Nederlandse dameszwemploeg vertolktte een bescheiden rol Voetbal in het buitenland Slechte generale van Sparta Draw van Veenendaal Auto (look talud af Herenzwemmers konden zich niet handhaven Oostduitsers domineerden Leersumse schooljeugd al in de bloemensfeer Bouw van 12 bejaarden woningen VRC opnieuw bekerwinnaar in Bennekom VEILING SEPTER HEL HUBERTS mmm KAMPIOEN 1?5 CC TITELS VERDEELD ortnieuws EUROPA CUP-STRIJD IN BOEDAPEST Veel schade Uitbreiding van school Lindelaan Jonge judoka brak been Benoeming van lijkschouwer Bejaardenwerk start weer Veiling Tiel VEILING KESTEREN Verbazing Bijrol Veranderen Speedbootraces Danek bleef ongeslagen Zeven maal goud Veiling Zaltbommel Veiling Geldermalsen I MAANDAG 25 AUGUSTUS 1969 BOEDAPEST Heel het prestige van Nederland als zwemnatie drukte dit venden uit die grote massa worden ge weekeinde op de schouders van vier onervaren meisjes. Het slotnummer van de eerste Europa Cup-wedstrijd in Boedapest besliste over de vraag, of ons land over twee jaar bij het dameszwemmen zich weer met de sterkste landen van Europa mag meten, of dat in hetzelfde bad, waar elf jaar geleden Atie Voor bij, Jans Koster en Ada den Haan Europees kampioen werden en Ada Kok in 1965 het nog steeds bestaande wereldrecord op de 100 meter vlinderslag zwom (1.04.5), de terugval met degradatie zou moeten worden betaald. Met bleke gezichtjes stonden zij aan de startLiesbeth Klumper, Cora van der Veer, Yvonne van Kuilenburg en Truus Koot. Even tevoren had Henny Penter- mann voor een morele opkikker gezorgd door op de 400 meter wisselslag als tweede aan te tikken en daardoor Nederland van de uitzichtloze laatste positie te tillen. „Het kan nog", prentte Klaas van de Pol zijn meisjes in. En ze deden het, tot ver boven hun macht grijpend. Toen Truust Koot, de negentienjarige Gro ningse, in wie coach Van Dam bij haar debuut zo'n groot vertrouwen had, dat hij haar als laatste zwemster liet optre den, aantikte, konden Cora van der Veer en Liesbeth Klumper hun tranen niet bedwingen. „Geeft niets hoor", troostte Nico van Dam. „We zijn erin gebleven, we hebben het contact niet verloren". Door deze laatste krachtsexplosie handhaafde Nederland zich en degra deerden landen met een rijke zwemtra ditie als Frankrijk en Zweden. Met ver bazing hoorden de vier meisjes hun tijd aan: 4.14,9, een tijd waartoe de Olympische ploeg in Mexico niet in staat was. Er was voor tegenwicht ge zorgd voor de teleurstellende prestaties van Cora van der Veer, Cobie Buter, Marie-Jose Janzen, Yvonne van Kuilen burg, Linde de Boer, Mia Plantinga en Marjan Strijland, die geen van allen ho ger dan een vijfde plaats reikten, meestal ver verwijderd van hun per soonlijk beste prestaties. Alleen Henny Pentermann streed mee in de voorste gelederen. Zij zorgde met haar vierde plaats op de 200 meter wisselslag en haar tweede plaats op de dubbele af stand voor de broodnodige punten. „Toch ben ik ervan overtuigd, dat ze geen van allen een seconde harder kon den", aldus Van Dam, „de meisjes heb ben gepiekt op de nationale kampioen schappen van eind juli. Een maand la ter kun je dan geen topprestaties ver wachten. Datzelfde probleem speelt volgend jaar bij de Europese kampioen schappen in Barcelona. Volgens mij ont kom je er niet aan ver van tevoren een voorlopige ploeg bekend te maken en een mogelijkheid open te laten om via uitschieters bij de nationale kam pioenschappen te selecteren". Zoals verwacht vertolkte Nederland, dat zeven jaar geleden nog driekwart van de Europese records in bezit had, een bescheiden bijrol. Oost-Duitsland greep negen eerste plaatsen en vier Europese records: de 14-jarige Gabriel- le Wetzko kwam op de 100 meter vrije slag, als eerste Europese zwemster be neden de minuut (59,6) en zwom de 200 meter in 2.08,9, Martine Grünert, de Europese sprintkampioene van 1966, die oorspronkelijk de 100 meter zou zwemmen werd overgezet naar de 200 meter wisselslag omdat Sabine Stein- bach nog herstellende was van een blin- de-darmoperatie. Zij vestigde daarop met 2.27,5 eveneens een nieuw Euro pees record. Voorts nam de Oostduitse wisselslag estafette een van de laatste VOERENDAAL Op een doornat circuit bij Voerendaal is de Hagenaar Jan Huberts nationaal kampioen ge worden in de klasse 125 cc. Winnaar in deze