Deen Leif Mortensen bekroonde fraaie solorit met veroveren van wereldtitel Popke Oosterhof, vierde, was beste Nederlander Stand eerste en tweede divisie na twee zondagen Nederlandse meisjes door tegenslag en pech kansloos Audrey McElmury opvallende vrouw *aaidösF WERELDBEROEMD DOOR KWALITEIT STEEVEMS WINNAAR Ruben Olivares won titelgevecht Veel uitvallers in Oosterhout NEDERLAND LEIDT TEGEN BELGIË Wereldkampioene op de weg Bang voor elkaar Uitslag Tennis Ais vrouw Baankampioene 6000 kilometer Te veel Ernst Desondanks Zwemmen MAANDAG 25 AUGUSTUS 1969 ADVERTENTIE Adidas-,,Rlo" met Adipan-nappenzool. o«. B1.80 Adidas-,,Europa Cup" met schroefdoppen. oa.eo.BO Adidas-,,La Paz" met blauwe noppenzooi. oas* 33»- Adldas-„Santlago" met schroefdoppc ca. 44,- BRNO Leif Mortensen, een 23-jarige machinebankwerker uit Kopenhagen, kan alles. Alleen niet sprinten. Hij weet dat. In Brno, op de laatste dag van de wereldkampioenschappen wielrennen, heeft hij, net als vorig jaar bij de Olym pische Spelen in Mexico, een eenzame vlucht moeten maken om te kunnen win nen. In Mexico lukte het niet, daar ging Vianelli hem kort voor de finish nog voorbij. In Brno slaagde hij wél. Het is een bewijs van zijn enorme klasse. Ieder uit het kopgroepje Jean Pierre Monserre en Staf van Roosbroeck (respectie velijk tweede en derde), Popke Oosterhof (vierde), German Martin Saez en Andres Oliva Sanches, Peter Smith, Emanuele Bergamo, Rudolf Labufs en Ni- kolaj Dmitroek kende de kwaliteiten van Mortensen. Desondanks slaagde hij. Een kleine 20 kilometer voor het einde koos hij een van de beklimmingen in het parcours als uitgangspunt voor zijn aanval, maar de sprong leek te kort. Hij was 6000 meter verder bijna weer achterhaald, maar de laatste 100 meter konden de achtervolgers, die elkaar net zo wantrouwden als zij Leif Mortensen vreesden, in hun verdeeldheid niet meer goed maken. Adidas-,.Valencia" vanaf maat 31, met schroefdoppen. ca. v.a. 31.90 Adidas-,.Brasll" vanaf maat 28, met witte noppenzooi ca. v.a. 19,SO /raag Adidas Kataiogus aan bij Importeur: I. van Kooyk, Postbus 27, falkenswaard. /^doobvV YERSEKE Harry Steevens (Els- loo) heeft zaterdag de profronde van Yerseke over 100 km gewonnen. De Limburger, die na 25 km met Van der Winden en Holst uit het peloton was ontsnapt, had in de eindsprint geen moeite met zijn vluchtmakkers. De tijd van de winnaar was 2 uur 21 minuten en 13 seconden. Uitslag: 1. Steevens (Elsloo) 100 km in 2.21.13; 2. v. d. Win den (Beverwijk) z.t.; 3. Holst (Amster dam) z.t.; 4. Wagtmans (St. Willebrord) op 1.08; 5. Beugels (Sittard z.t.; 6. De Groot (Utrecht) op 1.37; 7. v. Katwijk (Oploo); 8. Harings (Sibbe); 9. Post (Amstelveen); 10. Pijnen (Woensdrecht) allen zelfde tijd als De Groot. A Een beeld van de strijd om de twee de, derde en vierde plaats: van voor naar achter: Monsere, Van Roos broeck en onze landgenoot Popke Oos terhof die op de vierde plaats beslag legde. EERSTE DIVISIE Het lijkt erop, dat Willem II een be langrijke rol in de eerste divisie gaat spelen. Een 1-3 score in Utrecht tegen Elinkwijk mag een voortreffellijk resul taat genoemd worden. Ook DFC bleef ongeslagen en wel via een 2-1 op For- tuna VI. De derde ploeg met vier punten uit twee wedstrijden werd FSC via een 0-1 zege op RCH. Vitesse, dat vorig sei zoen een rol van betekenis speelde, stel