GLANSVOLLE PROMOTIE VAN VZC-PLOEG Eersteklassers met een enorm kabaal naar gemeentehuis Jeugd CHAMPAGNE UIT BEVENDE HAND BESLUIT IN TEGENSTELLING MET AD VIES VAN B. EN W. Raad in principe voor aankoop zwembad W erkgroep wil in Leersum beatstichting Burgemeester: Exploitatie betekent hogere belasting Brief aan gemeenteraad Niet meer praten over slopershamer BURGEMEESTER BODE: „WIJ SNOEPEN MEE VAN UW TROTS" Personeel van gemeente op reis Kazar gaat weer van start mm Onstuimig Dekkingsfout Fel Cadeau Beste ploegen Ondoenlijk Panklaar WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1969 EEN EIS DAAL - In een kakofonie van getoeter van personenauto9s kwam de herenploeg van VZC en een groot aantal supporters van de Veenendaalse club gister avond omstreeks half tien Veenendaal binnen. De Veenendaalse water polo formatie had haar doel bereikt: promotie naar de eerste klasse van de KISZB. Via een enorm spannende en zenuwslopende strijd in een promotiecompetitie klasseerde VZC zich duidelijk als eerste in deze poulewaarin verder geen promotiekandi daat voorkwam. AZ 970, TZV en ZCGde grote rivalen van de Veenen dalers finishten namelijk alle met een puntentotaal van tweewaardoor een extra-competitie de tweede eersteklas ser nog moet aanwijzen. Maar VZC was verzekerd van een plaats in de eerste klasse. Gisteravond wees het in Den Hommel in Utrecht AZ 970 terugwaardoor de Veenendaalse ploeg geen enkel verliespunt opliep in deze promotiecompetitie. De spanning viel eindelijk van de VZC-mannen af Het wordt onderhand wat eentonig, maar ook het duel in de Domstad heeft weer het uiterste van de zenuwen van de VZC-spelers (en niet minder van de Veenendaalse supporters) gevergd. Op nieuw werd het een zeer benauwde overwinning (7-6) en de aanhangers van VZC hebben zich gisteravond de kelen schor geschreeuwd om hun favo rieten naar een triomf te voeren. Daar leek het in het begin van de ti tanenstrijd nauwelijks op. AZ'70 ging onstuimig van start en had al meteen succes. De Veenendaalse verdediging waarin Carel van Velzen excelleerde liet een Amsterdammer vrij liggen en dat betekende 0-1. De hoofdstedelin gen bleven aandringen, maar VZC ant woordde via de levensgevaarlijke Ge rard van der Kolk. Hij scoorde de ge lijkmaker uit een fout van de AZ-defen- sie (1-1) en groeide na deze treffer naar een grootse vorm. Hij had het grootste aandeel in de Veenendaalse zege, want hij doelpuntte maar liefst vijfmaal. De andere twee doelpunten kwamen van Wim van de Meer. De teams hielden elkaar in de slotfase van het eerste spelgedeelte goed in evenwicht, doch in de tweede spelfase nam VZC afstand van de Amsterdam- Corel van Velzende midachler van VZC, vervulde gisteravond in Den Hommel een glansrol. Burgemeester P. Boode feliciteert de voorzitter van VZC, de heer R. J. Sipkema, met de promotie van het eerste herenteam naar de eerste klasse. mers. Wim v. d. Meer plaatste snel op v. d. Kolk en met een prachtig schot bezorgde deze VZC een voorsprong (2-1). Maar AZ liet de Veenendalers geen meter ruimte. Het paste zeer con sequent een straffe mandekking toe, terwijl VZC het met die dekking juist niet al te nauw nam. Vooral Frans Leman maakte zich nogal eens schuldig aan té offensieve daden, waardoor de Veenendaalse ver dediging werd verzwakt. Nadat AZ de lat had getroffen ver grootte Gerard van der Kolk de Vee nendaalse voorsprong uit een corner van Wim v. d. Meer (3-1). Doch onmiddellijk hierna liet AZ 3-2 aantekenen na een grove dekkingsfout van de VZC-defensie. Jan Bos kwam in het derde spelge deelte voor Leman in het water. Carel van Velzen uitzonderlijk snel in de verdediging ondernam een fraaie rush, die hij besloot met een graniet- hard schot op de keeper. Gerard v. d. Kolk doelpuntte hieruit, maar deze treffer werd afgekeurd. Even later had de ex-international meer succes. Bij een vrije worp van UTRECHT „Het is geweldig", stamelde VZC-coach VVim Kok (zelf speler van hoofdklasser Polar Bears uit