Motie van afkeuring tegen wethouder T. van Lienden haalde meerderheid niet Bouwvak-Ster wisselt de collegebank met steigers va Exploitatiebeleid landerijen leidde tot felle debatten D'66 Ze metselt, schildert en draait schroeven U weet er totaal niets van Eerste vergadering van Collecte Bejaarden gaan morgen op reis MIEKE KROESBERGEN (19)„HET IS GOED OM DIT MEE TE MAKEN" Meegevallen Ds. Veldhuizen sprak voor bejaarden Wedvlucht De Luchtpost Nieuw lesrooster van „Amerongen H. v. Baaren (4) won viswedstrijd VEILING RESTEREN VUUR VOORDELEN MOTIE Eerlijkgezegd niet. Het is nog niet eens zo lang geleden dat de meeste Ne derlanders hetzonder bad of douche moesten doen. En dat zij zich alleen maar met het koude water uit de keukenkraan moesten be helpen. Gelukkig kunnen wij de toekomst optimistischer bekijken. Niet in de laatste plaats door de komst van het aardgas. Aardgas brengt het zo begeerdè comfort binnen ieders bereik: Behaaglijke warmte, overal in huis. Stromend warm water, overal in huis. Gemakkelijk. Zeer schoon en voordelig. En daardoor zeker niet te schoon om waar te zijn. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1*69 RHENEN Ter inleiding van de raadsvergadering in Rhenen van gis teravond wilde de VVD'er A. Jansen omstandig voorgelicht worden over eventuele huurachterstanden van ge meentelijke woningen. Hij had verno men dat er schulden /ouden zijn die ouder waren dan zelfs twee jaar. Hij drong er bij wethouder Van Lienden op aan deze zaak goed in het oog te hou den en passende maatregelen te ne men tegen huurschulden. Zowel wethouder Van Lienden als de burgemeester kon zich voorstel len dat de raad zich ongerust maakt, maar beide sprekers waren van oordeel dat er Vvan onrustbarende huurschul den geen sprake is. „Er is een normaal beeld, waaraan wij alles doen wat mo gelijk is om de zaak in te lopen. We zullen er zelfs niet voor terugdeinzen mensen in minder mooie woningen te laten zetten wanneer dat nodig mocht zijn. De overgang van weekhuren naar maandhuren heeft hier en daar knel punten opgeleverd, maar voor ongerust heid bestaat geen aanleiding". De heer Griffioen wilde nog weten of er huurschulden waren die lagen op het vlak van de huurverhogingen en dat pas na 2Va jaar maatregelen wa ren genomen om die te innen. „Als dat zo is, dan is er beslist fout door het college gehandeld", aldus zijn mening. „Voor een deel is het college er zelf schuldig aan", zei de heer E. P. v. Dijk. „Wie een weekloon beurt en dan ineens een maandhuur moet betalen, komt onherroepelijk in de narigheid", aldus Van Dijk. „Tenzij men het geld keurig netjes in een envelopje be waart", was de mening van de voor zitter. „Maar daarvan komt weinig terecht, dat moet ik toegeven". De exploitatieoverzichten 1967 en 1968 gemeentelijke landerijen waren aan leiding voor verhitte debatten. De heer Griffioen opende het vuur op de wet houder van landerijen en bezittingen de heer Van Lienden, nadat de heer Jansen van de VVD er ook al het zijne van had gezegd, met name of de wet houder wel voor zijn taak was bere kend. Verder drong hij aan op een sneller verslag. Dat 1967 nu pas op ta fel kwam vond hij absurd. „Dat de meentcommissie is uitgebreid met een agrariër heeft ook al niet geholpen", zei hij. ..Er is zelfs over 1968 een na delig saldo van plm. f 30,per ha." Toen de heer Kerkstra (CHU) in het midden wierp dat de meent als een uit gewoonde woning was aangetroffen toen het beheer van de vorige wet houder moest worden overgenomen (de heer Griffioen Red.) was het woord aan de heer Griffioen die het een leu ke opmerking noemde. „Ik kan me voor stellen dat de heer Kerkstra een frac tiegenoot wil helpen", zei hij „maar •nu een concrete vraag aan de wethou der. Is het financieel overzicht een vergelijking met de verpachte eigen dommen of is het tot de laatste cent uitgerekend?" Wethouder van Lien