JamhI in uitlaatgassen van auto 's gevaarlijk Benzine zonder lood zou een dubbeltje per liter duurder worden „F aillissementsaan vrage was stok achter deur" Felle betogingen tegen N.P.D. Vermindering troepen Vietnam uitgesteld Waar bleef dat half miljoen Bij Cannes 41000 ha bos afgebrand OOGSTCORSO IN STROMENDE REGEN WEER IN EUROPA „Ontwerp voor perswet niet aanvaard baar" Tal van doden in weekend verkeer Hóe is het mogelijk, KEURINGSDIENST VOOR WAREN: Weer verdaehte schuurbrand in Zws-Vlaanderen Aanvrager steunt verweer tegen juridische blunder: Auto kwam laag overvliegen Strijd weer heviger geworden Jacht op hippies Meer appelen maar de helft minder peren Tien villa's door vuur verwoest Gezin uit D.D.R. gevlucht KALVEREN DOOD „GEEN PANIEK" NIET TE DICHTBIJ Journalisten in Athene VERBAASD GESCHOKT Von Thadden: proces tegen Kiesinger BOTSING EUROPA Buren van fraudeur vragen zich af: „Ergens verborgen" TEGE1S BOOM BESTRIJDING MAANDAG 25 Js i-»oV DEN HAAG Het lood in de uitlaatgassen van het autoverkeer kan gevaar lijk zijn voor de volksgezondheid. Dat heeft de Nederlandse Keuringsdienst voor Waren geconstateerd. De dienst vindt in het jaarverslag over 1968, dat het lood uit de benzine zou moeten verdwijnen. Technisch is dat, volgens de oliemaatschappijen, geen probleem. Alleen zou de benzine er ongeveer een dubbeltje per liter duurder door worden. Overigens vinden de maatschappijen het alarm van de Keuringsdienst sterk overtrokken. De Keuringsdienst ontdekte het ge vaar van het lood in de uitlaatgassen door het keuren van groenten en fruit van akkers en uit boomgaarden in de huurt van drukken verkeerswegen. Er buurt van drukke verkeerswegen. Er loodneerslag op gevonden. Dat klopt. In de plas van circa ander half miljard liter benzine, die het Ne derlandse wagenpark per jaar tankt, zit ongeveer achthonderdduizend kilo lood. Voor een deel komt dat in de vorm van schadelijke loodverbindingen uit de uit laat. De zeer fijn verdeelde verbindin gen blijven in de lucht hangen en wor den ingeademd. Zwaardere verbinding slaan neer en worden, als ze op groen ten en fruit terecht komen, opgegeten. Vooral kleine kinderen en dieren lo pen gevaar de loodverbindingen binnen te krijgen. Loodverbindingen zijn vrij zwaar en blijven laag boven de grond hangen. Ook de loodverbindingen in kleurkrijt en verf zijn gevaarlijk. Daarom is de Keuringsdienst blij met de aanduiding „Niet geschikt voor kinderspeelgoed", die binnenkort op de vele verpakkingen van verf gaat komen. In een weiland langs een Duitse Auto bahn stierven de kalveren. In de kada vers werd lood gevonden. In een tuintje bü een druk Rotterdams kruispunt gin gen de planten dood. Lood. Dat koolmonoxyde in uitlaatgassen van auto's giftig is weten we. De moto renfabrikanten zijn druk bezig te zor gen voor een verlaging van het gehalte aan koolmonoxyde. Maar het gevaar van lood in benzine en dus in uitlaat gas was onbekend. „Het lood in de benzine is een ge vaar voor de mensheid. De oliemaat schappijen moeten zoeken naar moge lijkheden het lood te vervangen", aldus de Keuringsdienst. „We werken al 25 jaar met lood in de benzine en er is nog nooit iemand aan dood gegaan. Je moet 't natuurlijk niet éten. Vervanging van lood in de benzine is technisch gezien geen probleem, maar de benzine zou er wel aanzienlijk duurder door worden". Zo reageert ir. J. P. K. Sloos van de Nederlandse ves tiging van Esso. „Geen paniek! Voor het gewas is het lood in het uitlaatgas echter wel dege lijk gevaarlijk". Dat is de mening van dr. J. T. L. B. Rameau, hoofd van het Bedrijfslaboratorium voor grond- en ge- wasonderzoek Mariëndal. Ir. Sloos: „Toevoeging van lood is de goedkoopste methode voor het verkrij gen van een hoger octaangetal. Dat is echter ook te bereiken door een duurder raffinageproces. De benzine zou er