Veenendaals - dagblad Werven willen Limburgers naar het Westen halen Buiten Geheim document' kwam via de post Gezamenlijk plan voor de strijd tegen Israël NEGERS VORMDEN KNOKPLOEGEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gezamenlijke campagne van 28 scheepsbouwers Telegram van boze hakkers naar staatssecretaris Bankoverval mislukte Israël vreest nieuwe reeks executies SLAPENDE VAANDRIG OVERREDEN WERK VOOR DUIZENDEN OUD-MIJNWERKERS Pleidooi tegen vervuiling Veluwemeer Nieuwe actie tegen Dubcek verwacht Kremlin nodigt Kiesinger uit Vakbondsleider in vrijheid op Curacao Gebruik van ABC-wapens VERSOBERING COMMANDO- OVERDRACHT GEVRAAGD Bosbranden NasserHoessein en Feisal Wisselvallig OMSCHOLING Kolendamp maakt slachtoffer LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES Hoge Veluvve j vroeger II VERGADERING IN ZWOLLE BRIEF PROPAGANDA BOM Man dood onder kantelende vorkheftruck Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 26 AUGUSTUS I969 - 43e JAARGANG no. I99 MAASTRICHT/ROTTERDAM Achtentwintig scheepsbouwers uit de Randstad gaan samen Limburgers werven. Zij kampen met een tekort van tweeduizend tot drieduizend man. Op langere termijn zijn er nog eens twee duizend mensen nodig. Samen hebben zij de Stichting Arbeidsvoorziening Scheepsbouw- en Metaal industrie opgezet, die in Limburg overal oud-mijnwerkers naar het westen moet zien over te halen. Het is de bedoeling dat de Limbur gers met hun gezinnen overkomen. De Stichting verwacht dat daarvoor de no dige medewerking van de overheid wordt verkregen. De werven zitten op het ogenblik goed in de orders. Maar door ernstige onderbezetting (dus: overwerk, uitbe steden van werk) kan de eindprijs van een schip wel met enkele procenten stij gen. Dit verklaart de hartstocht waar mee voorzitter J. U. Smit van de Stich ting zijn wervingscampagne voert. In een voormalig retraitehuis in Spaubeek is een omscholingscentrum ALMELO De dertigjarige mevrouw R. A. Slag- Oesters uit Almelo is het afgelopen weekeinde overleden door ko lendampvergiftiging. Haar man ligt met ernstige vergiftiging in het zieken huis. Het echtpaar had vrijdagmiddag de kolenkachel aangemaakt; de schoor steen bleek echter niet te trekken. De 88-jarige J. J. Vahstal uit Alme lo blijkt dagenlang dood in zijn huis te hebben gelegen. Buren hadden de poli tie gewaarschuwd toen zij de oude man enkele dagen niet hadden gezien. ADVERTENTIE X/ïijn grootvader had altoos een bosje pijpdoorstekers voor het E reinigen der lange gouwenaars achter de kachel hangen en daar lagen verder in een doosje wortel- stukken van de kalmoes, om onder E het werk op te kauwen, want tabak- E j pruimen deed hij niet. Het pijpe- strootje is zeer bruikbaar, want het heeft geen knopen in de stengel. E De weinige bewoners van het hui- E E dige Nationaal Park en omtrek E E hielden zich in 't leven met scha- E penhouden, stroperij en wat bos- E E werk. Veel bezigheid bestond er voor het in diepe afzondering en op E schrale bodem wonende volk niet. Zelden kwam het tot matige wel- E E stand en van enig vertier viel noch E E in de eenzaamheid, noch in de E E buurtschap wat te bespeuren. De E koekoek riep de mensen wakker bij E 't ochtendkrieken en als het rood- E E borstje zijn avondlied deed horen, E 5 kroop men op het harde leger van S heitwijgen of roggestro. Alevel E E waren ze tevreden, keken met ver- E E heugde ogen naar het wit-rose E bloeisel van de boekweit, lieten een E magere korenaar voldaan door de E hand glijden, zagen verblijd toe, E E hoe het varken groeide, .tuurden" E