„Als brandweerman denk je wel eens: ik hoop dat ergens brand uitbreekt Moeders als „klaar-overs" op gevaarlijk kruispunt K. Huiskamp komt toch Frontale botsing: één dode en twee zwaar gewonden naar Veenendaal Rijksweg in Eist krijgt een nieuw wegdek Veel valpartijen in zesde rit Midden-Nederlandcompetitie Aan conditie worden hoge eisen gesteld Feike Asma besluit serie concerten in O.kerk Ede Veiligheid van schooljeugd was al lang in gevaar Ravage op prov. weg ii? Renswoude Onder-cdt. J. Kleyer (75) verliet Veenendaalse Korps WIELRENNEN Voorsprong Uitslagen Veel geslaagden Dame keek te veel achterom GROTE BRAND UTRVST1NG Leersumse politie: We hebben niet voldoende personeel Personeel Verschillend Ook 2e voorzitter DINSDAG tt AUGUSTUS 1969 VEENENDAAL „Als brandweerman denk je wel eensik hoop dat er ergens brand uitbreekt. Die gedachte zal een buitenstaander wellicht vreemd in de oren klinken, maar er schuilen beslist geen verkeerde be doelingen achter. Integendeel, ik geloof dat het eerder getuigt van een liefde voor het brandweerwezen". Aan het woord is de 75-jarige ex-on dercommandant van de Veenendaalse vrijwillige brandweer, de heer H. Kleyer, die vorige week afscheid heeft genomen van zijn korps. „Na tuurlijk wens je als goed brandweerman niemand brand toe. Het inci dentele verlangen naar een brandje, dat iedere spuitgast wel eens heeft, is daarom geloof ik eerder een verlangen om kennis en paraatheid in de praktijk te tonen. Als lid van de brandweer beteken je namelijk een uit daging voor jezelf", aldus de heer Kleyer, die zegt met weemoed zijn uniform voor goed aan de kapstok te hebben gehangen. Met genoegen denkt de ex-onder commandant van de Veenendaal se brandweer terug aan vroeger. Vooral aan de veertiger en vijf tiger jaren heeft hij prettige her inneringen overgehouden. „Ik weet niet precies hoe ik het onder woor den moet brengen om het huidige korps niet te krenken", zegt hij „maar ik geloof dat vroeger de sfeer gezelliger was. Niet dat het tegenwoordig bij het korps aan sfeer ontbreekt. Nee, beslist niet, maar het was vroeger anders, ge moedelijker geloof ik". De heer Kleyer is ruim 39 jaar bij de brandweer geweest en heeft daar, zoals hij zelf zegt, geen minuut spijt van gehad. Sinds 1 oktober 1955 was hij onder-commandant. Als gemeenteopzichter werd de heer Kleyer al direct bij de oprichting van de Veenendaalse vrijwillige brandwee betrokken. „Eigenlijk was het korps een voortzetting van de zogenaamde „boortjes brandweer", die bestond uit de ge goede lui. De heer T. Jarings, de voormalige directeur van gemeen tewerken, was onze eerste com mandant en hij koos mij als zijn rechterhand. Toen moest er ge werkt worden om het materiaal bij elkaar te krijgen. In feite was er niets en daarom begonnen we met het maken van karretjes voor achter de fiets. Er werden spuiten op gemonteerd, die nog op de waterleiding moesten worden aan gesloten. Als je nu nog aan de primitieve toestanden denkt lopen de rillingen je over het lijf", merkt de heer Kleyer op. Als de heer Kleyer over vroeger spreekt, blijft hij lang stilstaan bij de grote brand, die in de der tiger jaren de VSW teisterde. „Drie dagen en nachten zijn we in de weer geweest. Ja, het was on getwijfeld één van de grootste branden, die ik in mijn loopbaan heb meegemaakt", zegt hij. Een van de geschenken, die dc on der-commandant bij zijn afscheid hefft gekregen is een schilderij, dat de brand bij de VSW voorstelt, het heeft inmiddels al een fraai plaatsje gekregen