Positie van Dubcek wordt steeds meer o nderg raven Buiktyfus in Aken: 2 doden Vrouw van hoogleraar krijgt vier jaar cel Voor u 37j7o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u.... Edw. Kennedy wil vrijwillig getuigen „Geheim document raakte in Russische handen" Paniek in Londen na explosies in het centrum V.S. tegen toelating van „micro-staten" Maanstof is onschadelijk Franse boer doodde twee kinderen de bank waar ook zich thuis voelt Hoe is het mogelijk. OOK PREMIER CERTSIK KOMT MET HARDE VERWIJTEN Luchthaven in Atlant. Oceaan geprojecteerd Husak krijgt onderscheiding van Russen Weer Starfi^liter neergestort in West-Duitsland Griekse overheid beledigd Keizerin Farah in verwachting Verklaring over ongeluk Door verraad van Amerikaanse sergeant Shirley Temple ambassadrice bij Unesco Stijging sterfte aan kanker en hartziekten ln Verenigde ISaties ZIEKENHUIS Spel mee. win mee V IN ARREST ONDERSCHEIDEN „TERREUR'" AFGETREDEN PANAGOELIS Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 3y2°/o rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen als gezinskrediet. Als rekeninghouder geniet u een uitgebreide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoor beeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. MYSTERIES SPIONAGE AUTHENTIEK KETTINGREACTIE Rok was te hort PRINSES PAOLA MOCHT SINT PIETER NIET IN Wat is die Spar vandaag weer voordelig. u^nid 7 DONDERDAG 38 AUGUSTUS 1969 ADVERTENTIE AKEN Vier gevallen van buikty fus, waarvan twee met dodelijke af loop, hebben in Aken grote onrust onder de bevolking doen ontstaan. Gisteren werd bekend, dat op 18 au gustus een 27-jarige vrouw en op 19 au gustus een negentienjarige jongeman uit Aken aan tyfus zijn overleden. Twee vrouwen uit de Duits-Nederland se grensplaatsen Kohlscheid, tegenover Kerkrade. en Wirselen. moeder en dochter, liggen met tyfus in het zieken huis. Wegens de lange incubatietijd (zeven tot 21 dagen) is de hele omvang van ty- fusgevallen nog niet bekend. De drie besmette vrouwen waren al len gasten van hetzelfde hotel in de Tu nesische stad Hammamed geweest. HOUSTON „Enige oesters die in contact gebracht zijn met het maan stof van de Apollo-11 zvjn doodgegaan, maar dat heeft niets met het maanstof te maken. Wij weten dat zij een na tuurlijke „seizoensdood" zijn gestor ven". aldus heeft de coördinator van het onderzoek van het maanstof in Houston, Richard Johnston, gisteren verklaard. Bij de andere dieren die met maanstof ingeënt zijn (muizen, vo gels, vissen, garnalen en insekten) en bij de planten is niets abnormaals ge constateerd. Het onderzoek van andere ingeënte dieren wordt de komende we ken echter toch voortgezet. De technici van het .naanontvangst- centrum in Houston zijn begonnen met het vullen van de bussen met steen tjes en stof, die naar 142 geleerden over de wereld zullen worden gezon den. De verzending kan 12 september beginnen, maar eerst moet de speciale besmetting$commissie nog goedkeuring verlenen. Deze commjssie had ook de quarantaine voor de drie maanreizi- gers Armstrong, Aldrin en Collins na hun terugkeer verplicht gesteld. John ston zei, dat voor de komende maan- vluchten dezelfde procedure zal wor den gevolgd, omdat steeds op een an der gebied van de maan zal worden ge land. ADVERTENTIE Bartex is de fjjnste snel- scheercréme die ik ken. En nog de voordeligste ook! NEW YORK De Amerikaanse za kenman Kenneth pratcher (48) uit Texas, heeft plannen opgesteld voor de bouw van een drijvende luchthaven en scheepshaven in de Atlantische Oceaan, op een afstand van 48 km van New York. Dit complex zal veertien startbanen, dokken voor 480 schepen, pakhuizen, kantoorgebouwen en een hotel krijgen. Met de bouw van dit drijvende