klasse werd Cees van Dongen wiens snelle Suzuki iedere concurrentie bij voorbaat kansloos maakte. Door zijn deelname aan wed strijden voor het wereldkampioenschap, heeft Van Dongen tal van races voor de nationale titel moeten missen, waar door hij uitgeschakeld was voor het kampioenschap van ons land. Jan Huberts en Laus van Rijswijk stonden voor deze race in puntental gelijk. Zeven ronden lang slaagde Hu berts er in een geringe voorsprong te handhaven op Van Rijswijk. In de laat ste beslissende ronde maakte machines pech Van Rijswijk kansloos. In de kwart literklasse internationaal maak te Leo Commu geen fout, hoewel Her tog en Bestebreurtje hem de zege al lesbehalve cadeau hebben gegeven. In de klasse 50 cc nationaal zegevierde Henk van Kessel opnieuw. Drie ronden lang leek Hans Knoppers ongenaakbaar. Daarna moest hij wijken voor Van Kes sel. In uitslagen: 50 cc (nationaal): 1. Van Kessel (Mill) met Kreidler, 7 ronden (29,4 km) in 18.58,4 (gem. 99,63 km/u).: 2. Maat- kamp (Varsseveld) met Kreidler. Snelste ronde: Van Kessel 2.37,9 (gem. 102,59 km/u). 125 cc (nationaal): 1. Vorontzov (Maarssen) met Honda, 8 ronden (33,6 km) in 21.09,6 (gem 102,08 km/u).; 2. Keers (Breda) met Honda. Snelste ron de: Vorontzov 2.33,9 (gem 105,26 km/u). 250 cc (nationaal): 1. Van den Broe- ke (Middelburg) met Kawasaki, 8 ron den (33,6 km) in 19.16,2 (gem 112,11 km/u).; 2. Bult (Lonneker) met Ya maha. Snelste ronde: Van den Broeke 2.12,4 (gem 122,36 km/u). 350 cc (nationaal): 1. Bult (Lonneker) met Yamaha, 10 ronden (42 m) in 23. 10,1 (gem 116,29 km/u.; 2. Tappel (As sen) met Yamaha. Snelste ronde: Bult 2.10.3 (gem 124,32 km/u). 500 cc (nationaal): 1. Coelman (Den Haag) met Seeley, 10 ropden (42 km) in 24.22.2 (gem. 110,80 km/u.);2. Gillis (Den Bosch) met Honda. Snelste ron de: Coelman 2.21,4 (gem 114,50 km/u). 125 cc (internationaal): 1. Van Don gen (Rotterdam) met Suzuki, 8 ronden (33,6 km) in 18.56,6 (gem 114 km/u).; 2. Huberts (Den Haag) met MZ (Ne derlands kampioen).; 3. Valster (Hen drik Ido Ambacht) met Honda. Snelste ronde: Van Dongen 2.18,1 (gem 117,30 km/u). 250 cc (internationaal: 1. Commu (Hilversum) met Yamaha, 10 ronden (42 km) in 22.28,9 (gem 120,09 km/u).; 2. Hertog (Abbekerk) met Honda. 3. Bestebreurtje (Barendrecht) met Ya maha. Snelste ronde: Commu 2.12,4 (122,36 km/u). HENNY PENTERMANN morele opkikker Europese records, die nog in Nederland se handen was, over met een tijd van 4.34,8. Daarnaast miste de 15-jarige Barbara Hoffmeister het Europese re cord op de 200 meter rugslag slechts met een fractie van een seconde (2.28,2) en kwam Helga Lindner met 2.21,8 ge vaarlijk dicht in de buurt van het we reldrecord van Ada Kok, dat op 2.21,- staat. De eindstand: Oost-Duitsland 128, Rusland 90, Hongarije 82, Groot-Brit- tannië 80, West-Duitsland 58, Nederland 55, Frankrijk 50 en Zweden 49 punten geeft het verschil tussen Oost-Duitsland en de rest duidelijk aan. Tot die rest behoort ook Rusland, dat slechts een overwinning behaalde en in feite min der imponeerde dan het organiserende land Hongarije, dat in het slotnummer een nieuw Europees record vestigde op de 4 x 100 m vrije slag (4.02,6). De Nederlandse ploeg verbaasde zich hooglijk over de Oostduitse eetgewoon ten: veel vet en sla eten kort voor de wedstrijd. Maar aan het zwemmen was het niet te merken. Ook niet aan de fi guurtjes. Het zijn allemaal slanke types zonder de overdadige spierbouw die de Amerikaanse Olympische ploeg in Mexi co ten toon spreidde. De Oostduitse trainer Heinz Feibig zei daarover: „Het zijn types die al heel jong zwaar ge spierd zijn. Volgens ons gaan die in de zwemsport niet lang mee. Zij zijn ver vooruit op hun biologische leeftijd. Neem nu Roger van Hamburg, die heb ik in Wenen zien zwemmen. Een boom van een kerel. Een geweldige zwem mer ook. Maar ik geloof niet dat hij over drie of vier jaar veel harder zal gaan dan nu. Je kunt niet tot in het on eindige doorgaan met het sterker ma ken van de spieren". Na afloop van de eerste dag, toen bij de wisselslag estafette bleek dat enkele Nederlandse zwemsters geen twee num mers op een dag aankonden, riep Nico van Dam geëmotioneerd uit: „Wij moe ten de trainingsopzet totaal veranderen. Het is duidelijk dat wij op deze manier steeds verder achterop raken. Als wij