,^Mrsw0' Dokter A. C. Harting beschuldigd Hoge rentevoet dreigt voortzetting bouwstroom ernstig te stagneren Grote wijzigingen van A.P.V. niet op korte termijn Artsen nemen na blunder van bestuur ontslag Bestuur treedt en bloc af Telegram aan minister VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Fundamenten van geloof worden niet ondergraven door reis naar maan VtlLIMi RESTEREN Klachten Hoop Grote aanvoer van fjordenpaarden Auto botste op bromfiets C.P.J. ook in Veenendaal i HORLOGERIE VAN MANEN Antwoord aan K.V.P.-er Nog dit jaar technische herziening Bekendmaking Ander orgel voor aula Ds. A. Vroegindeweij Kerkelijk centrum Psalm berijming Jeugdwerk Adviesraad Tekort Afscheid VAN WOUT BLAUWKOUS. BURGERLIJKE STAND VEENENDAAL - Beide doktoren van de Bedrijfs Ge neeskundige Dienst in Veenendaal. de artsen A. C. Harting en D. J. A. Lastdrager, hebben naar aanleiding van ernstige moeilijkheden hun ontslag ingediend. Als gevolg van de crisis, die inmiddels binnen de BGD is ontstaan, heeft het bestuur begin deze week aangekondigd en bloc te zullen aftreden. Men stelt echter op het ogen blik alles in het werk om de moeilijkheden bij te leggen en de BGD te behouden. Deze pogingen zijn thans in een beslissend stadium. BURGERLIJKE STAND RHENEN WMF r\ OS0LA elite KELTUM VEENENDAAL BURGERLIJKE STAND Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1969 CRISIS BEDREIGT B.G.D. Aan de politieke dis moet je niet gaan zitten afwachten tot de gebraden ha nen je in de mond vliegen. Dat mag dan misschien gelden voor de sinds vele jaren gevestigde tafelredenaars, maar niet voor een partij die nog geen van de 21 Veenendaalse zetels heeft mogen warm houden. Kandida ten van een nieuw politiek artikel moeten altijd nog wel enige moeite doen om zich tussen het bestaande ge zelschap te wringen. Hoewel, met Binding-rechts toenter tijd nog Boeren die netjes liepen in de voor, die de hr Koekoek had geploegd ging 't bij de vorige verkiezing vrij gemakkelijk. Op het laatste moment stortten ze zich in de plaatselijke ver kiezingscampagne en ze kwamen wa rempel met twee vaste zitplaatsen voor vier jaar uit de strijd tevoor schijn. Ze werden erin gehesen door boeren, burgers en buitenlui die waar schijnlijk wel 'es wat anders wilden dan het stelletje vanouds bekende debaters. Achter ramen waar men het helemaal niet had verwacht za ten boerenpamfletten geplakt en het is zeker, dat deze voor de boeren zeer welkome propagandisten een hele reut aan familie, vrienden en beken den hebben meegezogen in de rich ting van de Boerenpartij. Het is niet aan mij om te beoordelen hoe de boeren, thans naar uiterst- rechts-gebondenen, het er in hun eer ste zittingstijd afgebracht hebben, maar zeker is dat ze in Veenendaal enige politieke historie hebben ge maakt. Ze zijn de grootste doorbraak partij geweest, die zich in de na-oor- logse jaren op het lokale politieke erf heeft aangediend. Maar inmiddels heeft zich een nieuw verschijnsel gepresenteerd: de De mocraten anno 1966. Of kortweg: D'66. Dat we hier hebben te doen met een serieuze kandidaat voor minstens één, maar ik dacht: meer, blauwe stoelen in het gemeentepaleis is ze ker. Het bestuur van de plaatselijke afdeling wappert nu al driftig met een basisprogramma, dat een fris briesje door het overheidsbeton zal moeten stuwen. Er staat een aantal punten in dit pro gram het moet gezegd worden dat de moeite van het bekijken waard is; al was het