Verbruikersmarkten tegen cash - and c ar r y-bedr i j ven Kwaliteitseisen aan preservatieven marathon de La route drievoudig daf succes: Mej. Klompé overtuigd van eerlijke bedoelingen van Van het Reve Twee goedkope merken filter sigaretten Verontruste leraren houden 12 september actiedag coupon DAF KLM denkt tegen 1980 miljoen Ned. vakantie gangers te vervoeren Curatoren van hogeschool in Tilburg blij ven aan Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcerns! Dutch Internationals Fund Comité vraagt Minister Luns te bemiddelen voor joden in Irak Philips vestigt zich opnieuw in Sneek Hoornse politie te mild voor weggebruikers onder invloed Grootwinkelbedrijven nemen de handschoen op in strijd om de gunsten van de consument GEEN ZEGELS Arts maakt dodelijke val in haven Wiesent hal bezig in Utrecht een lm is le kopen DISCUSSIES NAUWLETTEND VRAAGTEKEN Senaat akkoord met vrije verkoop ONDEUGDELIJK? i Vrouwelijke griffier zat \niet te kijk ROTTERDAM Minderjarig meisje van schip gehaald merkenteamprijs en twee klasse-overwinningen daf-wint merkenteam-prijs in 84 uurs non stop marathon de la route op nurburgring, 64 auto's aan de start, aan de finish, daf behaalt een schitterend de equipe 'raab-baier-binder met daf44 wint 850 cc. de equipes slotemaker^Janssen-koks^en^laurent- marche-dyon worden resp. tot 1150 cc. opnieuw en de betrouwbaarheid test zelf.. Stuur mij informatie over DAF33, DAF44, DAF44 Stationcar, I DAF55, DAF55 Coupé, DAF55 Stationcar. (Onderstrepen wat i J u wenst) DP764- I Naam:j Adres: Plaats: resultaat, klasse tot ui eerste en tweede in de klasse een duidelijk bewijs van de kracht van de volautomatische daf. pMW Staatsprijs voor letterkunde uitgereikt „Ik sta alleen in literatuur van mijn tijd „NERGENS THUIS LOGBOEK Man gestikt in oliestomer Ruimere opzet van A.S.V.A. Auto moest worden aangeschoten Stöppelhaene Sallands Oogstfeest U bent van harte welkom. Pagina 7 WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1969 ROTTERDAM De sigarettenfabrie- ken dingen om de gunst van de filter- rokers. Twee fabrieken zijn met pakjes filtersigaretten in de winkels gekomen tegen f 1.40 per 25 stuks. Het roken van sigaretten met filter neemt sterk toe in ons land. Jarenlang kocht slechts 20 procent van de rokers deze sigaretten. Vorig jaar kwam dit percentage op 27,2 en nu ligt het al op 32,5. Vergeleken bij het buitenland worden er in Nederland nog niet zoveel sigaret ten met filter gerookt. In West-Duits- land is het percentage 82l/s, In Amerika 74'/t, Engeland 70 en Australië 90. Twee sigarettenfabrieken in ons land, Laurens en Niemeijer, die kennelijk ver wachten, dat het roken van filtersiga retten in Nederland nog verder zal toe nemen, hebben nieuwe goedkope mer ken geïntroduceerd. Laurens brengt onder het merk Ti- voli 25 king size filters voor 1,40 gulden, Niemeijer zet tegen dezelfde prijs een nieuw merk Columbus op de markt. Daarvan zijn zowel sigaretten met als zonder filter te krijgen. TILBURG Het bestuur van de ka tholieke hogeschool in Tilburg wil niet aftreden, zoals begin mei door de wetenschappelijke medewerkers was gevraagd. De curatoren zullen hun functie pas neerleggen wanneer alle universiteiten een nieuwe bestuursvorm krijgen. Dit deelde het universiteitsbestuur gisteren in een brief aan de weten schappelijke medewerkers mee. Zoals bekend, vroegen zij op de laatste dag van de bezetting van de Tilburgse ho geschool aan curatoren weg te gaan opdat de vier geledingen een nieuw curatorium konden kiezen. Curatoren vinden het onverantwoord hun ontslag in te dienen. Zij menen dat „de belangen van de hogeschool er ernstig door zouden worden ge schaad". Fr staat een heftige slag om de consumentengulden voor de deur. De groot- winkelbedrijven