„V ormingswerk is een pure noodzaak S.V.B. wil veel meer cursisten Informatrice werkte nog VEII ING SEPTER TIEE Hearing over streekplan Ondergrondse was Duitsers slag voor Paardenvordering liep volkomen in t honderd Wegdek schuldig aan ongevallen Verzetslieden vaardigden een nieuw decreet uit J. C. Visser: 't is geen vrijblijvend rommelen Voorstel tot samenvoeging 3 genieenten op stapel Niet goed Beide benen Vormingsplicht Voetballers van Scherpenzeel vergaderen Echt Vordering Adressen Uit de oude doos door Rik Valkenburg Ongediddig MARKTEN DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1969 "VTEENENDAAL „Wat ons te doen slaat is blijven werken aan een juist gerichte beeldvorming, overleg plegen met het bedrijfsleven, onderhande ion en acties voeren, zodat de samenleving doordrongen wordt van de pure noodzaak van onze beweging". Woorden uit de gedeeltelijk door een snor om lijste mond van de heer J. C. Visser, directeur van de Veenendaalse Stichting Vorming Bedrijfsjeugd. Met opzet spreekt hij over een „beweging", als tame lijk abstracte omschrijving van wat het vormingswerk is en wil zijn. „Het is niet een instelling met een gezicht, zoals het bedrijfsleven, het is geen school, geen soort super-vrijetijdsbesteding, het is een beweging die pretendeert midden in de samenleving te staan, en die eraan werkt de cursisten zich bewust te laten worden van hun plaats in diezelfde maatschappij". Het blijft een terminologie die op de buitenstaander vaak niet de minste in druk maakt, zoals ook in 't jongste jaar verslag van de stichting staat. En toch moet er gewerkt worden aan de beeld vorming, uit pure noodzaak, „niet al leen om dat het ons broodje is, maar omdat het ook het broodje van de hele maatschappij is", zegt de heer Visser, net terug van een langdurige conferen tie over zaken van gelijke strekking. VEENENDAAL De eerste voorzich tige stap van de Veenendaalse VVV In de richting van concretere service aan het publiek, en representatie van zichzelf, door het aanstellen van een informatrice blijkt geen uitbun dig succes te zijn geweest. Informa trice Ineke Ilcken heeft haar werk niet eens een volle maand gedaan, van 17 juni tot half juli. De reden en de wijze van het voortijdige vertrek wordt door de betrokkenen verschil lend weergegeven. Mej. Ilcken vertegenwoordigde de VVV in een fotozaak aan de Hoofdstraat, waar voordien de toeristische belan gen ook al werden behartigd. Zij zou haar werk voor de VVV doen tot half september, en bovendien werkzaam heden voor de fotohandel verrichten. Diverse omstandigheden, waarin de houding van mede-personeelsleden een belangrijke rol speelden, leidden ertoe dat de 18-jarige informatrice twee maanden eerder vertrok dan de bedoeling was. Ze is nu werkzaam in de gezinsverzorging. Over de manier waarop het dienstver band werd beëindigd bestaan ver schillende lezingen. Ineke's moeder vertelt dat haar dochter er zelf mee wilde stoppen, terwijl de heer D. Hup, directeur van de fotozaak de verzeke ring geeft dat het meisje op zijn ver zoek is vertrokken. Intussen heeft Ineke nog geen vergoe ding voor haar werkzaamheden ont vangen. Tweemaal heeft ze inmiddels om uitbetaling verzocht bij de fotozaak waarvan de heer Hup nadrukkelijk zegt dat zij daar in dienst was. VVV-voorzitter H. M. Zilstra heeft in middels beloofd de zaak nog eens nauwkeurig te onderzoeken. Met na me schijnt nog te moeten worden be paald welke (financiële) verplichtin gen de VVV enerzijds en