alleen maar omdat er niet op platgelopen paadjes wordt ge wandeld. Eerlijk gezegd benauwt de opslag van bejaarden in diverse eenheden met hele, halve of zonder verzorging mij ook een beetje- Maar dat is waar schijnlijk een zeer persoonlijk idee, want gerekend naar de animo voos het tehuis en de flatjes schijnen ve len er juist wel voor te voelen om op genomen te worden in een grote kud de onder het waakzame oog van één of meer herders. Persoonlijk zie ik me liever aangepaald door enkele jongeluisgezinnetjes die nog wat le ven kunnen veroorzaken, maar ik zei het al: dat is mijn zeer persoonlijke smaak. Als het de lust van het grootste deel van de bejaarden is om op eikaars lip te gaan zitten dan is dat ook hun leven. Of gaan ze noodgedwongen bij mekaar op de flat zitten omdat er geen andere mogelijkheden zijn? Ik zou dat, als kiezer, wel 'es door de Democraten uitgezocht willen zien. Misschien loop ik vooruit op het in te stellen spreekuur, maar dat lijkt me geen onoverkomelijk bezwaar. Vóór het opengooien van Patrimonium's Bouwvereniging ben ik al sinds het democratische bewustzijn in me is ontwaakt, maar zie het maar 'es klaar te spelen. Ik geloof dat al de genen, die onder een dakje of op een etage van de Bouwvereniging wonen dat wel willen en dat is toch een flink deel van ons kiezersbestand, maar tot nu toe zit de zaak zo dicht als een pot. Ik hoop, dat de nieuwe partij ons de richting aangeeft. Dan moeten we volgens de Democra ten ten spoedigste kunnen voldoen aan de behoefte op het gebied van de cultuur, maar eerst moet de bevol king daarvoor rijp gemaakt worden. Een zeer verstandig voorbehoud, want je begint niks met een theater of iets van dien aard als er geen culturele kip komt. Ik zou ook in dit geval gaarne aangegeven zien hoe we dit achter gebleven culturele gebied naar de no dige rijpheid prikkelen. Het is met een volksuniversiteit, een cultureel convent, tentoonstellingen en uso-con- certen tot op heden niet gelukt. Afgaande op de berichten stelt D'66 slechts prijs op één wethoudersporte feuille. Té bescheiden, dierbare de mocraten, er is véél meer werk aan de winkel. Wout Blauwkous. SCHERPENZEEL Geboren: Arend, z.v. A. van de Lagemaat en W. Boers, Oosteinde 10; Yolanda P^tronella Ma ria, d.v. A. M. A. van der Waals en M. J. G. van der Zalm, Glashorst 35. Getrouwd: A. Vons te Amersfoort en H. Overeem; B. IJff te Barneveld en W. H. BrederooH. J. van IJken te Amersfoort en J. van Os. Ondertrouwd: H. van Ruler (Amers foort) en E. H. Wagensveld. Overleden: D. van Setten, oud 56 jaar; D. H. Bakker, oud 65 jaar; J. Steinmann, e.v. A. Jansen, oud 87 jaar. De moeilijkheden bij de Bedrijfs Ge neeskundige Dienst in Veenendaal vloeien voort uit een controverse, die ongeveer een jaar geleden tussen het bestuur en dokter A. C. Harting ont stond. De arts werd betrokken bij een aantal beschuldigingen, die later niet juist bleken te zijn. Het bestuur ver zuimde om dokter Harting te rehabili teren. hetgeen laatstgenoemde deed be sluiten zijn functie per 1 september neer te leggen. Dokter D. J. A. Last drager volgde dit voorbeeld en vroeg ontslag aan per 1 oktober. Aan het begin van deze week heeft het bestuur toegegeven fout to hebben gehandeld en is dokter Harting gere habiliteerd. De arts werd verzocht zijn ontslagaanvraag in te trekken, maar daarover heeft deze nog geen beslis sing genomen. Het bestuur besloot naar aanleiding van het foutieve optreden en bloc af