verkeerscentrum, waarvan de kosten op ruim 1.9 miljard gulden worden geschat, zal in maart 1970 wor den begonnen. Het geheel zal komen te staan op een plateau van 9,5 vierkante kilometer van staal en beton. Een van de startbanen zal geschikt zijn voor de Boeing-747 jumbo-straalvliegtuigen. De verbinding met New York zal worden onderhouden met Hovercrafts. Bratcher heeft voor de bouw van dit Atlantische verkeerscentrum reeds vo rig jaar de „World-Wide Safety Corpo ration" opgericht, die inmiddels van buitenlandse beleggers reeds verschei dene miljoenen dollars heeft weten te verkrijgen. ADVERTENTIE Een handvol namen uit lange lijst van prijswinnaars. Zij wonnen f 10. I 25, f 50, f 100 of 1500! J. Kreukniet Ottoland J.H. Hermans Brunssum A.Hartgers Ommen Jan Kogelman Harderwijk Hr. Ramaekers Helmond J. de Vries Emmeloord Mevr. Bekker Zwljndrecht J. van Gils Amsterdam J. Postema Zwolle J.C. van Zanten Utrecht D. Wijdener - Nrd. Scharwoude J. Deelen Rotterdam Mevr. Klaranbeek De Bilt J. Drubbel Amsterdam A. Schneider Den Helder J. Persoon - Maastricht A. v. Driel - H.l. Ambacht DRAAG De Tsjechoslowaakse minister-president, Oldrich Cernik, heeft in een vraaggesprek met het partijblad Tribuun oud-partijsecretaris Alexander Dubcek verweten belangrijke gegevens geheim gehouden te heb ben. Cernik beschuldigde tevens links- en rechts-georiën- teerde functionarissen ervan, besluiten van de voormalige partijleiding te hebben genegeerd of zelfs te hebben tegen gewerkt. Het vraaggesprek is gisteren gepubliceerd. Cernik zei, dat het presidium van de Tsjechoslowaakse communistische partij in juli van dit jaar aan Dubcek be vel gegeven had, voor de televisie het „manifest van twee duizend woorden" te veroordelen. Hij heeft dat niet ge daan. „Bepaalde leden van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij begonnen sinds maart 1968 buitengewoon onverantwoordelijk te hande len door de besluiten van het centrale comité te overtre den. Zjj begonnen een eerzuchtige politiek te voeren, waarvan men nu kan zeggen dat het een anti-partypoliliek was. Daardoor werd in de gelederen van de party twd- fel gezaaid aan de eeriykheid en ernst van de partyleiding. Die leden van het centrale comité gingen zich oriënteren op de rechtse opportunistische krachten, die zich vooral in de voorlichtingsmedia hadden geconcentreerd. Daardoor kre gen zy een buitengewone positie in de leiding. In hel dagelijkse werk onderschatte de partijleiding de internationale kan ten aan de ontwikkeling van 't socialis me in de wereld, en het gevaar van de afleidende manoeuvres van het imperia lisme". Cernik zei niet geweten te hebben, dat voor de conferentie van Warschau een bepaalde datum was vastgesteld. Hij zou er anders nooit in toegestemd hebben, dat Tsjecho-Slowakije van de ze conferentie weg bleef. Radio-Praag had dinsdag al een pro gramma uitgezonden, waarin werd ge- eist dat Alexander Dubcek, Smrkofsky en anderp Tsjechoslowaakse communis ten, die voor de invasie in augustus 1968 een grote populariteit genoten, zich uit het openbare leven moesten terugtrek ken. Zolnierz Wolnosci, een blad van het Poolse leger, meldt uit Praag, dat na de ongeregeldheden van 20 en 21 au gustus verscheidene invloedrijke Tsje choslowaakse politici zijn tgearresteerd. De correspondent van het blad schrijft van zeer goed ingelichte mensen ge hoord te hebben, dat de gearresteerden hun invloed hadden uitgeoefend op het verloop van de gebeurtenissen, terwijl zij zich in buitenhuizen, ver van de gro te steden, bevonden. Waarnemers in Warschau menen, dat het hier gaat om Jozef Smrkofsky, voorzitter van de Volkskamer, Frantisek Kriegel, die op 29 mei uit de partij is gestoten, en Vla dimir Skutina, journalist, redenaar