Washington ernstig bezorgd over het Midden-Oosten Heilige oorlog is een gevecht voor de Speurtocht naar „blanke God" der Indianen VenhcuSe koek Machtsstrijd in Zambia; vice-president afgetreden Arme landen raken verder achterop Bernadette Devlin „op de schouders" Reservisten in Nrd-Ierland geven wapens niet af Hoe is het mogelijk. Grote spanning door gebeurtenissen in Bagdad en Jeruzalem DE KORAN EN DE „DJIHAD" Griekse regering neemt krant in beslag Middeleeuws leprozenkerkhof gevonden Geloofsvrijheid in het geding" Kaoenda: blijf mij steunen Vlucht in benzinetank V oorwa ar deli j ke straf voor Beate Klarsfeld Prins Charles schenkt staat helft inkomsten Goede ontwikkeling wereldhandel Slang Bewijzen God-leraar Onderdeel Peru IN AKEN VORMEN BETEKENIS ISRAËL geef hem morgen mannen zijn er gek op Watis die Spar vandaag weer voordelig. VAN K1ES1NGER VERKIEZINGEN MEER SOVJET-SCHEPEN IN MIDDELL. ZEE BARRICADEN Een der rijkste vrouwen ter wereld overleden ACHT PROCENT KLEINER AANDEEL DINSDAG 26 AUGUSTUS 1969 Tl/I"EXICO Gene Savoy, een Amerikaanse onderzoeker-avonturier is er- van overtuigd, dat hij binnen niet al te lange tijd een duizend jaar oud raadsel zal kunnen oplossen. Het is het raadsel van een blanke man, die door de indianen in Midden-Amerika wordt beschouwd als een god. Al honderden jaren voor een handjevol op goud beluste Spaanse veroveraars zich meester maakten van de beschaving in Midden-Ame rika hadden de Indianen van gene ratie óp generatie elkaar de ge schiedenis verteld van de blanke „Verlosser" met blauwe ogen, een baard en blond haar. s Deze mysterieuze man „kwam uit het Oosten" en zeilde na een tijd weer weg naar „waar de zon op komt". Volgens Indiaanse overleve ringen beloofde hij, dat hij zou te rugkeren om „als een keizer" over het land te heersen. Sindsdien ver eren de Indianen een gevederde slang als zijn symbool. Zeshonderd jaar later kwamen de Spanjaarden. De Indianen dach ten dat de „blanke god" was terug gekeerd. Daarom lieten zij de ver overaars ongemoeid, terwijl ze hen met him machtige legerscharen ge makkelijk in de zee hadden kunnen drijven. voorzitter van de Andes' onderzoe kersclub. In 1964 ontdekte hij de „verloren stad" van de Inca's en een jaar later legde hij in het Pe ruviaanse oerwoud veertig vóór- Spaanse steden bloot. „Dit is de laatste fase van mijn onderzoek" zegt Savoy. „Ik ga nu naar Vera Cruz waar de blanke god volgens de Indiaanse overleve ring aan land moet zijn gegaan, en daarna naar Yucatan, waar hij volgens verhalen van de Maya's heeft gewoond. Daarna zal ik we ten waar hij vandaan was geko men en ik zal dat ook kunnen be wijzen". In Mexico noemden de Tolteken de blanke man Quetzalcoatl. Zij ver telden zijn geschiedenis door aan hun veroveraars, de Azteken. Zij bouwden tempels voor hem en brachten hem offers. De Inca's in Peru leerden hem kennen via de Tiahuancos die ze hadden onderworpen. Deze noem den hem de „man met de baard" of Viracocha. Het Mayavolk op het schiereiland Yucatan in Zuid-Me- xico, noemden hem Kukulkan. In Columbia heette hij Bochia. Al heel lang breken de geleer den zich het hoofd over deze „blanke god". Gene Savoy meent nu genoeg wetenschappelijke be wijzen te hebben verzameld om aan te tonen, dat deze „god" werkelijk heeft bestaan. Savoy maakte met een vlot van riet en bamboe een tocht van Sal- varray, in Peru, naar Panama. Daar kwam hij 17 juni van dit jaar aan. Het had hem 64 dagen gekost om de afstand van 320 kilometer