een mager koetje op de wegberm E en voelden dankbaarheid, indien E zon en regen elkaar gelijkelijk af- E wisselden. Alles bewoog zich toen- E E maals om akkerbouw en vee, huis E en haard, zodat ze geen tijd hadden E om naar de boomleeuwerik te luis- E E teren en evenmin om de rouwman- E E tel te bekijken die boven het gouden E Sint-Janskruid schommeldede bloeiende hei had uitsluitend hun E E interesse wegens de te verwachten E E honing opbreng st. Vele van hun be- E scheiden akkers zijn reeds lang aan de vergetelheid prijsgegeven en E meestal opgegaan in bos, zoals E E rondom de Pampel en langs de E voet van de Franse Berg geschied- E de. We kennen het oude wereldje op de meeste plaatsen niet eens meer E E terug. E E 26 aug. 1969 A. B. WIGMAN s gesticht. Verdere opleiding volgt op de werven zelf. Enkele maanden geleden is al een eerste proef met de werving genomen: van de honderd sollicitanten kwam de helft in aanmerking voor een functie. Een kwart van de sollicitanten kwam echter maar uit de mijnen. De heer Sit verwacht overigens „geen wonderen" van de campagne. Hij houdt het voorlopig op 200 man per jaar. Wellicht dat de mijnnota, die op komst is verandering in die schatting kan brengen. Aangenomen wordt dat deze een programma voor een snellere slui ting van de Nederlandse mijnen zal be vatten. In Maastricht woedt een brood- oorlogeen van de strijdende partijen bood gisteren zelfs een brood, te koop aan voor een cent. Men moest er dan wel een pond kaas bij kopen. ZWOLLE Ongeveer duizend bak kers uit het noorden en oosten des lands hebben in een telegram aan de staatssecretaris van Economische Za ken geprotesteerd tegen de manier waarop de regeling voor de minimum- broodprijs wordt uitgevoerd. De bakkers belegden gisteren, buiten de Nederlandse bakkersbond om, een protestvergadering in Zwolle. De vice-voorzitter van de bond, de heer R. J. van Ark uit Epe, was een van de initiatiefnemers van deze ver gadering. Zij werd gehouden omdat er, volgens hem, ondanks veel gepraat nog geen enkel resultaat bereikt is. De grie ven van de bakkers richten zich voor namelijk tegen de ontheffingsmogelijk heid, die in de regeling is opgenomen. Daardoor blijkt het mogelijk dat groot winkelbedrijven het brood toch als lok artikel gebruiken en tegen stuntprijzen verkopen. Dat werd tijdens de vergadering ge- DEN HAAG Ir. S. A. Posthumus, Tweede-Kamerlid voor de Partij van de Arbeid, heeft de ministers van Ver keer en Waterstaat, van Cultuur, Re- creati een Maatschappelijk Werk, van Binnenlandse Zaken en de staatssecre taris van Volksgezondheid schriftelijke vragen gesteld over de vervuiling van het Veluwemeer. „Is het waar", zo wil hij weten, „dat de watervervuiling in dit meer aanlei ding geeft tot grote bezorgdheid, met name gezien het feit dat vele recrean ten aan het strand van het meer zwem men en baden?" Ir. Posthumus informeert er naar welke instantie, of welke instanties, verantwoordelijk is/zijn voor de kwa liteit van het water en welke maatre gelen door deze instantie of instanties genomen zijn om zo spoedig mogelijk tot een betere situatie te komen. PRAAG Het Praagse avondblad „Vecerni Praha" heeft gemeld, dat plaatselijke afdelingen van de commu nistische partij in Tsjecho-Slowakye gisteren in resoluties de krachtige hou ding hebben goedgekeurd, die door de Tsjechoslowaakse overheid is aangeno men tijdens de recente ongeregeldhe den in Praag en Brno, die verband hielden met het feit, dat een jaar gele den troepen van het Warsehau-pact Tsjecho-Slowakije binnenvielen. Voor het eerst wordt