gaan de strijd met de cash and carry-supermarkten aan binden door het openen van verbruikersmarkten. Simon de Wit, die in deze strijd voorop loopt, wil binnen een jaar acht van deze verbruikersmarkten openen in verschillende plaatsen in ons land. Ook Coöp Nederland, die al twee van dit soort winkels heeft, zit met plannen voor verdere uitbreiding. In dc levensmiddelenbranche wordt verwacht, dat in de komende twee jaar, dc cash-and-carryhe dry ven tien tot vijftien procent van de markt zul len wegsnoepen. In vele plaatsen rijzen deze zaken als paddestoelen uit de grond. Ze zijn eenvoudig gehuisvest, maar brengen hun artikelen tegen scherp concurreren de prijzen. Eind vorige week kondigde Simon de Wit aan dat in Utrecht on der de naam Netto-markt een verbrui- kersmarkt komt in een hal van de Spoorwegen. Daarn zullen ook kleding, textiel, huishoudelijke artikelen, vlees, drank en bloemen worden verkocht. Er komen zeker nog acht van deze win kels van Simon de Wit bij. De levensmiddelen, die in deze zaken worden verkocht, zullen niet de naam van Simon de Wit dragen. Er zullen ook geen zegels te koop zijn bij het inslaan van boodschappen. Waar de verbruikersmarkten komen staat nog niet vast. Dit hangt af van de gemeen telijke vergunningen, die daarvoor ver strekt moeten worden. Het Zaandamse grootwinkelbedrijf wil met 't openen van verbruikersmarkten het wegvloeien van de kopers naar cash-and-carrybedrijven indammen. Een woordvoerder van het bedrijf zei, dat zo'n markt desnoods tegenover een supermarkt van Simon de Wit komt. „Het is voor ons altijd be- ROTTERDAM By een ongeluk ln de Chemiehaven te Rotterdam Is dins dagmorgen dc 47-jarige Rotterdamse G.G.D.-arts A. M. Ooms om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen hij aan boord van het Duitse m.s. „Aegir" wilde stappen om daar een quarantainegeval te onderzoeken. Hij verloor zijn even wicht en viel ruim zes meter naar bene den op een naast het schip liggende sleepboot. UTRECHT Dr. Simon Wiesenthal is in de wijk Tuindorp-oost in Utrecht bezig een huis te kopen. De heer Wie senthal, die veel reist, zal zich echter niet in Utrecht vestigen. UTRECHT Dc leraren van 36 mid delbare scholen hebben dinsdagavond tijdens een coördinatievergadering in Utrecht besloten op 12 september het werk neer te leggen cn zich te bezin nen op het medebeslissingsrecht van de leraren in de onderwijsproblematiek, die door de invoering van de Mam moetwet is ontstaan. Van de 72 middelbare scholen, waarvan vertegenwoordigers naar de bijeen komst georganiseerd door de zoge naamde „Twickelgroep" waren ge komen, was er geen die zich tegen de actie van demonstratieve aard keerde. Tijdens de vergadering, die een zeer rommelig karakter droeg en die werd geleid door de Hengelose leraar Neder lands drs. A. M. J. Gordijn (28), bleek dat verscheidene scholen niet tijdig op de bedoelde manier waren geïnfor meerd. Dat had tot gevolg, dat 36 scho len zich van stemming over het mee doen aan de actie onthielden. Aange nomen mag worden, dat een deel van deze scholen alsnog aan de actiedag gaat deelnemen. De vergadering van leraren is dins dagavond teruggekeerd op de koers, die de Twickelgroep aanvankelijk volg de, n.l. het centraal stellen van de eis tot meebeslissen in de ontstane onder wijsvraagstukken. Dit meebeslissen zal, volgens de vergadering, moeten ge schieden via een orgaan, waarin het ministerie van Onderwijs en de lera ren zijn vertegenwoordigd. Hoe dit orgaan zou moeten functio neren, kon drs. Gordijn na afloop van de vergadering nog niet meedelen. De verontruste leraren leven nog op ge spannen voet met de raad van Lera ren bij het Voortgezet Wetenschappe lijk Onderwijs (VWO) en het Hoger Al gemeen Vormend Onderwijs (HAVO). „Deze vergadering bewijst, dat bij de leraren niet slechts zorgen over de Mammoetwet en het ministerie bestaan, maar dat er ook ongenoegen is ten op zichte van de Raad van Leraren, die weinig effectief is" aldus drs. Gordijn. Hij herhaalde het eerder ingenomen standpunt van de vergadering, dat het de leraren niet gaat om hun eigen rechtspositie, maar om de huns in ziens bittere consequenties van de in voering van de Mammoetwet voor de leerlingen. Het is niet de bedoeling van de actie, dat de leraren niet op hun werk ver schijnen. Waar dat mogelijk is, zullen discussiebijeenkomsten, wel of niet met toelating van leerlingen, worden geor ganiseerd. De vorm van de aetiedag zal van school tot school kunnen verschil len. Het aanvankelijke plan om de actie dag op de derde dinsdag van september te houden, werd met grote meerder heid afgewezen om publiciteitsredenen. Op korte termijn zal aan minister Ve- ringa en staatssecretaris Grosheide, evenals aan de vaste kamercommissie voor Onderwijs, een brief worden ge zonden, waarin hei medebeslissings recht wordt opgeëist, niet slechts voor het VWO en het HAVO, maar ook voor alle andere vormen van het onderwijs. Deze eis zal worden ondersteund met een lijst van grieven, waarvan het ont staan samenhangt met de invoering van de Mammoetwet. Zo moeten o.m. de klassen worden verkleind, de aan tallen taakuren per school worden uit gebreid en maatregelen worden geno men ten opzichte van de zittenblijvers in het oude systeem. ADVERTENTI h Een verstandige belegging! Ook u kunt door aankoop van aan delen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKU, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips, Unilever en Zout-Organon. De spreiding over deze zes vermindert uw risico. Overigens... de aandelen van deze vennootschappen stegen in de laatste tien jaar aanzienlijk meer in koers dan het algemeen gemid delde van de Amsterdamse effectenbeurs! Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bij D.LF., Postbus 853, Amsterdam. U krijgt omgaand antwoord. ter dat we kopers vasthouden met een verbruikersmarkt dan dat hun geld naar cash-and-carrybedrijven gaat", was men in Zaandam van mening. Coöp-Nederland volgt de groei van het anatal cash-and-carrybedrijven ook nauwlettend. In Nijmegen en in Haar lem heeft de coöperatie al verbruikers- markenten geopend onder de naam Co- di. „Komt er in de buurt van een winkel van de Coöperatie een cash-and- carrybedrijf, dan zullen we er boven op zitten om ook met een verbruikers- markt te komen", zei men bij Coöp- Nederland in Rotterdam. De vestiging van zo'n markt wordt echter niet in Rotterdam uitgemaakt, daarover beslis sen de regionale coöperaties. Intussen zijn in verscheidene supermarkten van Coöp al zogenaamde discounthoeken ge komen, waar veertig tot tachtig artike len tegen speciale prijzen worden aan geboden. Bij Albert Heijn wil men nog niet de kant van de verbruikersmarkt op. De groei van het aantal cash-and- carrybedrijven wordt weliswaar met aandacht gevolgd, maar het is voor Al- bert Heijn nog een groot vraagteken of men nu ook die kant op moet. ..Wij zijn niet ontevreden over onze winkel planning", luidde het commentaar in Zaandam. De Gruyter koestert geen plannen om verbruikersmarkten te ope nen. „Wij hebben onze eigen middelen om aan de concurentie het hoofd te beiden, zoals gebleken is uit wat wij doen met goedkope aanbiedingen in appelen", zei men in Den Bosch. ADVERTENTIE DEN HAAG Minister Polak (jus titie) zal zo nodig by alg. maatregel van bestuur kwaliteitseisen aan voorbe hoedmiddelen stellen. De minister deel de dat gisteren in de Eerste Kamer mee by de behandeling van het wetsontwerp tot wyziging van artikel 240bis en het intrekken van artikel 451 van