe helpe en sterke ons de Heilige Geest, de Geest die de kerk voortgeleid heeft en ook zal leiden tot aan het einde van de wereld", aldus ds. Koole. „We heten u hartelijk welkom in ring en classis", zo zei ds. De Jong, die als eerste in een rij van sprekers ds. Koole in zijn nieuwe gemeente verwelkomde, „en we hopen dat u uw gaven in dienst van deze lichamen zult willen stellen". Aangekondigd als de „oudste van de plaatselijke predikanten" sprak ds. Zwaan namens de andere kerkgenoot schappen in Leersum: „Ik ben blij dat de vacature in de hervormde kerk weer In het voorjaar was de afdeling Scherpenzeel van het Ned. Rode Kruis voornemens een cursus voor opleiding Welfare-helpster te houden. Doordat de cursus-leidster ziek was geworden kon dit niet doorgaan. De cursus om vat 10 lessen en zal nu in het najaar worden georganiseerd. Zij die aan de cursus wensen deel te nemen moeten 21 jaar zijn en mo gen niet ouder dan 65 jaar zijn. Men kan zich tot 12 september op geven bij onderstaande personen be stuursleden van het Rode Kruis. Mevr. Hoolwerf-v. Sonderen Marktstraat 53, de heer Van de Berg Eikenlaan 89 en de heer P. v. Vollenhoven Eikenlaan 33. evenement Een van de nummers op de sportmid- .De dames (foto onder) manipuleerden dag van de PJGU was het touwtrek-\met glas in een wedstrijd mozaïek ma ken. Hier een van de ploegen in actie.ken. In de gang stond een wapenrek met dertig geweren keurig netjes op een rij. Vader Van Breenen denkt met plezier aan die tijd terug. Er was geen elektrisch licht. Alles moest worden gedaan bij petroleum lampen. Mevrouw Van Breenen zorg de voor koffie, wanneer de mannen in de achterkamer om een houten dis waren gezeten en vaak 'n kaart je legden. De muziek kwam uit een ouder wetse grammofoon met een slinger. Als men onder het kaarten vergat aan die slinger te draaien, kreeg het lied een droevig slot. Later kwam er elektriciteit en ook radio. Er was trouwens ook een trekharmonika in huis en „Blonde Mientje" en „Rats, kuch en bonen" waren in die dagen dan ook niet van de lucht. De tiende mei 1940 maakte aan dit alles een vallen op grond van maten, maar ge let werd op gedrag, spontaniteit en ac tiviteit. Miss Landdag werd de char mante Gerke Hoogeboom, die met een kleur het erepodium besteeg. Uit han den van een der juryleden ontving zij het erelint. Nadat nog diverse bekendmakingen waren gedaan ging het feestelijke ge deelte van het programma van start. Als eerste trad op de groep The Shafc- ricks uit Drunen. De jeugdige aanwe zigen raakten er wild enthousiast van en dansten naar hartelust op de grote speciaal aangelegde dansvloer. Het wachten ria het optreden van The Sha- tricks was echter op Frans van Dus- schoten als conferencier. Ook vele klein tjes zaten vol verlangend uit te kijken naar meneer De Uil. Er werd bijzonder genoten van dit optreden dat werd afge wisseld door zang van Jeanette van Zutphen onder begeleiding van Harry Hamilton. Ook dit duo wist de aanwezi gen te boeien. Al met al een bijzonder geslaagde feestavond en een even ge slaagde dag.

De Vallei | 1969 | | pagina 3