ooit weer bij willen komen moeten wij nog harder werken dan de Oostduitsers nu doen". Ook zondagavond was hij die mening nog toegedaan. Maar hij was realistisch genoeg om te beseffen dat een dergelijke omwenteling in de praktijk vrijwel niet is te realiseren. Want wat doet Oost-Duitsland zo al? Het begint met verplicht zwemonder wijs op de lagere scholen. Mogelijke ta lentjes worden er uitgezocht en op acht a negenjarige leeftijd lid gemaakt van een club. Zo beschikt Oost-Duitsland thans over 300.000 wedstrijdzwemmers (sters) tegen Nederland 30.000. Voor die grote groep zijn onder meer tien indoor- zwembaden (met 50 m banen) en tien baden met verwarmd water beschik baar. De sport is daar primair. Gezel ligheidszwemmers mogen komen als er niet getraind wordt precies andersom dan in Nederland). De meest veelbelo- SNEEK Zondag zijn op het Snee- kermeer de speedbootraces om de open Nederlandse kampioenschappen gehou den. De Bosschenaar Herman Lieven zegevierde in de zwaarste klasse (NU) voor de Westduitser Pafl. In de LU- klasse (1000-1500 cc) was de Amster dammer Frans van Maanen echter sneller. Hij kreeg dan ook de prestatie- prijs. UITSLAGEN: CU-klasse (300-500 cc): 1. Kremer (Groningen) 1200 punten; 2. Westra (Groningen) 750; 3. Wiebenga (Sneek) 500. DU-klasse (500-700 cc): 1. Ter Braake (Grouw) 1100 punten; 2. v.d. Weij (Sneek) 1000; 3. Hoogstad (Beunichem) 850. EU-klasse (700-8500 cc): 1. Rosier (Leeuwarden) 1100 punten; 2. Raay- makers (Veldhoven) 1000; 3. van Ove- loop (België) 563. FU-klasse (850-1000 cc): 1. Wijnands (Utrecht) 1000 punten; 2. De Jong (Venlo) 800; 3. Pelster (Amsterdam) 697. LU-klasse (1000-1500 cc): 1. Van Maa nen (Amsterdam) 1200 punten; 2. De Boom jr. (Krimpen aan de IJssel) 925; 3. Beels (Den Bosch) 750. NU-klasse (boven 1500 cc): 1. Lieven (Den Bosch) 1100 punten; 2. Pafl (WD1) 825; 3. De Boom Si., (Krimpen aan de IJssel) 400. selecteerd en ondergebracht bij de gro te wedstrijdclubs. Meestal hebben die zo'n 200 300 laden met vier a zes door de staat betaalde trainers. Zowel Ga- brielle Wetsko, Martin Grünert als Hel ga Neugebauer zijn lid van dezelfde vereniging: SC Wissenschaft Leipzig, maar zij hebben elk een andere trainer. Vergelijk deze toestand eens met Ne derland, waar alleen in Den Haag (en dan alleen nog in de zomer) een wed- strijdbad wordt vrijgehouden voor de sportzwemmers. De meesten moeten trainen tussen het publiek in of op de meest onmogelijke uren. Waar vrijwel geen betaalde trainers rond lopen en waar de sport nog altijd stevig in de wielen wordt gereden door de schoolop leiding. PRAAG Ludwig Danek, de Tsje chische Europese recordhouder discus werpen met 66,50 meter, heeft de con frontatie met Ricky Bruch, een van zijn grootste concurrenten bij de Euro pese kampioenschappen volgende maand in Athene, met succes door staan. Bij de landenwedstrijd Tsjecho- Slowakije - Zweden, die vrijdag en za terdag in Praag werd gehouden, toonde Danek zich met 64,12 m de sterkste in Praag. Bruch wierp 62,44 m. Danek bleef daarmee opnieuw in Europa on geslagen. Janousek (Tsj-Sl) won het kogelstoten met 19.12 m. In Niederolm (W-Dld) zorgde de 25- jarige Traugott Glöckler voor een uit stekende prestatie bij het kogelstoten met een afstand van 19,96 meter. Glöcker, die zijn persoonlijk record met bijna een halve meter verbeterde, neemt nu de negende plaats op de we reldranglijst van dit seizoen in. LONDEN Everton, de leider in de Engelse eerste divisie, verloor zaterdag zijn eerste punt in vijf wedstrijden door het gelijke spel van 1-1 in de uitwed strijd tegen Manchester City. Everton deelt de eerste plaats nu met Liver pool en Wolverhampton Wanderers, die hun tegenstanders zaterdag ook een ge lijk spel moesten toestaan. Alan Ball, de roodharige international, scoorde in de eerste helft voor Everton. In de tweede helft bracht de 18-jarige Ian Bowyer Manchester City weer op ge lijke hoogte met een fraaie goal uit een kopbal. Manchester United, dat afgelopen week Ian Ure voor 80.000 pond van Arsenal overnam, veroverde, mede door het feit, dat Ure de zwakke de fensie van de Mancunians meer kracht gaf, een gelijk spel (0-0) in de thuis wedstrijd tegen Wolverhampton Wande rers Manchester United heeft nu twee punten uit vijf wedstrijden, de voor malige