in de woonka mer en het zal de heer Kleyer on getwijfeld nog vaak herinneren aan de brand, maar bovenal aan de brandweer, waarvan hq zolang deel heeft uitgemaakt. In een gesprek met de heer Kleyer komen bij de spuitgast vele her inneringen boven. Uit de tijd, dat het materiaal nog schaars was stamt de volgende: „Kort na de oprichting van ons korps zag ik bij een garage het onderstel staan van een oude T-Ford. Ik dacht dat is wat voor de brandweer. Na overleg met commandant Jarings werd besloten het onderstel te ko pen. We moesten er 50 gulden voor betalen. In mijn vrije tijd heb ik samen met enkele anderen op het onderstel 'n juweel van een brand weerwagen gebouwd en daarmee was de Veenendaalse brandweer mobiel. Later we hebben de au to zeker 10 jaar met succes ge bruikt bracht de eerste Veenen daalse brandweerwagen op een verkoping nog f 610,- op Tegenwordig is de uitrusting van de Veenendaalse brandweer, volgens de heer Kleyer, niet meer te ver gelijken met vroeger. „We hebben het beste van het beste en ik durf te zeggen, dat we op het gebied van het materiaal voor geen enkel ander korps behoeven onder te doen. We kunnen concurreren met iedere willekeurige beroepsbrand weer. Aan burgemeester Hazen berg hebben we wat dat betreft veel te danken. Hij zei altijd: „Als je maar denkt dat je ander of beter materiaal nodig hebt, moet je het kopen". Dat de heer Kleyer nog graag bij de brandweer zou zijn gebleven, wordt in een gesprek met hem duidelijk. Toch zegt hij: „Ik ben vrijwillig weggegaan, omdat ik vind dat de jongeren het nu maar moe ten overnemen. Bovendien is 75 jaar voor een brandweerman ei genlijk een te hoge leeftijd. Aan je conditie worden hoge eisen ge steld en wanneer je voelt dat dit te veel wordt moet je ermee stop pen anders heeft de brandweer er eerder nadeel van dan voordeel". Desalniettemin kondigt de heer Kleyer aan bij branden nog zoveel mogelijk aanwezig te zullen zijn. „Adviezen kunnen ze tenslotte al tijd gebruiken..." LEERSUM „De gemeente kan wel geld uitgeven voor een mooie tennis baan en voor een duur zwembad, maar voor de veiligheid van onze kinderen is geen geld. Ik vind dit erg. Er is in Leersum al zo veel gesproken over over steekplaatsen voor de schoolkinderen. Op de hearings in de raadsvergaderin gen enz. En wat gebeurt er Niets Mevrouw Schuijt uit Leersum steekt haar bezwaren niet onder stoelen of ban ken. Zij is het. volgens haar, beu. „Zorgt de gemeente niet voor de veiligheid van onze kinderen en heeft de po litie geen tijd om er naar te kijken, dan doen we het zelf". De kordate huis vrouw, moeder van twee kinderen van 6 en 4 jaar, heeft op de Leersumse scho len samen met mevrouw Luitse een folder verspreid. In dit schrijven, gericht aan de ouders van schoolgaande kinderen, staat dat vanaf 22 augustus een huismoeder 4 maal per dag de kinderen bij de Lombok laan de Rijksstraatweg helpt oversteken. De moeder is gemachtigd om daar voor eventueel het verkeer stil te leggen. K. HUISKAMP nu toch VEENENDAAL De Rotterdamse commissaris van politie, de heer K. Huiskamp, die zijn benoeming tot hoofdinspecteur-korpschef van ge meentepolitie te Veenendaal niet aan nam, omdat de gemeente geen geschik te huisvesting kon vinden komt toch naar Veenendaal. Behoudens goedkeu ring door de raad zal de gemeente een woning kopen aan de Schimmelpen- ninckstraat, waarin de heer Huiskamp zich mettertijd zal vestigen. EDE De negende en tevens laat ste zomeravondorgelbespeling van dit vakantieseizoen wordt