den: „Tot de laatste cent uitgerekend". De heer Griffioen: „Dan weet u er totaal niets van, want het is altijd een vergelijking geweest. U bent hele maal niet op de hoogte en dat neem ik u ernstig kwalijk". „Ik wil mijn wethouder niet afval len", zei de burgemeester, „maar de heer Griffioen heeft gelijk wanneer hij spreekt over een vergelijkend over zicht''. „Ik stel voor", aldus toen de heer Griffioen, „de gemeentelijke landerijen te verpachten. Besluit de raad het te gendeel, dan kom ik met een motie van wantrouwen tegen wethouder Van Lienden". Over verpachten en verkopen werd uitvoerig van gedachten gewis seld. Naar voren kwam nog eens dat er al vele malen in de raad over deze kwestie was gesproken, maar dat er nog steeds geen oplossing voor was ge vonden. „De raad heeft de beslissing in eigen hand, ook al via de meent- H. GRIFFIOEN (ARP) moties commissie", aldus de voorzitter. „Maar laten we maar tot stemming overgaan, want we komen er nu toch niet uit". Wethouder Deen (PvdA) gaf Griffi oen gelijk. „Dat heeft hij trouwens al tijd", zei de heer Deen onder grote hi lariteit. „Maar als we verkopen of ver pachten hebben bepaalde ingezetenen grote voordelen boven andere ingezete nen en dat vind ik minder juist. Dat er nu geld bijmoet, door eenmalige hoge uitgaven, vind ik niet erg. Laat de vee houders ook eens wat profiteren." „Ver kopen is een socialistisch standpunt", zei Griffioen. „Later gaan we dan sa men de centen opmaken en dan hebben we niets meer. Het is een gezondere zaak wanneer er verpacht wordt". „Ik ben in principe niet tegen ver pachten", bracht de SGP'er Van Wijk in het midden, „maar dan moeten de kleintjes niet aan de kant worden ge schoven". De heer Van Donselaar vond dat de inschaarders nog steeds geen enkel recht hebben en zo maar met hun koeien naar huis kunnen worden gestuurd. „Er zou al drie jaar geleden op mijn aandringen een in- schaardersreglement komen, maar dat is er nog steeds niet". Hierna werd over de motie Griffioen, om tot verpachting over te gaan, ge stemd. De heer v.d. Berg (Vrije Partij) ondersteunde het voorstel Griffioen. Al leen de raadsleden Jansen, v.d. Spoel (VVD), Griffioen (AR), Van Donselaar (CHU) en Van den Berg (Vrije Partij) stemden voor. Met verheffing van stem kondigde de heer Griffioen hier na zijn motie van afkeuring aan over Weth. T. VAN LIENDEN (CHV) de laatste cent het beleid van de wethouder van lan derijen en over het gevoerde beheer. Ook die motie kreeg steun bij de heer v.d. Berg. De heer Van Gesink (PvdA) riep: „Nou moet de heer Griffioen toch echt ophouden. Toen hij zelf wethou der was van landerijen heeft hij nog geen distel gemaaid". „U weet heel goed, en anders lijdt u aan geheugenverlies", aldus ant woordde Griffioen, „dat in mijn tijd jaarlijks f 4000,werd uitgegeven voor grondverbetering". „Mijn vorige wet houders zijn het niet erg eens meer met elkaar", zei de burgemeester la chend. (Van Gesink was destijds col lega van Griffioen - Red.). Daarna bracht hij de motie van afkeuring in stemming. Die kreeg nog minder bijval dan de eerste. Voor stemden de heren Griffioen, Van den Berg, Jansen en v.d. Spoel. Algemeen was de raad vol lof over de stichting jeugdzorg. Complimenten werden uitgedeeld aan de maatschap pelijk werker Both en zijn dames en heren die jarenlang de jeugd van de straat hebben gehouden in de instuif en unaniem werd besloten een fulltime jeugdleider aan te stellen. SCHERPENZEEL De in de Ver enigde Staten werkende dominee E. G. Veldhuizen hield dinsdag voor de Scherpenzeelse bejaarden een causerie, tijdens de bejaardenmiddag uitgaande van de Ned. Herv. Kerk. Ds. Veldhui zen, om studieredenen momenteel in Nederland, gaf een overzicht van de historische ontwikkeling van het kerke lijk leven in Amerika, waarbij hij meldde dat de hervormde kerk daar duizend gemeenten telt. De Chr. Ger. Kerk heeft er vijf- a