Europese Bekerhouders zijn dit seizoen wel uitermate zwak gestart. Liverpool leek thuis tegen Burnley zijn ongeslagen record kwijt te raken. Burnley leidde tot kort voor tijd met OPHEUSDEN De laatste vrije za terdag voor de competitie benutte Spar ta om vriendschappelijk te spelen te gen Brakel, uitkomende in de 4e klas se KNVB Zuid. Het is van Sparta geen beste wedstrijd geworden, vooral niet na rust. Het was toen gedaan met de Spartanen, die met rust een 1-4 voor sprong hadden en deze prijs moesten geven. De oorzaken van die terugval waren een paar spelers die gingen lopen mop peren en de dekking, door te haastig spelen, verwaarloosden. Ook doelman Van Eist ging na rust niet vrijuit. Voor rust speelde Sparta een prima wedstrijd en Brakel moest alle zeilen bijzetten om een grote achterstand te voorkomen. Vooral Gerritsen en Win kelman speelden een goede wedstrijd voor rust. In de 2e minuut bracht Gerritsen Sparta al op 0-1 en in de 15e minuut glipte hij weer door de Brakelse verdediging en scoorde (0-2). In de 23e minuut schoot Winkelman Sparta naar 0-3 en even later vergroot te dezelfde spelers de voorsprong tot 0-4. Vlak voor rust maakte de Sparta- verdediging een fout en dit bracht Brakel op 1-4. Na rust dacht Sparta al gewonnen te hebben, maar het kwam bedrogen uit. Brakel ging beter spelen en Sparta moes t het antwoord schuldig blij ven. Vooral de achterhoede faalde plot seling. In de 52e minuut kreeg Sparta een strafschop tegen die fraai werd be nut (2-4). In de 60e minuut werd het 3-4 en toen in de 65e minuut Peters een bal te zacht terugspeelde beteken de dat de gelijkmaker. Met nog een 15 minuten te spelen probeerde Sparta de bakens te verzetten, maar het ritme van voor de rust was totaal verdwenen. Verder dan een schot van Winkelman tegen de paal kwam Sparta niet. VEENENDAAL Met een gewijzigd elftal kwam Veenendaal zondagmiddag uit in een oefenwedstrijd tegen het Doornse DEV. Het is een pittig duel geworden, waarin de teams elkaar bij zonder weinig toegaven (33). Bij Vee nendaal stond junior-speler Chris Ger ritsen opgesteld in de verdediging, ter wijl Wim Gerritsen de aanval wat meer gewicht probeerde te geven. Vooral in de eerste helft toonde DEV zich wat sterker en met vele goede combinaties werd de Veenendaalse ver dediging onder druk gezet. Na een kwartier lukte het Stijnman door de soms wat trage defensie heen te ko men en dat betekende 01. Nauwelijks vijf minuten later voerde Koff de stand op tot 02. Veenendaal pakte door de ze achterstand de zaken wat beter aan en ging nu eveneens met aanvullend spel proberen wat de verdediging van DEV waard was. Stef Rebergen, sinds enkele wedstrijden bijzonder sterk als verdediger, rukte op en slaagde erin de stand op 12 te brengen. Kort voor rust kreeg DEV opnieuw een goede ge legenheid om te doelpunten toen de gas ten een strafschop kregen toegewezen. Keeper Blankespoor kon echter met een fraaie reactie de penalty stoppen. In de tweede helft begon Veenendaal een stevig offensief. Bij een aanval voor het doel van DEV werd Dick van Dijk onderuitgehaald en de strafschop, genomen door Kees Henzen, bracht de score in evenwicht (22). Er volgde nu een pittige strijd op het middenveld, waarbij vooral Job Henzen zich zeer ac tief toonde. Hij is zonder meer een aan winst voor het Veenendaalse elftal. In de 70ste minuut trof Stijnman opnieuw het doel en DEV leek met 23 te gaan winnen. Vijf minuten voor tijd echter kopte Dick van Dijk de bal, na een fraaie voorzet van Kees Henzen, langs de Doornse doelman, waardoor de eind stand 33 werd. 3-2 maar zag zich de volle winst toch nog ontnomen door een treffer van Tommy Smith. Martin Chivers bezorg de met twee doelpunten Tottenham de winst tegen het pas gepromoveerde Crystal Palace. De stand aan de kop is: 1. Everton 9 pnt. (9-2); 2. Liverpool 9 (14-6; 3. Wolverhampton Wanderers 9 (11-6); 4. Coventry City 8 (6-2). DUITSLAND Reeds na de tweede dag in de hoog ste afdeling van de Duitse voetbalcom petitie, de Bundesliga, is er geen en kele club meer zonder puntenverlies. Het vorig seizoen gepromoveerde Rot- Weiss Oberhausen staat met ervaren clubs als Hannover '96 en vooral Mün- chen 1860 op de gedeelde eerste plaats met drie punten. Landskampioen Bay- ern München, dat in de eerste wedstrijd