Gelukkig na angstige vlucht NPD-leden belaagd in Nordhorn Pan American vliegt als eerste met Boeing-747 Herstelprogram voor Franse Gladstone Mild als u de zachtste wilt Canadese ambassade brandde geheel uit TWEE DODEN IN VUURZEE 25 king size filters f 1.75 drie Griekse oces tegen vrouwen Protest tenen vervolging van Basken Kiesinger niet naar Rusland Hoe is hel mogelijk. Sovjet-raketten met kern aandrijving Pi Vijf personen in hechtenis Ook Ong a Kwie in hongerstaking Nieuwe grondwet in Brazilië Vermist jacht gevonden Helderziende zou moordenaars van Sharon Tate Canadees gooide met benzinebommen in Wenen reeds kennen WEER IN EUROPA IN LOMPEN PANAGOELIS GEHOLPEN PERS IN DE VAL BRANDLADDER 33 MACH USES PAPOEA'S VLUCHTTEN KANDIDATEN Keuze Evenwicht Meer zware shag; minder lichte SÉANCE SPRONG WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1969 WENEN Een Canadees van Hongaarse afkomst heeft gisteren met twee benzinebommen de Canadese ambassade in Wenen in brand ge stoken. Twee Oostenrijkse personeelsleden van de ambassade kwamen daarbij om het leven. Tweeëndertig mensen werden gewond, van wie vier ernstig. De ambas sade brandde totaal uit. De brandstichter, Colman Losonszi (47), wierp twee benzinebommen in de hal van de ambassade, die is gevestigd op de vierde verdieping van een groot flatgebouw op de noordelijke oever van de Donau. Tewijl het vuur zich binnen enkele minuten door de ambassade verspreid de wandelde de man, gekleed in lom pen, naar een Oostenrijkse politie-agent en zei: „Ik heb de boel in brand gesto ken". Waarom hij het had gedaan vertelde hij er niet bij. Ook de Zweedse ambassade, die twee ATHENE Drie Griekse vrouwen, onder wie de nicht van Panagoelis, zul len morgen door een militair tribunaal in Athene worden berecht op beschuldi ging van „het verlenen van asiel aan een misdadiger". De drie vrouwen zouden de ter dood veroordeelde Alekos Pana goelis onderdak hebben verschaft toen h(j onlangs voor een korte periode uit de gevangenis was ontsnapt. Volgens de tegen de nicht van Pana goelis. Anastasie Mela, uitgebrachte be schuldiging zou zij de twee andere vrou wen hebben gevraagd Panagoelis te helpen, omdat ze zelf, als zijnde familie lid groot gevaar liep te worden ge snapt. Panagoelis pleegde een aanslag op premier Papadopoulos. Op grond van de thans van kracht zijnde wet is het verboden zelfs om privé-redenen personen onderdak te verschaffen zonder dit aan de autori teiten te melden. De Griekse regring heeft geweigerd een nieuwe commissie in het leven te roepen, die de nieuwe perswet zou moe ten herzien. Dit is gisteren meegedeeld aan de unie van Atheense dagbladredac teuren. de enige in Griekenland toege laten vereniging van journalisten. De unie heeft de nieuwe wet „onaanvaard bare" genoemd, omdat deze weliswaar de pers meer vijheid_ geeft, maar tezelf dertijd stringente controlemaatregelen invoert en een registratie van journa listen wil. PARIJS Meer dan drieduizend Spaanse intellectuelen hebben een fel protest laten horen tegen de vervolging waaraan de Spaanse Baskische bevol king blootstaat. Zij deden dit in gelijk luidende brieven aan het Spanse staats hoofd. Hierin vragen zij: 1) Opheffing van de wet, die het moge lijk maakt degenen, die zich aan een politiek vergrijp schuldig maken voor de krijgsraad te slepen; 2) Rechtspraak voor de Baskische na tionalisten door burgerlijke rechtbanken en niet langer meer door militaire krijgsraden; 3) Amnestie voor alle Baskische pries ters en leken die door militaire recht banken zijn veroordeeld. In mindei dan twee maanden hebben 25 Basken, onder wie tien priesters, van militaire rechtbanken zeer zware straffen gekregen. Zeven mensen onder wie enkele pries ters, zijn al bijna