zesduizend. De predikant toonde een aantal fraaie dia's van kerken, en hij deelde mee dat in de VS nergens zulke mooie or gels in de kerken te vinden zijn als in Nederland. Sprekend over de oecume ne zei ds. Veldhuizen dat men hiermee in Amerika nog niet zo ver is als hier. Zijn voordracht viel bij de bejaarden zeer in de smaak. VENENDAAL Op dinsdag 2 sep tember houdt D"66 - afdeling Veencn- daal en omgeving haar eerste openba re ledenvergadering in Dc Korenbeurs. Voorzitter J. de Ruijter houdt een kor te inleiding, waarna het woord wordt gegeven aan de her J. G. Rust, voor zitter van de „werkgroep gemeentepoli tiek". Deze werkgroep heeft zich i 'n jaar lang georiënteerd op de Vecnen- daalse politieke situatie. D'66, die veel belangstelling verwacht op deze eerste openbare representatie, hoopt vooral op toeloop van de Veenen- dalers die zich herkennen in de kwali- ficaitie: niet gebonden aan bepaalde po litieke partij, maar wel het belang van Veenendaal voorstaand. Het be stuur beklemtoont echter ook graag kennis te maken met leden van ande re politieke groeperingen. Bovendien, aldus secretaris Coïni, zijn met name ook dames van harte welkom. De ver gadering zal gedeeltelijk worden ge bruikt voor discussie SCHERPENZEEL Dc Luchtpost deed mee aan een wedvlucht vanaf Orléans, een afstand van 536 km. Door het zeer slechte weer werden de duiven pas maandagmorgen om 7 uur gelost. In concours waren 125 duiven en de uitslag was als volgt: A. Rustenhoven 1, 2, 3, 5, 7. 10; P. v. Eist 4. 19; C. ter Burg 6; C. Koster 8, 11, 16; M. P. Rotte 9; G. Schipper 12; P. Wagens- veld 13; A. C. Veenvliet 14; W. v. Schaik 15, 22; T. H. Aarsen 17, 18; C. Gijsbertsen 20; J. Bakker 21; A. Inken- haag 23. SCHERPENZEEL In de komende weken, van 25 augustus tot 7 septem ber zal in Scherpenzeel weer de jaar lijkse collecte worden gehouden van het Koningin Wilhelmina Fonds. De opbrengst van deze collecte is be stemd voor de kankerbestrijding. VEENENDAAL Circa 450 Veenen- daalse bejaarden nemen morgen deel aan de jaarlijkse bejaardentocht, die om half tien van start gaat vanaf de Industrielaan. De organisatoren heb ben weer bergen werk verzet om dit jaarlijkse evenement weer rond te krijgen en als de voortekenen niet be driegen zal het voorbereidende werk dat door het comité is verricht ook dit jaar weer weinig ruimte laten voor on aangename verrassingen. Deelnemers en organisatoren hopen echter wel dat het weer hierbij in de pas zal lopen. Ook dit jaar wordt de tjcht weer ge maakt met negen bussen. Via Rhenen, Buren. Waardenburg en Hedel gaat men naar de eerste pleisterplaats, de Brabant-hallen in Den Bosch. Daar wordt koffie gedronken. Vervolgens wordt een rondrit gemaakt door de om geving, waarna het gezelschap Vee- nendaalse bejaarden in dezelfde Bra bant-hallen zal aanzitten aan een Bra bantse koffietafel. Het volgende reis doel is Berg en Dal bij Nijmegen, waar de uitspanning van die naam zal wor den bezocht. De terugreis wordt ge maakt via Nijmegen en Arnhem, waar na via de oude Rijksweg naar De Klomp wordt gereden. Tegen zes uur worden de bejaarden weer terugver wacht. Colonneleden van Rode Kruis en EHBO hopen met de deelnemers op een rustige dag. AMERONGEN Met ingang van 1 september gaat de Sportvereniging Amerongen met een nieuw lesrooster van start, waardoor het door splitsing en verschuiving naar andere dagen mo gelijk wordt meer tijd te besteden aan de ritmische oefeningen. De wijzigingen omvatten hoofdzake lijk de middaguren. De gewijzigde les uren zijn: Maandag: 4-5 uur: kleuters 4 en 5 jaar; 5-6 uur: meisjes 6 en 7 jaar; 6-7.15 uur: jongens van 6, 7 en 8 jaar. Dinsdag: 3.45-5 uur: meisjes van 8 en 9 jaar; 5.00-6.30 uur: meisjes van 10 en 11 jaar; 6.30-7.15 uur: meisjes van 12 en 13 jaar. De overige lessen blijven ongewij zigd. RHENEN De vierjarige H. van Baaren heeft de eerste prijs, zijnde