en voormalig televisiecommentator. Het blad Rude Pravo meldde giste ren, dat in een der grootste bedrijven van het land, de Skoda-automobielfa- briek in Pilzen, begin van deze week de plaatselijke partijleiding is gereor ganiseerd. Elf personen, een derde van de partijleiding aldaar vormend, zijn door nieuwe vervangen. De leider van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Gustav Hu- sak, is onderscheiden met de Russi sche orde van Lening. Husak kreeg de onderscheiding als erkenning voor „zijn grote verdiensten en heldhaftig heid" tijdens de opstand van de Slo- waken tegen het nazibewind in 1944. Intussen heeft president Svoboda par- tyieider Husak en de schryver. Ladis- lav Novomesky de hoogste onderschei ding die van „held van de Tsjecho slowaakse socialistische republiek" verleend. Postuum is deze titel toe gekend aan Jan Sverma, een nationa le figuur in Slowakije. Husak, Novomesky en Sverma behoor den tot de leiders van de opstand, die 25 jaar gelden tegen de Duitse bezet ters begon. Sverma kreeg in 1944 de opdracht naar Moskou te komen. Op weg daarheen kwam hij om het leven. Over zijn dood hebben lange tijd tegen strijdige verhalen de ronde gedaan. Vol gens de officiële lezing zou hij op z'n tocht door de bergen door ontberingen zijn omgekomen. Husak en Novomesky hebben onder PARIJS De vriendelijke, zacht zinnige boer Alphonsc Delattre (45), al gemeen geacht in zyn dorp Crespin, aan de Frans-Belgische grens, blykt een af schuwelijke kindermoordenaar te zijn. Zondag heeft hij twee kinderen, Odille (11) en Agnes (14) Leteneur met een mes gedood. Hij is door de rijkspolitie gearres teerd. De moordenaar heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. De vorige zondag, was hij twee meisjes, die op een tandem zaten, tegengekomen op een smalle weg. Hij had niet opzij willen gaan. De meisjes reden hem aan en waren daarna gevallen. In zijn woede had hij zijn mes getrokken en ge stoken, waar hij de meisjes maar kon raken. BONN In de Westduitse plaats Hopsten is gistere* een straaljager van het type Starfighter neergestort. De vliger kwam om het leven. Het is de 98ste Starfighter die de Westduitse luchtmacht sedert de aanschaffing van dit type toestel hetft verloren. het bewind van Novotwy in de jaren vijftig lange tijd wegens hun „nationa listische gezindheid" gevangen gezeten. Tsjechoslowaakse fabrieksarbeiders terroriseren leden van de volksmilitie, die de vorige week de politie geholpen hebben met het bestrijden van de de monstraties. Dit meldt het dagblad van de communistische partij in Praag Ru- de Pravo. Een lijst met namen van de leden van de volksmilitie, die vorige week met de politie hebben samenge werkt is opgehangen in de Praagse fa briek Autovi Vrchlabi en in een andere fabriek hebben de arbeiders gevraagd de leden van de volksmilitie te ont slaan. Het is niet bekend wat er op de fa brieken gebeurd is toen zij hun werk weer hervatten. Rude Pravo zegt dat de politie deze „gevallen van ter reur" onderzoekt. Het blad meldt ver der dat in een fabriek in Brno op de klerenkasten ven de leden van de volksmilitie galgen waren geschilderd en in Ceske Budejovice zouden zy zyn uitgescholden. De volksmilitie wordt gevormd door communistische fabrieksarbeiders en zijn hulptroepen van de politie en het leger. Duizenden leden van de volks militie namen gekleed in werkpakken deel aan de charges van de politie bij het uiteenslaan van demonstran ten bij de herdenking van de invasie van troepen van de Warschau-pact- landen. De als liberaal bekend staande Tsje chische minister van Onderwijs, Vili- bald Bezdicek, is gisteren afgetreden. Hij diende zijn ontslag in op een bijeen komst van de Tsjechische nationale