Veenendaals - dagblad Drie partijen komen in '71 met kandidaat-premier Buiten „Den Haag" laat affaire Peijnenburg rusten Hoessein: oorlog onvermijdelijk Amerika bezorgd over conflict Rusland-China Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Eén verkiezingsprogram van KVPARP en CHU Achttien willen voortzetting van thans gevoerde heleid Voorproefje van het corso Nixon ontmoette voorganger JAMIN pindarotsjes Dode en gewonde bij autobotsing Advocaten van Kennedy streven naar uitstel van onderzoek Mevr. Kennedy had miskraam Twee jongens net op tijd gered uit drijfzand Samenwerking uitgeverijen Becht en De Bussy Bosbranden nu onder controle Maandag gesprek over VS-troepen in Thailand morgen 250 gram van 130 voor. IIS niet te geloven voor die prijs! o Eekmast „BEGELEIDEN" Omslaande tractor doodt meisje EIGENMACHTIG BESLUIT WAS DOMHEID99 STINKEN DE HAANSTENEN? Nieuwe Revu 36 DAT moet ik lezen Noteer mij als abonnee: naam straat plaats in envelop zonder zegel naar: NIEUWE REVU ANTWOORDNR. 3987 AMSTERDAM Binnenkort „kleine Arabische top99 „ZEER NAÏEF" TACTIEK VEROUDERD BEVESTIGD STAKING VRAGEN Man op bouwwerk getroffen door stalen plaat Tijdelijk iets beter Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Te lef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 29 AUGUSTUS I969 - 43e JAARGANG no. 202 DEN HAAG KVP, ARP en CHU zullen de Tweede-Kamerverkiezingen in mei 1971 ingaan met een gezamenlijke kandidaat voor het minister-president- schap. Zij zullen tegen de verkiezingen uitkomen met een gemeenschappelijk verkiezingsprogram. Het zal een beknopt verkiezingsprogram worden van een tiental punten, die te zamen de kern vormen van het regeringsbeleid voor de kabinetsperiode 1971- 1975, indien daarvoor een regeringsmeerderheid wordt gevonden. Het kabinet-De Jong wordt niet de inzet van de verkiezingen. De Achttien (het overlegorgaan van KVP, ARP en CHU) mikken wel in algemene zin op een voortzetting van het thans gevoer de beleid. Van het kabinet-De Jong zal worden geëist dat het in de komende twee jaar een zodanig aansprekend beleid voert, dat de drie grote confessionele ADVERTENTIE IJZENDIJKE Op de provinciale weg Schoondijke-IJzendijke is donder dag de 31-jarige heer Gijssens uit Goes bij een frontale botsing om het leven gekomen. Hij kwam met zijn auto te gen een andere auto, waarvan de be stuurder levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis in Oostburg moest wor den overgebracht. BERGEN (N.H.) Omstreeks het middaguur is donderdag de 78-jarige heer R. Smit uit Bergen, toen hij van het rijwielpad langs de Bergerweg de rijbaan overstak, gegrepen door een passerende auto. De bestuurder van de wagen, die met een snelheid van 90 100 km reed, kon de wielrijder niet meer ontwijken. De heer Smit was op slag dood. HEERHUGOWAARD De 12-jari- ge V. P. de Haan uit Heer-Hugowaard, die met zijn fiets aan de uiterste zij kant van de weg stond, is door een passerende vrachtauto aangereden en op slag gedood. Tndien de eiken buiten in de vrije 5 -*■ natuur zo rijk dragen als de bo- men, die wij in de tuin hebben, kan gerust van een mastjaar worden gesproken. Uit het huiskamerraam zie ik van zo'n forse eik tussen het donkere lover de lichtgroene eikels j in menigte zitten en ook op de grond in het gras, onder de rhodo- j dendrons en op het pad van de bu- ren liggeh ze overal. Die afgeval- len vruchten zijn door insekten aangestoken en vonden geen hou- E vast meer aan tak en twijg. Geen vogel kijkt thans in de bomen of op de begane grond naar die eikels E om; ze moeten eerst volop gerijpt E wezen en gemakkelijk uit de napjes loslaten, willen de gaaien en eek- hoorns hen waarderen. We krijgen i hier helaas geen zwijnen in de hof, zoals bij ons vroegere huis weieens het geval was; zij weten, evenals de herten en reeën, met de eekmast wel raad. Daarom ziet zowel de E boseigenaar of -beheerder als de z jachtschut met groot genoegen een z ruime eikels- en beukenotenoogst. I Liefst moeten er zóveel onder de E laanbomen liggen, dat het loont hen E door schoolkinderen te laten rapen z voor wintervoederingNiettemin