de fotohan del anderzijds ten opzichte van Ineke Ilcken hebben. De VW heeft, aldus de heer Zilstra geen aanleiding gevonden, om voor de resterende periode van half juni tot half september, een nieuwe infor matrice aan te stellen. Waarschijn lijk gebeurt dat pas weer, wanneer de VVV over een eigen gebouwtje be schikt. De heer Zilstra zegt dat mej. Ilcken dan de eerste zal zijn aan wie wordt gevraagd opnieuw de functie te bekleden. „Als ik conreet moet weergeven wat ons werk is, dan komt het erop neer dat we de jongens en meisjes leren te denken, leren te praten, met het gevolg dat ze in hun groepje optimaal kunnen functioneren. We kunnen tegenwoordig niet meer een vast doel voor ogen ne men, niet iets waar je een cirkeltje om heen kunt trekken, want als je dat doet werk je aan begeleiding, die gebonden is aan een situatie die maar voor een bepaalde tijd geldt. We doen niet meer aan persoonsvorming, zoals vijf, zes jaar geleden", zegt Visser, bezield- moeizaam en zorgvuldig formulerend, intens bezig abstracties te concretiseren ,Het vormingswerk functioneert niet goed, en niet alleen hier in Veenendaal. De vraag is, tot hoever gaat onze ver antwoordelijkheid, tot hoever moet je je begeleiding laten gaan. Dat kan niet ophouden bij de deur van het vormings centrum, dat moet verder, dieper. Ei genlijk zou je al op de lagere school, de kleuterschool moeten beginnen, maar dan kom je gelijk op het terrein van de ouders. Het vormingswerk functioneert ook niet goed, omdat er nog veel te weinig jongens en meisjes aan meedoen, of kunnen doen. Het is verdraait moeilijk om de mensen duidelijk te maken dat het zo belangrijk is dat ze meedoen, dat ze iets méér ervaren dan hun werk op de fabriek, in de winkel of op het kantoor. Cijfers van J934 dat vat) de 614.000 jongens tussen 14 en 18 jaar er 176.000 geen dagonderwijs volgen, 326;ÜÜ0 doen het wel, en de rest 112.000 een part-time opleiding krijgen, waar dan ook het vormingswerk zoals wij dat doen bij hoort." In Veenendaal nemen de laatste jaren gemiddeld honderd jongens deel aan 't vormingswerk, dat z'n centrum aan de Industrielaan heeft, en zestig tot zeven tig meisjes. De meesten van hen beho ren tot de zogenoemde fabrieksjeugd. De aantallen lopen nog weieens uiteen, en ondervinden met name merkbaar in vloed van spanningen op de arbeids markt. Het jaarverslag '67-'68 geeft nog een andere, veel ernstiger genoemde oorzaak: het vormingswerk moet het wat de grotere aantallen cursisten be treft nog teveel hebben van een te klein aantal bedrijven. Daarbij komt dat het begrip „werkende jeugd" wat al te een zijdig wordt geïnterpreteerd. Bovendien is een nog intensievere medewerking van werkgeverszijde wen selijk. Hij beslist in het grootste deel van de gevallen of zijn jeugdige werk nemer een halve dag in de week mag deelnemen aan het vormingswerk, en het komt voor dat hij er niet steeds van doordrongen is dat ook zijn bedrijf gebaat kan zijn bij de vormingscursus Een cursist moet heteens kernachtig hebben gezegd: „Deze cursus kan voor de werkgever bepaald oneconomisch lij ken, maar de voordelen die hij onder vindt van een werknemer die met beide benen op de grond staat, zijn legio." Hoe die jonge werknemer met z'n be nen op de grond kan komen omschrijft de heer Visser: „Door te leren denken, meningen naar voren te brenegn, met elkaar te praten over actuele problemen naar elkaar luisteren, en leren kritisch te zijn. Dat kritisch zijn is niet iets om van te