raad, het parlement van Tsjechië. Het presidium van de raad heeft professor Jaromir Hrbek, een bekend conserva tief, benoemd tot opvolger van Bezdi cek die vaak door conservatieven is aan gevallen wegens zijn anti-Sovjetrussi- sche opvattingen. A THENE Agheliki Mangakis, de vrouw van een gedetineerde Griekse hoogleraar, is gisteren in Athene tot vier jaar veroordeeld. Zij was schuldig bevonden aan belediging van de overheid en de verspreiding van valse geruchten. Zij had verklaard, dat haar man, George Mangakis (45), een vooraanstaande criminoloog, tijdens een ondervraging door de politie was gemarteld. De hoogleraar wordt thans door de politie vastgehouden. Hij wordt ervan verdacht, dat hij de hand heeft ge had in een recente golf bomaansla gen In Athene. Mevrouw Mangakis verklaarde zich gisteren niet schuldig. Niettemin werd ze conform de eis van de openbare aan klager veroordeeld tot vier jaar. Te vens werden haar voor vijf jaar alle burgerrechten ontnomen. In Saloniki werden gisteren ver scheidene Grieken gearresteerd, die lid zouden zijn van een ondergrondse orga nisatie, die zich „Beweging van na tionaal verzet" noemt. Deze beweging heeft herhaaldelijk Amerikaanse gezinnen in Griekenland bedreigd, omdat deze zouden meewer ken met de huidige Griekse regering. Een Griekse krijgsraad in Athene heeft gisteren drie vrouwen tot ge vangenisstraffen, variërend van acht maanden tot een jaar, veroordeeld we gens hulpverlening aan Alexandros Panagoelis. Deze ontsnapte op vijf ju ni uit een gevangenis waar hij ver bleef na wegens samenzwering tot onmverwerping van het kolonelsbe wind en een mislukte aanslag op pre mier Papadopoelos ter dood te zijn ver oordeeld. Vier dagen later werd hij in een flat te Athene aangehouden. De 38-jarige Anastassia Melas, een nicht van Panagoelis, kreeg een jaar wegens het huisvesten van de ont snapte terdoodveroordeelde. Een zelf de vonnis werd uitgesproken over een andere verwant van Panagoelis, de 30-jarige Agheliki Horti, terwijl haar moeder tot acht maanden werd ver oordeeld. Ook deze vrouwen hadden bekend Panagoelis en de bewaker die hem had helpen ontsnappen, onder dak te hebben verleend. De drie verdachten verklaarden zich moreel gebonden te hebben gevoeld om een naaste verwant te helpen, on danks het feit dat de regering op diens hoofd een prijs van ruim 60.000 gld had gesteld. Mevr. MANGAKIS onschuldig" TEHERAN Keizerin Farah van Iran verwacht haar vierde kind. In verband hiermee zal zij haar officiële verplich tingen beperken. De baby zal in februa- ti volgend jaar worden geboren. de heer W. ven Klaveren Commercieel Medewerker kantoor Terneuzen NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1. Tiel: Hoogeinde 3. BOSTON Senator Edward Kennedy zal tijdens het gerechtelijk voor onderzoek op 3 september in Edgartown (Massachusetts) vrijwillig een verklaring afleggen over de omstandigheden waaronder in de nacht van 18 op 19 juli de 28-jarige Mary Jo Kopechne verdronk. Een van Kennedy's advocaten, Ro bert G. Clark, maakte dit gisteren be kend. Zijn verklaring kwam kort na dat districtsrechter James Boyle had laten weten, dat hij het getuigenis van de senator onontbeerlijk achtte op het vooronderzoek. Kennedy was officieel niet als getuige gedagvaard. Officier van justitie Edmund Dinis heeft het gerechtelijke vooronderzoek voorbereid. Hij zei dat hij de mysteries wilde plossen die rond het ongeluk zijn blijven hangen. Na een fuifje op het eilandje Chap- paquiddick in Massachusetts kwam de auto van Edward Kennedy in het wa ter terecht. Zelf slaagde Kennedy er in uit de auto te ontsnappen, zijn pas- sagiere, Marv Jo, verdronk. Pas negen uur later meldde Kennedy het ongeluk bij de politie. Voor de tweede