zullen er onder het hoge hout, tus- E sen gras en kruid, genoeg overblij- E ven. Ook kastanjes staan bovenaan z op het menu, doch helaas zien we i hen vrijwel nergens. Ware eiken- en beukenwouden zoekt men op de E Veluwe haast overal zonder resul- taat; meestal zijn het wegbeplan- z tingen en solitairs. Veel kleiner zou nog de eekmast wezen, wanneer niet in groten getale de Amerikaan- se eik door velen ^verguisd was aangeplant. Die kan vaak fan- l tastisch dragen en maakt veelal het gemis aan Hollandse eiken goed. 29 aug. 1969 A. B. WIGMAN partijen ermee de verkiezingen in kun nen gaan. Fractievoorzitter drs. W. K. N. Schmelzer van de KVP eiste on langs al, dat „de oogst moet worden binnengehaald". Dit betreft niet slechts de afronding van de uitwerking van het regerings program, waarmee het kabinet-De Jong in april 1967 startte, maar het houdt ook in dat de presentatie over tuigender dient te zijn dan tot nu toe het geval is geweest. De politieke leiders van de drie con fessionele partijen stellen zich voor tij dens deze tweede helft van de rit het kabinet wat zorgvuldiger te „begelei den" en dus nauwer contact te onder houden met de ministers en staatsse cretarissen van hun partijen. Er zal meer wisselwerking dienen te komen tussen de fracties en de bewindslieden. Het ligt niet in de bedoeling om al voor de verkiezingen te proberen een regeringscombinatie te vormen. Wel is het de opzet van de Achttien om, al thans wat betreft de drie grote confes sionele partijen, de kiezers een „stuk duidelijkheid" voor te leggen. Dat zal dus gebeuren in de vorm van een con cept regeringsprogram plus de toe komstige premier onder wie dat zal moeten worden uitgevoerd. Men zie ook elders in dit nummer: Kabinet zal Miljoenennota wel overle ven". UTRECHT De veertienjarige Nel ly Broekhu\jse uit Wilnis donderdag morgen vroeg omgekomen bij een on geluk op de Geerdijk in Wilnis. Ze zat met haar vader en een ouder zusje op een tractor met aanhanger. De tractor week bij het passeren van een stilstaande veewagen teveel naar links uit en sloeg om. Het meisje kwam on der dé combinatie terecht en werd op slag gedood. Haar vader en zusje, die ook door de tractor werden geraakt, liepen verwondingen op. Zij zijn opge nomen in het ziekenhuis Ope Dei in Woerden. Aalsmeer komt weer in de roes van het bloemencorso. Op 6 september zet men daar de bloemetjes weer buiten. Gisteren al presenteerden zich de bloemenmeisjes: v.l.n.r.: Annemarie Groot, Nellie Visser, en Clazien Geitenbeek. DEN HAAG Politiek Den Haag laat, tenzij zich iets bijzonderr voor doet, de zaalo-Peijnenburg voorlopig rusten. Bij de komende algemene be schouwingen over de rijksbegroting voor 1970 zullen verschillende fracties wel terugkomen op de plannen om een es kadron marechaussees voor uitzending gereed te houden. Zelfs van socialistische zijde wordt een afwachtende houding aangenomen. Als de premier had toegegeven, dat de troepen voor Suriname bestemd zou den zijn en die troepen ook zouden zijn vertrokken of gaan vertrekken, dan zou de zaak anders komen te liggen. ook verkrijgbaar op 6000 verkooppunten ADVERTENTIE BEIROET In een vraaggesprek, dat gisteren in het blad Al Jarida ver scheen heeft koning Hoessein van Jordanië gezegd, dat oorlog met Israël onvermijdelijk is. Hij zei over bewijzen te beschikken, „die mij het gevoel ge ven, dat wij een militaire operatie van Israël kunnen verwachten, die groter dan gebruikelijk is". Hoessein zei, dat als het Westen weigert hem wapens te leveren hij zich tot anderen zal wenden waarschijnlijk Moskou. zo werd van die zijde gezegd. Wel is duidelijk gebleken dat het eigenmachtige verzoek van secretaris generaal drs. G. H. J. M. Peijnenburg aan de commandant van de Marechaus see door zeer veel Kamerleden als een „domheid" wordt betiteld. Het gebeurt overigens wel meer dat topambtenaren politieke beslissingen nemen, maar die beslissingen vallen dan niet op, hebben een beperkt ef fect of worden door de politiek verant woordelijke mensen op hun waarde geschat of omgebogen. In het geval van drs. Peijnenburg wordt het als