Ede). „We hebben het gered. Met zes punten zjjn we ongeslagen uit de promotiecompetitie te voor schijn gekomen en dat is toch wel een fraaie prestatie". Bescheiden Wim Kok stond eens trots te kijken naar de spelers van VZC die zich uit het water hesen. „Zo, de eerste klasse hebben we bereikt. Ik ben ervan overtuigd dat VZC voor elke tegenstander in de ze afdeling een groot gevaar bete kent. Dat klinkt misschien wat zon derling. maar het is werkelijk mijn mening. Ontstellend hard zullen we ech ter moeten trainen om flink mee te kunnen draaien in deze hogere klasse. Ik ben zo optimistisch om dat bij iedere speler de wil aanwe zig is om inderdaad keihard te oefe nen voor het nieuwe waterpolosei- zoen", vertelde hij opgewonden. Uiteraard vond hij het verschil tussen de eerte en tweede heren formatie van VZC ook bijzonder groot en daarom wil hij op kor te termijn starten met een harde training van de VZC-jeugd. „In ons eerste zevental hebben we zonder enige twijfel enkele top- spelers. De rest zal zich in het nieu we seizoen steevast optrekken aan deze krachten en kan daardoor nog een flink aantal jaren mee. Maar van de jeugd de adspiranten moeten we het in de toekomst heb ben om ons op dit peil te kunnen handhaven". Evert van den Dikkenberg speelde hij zich geraffineerd vrij en de AZ-goalie was kansloos tegen zijn harde schot (4-2). ter een duel van de uit zijn ter een duel later een duel van de uit doel gekomen keeper. Hij lanceer de een boogbal en het leer dreef ter gend langzaam over de doellijn (5-2). Maar AZ knabbelde meteen weer wat van de fraaie voorsprong van VZC af. Een snelle aanval via rechts werd be sloten met een gaaf doelpunt (5-3). Carel van Velzen ging er even later weer snel vandoor uit de verdedigings linie van VZC en stelde Gerard van der Kolk in staat om 6-3 te laten aanteke nen. Jan Bos verloor enkele seconden later een duel van zijn geroutineerde opponent en dat betekende 6-4. In de laatste spelfase drong OZ '70 fel aan. VZC liep drie strafpunten op en de middenvoor van de Amsterdam mers maakte geen vergissing bij het nemen van de penalty (6-5). Een onver wachte uitval van de hoofdstedelingen leverde de gelijkmaker. De rechtsvoor vuurde snel verrassend een slingerbal af en keeper Henk v. d. Meer die zeer goed keepte deze avond en zijn ploeg in feite behoedde voor een ne derlaag liet de bal glippen (6-6). Een enorm kabaal veroorzaakten de VZC-supporters op de kleine tribune in Den Hommel en die enthousiaste aan moedigingen bleven niet zonder resul taat. In de laatste minuten scoorde Wim v. d. Meer uit een vrije-worpcombinatie met Gerard v. d. Kolk het winnende doelpunt en dat betekende het eerste klasserschap! VEENENDAAL Het personeel van de gemeente Veenendaal gaat op vrij dag 12 september de jaarlijkse zomer reis maken. De tocht voert ditmaal naar Brabant waar onder meer een be zoek gebracht zal worden Hilvarenbeek en Oisterwijk. De Veenendaalse formatie die het eersteklasserschap greep door drie maal te zegevieren in de zware pro motiecompetitie. V.l.n.r.: Wim v. d. Meer, Jan Bos, Frans Leman, Evert van den Dikkenberg. Wim Keman Henk Uri, Henk v. d Meer en Gerard van der Kolk. Geheel rechts de talent volle coach van VZC, Wim Kok. (Ca rel van Velzen was niet in de gelegen heid om te poseren voor deze opna me). LEERSUM Op 1 september gaat in Leersum de Volksdansgroep KARAR, die nu bijna 1 jaar bestaat, weer van start. De groep heeft zich in het afge lopen jaar toegelegd op een internatio naal repertoire en 't aantal enthousias te deelnemers is voortdurend gestegen, zodat in het komende seizoen een in deling in beginners en gevorderden ge maakt zal worden. Dit geeft nieuwelin gen de gelegenheid de lessen weer van het begin af te volgen. Voor inlichtin gen kan men maandagavond 1 septem ber terecht in boerderij de Hof aan de Hoflaan in Leersum. Inlichtingen verder bij het secretariaat: Kon. Wilhelminalaan 27, tel. 1731 of tel. 2276. UTRECHT VZC-voorzitter Roel