schrikken, we sturen de jongens niet de straat op om te demonstreren, SVB-directeur J. C. VISSER hoewel het middel als zodanig wel bij de hand kan worden gehouden. We wijzen de cursisten de weg waar langs ze hun eigen plaats, de plaats waar ze recht op hebben in de samen leving, kunnen vinden, en bereiken. We proberen ook met en in ons werk zelf midden in de samenleving te staan. Je kunt in zo'n vormingscursus niet meer vrijblijvend rommelen, met een beetje figuurzagen. Eigenlijk zouden we geen muren moeten hebben om een vormingscentrum, we moeten eruit, naar buiten." De Veenendaalse stichting pakt het komende seizoen de zaak anders aan dan voorheen. Het is de manier van werving die gewijzigd wordt. De wer kende jeugd krijgt nu een briefje thuis en op verzoek komt een vormingsleider praten. Als het kind zelf de cursus wil volgen, dan pas wordt de werkgever benaderd. Eerst liep de procedure van af het begin langs de werkgever, met het gevolg, dat de deelneming aan de vormingscursus in veel gevallen werd opgevat als een „snoepje van de week", als beloning voor goed en netjes wer ken bij de baas. De heer Visser hoopt dat de toeloop dit jaar zal stijgen. Zijn ideaal heeft een omvangrijkere strekking". Er zou van bovenaf een „vormingsplicht" moe ten worden opgelegd aan werkende jon geren tot 18 jaar, maar om te beginnen zouden in CAO-verband meer maatre- regelen moeten worden genomen, zoals in de textiel en de confectie al is ge beurd. Dat is een goede aanloop, hoe wel je dan toch nog de jongeren mis loopt die in winkels werken en op kan- SCHERPENZEEL —Voordat het winterseizoen begint houdt de voetbal vereniging Scherpenzeel haar jaarver gadering. Deze vindt plaats in hotel Bos- zicht op Vrijdagavond 29 augustus. Na het behandelen van de jaarstukken moet er een nieuw bestuurslid worden gekozen in de vacature die is ontstaan wegens het bedanken van de heer C. Sangers die zich om studieredenen te rugtrekt. SCHERPENZEEL Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben de gemeen tebesturen van Woudenberg, Scherpen zeel en Renswoude in een schrijven la ten weten dat het overleg over de sa menvoeging van de Utrechtse gemeen ten Woudenberg en Renswoude en de Gelderse gemeente Scherpenzeel thans is afgesloten. Het initiatiefvoorstel tot samenvoeging van de drie gemeenten en indeling van de nieuwe gemeente in de provincie Utrecht kan binnen af zienbare tijd worden tegemoet gezien. Woudenberg en Renswoude worden gezien als felle tegenstanders van de mogelijke samenvoeging. Beide ge meentebesturen zijn namelijk van oor deel dat zy financieel en bestuurlijk voldoende onafhankelijk zijn om zelf standig te kunnen blijven voortbe staan. Het standpunt van Scherpen zeel bestemd als centrumgemeente is wat gematigder. Veilbericht van de Tielse veiling Septer van woensdag 27 augustus 1969. Appelen: Benoni k.l Bloemee James Grieve k.l x James Grieve k.2 James Grieve rijp Tydeman k.l Tydeman k.2 Notarisappel Zigeunerin k.l Manks Codlin k.2 Early Victoria 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 76—79 75—77 65—68 26—46 10—29 43—48 40—47 38—41 35—45 31—44 30—38 46—53 65—73 62—71 53—62 52—60 48—50 22—26 28—30 37—39 12—16 34—37 17—26 16—21 25—28 10—15 28—31 10—22 24—27 20—23 45—50 34—40 Fabrieksfruit per 100 kg, blank f9,30. Zuurkroet f 7,30; roodkroet en rood fabriek f 7.00. Peren: x Clapps Favorite k.l 3740 3641 2939 2532 x Clapps Favorite k.2 3436 3439 2634 2131 Precose de Trevoux k.l 3436 2931 2528 