zon der accijns een cent of vier, vijf duur der door worden. Met accijns zou dat op een dubbeltje per liter neerkomen. Er zit 0,5 tot 0,8 gram lood per liter in ben zine. Daarvan blijft een groot deel in de motor en de uitlaat achter. Van de Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. weer max.temi gisteren neerslag Amsterdam zw. bew. 17 9 De Bilt zw. bew. 18 19 Deelen half bew. 20 0.1 Eelde licht bew. 19 3 Eindhoven zw. bew. 16 16 Den Helder zw. bew. 19 3 Rotterdam zw. bew. 16 6 Twente zw. bew. 19 3 Vlissingen regen 17 1 Zuid-Limburg half bew. 14 25 Aberdeen half bew. 15 2 Athene onbew. 30 0 Barcelona licht bew. 21 7 Belgrado zw. bew. 31 0 Berlijn licht bew. 22 0 Bordeaux zw. bew. 21 0 Brussel zw. bew. 15 4 Frankfort zw. bew. 19 12 Genève onbew. 15 4 Grenoble licht bew. 16 0.6 Helsinki half bew. 20 0.2 Innsbruck zw. bew. 10 11 Kopenhagen licht bew. 16 6 Lissabon licht bew. 30 0 Locarno onbew. 18 0.2 Londen geh. bew. 19 3 Luxemburg mist 15 3 Madrid onbew. 25 0 Malaga geh. bew. 29 6 Mallorca licht bew. 21 11 München zw. bew. 12 4 Nice onbew. 23 0 Oslo zw. bew. 21 0 Parijs regen 18 0.1 Rome zw. bew. 26 Stockholm zw. bew. 21 16 Wenen regen 18 6 Zürich zw. bew. 12 21 rest is nog weer een deel onschadelijk. De Amerikanen hebben strenge ei sen gesteld aan het uitlaatgas. Maar het lood wordt bij de Amerikaanse eisen niet genoemd. Er wordt zelfs in een rapport opgemerkt, dat het lood in de benzine de eerste vijftig jaar wel geen moeilijkheden zal veroor zaken. En dat terwijl de Amerikaanse benzine tenminste evenveel lood bevat als de Westeuropese". Dr. Rameau: „Die kwestie van de dode Duitse kalveren is natuurlijk on derzocht. Het bleek dat de kalveren het lood binnen hadden gekregen doordat de koeien met hun tepels op gras la gen waar loodneerslag op terecht was gekomen. Dus niet via de melk van de koeien die gras aten waar loodneerslag op zat. Wij zijn toen ook aan het onder zoeken gegaan. We vonden beduidende hoeveelheden loodneerslag op gewas sen van akkers langs autosnelwegen. In de bermen natuurlijk nog veel meer". „Die loodneerslag is gevaarlijk bij consumptie. Het vervelende is dat het lood zich moeilijk weg laat wassen. Wij adviseren daarom groenten niet in de buurt van drukke verkeerswegen te verbouwen", aldus dr. Rameau, „en de mensen doen er goed aan appels te schillen. Aardappels kunnen wel bij wegen worden verbouwd. Knolgewassen ne men via de wortels geen lood op. Het gaat om de directe neerslag van lood. Die is gevaarlijk". ATHENE Het verbond van Atheen- se journalisten heeft het regeringsont werp van een perswet onaanvaardbaar genoemd. De perswet voorziet in en „verrui ming" van de persvrijheid, maar stelt tegelijkertijd strenge straffen in het vooruitzicht aan journalisten, die tegen één of meer uit een groot aantal bepa lingen ingaan. Het „onaanvaardbaar" hebben de journalisten echter vooral uitgesproken over het artikel in het ontwerp, dat eist, dat alle journalisten geregistreerd moe ten staan bij het ministerie van Pers zaken. Zonder registratie en zonder een be oordeling door een bijzondere commis sie mag niemand bij een krant werken. HOEK In het Zeeuwsvlaamse Hoek is zaterdagnacht een schuur afge brand. Het was de negende landbouw- schuur die in enkele weken in Zeeland door brand werd vernield. Twintig ton stro, veertien ton hooi, 3 runderen, een trekker en een aanhang wagen gingen verlore. De schade wordt geschat op een ton. In Wieringermeer ging ook een land- bouwschuur door brand verloren. Twin tig ton hooi, een combine en andere vuur verterd. In Nijmegen woedden het afgelopen weekeinde twee branden. Een schoenen pakhuis en de chemische afdeling van een wasserij werden verwoest. Een hoevelheid militair wasgoed en 7500 paar schoenen gingen verloren. MAASTRICHT Er is een grote kans, dat het faillissement van