het Wet boek van Strafrecht. De Senaat ging met de voorstellen akkoord. Daardoor zal de openbare verkoop van voorbehoedmiddelen mogelijk worden. De gemeenten kunnen als zij dat nodig vinden, de verkoop buiten besloten ruimten verbieden. Tegen het wetsontwerp stemden de antirevolutionairen Elfferich en Algra en de „Boeren" Snoek en De Groote. De KVP-er Höppener zei dat de aan vaarding van het ontwerp niet beteken de, dat de encycliek Humanae Vitae van Paus Paulus niet ernstig zou behoeven te worden opgevat. Hij wilde met name ruimte scheppen voor de eigen verant woordelijkheid. De socialist Brongersma vroeg de mi nister of het waar was dat Neder land „wordt overstroomd met ondeug delijke anti-conceptionele middelen". „Uit eigen wetenschap weet ik er niet van. De staatssecretaris (Kruisinga) weet ook van niets", antwoordde minister Po lak. Hij zag duidelijk een verband tussen het teruglopen van het aantal abortus- DEN HAAG De voorzitter en de griffier van de Eerste Kamer zorgden gisteren voor een parle- mentair modeprimeurtje. Zij ver- schenen in grijs colbert in plaats van in het zo vertrouwde stemmige jaquet. 5 Dat colbert zit ongetwijfeld ge- 5 makkelijker, maar dat was niet de reden waarom er van een vervlak- king" van zwart naar grijs sprake was. De Eerste Kamer heeft sinds kort een vrouwelijke griffier en om die niet voor schut te zetten, beslo- ten voorzitter en (mannelijke) grif- 5 fier de kleding aan te pasen. gevallen en het vrijgeven van anti-con ceptionele middelen. De Eerste Kamer ging graag akkoord met het verlengen van één jaar van de tijdelijke financiële regeling voor de me dische faculteit in Rotterdam. Met 1 sep tember kan deze faculteit nu weer gaan draaien. De Senaat verenigde zich ook met de wet hygiëne kampeerplaatsen, waardoor het toezicht op de campings voortaan in handen van de provincies en niet meer in die van de gemeenten zal liggen. De sportvissers krijgen meer water. De Eerste Kamer aanvaardde een wijzi ging van de Visserij wet, die dat beoog de. DEN HAAG Het begin dit jaar op gerichte comité voor steun aan joden in Arabische landen heeft gistermiddag naar aanleiding van de jongste terecht stellingen in Irak minister Luns (Buiten landse Zaken) om bemiddeling ge vraagd. In een telegram wordt de minister verzocht de Iraakse regering tot bezin ning te brengen over haar onmenselijke politiek. Dit voorjaar heeft mr. Luns ook al bemiddeld met, volgens het co mité. duidelijk merkbare gevolgen. Het comité bestaat uit enkele hoogleraren, journalisten, kerkelijke autoriteiten en (oud)Kamerleden. Voorzitter is dr. F. J. Krop, burgemeester van Bleiswijk. AMSTERDAM Op het studenten schip ..Caledonia" hebben rechercheurs van de Amsterdamse vreemdelingen dienst het 16-jarige meisje K. H. uit de hoofdstad aangehouden. Zij stond al enige tijd bij de kinderpolitie gesigna leerd, omdat de moeder haar opsporing had verzocht. Het meisje werd bij toeval aangetrof fen in een hut, waar zij met legale Ca- ledonia-bewoners verbleef. Een poging om te ontvluchten mislukte. ®^ln enveloppa zonder poetzegel zenden aan DAF, antwoordnummer 2000, Eindhoven, j p <nW~ AMSTERDAM Tegen 1980 zullen uit Nederland circa een miljoen mensen door de lucht hun vakantieverbiyf op zoeken. Dit is de verwachting van dr. G. van der Wal, president-directeur van de K.L.M. Hy voegt eraan toe: „vyf zomermaanden lang zullen elke dag der tig vluchten met super DC-8en nodig z(jn om deze mensenmassa naar hun be stemming te brengen". Dr. Van der Wal schrijft dit in een van de twee jubileumboeken, die ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van de K.L.M. begin september gaan verschijnen. Hij schrijft ook: „Het is niet ondenk baar dat er omstreeks 1980 in de burger luchtvaart