Precose de Trevoux k.2 2730 2225 Franse wijnperen Sijsjes N.H. suikerperen Triumphe de Vienne Pruimen: x Reine Claude d'Althan 65—120, 22—78; Reine Claude d'Ouillins 60—76, 11—50; x Reine Claude verte 71—103, 44—82; Washington 60—75, 17—47; x Wijnpruimen 91—145, 29—86; Belle de Louvain 51—80, 30—56; x Reine Victorie 56—96, 1563. Fabriekspruimen wit en blauw f 6,00. Aardbeien per doosje van 250 gr. 63—111, 37—45; Rode bessen per doosje van 250 gr. 5254; Bramen per doosje van 250 gr. 3452, 3034. Groenten: Komkommers gr. per stuk 2831; x Princessebonen 78156, 4588; x Snijbonen 76—160. 65—96; Prei 47—56; Rode kool 20—29; Wortelen 23—25; Savooiekool 33—37: x Tomaten per bakje 260—340. 120—250; x Tomaten per bakje, export a 350450. export b 220—420, export c 230—380; Aardappel middel 15—21. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. toren. De Stichting Bedrijfsjeugd staat klaar om een nieuwe cursus te beginnen. Van veel factore hangt het af of iedere jon ge werkende Veenendaler die het wil, de kans krijgt om zich van zichzelf meer bewust te worden, door middel van zo'n halve dag in het vormingscentrum, waar aan sport wordt gedaan, handen arbeid, en aan maatschappijverkenning. Er wordt niet (meer) „vrijblijvend ge rommeld", er wordt een wegwijzer ge plaatst, met aanwijzingen, waaraan je je niet beslist hoeft te houden. Verant woordelijkheid voor eigen gedrag, en de aanvaarding van de gevolgen daar van staan centraal. Er wordt gewerkt aan de toekomst waar iedereen mee te maken heeft. "yEENENDAAL Met het streekplan voor de Utrechtse Vallei en Eemland als thema wordt op dinsdag 2 september in het Veenen daalse raadhuis een hearing gehouden. Als vertegenwoordigers van de provin cie zijn dan aanwezig mr. W. R. van der Sluis, lid van Gedeputeerde Sta ten, en een aantal ambtenaren. Ook B. en W. van Veenendaal zullen de hear ing bijwonen. Verwacht wordt dat veel belang stelling voor het streekplan zal be staan, omdat naast Amersfoort aan Veenendaal een zeer belangrijke en cen trale plaats is toegedacht. Het in de na bije toekomst nodige stedelijke woon- en werkareaal is geprojecteerd in Amersfoort en Veenendaal, waarbij Veenendaal wordt gezien als middel grote stad met in 1985 een bevolking van 45.000 zielen. Hearipgs als deze wor den in alle bij het streekplan betrok ken gemeenten gehouder), voordat het ontwerp van G.S. aan provinciale sta ten wordt voorgelegd. Volgens het streekplan wordt Vee nendaal de centrumgemeente van een zelfstandige regio in het zuidelijk deel van het plandat zich als geheel langgerekt uitstrekt van de voormali ge IJsselmeerkust tot aan de zuid-west grens van Veenendaal. In en om Woudenberg en Renswoude wordt het landelijke gebied zoveel mo gelijk gespaard, zowel voor agrarische als voor recreatieve doeleinden. Dat betekent voor Veenendaal dat er binnen de grenzen maar weinig lande lijk gebied overblijft, uitsluitend aan beide kanten van de Middelbuurtseweg ten noorden van rijksweg 12, en in de fomgeving van het natuurreservaat „De Hel" in het oosten. Het plan voorziet voor Veenendaal in 1985 een woningbestand van 14.000, te gen op het ogenblik 8.000. De opbouw van de werkgelegenheid is volgens het plan te eenzijdig, en een uitbreiding van de dienstensector wordt gewenst geacht. Regionale voorzieningen op so ciaal-cultureel gebied zullen ook in Veenendaal komen. Op de hearing, die om acht uur 's avonds begint, is ieder een welkom. Er wordt voorlichting gegeven over de