de dit seizoen voor de tweede keer min of meer teleur door voor eigen publiek tegen HVC niet verder te komen dan 1-1. Ook de Volewijckers en Veendam speelden gelijk: 2-2. Volendam herstelde zich via een 4-1 zege op SC Cambuur voortreffelijk. Helmond SportFC Den Bosch werd na enige tijd wegens hevige regenval gestaakt. De Graafschap leed zijn tweede nederlaag in dit seizoen. Nu bleef Heracles via 1-0 aan de goede kant van de score. Vitesse—HVC 1-1 VolewijckersVeendam 2-2 VolendamSC Cambuur 4-1 RCH—Fort./Sitt. 0-1 Helm. Sport—FC Den Bosch (gest.) DFC—Fortuna VI. 2-1 ExcelsiorBlauw Wit 1-1 ElinkwijkWillem 21-3 HeraclesGraafschap 1-0 Willem II 2 2 0 0 4 4-1 DFC 2 2 0 0 4 4-2 FSC 2 2 0 0 4 3-1 Blauw Wit 2 1 1 0 3 4-2 Volewijckers 2 1 1 0 3 4-2 Volendam 2 10 12 5-3 HVC 2 0 2 0 2 1-1 FC Den Bosch 1 1 0 0 2 3-0 Veendam 2 0 2 0 2 3-3 Vitesse 2 0 2 0 2 2-2 Heracles 2 10 12 2-3 Helmond Sport 1 0 1 0 1 1-1 Excelsior 2 0 1111-2 Fortuna VI. 2 0 111 2-3 Elinkwijk 2 0 1111-3 Graafschap 2 0 0 2 0 1-3 RCH 2 0 0 2 0 0-4 SC Cambuur 2 0 0 2 0 1-6 PROGRAMMA AS. ZONDAG: V itesseElinkwijk HVCVolewijckers VeendamVolendam SC CambuurRCH Fortuna/SittardiaHelm. Sport FC Den Bosch—DFC Fortuna VI.Heracles De GraafschapExcelsior Blauw Wit—Willem II Roda JC eindigde in een 3-0 zege voor de thuisclub en Eindhoven stuurde Her mes DVS met een 2-1 nederlaag huis waarts. RBC nestelde zich op de eerste plaats via een 1-0 zege op Wageningen. Beide ploegen speelden vorig seizoen nog in de eerste divisie. Velox en Ba ronie sloten hun duel met een 2-2 score af en Heerenveen bleef vrij gemakkelijk over SC Drente de baas: 41. GooilandPEC ZFC AGOW EDOVW (afg.) 2-0 LimburgiaRoda JC 3-0 Eindhoven Hermes DVS 2-1 RBCWageningen 1-0 VeloxBaronie 2-2 HeerenveenSC Drente 4-1 RBC 2 1 1 0 3 1-0 VW 2 1 1 0 3 1-0 PEC 1 1 0 0 2 3-2 Hermes DVS 2 1 0 1 2 8-2 Heerenveen 2 1 0 1 2 5-3 ZFC 2 1 0 1 2 2-1 EDO 2 0 2 0 2 1-1 Baronie 2 0 2 0 2 2-2 Eindhoven 2 1 0 1 2 2-2 Wageningen 2 1 0 1 2 2-2 SC Drente 2 1 0 1 2 2-4 Limburgia 2 1 0 1 2 3-7 Gooiland 1 0 1 0 1 2-2 Velox 1 0 1 0 1 2-2 AGOW 2 0 1 1 1 2-4 Roda JC 2 0 1 1 1 1-4 NOAD 1 0 0 1 0 2-3 PROGRAMMA AS. ZONDAG NOAD—Velox PEC—ZFC AGOW—EDO FC VVV—Limburgia Roda JCEindhoven Hermes DVSHeerenveen SC Drente—RBC WageningenBaronie Bij de dertiende en laatste in het op het parcours liggende dorpje Kohouto- vice vergrootte de sterke Deen zijn voorsprong weer. Alleen Popke Ooster hof, die zich op zwaar terrein ook tot de groten mag rekenen, zag zijn ach terstand op de Deen niet groeien. In tegendeel, de Drent kwam dichterbij. Maar na de klimmers kilometers kwam de langzame afdaling naar de finish en daar voegden, nadat Oosterhof rond vijf kilometers had gejaagd op Mor tensen, Monsere en Dmitroek zich bij de Nederlander. Voor Oosterhof was het toen niet interessant meer. Hij is in de sprint kansloos tegen de snelle Belg. De snelheid van de achtervolgen de groep zakte terug. Achter Morten sen vonden de jagers elkaar weer. De strijd om het goud was beslist. Slechts zilver en brons waren nog te verdelen. De moed en de kwaliteit van Morten sen waren negen man te veel geweest. Het wereldkampioenschap heeft daar mee een groot kampioen gekregen. Geen toevalswinnaar, maar een renner die in het tamelijk vlak verlopen kam pioenschap herhaaldelijk in de slag is geweest. Een kampioen