de Al gemene Nederlandse Spaar- en Beleg gingsunie Neberu in Heerlen zal wor den vernietigd. Ook de aanvrager van het faillissement, het loodgietersbe- drijf P. van Dosselaar uit Hoensbroek, steunt het verweerschrift, dat de raadsman van de Neberu, mr. M. Mosz- kowicz, bij de rechtbank in Maastricht heeft ingediend. De raadsman van het loodgietersbe- drijf, mr. L. l'Ortye uit Kerkrade, en mr. Moszkowicz verklaren dat het he le faillissement op een vergissing in de juridische tactiek berust. Het failissement werd beschouwd als een stok achter de deur om de Neberu tot betaling van de betwiste vordering van negentigduizend gulden te dwin gen. Het was niet de bedoeling, dat de affaire tot het uiterste op de spits zou worden gedreven. „Wij waren beiden verbaasd, toen de rechtbank het faillissement uitsprak", zo zeggen de raadslieden. „Wij hadden verwacht dat de rechtbank beide par tijden zou aansporen nog eens met el kaar te praten. De president van de rechtbank heeft ons beloofd dat het verweerschrift zo spoedig mogelijk zal worden behan deld. Binnen veertien dagen kan de zaak zijn rechtgetrokken. Dit is in het belang van alle crediteuren, onderaan nemers, leveranciers en spaarders". Het ligt geenszins in de bedoeling om sur séance van betaling aan te vragen. Volgens de eigenaar van de Neberu, de heer G. Heyboer (28) uit Heerlen, heeft het bedrijf geen abnormale schuld. Indien het faillissement niet wordt vernietigd, zal de Neberu een grote strop lijden omdat de winst op de 150 in aanbouw zijnde huizen dan weg valt. De kopers van huizen zouden hun panden voor eigen rekening moeten af bouwen. Wel zouden zij een schade claim bij de Neberu kunnen indienen. Verwacht wordt dat de curator, mr. A. Lückers uit Heerlen, door de nieu we ontwikkeling in het faillissement zal toestaan dat de Neberu nieuwe ma terialen koopt, zodat de bouw van de huizen, in afwachting van de nieuwe beslissing van de rechtbank, normaal doorgaat. De circa honderd werkne mers van de Neberu zijn vrijdag zo als gewoonlijk uitbetaald. Het min of meer ongewilde faillisse ment kan Neberu grote schade berok kenen, doordat het vertrouwen is ge schokt. Hoe groot het incasseringsver mogen van de Neberu is, blijft een groot vraagteken. De heer Heyboer heeft de financiële resultaten door zijn gesloten bedrijfs voering nooit aan de openbaarheid prijsgegeven. Een zakenrelatie be- ADVERTENTIE schrijft hem als een man, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat be zig is met zijn eenmanszaak: „Een har de werker, die een eerlijke indruk geeft. Hij heeft zijn hele hebben en houden in de zaak gestoken zonder een n.v. te vormen om zich te dekken voor een financieel débacle". De heer Heyboer was nauwelijks vier jaar geleden nog elektricien bij Staats mijnen. In februari 1966 liet hij zich inschrijven in het register van de Ka mer van koophandel te Heerlen. Bin nen drie jaar zag hij zijn eenmans- spaarbankje uitgroeien tot een grote bouwmaatschappij. Talrijke spaarders stortten 3500 tot vijfduizend gulden als aanbetaling op een huis. De Neberu beloofde hen een goedkope, degelijke woning en tot ne gen procent rente over hun tegoed. Eind vorig jaar maakte de heer Hey boer bekend, dat hij honderd perso neelsleden zou moeten ontslaan, omdat de rijkspremies voor de huizenbouw niet binnenkwamen. Het ministerie liet echter weten dat de heer Heyboer al maanden tevoren moest hebben ge weten, dat hij zijn kwantum subsidiebe schikkingen had verbruikt. Het vorig jaar werd de heer Heyboer door de rechtbank in Maastricht ver oordeeld tot een boete wegens overtre ding van de Geldschieterswet. Volgens zijn raadsman, mr. Moszkowicz, ging het slechts om een formaliteit: „Er zijn zoveel mensen die hem kwaadge- zind zijn". In Californië woeden al enige dage grote bosbranden, die door een felle