drie weken in hon gerstaking in een geheim gehouden plaats in het Baskenland. verdiepingen hoger in hetzelfde ge bouw is gevestigd, liep brand- en water schade op. Hier vielen echter geen slachtoffers. Canadese diplomaten probeerden vertwijfeld het gebouw uit te komen toen het vuur zich verspreidde. Som migen hingen minutenlang aan de buitenkant van het gebouw aan de ramen op twaalf meter boven de be gane grond, terwijl vlammen en rook wolken boven hun hoofd naar bui ten sloegen. Via ladders, die voorbij gangers aandroegen, kwamen de meesten veilig beneden aan. Het vuur concentreerde zich in de handelsafdeling van de ambassade. In dat deel van het gebouw zaten enkele personeelsleden geruime tijd in de val, omgeven door rook en vlammen. Een jonge diplomaat slaagde erin zich in veiligheid te brengen door halsbre kende toeren uit te halen op een smal le richel twaalf meter boven de grond. De Canadese ambassadeur, John Alexander McCordick, kwam via een brandladder in veiligheid. Ruim honderd Weense brandweerlie den, velen met een gasmasker op, voch ten anderhalf uur voor ze het vuur konden lokaliseren. De brand was een van de grootste uit de na-oorlogse ge schiedenis van Wenen. BONN De Westduitse Bondskanse lier Kurt Georg Kiesinger heeft giste ren tegenover journalisten verklaard, dat er geen enkele officieel of officieus contact met de Russen is geweest voor een eventueel bezoek aan Moskou voor de Duitse verkiezingen. Er is helemaal geen sprake van geweest, dat hij in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Christen-democratische partij naar de Sovjet-Unie zou gaan. Hij zag trouwens de noodzaak van een dergelijk bezoek niet in, daar de politiek van de Sovjet- Unie niet is veranderd. Kiesinger wees erop, dat de Russen door het uitnodi gen van vertegenwoordigers van de li beralen en sociaal-democraten proberen de Duitse verkiezingscampagne willen beïnvloeden. ADVERTENTIE IIat is dip Spar vandaag treer voordelig. Nordhorn - De uiterst Deutschlands (NPD) heeft het gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst te Nordhorn hard te verduren gehad. Ongeveer 2000 tegenstanders waren in actie gekomen met rode vlaggen en spandoeken. Zij riepen leuzen als „Nazi's raus". „Sieg Heil" en „Adolf, Adolf". Partijleider Adolf von Thadden kon zich vrijwel niet verstaanbaar maken. Toen hij om steun voor de NPD vroeg, werd hij uitgejouwd door zijn tegen standers, die „nooit, nooit" riepen. Hij kreeg echter van anderen bijval. De sterke politiemacht, die de overwegend jonge betogers op een afstand hield, nam vijf mensen in hechtenis. rechtse National-Demokratische Partei Voordat dc bijeenkomst begon, had Von Thadden 'n persconferentie gehou den voor ongeveer honderd Westduitse en Nederlandse vertegenwoordigers van pers, radio en televisie. Hij bestreed dat zijn partij nazistisch of neo-nazis tisch zou zijn. Volgens hem schilderden de regeringspartijen „tegen heter we ten in" de NPD af als een fascistische beweging. Op de vraag van een Neder landse journalist of de NPD niet de vrees van het Nederlandse Volk voor een nieuw Duits nationalisme kon be grijpen, antwoordde Von Thadden, dat deze vrees een gevolg was van de te gen zijn partij gerichte propaganda. Hij kondigde aan, dat de NPD op 2 sep tember een „Rood-witboek" zal uitge ven over alle „terreurdaden" tegen de party In de afgelopen drie jaar. „Alleen communisten voeren een hetze tegen de NPD", aldus Von Thadden. Toen de protestdemonstratie steeds heftiger vormen aannam, kregen de journalisten van de politie de raad weg CURACAO De uracaose vak bondsleider Ong a Kwie, die maandag op Curasao uit de gevangenis werd ont slagen, blijkt een week lang een hon gerstaking te hebben uitgehouden. Het