bovendien, die nog een onvervalste, honderd-procent amateur is. Mortensen heeft een vrouw en een zoon en een volledige werkkring en kan alleen 's avonds trainen. Vijf dagen in de week doet hij zijn werk op een scheepswerf en na ieder van die werkdagen van acht-en-eenhalf uur be gint hij 's middags om vier uur te trainen. Dagelijks nog eens vier uur extra werk voor hij naar huis gaat. Een amateur, die onmiddellijk na zijn wereldkampioenschap zei: „Mijn succes dank ik in de eerste plaats aan mijn vrouw, die mij alle gelegenheid laat om sport te beoefenen. Ik ben hier, net als vorig jaar in Merico, bang geweest dat er weer een Vianelli zou komen, dat ik weer op de laatste kilometers zou worden gegrepen. Mortensen kan niet, zoals zoveel van de andere West- en Oosteuropese ama teurs, een groot aantal belangrijke in ternationale wedstrijden aflopen. Hem ontbreekt daartoe de tijd. Hij heeft zijn werk nooit aan zijn sport onder geschikt willen maken en heeft er tot zondag nooit serieus over gedacht pro fessional te worden. Hij hoopt dit jaar de gelegenheid te krijgen de Ronde van de Toekomst te rijden, waardoor hij in een belangrijke etappewedstrijd zijn krachten zal kunnen meten met een groot deel van de mannen, die hij op het Jan Asaryk-autocircuit bij Brno zo indrukwekkend versloeg. De 171 amateurs, die 's morgens om tien uur aan de start kwamen, althans de sterken onder hen, waren bang voor elkaar. De vroege slag, die ieder vrees de, bleef uit. Men bekeek elkaar, hield een redelijk hoog tempo aan, dat de ervarenen geen pijn deed en snel het kaf van het koren scheidde. Alleen op de zware beklimming van Kohoutovice liep het veld voortdurend uit elkaar, maar in de gemakkelijker stukken vonden de renners elkaar weer in het peloton, dat de eerste negen van de dertien ronden met een gemiddelde snelheid van rond de 39 kilometer vol tooide en niemand een serieuze ont snapping toestond. Een zeer vroege aanval van de Belg Hooybergs en de Pool Soucek werd snel geneutraliseerd. Oliva Sanchez genoot kort van een kleine voorsprong en halverwege dë ruim 181 kilometers, die moesten wor den afgelegd, kreeg ook een viertal met de Polen Szarkowski en Czechow- ski, de Engelsman Bailey en Fedor den Hertog geen lang leven. Een ron- POPKE OOSTERHOF eenling in kopgroep de later probeerde Joop Zoetemelk het. Hij kreeg Bruyère, Sorlini en Delepine aan zijn wiel. De Nederlanders, die voortdurend voorin het slinkende pe loton reden, waren actief, maar aller aandacht richtte zich in de eerste plaats op Den Hertog en Zoetemelk. 1. en wereldkampioen: Leif Morten sen (Den) 181,2 kilometer in 4 uur 38 minuten en 30 seconden; 2. Monsere (Belg) op 59 seconden; 3. Van Roos broeck (Belg); 4. Oosterhof (Ned); 5. Bergamo (It); 6. Dimitrov (Rusl); 7. Saez (Spa); 8. Smith (GBr) alien z.t. als Monsère; 9. Sanchez (Spa) op 1 min. 09 sec; 10. Hlabus (Tsj) op 1 min 41 sec; 11. Delepine (Fra) op 2 min 50 sec; 12. Ducreux (Fra); 13. Milsett (Noorw); 14. Hubschmidt (Zwi); 15. Czechovski (Pol; 16. Bisland (GBr); 17. Kegel (Pol); 18. Sture Petterson (Zwe); 19. Collinson (GBr); 20. Benja mins (Ned); 29. Janbroers (Ned); 48. Zoetemelk (Ned); 49. Den Hertog (Ned) alien op 2.50. SPA Na de eerste dag van de ten niswedstrijd Nederland-België, die za terdag in Spa is begonnen, staat de Ne derlandse ploeg aan