wind worden aangewakkerd. Volgens radioberichten stond zondag 20.000 ha in brand. De 250 inwoners van een dorp bi San Diego zijn geëvacueerd. Op ver scheidene plaatsen bestrijdt men het vuur vanuit de lucht. Ter afsluiting van de Westland- se oogstfeesten te Naaldwijk is zaterdagmiddag, in de stromende regen, een oogstcorso gehouden, waaraan in totaal door 25 voertui gen werd deelgenomen. Naar schat ting woonden tussen de 8.000 en 10.000 mensen het corso bij. BIELEFELD Drie dagen achter een zijn er bloedige rellen geweest in West-Duitsland, waar roerige linksge- gezinden het Adolf von Thadden, lei der van de extreem-rechtse N. P. D., moeilijk maakten aan het woord te ko men. Terwijl vrijdagavond waterkannonen en traangas eraan te pas moesten ko men om te verhinderen, dat er een ver gadering van de N. P. D. in Flensburg werd verstoord een complete veld slag met veel gewonden was zater dag Recklingshausen het toneel van de strijd. Daar werden 27 politiemannen ge wond toen zij een menigte woedende demonstranten probeerden te versprei den. Een aantal protesteerders kwam onder de paarden van de bereden po litie terecht. Ook gisteren kwam het weer tot een botsing tussen politie en demonstre rende linkse jeugd. Nu in Bielefeld, waar Adolf von Thadden vuurwerk, eieren en flessen naar het hoofd geslin gerd kreeg. De politie voerde een charge uit op de menigte van 'n ongeveer zevendui zend jongeren. Zestien demonstranten werden gearresteerd. Twee politieman nen werden gewond. In Bielefeld kondigde Von Thadden gisteren aan, dat hij een proces tegen bondskanselier Kiesinger zal aanspan nen. Hij verweet Kiesinger, dat hij haat tegen de N. P. D. kweekt. Tydens zjjn verkiezingstournee doet Von Thadden morgen Nordhorn, even over de Nederlandse grens aan. MOUNT GAMBIER Een nabij Or well Rocks aan de kust van Zuid-Aus- tralië rustig de krant lezende man meende dat hij ze zag vliegen, toen hij op drie meter hoogte een auto voorbij zag suizen. De auto werd bestuurd door de uit Nederland afkomstige 30-jarige visser Louis ten Grootenhuysen, die op de bochtige kustweg de macht over het stuur was kwijtgeraakt. Wonder boven wonder kwam de auto op zijn wielen in zee terecht en met hulp van twee zonnebadende meisjes kon de man uit de snel vollopende auto gered worden. Hij kwam er van af met enkele snij- en schaafwonden. SAN CLEMENTE President Nixon heeft de verdere vermindering van de Amerikaanse troepen in Vietnam voorlopig een halt toegeroepen. De terug trekking is uitgesteld in verband met de deze maand sterk toegenomen acti viteit van de tegenstanden in Vietnam. Het Amerikaanse besluit komt vrij wel tegelijkertijd met de benoeming van een „havik" tot kabinetsformateur in Zuid-Vietnam. Na het heengaan van premier Tran Van Huong heeft presi dent Nguyen Van Thieu generaal Tran Thien Khiem gevraagd een nieuwe re gering te vormen. Khiem heeft de reputatie een voor stander te zijn van de harde hand te genover de communisten. Zowel Kiems benoeming als de bekendmaking uit San Clemente, waar de Amerikaanse president een werkvakantie doorbrengt, wordt algemeen gezien als een waar schuwing aan Noord-Viëtnam. Amerika en zijn bondgenoten willen, nu een ge baar van de communisten uitblijft, een vuist maken. De Verenigde Staten zijn op het ogen blik bezig de eerste troepen van een totaal van 25.000 man uit de oorlog te rug te trekken. Verwacht werd, dat Nixon voor het einde van de maand tot een tweede besnoeiing van maxi maal vijftigduizend man zou besluiten. Het uitstel, dat nu is aangekondigd, zal zeker duren tot 7 september, als Nixon naar Washington terugkeert. Met de benoeming van Khiem krijgt Zuid-Vietnam een militaire top: zowel de president als de vice-president is generaal. Khiem was in het kabinet van Tran Van Huong minster van bin nenlandse zaken en vice-premier. De