in deze resolu ties de naam van Josef Smrkofsky ge noemd. Smrkofsky was een van de krachtigste medestanders van de voor malige Tsjechoslowaakse partijleider Dubcek tijdens het liberalisatieproces van vorig jaar in Tsjecho-Slowakije. In de resoluties van gisteren, waarin de harde lijn van partijleider Husak wordt gesteund, wordt de onrust van vorige week teruggevoerd tot de perio de waarin Dubcek partijleider was. Waarnemers menen thans, dat Dubcek en Smrkofsky persoonlijk aangevallen zullen worden tijdens de bijeenkomst over ongeveer twee weken van het cen trale comité van de communistische partij. illustreerd met een recent voorbeeld: een bedrijf in Maastricht verkocht en kele dagen geleden brood voor één cent op voorwaarde, dat tegelijk een pond kaas werd gekocht. In een telegram dringen de bakkers er dan ook bij de staatssecretaris op aan, dat de minimumregeling, vooral wat dc ontheffingen betreft, zo spoedig mogelijk wordt gewijzeigd. BONN Naar van betrouwbare zij de in Bonn wordt vernomen, hebben de Russen onlangs kanselier Kiesinger ge vraagd of hij een uitnodiging tot een be zoek aan Moskou zou aanvaarden, voor of na de Westduitse verkiezingen van 28 september. Uit dezelfde bron ver luidt, dat Kiesinger besloten heeft niet voor de verkiezingen te gaan. WILLEMSTAD üe Curacaose vak bondsleider E. Ong u Rwie is gisteren vrijgelaten. Hij was samen met de vak bondsleider W. (Papa) Godett begin vorige week gearresteerd, beschuldigd van opruiing. De heer Godett blgft nog opgesloten. Na de arrestatie van de twee vak bondsleiders waren op Curagao grote spanningen ontstaan. De heer Ong a Kwie, die in tegenstelling tot de heer Godett als gematigd bekend staat, had daarop vanuit de cel de bevolking opge roepen tot een kalme houding. Zijn raadsman had beroep aangete kend tegen zijn opsluiting. In strijd met de verwachtingen op Curasao, besloot de rechter gistermiddag het arrest niet te verlengen. ÜONN Een afschrift van een zo- genaamd geheim plan onder het codenummer 101, is over de post aan redacties van verscheidene Europese tijdschriften (in Frankrijk, Italië, Enge land en West-Duitsland) gezonden. Een van deze tijdschriften is het Westduitse blad Stern. Het plan heeft betrekking op het gebruik in West- en Centraal-Euro- pa van kernwapens, biologische en bac teriologische wapens in geval van een oorlog. Stem schrijft in een artikel, dat het blad het „Plan 101" aan iemand van 't hoofdkwartier van de NAVO te Cas- teau, bij Brussel, heeft gezonder voor een onderzoek. Deze functionaris had verklaard, dat het document echt zou kunnen zijn. Andere autoriteiten van de NAVO hadden evenwel nog nimmer kennis genomen van het bestaan van 't zogenaamde „Plan 101". Stem heeft z'n onderzoek voortgezet in Amerikaan se militaire kringen in West-Duitsland. In een begeleidende brief bij het toe gezonden document heeft het, dat de afzender gehandeld heeft op verzoek van zijn vriend generaal Horst Wend land, plaatsvervangend hoofd van de Westduitse inlichtingendienst, die zich 8 oktober 1968 van het leven beroofde. In de brief aan Stern wordt verder ge zegd, dat Wendland toegang had tot ge heime documenten; de inhoud ervan had bijzonder veel indruk op de gene raal gemaakt. Deze documenten hadden hem. Wendland, de indruk gegeven, dat de Amerikanen gebruik zouden kunnen maken van ABC-wapenen. Daarom zou Wendland de onbekende afzender van de brief aan Stern verzocht hebben, ze kere documenten bekend te maken wan neer 't ogenblik daarvoor gekomen zou zijn. Onder deze documenten bevond zich het plan 101. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft geweigerd commentaar te geven over het bestaan van een geheim plan over het gebruik van chemische en bacteriologische wapens in Europa. In officiële Amerikaanse kringen herin nert men eraan, dat het ministerie on langs heeft verzekerd dat er in geen en kel land buiten de Verenigde Staten Amerikaanse bacteriologische wapens zijn opgeslagen. Wat betreft de chemi sche wapens heeft Washington al dik wijls de verzekering gegeven dat de VS ze niet zullen gebruiken, tenzij een vijandelijk land dit wel zou doen, aldus deze kringen. DEN HAAG De heer E. R. Wicl- draaijer. lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, vindt dat het tijd wordt om commando overdrachten bij de krijgsmacht in alle eenvoud en soberheid te doen plaats hebben. Hij heeft zich tot de minister van de fensie gericht met de schriftelijke vraag of do „fly past" van 27 vliegtuigen bij de overdracht van het commando over de luchtmachtopleidingen, op 30 mei j.l. moet worden gekwalificeerd als mi litaire folklore, militaire traditie of als iets van nog een diepere betekenis. De heer Wieldraaijer wenst te verne men of voorafgaande aan deze over dracht een kritische beschouwing heeft plaats gehad van de zin der bezighe den, die daarbij moesten worden ver richt en of daarbij ook het kostenaspect in overweging is geweest. EEMNES Twee mannen in de leeftijd van 20 tot 25 jaar hebben van morgen om ongeveer half tien een ge wapende overval gepleegd op de Boe renleenbank in Eemnes. De overval lers, waarvan er een gewapend was. moesten zonder buit weer vluchten, om dat het personeel van de bank tijdig de alarmschei in werking had gesteld. De jongemannen vluchtten in een grijze Citroën ID, waarin nog twee jongelui zaten. Alle vier de daders zijn langharigen, tussen de 20 en 25 jaar. Een hunner droeg een groen militair jack en was gewapend met een pistool. Drie kwartier na de overval zijn de daders gesignaleerd in de omgeving van Baarn en de Lage Vuursche. De Rijksweg 1 van Amsterdam naar Hoe velaken en de toegangswegen naar het Gooi, Soest, Baarn, Amersfoort en de polders rondom Eemnes werden door de Rijks- en gemeentepolitie afgezet. Bij een sigarenwinkel aan de Koemarkt in Purmerend heeft een jon geman maandagmiddag kans gezien f 1300 uit de kassa weg te nemen. Hij wilde op een voor de winkel staande bromfiets vluchten, maar viel en moest de bromfiets, die in Purmerend gesto len was achterlaten. NICE Op de heuvels achter Can nes woedden gisteren drie nieuwe bos branden. Reddingsploegen en vliegtui gen konden de branden bedwingen; el ders aan de Rivièra hebben tijdens het weekeinde hevige branden 4000 ha bos verwoest. Men vreest dat het vuur weer zal oplaaien als de mistral, de harde wind uit het noorden, weer op steekt. DEN HAAG Tijdens een militaire oefening in West-Duitsland is gister avond dc 25-jarige ongehuwde dienst plichtige vaandrig F. W. S. J. de Visser uit Barneveld om het leven gekomen. Hij werd, terwijl hij in een slaapzak lag te slapen, overreden door een mili taire vrachtauto. Levensgevaarlijk gewond werd hij naar een ziekenhuis in Hildesheim ver voerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. Het slachtoffer behoorde tot het 13de Pantser Infanterie Bataljon. De Koninklijke Marechaussee stelt een onderzoek in naar het gebeurde. CAIRO President Nasser heelt aan koning Hoessein van Jordanië een uit vier punten bestaand plan voor de strijd tegen Israël aangeboden. Dit is vandaag meegedeeld door het Egyptische blad Al Ahram. Dit plan zou de