de leiding met twaalf overwinningen tegen zes voor de Belgen. De gedetailleerde uitslagen van de eerste dag waren: Heren-enkelspel: Janssens (B.) Soeters (N.) 16, 7 5, 64; Sheridan Hajer 26, 75, 36; Houdmont Schmitz 63, 79, 2—6; Goethals Hordijk 6—0, 3—6, 86; Scuvie Van Min 64, 63; Hombergen Schneider 62, 62; Mignot Hemmes 26, 06; De Gron- ckel Fleury 61, 6—3. Dames-enkelspel: Van Haver Zwaan 46, 63, 46; Five Bak ker 16, 36; Kahn Schaar 62, 68, 36; Loeys Groenman 64, 5—7, 2—6. Heren-dubbelspel: Goethals/Sheridan Hajer/Van Min 5—7, 46; Homber- ken/Kaisin Hemmes/Soeters 16, 2 6; Scuvie/Janssens Schneider/ Veentjer 16, 57; De Gronckel/Mig- not Fleury/Hordijk 46, 62, 62. Dames-dubbelspel: Five/Van Haver Suurbeek/Bakker 16, 26; Bedo- ret/Van Gheluwe Groenman/Zwaan 4—6, 3—6. De partijen, die waren vastgesteld voor zondag, konden niet worden ver werkt in verband met de slechte weers omstandigheden. BRNO Audrey McElmury Pfleger is een opvallende vrouw. Zelfs op de fiets als zij haar lange, sluike donker bruine haar samenwindt tot een wap perende paardestaart, die haar zelfs in een keiharde koers charmant doet zijn. In „burger", als zij haar aantrekkelij ke figuur verbergt in een lange broek, die haar slankheid accentueert, of in een minijurk, die voldoende onthult om iedere man met bewondering naar haar lange, sierlijke benen te doen kij ken. De nieuwe wereldkampioene weet dat zij mooi is. „Ik gebruik zelden make-up, ik heb het niet nodig. Zij hebben vaak tegen mij gezegd, dat ik mijn haar moet afknippen. Ik heb het nooit ge daan, ik wil er als een vrouw blijven uitzien, ook in het wielrennen, waar zo velen een andere indruk maken". Audrey Mcelmury is ook een opmer kelijke vrouw. Zij studeerde biochemie aan de Riverside-university in Califor- nië, waar zij vier jaar geleden afstu deerde. In 1966 trouwde zij en ontbrak, nadat zij als Audrey Pfleger deelneem ster was geweest bij de wereldkampioen schappen van 1965 en 1966, bij de titel strijd in Amsterdam van 1967 omdat die te kort vielen na de geboorte van haar zoon Ian. „Hij rijdt nu al op een drie wieler". Wielrennen, zeker voor dames, is in de Verenigde Staten een onbetekenende tak van sport. Voor de meest prominen te vertegenwoordigster van het groepje van misschien honderd hardrijdende dames is het ook geen halszaak. „Wielrennen is voor mij echt niet het belangrijkste dat er op de wereld be staat, maar ik wil er nog een aantal ja ren mee doorgaan in de hoop, dat het ooit nog eens een Olympisch nummer wordt". De wielerbond van de Verenig de Staten is niet zo rijk, dat hij zijn vertegenwoordigsters gratis reis en ver blijf in Brno kan aanbieden. Sprintkam pioene Nancy Burkhardt en Audrey Mcelmury kregen een tegemoetkoming waardoor voor haar de kosten beperkt bleven tot een bedrag van rond de 600 dollar. Een wereldkampioene die geld moet meebrengen en ook niet verwacht een cent voordeel uit haar kampioen schap te kunnen halen. „Dat is geen hoofdzaak. Iedere reis naar Europa is een geweldige belevenis voor mij, om het contact met andere mensen, met andere landen. Wat we hier in Brno hebben meegemaakt, is voor mij een BRNO Een verschrikkelijker we reldkampioenschap op de weg voor da mes is er nog nooit geweest. Het voor de dames afschuwelijk zware parcours vroeg zijn slachtoffers en de regen, die na ruim een