woensdagavond in de oude kerk van Ede door Feike Asma uitgevoerd. Het kleine comité or gelconcerten Ede, dat ook dit jaar het initiatief nam tot deze orgelavonden kan wederom op zeer geslaagde avonden te rugzien. Niet minder dan 8 woensdag avonden achtereen werd de moeite be loond door een grote belangstelling van vakantiegangers en inwoners van Ede en wijde omgeving. De verwachting is zeker gewettigd, dat voor de laatste bespeling in dit sei zoen weer velen aanwezig zullen zijn om te genieten van de stemmingsvolle voordracht van de internationaal be kende kerk en concertorganist Feike Asma uit Maassluis op het prachtige orgel in de Oude kerk van Ede. Het is een goede gedachte geweest de bezoekers evenals voorgaande ja ren verzoeknummers te laten opge ven. Zeer velen hebben gebruik gemaakt van deze gelegenheid één of meer ver zoeknummers op te geven. Indien ech ter alle verzoeken konden worden inge willigd, zouden zeker de programma's van meer dan tien orgelbespelingen kunnen worden gevuld. Daarom heeft Feike Asma een keuze gedaan en een verantwoord programma samengesteld. Vorige jaren hebben deze avonden alle succes geoogst. Het comité is verheugd dat zovelen de orgelavonden bezoeken; vooral ook de jongeren hebben hierin een groot aandeel. Een recensent schreef eens: „En dan blijft als verheugend element in onze herinnering aan dit alles, de grote, dankbare opkomst van het talrijke pu bliek, een verschijnsel dat men niet hoog genoeg kan waarderen". Het door de heer Asma samengestel de programma is als volgt: 1. Orgelhymne van Jan Zwart, („Wilt heden nu treden voor God den Heere"); 2. Passacaglia in cmoll van Joh. Seb. Bach; 3a. Larghetto van A. Corelli; b. Gavotte van G. B. Martini; 4. Scherzo Symphonique van Alexan dre Guilmant; 5. Choral II in b-mineur van César Franck; 6. Incantation pur un jour saint van Jean Langlais; 7a. Orgelkoraal Psalm 90 vers I van Feike Asma, („Gij zijt, o heer, van d' allervroegste jaren"); b. Finale Psalm 72 vers 7 „Laat ons de grote naam bezingen" met samen zang. Het concert begint om 8 uur, de kerk is open om half acht. Toegangsbewij zen a f 1,50 voor militairen en kinderen f 1 zijn incl. programma des avonds aan de kerk verkrijgbaar. Als eerste daad belden ze de plaatse lijke politie op of deze toe wilde zien op het oversteken van de jeugd. Commen taar van de politie: „We kunnen dit niet doen, want we hebben niet voldoen de personeel". Wel gaf de politie de da mes toestemming om voor klaarover te gaan spelen. Vorige week stelde de raad een krediet beschikbaar van f 130 voor de aanschaf van twee gele jassen. Dit was voor de twee dames een verheugend begin. Na de folder op de scholen ging het initiatief pas goed werken. In deze folder staat ook een oproep aan andere moeders. „Zijn er misschien meer moeders die bereid zijn en gele genheid hebben de schoolkinderen te helpen oversteken?" Deze zin is door al le ouders goed gelezen, want inmiddels is het aantal vrijwilligers gestegen tot 9 dames. Mevrouw Schuijt ziet dit aantal graag nog uitgebreid. Mevrouw Schuijt wil een soort wissel- dienst instellen en werken met een roos ter, zodat elke moeder precies weet wanneer ze zich moet verkleden als klaarover. Het plan van het actiecomité is om een instructie-avond te beleggen, met de moeders. Mevrouw Schuijt zag dit initiatief het liefst uitgaan van de politie, maar die heeft tot nog toe hierop niet gereageerd. Komt deze reactie niet gauw dan zul len de dames zich genoodzaakt zien ook dit initiatief