keer in vier jaar tijds is de houtwarenfabriek Haze- veld in Helmond afgebrand. Het bedrijf was na de laatste brand net twee jaar op de been. De schade bedraagt ongeveer een ton. STUTTGART Het opzienbarende geheime document over plannen voor het gebruik van wapens voor massale vernietiging, dat een onbe kende kort geleden aan redacties.van verscheidene Europese en Ameri kaanse tijdschriften heeft gezonden, is waarschijnlijk door verraad bij een Amerikaanse ambtelijke instan tie de Russen in handen gekomen. Dit plan. onder het codenummer 10-1, heeft betrekking op 't gebruik in West- en Centraal-Europa van kernwapens, biologische en bacte riologische wapens in geval van oor log. Naar gisteren uit gewoonlijk welinge lichte bron is vernomen, is enige we ken geleden in het Europese hoofd kwartier van het Amerikaanse leger in Heidelberg een ernstig geval van spionage ontdekt. Een sergeant bij de staf, een zekere Attardi. die toe gang had tot geheime stukken, werd gearresteerd op verdenking voor de Russische geheime dienst gewerkt te hebben. Aangenomen wordt, dat hij de Russen een fotokopie van een Amerikaans plan voor het gebruik van ABC-wapens in West- en Oost- Europa in handen gespeeld heeft. Attardi is inmiddels tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Het Ame rikaanse hoofdkwartier in Heidelberg heeft elk commentaar in deze zaak geweigerd. Welingelichte waarnemers vermoeden, dat de Russen de actie „geheime do cumenten per post" geënsceneerd en daarbij de naam Wendland gebruikt hebben. In een anoniem begeleidend schrijven bij het document „10-1", dat het Westduitse weekblad „Stern" is toegezonden, heet het, dat Wend land er ontsteld over geweest zou zijn, dat de Amerikanen ABC-wa pens zouden kunnen gebruiken. Daarom had generaal Wendland de onbekende afzender kopieën van het document gegeven. Generaal Horst Wendland is plaatsvervangend hoofd van de Westduitse inlichtingendienst geweest. Hij pleegde zelfmoord op 8 oktober 1968. Het over de post verzonden geheime do cument „10-1" is volgens sommige in lichtingen authentiek en in elk geval meer dan vijf jaar oud. Volgens „Stern" bevat het gedetailleerde bij zonderheden over troepensterkten en wapendepots en over plannen voor zee- en luchtoperaties en het gebruik van ABC-wapens in geval van oorlog. WASHINGTON Shirley Temple, tientallen jaren geleden als kind-actri ce in films een beroemdheid, wordt waarschijnlijk Amerikaans ambassadri ce bij de Unesco. Zij zou als zodanig Katie Louchheim opvolgen. Aanvanke lijk was deze post gereserveerd voor mevrouw Claire Boothe Luce, maar zl zag ervan af. LONDEN Een ondergrondse brand met explosies in het financiële distrtot van Londen heeft gisteren grote rava ge aangericht. De ontploffingen, ln het ondergrond se elektriciteitsnet, slingerden mangat deksels in het wegdek metershoog de lucht in, waardoor voetgangers haastig dekking moesten zoeken. Steekvlammen en zware rookkolom men gaven de wijk een aanzien als tij dens een bombardement. Sommige bankiers in „The City" na men overhaast de vlucht, dozen met geld en documenten onder de armen klemmend. De politie ontruimde ver scheidene straten. Kantoren stroomden leeg. Ook de beurs, de „Stock Exchange", had van de explosies te lijden. Er kwam rook uit de vloer en veel men sen, die er hun werk verrichten, lie ten dat hals over kop in de steek. Volgens de brandweer ontstond een kettingreactie na een storing in een ondergronds schakelhuis in de kelder van een kantoorgebouw. De vlammen schoten door het ondergrondse buizen net en veroorzaakten ontploffingen in andere schakelhuisjes. De explosies begonnen kort na tien uur gisterochtend, toen het zakenle ven juist op gang kwam. Nog geen kwartier