zeer naïef beschouwd, dat de secretaris-generaal heeft ge meend het verzoek „binnenskamers" te kunnen houden. Hy had als ou-staats- secretaris beter moeten weten. Door het feit dat hij bewindsman was, wordt hem de „volijverige forma liteit" iets minder kwalijk genomen. Niettemin vinden tal van Kamerleden, dat de heer Peijnenburg buiten zijn ambtelijke boekje is gegaan. Drs. Peijnenburg heeft premier De Jong zijn spijt betuigd over het niet inlichten van het kabinet. Daar zijn geen harde woorden aan te pas geko men. Ook geen officiële nota's. De zaak is uitgepraat in het inter menselijke vlak, zo zei de Rijksvoor lichtingsdienst. EDGARTOWN Oog in oog met een slagorde van twaalf in soepele pak ken gestoken advocaten heeft platte- landsrechter James Boyle gisteren be sloten. dat hy alleen de zaak-Kennedy wil afhandelen. Boyle staat tijdens het gerechtelijk onderzoek naar de dood van Mary Jo Kopechne, dat op 3 september moet be ginnen. niet toe dat getuigen zich voort durend door advocaten laten bijstaan. Evenmin mogen de getuigen door ande ren dan Boyle zelf worden ondervraagd of mogen zij bewijsmateriaal aandra gen. De officier van justitie Edmund Dinis, die 't ongeluk dat de dood van Mary Jo Kopechne ten gevolge had, aanhangig heeft gemaakt, zei: „Ik verwacht zeker dat de advocaten van senator Kennedy zullen proberen de beslissing van rech ter Boyle nog voor 3 september te on derwerpen aan het oordeel van een ho gere rechter". „Dat kan uitstel van het onderzoek betekene", aldus Dinis; „het is ook mo gelijk dat ze zullen proberen de regels die de rechter voor het onderzoek heeft vastgesteld te wijzigen." Daarmee zal hoe dan ook het grote juridische gevecht buiten de rechtzaal zijn losgebroken. Gisteren hield rechter Boyle voor de tweede maal in de 111 jaar oude houten rechtzaal van Edgartown een openbaar gehoor ter voorbereiding van het ge rechtelijk onderzoek, dat woensdag moet beginnen. Boyle heeft op 't eiland Martha's Vin yard voor de kust van de Amerikaanse staat Massachusetts in dezelfde recht zaal op 25 juli de 37-jarige senator Ed ward Kennedy veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk. De straf werd hem opgelegd, omdat Kennedy het auto-ongeluk op het nabijgelegen eiland Chappaquiddick op 18 juli, waarbij de secretaresse Mary Jo Kopechne ver dronk, pas negen uren later aan de po litie had gemeld. HYANNIS (Massachusetts) - De echt genote van dc Amerikaanse senator Edward Kennedy, mpvrouw Joan Ken nedy, heeft gisteren een miskraam ge had. De bevalling was gesteld op vol gend jaar februari. De Kennedy's heb ben reeds drie kinderen. TGELEN De Tegelense heeft gistermiddag het leven van twee kinderen, die in drijfzand te recht waren gekomen. Het waren twee jongens van elf en dertien jaar, die vanuit de Duitse grensplaats Kaldenkirchen naar een kleigroeve aan de rand van Tegelen waren gewandeld. Toen ze er gingen spelen, deed er zich plotseling een aardverschuivinkje voor. De jongens werden tot in het drijfzand meege sleurd. Arbeiders van de groeve slaagden er niet in de om hulp roepende jongens te bereiken. Daarop waarschuwden ze de politie. Twee agenten trokken de al tot aan hun sch ouders weggezakte kinderen met een dreg uit het drijfzand. Nadat de jongens weer op verhaal waren ge komen, werden ze naar hun ouders in Kaldenkirchen teruggebracht. politie gered De tweejarige Gerrit de Vries uit Amsterdam-Osdorp is dondermiddag in een sloot nabij de ouderlijke woning gevallen en verdronken. Men vermoedt, dat hij zijn in het water terechtgeko men bal heeft willen pakken en daarbij op het kroos is gestapt. WASHINGTON Beoogt de Sovjet-Unie een preventieve bliksemoorlog teneinde de kerninstallaties van China in Sinkiang te vernietigen Dit vragen Amerikaanse deskundigen zich af en ook de regering-Nixon bezint zich hierover. Washington begint zich er ongerust over te maken, aldus meldt een correspondent van het Franse persbureau AFP. In Washington komen inlichtingen binnen, waarvan de bron geheim wordt gehouden, volgens welke de Russen voorzichtig de reactie polsen van de Oosteuropese landen en