Hoger Onderwijs heeft meer mankracht nodig G maanden garantie op zool èn bovenleer. Toelichting op film over de Slag om Engeland Touwtrekken om wereldhandels centrum een tragische klucht Docententekort aan tal van studierichtingen Fraudeur kon geen spaarpot aanleggen Mireille Mathieu ingestort Tegen lood in uitlaatgassen nog geen maatregelen TOWNSEND TERUG IN OUDE SPITFIRE Dow kritiseert aannemers die nonchalant bij haar werken Kinderen kunnen zich in moderne woningen niet genoeg uitleven99 WEER IN EUROPA Deense minister op bezoek NADER HAARVERZORGING Commissie van onderzoek concludeert: Vredenburg in kijkdoos Licht in vijftig inbraken Eindhovense jeugdbende opgerold Rij ksrecherche onderzoekt nu aanrijding door politie v tegen vet haar hairsprays haarverstevigers haarkleurverstevigers en spoelingen crèmebehandelingen haarherstellers Jongensschoenen EIGEN STVDIE Wurger" had een aanranding de in zin Man beroofd door zeven jongelui I 3 1 0 Per KLM zonder tussenlanding naar New York Volgens Guyana is alles weer rustig in grensgebied BESCHEIDEN NA DODELIJKE ONGELUKKEN ONAANVAARDBAAR' Specialist hekelt ontbreken van ruimte om lawaai te maken met het symbool van klassieke schoonheid Let op het EGYPTISCHE KOPJE op alle Lavona-produkten, het symbool van klassieke schoonheid Pagina 7 DINSDAG 26 AUGUSTUS 1969 DEN HAAG De universiteiten en hogescholen hebben meer mankracht no dig. De docenten hebben te weinig tijd voor wetenschappelijk onderzoek. Veel van hun tijd wordt in beslag genomen door organisatorische bezigheden en door het geven van onderwijs, dat door het toenemend aantal studenten steeds meer van de docent vergt. Tot die conclusie komt een commissie van de Academische Raad, die onder voorzitterschap van prof. dr. J. Th. G. Overbeek een aantal formules voor de berekening van de personeelsbehoefte aan universiteiten en hogescholen heeft ontworpen. In acht verschillende studierichtin gen in verschillende universiteitssteden heeft de commissie die vijf jaar gele den werd ingesteld, steekproeven geno men. Bovendien werden enquêtes ge houden. De commissie berekende dat in twee studierichtingen (biologie en natuurkunde) het personeelsbestand moest worden verdubbeld; in drie stu dierichtingen bedraagt het tekort 48 tot zeventig procent (scheikunde, wis- ADVERTENTIE kunde en sociologie); in twee studie richtingen (pedagogiek en Duits) is het tekort negentien tot 28 procent; in de studierichting psychologie bedraagt het tekort bijna honderd procent. Hoewel die conclusies opgenomen zijn in het rapport, beschouwde de com missie het berekenen van personeels tekorten toch niet als haar voornaam ste taak. De bedoeling was na te gaan hoeveel personeel er per student nodig is. Om dat te kunnen vaststellen, is gewerkt met „objectieve gegevens" zoals „hoeveel tijd heeft de docent be schikbaar voor onderwijs?" en „hoe veel tijd heeft hij nodig voor het voor bereiden van colleges, het nakijken van schripties en het afnemen van tenta- mina". Op grond daarvan is een reeks van formules ontworpen. Een van de uitgangspunten van de commissie is geweest dat iedere do cent, wil hij goed onderwijs kunnen ge ven, ook ten nauwste betrokken moet blijven bij wetenschappelijk onderzoek. Volgens de commissie, komt de Neder landse docent er in vergelijking tot zijn Engelse collega's nu bekaaid af. Hij besteedt een veel groter deel van zijn tijd aan onderwijs. Het standpunt van de commissie (eveneens bepaald op grond van de enquêtes) is dat een docent tweedui zend werkuren per jaar kan maken. Wil hij goed werken, dan zijn daarvan nodig voor het bijhouden van vaklitera tuur (200 uur), organisatorische werk zaamheden (200 tot 600), wetenschap pelijk onderzoek (700 tot 1000) en on derwijs (500 tot 700). EINDHOVEN De Eindhovense po litie is tot de slotsom gekomen, dat het bedrag, dat Wim. T., beheerder van het bijkantoor van de Eindhovensche Nuts- spaarbank, heeft verduisterd ongeveer 340.000 gulden is. Het is ook vrijwel zeker dat de man van het verduisterde geld geen spaar pot heeft kunnen aanleggen. Om ont dekking van zijn fraude te voorkomen, moest hij elk jaar de rente van het verduisterde bedrag terugstorten. Dat kostte hem veel geld. De rest werd in zijn gezin opgemaakt. 