aard en de rechtsgevolgen van het streekplan. Bij liet doorlezen van documentaires, gegevens en dagboeken over het jaar 1944, komt men beslist onder de indruk van wat zich in dat jaar allemaal afspeelde. Het ene avontuur (of narigheidwas nog niet voorbij, of het andere diende zich reeds aan. En dat ook in onze onmiddellijke omgeving. dergrondse het adres van een me neer in de Concordialaan te Ede, die alles wist van paarden en paarden- registratie. Uit zijn informaties bleek dat het nodig was om maan dagmorgen vroeg bij de plaatselij- ke-bureauhouders de registratiepa pieren op te halen. Zo gezegd, zo gedaan, 's Maandags in de vroeg te vervoegden zich twee mannen van de verzetsgroep bij elke bu reauhouder om de veeregistratie te De Edese knokploeg had het plan opgevat, om op 15 augustus 1944 het distributiekantoor te Ede te plunde ren. Daartoe moesten de mannen de sleutel van de safe hebebn. De po litiemannen Van de Pol en Pas be lastten zich daarmee. Iedere avond moest de kassier de sleutel op het politiebureau bezorgen in een ver zegeld couvert. Bob Gaasbeek, die op het distri butiekantoor als kind aan huis was en aan de ondergrondse beweging daardoor onschatbare diensten heeft bewezen, zorgde voor een goede en veloppe. Door middel van een lak afdruk werd een duplicaat van de sleutel gemaakt, de conciërge van het distributiekantoor zou tijdig de deuren openen. Bill, Barend en de anderen waren op tijd in de buurt. Alles was goed voorbereid, maar... het was volle maan en volkomen windstil. Zelfs een blad van een boom kon men in de verte horen ritselen. En zo slopen daar de mannen rand. Ze ont dekten op het dak van het distri butiekantoor een luisterpost van de luchtbeschermingsdienst. Ze begre pen dat er geen gerucht gemaakt kon worden. Ze hoopten dat de wachtpost zijn plekje zou verlaten, maar het onge luk wilde, dat er juist die nacht veel gevlogen werd. Steeds liepen er mannen van de luchtbeschermings post heen en weer. Jammer, ze wa ren nu zo dicht bij hun doel, maar moesten voor deze avond van de plundering afzien. Toen spraken ze maar een andere datum af. Dat zou zondagavond 3 september zijn. Maar vóór die datum gebeurde er iets!... op dit uur niemand aanwezig. „Ba rend" niet thuis. Bij hem aan de Bettekamp zat slechts boer Van Roekei van 't Pakhuis, eveneens met de grote vraag: „Wat te doen om de paarden te behouden?"... „Wat te doen om de vijand te weer staan?"... Evenals Aart Roelofsen voor Lun- teren, wilde hij voor de Maander- buurt een antwoord, en nog vóór spertijd!... Flip: „Er was geen tijd en gele genheid voor verder overleg en toen viel de beslissing: We gaan een te genorder uitgeven. Deze zou luiden: De paardenvordering van maandag a.s. gaat niet door, met als onder schrift weer: De Ortskommandant. Janny van de Buitenzorglaan wil wel typen en vermenigvuldigen, Busser leent wel zijn machine en snelle koeriers leveren nog voor spertijd een voldoende aantal stro ken af aan de plaatselijke verzets groepen, met de opdracht deze te bevestigen over de eerste bekend making heen, en zo mogelijk op an dere voor boeren zeer opvallende plaatsen, b.v. kerkdeuren. in de loop van zaterdag 2 sep- tenibjer 1944 verschenen er in Ede, vooral in de buitendorpen en buurt schappen aanplakbiljetten op schu ren en bomen waarin de bezetter bekendmaakte, dat elke eigenaar van één of meer paarden verplicht werd deze op maandagochtend 4 sep tember a.s. voor te brengen in een kazerne in Ede. Algemeen was