tevoren waren de straten vol geweest met tienduizenden werknemers, die opdoken uit de metro-stations om naar hun kantoor te gaan. Bij de ontploffingen werd niemand gewond. ROME Prinses Paola, de echtge note van prins Albert van Luik, is niet toegelaten tot de basiliek van Sint Pie- ter, omdat haar rokken naar Vati caanse maatstaven te kort waren. Dit weet het Italiaanse modeblad „Anna- bella" te melden. Op foto's in het blad is de blonde schoonzuster van koning Boudewijn met een vriendin en een functionaris van de Belgische ambas sade te zien, terwijl zij kennelijk door een lid van de Vaticaanse garde wordt tegengehouden. De japonnen van de dames reikten tot ongeveer tien cm boven de knie. GENèVE De Wereldgezondheids organisatie heeft een statistiek uitgege ven over het jaar 1966, waaruit o.m. blijkt, dat meer dan de helft van het aantal sterfgevallen in de Verenigde Staten en minstens twintig Europese landen veroorzaakt wordt door hartziek ten en kanker. Sinds 1962 is het sterfte cijfer in het algemeen weliswaar te ruggelopen, maar de sterfte aan hart ziekten en kanker is toegenomen. Opmerkelijk is, dat in Oostenrijk, Frankrijk, Hongarije en Zuid-Slavië het sterftecijfer door hartziekten het laagst is. Roemenië en IJsland hebben een laag sterftecijfer waar het kanker be treft. Naar verhouding de grootste sterfte aan hartziekten hebben de VS, 54,3 pet. van alle sterfgevallen. Daar na komt Finland met 54 pet. In ge noemde groep van 20 Europese landen en de VS heeft Zuid-Slavië het kleinste percentage sterfgevallen aan hartziek ten, nl. 29,9 pet. Kanker veroorzaakt in de groep van 21 na de hartziekten de meeste sterf gevallen. Nederland staat met 23,1 pet. aan de top, terwijl Portugal met 10,6 pet. naar verhouding het minste aantal sterfgevallen aan kanker heeft. Gebleken is voorts, dat meer man nen aan kanker zijn gestorven dan vrouwen, behalve in de VS, Denemar ken, West-Duitsland, IJsland, Noorwe gen, Polen, Portugal en Zweden. In de rubriek dood door ongeval ne men de verkeersongelukken de belang rijkste plaats in, in alle 21 landen, behal ve in Hongarije en Noorwegen. Verge leken met 1962 is het aantal dodelijke verkeersongevallen in 1966 duidelijk ge stegen in de VS en in Europa. ADVERTENTIE vileda zemen zonder zorgen NEW YORK De Amerikaanse af gevaardigde, Charles Yost, heeft in de Veiligheidsraad van de Ver. Na ties een ontwerp-resolutie ingediend, waarin wordt geopperd, ongeveer 50 kleine landen niet als volwaardig lid tot de Ver. Naties toe te laten. Volgens de Ver. Staten zouden zij de status van geassocieerd lid moeten krijgen. De VS wensen het voorstel op de agenda te plaatsen van de volgende zit ting van de algemene vergadering, die 16 september aanvangt. Een commis sie van deskundigen onder de leden van de Veiligheidsraad zou het vraagstuk moeten bestuderen en tegen 1 novem ber rapport dienen uit te brengen, op dat de algemene vergadering zoveel mo gelijk geïnformeerd zou kunnen worden over deze kwestie. Het Amerikaanse voorstel slaat op landen met een bevolking van minder dan 100.000 of iets meer. De Veiligheids raad heeft de kwestie gisteren voor het eerst ter hand genomen, hoewel reeds in december 1967 een voorstel is ge daan om deze zaak aan te pakken. Volgens de VS zouden indien alle „Micro-staten" toegelaten werden, de ze staten een derde van de stemmen in de algemene vergadering beheersen en zodoende een grote macht uitoefenen in de VN. De Russische afgevaardigde Alexei Zacharof verwierp onmiddel lijk de Amerikaanse ontwerp-resolutie. Aan de andere kant zei hij het denk beeld van een studiecommissie voor te staan. Volgens hem is het vraagstuk zeer ingewikkeld. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 7