99 UTRECHT Op de tentoonstelling van het gemeentelijk archief „Van Ro mein tot Hoog Catharijn", die in de tweede helft van september in het kader van de Motion weeks te Utrecht zal worden gehouden, zal een reuzen- kijkdoos worden geplaatst. In de reuzendoos van 3.70 meter bij 4.70 meter zal een grote panoramische foto worden gemonteerd van het Utrechtse Vredenburg nu. Het plein zal volgend jaar veranderen pmdat de jaar beursgebouwen i:. 1970 onder de slopers hamer vallen. AMSTERDAM Zes jongens van achttien jaar en een van twintig jaar zijn door de Amsterdamse politie aan gehouden. Zij worden ervan verdacht een 32-jarige Amsterdammer op de Oos- terdokskade te hebben beloofd. De zeven jongelui hadden de man nachts ontdaan van zijn portemon- naie met 75 gulden, een horloge en een gouden kettinkje. Verder namen zij uit de auto van de man een foto toestel en eenak ten tas mee. PARIJS 't Franse zangeresje Mi reille Mathieu is in elkaar gestort. Op advies van haar arts zal zij langdurig rust moeten nemen. Op grond daarvan heeft zij haar tournee door Spanje moeten afzeggen. Onlangs trad zjj nog in Nederland op. De ster van Mireille Mathieu is in Frankrijk dalende sedert zij de voet stappen van Edith Piaf verlaten heeft. De eigen stijl, die zij meent te hebben opgebouwd, hebben de Fransen niet geaccepteerd. Dit is een van de redenen waarom zij de laatste tijd vooral in het buitenland optreedt. BREDA De wurgpoging op de 22- jarige Bredase M. L. zaterdagavond, is vermoedelijk een poging tot aanranding geweest. Gisteren kreeg de Bredase politie de tip dat een man met ongeveer hetzelfde signalement enige dagen voordien op dezelfde plaats heeft geprobeerd een an der meisje aan te randen. Dit meisje schrok en wist snel weg te komen. De politie is bij het onderzoek nog niet veel opgeschoten. Op de fiets, die de po litie heeft gevonden zijn een paar vage vingerafdrukken gevonden. 4 Het signalement van de man is: gezet postuur, ongeveer dertig jaar oud, rond gezicht met ringbaard en kalend voor hoofd. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. DEN HAAG De Nederlandse rege ring overweegt geen maatregelen om de door uitlaatgassen optredende loodvergiftiging van vee en gewassen tegen te gaan. „Wij kennen het gevaar", aldus de ministeries van Sociale Zaken en Volks gezondheid en Landbouw en Visserij, „maar zien op dit ogenblik nog geen aanleiding tot beperkende bepalingen." Vorig jaar al heeft het bedrijfslabo- ratorium voor grond- en gewasonderzoek in Oosterbeek een uitvoerig rapport over deze zaak opgesteld. In Duitsland zijn ook metingen verricht en hoewel daar het verkeer op de autobanen aan zienlijk drukker is dan in ons land, is het ook in dat land nog niet tot spe ciale maatregelen gekomen", aldus het ministerie van Landbouw en Visserij. DEN HAAG De Haagse politie heeft vier mannen aangehouden, die hebben bekend sinds april ongeveer vijftig inbraken te hebben gepleegd. Zij maakten daarbij aan geld en goederen voor veertigduizend gulden buit. Aangehouden werden de schilder P. A. S. (31) en drie 21-jarigen, de zee man P. E. W. van der L. en de los- werklieden J. J. S. en K. F. W. G. Het viertal sloeg zijn slag voornamelijk in cash- and carrybedrijven in Zuid- Holland en Noordwest-Brabant. jaaAt neerslag Amsterdam zw. bew. 16 8 De Bilt regenbui 16 8 Deelen regenbui 16 1 Eelde regenbui 17 9 Eindhoven zw. bew. 16 4 Den Helder regen 17 14 Rotterdam regenbui 16 7 rwente zw. bew. 16 6 Vlissingen zw. bew. 17 5 Zuid-Limburg licht bew. 16 3 Aberdeen zw. bew. 17 1 Athene onbew. 32 0 Barcelona zw. bew. 24 0 Belgrado regen 22 8 Berlijn zw. bew. 20 4 Bordeaux onbew. 19 2 Brussel half bew. 15 2 Frankfort zw. bew. 16 2 Genève zw. bew. 18 Grenoble zw. bew. 18 3 Helsinki regen 19 2 Innsbruck regen 17 2 Kopenhagen regenbui 18 0.5 Lissabon licht bew. 31 0 Locarno onbew. 