te treden en een nieuw be stuur te kiezen. Bij de werknemers-bestuursleden van de BGD waren in het begin van 1968 klachten binnengekomen inzake het functioneren van deze dienst. Deze klachten hadden onder andere betrek king op de rol'van de BGD bij de ar beidsbemiddeling, het optreden bij on gevallen en het treden in taken van de bedrijfsvereniging. De klachten waren van dien aard, dat dokter A. C. Harting, het hoofd van de BGD, wiens naam daarbij in het bijzonder was gemoeid, heeft gemeend het bestuur voor te stel len een uitspraak te vragen van het centraal medisch tuchtcollege in Den Haag. Het bestuur van de BGD verklaarde voorshands bij uitspraak van dokter Harting alles in het werk te zullen stellen om het vertrouwen van de werk nemers van de aangesloten bedrijven in de BGD te herstellen. Na de uit spraak van het medisch tuchtcollege, waarbij dokter Harting inderdaad werd vrijgesproken, heeft het bestuur ver zuimd de arts tijdig te rehabiliteren. Een en ander heeft dokter Harting en dokter Lastdrager doen besluiten om hun dienstverband met de BGD te be ëindigen. Op een vergadering van maandag j.l. heeft het bestuur verslag gedaan aan de vertegenwoordigers van de bij de BGD aangesloten bedrijven. Hierbij bleek, dat de communicatie en het functioneren tussen bestuursleden on derling en tussen het bestuur en de artsen onvoldoende is. Ook het centraal medisch tuchtcollege heeft tijdens de vooronderzoeken gewezen op de nood zakelijke verbeteringen van de com municatie. Op het terrein van de arbeidsbemid deling en contracten met de bedrijfs vereniging heeft het medisch tuchtcol lege eveneens adviezen gegeven, die kunnen leiden tot verbetering van de organisatie van de BGD en het schep pen van een sfeer van vertrouwen. Het bestuur doet thans pogingen om de beide artsen voor de BGD te behou den nadat zi^j dokter Harting tijdens de vergadering van maandag heeft gere habiliteerd. Er moeten volgens bestuur en artsen duidelijke voorwaarden ge schapen worden om in de toekomst op vruchtbare wijze de BGD te doen func tioneren. Van een en ander zal afhan gen of mogelijk één of beide artsen zuilen besluiten om alsnog in dienst te blijven van de dienst. Tijdens de vergadering van afgelopen maandag is door één van de aanwezi gen gesuggereerd om dokter Harting, wanneer hij toch zou besluiten weg te gaan, een schadeloosstelling van 20.000 gulden te geven. De excuses aan het adres van de arts werden echter pri mair gevolgd door herhaalde verzoeken om te blijven. Dokter Harting heeft tot nu toe geen beslissing genomen. De re organisatieplannen voor de BGD, die hem binnenkort zullen worden voorge legd, zijn doorslaggevend. Overigens heeft doktef Harting, zoals hij ons mee deelde, in principe al een andere func tie aanvaard. EDERVEEN Ondanks de slechte weersomstandigheden werden toch cir ca 80 fjordenpaarden op de keuring voor het Nederlands fjordenpaarden stamboek aangevoerd op het terrein van W. Liefting aan het Bruinhorster- pad. De kampioen van alle paarden werd de stermerrie Gea van J. v. Keu len uit Everdingen. Van de hengstveulens verwierven een A-premie H. J. Beyer, Veenendaal; mej. I. Rijkoort, Bilthoven. Merrie veulens: M. Dekker, Ede/Vee nendaal, M. d. Ridder, Woudenberg; J. v. Keulen, Everdingen. 1-jarige merriën: J. v. Keulen, Ever dingen; G. Henken, Veenendaal. 2-jarige merriën: H. Henken, Vee nendaal; mej. I. Rijkoort, Bilthoven; G. v.d. Weerd, Harderberg. 