vliegtuigen in gebruik zijn met een capaciteit van achthonderd tot duizend stoelen. Echter, de vraag of de ze reusachtige vliegtuigen ook econo misch bruikbaar zullen zijn, kan nu nog niet beantwoord worden". De president-directeur voorspelt voor omstreeks datzelfde jaar, dat dan 250 tot driehonderd miljoen passagiers per jaar van de internationale luchtlijnen De recherche in Dordrecht heeft de 41-jarige badmeester G. B. aange houden wegens het plegen van ontucht met een vijftienjarig meisje aan wie hij zwemles gaf. De ouders van het meisje hadden hierover klachten inge diend bij de politie. MUIDEN In het Muiderslot heeft minister Klompé gistermiddag aan Ge rard Kornelis van het Reve de staats prijs voor letterkunde, de P. C. Hooft- prijs, uitgereikt. Als dank kuste de schrijver de minister op beide wangen. Dc heer H. J. Michaël, ambtenaar van het ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk werk, las het juryrapport voor, waarin werd vermeld, dat in het werk van Van het Reve „een altijd aanwezige spanning is waar te nemen, die niet alleen een signaal is voor de grote inzet, waarmee zijn werk geschreven is, maar ook voor de per soonlijke en nu geslaagde discipline, waarmee hij een chaos in zichzelf te lijf gaat". Minister Klompé liet in haar rede niet onvermeld, dat er tijden zijn ge weest, waarin bewindslieden een ande re opvatting over het werk van Van het Reve hadden dan nu het geval is. Maar de minister had zich nu nog eens uitvoerig in diens werk verdiept en vooral ook in de pleitrede, die hij in 1967 voor het Amsterdamse gerechts hof hield toen hij terecht stond we gens godslastering. Door dit stuk was de minister overtuigd geraakt van Van het Reve's eerlijke bedoelingen, zodat ze er met volle overtuiging toe kon overgaan hem de prijs toe te kennen. Professor Gomperts sprak een geluk wens uit namens de jury (behalve uit hemzelf bestaande uit J. Bernlef, Rem- co Campert, dr. D. Hillenius. Alfred Kossmann, Adriaan Morriën, dr. A. W. Wadman en H. J. Michaël (als secreta ris). Hij wees er op, dat uit de toeken ning van deze prijs blijkt, dat Van het Reve met zijn werk vooral in de hoog ste ambtelijke kringen zendingswerk heeft verricht. Tenslotte sprak Gerard Kornelis van het Reve met de hem eigen weemoe dige plechtstatigheid een dankrede uit. Hij gaf een overzicht van de zware strijd, die hij had moeten voeren om erkenning, om bedwinging van de chaos in en buiten zichzelf en tegen het onbegrip. Die strijd naar buiten is nu wel geëindigd, zo zei hij; nu houdt hij zich bezig met de oorzaken van al deze weerstanden. Naar zijn mening, waren deze ont staan doordat hij een romantisch-deca- dente schrijver en dichter is en een dergelijk soort letterkundigen is er vrij wel niet in ons land, aldus Van het Re ve. „Er is geen enkele groep, waarbij ik me thuis kan voelen. Men beschouwt mij als een toverbeest, een monster of een anomalie. Ik sta in de Nederlandse literatuur van mijn tijd alleen". Tijdens een door gedempte vreugde gekenmerkt feest in het Muiderslot, zei hij ons: „Ik ben nu hard aan het werk aan het Boek van „Het Violet en de Dood". Ik hoop het in een jaar klaar te hebben. Het wordt een boek dat alle boeken overbodig maakt". Wat gaat hij met het geld doen? „De eerste duizend gulden gebruik ik voor eenvoudige aanschaffingen voor mezelf. En de rest ga ik in mijn eigen schrijversbedrijf investeren. In mijn huis bijvoorbeeld. Dubbele ramen. Cen trale verwarming. In Greonterp, dat 26 inwoners telt". Wat denkt hij van onderscheidin gen als de P.C. Hooftprijs? „Als ik ze niet zelf krijg ben ik er meestal tegen". de gebruik zullen maken. „Ongeveer helft daarvan zal dan toerist zijn". Een interessante mededeling van hem, die volgend jaar werkelijkheid