debutant Rot-Weiss Essen gevoelig af strafte (4-0), moest nu zijn meerdere erkennen in Borussia Mönchen Glad- bach, dat reeds vele jaren dicht bij de titel is geweest, doch op het laatste moment altijd terugviel. Alemannia Aken, dat in de afgelopen competitie achter Bayern op de tweede plaats eindigde, lijkt dit seizoen een wat bescheidener positie op de rang lijst te moeten gaan innemen. De Ake- naren leden tegen Rot-Weiss Essen een duidelijke nederlaag (0-2). Essen her stelde zich daarmee fraai van het nog al ontmoedigende begin tegen Bayern. Werder Bremen completeert het kwar tet ploegen, die nog ongeslagen zijn. FC Köln, meestal zwak in uitwedstrij den, werd met 2-1 verslagen. De Ham burger SV, gestart met grote plannen, ondervond reeds in zijn tweede wed strijd een teleurstelling. De „mann- schaft" van Uwe Seeler ging in Dort mund verdiend ten onder tegen Borus sia, dat het vorig éeizoën de degrada tie maar ternauwernood wist te ont lopen. Het roemruchte Borussia wordt overigens döor een Nederlandse „waar zegger" getipt als de toekomstige kam pioen van de Bundesliga. De remise van Duisburg en Stuttgart lag in de lijn der verwachtingen. Gescoord werd er op deze zaterdag weinig. In geen enkele wedstrijd kwam de drie op het scorebord. Gerd Müller blijft met drie doelpunten aan de kop van de topsco rersranglijst. Eintracht Frankfurt - Schalke '04 2-1; TSV München 1860 - Hertha BSC Berlin 2-0; Borussia Mön chen Gladbach - Bayern München 2-1; 1. FC Kaiserslautern - Rot Weiss Ober hausen 0-0; Werder Bremen - 1. FC Köln 2-1; MSV Duisburg - VFB Stutt gart 1-1; Borussia Dortmund - Ham burger SV 2-1; Eintracht Braunschweig - Hannover '96 1-1; Rot-Weiss Essen - Alemannia Aachen 2-0. VEENENDAAL Een Haarlems echtpaar kwam zondagmiddag in het Julianaziekenhuis terecht nadat de auto waarin zjj zaten tijdens een hevige stortbui van Rijksweg 12 reed. De bestuurder van de auto, de 29-jari- ge T. moet tijdens de bui de macht over het stuur zijn kwijt geraakt. Hij reed Rijksweg 12 af ter hoogte van de oprit bij de nieuwe weg. De auto sloeg over de kop waarbij de drie inzittenden uit de wagen werden geslingerd. Het echtpaar kreeg een zware hersenschud ding maar hun 2-jarig zoontje kwam met de schrik vrij. De wagen werd ver nield. Zondagmorgen verleende de Veenen daalse automobilist F. L. R. op de kruising Valleistraat-Beneden eind - Groeneveldselaan geen voorrang aan de voor hem van rechts komende W. B. eveneens uit Veenendaal. Beide wagens werden beschadigd. De wagens van de Veenendalers D. T. en A. W. G. liepen zondagmorgen eveneens flinke schade op toen T. op de kruising Groeneveldselaan-Grote Plek ken geen voorrang gaf. De botsing was zo hevig dat de wagen van G. een halve slag omdraaide. Niemand werd ge wond. Zaterdagmiddag gaf de heer H. R. D. uit Vlaardingen toen hij de afrit van Rijksweg 12 kwam afrijden aan de automobiliste mej. C. G. J. J. H. uit Wageningen geen voorrang. Vooral de auto van de Wageningse werd bij de botsing zwaar beschadigd. De wielrijdster mej. Van Z. werd za terdagmiddag licht gewond toen zij vanaf het fietspad langs de Kerkewijk pardoes de weg opreed met de bedoe ling de Parallelweg in te rijden. Zij kwam in botsing met de motorrijder G. v.d. H. uit Veenendaal die ook in aanraking met het wegdek kwam. Ook hij werd licht gewond. Vrijdagmiddag verzuimde J. F. van B. uit Leersum op de Parallelweg om voorrang te geven aan E. V. uit Voort huizen die uit de Ambachtsstraat kwam. De aanhangers die achter de auto van de Voorthuizenaar zat sloeg om en ver oorzaakte de nodige ravage. Persoon lijke ongelukken deden zich ook hierbij niet voor. OPHEUSDEN Voor de uitbreiding van de school op gereformeerde grond slag in de Lindelaan te Opheusden met een zevende en achtste lokaal is in to taal een bedrag van f 125.000,- nodig. Het college van B. en W. stelt de raad voor het krediet voor de uitbrei ding beschikbaar te stellen. De inspec teur van het basisonderwijs kon zich verenigen met dit bedrag. VEENENDAAL De dertienjarige G. A. uit Veenendaal kwam zaterdag- midag tijdens het beoefenen van de judosport in 'n sportschool zo ongeluk kig ten val dat hij met een gebroken been naar het Julanaziekenhuis moest worden overgebracht. KESTEREN Sedert het overlijden van dokter A. Zandijk bestaat er in de gemeente Kesteren een vacature bij de lijkschouwingsdienst. B en W. stellen de raad daarom voor dokter M. Keur te benoemen tot gemeentelijk lijkschou wer. Andere lijkschouwers in de ge meente Kesteren zijn reeds de doktoren J. Buddingh en G. J. Jonker in Opheus den. WüRZBURG Wat velen na het zwakke optreden van de Nederlandse herenzwemmers gedurende de afgelopen maanden al vreesden, is zaterdag en zondag in de Westduitse plaats Würz- burg werkelijkheid geworden. Tijdens het eerste toernooi om de Europese beker voor landenteams heeft de Ne derlandse ploeg geen kans gezien zich te handhaven in de A.