zelf te nemen. Mevrouw Schuijt is over de houding van de poli tie enorm ontstemd. „Vanaf 11 augustus was de politie van onze plannen op de hoogte. Het zou een kleine moeite zijn eens een kijkje te komen nemen en de dames eventueel aanwijzingen te ge ven." Een groot probleem dat zich voordoet is het feit dat de scholen in Leersum op verschillende tijden beginnen en uit gaan. Mevrouw Schuijt is van mening ELST In opdracht van de Rijks waterstaat is dezer dagen een aan vang gemaakt met de reconstructie van de Rijksstraatweg te Eist. Het doel van deze verbetering is een per fecte afvloeiing van het hemelwater te bewerkstelligen. Voorheen ontstonden er na een flinke regenbui diepe plas sen, waarvan de ongelijkmatige lig ging van het fietspad en de slechte af voer van het water de oorzaak waren. Vooral in de nabijheid van het post kantoor is al heel wat wateroverlast ontstaan. Als er auto's doorreden, spat te het water metershoog op, terwijl de fietsers en bromfietsers er de voorkeur aan gaven met een boog om de plas sen heen te rijden om een nat pak te voorkomen. Over de situatie is door de aanwonen- de van de Rijksstraatweg jarenlang steen en been geklaagd. Het was in vele gevallen bijna niet mogelijk van af de straat op de normale manier een huis te bereiken. Het werk wordt uitgevoerd door N.V Henzen te Eist. Vanaf de Gemeeente- lijke Begraafplaats tot de Veenendaal- setraat lengte ca 700 meter) wordt in eerste instantie een deklaag samen gesteld uit grindafval en teer van twee decimeter dik aangebracht. Ook het rijwielpad wordt geheel gereconstrueerd. De rioolbuizen zullen worden verlegd tot de uiterste zijden van het fietspad. Na reconstructie van de riolering en het aanbrengen van de ruwe deklaag wordt een dunnere z.g. toplaag aange bracht, die is samengesteld uit fijn grind en teer. De oppervlaktebehandeling van de Rijksstraatweg neemt ca. 3 weken in beslag. Het werk geschiedt zodanig dat het verkeer niet behoeft te worden om geleid. Mevrouw Schuyt, de onbezoldigde agente van Leersum. dat de hoofden van de 4 scholen samen eens rond de tafel moeten gaan zitten en dezelfde schooltijden moeten invoe ren. Ook de vakanties zouden gezamen lijk moeten worden vastgesteld. „Maar," zegt ze ontmoedigd, „dat zal in Leer sum niet meevallen." De onbezoldigde agente van Leersum is aan haar taak begonnen. Van de ou ders en van enkele hoofden van scho len in Leersum heeft zij inmiddels leu ke reacties ontvangen. „Ja", zegt ze, „het is een enorme opgave, maar het is in het belang van de veiligheid voor onze kinderen". ELST In het verslag van de jaar vergadering van v.v. Oranje Wit dat 20 aug. j.I. in de Vallei gepubliceerd werd is per abuis verzuimd té vermelden, flat de heer G. G. v. Veenendaal tot twee de voorzitter werd gekozen. CULEMBORG Onder bijzonder slechte weersomstandigheden hetgeen ook wel duidelijk tot uiting kwam in de belangstelling van de kant van de ren ners werd in het Industriekwartier in Culemborg de gezamenlijke competi tie Midden-Nederland voortgezet met de zesde rit. Door het natte wegdek wa ren er nogal wat valpartijen, maar meer dan enkele ontvellingen veroorzaak ten die gelukkig niet. Was het bij de veteranen Gerrit Rut- tenberg, die een lange solo reed, bij de nieuwelingen deed Jan Blokland (van de organiserende vereniging) van zich spreken door het gehele veld te dubbelen. Bij de amateurs ontstond een kop groep, maar door een valpartij ver dwenen er 3 van de 7 renners, waarna ook de kopgroep weer uiteenviel