uur voorzichtig begon en later in stromen omlaag kwam, veroor zaakte talrijke valpartijen. Uit die slag is een groot wereldkampioene gekomen, de 26-jarige slanke Amerikaanse Audrey McElmury-Pfelger, die alleen met ruim een minuut voorsprong aankwam op de groep waarin de Engelse Bernadette Swinnerton de tweede plaats greep vóór Nina Trofimova uit Rusland en de Belgische Nicole van den Broeck. De zes Nederlandse meisjes hebben hun aandeel in het barre gevecht gehad, maar het complete zestal werd door te genslag en pech kansloos voor de ere plaatsen. De kleine Hennie Hondeveld schokkende ervaring geweest. Je be leeft een stuk van de politieke gebeur tenissen waar je anders alleen maar over hoort en leest". Audrey Mcelmury is Amerikaans baankampioene, maar de strijd om die titel wordt verwerkt als een omnium met sprint waarin zij derde was, ach tervolging die zij won en een wedstrijd over een mijl, waarin zij ook derde werd. „Ik ben veel beter op de baan dan op de weg. Vorig jaar in Rome werd ik in de achtervolging uitgescha keld door Beryl Burton, hier, nadat ik eigenlijk de hele eerste week griep had, verloor ik in de kwartfinales van Kee- tie Hage. Een gouden medaille in de achtervolging had ik niet abnormaal gevonden, maar die van de weg was een complete verrassing voor mij. In Californië heb ik nooit op echt heuvel achtig terrein gereden en fietsen als het regent doen wij helemaal niet. Maar ik heb een voordeel tegenover de ande re meisjes die hier rijden. De meesten zitten verkeerd op hun fiets en ook daardoor zien zij er weining aantrekke lijk uit. Ik rijd in Amerika met man nen, die ik zeer goed partij kan geven en waar ik veel van heb geleerd. In de vierde ronde hier merkte ik voor het eerst, dat ik gemakkelijk kon wegkomen. In de vijfde ronde heb ik het maar weer geprobeerd, vooral om dat ik wist in de sprint nooit te kunnen winnen". Wielrennen is haar sport geworden nadat zij als Amerikaanse studente zes jaar geleden met vakantie naar Europa kwam. „In .tien weken heb ik toen zo'n 6000 kilometer gefietst door Engeland, Noorwegen, Denemarken, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk en misschien nog een paar kleinere landen, die ik vergeten ben." Audrey Mcelmury heeft zaterdag avond in het doodstille Brno, de avond klok is nog steeds van kracht, haar we reldkampioenschap gevierd. Tot laat in de nacht droeg zij trots haar gouden medaille aan het regenbooglint. Zij dronk een glas en rookte een sigaret. „Eigenlijk moest ik het niet doen. Ik weet dat het slecht voor mijn conditie is en ik weet ook, dat ik een slecht voorbeeld geef, juist omdat ik hoop, dat mijn succes een stimulans voor het wielrennen in Amerika zal zijn. Stel je voor dat anderen zeggen: roken en drinken kan nooit zo erg zijn. Zelfs de wereldkampioene doet het". was tenslotte de hoogst geplaatste ate dertiende, maar zij moest de laatste drie en een halve kilometer op 'n volle dig lekke achterband rijden. Het noodlot trof niet alleen Hennie Hondeveld gena deloos, die na de voor haar dramati sche slotfase ook vorig jaar in Imola werd zij door pech in de laatste kilo meters uitgeschakeld hartverscheu rend huilde. Ook de vorige wereldkam pioene, Keetie Hage, werd in kansrijke positie teruggeworpen. Hennie Hondeveld en Keetie Hage maakten deel uit van de groep van zes tien, die