3-4-jarige merriën: K. v. Ham, Vee nendaal; Staatsbosbeheer, Arnhem; A. Verrips, Leerbroek. 5-6-jarige merriën: Hierin werd al leen een B-premie gehaald door C. A. Petens, Ingen; H. Bakkenes, Lunteren. 7-8-jarige merriën: 2 A Landgoed „Geerestein", Woudenberg; 2 B A. J. v. Silfhout, Lunteren. 9-12 jaar: 2 A M. v.d. Lagemaat, Vee nendaal; 2 B A. Bos, Veenendaal; 2 C H. v.d. Wijde, Ederveen. 13 jaar en ouder: 2 A G. v.d. Brink, Bennekom; 2 B D. Dirksen, Ede. Modelmerriën: 2 A A. H. VuWessel, Woudenberg; 2 B J. v.d. Berg. Erichem; 2 C Jansen-Verplanken, Kootwijk. Stermerriën: 1 A J. v. Keulen, Ever dingen; 2 B H. Henken, Veenendaal; 3. C. mej. Jansen-Verplanken, Kootwijk, wijk. De beide vakbondsbestuurders in Veenendaal, de heer H. W. Hannink (NW) en J. C. Havinga (CNV), die in het uit acht personen bestaande be stuur van de BGD de werknemers ver tegenwoordigen, hebben nog niet alle hoop op redding van de dienst verloren. „Ik heb gerechtvaardigde hoop, dat voor de moeilijkheden een oplossing kan worden gevonden. Een goed func tionerende BGD is van essentieel be lang voor het plaatselijke bedrijfsle ven", aldus de heer Hanhlnk, wiens commentaar door de heer Havinga werd onderschreven. Ingekomen: J. N. van der Kamp van Almelo naar Valleiweg 60; J. Huijsman met gezin van Veenendaal naar Bea- trixstraat 74 Eist; B. Smits met ge zin van Veenendaal naar Rijksstraat weg 265 Eist; A. J. J. Burgter met ge zin van Duitsland naar Korenbloem straat 12; A. Kaloempa van Haarlem- merliede naar Spitsbergerpad 3; F. Boersma met gezin van Groningen naar Cuneralaan 63; E. J. Otto van Vrees wijk naar Kerkplein 24; J. F. A. Loos g/m van Gaaien van Wijchen naar Dok ter Wallerstraat 47 ;A. J van Roijen van Utrecht naar Bergweg 9; H. J. Bouwmeester met gezin van Veenen daal naar Schoolweg 59 Eist; L. Brou wers van Lienden naar Esdoornlaan 21; A. M. J. Brouns van Zwitserland naar Beatrixstraat 21 Eist; P. J. Buijze van Suriname naar Rozenlaan 68; J. van den Brink g/m Drost met gezin van Duitsland naar Rijksstraatweg 117 Eist A. Nieboer g/m Vink van Wageningen naar Bisschop Davidweg 2. Vertrokken: G. Meijering met gezin van Molenstraat 4 naar Baarn; A. van Kreel g/m Koenders van Cuneraweg 122 naar Veenendaal ;A. L. Koënders van Verl. Acacialaan 19 naar Veenen daal; P Hovestad van Rijnstraat 2 naar Zeist; G. D. Grijsen van Vree wijkplein 21 naar Amsterdam; M. G. Hoiting van Cuneraweg 425 naar Zwee- lo; J. C. Ipenburg met gezin van Lijs- terberg 118 naar Renkum; J. A. Hel ler met gezin van Meidoornlaan 3 naar Arnhem; A. Mudde met gezin van Driftweg 2, Eist naar Amerongen. RHENEN Op de Boslandweg bij de uitrit van de meubelfabriek „De Specht" botsten donderdagavond een personenauto, bestuurd door D. v. d. H. uit "Driebergen en een bromfiets, be stuurd door de Edenaar Van L. op el kaar. Persoonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor, maar de auto was de voorruit kwijt, had een bescha digd spatbord en een defecte koplamp, terwijl de bromfiets eveneens zwaar werd beschadigd. Bij de uitrit werd het uitzicht belemmerd door twee ge parkeerde VW-busjes. De politie maak te proces-verbaal op. KESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt: Aardbeien: I 81-90 per doosje a 250 g. Bramen: I 81-91 per doosje a 250 g. Rode bessen: I 52 per doosje a 250 g. Czar: I 60-95; II 40-48. Belle Delouvain: I 70-98; II 36-66. Reine Claude D.Althan: I 70-99; II 35-69 Wijnpruimen: I 120-152; II 70-102. Clapp's Favorite: I 55-65; 20-31; I 65—75: 29-40. James Grieve: I 65-75: 30-43; I 75-85: 35-59; I 85-95: 37-49. Zoete Bloemee: I 60-65: 40-42; I 65-75: 55-62; I 75-85: 57-70. Tydeman E. Worcester: I 60-65: 52-53; I 65-75: 69; I 75-85: 76. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders vermeld. Dokter Harting prijst de coulante houding van de beide vakbondsbe stuurders. „Bij hen heb ik begrip ge vonden", zegt hij. Over het wel of niet voortzetten van zijn functie bij de BGD wil de arts zich nog niet uitlaten. In de wetenschap, dat hij tegen zijn even tuele nieuwe werknemer in principe al „ja" heeft gezegd, merkt hij op: „De 15 jaar, dat ik in dienst ben geweest van de Bedrijfs Geneeskundige Dienst in Veenendaal betekenen voor mij heel veel. De aard van de op stapel staande reorganisatieplannen en deze periode zullen bij het nemen van een beslissing voor mij zwaar wegen". De houding van dokter Lastdrager in dit stadium is niet bekend. Gister avond was de arts niet bereid enig commentaar te verstrekken. VEENENDAAL Als de gemeente raad akkoord gaat met het voorstel van het college van B. en W. zal binnen kort ook in Veenendaal het zogenaamde Cultureel Jongeren Paspoort worden verkregen dat de houders onder iheer belangrijke reductie verschaft op cultu rele evenementen. Het college vraagt hiervoor een krediet van f. 300.uit gaande van de verwachting dat hoog stens honderd jongeren met een derge lijke aanvraag zullen komen. ADVERTENTIE pl«t M ilddl ''Vty/ HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL VEENENDAAL Geboren: Edwin Alberto R., z.v. B. Outhuijse en J. Blokzijl; Marcel Sandor, z.v. S. W. Woltjes en M. E. Botter; Jannigje, d.v. A. van Klompenburg en H. v.d. Hoef; Gerald, z.v. IJ. A. van Manen en J. Davelaar; Jan Hendrik, z.v. J. v.d. Bo- vénkamp en H. Randewijk; Margina Ja- collne, d.d. A. Vink en J. J. Brand; Mirjam, d.v. G. Bouman en C. J. Nijen- huis; Hendrik Jan C., z.v. J. C. Arie- sen en G. de Ruiter; Gusta Maria, d.v. P. A. M. Fennds en S. M. J. van Col- lenburg; Hendrikus, z.v. H. de Kievid en A. van Dijk: Yvonne Fabiola, d.v. E. ter Haar en C. Bouwmeester. Ondertrouwd: G. Hensen en M. van den Heuvel; G. J. Wildeman en H. J. Mulder; C. Sollaart en D. W. Bijlsma; A. Veenendaal en G. M. J. van Schup- pen; P. Smit en T. H. Takker; A. van Ginkel en P. Wortman; J. J. van Vee nendaal en P. A. Hasselaar. Getrouwd: A. H. van der Wielen en A. J. M. Boom (Den Bosch); J. A. van Kooten en G. Pol (Ede); E. W. R. de Lan ge en W. J. van der Made (Maassluis); J. G. van Erven en D. van Engelenburg; H. W. Nieuwhart en Y. Wassink (Nij- kerk); C. G. van Stempvoort en G. Wie- senekker (Rhenen); N. Hietveld (Ede) en J. C. Meijer; A. Krikke en P. M. Versteeg; E. van Burken en J. C. J. Diepeveen; L. A. Martina (Utrecht) en B. L. Cimari9ti. Overleden: J. van Manen 78 jaar; A. van Kooten 65 jaar, echtg. van C. Ver hoef; D. Sukkel, 52 jaar, echtg. van M. van Walsem; J. van Soest, 55 jaar, echtg. van G. H. Prins; S. E. Klasen 74 jaar, wed. van J. J. T. Finkenflugel; K. Diepeveen, 91 jr. VEENENDAAL Het gemeentebestuur >an Veenendaal heeft zich in een telegram aan de minister van Volkshuisvesting verontrustend uitgelaten over de stijging van de rentevoet en de remmende invloed die hiervan het gevolg is op de woningbouw. Het college van B. en W. wijst de minister er in het telegram op, dat door de steeds stijgende rentelasten de bouwstroom die in Veenendaal