-groep van acht landen. Op bijna alle nummers werden prestaties geleverd, die op la ger niveau lagen dan bij de onlangs gehouden nationale kampioenschappen. Alleen rugslagzwemmer Bob Schoutsen gaf blijk van enig internationaal peil met twee derde plaatsen, terwijl de uit blinker van de Europese jeugdtitel- strfjd, Roger van Hamburg, by de senioren slecht meekwam en ver bo ven zijn tijden van Wenen bleef. Op de rug- en vrije slag-nummers na moes ten de Nederlandse vertegenwoordigers meestal genoegen nemen met de laat ste plaats. Met name de tijd op de 4x200 meter vrije slag estafette (8.30.0) tegen vorig jaar 8.06,3 was tekenend. Zoals verwacht hebben de Oostduit sers in het toernooi gedomineerd. Met liefst zeven eerste plaatsen zege vierde de ploeg onbedreigd, voor het wat teruggevallen Rusland en de ster ke Westduitsers, die een riskant groot gedeelte van hun nationale opgave lie ten neerkomen op de schouders van de in Carlifornië geharde wereldrecord houder Hans Fassnacht. De Mannhei- mer won vier maal: de 200 en 400 me ter wisselslag de laatste in Europese re cordtijd 4.42.5 en de 200 en 409 meter vrije slag, waarop hij onlangs het wereldrecord verbcUide. Hij imponeer de voorts nog in de estafettes. De Oost- Duitsers hadden in Roland Matthes op nieuw hun grootste troef. Na een kalme zege op de 100 meter rugslag (60.- sec), ging hij in de estafette voluit en bracht zijn eigen wereldrecord met 0,2 seconde omlaag tot 57,8. Op de school slagnummers was de Rus Pankin on weerstaanbaar. Zijn landgenoot Ilitsjev nam als gewoonlijk de sprint voor zijn rekening, doch maakte verrassend geen deel uit van de ploeg, die het Europese record op de 4 x 200 meter vrije slag maar liefst vier seconden scherper stel de (7.54,5). Met Groot Brittannië, dat zevende werd, is Nederland nu inge deeld in de B-groep van de Europese zwemnaties. LEERSUM Dc Vereniging voor Openbaar Onderwijs kreeg vrijdag avond loon naar werken. De tentoon stelling van bloemen die door leerlin gen van de openbare kleuterschool en de openbare lagere school zelf zyn „grootgebracht" Is een enorm succes geworden. De geplande tentoonstel lingsruimte in de boerderij aan de Hof- laan kon niet worden gebruikt, zodat op het allerlaatste moment naar een andere ruimte moest worden gezocht. Die werd gevonden in een lokaal van de ou de neutrale kleuterschool achter het gemeentehuis. SCHERPENZEEL Het comité van ae Ned. Herv. Kerk, dat altijd de be jaardenmiddag organiseert start zijn werkzaamheden weer op dinsdagmid dag 26 augustus in Philaletes. De leiding van deze middag berust bij ds. P. Zijlstra. De Amerikaanse predikant E. G. Veldhuizen die een jaar in Scherpen- zeel met zijn gezin heeft gewoond om in Nederland te studeren zal er een en ander vertellen over zijn werk in Ame rika en hierover de nodige dia's verto nen. Zij die gehaald willen worden, kunnen zich melden bij mevr. Osna- brugge in de Marktstraat Tel. 03497- 1313. KESTEREN Aan de westzijde van de Joost van de Vondelstraat in Kes teren zullen wanneer de raad daar vrijdagavond mee akkoord gaat, een een twaalftal bejaardenwoningen wor den gebouwd. Vooruitlopende op de be slissing van de raad is hiervoor inmid dels reeds een bouplan ontworpen. Zoals bekend, zijn er in de loop vam de laatste jaren in de gemeente Kes teren op diverse plaatsen bejaardenwo ningen gebouwd. Voor deze woningen bleek er steeds bij de daarvoor in aan merking komende bevolkingsgroep be hoorlijke belangstelling te bestaan. Burgemester en wethouders van Kesteren zijn ervan overtuigd, dat als gevolg van de voortgaande vergrijzing van het Nederlandse volk de behoefte aan bejaardenwoningen in de toekomst