Sipkema rende onmiddellijk na het laat ste fluitsignaal van de scheidsrechter in het duel VZCAZ '70 naar de rand van het bassin van bad Den Hommel in Utrecht. Lijkbleek van opwinding ontkurkte hij de fles champagne, waaruit hij met bevende hand de bekers vulde voor de Veenendaalse overwinnaars. Na TZV uit Tilburg en ZCG hadden de Veenendaalse waterpoloërs ook het Amsterdamse AZ '70 een nederlaag toegebracht en daardoor promoveerden zij met glans naar de eerste klasse van de KNZB. VZC behoort daarmee tot de 24 beste waterpoloformaties van Nederland Een colonne personenauto's een schrikbarend lawaai veroorzakend trok gisteravond na de titanenstrijd in Den Hommel naar het gemeentehuis in Veenendaal, waar het college van b. en w. een ontvangst had gepland voor de VZC-ploeg. Het college en een delegatie van de sportstichting kregen overigens niet al leen gezelschap van de trotse water poloërs en hun bestuur, maar ook van een groot aantal enthousiaste suppor ters dat de huldiging op het gemeente huis volstrekt niet wilde missen. Burgemeester P. Bode was zichtbaar verrast door de enorme belangstelling. In zijn spontane toespraak tot VZC zei hij onder meer, dat de eerste herenedi tie van de Veenendaalse club haar be stuur geen mooier cadeau had kunnen schenken ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan. De burgemeester had bemerkt dat VZC zich op het punt van feestvieren wat bescheiden opstelde geen grootse manifestaties en geen du re recepties doch dat zijn aandacht bleef gericht op een hogere plaats op de ranglijst. ,,U hebt de middenmoot nu achter u gelaten en bent doorgedrongen tot het koor van kandidaten voor een plaats in de top van het Nederlandse waterpolo: de hoofdklasse", aldus Veenendaals eer ste burger. Een en ander is volgens hem zeer goed mogelijk. „Het is allemaal wat stormachtig gegaan de laatste jaren: vorig jaar gepromoveerd naar de twee de klasse en een jaar later al in de eerste. Heren, u doet ons toch wel het plezier dit niet als het eindstation te zien. Ik weet wel: er is heel wat voor nodig aan enthousiasme, doorzettingsvermo gen en opofferingen, maar het is haal baar en dat moet u toch zelf ook een geweldige voldoening geven." „U behoort vanaf nu tot de 24 beste waterpoloploegen van Nederland en wilt u wel geloven, dat ik, dat alle le den van het college van burgemeester en wethouders, op dit moment een klein beetje meesnoepen van de trots, die eigenlijk alleen aan u toekomt. U mag zich er gerust van bewust zijn, dat u op het ogenblik geworden bent tot belangrijke ambassadeurs van Veenen daal. Na jaren van ploeteren in de derde, de tweede, weer in de derde, zelfs in de vierde klasse, nu dit. Het is zonder meer geweldig. Ik bedoel met dat „ploeteren" niets denigrerends te zeg gen. Ik wil er ook mee aanduiden dat het jarenlang aan de nodige accommodatie heeft ontbroken. Niets ten nadele ge zegd van het „Bergpad" u hebt er de helft vanuw ongeslagen record in de tweede klasse bevochten - maar u kunt nu 't grootste deel van het jaar terug vallen op ons Vallcibad en een duide lijk bewijs van het belang van een der gelijk overdekt bad staat hier voor me. U alleen al bent dit overdekte bad waard, nog afgezien van de velen die hierin het zwemmen leren, de zwem- sport beoefenen en erin recreëren. Ik merk, dat ik bezig ben om toch nog een deel van uw succes toe te trekken naar de gemeenschap die het Valleibad heeft gebouwd. Dames en he ren van V.Z.C., vergeeft u het mij. De lof komt u vanavond toe. Nog maals wil ik die lof toezwaaien aan spelers, trainer en coach van de water- poloploeg, en ook aan u allen die ervoor zorgden dat niet alleen het water polo, maar ook het zwemmen zich in de laatste jaren zo geweldig heeft ontwikkeld in Veenendaal. Gaat u allen zo door, maar gaat u, ondanks het feit dat u matige feest vierders bent, deze mijlpaal toch even vieren. U hebt het verdiend", zo be sloot burgemeester P. Bode zijn toe spraak. De VZC-praeses, de heer R. J. Sip kema, gaf vervolgens een verslag van de strijd die zich had voltrokken in Den Hommel in Utrecht. Hij wees er nog eens op, dat zijn vereniging een slopend seizoen achter de rug had en toonde zich verheugd over het feit dat V.Z.C. bijzonder sportief had gevochten voor een plaats in de eerste klasse. Hij was diep onder de indruk van de sympathieke ontvangst van de vroede vaderen. De heer Versteeg bood hierna na mens de Stichting Natuurbad Bergbad een polobal aan. Na dc officiële ontvangst vertrok een groot gezelschap dolgelukkige V.C.Z.