de verslagenheid onder de boeren. Hun paarden ston den immers geregistreerd. Dit be vel van de bezetter niet opvolgen was spelen met je leven. Ook die boeren die tot dusver praktisch alle Duitse maatregelen genegeerd of ge saboteerd hadden, zaten nu in zak en as. Toen een zekere Flip die zaterdag middag het „Nieuwe Erf" op de Postweg te Lunteren wilde affiet sen, trof hij aan de weg de boer en zijn knecht, Henk Borgers (lid van de landelijke rijvereniging. en een paardenliefhebber bij uitstek), die zo juist van buurman Van de Voort de jobstijding gehoord hadden. Flip zei hun naar Ede te gaan en daar met de leiding van het verzet te overleggen wat er gedaan kon worden. De man trof het heel slecht. Bill was bezig met de laatste af spraken voor de overval op het dis tributiekantoor. Op de „Staf" was Zondagmorgen ging het nieuwe be richt als een lopend vuurtje door de wijde omtrek van Ede. Er werd ,met een soortgelijk enthousiasme op o.a. de kerkdeuren gelezen, als eens te Wittenberg, toen Luther zijn 95 stellingen had aangetimmerd. De vreugde was groot en het succes verbluffend. Ieder geloofde dat het echt was. Ook de weifelaars- Het lag er dik bovenop dat er praktisch geen enkel paard op de Infanterie- laan zou verschijnen. Eén obstakel moest echter nog weggenomen worden. De Duitsers waren van plan' «treng te controle ren, volgens hun aankondiging, en daarom rnpe^tpneveneens alle bu reauhouders maandagmorgen hun veeregistratie inleveren in de Infan- teriekazerne. De Duitsers hadden blijkbaar geen bericht gekregen van de stunt die de verzetsgroep had uitgehaald, want hun organi satie voor de grote paardenvorde ring bleef op volle toeren werken. Zij zouden wel eens zien, wie het waagde weg te blijven, als zij met de doodstraf dreigden. Om de zaak zo goed mogelijk te saboteren en de tegenactie zo vol ledig mogelijk te doen slagen, moes ten dus bij de bureauhouders de vee registraties opgeëist en weggehaald worden. Dat was dan weer een kar wei voor de verzetsgroep. „We be sloten aldus Flip om elke re gistratie te bemachtigen en op een centraal punt te begraven. Deze taak moesten we dus maandagmor gen in de vroegte vervullen, zodat de Duitsers niet in het bezit kon den komen van deze aangelegde paardenregisters, om aan de hand daarvan precies te kunnen nagaan over hoeveel paarden een boer be schikt"... Van de heer C. Hey kreeg de On- vorderen. Grotendeels liep dit ge smeerd. De meeste bureauhouders waren blij toe, en werkten fantas tisch mee. Ze zuilen waarschijnlijk evenals Steven B. van district Z.W., dit bezoek hebben ervaren als een welkome verlossing uit een pijnlijk gewetensconflict: Je baantje en je vrijheid in de waagschaal stellen, of meewerken aan de deportatie van honderden Nederlandse paarden, waardoor bovendien de vijand lan ger op de been kon blijven. Een enkele bureauhouder begreep niet gelijk de bedoeling, waardoor even wat forser moest opgetreden worden, maar dat behoefde geen kwaad bloed te zetten. Het was in die tijd immers wel eens moeilijk in een bepaalde situatie direct een beslissing te nemen. Niet alleen burgemeesters, ook vele ambtena ren, politie-agenten en bureauhou ders stonden gedurig weer voor de vraag: Kan ik dit nog wel doen?... Hoe dan ook, de papieren kwa men binnen en de paardenvorde ring was gedoemd een flop te wor den voor de Duitsers c.s., die reeds alles voor de immense vordering in gereedheid hadden gebracht... Om acht uur heerste er een druk te van belang