afgelopen weekend heeft Ong a Kwie zelfs niet gedronken. Eerder werd alleen bekend, dat de eveneens gearresteerde vakbondsleider W. (Papa) Godett in hongerstaking was gegaan. Hij zit nog steeds gevangen. Tien leden van één familie zijn in de nadht van vrijdag op zater dag te voet na een angstige tocht uit Oost-Duitsland naar West-Duits- land gevlucht. Op de foto de geluk kige vluchtelingen in het dorpje Hitzelrodehun nieuwe woonplaats. BRASILIA President Da Costa e Silva zal herzieningen van de Brazi liaanse grondwet publiceren en het congres opnieuw bijeen roepen. Dit is gisteren meegedeeld door gezaghebben de kringen in Brasilia. De herzieningen zullen worden afgekondigd als „institu tionele" maatregelen. Het congres zal er niet over kunnen debatteren of stem men. Het congres was vorig jaar decem ber ontboden na een drastische zuive ring van „ondermijnende en corrupte elementen'. 81 parlementsleden zullen niet terugkeren. Vooral de oppositie partij, de „Democratische beweging", geleid door oud-generaal Oscar Passos, is zwaar door de zuivering getroffen. 57 van haar 127 afgevaardigden zijn afgezet. SCHIPHOL Als eerste maatschap pij ter wereld gaat Pan American World Airways op 15 december a.s. de Boeing-747, die plaats biedt aan 362 passagiers, in dienst nemen. De eerste vlucht zal worden uitgevoerd op de rou te New York-Londen-Frankfort, waar op de 747 vanaf die datum dagelijks een retourvlucht zal gaan maken. Tegen het eind van april 1970 zal PanAm met de 747, die in de volks mond vaak „jumbo jet" wordt ge noemd, op 15 steden vliegen In totaal zullen dan wekelijks 154 vluchten met dit nieuwe type vliegtuig worden uit gevoerd. Pan American was de eerste maat schappij, die de 747 bestelde. Van de 33 machines, die zijn besteld, zullen er over een jaar 25 in gebruik zijn, de resterende 8 volgen dan in het jaar daarna. Drie dagen na de openingsvlucht, dus op 18 december, zal PanAm een dagelijkse 747-dienst openen tussen New York en Parijs en op 22 december volgt een dagelijkse tweede retour vlucht naar Londen, zodat dan 's och tends en 's avonds in beide richtingen tussen New York en Londen vluchten worden uitgevoerd. Dit houdt in dat Pan Am nog voor het einde van dit jaar 42 transatlantische 747-vluchten per week zal uitvoeren. In januari en februari zal de 747 bo ven de Stille Oceaan verschijnen en wel op de routes van San Francisco en Los Angeles naar Honoloeloe en Tokio, Hongkong en Bangkok. PORT MORESBY De afgelopen twee weken zijn 582 papoea's uit West- Irian naar Australisch Nieuw-Guinea gevlucht. Op 13 augustus kwamen er 384 in één groep de grens over. te gaan, omdat hun veiligheid niet lan ger verzekerd was. Volgens een bekendmaking van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Bonn, zijn 25 kandidaten van de NPD voor de Bondsdagverkiezingen van 28 september oud-nazi's, die al voor de machtsovername door Hitier in 1933 lid van diens NSDAP waren. Het merendeel van de kandidaten heeft deel uitgemaakt van rechtse groeperingen van na de oorlog, die in de Bondsrepubliek zijn verboden, zoals de Deutsche Reichspartei. Onder de kandidaten bevinden zich 59 overheidsfunctionarissen, onder wie 28 hoofdambtenaren en officieren, 43 academici, 24 zakenlieden, 21 land bouwers, 14 neringdoenden en 4 arbei ders, aldus de persdienst van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Intussen heeft de voorzitter van de Sociaal-democratische fractie in de Bondsdag, Helmut Schmidt, op een ver kiezingsbijeenkomst te Hamburg ver klaard, dat een alleen uit sociaal-demo craten bestaande Bondsregering bij het hoogste constitutionele gerechtshof stap pen zal doen om de NPD te laten ver bieden. Hij gaf echter toe, dat alleen een verbod van de NPD het