24 0 Londen geh. bew. 19 0.1 Luxemburg half bew. 17 3 Madrid onbew. 28 Malaga onbew. 26 0 Mallorca licht bew. 23 0.6 München regen 14 1 Mice licht bew. 23 0 Dslo zw. bew. 20 0.2 Parijs zw. bew. 17 1 Rome zw. bew. 22 1 Afgehaald door zijn Nederlandse collega, minister ir. P. J. Lardi- nois, is gisteravond de Deense mi nister van Landbouw, de heer P. harsen, voor een officieel bezoek aan ons land op Schiphol aangeko men. SOESTERBERG Het duurt nu nog maar een week of vier en dan zal de al geruime t(jd geleden aangekondigde film „Battle of Britain" (Slag om En geland) in ons land worden vertoond. Vanwege de ontzaglijke technische voorbereiding om alles zo „echt" mo gelijk te laten lijken, bestaat vooral in luchtvaartkringen grote belangstel ling voor de prestaties, die mogen wor den verwacht. De Koninklijke Lucht macht heeft gistermiddag United Ar- tists-Nova Film op de vliegbasis Soes- terberg gastvrijheid verleend om een indruk te geven van wat er allemaal aan te pas is gekomen. Deze presentatie met twee films van enkele minuten was verre van indruk wekkend. Het is ongetwijfeld een hek sentoer geweest om zo'm honderd histo rische vliegtuigen van typen als Spit fire, Hurricane, Messerschmit, Heinkel en Stuka bij elkaar te krijgen. Daar is dan ook drie jaar lang in vele landen naar gezocht. De vertoonde filmpjes boden weinig gelegenheid om te beoor den wat de biscoopbezoeker te zien krijgt. Deze teleurstelling werd goed gemaakt door een praatje van Peter Townsend (kolonel b.d. intussen) die er met zijn 55 jaren nog voortreffelijk uitziet. Hij was destijds in het nieuws vanwege zijn romance met de Engelse prinses Margaret. Belangrijker was de dienst, die hij zijn land in de Battle of Britain bewees. Hij schoot toen zes Duitse bommenwerpers neer. In totaal SCHIPHOL De K.L.M. zal met in gang van het winterseizoen op de route AmsterdamNewYork geen tussenlan dingen meer maken in Schotland en Ier land. De maatschappij laat de Ierse lucht haven Shannon helemaal los. Naar Glasgow zal tweemaal per week een re tourvlucht met een DC-9 worden ge maakt. GEORGETOWN Volgens Guyana is het weer rustig in het grensgebied tussen dat land en Suriname. De Suri naamse politieman, die vorige week door Guyanese strijdkrachten gevangen werd genomen, is naar Suriname uitgewezen. haalde hij in de Tweede Wereldoorlog elf vijandelijke toestellen omlaag. Hij kwam nu voor het voetlicht als een van de technische adviseurs van de filmmaatschappij. Hij deed zeer be scheiden over zijn aanwijzingen bij de opnamen, die voor een groot deel in Spanje zijn gemaakt. Het waren ook Spaanse vliegers, die de Heinkels vlo gen. Een hunner kwam bij het oefenen voor een opname om het leven. De weduwe kreeg een uitkering van tien duizend pond (circa 85.000 gulden) en zij was er tevreden mee. De Nederlandse galapremière heeft op 25 september plaats in het Tuschin- ski-theater in Amsterdam. Zij zal wor den bijgewoond door koningin Juliana en prins Bernhard. De wereldpremière is dan tien dagen eerder in Londen geweest. Peter Townsend, een van de be kendste piloten uit de slag om En geland, nu adviseur bij de opnamen van de film over deze slag, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het Luchtmachtmuseum te Soesterberg. Op de foto Townsend in de cockpit van een voor hem zo bekende Spitfire. Op de vleu gel gen.