generaal is in Zuid-Vietnam geboren en boeddhist. De Amerikaanse minister van Defen sie, Meivin Laird, heeft in een inter view met het weekblad „Time" gezegd, dat „ondanks het weinig vertrouwen dat hij heeft in een ontspanning met de Russen, het toch niet uitgesloten is dat een deel van de Amerikaanse troepen in Europa teruggetrokken kan worden". IBIZA (Balearen) De Spaanse poli tie is het afgelopen weekeinde begonnen met jacht te maken op hippies uit alle windstreken die zijn neergestreken op Ibiza, een populair vakantie-eiland in de Middellandse Zee. Er werden 26 hippies gearresteerd van 9 verschillende natio naliteiten (Amerikaanse, Engelse, Ca nadese, Nederlandse, Franse, Duitse, Italiaanse, Portugese en Spaanse jonge lui). Zij leefden samen in een land huis en zouden zich bezig hebben ge houden met het roken van marihuana. Namen zijn niet opgegeven en zij zijn evenmin officieel in staat van beschul diging gesteld. Verwacht wordt dat zij het land zullen worden uitgewezen. Het Spaanse monarchistische blad „ABC" had geschreven, dat de hippies „bandeloosheid en immoraliteit" naar het eiland hadden gebracht. Bepaalde eilandbewoners walgden zo van de hip pies, dat zij overwogen naar het Spaan se vasteland te verhuizen, aldus het blad. EINDHOVEN Waar is het half miljoen gebleven, dat Wint T., beheerder van de Nutsspaarbank in Eindhoven, in enkele jaren heeft verduisterd? Dat is een vraag, die vooral in de Frankrijkstraat in Eindhoven door buren gesteld wordt. Het was helemaal niet aan hem te merken, zeggen zij, dat hij per jaar een ton boven zijn salaris kon opmaken. Het was bepaald geen luxueus leven, dat de familie T. leed. Ze hadden een stereo-radio-installatie en een kleuren televisie, maar dat was dan ook alles wat er van hun welvaart was te ont dekken. „De man met de baard", zoals Wim T. in de buurt genoemd werd, was een merkwaardig man. Hij, noch zijn vrouw of kinderen, hadden contact met de bu ren. Ze hadden zelfs geen kennissen. Het was een huisgezin, dat een eigen leventje leidde. Ieder weekeind gingen ze gezamenlijk op stap en ze keerden dan tegen de avond weer naar huis te rug. Wim T. was vaak thuis. Iedere middag omstreeks vier uur kwam hij naar huis. Hij ging dan de hele avond niet meer weg. Ook ging hij overdag vaak boodschappen doen met zijn vrouw. Toch moet Wim T. een harde werker geweest zijn. Volgens mr. A. Zwanenburg, directeur van de Eindho- vense Nutsspaarbank, moet hij een vijf voudige boekhouding hebben bijgehou den om zijn malversaties zo lang ge heim te houden. „Daarvoor heeft hij een gedeelte van de middag en de avonden gebruikt", zeggen nu de bu ren, want men zag hem vaak aan de tafel in de huiskamer aan het werk. Hij moet een mooi kapitaal ergens verborgen hebben, gelooft men in de buurt. Het bestaat namelijk niet, dat hij zoveel geld in zijn gezin heeft op gemaakt. Ze waren allemaal wel net jes gekleed, maar ook niet overdadig. Zijn vrouw had wel een kort bontjas je, maar dat was al enkele jaren oud. Dit was trouwens ook de auto, die Wim T. bezat. Zijn meubilair had niets buitenge woons. In de huiskamer stond zelfs een wandmeubel. dat Wim T. zelf vervaar digd had. Hij was een knutselaar en daarvoor had hij achter het huis een klein schuurtje gebouwd, waarin hij naar hartelust kon rommelen. Achter het huis ligt een kleine tuin, die door drie schuttingen hermetisch voor de buren is afgesloten. In deze tuin staat een zwembad dat voor enkele honder den guldens overal te koop is. „Als hij overdadig geld was omge sprongen", zegt de naaste buurvrouw, „had hij voor zijn oudste zoon (18) ten minste een bromfiets gekocht, maar het enige dat deze jongeman had was een platenspeler met enkele platen, die hij op zijn slaapkamer had staan." Zaterdag was het hele huis van Wim T. verlaten. Zijn vrouw en kinderen