aan de gang is en de gemeente circa anderhalve woning per dag oplevert, dreigt te worden afge broken. Het aantal woningzoekenden stijgt reeds onrustbarend, hetgeen ons met grote zorg vervult, aldus het college, dat de minister tenslotte verzoekt op korte termijn afdoende maatregelen te nemen bij voorkeur door toekenning van een rentetoeslag. VEENENDAAL Een grote herziening van de Algemene Politieverordening 1962 is op^korte termijn niet te verwachten. Dit antwoorden burgemeester en wethou ders op een schriftelijke vraag van KVP-raadslid M. G. H. Hendriks. Mede in ver band met de nog steeds groeiende .jurisprudentie omtrent de vrijheid van druk pers, vrijheid van betogingen en optochten, en de uitleg van het verdrag van Rome, geven B. en W. er de voorkeur aan, om ten aanzien van een algehele her ziening enige tijd een afwachtende houding aan te nemen. De heer Hendriks stelde zijn vraag in juni van dit jaar. De afdoening er van is door de vakantieperiode ver traagd, aldus B. en W. De vraag werd gesteld naar aanleiding van een eerder gedane uitspraak met als inhoud dat de A.P.V.lherziening in „zeer vergevor derd stadium verkeerde, en dat slechts een juiste redactionele afwikkeling der te wijzigen en nieuw op te nemen ar tikelen restte." De heer Hendriks informeerde, negen maanden na data, wat de oorzaak van deze vertraging was, en wanneer de zaak in openbare behandeling zou ko men. In hun antwoord zeggen B. en W. nog dat dit jaar wel een technische herziening van de verordening aan de raad zal worden aangeboden. Naar aanleiding van een aantal an dere vragen van de heer Hendriks deelt het college mee, dat het contact tus sen gemeente en de Steenkolen Han dels Vereniging te Utrecht over eventu ele vestiging in Veenendaal, geen po sitief resultaat heeft gehad. Het con tact vond plaats in het kader van de wens tot het aantrekken van dienstver lenende bedrijven uit het westen van het land. Een nota inzake het subsidiebeleid mag de raad bij de komende begrotings vergadering tegemoet zien, aldus B. en W., en in november is een sportnota te verwachten. Th of bij het park „De Groene Vel den" zal getracht worden op korte ter mijn een bescheiden begin te maken met de huisvesting van dieren. Dat ge beurt in het kader van de sociale werk voorziening, zo luidt het antwoord op een andere vraag van het KVP-lid, dat eerder zelf de suggestie deed in het stadspark een kinderboerderij te bou wen. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat door Gedeputeerde Staten van Utrecht ingevolge artikel 9 der wegenwet bij hun besluit van 13 au gustus 1969, afdeling 2 B, nummer 2224*68/2333, goedkeuring is verleend aan het besluit van de raad dezer ge meente d.d. 20 augustus 1968, nummer 14, waarbij aan het openbaar verkeer is onttrokken het voetpad, gelegen tus sen de Schoolweg en de Franseweg te Eist (U), kadastraal bekend gemeente Rhenen, sectie H nrs. 2910 ged. en 2911 ged., ter grootte van circa 187 m2 en ter lengte van circa 125 meter. Genoemd besluit ligt vanaf heden ge durende veertien dagen voor een ieder ter gemeentesecretarie, afdeling Alge mene Zaken, ter inzage. Rhenen, 29 augustus 1969. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, W„ C. Pieters. De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal. VEENENDAAL Het orgel In de aula op de begraafplaats is hard aan vernieuwing toe. Het instrument dat inmiddels dertien jaar in gebruik is en f. 3600.heeft gekost vertoond gebreken door vocht en temperatuurwisseling. De raad wordt voorgesteld een hammond-orgel te ko pen, dat goed bestand is tegen vocht en bovendien met een afsluitkap kan worden beschermd tegen schadelijke in vloeden. Bovendien moet in de aula een verhoging worden aangebracht omdat anders de organist geen contact kan on derhouden met de begrafenisverzorger. Een en ander vergt een bedrag van vijf mille. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 Omdat hem van verschillende kanten was gevraagd hoe men moest denken over de reis naar de maan heeft ds. A. Vroegindeweij van de hervormde gemeente te Veenendaal daaraan een meditatie gewijd in het kerkblad van die gemeente. Niets begrijpt de predikant van de mening, dat door de reis naar de maan de fundamenten van het geloof worden ondergraven. De grootheid van de schepping en daarmee van de Schepper wordt er alleen maar duidelijker door. Ais men zich vroeger nooit zozeer heeft gerealiseerd wat het zeggen wil, dat God de hemel en de aarde geschapen heeft dan is dat juist door de reis naar de maan meer tot klaarheid gekomen. K Nu pas leert de mens volgens ds. Vroegindeweij wat een gewel dige werkelijkheid die Schepping is; door de onmetelijke afstanden die er beslaan tussen de aarde en de andere hemellichamen. Met „hemel en aarde" wordt het hele terrein van de werkelijkheid bedoeld, voorzover de natuurlijke mens dat kan bevat ten. Er is geen verte waarheen men zou kunnen vluchten om aan het gericht van God te ontkomen. Ook de waarnemingen die op de planeet Mars zijn gedaan worden hierin door ds. Vroegindeweij be trokken. De mens van deze tijd, die van God als Schepper niet weten jvil, is diep teleurgesteld dat men geen leven op Mars heeft kunnen ontdekken. Dat werd door de we tenschap van deze tijd toch bijna als een vaststaand feit aangenomen. Daarmee wilde men bewijzen dat de evolutietheorie waar was; dat er niet alleen op aarde, maar ook op ande re planeten leven is ontstaan, dat zich later ontwikkeld heeft van een lagere naar een hogere levenswijze. Ds. Vroegindeweij kan geen ant woord geven op de vraag waarom God de mens de wijsheid heeft ge geven om van deze aarde naar een andere planeet te reizen. Ook de wijsheid van de mensen is uitein delijk van God afkomstig. Dit geeft ds. Vroegindeweij als antwoord op vragen van mensen, die niet be grijpen dat God de maanreis heeft toegelaten. Het kan, natuurlijk, door God worden toegelaten, aldus de predi kant, maar hij wil toch zeer voor zichtig zijn in de beoordeling van deze dingen. Het nut van de reis naar de maan zien we op dit mo ment misschien nog niet in, maar misschien opent dit begin mogelijk heden die we nu nog niet overzien. Vroeger heeft men vanuit de kerk nogal eens bepaalde zaken veroor deeld, die men later als normaal is gaan zien. Vandaar die voorzichtig heid. In één „adem" wijst ds. Vroeg indeweij ook op het bijgeloof in de hemellichamen. Van oude tijden af heeft men geloofd, dat de planeten en de sterren het leven van de men sen op aarde beïnvloeden. Velen hebben de hemellichamen als goden vereerd. Men was bang voor de in vloed van deze „machten". Een bij geloof, dat ook in deze tijd weer sterk opbloeit, getuige de „sterren- rubrieken" in verschillende bladen. Misschien is het wel goed, vindt ds. Vroegindeweij, dat men op de maan is geweest. Men heeft nu Im mers kunnen zien, dat de maan een dood en onherbergzaam oord ls, waarvan geen invloed