nog verder zal toenemen. „In verband daarmee is het noodzakelijk dat er de woningwetwoningen nog meer be- jaardenwoningen gebouwd worden", al dus het college in het raadvoorstel. BENNEKOM Voor de derde ach tereenvolgende maal heeft VRC het nederlaagtoernooi van Bennekom ge wonnen. In een niet al te beste wed strijd toonde VRC zich tijdens de slot fase dusdanig produktief, dat de Vee nendalers definitief in het bezit kwa men van de beker. Na het succesvolle oefenprogramma dat VRC in de afgelopen weken heeft afgewerkt bleef het Racing-team zater dag duidelijk beneden het peil waarop in vorige wedstrijden werd gespeeld. Al binnen vijf minuten kreeg VRC een strafschop toegewezen en Gert van de Weerdhof gaf de Bennekomse doel man geen enkele kans (0-1). Door het voortdurend aanvallen van VRC ontstonden er vele doelrijpe kan sen, maar Sukkel, Mol en Aalbers had den bepaald geen geluk met hun scho ten die vaak van grote afstand werden gelost. Het veldspel was vooral in de eerste helft goed verzorgt maar de stugge verdediging van Bennekom liet niet toe dat de score verder kon wor den opgevoerd. In de tweede helft werd VRC terug gedreven en moest de sterke verdedi ging van de Racing Club steeds weer in actie komen. Toch slaagde Gerard Hasselaar erin om de stand op 0-2 te brengen maar Bennekom kwam via de rechtsbinnen weer terug tot 1-2. Het definitief veroveren van de beker kwam in gevaar, want ondanks vele schoten van Aalbers en Sukkel lukte het aan vankelijk niet om te doelpunten. Pas twaalf minuten voor het einde ging VRC op de overwinning af. Cor Aalbers ondernam een fraaie actie en scoorde 1-3, terwijl vijf minuten voor tijd Jan Sukkel met een hard schot de score op 1-4 bracht. Voldoende voor de eindoverwinning in het Bennekomse ne derlaagtoernooi. 15—27 21—28 10—14 Veilbericht van de Tielse veiling Septer van vrijdag 22 augustus 1969 Appelen: 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 Benoni k.l 78—80 70—73 55—60 40—53 Bloemee k.l 2637 Mantet 3755 x James Grieve k.l 3539 3036 2030 x James Grieve k.2 2634 2532 1526 Zigeunerin 1123 Fabrieksfruit per x 100 kg blank ƒ9,10. Zuurkroet en roodkroet per 100 kg 5,90. Peren: Clapps Favorite k.l 31—41 28—33 19—25 x Clapps Favorite k.2 29—39 25—28 15—23 Precose de Trevoux k.l 2732 2630 1320 N.H. Suikerperen 2227 Pruimen: Ontario 3160 1428; Zsarpruimen 2580 1634; Reine claude d'ouillin 2267 1229; Reine claude verte 2856 1734; Rene claude d'althan 3760 1535; Washington 2751 1431; x Wijnpruimen 63110 1455; Belle de Louvain 2673 1430; Reine Victoria 3275 1135; fabriekspruimen wit en blauw 69. Aardbeien per doosje van 250 gr 3585 1830. Bramen per doosje van 250 gr 2054 1430. Rode bessen per doosje van 250 gr 3251. Rode bessen 85105. Meloenen per st. 77160 5360. Groenten: Komkommers groene per st. 2023; x Phinsessebonen 43106 1541; x Snij bonen 48115 2056; Prei 2932; Rode kool 2227; Tomaten per bakje 230300 90170; x Tomaten per bakje export a 260290, export b 220280, export c 150—200. x hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 17—20 In totaal werden enige maanden voor de grote vakantie 200 stekje» uitge deeld van fuchsia's, ageratums en bego nia's. Op de tentoonstelling kwamen bijna 100 volgroeide planten terug, waanran sommige het stadium van struik hadden bereikt. Het was voor de jury een moeilijke taak de prijs winnaars aan te wijzen. Wethouder van de Bogert reikte de prijzen uit die als volgt werden ver deeld: Fuchsia's: 1. Adriaan Knippers, 2. Willem Teun Stehouwer, 3. Hans van den Dikkenberg, 4. Gerdie van Dijk. Ageratum: 1. Eric Middelman, 2. An- dré Schippers, 3. Dikkie Willems, 4. Hansje Roozen. Begonia: 1. Mike de Wit, 2. Gerrie Meurs, 3. Joan de Wit, 4. Wilma Cor- neldsse. Voor het onderdeel handen arbeid werden ook prijzen beschikbaar gesteld. Angelique en Marlienka Scheerder wonnen de eerste prijs met een tekening. Joke Valk, Jannie van de Berg en Atie van Dijk werden twee de en Rudie Menger kreeg de derde prijs. Bij de beoordeling van de bloemstuk- jes kon de jury geen eerste prijs be schikbaar stellen omdat de kwaliteit hiervan te wensen overliet. Dit was bijzonder jammer, omdat de jury ver gat dat het hier om kinderwerk ging en deze opmerking van de jury zal voor het enthousiasme van do kinde ren bepaald