in de derde ronde definitief afscheid van de zwakkeren mam. Eefje Helder was na enkele kilometers al weggevallen door een lekke band. Bella Hage, Nelleke van Dijk en Truus Smul ders, die in de beklimmingen net niet meekonden met het veld, dat gewoon lijk door Keetie Hage en Audrey McEl mury werd aangevoerd, hadden geen succes met hun achtervolging door val partijen. Bella Hage en Truus Smul ders stapten af, Nelleke van Dijk vocht net als Eefje Helder tot het bittere ein de. Voor Keetie Hage nam de strijd hal verwege een beslissende wending. Zij was alleen en ongrijpbaar weggespron gen tot een lekke band haar stopte. Op de reservefiets zette Keetie door en nadat zij de derde ronde had voltooid wilde zij bij de Nederlanse post weer van fiets verwisselen. Door verschil in de breedte van de naven tussen het Nederlandse en het Tsjechische mate riaal moest zij echter te lang wachten, verloor de aansluiting met het peloton, sprong weer op de Tsjechische reserve- fiets en stapte enkele kilometers ver der weer af om op haar eigen fiets te kunnen doorgaan. Alles bij elkaar had zij daardoor een achterstand van dertig seconden opge lopen. Geen onoverkomelijke hindernis voor de ijzersterke Zeeuwse, maar toen zij weer bijna bij was, slipte zij na een afdaling in een van de gevaarlijke boch ten en sloeg tegen het spekgladde as falt. Dat was te veel, zelfs voor Keetie Hage. In de tot dertien vrouwen geslon ken kopgroep was Nederland nog slechts door Hennie Hondeveld vertegenwoor digd. Meer toevallig dan opzettelijk test te Audrey McElmury in de voorlaatste ronde de kwaliteit van haar concur rentes. In eigen ritme klimmend reed zij haar concurrentes uit de wielen maar werd ook door een val weer achterhaald. In de laatste ronde reed zij opnieuw met speels gemak weg van iedereen en werd ruim een kwartier la ter gehuldigd als de eerste Amerikaan se wereldkampioene. Uitslag: 1. Audrey McElmury (VS) de 69.705 km in 2 u 4 min. 27 sec. (gem. 33,606 km/u); 2. Bernadette Swinner ton (G. Br.) 2.05,37; 3. Nina Trofimova (Rusl.); 4. Nicole van den Braeck (Belg.); 5. Carla Bosio (It.); 6. Baiiba Caoene (Rusl.); 7. Elisabeth Maffei (It.); 8. Ljoebov Zadoroznaja (Rusl.); 9. Ann Horswell (G. Br.); 10. Valentina Sergejev (Rusl.); 11. Jana Kralova (Tsj. SI.); 12. Marta Tulisova (Tsj. SI.), al len in 2.05,37; 13. Hennie Hondeveld (Ned.) 2.05.58; 14. Christiane Goemine (Belg.) 2.06.57; 15. Patricia Pepper (G. Br.) z.t.; 16. Keetie Hage (Ned.) 2.10.19; 29. Nellie van Dijk op 15 min. 17 sec.; 31. Eefje Helder op 22 min. 7 sec. LOS ANGELES Ruben Olivares te in Los Angeles voor 18.000 toeschou wers wereldkampioen in het bantamge- wicht geworden. De Mexicaanse bok ser versloeg de Australische titelhou der Lionel Rose door ko in de vijfde ronde. De 21-jarige Olivares beheerste het gevecht volkomen. Van de 51 partij en, die de Mexicaan in zijn profloop baan gewonnen heeft, werden er maar liefst 49 door ko beslist. Het was de eer ste maal dat Rose het einde van een ge vecht niet haalde. TWEEDE DIVISIE In de tweede divisie vielen gisteren weinig verrassende uitslagen te noteren. Van kanshebbers voor titel c.q. promotie kan uiteraard in dit prille beginstadium van de competitie nog niet gesproken worden. AGOW stuitte bij ZFC op on overkomelijke moeilijkheden hetgeen in een 2-0 nederlaag