een grote beker, gewonnen tijdens door de hengelvereniging „De Voorn" uit geschreven wedstrjden. Hij ving 88 gram. Tweede werd W. v. d. Linden met 60 gram en derde F. ter Burg met 45 gram De jeugdige Van Baaren was pas lid geworden van de Rhenense hengelaarsverenigig en maakte met de ze eerste prijs een fraai debuut. Zaterdag zijn er weer onderlinge wedstrijden, waaraan ook jeugdleden kunnen deelnemen. Samenkomst om 2 uur bij café Van Noort, inleggeld f 1,50 1 en ook nu nog wel deed ik allerlei klei- HJf RENSWOUDE „Ik móet van daag timmeren, ze willen het me liever niet laten doen, Willem vindt dat het te zwaar werk voor me is", zegt de 19-jarige Mieke Kroesbergen. Ze zit in de schaftkeet van aannemersbedrijf Van Doorn bij de Eikenlaan in Rens- woude. Ze werkt als bouwvakker. Ze metselt, schildert, draait schroeven en nu wil ze timmeren. „Het móet ge woon". vindt ze, „het hoort erbij". Drie weken heeft Mieke Kroesbergen al in Renswoude gewerkt, samen met een tiental manneljke collega's, en ze cal nog wel een paar weken op de bouw te vinden zijn. Daarna zet ze zich weer in de collegebank. Eind september begint ze aan het tweede jaar van haar studie bouwkunde aan de Technische Hoge school in Delft, een studie die op pa pier vijf jaar vergt. In het kader daar van hebben de studenten de verplich ting zes weken in de praktijk van de laagbouw te werken, en daarvan schriftelijk verslag uit te brengen. „Het is erg goed om dit mee te ma ken", vindt mej. Kroesbergen.„Ik kies straks voor de architectuur, en dan is het prettig te weten wat in de praktijk voor de uitvoering van je ontwerp komt kijken." Nu is het in Nederland nog altijd een betrekkelijke bijzonderheid, een meisje op de bouw aan het werk te zien, maar mej. Kroesbergen geeft de prognose, dat het in de toekomst steeds vaker zal voorkomen. „Er is heel wat propa ganda gemaakt om meisjes op de T. H. te krijgen, en zeker voor de bouwkunde heeft dat al resultaat gehad. Ongeveer tien procent van de studenten in deze richting zijn meisjes, ik schat vijfentwin tig." De collega's op de bouw van Van Doorn, die een aantal eengezinswonin gen, en vrij riante landhuisje omvat, hebben Mieke prima opgevangen. „Dat is me nou juist zo reuze meegevallen. Ze zeggen altijd dat bouwvakkers zul ke ruwe mensen zijn, maar dat is he lemaal niet waar Over het werk zelf: „In het begin, ne klusjes, later werd het metselen binnemuurtjes, want „schoonwerken" kan ik natuurlijk niet zo snel), en schroeven draaien. Dat ging wel aar dig, maar ik moest maar blijven door draaien. Op 't laatst had ik gewoon een gat in mijn hand. Nu wil ik mog gaan timmeren. Dat hoort erbij. Maar ze denken hier dat het te zwaar werk voor me is, en dat geloof ik zelf niet. Ik wil het toch proberen." Mieke Kroesbergen zit 's mor gens met haar tijdelijke collega's in de keet, gisteren kennelijk pas voor het eerst, want één van de mannen memo reert dat ze het „anders nooit wilde", waarna hij constateert dat het haar nu toch wel zal meevallen :„'t is een bes te keet." Nog drie weken, of iets minder, werkt mej. Kroesbergen met de bouwvakkers mee.Ze beschouwt zich allerminst als een vakvrouw, maar ze vindt het heel nuttig dat ze nu weet hoe de vakman werkt aan de realisering van het archi tecten-idee. „En ik vind het gewoon leuk werk om te doen ook", zegt ze. KESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten te Kesteren waren als volgt: Reine Cl. D. Ouillins: I 65-99; Belle Delouvain: I 58-75; Reine Victoria: I 100-121; Perzikpruimen: I 119-151; Czar- pruimen: I 66-98; Reine Cl. Verte: I 52- 86, Reine Cl. D. Althan: I 90-126: James Grieve: I 65-75:36-49, I 75-85:51-58, I 80- 85:56; Clapps Favorite: I 60-65:24-35, I 65-75:34-36, I 70-80:38-47. Prijzen genoteerd in. centen per kg, tenzij anders is vermeld. Was ons verleden wel zo brand schoon? GASl

De Vallei | 1969 | | pagina 5