met vooruit uiteindelijk Jan Sandbrink; Leo Stapelbroek en Piet Kentie. Bij de adspiranten draaide het op een massaspurt uit, die natuurlijk door Jan Pindus werd gewonnen. De strijd in de hoofdklasse (die der amateurs) werd ingeleid door Jan Sand brink die, actief als altijd een kleine voorsprong nam. Later kwamen er nog 6 renners bij onder wie Teus Valken burg, Henk van Velzen en Leo Stapel broek. „Amersfoort" was daarmee goed vertegenwoordigd. Lijstaanvoerder Aart-Jan Schurink kreeg geen kans om zich uit het peloton los te maken. Vooraan gebeurde nogal het een en ander. Eerst de valpartij, waarvan ook Henk van Velzen het slachtoffer werd en later de terugval van Teus Valkenburg en Piet Kentie. Sandbrink en Stapelbroek ogen schijnlijk dus sterk aan de winnende hand, maar daar stak Piet Kentie (de onverzettelijke „Jan van Arckel"-ren- ner) een stokje voor, want hij loste Teus en ging alleen op de 2 koplopers af. In de eindspurt moest hij echter in Jan Sandbrink zijn meerdere erken nen. Leo Stapelbroek werd 3e en Aart- Jan Schurink 7e, achter de spurtwin naar van de groep, Cor Rutgers. Bij de nieuwelingen was het vooral Jan Blokland, die een „one-man-show" opvoerde, maar ook Jan Fresen reed een mooie rit. Hij bleef op de 2e plaats, ver voor het peloton, waarin Mees Wa- gensveld en Jan Zwaagman zich be vonden. Bij de adspiranten wist Dick van de Burgwal naar een 2e plaats te spurten. Volledige uitslagen amateurs: 1. Jan Sandbrink (AMF), 2. P. Kentie, 3. Leo Stapelbroek (AMF), 4. A. v.d. Ploeg, 5. J. v. Ingen, 6. C. Rutgers, 7. Aart- Jan Schurink (AMF), 8. P. v. Lith, 9. C. Alberts, 10. R. Hees. 11. H. v. Dijk, 12 W. Schaefer. Nieuwelingen: 1. J. Blokland, 2. J. Fresen, 3. J. Mocking, 4. T. Lankreijer, 5. v.d. Linden, 6. Jan Zwaagman (AMF), 7. T. Bossewey, 8. Stam, 9. Mees Wa- gensveld (AMF). Adspiranten: 1. J. Pindus, 2. Dick van de Burgwal (AMF), 3. Teitsma, 4. J. Schaafsma, 5. J. Ruigen, 6. Sj. Poel- wijk, 7. H. Groenewegen, 8. H. Pouw, 9. B. v.d. Bie. Veteranen: 1. G. Ruttenberg, A. Reijnders, J. Reyngoud, A. Vroege, W. Bosch, J. Bosch, D. Vroege, H. de Bree, F. Bos, Harry Stouten. Verenigings-dagklassement: 1. „De Volharding" 50 p., 2/3 „Jan van Ar- ckel" en „Amersfoort" 37 p.. 4. „Tem po" 34 p., 5. „Jan van Riebeeck" 18 p., 6. „De Adelaar" 15 p., 7. „Het Sta dion" 10 p., 8. „De Pedaalridders" 1 p. SCHERPENZEEL Was er op het sportterrein volop wedstr\jdsfeer van de PJGU-landdag, ook in het gemeente lijke zwembad ,,'t Willaer" werden sportieve prestaties geleverd. Maar liefst 170 dames en heren, meisjes en jongens wisten ter afsluiting van het zwemseizoen 't zo begeerde zwemdiplo ma A of B te behalen. Geen der kandidaten behoefde te worden afgewezen wat een bijzondere prestatie mag worden genoemd en een compliment voor de badmeester de heer Jansen uit Rhenen. De zwemdiploma's werden uitgereikt door de burgemeester van Scherpen- zeel J. Heij. Ook mevr. Heij was aan wezig echter eveneens om haar dochter het zwemdiploma te zien behalen. Het zwemdiploma werd eveneens behaald door het raadslid voor de WD mevr. A. Zwaan-Den Hertog. De jongste B-di- ploma zwemster was Wilma Renes die met haar 7 jaar een bijzondere presta tie verrichtte. In zijn toespraak verheugde de burge meester zich erover dat allen het zwem diploma hadden behaald. „Gezien het aantal dat nu weer geslaagd is wordt het 50-meter bad wel bijzonder urgent", aldus burgemeester Heij. Hij feliciteerde tenslotte de heer Jansen als badmeester voor het behaal de