van communis tische partijen in West-Europa op een eventuele „strafactie" tegen China. De ze peilingen zouden, zo meent men in Washington, het voorspel kunnen zijn tot een Russisch offensief, b.v. met 't doel om, waarschynlyk met conven tionele wapens, de gasdiffusie-fabrie- ken in Lansjow, Paotow en Losoei of wellicht de terreinen voor proefnemin gen met kernwapens bij Lop Nor, te vernietigen. Aan de andere kant, zo speculeert men, zou het ook heel goed kunnen zijn, dat de Russen slechts een zenuwoorlog tegen het bewind van Mao Tse-toeng willen ontketenen. De mogelijkheid van een Russisch militair initiatief tegen China en van een „chirurgische" operatie op de Chi nese kerninstallaties spreekt, naar men meent, de Amerikaanse leiders des te meer aan, omdat de Amerika nen zelf vele malen, in het kader van hun plannen gericht op Aziatische ge beurtenissen, ietsdergelijks voor ogen gestaan heeft, hoewel zij steeds het denkbeeld om deze plannen uit te voe ren lieten varen. Maar de Amerikaanse „kremlinolo- gen" menen met nog verscheidene an dere mogelijkheden rekening te moeten houden waar het de tactiek aangaat, waartoe de Russische strijdkrachten hun toevlucht zouden kunnen nemen. Bijvoorbeeld een straf-expeditie op gro te schaal langs de centraalaziatische grenzen, of anders het aanzetten van de minderheden in Sinkiang tot een opstand, speculerend op hun waar schijnlijk vijandige gevoelens ten aan zien van het centrale bewind in China. Maar voor de mogelijkheid van een aanval uit de lucht of over land is Washington het meest bezorgd, want hoe zou China hierop reageren? Met een kernaanval? Volgens de inlichtin gen van de Amerikaanse „kunst maan-spionnen", schijnen de Chinese „kernbomoverbrengers" zich voor h^t ogenblik te beperken tot Russische bommenwerpers van een reeds ver ouderd model, alsook tot jagers die met kernwapens uitgerust kunnen worden. Tenslotte stelt men zich in Washing ton de vraag, hoe de VS zouden moe ten reageren in geval van een oorlog tussen de Sovjet-Unie en China. Tot dusver heeft de regering-Nixon zich zorgvuldig gehoed voor uitspraken over de ernstige spanningen tussen de Sovjet-Unie en China. Zij heeft integen deel gepoogd, haar betrekkingen met Moskou en Peking te verbeteren, wel beseffend, dat haar toenaderingspogin gen tot China nog steeds volkomen vruchteloos zijn. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bevestigd, dat ze kere berichten erop duiden, dat de Sovjet-Unie haar bondgenoten polst over hun houding ingeval de Russen zouden besluiten tot een verrassingsaan val ter vernietiging van de Chinese kerninstallaties. Over de herkomst van de berichten liet hij zich niet uit. De Amerikaanse woordvoerder zei verder, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers, op 20 augustus had verklaard van mening te zijn, dat een kernoorlog* tussen de -Sovjet-Unie en China hoogst onwaar schijnlijk zou zijn. Binnenkort zal er te Cairo een kleine Arabische topconferentie worden gehou den, waaraan Egypte, Jordanië, Syrië en Irak zullen deelnemen. Dit heeft het officieuze Egyptische blad „Al Ahram" gemeld. Het doel van deze conferentie is, al dus „Al Ahram", „om te komen tot een volledige samenwerking tussen de Arabische landen, die gewapend aan het front staan". Koning Hoessein wordt morgen in Cairo verwacht voor besprekingen met president Nasser. Iri Jordanië, Syrië, Irak en Liba non zijn gisteren proteststakingen ge houden en in Egypte namen zeven miljoen arbeiders twee minuten stil te in acht. Deze demonstraties hiel den rechtstreeks verband met de brand in de AI-Aksa-moskee te Jeru zalem. De Arabische landen zijn aangespoord op de Verenigde Staten economische en politieke druk uit te oefenen om een verandering te brengen in de Ameri kaanse politiek in het Midden-Oosten. Deze oproep werd gedaan door Mo hammed Hassanein Heykal, uitgever van het gezaghebbende Egyptische dagblad „Al-Ahram" en goede vriend van Nas ser. De Tweede-Kamerleden jkvr. Wtte- waall van Stoetwegen en de heer De Boo (beiden CHU) hebben de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk gevraagd stappen te ondernemen bij de regering van Irak en eventueel bij die van andere Arabische landen om verbetering te brengen in het lot van de daar wonende Joden. Verder vragea zij of de minister bereid is, er bij de Iraakse regering op aan te dringen om 1500 Iraakse Joden, aan wie in principe toestemming is verleend te emigreren, ook metterdaad te laten vertrekken. President Nixon heeft in zijn verblijf in San Clemente (Califomië) een ontmoeting gehad Johnson. Nixon had de Amerikaanse ex-president voor de lunch uitgenodigd in verband met dag. Later voerden zij korte besprekingen over enige politieke kwesties. met Lyndon Baines diens 61ste verjaar AMSTERDAM Dc Amsterdamse uitgeverijen Becht en De Bussy gaan volledig samenwerken. De Bussy EI- lerman Harms N.V. heeft het gehele aandelenkapitaal van H. J. W. Becht's Uitgeversmaatschappij overgenomen. De dagelijkse leiding van uitgeverij Becht zal voortaan berusten bij de he ren A. Becht, L. Th. Domhoff en J. J. F. Aleva, de leiding van uitgeverij De Bussy zal zijn bij de heren J. J. F. Aleva en A. Becht. De heer M. W. ter Meulen, voorheen directeur van uitge verij J. H. de Bussy N.V. zal toetreden tot de raad van commissarissen van beide uitgeversmaatschappijen. In 1962 heeft uitgeverij De Bussy reeds de uit geverij G. J. A. Ruys overgenomen. Er wordt naar gestreefd de drie uitgeve rijen zo spoedig mogelijk in een pand aan de Herengracht onder te brengen, ajdus een gezamenlijke mededeling van de uitgeverijen Becht en De Bussy. NICE De bosbranden, die in de heuvels langs de Franse Rivièra tot dusver ongeveer 8.000 ha bomen en struikgewas hebben vernield, had men gisteravond onder controle. De leider van het blussingswerk verklaarde, dat de politie niet onomstotelijk heeft kun nen vaststellen of er een brandstichter aan het werk is geweest. HONGKONG Maandag zullen in Bangkok de Thailandse minister van Buitenlandse Zaken, Thanat Khoman. en de Amerikaanse ambassadeur in Bangkok, Leonard Unger, besprekin gen beginnen over een mogelijke ver mindering van de Amerikaanse strijd krachten in Thailand. De Verenigde Staten zouden hiertoe wel bereid zijn, maar zij denken er niet aan alle 48.000 man van de zes luchtmachtbases weg te halen. De Thailandse premier, Thamon Kittika- chorn, heeft verklaard, dat Thailand alle Amerikaanse troepen beslist niel kwijt wil. Amerika kan net zoveel troepen in het land houden als voor de oorlog in Vietnam nodig is. Er zal in Bangkok waarschijnlijk ook worden gesproken over het ver blijf van Thailandse troepen in Viet nam. Thailand heeft als lid van de ZO AVO op het ogenblik 12.000 man in Zuid-Vietnam. Men wil deze strijd krachten, die pas zeer laat en na lang aarzelen aan de oorlog in Vietnam zijn gaan deelnemen, naar Thailand terug halen om te worden ingezet tegen de communistische opstandelingen. TILBURG Op de vijfde etage van een in aanbouw zijnde flat in de Stok- hasselt te Tilburg is donderdag de 18- jarige betonvlechter W. Aarts uit Vught verongelukt, toen hij een vermoedelijk door een windstoot omvergeblazen sta len plaat van circa twee en een halve ton op het hoofd kreeg. Bij aankomst in een ziekenhuis bleek de jongeman reeds te zijn overleden. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in. Gistermiddag is een Portugese mu nitiefabriek te Corroios, aan de rand van Lissabon in de lucht gevlogen. Er zijn drie doden en zeven gewonden. Ook vanmorgen zijn in. Neder land weer uitzonderlijk grote hoe veelheden etmaalneerslag geme ten. Ulrum in Groningen meldde 67 mm, Beetsterzwaag 52 mm, Hoog Soeren 28 mm. Op dit ogen blik stabiliseert het weer zich enigszins. De natte depressie uit Zweden vult op boven Duitsland, waardoor er minder buien zullen vallen en er wat ruimte is gekomen voor opklaringen. Een nieuwe, uit Polen afkomstige, storing trekt evenwel in noordwestelijke rich ting op, waardoor het weer gedu rende het weekeinde opnieuw wat minder vast zal worden. Noorde lijke tot noordwestelijke winden zullen het koel houden. Morgen, zon op 05.48, onder 19.32, maan op 20.24, onder 09.42.

De Vallei | 1969 | | pagina 1