af te leggen. Hij maakte de tocht allereerst om te bewijzen, dat er in het voor- Spaanse tijdperk al zeereizen ge maakt moeten zijn tussen Midden- Amerika en de beschavingen in Zuid-Amerika. Ook wilde hij be wijzen, dat de Humboldt-stroom naar het Noorden stroomt en niet naar het Westen en dat deze stroom een directe verbinding vormt tus sen Peru en Midden-Amerika. Gene Savoy heeft hiermee, naar hij meent, aangetoond dat zijn tocht per vlot maar een onderdeel was van een tocht van 6.400 kilo meter over land en zee die de „blan ke god" moet hebben gemaakt. Ofschoon veel mensen denken, dat deze god in werkelijkheid ver scheidene personen moet „omvat ten" „ben ik nu ervan overtuigd" zegt Savoy „dat er maar één man is geweest Hij moet ongeveer zes honderd jaar voor de Spanjaarden aan land zijn gegaan en hij heeft op de Indianen een onuitwisbare in druk gemaakt". De Amerikaanse onderzoeker is Gene Savoy, die hem bij voorkeur Quetzalcoatl noemt beschouwt hem als een man „die veel beschaving bracht en die pyramiden liet bou wen. Hij predikte tegen de oorlog en tegen mensenoffers. Voor de In- v dianen moet hij een soort god-le raar zijn geweest". „Nadat ik zijn voetstappen maan den en jaren heb gevolgd, ben ik ervan overtuigd" aldus Savoy, „dat hij geen mythologische figuur is, ontsproten aan de verbeelding van de Indianen. Voor mij heeft hij be staan. Misschien is hij min of meer per ongeluk in Amerika terechtge komen. Daarna zal hij onder zeil zijn gegaan naar zijn eigen land dat hij kennelijk nooit meer heeft bereikt". Het symbool van de gevederde slang, dat in heel Midden-Ameri ka en Peru de aan hem gewijde cultus kenmerkt, is overal hetzelf de. „Overal heb ik gevederde slan gen gevonden" zegt Savoy. „In Co lumbia, Honduras en Costa Rica, zelfs op de Caraïbische eilanden". Gene Savoy denkt dat de „blan ke god" eerst in Peru aan land is gegaan. Van daar uit zou hij naar het noorden zijn getrokken, telkens kleine afstanden afleggend, soms over land. Waarschijnlijk werd hij vergezeld door scheepsbouwers en architecten. Dit zou volgens Savoy allemaal zijn gebeurd tussen 850 en 950 jaar na Christus. s TJE7ASHINGT0N De verslechtering van de toestand in het Midden-Oos- W ten veroorzaakt op het ogenblik een toenemende ongerustheid in offi ciële Amerikaanse kringen en in het bijzonder bij het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken, dat zich zorgen maakt over de gebeurtenissen in Bagdad en in Jeruzalem, alsook over de Russische viootactiviteit in de Mid- Dellandse Zee. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie, McCloskey, heeft de te rechtstelling van 15 mensen in de Iraakse hoofdstad, die volgens Irak spionnen in dienst van de VS en Is raël zijn geweest, veroordeeld. McClos key heeft te verstaan gegeven, dat de VS zich thans moeilijk een objectief beeld van de gebeurtenissen in Bagdad kunnen vormen, doordat Washington helaas geen diplomatieke vertegen woordiging in Irak heeft. De brand in de Al-Aksa-Moskee in Jeruzalem is door McCloskey een „zeer betreurenswaardig" incident ge noemd. McCloskey heeft bovendien toe gegeven, dat de Amerikaans-Russische besprekingen over het midden-Oosten nagenoeg op een dood punt zijn aange land. In officiële Amerikaanse kringen meent men, dat de VS en de Sovjet- Unie hebben samengewerkt om de spanning in het Midden-Oosten te ver minderen. Maar de twee grote mogend heden hebben wellicht niet alles ge daan wat zij kunnen om een oplossing