-maj. F. van der Wolf van de luchtmachtveiligheidsdienst. TERNEUZEN De directie van Dow Chemical In Terneuzen is ernstig geschokt doordat in twee weken tijds op haar fabrieksterrein twee bedrijfs ongevallen met dodelijke afloop zijn voorgevallen. Een 22-jarige elektromon- teur werd geëlektrocuteerd toen hij een draad van een schakelpaneel, waarop een spanning van 1.500 volt stond aan raakte en een 61-jarige grondwerker werd dodelijk gewond door een omval lende betonnen muur. Het waren personeelsleden van aan nemers, die werk uitvoeren in de nieuwbouw van Dow. Dow-directeur G. H. Watkins, heeft gistermiddag op een bijeenkomst van tweehonderd vertegenwoordigers van aannemers en onderaannemers ge waarschuwd dat, als de aannemers hun personeel niet beter instrueren op het gebied van veilig werken, hij hen van het fabrieksterrein zal verwijde ren. 99 EINDHOVEN De Eindhovense po litie heeft een jeugdbende opgerold, die homofielen beroofde en diefstallen pleegde. De beroofden durfden geen aangifte te doen. Geld, ringen en hor loges moesten ze aan de bende afstaan. In Veldhoven en Eindhoven had de bende vier jongens van nog geen twintig jaar een reeks diefstallen ge pleegd. LEEUWARDEN „In de na-oorlog- se woningen is voor kinderen te weinig ruimte om te werken en kabaal te ma ken", vindt de Amsterdamse kinder arts Ph. H. Fiedeldij Dop. Hij sprak gisteren in Leeuwarden. „De zuigelingen worden geremd om lawaai te maken. Later wreekt zich dit als het kind op de kleuter- of lagere school zit", aldus de kinderarts. „Na de oorlog heeft men geprobeerd de woningnood snel op te heffen. De oppervlakte was echter gering en de woningtoewijzing was alleen maar af gestemd op het aantal kinderen. Aan de behoefte om te spelen werd niet gedacht. Duidelijk blijkt nu wat deze kinderen missen. Vroeger was er op AMSTERDAM Zondagmiddag is in het Buiten IJ in Amsterdam de 6-jarige J. van Duijnen verdronken. Het kind is overboord geslagen van het binnenschip Jophi en later door een duiker van de brandweer gevonden. TTet conflict tussen Amsterdam en Rotterdam over de bouw van een Nederlands wereldhandelscentrum duurt nu al bjjna een jaar. Ondanks bemid delingspogingen van de ministers De Block (Economische Zaken) en Beer- nink (Binnenlandse Zaken) is het nog niet tot een oplossing gekomen. Amsterdam heeft vorige week laten doorschemeren dat binnenkort beslis singen zijn te verwachten, die wat schot in de zaak brengen. Het is te hopen dat dat snel gebeurt, want op dit ogen blik zijn wij getuige van een trieste klucht voor twee steden met als inzet het wereldhandelsimago van Nederland. Zowel Rotterdam als Amsterdam heb ben vorig jaar kort na elkaar hun plan nen voor de bouw van een wereldhan delscentrum gelanceerd. Beide steden menen er het eerst mee gekomen te zijn. Vanaf die tijd is er sprake van hommeles tussen de twee gemeentebe sturen. De regering heeft tevergeefs ge probeerd de kemphanen tot elkaar te brengen. Rotterdam zegt dat de groot ste haven ter wereld de meest aange wezen plaats voor een wereldhandels centrum is; Amsterdam wijst op Schip hol en het van oudsher bestaande gun stige handelsklimaat. Voor beide stand punten is wat te zeggen maar minister De Block wijst er terecht op, dat in Nederland slechts plaats is voor één wereldhandelscentrum van allure. 'Thvee centra zouden elkaar alleen maar voor de voeten lopen en vlie gen proberen af te vangen. Dat betekent zoveel als het weggooien van ettelijke miljoenen guldens en dat moet ten kos te van alles worden voorkomen. Een begrijpelijk standpunt van de regering, maar kennelijk niet zo begrijpelijk, dat beide grote steden het kunnen onder schrijven. Een feit is dat slechts wei nigen weten wat precies 'n wereldhan delscentrum is. In tal van grote steden zijn op dit ogenblik wereldhandelscen tra' in aanbouw, die eigenlijk niet meer voorstellen dat een internationaal han delsgebouw, waarin een groot aantal zaken hun kantoren vestigen. Een echt wereldhandelscentrum gaat veel verder. In New York is er een in aanbouw. De initiatiefnemer, de heer Tobin, di recteur van de New-yorkse haven, heeft eens de volgende definitie gegeven: een wereldhandelscentrum is een ontmoe tingsplaats voor internationale zaken mensen. Een gebouw waar zij hun con tacten kunnen leggen, alle voor hen noodzakelijke informatie kunnen krij gen en alle faciliteiten kunnen vinden om hun transacties af te sluiten. Het accent ligt bij het New-yorkse wereld handelscentrum dan ook op het com municatienet, de informatiedienst en de bureaus die