gevaar niet kan keren. „Wij moeten geestelijke af weerkrachten ontwikkelen", aldus Schmidt. Democratische kandidaten voor de Bondsdag van de CDU, de SPD en de FDP hebben in Nederlandse kranten in het grensgebied advertenties geplaatst onder de titel: „Hallo Nachbarn" (Dag Buurman). Daarin zeggen zij, dat er overal wel enkele onverbeterlijke extre misten bestaan. Maar de democratische krachten bij ons zijn sterk genoeg om de invloed daarvan op de politiek te verhinderen, aldus de advertentie. CAGLIARI Een vliegtuig heeft gisteravond voor de kust van Sardinië het Engelse jacht Saib ontdekt. De op varenden maakten het redelijk goed. Het dertig meter lange luxe schip werd al 36 uur vermist. Kort voor de ontdekking had de schipper, de Italiaan se ingenieur Giarniero Agostini (38), over de radio zijn testament bekend gemaakt. Het jacht had ernstige averij opgelopen in een storm op de Middel landse Zee. Maandag had zich al een panische angst van de acht opvaren den meester gemaakt. Franse regering, naar zij gisteren heeft bekendgemaakt, haar program ma vaststellen voor het economische cn financiële herstel van Frankrijk. Het plan heeft de bedoeling de frank, die op 8 augustus met 12,5 procent is gedevalueerd, te consolideren en het evenwicht, dat al maandenlang zoek is, te herstellen. Op de Fransen, die hun vakantie ter nauwernood achter de rug hebben, zal naar president George Pompidou nu reeds heeft laten weten, een be roep worden gedaan hun inspannin gen te verdubbelen en zich „van de redelijke kant te laten zien", terwijl een aantal maatregelen wordt geno men met het doel de consumptieve bestedingen af te remmen, zowel van particulieren als van de overheden, teneinde de „oververhitting" van de economie tot staan te brengen, de stijging van de prijzen in de hand te houden en de produktie voor uitvoer tot het maximum uit te breiden. Sedert maandag zijn de president van Frankrijk, de eerste minister en de minister van Financiën en Economi sche Zaken doende met het maken van een keuze uit de veelheid van technische voorstellen, die hun dien sten in augustus hebben uitgewerkt. Uit goed ingelichte kringen wordt vernomen, dat het om drie punten gaat, nl. om aanmoediging van het sparen, beperking van de kredietver lening en besnoeiing van de begro ting. Dat ingrijpen zal vergezeld gaan van maatregelen ten gunste van de minst bedeelden. De beperkingen op de kredietverlening, die voor leningen aan ondernemin gen al zwaar zijn, zullen worden ver zwaard voor aankopen van verbruiks- goederen op afbetaling. Bepaalde deskundigen stellen voor de eerste aanbetaling voor die goederen te ver hogen van dertig procent tot vijftig procent met terugwerkende kracht van 8 mei af. Het moeilijkste vraagstuk vormt de be groting voor 1970, die op omstreeks honderdzestig miljard frank in even wicht moet worden gebracht. Dat houdt in dat de uitgaven vergeleken met die van de begroting voor 1969 met negen miljard frank of zes pro cent zullen stijgen en dat aanvullen de inkomsten ten bedrage van ruim vijftig miljard frank zullen moeten worden gevonden; een deel daarvan zal beschikbaar komen uit de econo mische groei, die ondanks het her stelplan zal worden gehandhaafd. Morgen zal de eerste vergadering van het Franse kabinet in het najaar voornamelijk gewijd zijn aan bestu dering van de voornaamste richtlij nen en de grote gevolgen die het her stelprogramma met zich meebrengt. Op 16 september zal de nationale vergadering bijeenkomen om de be zuinigingsmaatregelen te bespreken. ADVERTENTIE TOKIO De Sovjet-Unie beschikt sedert twee jaar over raketten met kernaandrijving en heeft er reeds twee gelanceerd. Dit verklaarde vandaag in Tokio Petrov, voorzitter van de com missie voor onderzoek