in de Infanterielaan. Er stonden minstens 200 man met grote hoeveelheden hooi en stro klaar opi de honderden paarden in ontvangst te nemen. Het wachten duurde lang- Tenslotte werden zij ongeduldig. Waar bleven de paar den?... Politiemannen arriveerden met het bericht dat de partizanen de re gistratielij sten in beslag hadden ge nomen. De Duitsers raasden. Wat waren ze er in getippeld. Ze dach ten onafzienbare rijen paarden te zien en nu waren er in totaal vier gekomen, waaronder twee van de boerenleider, die twee gammele die ren had gezonden. Overal rondom Ede hadden de verzetsmannen pa trouilles uitgestuurd die de boeren, die toch nog opkwamen desnoods met zachte dwang, en als het niet anders kon met het pistool, naar huis terug stuurden. „Natuurlijk vreesden we repre sailles, maar die bleven wonderlijk genoeg uit. Dat kwam ook wel door dat de volgende dag, dinsdag, do vijfde september, beter bekend als Dolle Dinsdag, aanbrak. Toen had den de Nazi's wel wat anders aan het hoofd. En zo hebben we toen echt iets moois bereikt, louter door de goede samenwerking. Vooral ook door de bureauhouders, die in 't algemeen direct hun papieren afgaven"... al dus Flip. RENSWOUDE Rijkswaterstaat, di rectie wegen, heeft het weggedeelte tussen Renswoude en De Klomp, waar binnen enkele dagen tijd twee ernstige ongelukken hebben plaats gevonden, besmet verklaard. Gisteren werden tussen café 't Hofje en de kom van Renswoude, op het ineens berucht ge worden gedeelte van de provinciale weg, waarschuwingsborden geplaatst. Tevens werden 'n inhaalverbod en een snelheidsbeperking ingesteld. Vorige week vrijdag raakte ter plaat se een grote vrachtwagen van de weg. Een tweetal bomen werd ontworteld, maar niemand liep daarbij ernstig let sel op. Maandagavond eiste de weg wel slachtoffers toen een trekker met op legger begon te scharen en inreed op een personenauto. Daarbij kwam een inwoner uit de gemeente Ede om het leven en werd een tweede inzittende van de personenauto levensgevaarlijk gewond. Een onderzoek van deskundigen heeft uitgewezen dat in beide gevallen het wegdek oorzaak van de ongevallen is geweest. Volgens politiefunctionarissen die belast zin geweest met het onder zoek kan de achterliggende warmteper- iode als grootste boosdoener worden aangemerkt. De op de weg aanwezige split is in die perioden los gereden, waarna rijsporen op het wegdek ont stonden. De afwezigheid van de split en het vollopen van die rijsporen met een mengsel van water en olie maak ten de weg levensgevaarlijk. Om de kans op nog meer ernstige on gelukken te reduceren heeft Rijkswa terstaat voor het betrokken weggedeel te waarschuwingsborden voor slipge vaar geplaatst. Tevens werd een aflo pende snelhedsbeperking ingesteld van 90 via 70 naar 50 kilometer. Bovendien is een inhaaalverbod van kracht gewo- den. Als de weersomstandigheden het maar enigzins toelaten zal het gevaar lijke weggedeelte morgen door de Rijks waterstaat onder handen worden geno men. Er zal een nieuwe asfaltlaag wor den aangebracht, waarna split wordt ingewalst. SCHERPENZEEL Eiermarkt: Aanvoer 750.000 eieren. Prijzen kippe- eieren f 16,50 - f 17,50 en henneëieren f 9,50 f 14,50. Alles per 100 stuks. Handel redelijk. Varkensmarkt: Aanvoer 53 biggen. Prijzen van f 95,- - f 105,- per stuk. Handel matig. VEENENDAAL Aanvoer eiermarkt 52.000 stuks. Prijs gote eieren: F 14.50F 15.50 kleine eirern F 9,F 13.alles per honderd stuks. Handel redelijk.

De Vallei | 1969 | | pagina 3