vergunningen, tarieven, be lastingen en in- en uitvoerrechten be handelen. ITet is duidelijk dat in Nederland slechts plaats is voor één centrum van deze allure. En dat is nu juist de oorzaak van het conflict tussen Rotter dam en Amsterdam. Beide steden heb ben de wereldhandelscentrumformule goed begrepen en Willen een gebouw volgens de Amerikaanse conceptele. Bei de steden zijn er ongetwijfeld diep in hun hart van overtuigd, dat Nederland met twee centra topzwaar wordt. Maar wie moet het nu bouwen? Amsterdam zoekt de oplossing in een centrum met twee poten. Eén poot in Amsterdam, de andere aan de Maas. De laatste poot specialiseert zich op zee- en havenza ken en alles wat daarmee samenhangt. De hoofdstad verwacht dat Rotterdam en minister De Block in deze richting willen meedenken en is zelfs voorzich tig optimistisch over een nabije oplos sing van het conflict. In de eerstvolgen de bespreking tussen beide steden en minister De Block zal blijken hoever de partijen het met elkaar eens kun nen worden. TXet ministerie van Economische Za- ken hoopt dat snel 'n beslissing kan worden genomen. Het begint langza merhand 'n potsierlijke zaak te worden dat de bouw van een Nederlands we reldhandelscentrum wordt vertraagd omdat twee steden het allebei zo graag willen hebben. De minister kan helaas de knoop niet doorhakken daar heeft hij geen bevoegdheid toe. Alleen met takt en kracht van argumenten kunnen beide steden bij elkaar gebracht wor den. Het hangt van het gezonde ver stand van Amsterdam en Rotterdam af of het algemene Nederlandse belang prevaleert boven de engere belangen van twee steden. zolder op de trap of in de kelder speel ruimte. Die is er nu veelal niet meer en de kinderen kunnen zich niet uit leven". Uit 'n onderzoek van de Amsterdam se kinderarts is gebleken, dat dertig procent van de kinderen tussen vier en zes uur boodschappen doet. Vijftig procent speelt op straat en verveelt zich. Alle kinderen, die hij had onder vraagd, hadden verteld dat ze 's avonds al om zeven uur naar bed gestuurd werden omdat ze anders last van de televisie zouden hebben. Ze moeten het dan maar met een boek doen. „Dow Terneuzen", aldus de heer Wat kins, „is er trots op dat tot dusver vier en een half miljoen uren is gewerkt zonder dat een eigen personeelslid door een arbeidsongeval heeft moeten ver zuimen. Het is voor ons onaanvaard baar, dat aan deze goede naam van Dow door anderen, die op ons terrein werken, schade wordt toegebracht." De twee dodelijke ongevallen zijn het gevolg van grote onvoorzichtigheid en onvoldoende toezicht, meent Dow Che mical. DEN HAAG De Rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de toedracht en het daarop gevolgde onderzoek van de Rijswijkse politie naar een aanrij- ding door een politieauto, waarbij op 16 mei de elfjarige Sandra de Bruin ern stig hersenletsel opliep. Burgemeester A. Th. Bogaardt en de commissaris in Rijswijk, P. Schulz zeg gen in een gezamenlijke verklaring, dat dit onderzoek de smet, "die door aller lei insinuaties op het politiekorps is ko men te rusten, uit de wereld kan hel pen. Het meisje werd door een 21-jarige po litieman aangereden op het kruispunt Generaal Spoorlaan-Steenvoordelaan in Rijswijk. De agent T. van H. achtervolg de met een snelheid van tachtig hon derd kilometer een automobilist, die te hard reed. Drie getuigen hebben verklaard, dat het meisje overstak terwijl het voetgan gerslicht op rood stond. Andere getui gen beweren dat dit licht groen was en er bovendien geen sprake was van een automobilist, die de maximum-snelheid overtrad. TILBURG De negentienjarige me juffrouw P. van der P. uit Tilburg heeft bekend gisteren brand te hebben ge sticht in het magazijn van een confee- tie-atelier in Tilburg. Zij had met een lucifer een dekkleed op een rek met kleding aangestoken. Zij verklaarde dat haar zenuwen haar par ten hadden gespeeld. De totale schade bedraagt ongeveer 75.000 gulden. ADVERTENTIE lavona lavona

De Vallei | 1969 | | pagina 7