en gebruik van de ruimte van de Sovjetrussische aca demie voor wetenschappen. De reeds gelanceerde raketten werden „Yantar" 1 en 2 genoemd. Petrov, die sprak op een internationaal symposium over technologie en ruimtewetenscha»v gaf voorts te kennen, dat de Russen bezig zijn met de voorbereidingen voor een geweldig ruimtestation. DEN HAAG Zware en halfzware shag z(jn in opmars. De verkoop van het lichte produkt loopt daarentegen t rug. Dit blijkt uit het jongste jaarver slag van de Vereniging Nederlandse kerftabakindustrie. Het afgelopen jaar steeg de verkoop van „zware" en „halfzware" met acht en zeven procent. De Amerikaanse en lichte shag daalde met drie en zeven procent. De vierde verdieping van het kantoorgebouw in Wenen, waar zich de Canadese ambassade be vindt, stond gisteren, kort nadat een Canadees van Hongaarse af komst daar molotof-cocktails naar binnen had gegooid, al gauw in lichterlaaie. Twee personen verlo ren bij de brand het leven. LOS ANGELES Peter Hurkos, vormalig Nederlander, die al jaren lang als helderziende optreedt in Amerikaanse theaters en televisie shows, is om advies gevraagd in de moordzaak Sharon Tate. Enkele weken geleden werd de echt genote van filmregisseur Roman Po- lanski met vier gasten in haar huis in de buurt van Los Angeles ver moord. Peter Hurkos (59), die vol gens eigen zeggen al 22 moordzaken voor de politie heeft opgelost, is door de advocaat van Polanski om advies gevraagd. Peter Hurkos: „Ik ben in het huis ge weest waar de moorden zijn gepleegd en weet waar de moordenaars zijn. Op verzoek van de politie mag ik de namen niet noëmeh. De daders zitten niet in Carlifornië, maar zijn ook niet ver weg." „Het zag er verschrikkelijk uit in dat huis. De hele boel lag door elkaar, overal lagen omgegooide wierookpot. - jes. Ze hebben daar een séance ge houden met verdovende middelen, daar ben ik zeker van. De moordenaars hoorden bij het gezel schap, hebben de rest onder invloed van „drugs" afgemaakt en zijn, toen ze weer bij waren gekomen, gevlucht Het was een séance met een heel ri tueel, geen systematische moord, maar een soort offer. Over een paar dagen zijn de daders gepakt", con cludeert Peter Hurkos. De Nederlandse illusionist en helder ziende, wiens werkelijke naam Peter van der Hurk is, waagde in 1956 de sprong naar de Verenigde Staten. „Ik moest er dag en nacht werken, want toen ik van de boot stapte had ik twaalf dollar in m'n zak. Nu sta ik in alle grote shows. Frank Sina tra. Sammy Davis, Catherina Valen- te zijn mijn vrienden. Ik verdien in Las Vegas twintigduizend dollar per week. Op 9 september begin ik op Broadway." Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur y a> S 2Ü 6.2 M 1 c Amsterdam zw. bew. 16 11 De Bilt regenbui 16 4 Deelen regenbui 14 15 Eelde 1. bew. 15 7 Eindhoven zw. bew. 16 5 Den Helder regenbui 16 12 Rotterdam 1. bew. 16 12 Twente regenbui 13 7 Vlissingen h. bew. 16 0,1 Zuid-Limburg geh. bew. 14 5 Aberdeen zw. bew. 16 0.1 Barcelona h. bew. 25 0 Belgrado onbew. 26 2 Berlijn zw. bew. 17 4 Bordeaux regen 21 2 Brussel h. bew. 15 5 Frankfort zw. bew. 12 3 Genève 1. bew. 17 12 Grenoble regen 17 6 Helsinki regen 16 8 Innsbruck regen 14 4 Kopenhagen regen 17 2 Locarno 1. bew. 26 3 Londen motregen 18 2 Luxemburg zw. bew. 14 5 Madrid 1. bew. 31 0 Malaga h. bew. 30 0 Mallorca zw. bew. 28 0 München regen 13 7 Nice onbew. 24 0 Oslo zw. bew. 20 1 Parijs 1. bew. 17 3 Rome onbew. 24 0 Stockholm regen 18 16 Wenen mist 16 1 Zürich regen 15 42 Dr. Ismail El-Azhary, oud-presi dent van Soedan, is ip Chartoem aan een hartaanval overleden. Dr. Azhary werd 25 mei bij een militaire staatsgreep afgezet als voorzitter van de opperste raad van Soedan. ADVERTENTIE 1 T

De Vallei | 1969 | | pagina 6