waren vertrokken nadat de malversa ties bekend waren geworden. Of zij ooit nog in het huis zullen terugkeren is niet te zeggen. t)e directie van de Nuts spaarbank zal hier wel het laatste woord in hebben. De bank is namelijk eigenaar van het huis. De technische ontwikkeling van de mi litaire transportmiddelen, zoals b.v. het transportvliegtuig C-5a en de snelle be voorradingsschepen maken het de Ver enigde Staten mogelijk een groot deel van hun strijdkrachten op eigen grond gebied te houden. Zij zijn in staat on middellijk te reageren bij een noodtoe stand overzee. Wat betreft de Amerikaanse troepen in Vietnam zei minister Laird, dat hij een schema heeft opgesteld volgens het welk het mogelijk zou kunnen zijn, dat de Verenigde Staten de helft van hun strijdkrachten terugtrekken en slechts 250.000 man achter laten, die „niét direct aan de grondgevechten zullen deelnemen, behalve als ze worden aan gevallen". DEN HAAG Volgens de eerste oogstraming voor het seizoen 1969-'70, zal het aanbod van appelen in ons land die jaar 35 pet. groter zijn dan vorig jaar, terwijl daarentegen het perenaan bod meer dan de helft kleiner zal zijn. De raming is eind juli verricht door het Centraal Bureau voor de Statistiek, in samenwerking met het ministerie van Landbouw en Visserij. De totale bruto-produktie van appels wordt geraamd op ruim 500 min kg. De handelsproduktie wordt geraamd op 460 min kg (35 pet meer dan in 1968- '69). Golden Delicious blijft het belangrijk ste Nederlandse appelras, Cox Orange Pippin blijft de tweede plaats bezetten. De Goudreinette heeft de derde plaats veroverd op de Jonathan, die nu de vierde plaats moet delen met James Grieve. De aanbod verwachtingen zijn: voor Golden Delicious 130 min kg (v.j. 109), Cox Orange Pippin 75 min (44), Goudreinette 70 min (30), Jonathan 36 min (32), James Grieve 36 min (28.6) en Yellow Transparent 6 min (6.8). De bruto-produktie van peren wordt voor dit seizoen geraamd op bijna 95 min kg. De handelsproduktie wordt be rekend op 85 min kg. TI EL Op Rijksweg KJ ter hoogte van Kerk-Avezaath bij Tiel heeft zorv- dagavond omstreeks elf uur een ern stig verkeersongeluk plaats gehad, waarbij de 27-jarige G. v. d. K. uil Utrecht om het leven is gekomen. Bij een inhaalmanoeuvre van de door hem bestuurde personenauto, kwam deze *n botsing met een vrachtwagen. Twee andere inzittenden van de personen auto zijn zwaar gewond naar een zie kenhuis overgebracht. MAARSBERGEN Op de Wijker- weg in Maarsbergen is zaterdagmor gen de 28-jarige H. Baas uit Alblasser- dam met zijn auto tegen een boom ge reden en ter plaatse overleden. De heer Baas, die in het revalidatiecen trum „De Hoogstraat" verpleegd werd, kwam met zijn auto in de berm en raakte de macht over het stuur kwijt. WEERT Zondagavond om kwart over twaalf stak de 50-jarige ongehuw de A. P. uit Weert met zijn bromfiets aan de hand de Roermondseweg over op het moment, dat uit de richting Weert een auto naderde. De automobi list kon een botsing niet voorkomen. P. werd geschept en overleed ter plaatse. EINDHOVEN Een negentienjari ge jongeman te Eindhoven, Joh. Vo gels, is zondag kort na middernacht, in zijn woonplaats met zijn bromfiets tegen een geparkeerde vrachtauto met aanhanger gereden en daarbij zo zwaar gewond, dat hij kort darop overleed. TURNHOUT Zondagochtend om streeks half vier is op de Antwerpse steenweg te Beerse de Nederlandse voetganger P. van der Minne uit Bre da door een auto aangereden. Het slachtoffer werd zwaar gewond overge bracht naar het ziekenhuis te Turn hout, waar hij kort na aankomst over leed. HALSTEREN De 41-jarige M. M. Breure uit Dinteloord is zondagmor gen omstreeks twee uur om het leven gekomen, toen hij met zijn personen auto in een slip raakte en tegen een aan de linkerzijde van de weg staande boom botste. Het ongeluk gebeurde