van de ernstige crisis in dat deel van de wereld te bespoedigen. Wel is de goede wil van Washington en Moskou duidelijk, maar er is nog veel te doen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, William Rogers, is voornemens 15 sept, naar New York te gaan voor een week of wat. Hij zal in het kader van de bij eenkomst van de algemene vergadering der Ver. Naties talrijke gesprekken met ambtgenoten van andere landen voeren, o.m. met de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Gromyko. Wat de Russische vloot-activiteit aan gaat zei McCloskey, dat de VS zich niet nodeloos ongerust willen maken, maar ATHENE De Griekse regering heeft gisteren het dagblad Vradini in beslag laten nemen. De krant leverde in zijn editie van gisteren kritiek op de nieuwe perswet. In een hoofdartikel wees het dagblad deze wet af. Toen het artikel onder ogen kwam van de regeringscensors werd verdere verspreiding verboden. Dit ondanks een eerder besluit van de regering aan uitgevers en journalisten om „vrijelijk" over het wetsvoorstel te discussiëren. Vradini haalde het gewraakte hoofd artikel uit de krant, waarna het blad verder mocht worden verspreid. Vradi ni is een van de weinige Grieke dagbla den, waarbij de censuur pas na publi- katie wordt toegepast. dat aan de andere kant deze viootactivi teit niet onopgemerkt was gebleven. (De Amerikaanse minister van Defen sie, Meivin Laird, heeft vrijdag op een persconferentie gezegd, dat 125 Russi sche oorlogsschepen op het ogenblik de Middellandse Zee, de Indische Oceaan en Atlantische Oceaan doorkruisen). BONN Oudheidkundige opgravingen in Aken kunnen wellicht bijdragen tot de bestrijding van de melaats heid in Afrika en Azië. Aan de stadsrand van Aken, op het ge bied van het landgoed Melaten is een middeleeuwse begraafplaats ontdekt van mensen die aan lepra zijn ge storven. Het is het enige historische leprozenkerkhof in West-Duitsland. Wetenschappelijke onderzoekers heb- ben aan de skeletten de misvorming der beenderen ontdekt die kenmer kend zijn voor lepralijders. Totnog toe zijn alleen in Denemarken soort gelijke leprozenkerkhoven blootge legd en wetenschappelijk onderzocht. Op het Akense kerkhof zijn honderden leprozen begraven. Vooral in de der tiende eeuw woedde de melaatsheid door heel Europa. Later is de ziekte op mysterieuze wijze plotseling uit ons werelddeel verdwenen. De onderzoekers in Aken hopen nu aanknopingspunten te vinden voor de verklaring van dit raadsel. Dat zou een bijdrage kunnen zijn tot de bestrijding van de ziekte, waaraan op het ogenblik naar schatting elf miljoen mensen buiten Europa lij den. DEN HAAG De brand in de Al- Aksa-moskee in Jeruzalem heeft miljoenen, over de hele wereld wo nende moslims verbijsterd en met bitterheid vervuld. Een van hun heiligste plaatsen, de moskee die twee keer werd verwoest en waar de profeet Mohammed samen met anderen in een visioen heeft gebe den, is in brand gestoken en ver nield. Daarmee is een uiterst belangrijk islamitisch gebod overtredeneen „heilige oorlog" (in het Arabisch „djihad") is aangekondigd. De dertigjarige secretaris van de Islamitische beweging in Nederland, S. D. Khan, laat hierover geen twij fel bestaan. Hij wenst zich echter niet uit te laten over de zin of waanzin, redelijkheid of effecten van een dergelijke oorlog. Wel is hij in de moskee van de beweging in Den Haag bereid te verklaren, dat het heilige boek der moslims, de Koran, geen misverstand mogelijk maakt: wanneer de