- ers naar restaurant Vonk om daar een bescheiden feestje te vieren. Op deze bijeenkomst ontvingen de spelers en coach van het eerste team een herin neringsmedaille van voorzitter Sipke ma „in plaats van de traditionele bloe men". Ook het bestuur van buur Polar Bears was aanwezig om de Veenen daalse club geluk te wensen met de promotie. In een bijzonder spitsvondige speech complimenteerde de voorzitter van de Edese zwemvereniging V.Z.C. met het schitterende resultaat. Ook de sportstichting gaf op deze in formele bijeenkomst nog eens acte dc présence. RHENEN De gemeenteraad van Rhenen heeft gisteren unaniem besloten alsnog onderhandelingen te openen met de directie van Ouwehands Dierenpark over eventuele aankoop van het natuurbad. Het voorstel van de heer dasber gen (PvdA) gaf de doorslag, nadat vele sprekers hun mening naar voren had den gebracht, waarbij tot uiting kwam dat men er algemeen van overtuigd is, dat een zwembad te exploiteren door een particulier, nimmer rendabel is te maken, zelfs voor de overheid niet. „Het exploiteren van een zwembad zonder meer door een particulier", al dus burgemeester jhr. Bosch van Ro senthal, „is een moeilijke zaak. Als de gemeente 't zou moeten gaan doen, dan moet u ervan overtuigd zijn, dat er een belangrijke belastingverhoging uit voort zal vloeien voor de ingezetenen. Dan gaat het zonder meer veel geld kosten. Wij hebben aan de directie om financië le gegevens gevraagd, maar de direc tie heeft die geweigerd. Mitsdien kun nen wij de raad geen voorstellen over aankoop doen toekomen". „Ik geef de directie groot gelijk, dat ze zo gehandeld heeft", riep de heer E. P. van Dijk (Vrije Partij). „Het gaat er om of de raad in principe bereid is tot kopen en daarover heeft de raad zich niet uitgesproken. Wanneer wij als raad zouden besluiten eventueel tot ko pen bereid te zijn, dan ben ik van me ning dat de zaak voor genoemde direc tie heel anders komt te liggen". „Er is al veel over gezegd", aldus de AR-woordvoerder de heer Griffioen. „Overal zjjn er overheidsbaden of baden in bezit van de verenigde Sportfondsen, maar voor een particulier is het exploi teren van een bad ondoenlijk, vooral nu ze als paddestoelen uit de grond ko men, ook in onze onmiddellijke nabij heid. Ik ben er van overtuigd dat er in Rhenen een zwembad moet zijn. Lie ver zag ik het op de Reumers, maar nu het eenmaal op de Grebbeberg ligt, moeten we dat zien te behouden. Ik kan me ook levendig indenken dat de directie van Ouwehands niet bereid is nu al met gegevens te komen, nu zij nog niet eens weet of de gemeente even tueel tot kopen bereid is. Ik zou ernstig in overweging willen geven alles te doen om het zwembad te behouden, des noods door het over te nemen". De heer Glasbergen (PvdA) zei: „We moeten ons gezond verstand gebruiken en niet in paniek raken door allerlei sensationele verhalen. Hoe kan de ge meente iets kopen, wanneer zij niet weet wat zij koopt. Ik ben ervan over tuigd dat we een zwembad moeten heb ben in onze gemeente. Ik laat in het midden of dat door een particulier of door de overheid moet worden geëxploi teerd. Ik heb een voorstel: Burgemees ter en wethouders nodigen alsnog de di rectie van Ouwehands Dierenpark uit om over 'n eventuele overname te gaan onderhandelen. De resultaten van die onderhandelingen worden ten spoedigste aan de raad kenbaar gemaakt en dan kunnen wij een beslissing nemen". De heer Van Donselaar (CHU) kwam met nog een ander idee, namelijk sub sidie te gaan verlenen. Het exploitatie tekort zou door de gemeente als tege moetkoming aan de directie kunnen worden betaald. Daarbij zou als voor waarde moeten worden gesteld, dat er een bijzondere prijs voor de ingezete nen wordt vastgesteld. In de onderhan delingen zou dit naar voren moeten ko men. „Ik heb geen behoefte aan een principe-uitspraak van de raad", aldus de burgemeester, „maar als de raad zegt ga nog eens praten, dan wil ik dat graag doen". De heer Van Donselaar betreurde het dat deze zomer de prijs f 3,- was voor een bad. De voorzitter zei dat degenen die een abonnement hadden genomen in de ze hete zomer hun geld er dubbel en dwars uit hebben gehaald. „Het één moet net zo goed worden gezegd als het ander", aldus de burgemeester. De heer Van Gesink (PvdA) was ge wend panklare voorstellen van B. en W. op tafel te krijgen. Hij wilde dat in deze zaak ook graag. Overigens vroeg hij zich af of het wellicht niet voorde liger zou zijn wanneer de gemeente zelf een openluchtbad zou gaan bouwen. De heer Glasbergen had bezwaar tegen een speciale prijs voor de Rhenenaren. „Dan stoot je de toeristen af", was zijn mening. „In het buitenland gebeurt dat overal", riepen wethouder Deen en VAN DONSELAAR betreur f 3, de voorzitter gezamenlijk. „Waarom zou dat hier dan niet kunnen". Zonder dat over het voorstel van de heer Glas bergen behoefde te worden gestemd, werd besloten alsnog met de directie van Ouwehands Dierenpark te gaan on derhandelen, dit in afwijking met het voorstel van B. en W., dat luidde de zaak voor kennisgeving aan te nemen. LEERSUM In Leersum is een initiatief geboren om de (beat-) boer derij van De Weerwolf „Het Hof" te redden van de slopershamer. Het ini tiatief is van de sinds juli als zodanig bestaande „werkgroep beatconcerten". In een brief aan de gemeenteraad ont vouwt dit vijfmanschap een plan, dat enerzijds kan worden gezien als be stendiging van een in Leersum gere nommeerd jeugdrecreatie en ander zijds als een hechter fundament waar op de organisatie ervan moet worden gebouwd. Het moet een stichting wor den, waarin zowel jongeren als vol wassenen op bestuurszetels zitten. In de brief stellen de leden van de werkgroep dat ze graag zouden weten of B. en W. in principe bereid zijn de boerderij in het vervog weer beschik baar te stellen voor de beatliefhebbers, die sinds het financieel (lees: fiscaal) fiasco van de vorige organisatoren van hun dans- en luisteravonden verstoken zijn gebleven. De initiatiefnemers zijn drs. J. A. M. Verbeek, mevrouw E, G. Schenk-Klein Kranenberg, Henk van Ginkel, Rudy Broos en Henk v.d. Geytenbeek. De werkgroep wil door middel van de stichting voorkomen dat het bestuur zich persoonlijk aansprakelijk steit voor een financiële nasleep, zoals het geval was bij de vorige „Weerwolven" die de fiscus nog ruwweg vijftienduizend gulden schuldig zouden zijn. De werkgroep stelt zich voor, als de gemeentelijke overheid meewerkt, per jaar twintig beatconcerten te organi seren, en twintig disco-avonden, waar bij ze belooft op loyale wijze gevolg te geven aan aanwijzingen van de over heid. Ook belooft men rekening te houden met de belangen van omwonen den. Als de stichting een feit is zullen de jongeren-bestuursleden belast zjjn met de organisatorische werkzaamheden. De ouderen verzorgen de financiële aspec ten. Jongeren en ouderen samen zullen het contact met de autoriteiten onder houden. De brief die zondagavond op de post is gedaan, is bedoeld als pure informatie van de raadsleden die, aldus mevrouw Schenk, helemaal niet weten dat er nog iets door wie dan ook wordt gedaan, om de beat in Leersum, en met name in „Het Hof" te houden. „We hopen nu dat men dit in elk geval zo belang rijk vindt, dat verder niet over de slo pershamer zal worden gepraat. De beatsociëteit heeft altijd veel belang stelling getrokken en is erg populair, nu is er ineens niets meer."

De Vallei | 1969 | | pagina 3