op de Steenbergseweg te Halsteren. ROTTERDAM —De 31-jarige los- werkman S. Tulp uit Rotterdam is za terdagavond bij een verkeersongeluk nabij de Botlekbrug in de Maasstad om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde toen zijn personenauto in een slip raakte en tegen een vanuit tegen overgestelde richting komende tankwa gen botste. OMMEN De 23-jarige bankwerker J. Holsappel uit Lemelerveld (gem. Om men) is zaterdagavond om tien uur bij een verkeersongeluk dodelijk gewond. Hij reed met zijn auto tegen een aan hangwagen, gekoppeld aan een land bouwtrekker. De aanhangwagen was breder dan de trekker en vermoedelijk slecht zichtbaar voor de heer Holsappel. Het slachtoffer overleed in het Sofia- ziekenhuis in Zwolle. BOLSWARD Bij een autobotsimg op Rijksweg 43 bij Bolsward is zater dagavond de 31-jarige J. F. Hanning uit Amsterdam om het leven gekomen. Drie inzittenden van de andere auto, drie leden van de familie Broeijer uit Castricum, zijn met zeer ernstige ver wondingen opgenomen in het zieken huis te Sneek. LEEUWARDEN Op de Mammen- laan in Leeuwarden is vrijdagavond de 65-jarige H. Bruinsma uit Leewarden om het leven gekomen. De man, die per fiets de weg wilde oversteken, werd aangereden door een auto, be stuurd door een 19-jarige vakantiegan ger uit Denemarken. ADVERTENTIE Naili» Me Spar vandaag weer voordelig. Van onze correspondent PARIJS Duizenden kampeerders in Zuid-Frankrijk zijn zaterdagavond ge vlucht voor de grootste bosbrand, die deze streek sedert 1966 heeft geteis terd. Bijna 4100 ha struikgewas en bos sen stonden in brand. Zes mensen wer den licht gewond. Men heeft het vuur thans onder controle. Tien villa's brand den tot de grond toe af en twee brand weerauto gingen in vlammen op. Hon derden kassen met bloemen aan de Franse zuidkust zijn totaal vernield. De branden werden bestreden door alle brandweerkorpsen van het departe ment Alpes-Maritimes Catalina-vliegbo- ten, die tonnen water over de brandende bossen uitstortten, twee brandweer korpsen van een Amerikaanse kruiser, die op de rede van Villefranche-sun-Mer bij Nice ligt, en door enkele eenheden van het leger. Toen bleek, dat zij gezamenlijk niet i staat waren het vuur te bedwingen, en toen de steden Cannes, Valleborme, Juan les Pins en Villaneuve-Loubet werden bedreigd, werd de hulp ingeroe pen van de brandweerkorpsen van de aangrenzende departementen. Zelfs de brandweer van Parijs werd in staat van alarm gebracht en de vlieg tuigen die deze naar Nice zou overvliegen, werden startklaar ge maakt. In de loop van zaterdagavond, toen de wind, de mistral, die de gehele dag met een snelheid van 80 km de brand had aangewakkerd, ging liggen, werd men de brand meester. Gistermiddag werd alarm geslagen voor nieuwe branden bij Nice en Menton. Het centrum van de grootste brand lag in de driehoek tussen de steden Cannes, Grasse, Cagnes-sur-Mer. De brand was vrijdagavond ontstaan. Ze werd door een mistral in de richting van Cannes gejaagd. Te Biot, niet ver van Juan-les-Pins, werd het kasteel bedreigd, dat de Belgische ambassadeur bij het Vati- caan daar bezit. Zijn dochter en haar drie gasten redden hun leven door in het zwembad in de tuin te springen. Twee honden, die dit weigerden, verbrandden levend. Het kasteel werd op het nipper tje gered. De bewoners van de bedreigde ste den kregen de opdracht zich gereed te maken voor evacuatie. Dit bleek later niet nodig. ESCHWEGE Een Oostduits gezin van tien personen is zaterdag bij Esch- wege de grens naar West-Duitsland over gevlucht. Het gezin, bestaande uit vader, moe der, zeven kinderen en een schoon zoon, bereikte de grens na een wandel tocht van negen uur door nachtelijke bossen. Het was met hevige regen van huis vertrokken. Er was alleen voor de kinderen eten en drinken meegeno men.

De Vallei | 1969 | | pagina 5