vrijheid van ge loofsbelevenis in het geding is, wan neer een moskee het huis van God wordt verwoest, dan is een heilige oorlog het antwoord. Wat verstaat de moslim onder een heilige oorlog en in welke ge vallen mag die worden gevoerd? Khan: „Het begrip djihad omvat verschillende vormen van strijd. Al lereerst voert iedere Islamiet een heilige oorlog om zichzelf te be heersen en te verbeteren. Ten twee de betekent djihad verdediging te gen agressie. Agressie gericht op vernietiging van de fundamentele rechten van ieder mens. Wanneer een moslim onder druk van buiten af zijn rechtschapenheid, zijn ge voel voor eigenwaarde of zijn zelf respect dreigt te verliezen, mag hij een heilige oorlog voeren en zich van deze druk bevrijden. Tenslotte mag volgens de Koran gestreden worden voor de vrijheid van het godsdienstige leven. Iedere aantasting daarvan of nu een moskee in brand wordt gestoken of het geloof totaal wordt verboden mag worden bevochten. Nemen de islamieten iedere brand in een moskee zo hoog op of heeft de Al-Aksamoskee een zeer speciale betekenis? Khan: „Iedere moskee is in begin sel heilig. Het is tenslotte het huis van God. De Koran eerbiedigt niet alleen de moskee, maar schrijft ook respect voor voor kerken, tem pels, synagogen en andere gebeden huizen. De Al-Aksamoskee neemt in het leven der moslims een zeer spe ciale plaats in, omdat dit gebouw in de Koran wordt genoemd en de pro feet Mohammed er speciale betrek kingen mee heeft onderhouden. In een visioen maakt de profeet een reis van Medina naar Al-Aksa en bidt er tot Allah. De moskee is tweemaal verwoest. Na de laatste keer is hij opgebouwd door de grote Omar, de tweede op volger van Mohammed. Kent een heilige oorlog nog spe ciale codes? Khan: De Koran is daar zeer pre cies in. In zijn algemeenheid kan het zo geformuleerd worden: In een heilige oorlog is geen agressie toe gestaan. De strijd is gericht op het bereiken van vrijheid. De middelen behoren louter defensief te zijn. Vrouwen, kinderen, zieken, bejaar den en mensen zonder wapenen mo gen niet het slachtoffer worden. Voedsel al of niet geoogst, mag niet worden vernietigd. Een heilige oor log is een gevecht voor de vrede. Een toevallig tijdens dit gesprek binnenlopende moslim, de 28-jarige psycholoog en eigenaar van een im port- en exportfirma A. Nasser-Ma- lek, zegt de gevoelens van alle mos lims over de hele wereld te vertol ken als hij verklaart, dat hij zich geladen en bitter gestemd voelt. „Mijn hele leven betekent niets als mijn geloof in het geding is. Alles ben ik bereid op te geven voor de Islam. Wanneer een man onze moskee in brand steekt moet hii worden ge straft. Nu die moskee in een ander land staat (Israël) moeten de wet ten van dit land verhoeden dat zo iets gebeurt. De moslims eisen de vrijheid hun geloof in de Al-Aksa moskee te kunnen beleven. Wordt die vrijheid niet gegarandeerd en zelfs aangetast dan zullen wij zelf die garanties moeten scheppen: de heilige oorlog." Kan Israël het helpen dat een fa natieke Australiër, verblind door godsdienstige waandenkbeelden, een moskee in brand steekt? Nasser-Malek: De Israëlische re- i gering weet, dat in het land fana- j tiekelingen rondlopen die vinden dat jj de Al-Aksamoskee moet worden af gebroken om op de fundamenten een joodse synagoge te bouwen. De re- s géring had onze moskee tegen deze aanranding moeten beschermen. Dat is niet gebeurd. tin [■■■■■■■■■■«■■■■■■«■■■■in ADVERTENTIE eens een dubbele plak Verkade