resultaat en bedankte mevr. Huibers en alle andere belanghebbenden voor de vele verrichtte werkzaamheden in het afgelopen seizoen. In het bijzonder werd nog welkom geheten de heer F. Huibers die na een afwezigheid van enkele maanden nu weer in het zwembad aan wezig kon zijn, hoewel nog gedeeltelijk in het gips. Hierna werden de 170 diploma's door de burgemeester uitgereikt. VEENENDAAL Bij het wegrijden vanaf een parkeerstrook aan de Adr. van Ostadelaan keek mevrouw C. H. W. van B. uit Veenendaal te veel ach terom met als gevolg dat haar wagen in botsing kwam met een tegenligger bestuurd door de heer F. H. uit Over- berg. Beide wagens werden bescha digd. De bestuurster van een bromfiets mej. H. B. uit Veenndaal, kwam maan dagmiddag op de Hoogstraat ter hoog te van de Achterstraat in botsing met 'n bestelauto bestuurd door haar plaats genoot P. Laatstgenoemde sloeg komen de uit de richting Brouwersstraat rechts af na een bromfietser vrije doorgang te hebben gegeven. De bromfietsster meen de dat de bestelauto rechtdoor ging en reed zich klem. Mej. B. kreeg enige ont vellingen. Mevrouw C. v.d. J.-Van R. uit Peize botste maandagmiddag op de kruising Dahliastraat - Boterbloemstraat met haar auto tegen een bromfiets bestuurd door de Veenendaler Van D. Na de grote vakantie toen de Leer sumse scholen weer begonnen kon me vrouw Schuijt het niet langer aanzien. „In de nieuwe w(jk Leersum-Zuid z\jn enorm veel nieuwe huizen bewoond. Ze ker 100 kinderen steken 4 maal per dag dc levensgevaarlijke Rijksstraatweg over. Er is voor deze kinderen geen en kele beveiliging". „Toen ik de eerste dag mijn kinderen hielp met overste ken, zag ik hoe andere kinderen schots en scheef de weg overvlogen. Toen ik dit merkte begon het me in de keel te bonzen. Toen kwam bij mij de gedach te op: doet de overheid hier niets aan dan doe ik het zelf". Mevrouw Schuijt kreeg al gauw de steun van mevrouw Luitse, moeder van 4 kinderen. Op de bovenste oto de personen auto, die total loss raakte. Onder: de vrachtwagen, die in de berm schoot. huis in Veenendaal. De bestuurder van de vrachtwagen moest eveneens zwaar gewond naar het ziekenhuis worden vervoerd. Speculaties omtrent de oorzaak van het ongeval willen, dat het wegdek ter plaatse slipgevaar opleverde. Vorige week vrijdag raakte op nagenoeg de zelfde plaats nog een veewagen van de weg. Persoonlijke ongelukken deden zich toen echter niet voor. Omtrent de oorzaak van de frontale botsing tast men in het duister. Vast staat slechts, dat de personenauto, be stuurd door R. E. uit Ede, frontaal op de vrachtwagen, bestuurd door R. W. uit Amersfoort, is gevlogen. Het slacht offer, wiens identificatie de nodige moeilijkheden opleverde, bevond zich in de personenauto naast de bestuur der. Na het ongeval stond de vracht wagen op de linker weghelft. De perso nenauto raakte total-loss en de vracht wagen werd zwaar beschadigd. Op de provinciale weg ontstond een enorme ravage. Het verkeer werd ge ruime tijd gestremd en kon pas later door de politie in goede banen worden geleid. De bestuurder van de personen auto is in zorgwekkende toestand (hij liep o.m. een schedelbasisfractuur op) overgebracht naar het Julianazieken- RENSWOUDE Bij een frontale botsing tussen een personenauto en 'n vrachtauto op de provinciale weg na bij café-restaurant Het Hof in Rens woude is gisteravond de 36-jarige E. Meerveld uit Ede op slag gedood. De bestuurders van beide voertuigen raak ten bij het ongeluk zwaar gewond.

De Vallei | 1969 | | pagina 3