wordt, is: „In het computercentrum te Amstel veen dat de K.L.M. dan betrekt, zullen zeven grote computers het hart van het bedrijf gaan vormen". Dit staat allemaal in het boek „Vlucht KL 50", dat als een soort logboek van vijftig jaar vliegen is samengesteld door Leonard de Vries. Hij gebruikte er histo rische documenten van allerlei aard voor. Tevens gaat verschijnen „Plesman, grondlegger van de gouden K.L.M.", dat is geschreven door Anthony van Kam pen. ZWIJNDRECHT In het gebouw van de Verenigde Oliefabrieken in Zwijndrecht is de 62-jarige arbeider T. Hoogvliet uit Zwijndrecht gestikt. Hij was voor controle in een lege oliestomer, waarin eetbare oliën reuk loos worden gemaakt. Door nog onbe kende oorzaak was het stikstofgehalte in de lucht daar veel te hoog. De heer Hoogvliet verloor het bewustzijn en overleed kort daarna door zuurstofge brek. Een collega, die te hulp snelde, raakte eveneens bewusteloos. Hij ligt in het gemeenteziekenhuis van Dor drecht en maakt het nu goed. LEEUWARDEN Philps gaat zich opnieuw in Sneek vestigen. Het concern heeft een der huurders van twee jaar gesloten fabriek per 1 december de huur opgezegd. Het is nog niet precies wat Philips in Sneek gaat maken. Evenmin trou wens het aantal mensen dat aan de slag kan worden geholpen. Vermoede lijk gaat het om de fabricage van stof zuigers of onderdelen ervan. De Utrechtse rechtbank heeft de dertigjarige chauffeur J. D. B. uit Utrecht veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk en een proeftijd van drie jaar. De man had in De Bilt twee vrouwen verkracht. ALKMAAR De gemeentepolitie in Hoorn is door het openhaar ministerie schriftelijk gekritiseerd omdat zy te zachtzinnig zou zyn opgetreden tegen weggebruikers die onder invloed van drank verkeerden. De brief van het openbaar ministerie kwam ter sprake tijdens een zitting van de Alkmaarse politierechter. Daar stond terecht de Hoornaar S, die van de poli tie toestemming had gekregen weer achter het stuur te gaan zitten, nadat hij bekend had acht glazen bier te hebben gedronken. In zijn bloed werd een al coholpromillage van 1,1 aangetroffen. De verbalisanten waren van mening dat S. in staat was zijn auto te besturen. De officier van justitie, mr. M. Kooper- berg, zei echter dat niet de politie maar de rechter uitmaakt of iemand onder invloed is. AMSTERDAM Het lidmaatschap van de Algemene Studentenvereniging Amsterdam en de Studentenraad aan de Vryc Universiteit zal met ingang van het komende studiejaar ook openstaan voor studerenden by het hoger beroeps- onderwys. Het besluit van de Asva en de SRVU vormt een onderdeel van een algeme nere lijn op het gebied van het „onder- wijsfront". Het is, zo zegt een communiqué van beide organisaties een poging van «tu- denten om het isolement vooral tegen over leeftijdsgenoten uit andere onder wijsgebieden te doorbreken, en als een erkennen van overeenkomstige pro bleemsituaties in alle onderwijsvormen. EINDHOVEN Met vier schoten moest de Eindhovense politie gisteren de achterband kapotschieten om een auto, die door een dronkeman bereden werd, tot stilstand te krygen. De man was bovendien z(jn rybewys afgepakt. De politie ontdekte de wilde ridder gisternacht in Eindhoven. De automobi list negeerde een stopbevel en ging er vandoor, daarbij door alle rode lichten rijdend. Onderweg naar Geldrop drukte hij de hem achtervolgende politieauto een berm in. Toch kon de politie nog naast de wagen van de dronkeman komen, maar die weigerde weer te stoppen. Tenslotte moesten er vier schoten aan te pas komen om de auto tot stilstand te krijgen. De dronkeman was de 21-jarige J. P. S. uit Eindhoven. ADVERTENTIE Raalte - 28-29-30 augustus 1969 Inl. tel. 05720-2249 of 2050

De Vallei | 1969 | | pagina 7