Snijkoek 'rftet boter mee. LOESAKA President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft gisteren het centrale comité van zijn verenigde nationale onafhankelijkheidspartij ont bonden en de bureaus van de voorzitter en de vice-voorzitter afgeschaft. Hij maakte dit in een rede voor radio en televisie bekend, enige uren nadat vice- president Simon Kapwepwe, die de regeringspartij heeft opgericht, was afge treden. De president verklaarde, dat hij de partij als secretaris-generaal blijft lei den, en hij deed een hartstochtelijk be roep op de bevolking om hem te blijven steunen. Hij zei dat enige partijleiders groepsbelangen nastreefden, doch hij noemde niet de naam van Kapwepwe. Kaoenda beriep zich op de buiten gewone bevoegdheden die de partij hem in 1961 heeft toegekend. Hij zei besloten te hebben, een nieuw partijbe- ADVERTENTIE KLAP GEZICHT St. GALLEN (Zwitserland) Een Zwitserse ingenieur heeft zijn 19 jaar oude Oostduitse verloofde In de omgebouwde benzinetank van zijn Engelse auto naar de vrijheid ge smokkeld. Half Baldenweg (27) bracht zijn toe komstige bruid Friedl Linke via Hongarije en Joegoslavië naar het vrije Oostenrijk. Nadat haar toe stemming om met de Zwitser te trou wen geweigerd was, was Friedl gaan kamperen in Hongarije om daar Half te ontmoeten. In Zwitserland betaalde Ralf een klei ne 4000 gulden voor een grote „Alvis Special"-wagen en begon deze uit te rusten met een speciale benzinetank van 100 liter. Er ging echter slechts 18 liter benzine in, want de rest werd ingenomen door een schuil plaats voor Friedl, die via een slan getje naar de bagagekoffer lucht kon krijgen. Tien dagen geleden is de gevaarlijke vlucht naar de vrijheid begonnen. „Ik begrijp nog niet hoe wij er door gekomen zijn", zei het meisje uit Dresden. „Af en toe dacht ik, dat ik zou stikken." Het paar gaat over een maand trou wen. „Het was de verschrikkelijkste, maar ook de gelukkigste reis van mijn leven," zei Friedl. BERLIJN Een rechtbank in Wesl- Berlijn heeft gisteren in beroep de 30- jarige Fran?aise van Duitse afkomst Beate Klarsfeld tot vier maanden voor waardelijk veroordeeld. Zij heeft vorig jaar november bondskanselier Kiesïn- ger een klap in het gezicht gegeven. In eerste instantie had zij een jaar gevangenisstraf gekregen. Beate Klarsfeld voert een campagne tegen Kiesinger wegens zijn vroeger lidmaatschap van de nazi-partij. Zij heeft een boek gepubliceerd, getiteld „De geschiedenis van partijgenoot 2.633.930 Kiesinger". Dit boek, met een voorwoord van de schrijver Heinrich Böll, moet bewijzen dat Kiesinger op de hoogte was van de misdaden van de nazi's. Hij was in de oorlog plaats vervangend leider van de radio-politie ke afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Berlijn. De 30-jarige beklaagde, die in Duits land geboren is en getrouwd met een Franse Jood, sloeg de kanselier op een congres van de Christen-democraten in West-Berlijn. Zij noemde hem te vens nazi. De rechter zei dat in een democratisch land het gebruik van ge weld ontoelaatbaar is. Het verzoek van haar advocaten om Kiesinger te dag vaarden, opdat hem vragen' over zijn verleden konden worden gesteld, is ver worpen. In een brief aan de rechtbank zegt de kanselier, dat hij het te druk heeft om te verschijnen. Beklaagde heeft haar advocaten ver zocht namens haar een aanklacht te gen Kiesinger .in te dienen, omdat hij haar en Duitslands jongeren heeft be ledigd door zich kandidaat te stellen .voor het