resulteerde. Gooi landPEC werd afgelast en EDO en FC VVV sloten in Haarlem een compromis: 0-0. De Limburgse derby Limburgia Pas in de negende ronde werd het ernst in een groepje met Bravenboer, Bergamo, Danguillaume, Perschei, Fabri, Bilsland en later ook nog Mor tensen, Den Hertog, Monsere en San chez. De bewegingsvrijheid was be perkt, men was te bang voor elkaar om te durven doorgaan en kort daarna kregen ook Sanchez en Smith een aan tal jagers, bij wie Leif Mortensen, aan hun wiel. Maar de slag was ontbrand en juist op dat moment zaten de sterkst geachte Nederlanders achterin het veld. In de tiende ronde van bijna veertien kilometer kwam het peloton nog een keer in een geheel bij de hindernissen aan, maar daarna ver brokkelde het veld en alleen Popke Oosterhof was erbij op het moment, dat de beslissende slag viel. Met nog twee volle ronde te rijden had het eerste peloton een achterstand van 46 seconden opgelopen en het twee de gedeelte lag al bijna twee minuten achter. Het eerste tiental was weg en bleef weg. Het verschil groeide, ieder van het tiental had er belang bij, dat niemand van de anderen nog zou kun nen bijkomen. Zeker de Belgen en de Spanjaarden, die ieder met twee man waren vertegenwoordigd. KEETIE HAGE te veel Desondanks liep Leif Mortensen in de voorlaatste omloop weg. De paar honderd meter, die hij klimmend had veroverd, schrompelden op het ge makkelijker stuk van het parcours in een. Maar alle moeilijkheden kwamen nog een keer terug en juist in die zwaarste kilometers toonde Mortensen zich de grootste van de 171 amateurs, die 's morgens waren gestart. In de laatste ronde van veertien kilometer vergrootte hij zijn voorsprong op de andere negen renners van tien secon den tot bijna een minuut. De troostprijs, het zilver, was voor Jean Pierre Monsere, die voor de wed strijd alle steun kreeg toegezegd van Staf van Roosbroeck. Hun samenwer king in de laatste paar honderd meter beroofde o.a. Popke Oosterhof die maar alleen was, van een plaats op het ere podium. Van Roosbroeck trok de sprint aan, Oosterhof zat aan zijn wiel, Mon sere kwam gemakkelijk over Oosterhof heen en sloot voor hen de weg af, voor hij ook Van Roosbroeck passeerde. Een wat bittere troostprijs voor de bijna 21-jarige Jean Pierre Monsere, die in vijf achtereenvolgende kampioenschap pen niet verder kwam dan de tweede plaats. Vóór deze strijd om de wereld titel was hij namelijk drie keer tweede in het Belgische wegkampioenschap voor amateurs en een keer in dat van de Belgische nieuwelingen. OOSTERHOUT 370 zwemmers en zwemsters hebben deelgenomen aan de 3-kilometerwedstrijd in het Wilhelmina- kanaal bij Oosterhout. Dertig procent van de deelnemers moest tengevolge van de slechte weersomstandigheden de stijd voortijdig staken. Uitslagen: dames, 3 km schoolslag: 1. Janus (Heemstede) 57 minuten 02,7 seconden; 2. v. d. Gijn (Amsterdam) 57.36,2; 3. v. Leersum (Rijswijk) 57.59. 3 km vrije slag: 1. Maat (Vlaardin- gen) 45 minuten 59,3 seconden; 2. v. d. Velden (Den Haag) 46.39,2; 3. Jansen (Wychen) 46.49. Heren, 3 km vrije slag: 1. Prins Wassenaar 42 minuten 17,2 seconden; 2. Schouts (Vlaardingen) 42.41,4; 3. Beele (Vlaardingen) 42,46. 3 km schoolslag: 1. Bartelds (Den Haag) 53 minuten 23 seconden; 2. Valk (Vlaardingen) 52.23,2; 3. Elgersma (Zwolle) 53.32.

De Vallei | 1969 | | pagina 9