volgende punten omvatten 1. Mobilisatie door alle Arabische landen van alle strijdkrachten waar over zij kunnen beschikken voor de strijd tegen Israël: 2. Samenwerking lussen alle buur landen van Israël of tussen de landen die troepen aan het Israëlische front hebben; 3. Het houden van een Arabische top conferentie; 4. Het houden van een Islamitische topconferentie. Koning Hoessein had reeds eerder een Arabische topconferentie voorge steld, terwijl koning Feisal van Saoedie- Arabië Nasser om een topconferentie van de Islamitische landen had ge vraagd. Een en ander is in het hoofdkwartier van de Arabische Liga in Cairo bespro ken op de kleine Arabische topconfe rentie, die naar aanleiding van de brand in de Al-Aksamoskee in Jeruza lem in Cairo is georganiseerd. Alle Arabische landen nemen eraan deel. Twaalf zijn door hun ministers van Buitenlandse Zaken vertegenwoordigd, twee (Marokko en Jemen) door de am bassadeurs. De leiders van de Pales tijnse bevrijdingsbeweging zijn er ook. In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad der V.N. heeft de Is raëlische permanente afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Tekoah, er de nadruk op gelegd, dat de Al-Ak samoskee in Jeruzalem onder uitslui tend beheer en bewaking staat van een mohammedaans lichaam, de Wakf. Tekoah herinnert er tevens aan, dat het tot de politiek van de Is raëlische regering behoort, de bewa king van de heilige plaatsen in Jeru zalem over te laten aan de betrok ken geloofsgroepen en de vrije toe gang tot die plaatsen te waarborgen. In zijn brief zegt dc Israëlische verte genwoordiger ook, dat het proces te gen de Australiër, die gearresteerd werd op grond van inlichtingen, die door Mohammedaanse wakers in dienst van de Wakf, verstrekt werden, openbaar zal zijn on toegankelijk voor waarnemers uit alle landen en van al le gezindten. De Israëlische regering is verder be reid de Wakf alle technische en mate riële steun te verlenen, waaraan zij behoefte zou kunnen hebben voor het herstel van de schade toegebracht aan de moskee. In het Israëlische schrijven wordt verklaard, dat de mohammedaanse be volking van Jeruzalem blijk heeft gege ven van een prijzenswaardig gevoel van verantwoordelijkheid, aangezien dc rust snel hersteld kon worden en de al leszins begrijpelijke motie na de brand stichting niet tot ernstige ongeregeldhe den in Jeruzalem heeft geleid. Israël vindt het daarom zo betreu renswaardig, aldus de Israëlische brief, „dat zekere Arabische regerin gen getracht hebben het incident met de moskee voor politieke propaganda doeleinden uit te buiten". Wat Israël nog onvergeeflijker vindt is, „dat men gepoogd heeft de hartstochten in de mohammedaanse wereld te doen op laaien en de haat aan te wakkeren." Pittsburg (Pennsylvania)Militante leden van diverse organisaties voor gelijke burgerrechten in de Verenigde Staten hebben knokploegen gevormd, die op het ogenblik geregeld verschijnen bij bouwwerken, waar te weinig werk aan negers zou worden gegeven. Op de foto: een van deze knokploegen bij de bouw van een stadion in Pitts burg. De bouwvakkers namen toen maar een dag vrij om een botsing met de militante negers te voorkomen Michael Dennis Rohen, de 28-jarige Australir die bekend heeft de Al-Aksa moskee in Jeruzalem in brand gesto ken te hebben, zal vóór half septem ber terecht staan. Hij kan veroordeeld worden tot een gevangenisstraf van 15 jaar voor moedwillige brandstichting en tot nog eens tien jaar voor poging tot brandstichting tien dagen daarvoor. De Israëlische minister van Vervoer, Mosje Carmel, heeft de Arabieren la ten weten, dat hun kantoren even kwetsbaar zijn als de „Zim Israëli Na vigation Cy" in Londen waar maandag een bom ontplofte. Hij verklaarde dat de Arabieren niet kunnen verwachten, dat zij in alle rust en veiligheid op hun kantoren in de wereld kunnen blijven zitten als de vei ligheid op de Israëlische bureaus niet gewaarborgd is. Twee vrouwen liepen bij de aanslag in Londen verwondingen op. In een synagoge in Boedapest is zondag brand uitgebroken. Het vuur kon snel worden geblust. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Synagogen en huizen van Joden in Turkije staan onder politiebewaking, nadat zondag een bomaanslag op hot Israëlische paviljoen op een internatio nale tentoonstelling in Izmir mislukte. De Veiligheidsraad zal vandaag om 21 uur bijeenkomen om het debat over de Israëlische en Libanese klachten in zake agressie voort te zetten. JERUZALEM De Israëlische re gering heeft in een verklaring gewaar schuwd, dat de terechtstelling wegens spionage in Bagdad van 15 mensen de voorbode van een nieuwe reeks op hangingen. In de verklaring wordt een beroep op staatslieden, godsdienstige en inter nationale organisaties gedaan om vlug te handelen om „deze golf van terreur en haat" tegen te houden. Snelle actie zou „de Joodse gemeenschappen in Irak, Syrië en Egypte in staat stellen deze landen te verlaten, waar zij worden vastgehouden als onderdrukte gijze laars". De Nederlandse Zionistenbond, het Nederlands Israëlisch kerkgenootschap, het Portugees Israëlisch kerkgenoot schap en het Verbond v'an liberale re ligieuze Joden in Nederland, hebben een communiqué uitgegeven, waarin zij meedelen met ontzetting vernomen te hebben dat het regime in Irak op nieuw vijftien mensen ter dood heeft doen brengen. Een behoorlijk proces was hun niet gegund, aldus het com muniqué. Deze „justitiële moorden" hebben uitsluitend ten doel de aan dacht van de bevolking van Irak af te leiden van de grote binnenlandse moei lijkheden. Onze organisatie wil ander maal met grote overtuiging protesteren tegen deze gruweldaden. Wij doen een dringend beroep op alle Nederlanders om zich aan te sluiten bij ons protest, opdat er aan dit moorden een einde komt, aldus besluit het communiqué. Paus Paulus heeft getracht to bemid delen ten gunste van de vijftien in Bagdad wegens spionage terechtgestel de mensen, aldus de „Osservatore Ro mano". Volgens het blad had de apos tolisch nuntius in Bagdad een verzoek om clementie bij de Iraakse autoritei ten ingediend. UTRECHT De heer J. A. C. van Schaik (36) uit Cothen is maandagmid dag om het leven gekomen, toen op het terrein van de Vrumona Vruchtendran- kenfabriek in Bunnik twee vorkhef trucks met elkaar in botsing kwamen. De heer Van Schaik, die de ene be stuurde, sprong naar beneden vlak voordat zijn vorkheftruck kantelde. Hij kwam onder het gevaarte terecht en was op slag dood. Een krachtig hogedrukgebied handhaaft zich reeds geruime tijd boven de Oceaan tussen Ierland en J de Azoren. In de stroming daarom- heen trekken storingen mee, die het weer in ons land beïnvloeden. en Midden-Europa bepalen. Een frontale storing, die gisteren ons land passeerde, strekt zich thans uit van Denemarken naar het Al- j pengebied. Een volgend frontaal systeem, dat zich over de Britse eilanden naar het zuiden uitstrekt, l dringt geleidelijk in de richting van het vasteland van Europa op. Het zal het komende etmaal ook hte weer in ons land beïnvloeden. Morgen: zon op 05.43, onder 19.39, maan op 19.50, onder 05.21. A

De Vallei | 1969 | | pagina 1