niet stimulerend wer ken. Jan Kolkman kreeg de derde prijs, zusje Anje de vierde en José van Aal deren werd gehonoreerd met een vijf de prijs. Het bezoek van de burgemeester aan deze tentoonstelling werd door het be stuur van Openbaar Onderwijs bijzon der op prijs gesteld. N.V. Vruchten veiling Tiel en omstr. Veilingbericht van 22-8-1969 Appelen: James Grieve I 75/85 31-39, 70/80 33- 41, 65/75 25-33. James Grieve II 75/85 24-32, 70/80 21-30, 65/76 20-30. Benoni I 75/85 80-85, 70/80 71-75, 65/75 64-68. Man. tet II 70/80 50-78, 65/75 48-66. Industrie appelen per 100 kg blank f 9,60. Peren: Clapps Favourite I 70/80 34-41, 65/75 33-39, 60/70 29-37, 55/65 19-27. Clapps Fa vourite II 65/75 30-38, 60/70 20-28, 55/65 19-24. Précoce de Trévoux I 60/70 30-37, 55/65 19-24, 50/60 12-17. N.H. Suikerpeer II 65/75 40-46, 55/65 25-36. Sijsjes II 55/65 39-44, 50/60 25-30. Bessen: Rode bessen per doosje van 250 g E 44-56. Bramen per doosje van 250 g E 49-61. Pruimen: Czaarpruimen E 50-73, I 38-52. R. Cl. Verte E 54-87, I 35-80. R. Cl. Quillin E 39-65, I 22-45. Washington E 48-70, I 39- 50. Fr. Wijnpruimen E 86-130, I 51-92. Belle de Louvain E 48-775, I 31-52. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. Coöp. Veilingsver. Zaltbommel en Om streken. Prijsbericht d.d. 22-8-1969. Aardbeien: AE 53-123, A 41-46, B 15- 43, ong. 36-83 per doosje. Bramen: I 44-60, II 30-43 per doosje. Blok 21/8 178-185 per kg. Rode Bessen: I 45-53, II 40 per doosje. Pruimen: Belle de L. II 47-68; Czar II 30-66; Reine Cl. Verte I 76-86, II 41-82; Reine Vict. II 40-78; Ontario I 54-71, II 20-37; Wijnpruimen I 65-120, II 39-62 per kg. Fruit Export: Mantet I 70/80 73-91, I 60/70 48-57 per kg; James Gr. I 75/80 29-36, I 70/75 27-33, I 65/70 21-26, I 80/90 32-36, 70/80 30-36 per kg; Tydeman E.W. I 80/90 79-81, I 70/80 65-78, I 60/70 51-55 per kg; Clapps F. I 70/80 31-34, I 60/70 25-28, II 60/70 21-27 per kg. Groenten: Aardappelen Barima I 18- 24, Bintje I 16-18, Bonken 18-22; Eigen heimer I 21-23 per kg; Andijvie I 31-40, II 20-30 per kg; Bloemkool 6/66-97 per stuk; Bospeen 37-44 per bos; Paprika 15-19 per stuk; Komkommers I 50/60 17, I 60/75 20 per stuk; Rode Kool A 14-19 per kg; Savoye Kool A 10-19 per kg; Sla 5-14 per stuk; Snijbonen I 102-152, II 35-104 per kg; Stamslabonen I 97-104, II 45-90 per kg; Stokprincess 86-109 per kg; Tomaten Export A 270-274, B 282- 285, C 250 per bakje; Uien I 19-27, II 15-24 per kg. Coöp. Veilingsvereniging „Geldermal sen en Omstreken" G.A. Noteringen van vrqdag 22 augustus 1969. Appelen: J. Grieve EI 65/70 21-31, 65/ 75 32-33, 75/85 38-40, 70/80 34-41, 80/90 28-37, EII 65/70 25-29, 70/75 28-31, 75 80 29-32, 70/80 29-35, 80/90 26-28. M. Codlin EI 60/70 16, 25-35; EII 65/75 11-18, 75/85 15-23. Beno ni EI 55/60 17-20, 60/65 30-41, 65/70 40-59, 70/75 58-78, 75/80 82. Tydeman Early Worcester EI 60/70 48-53, 70/80 76-94, 80 90 82-89. Mantet EI 60/65 51, 65/70 72, 70/75 91, 75/80 90-91, 80/85 79. Peren: Clapp's Favourite EI 55/60, 10- 10. 60/70 22-35, 70/80 35-41, 55/65 22-24, 65/75 37-40; EII 55/60 9-17, 60/70 22-28, 55/65 17-20, 65/75 25-36. Precos de Tre voux EI 50/55 10-12, 55/60 17-18, 50/60 14, 60/70 29-33, 70/80 32, 55/65 18-20, 65/75 30; EII 50/60 9-10, 60/70 20-29, 70/80 24- 30. Pruimen: R. cl. d' Ouillin I 46-61; Washington I 51-67; Wijnpr. I 51-91, EI 91-110; Bell de Louvain I 52-70; R. Vic toria II 12-49, I 49-95; Tsaar II 26-28, I 40-65, EI 50-65; R. Cl. d' Althan II 15-19, I 42-71, EI 68-82. Bramen, per doosje van 250 gram I 40, EI 55. Bonen: Pr. bonen I 59-94; Snijbonen I 73-86. KESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt: Aardbeien: EI 89-91 per doosje a 250 gram; II 40-45 per doosje a 250 gram. Bramen: EI 46-68 p. doosje 250 gram. Perzikpruimen: I 70-120; II 35-70. Washington: (Reine Cl. D.O.): I 47-65; TT 99-T7 Czar: I 37-71; II 24-33. Reine Victoria: I 73-94; II 18-37. Belle De Louvain: I 46-60; II 19.32. Reine Cl. Verte: I 38-75; II 5-28. James Grieve: I 65-75: 27-49; I 75-85: 36-59. Bloemee: I 60-70: 44-48; I 70-80: 55-61. Precose De Trevoux: I 50-60: 20-23; I 60-70: 29-31. Clapp's Favorite: I 55-65: 24-27; I 65- 75: 31-32. Prin. bonen: I 66-87. Snijbonen: IE 109-110. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld.

De Vallei | 1969 | | pagina 8