kanselierschap. stuur te vormen en een commissie in het leven te roepen voor het opstellen van nieuwe, meer bevredigende partij- statuten. De oude statuten hadden vol gens hem niet de beoogde stabiliteit en doeltreffendheid gebracht. Als de nieuwe statuten gereed zijn, zullen er verkiezingen worden gehou den, aldus president Kaoenda. „Zelf zucht en een verkeerd begrip van plicht" hadden, volgens hem, het stre ven op het land op te bouwen gefrus treerd, waardoor tweedracht zaaiende krachten de partij waren binnengedron gen met de bedoeling het partij- en staatsbestel te vernietigen". Het aftreden van Kapwepwe en de maatregelen van Kaoenda vormen een bevestiging van de berichten, dat er een machtsstrijd aan de gang is in Zambia. Dit zou al het geval zijn ge weest, toen de president twee weken gelederf de verrassende aankondiging deed, dat de staat een belang van 51 pet. in de kopermijnen zou overnemen. Twee grote maatschappijen - de Anglo- American Corporation en de Roan Se lection Trust - hebben laten weten, dat zij met de regering willen onderhande len. Kaoenda zei gisteren, dat hij waar dering had voor deze „positieve reac tie". LONDEN Prins Charles, de Britse kroonprins, heeft aan de staat de helft van z(jn jaarinkomen aangeboden, het geen de regering dankbaar heeft aan vaard. Het gaat om ongeveer 110.000 pond (ongeveer 950.000 gulden) per jaar van het inkomen, dat hij gaat ontvan gen als hij op 14 november 21 jaar wordt. Het geld komt van huren van eigendommen in Zuidwest-Engeland en in delen van Londen, waarop hij recht heeft als hertog van Cornwall, een van de acht titels die hij bezit. De inkomsten van het hertogdom gin gen tot dusver naar zijn moeder, konin gin Elisabeth. Onder de bewuste bezit tingen bevinden zich o.a. de Dartmoor- gevangenis en een woningcomplex bij 'n golfveld in Zuid-Londen. Volgens Buckingham Palace kan de overeenkomst van de prins met de staat worden herzien, als hij trouwt of als er zich andere belangrijke wijzigingen in de situatie voordoen. Het geld zal niet voor een speciaal doel worden gebruikt. De resterende 110.000 pond zal de prins gebruiken voor de uitoefening van zijn officiële functie. De hertog van Windsor, een oudoom van de kroonprins, heeft indertijd toen hij prins van Wales was, ook een deel van zijn inkomen aan de staat afgestaan. NAPELS Een grote Russische vloot houdt oefeningen in de Middellandse Zee ter hoogte van de Egyptische en Syrische kust. De vloot in dit gebied is sterker dan ooit. Ze omvat 65 schepen, waaronder het grote helikopterdekschip Moskwa. Verder zijn er 26 gevechtsschepen, 26 ondersteuning^- en inlichtingenschepen en acht tot tien onderzeeërs. ADVERTENTIE BELFAST De „B-specials", de 8400 protestante reservisten in Noord- Ierland, willen voor het merendeel hun wapens niet inleveren. De door de katholieke minderheid ge hate en gevreesde „B-specials" gaan daarmee in tegen het bevel van gene raal Freeland, de Britse bevelhebber van de Noordierse strijdkrachten en de politie. Van alle manschappen zouden slechts vijfhonderd hun wapens hebben ingele verd. De Britse minister van Binnen landse Zaken, Callaghan, die morgen naar Noord-Ierland komt, zal ver moedelijk opnieuw gelasten de wapens in te leveren. In de katholieke wijk Bogside, in Londonderry blijven de barricaden staan. De bevolking heeft in de bar ricades meer vertrouwen dan in de Britse militaire bescherming, die, al dus een verklaring gisteren van de commandant van de Britten in Lon donderry, zeker vier maanden zal blijven duren. Tijdens een televisieprogramma in New York heeft Bernadette Devlin, de 22-jarige militante vertegenwoordigster van de Noordieren in het Britse parle ment, gezegd, dat de Ieren „zo nodig de stad Birmingham kunnen laten sta ken". De zeventigduizend Ierse katholieke arbeiders in die stad kunnen de gehele industrie van Birmingham verlammen aldus juffrouw Devlin. Dat is gebleken, toen een korte symbolische staking van de Ieren in die stad alles tot stil stand bracht. Bernadette Devlin zei, dat zij in Amerika toezeggingen voor 650.000 dol lar had gekregen. Het geld is bestemd voor de vereniging voor burgerrechten in Noord-Ierland, Bernadette Devlin (22) het jong ste Britse parlementslid, be vindt zich in de Verenigde Staten, waar zij geld inzamelt voor de ka tholieke minderheid in Noord-Ier- land. Op de foto: Bernadette op de schouders van twee Ierse voetbal lers in het Gaelicpark in de New Yorkse stadswijk Bronx. Gisteren heeft zij een onderhoud gehad met de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant. NEW YORK Mevrouw Ailsa Mel lon Bruce, een van de rijkste vrouwen ter wereld, is gisteren in een ziekenhuis in New York op 68-jarige leeftijd over leden. Zij was een dochter van de ban kier Andrew Mellon. Zij is gehuwd ge weest met de vroegere Amerikaanse am bassadeur in Londen en Parijs, David Bruce, van wie zij in 1945 scheidde. Bij haar huwelijk met Bruce kreeg zij van haar vader een huwelijksgift van 36 miljoen gulden. GENèVE D« wereldhandel heeft in het afgelopen jaar een bijzonder goe de ontwikkeling te zien gegeven. De exportwaarde is met 11,1 procent ge stegen tot 238,7 miljard dollar. Dat staat in een gisteren verschenen rapport van het secretariaat van de Raad voor Handel en Ontwikkeling der Verenigde Naties (Unctad). In de afgelopen tien jaar is de wereldhandel alleen in 1964 sterker gegroeid dan verleden jaar. In 1967 bedroeg de toeneming van de ex port 5,4 procent en in de jaren 1960 tot en met 1966 gemiddeld acht procent. Het rapport is bestemd voor de uit 55 landen bestaande raad van de Unctad, die vandaag bijeenkomt voor een zit ting, die waarschijnlijk tot 22 sep tember zal duren. Ook de ontwikkelingslanden hebben verleden jaar van de groei van de we reldhandel geprofiteerd. Hun export is met acht procent toegenomen tegen in het voorgaande jaar met 2,9 procent en in de jaren 1960 tot en met 1968 met gemiddeld 5,9 procent. Daar staat tegenover, dat de export van de In dustrielanden met 12,4 procent is toe genomen tegen in 1967 met 5,5 procent en in 1960/66 met gemiddeld 8,8 pro cent. Overigens is die acht procent, waarmee de uitvoer van de ontwikke lingslanden is toegenomen een geflat teerd cijfer. Als de uitvoer van olie buiten beschouwing wordt gelaten be draagt de groei maar 5,2 procent tegen in 1967 1,2 procent. De achterstand, die de ontwikke lingslanden ten opzichte van de indus trielanden hebben, is dan ook groter geworden. In de toeneming van de han del in het afgelopen jaar hadden de ontwikkelingslanden slechts een aan deel van 13,4 procent. Het aandeel van de ontwikkelde landen bedroeg 77,5 procent. Tussen 1960 en 1968 is het aan deel van de ontwikkelingslanden in de wereldhandel verminderd van 21,3 tot 18,2 procent. De ontwikkelde lan den zagen hun aandeel van 66,8 tot 70,4 procent groeien. Het aandeel van de communistische landen heeft zich op ongeveer elf procent gehandhaafd.

De Vallei | 1969 | | pagina 6