kan uitgaan op het leven en het lot van de men sen, die vaak denken dat de ster ren ons levenslot zouden bepalen. Zowel de sterren als de maan zijn door God geschapen en God regeert en leidt het leven en het lot van de mens. Aan het slot van de meditatie wijst ds. Vroegindeweij op de over moed die men bij de mensen kan opmerken. De wetenschap gaat met zulke sprongen vooruit en is tot zul ke geweldige prestaties in staat, dat velen menen het wel zonder God te kunnen stellen. Ds. Vroegindeweij stelt daar te genover de nietigheid van de rtiens tegenover God de Almachtige Schep per van hemel en aarde. De mens mag dan naar een planeet kunnen reizen, eenmaal zal hij rekenschap moeten afleggen voor de hoge God. Dan wordt ieder mens geoordeeld naar zijn eigen werk. Trouwens, zegt ds. Vroegindeweij, deze hele wereld zal voorbijgaan en in de dag der dagen aan het einde van deze wereld zal Immers de zon niet meer schijnen en de ster ren zullen van de hemel vallen. Dan zal blijken hoezeer het hele heelal bijeen hoort. De Heere God zal dan alles nieliw maken: een nieuwe aar de, een nieuwe hemel, waarop ge rechtigheid zal wonen. Want niet de hemellichamen zullen regeren, maar God regeert. Dat, besluit ds. Vroegindeweij, is ons geloof, ook in het jaar van de reis naar de maan. Bij de hervormde gemeente te Rhenen bestaan nog altijd plannen om in Rhenen-hoog een kerkelijk centrum te bouwen. Dit zal moeten komen op een terrein, begrensd door de Valleiweg, de Anjerstraat* en de Papaverstraat. Met de nieuwe wijk- indeling heeft men hiermee reeds rekening gehouden. Zolang het cen trum er nog niet is zal de Bergschool het middelpunt van wijk II vormen. In deze school worden 's zondags diensten gehouden. De kerkeraad van de hervormde gemeente te Amerongen heeft be sloten om vanaf zondag 5 oktober a.s. de nieuwe psalmberijming in de kerkdiensten in te voeren. Voorlopig zal de nieuwe berijming echter nog beperkt worden toegepast. Per dienst wordt één psalm in de nieuwe, de rest nog in pude berijming gezon gen. Ds. G. Kaastra tekent hierbij in het kerkblad aan, dat de overgang voor de oudere gemeenteleden wel wat moeilijk zal zijn. Hij meent evenwel dat deze er begrip voor zul len hebben dat de kerkeraad terwil- le van het jongere geslacht niet op zij kan blijven staan. Overigens is volgens de predikant de nieuwe be rijming, zowel schriftuurlijk als in ander opzicht, bepaald een verbe tering. A.s. zondagmorgen om 10 uur be- gtint het nieuwe seizoen van de hervormde zondagsschool en jeugd- kapel te Leersum. De jeugdkapel- diensten zijn bedoeld voor de jeugd van 12 tot 16 jaar. Na afloop van de dienst op 7 september zullen de bezoekers een nieuwe jeugdkapel- raad kiezen. Tot leden van de parochie-advies raad van de r.k.-kerk te Veenendaal zijn benoemd mevr. R. Epskamp, en de heren H. Ensink en C. Bee- mer. Door de hervormden en gerefor meerden te Amerongen wordt ge zamenlijk recreatiewerk bedreven op de camping „De Ossenberg" in Overberg. Over het afgelopen sei zoen moet een tekort van 300 gul den worden weggewerkt. Men hoopt dit met een kerkcollecte te bereiken. Ds. L. Zwaan, predikant van de gereformeerde kerken te Leersum en te Amerongen, gaat op 1 septem ber met emeritaat. Ds. Zwaan heeft bijna 40 jaar in het ambt gestaan, waarvan 18 jaar in Zwammerdam. Het plan om een gemeenschappe lijke afscheidsdienst van beide ge meenten te houden was moeilijk uit voerbaar. Daarom neemt de schei dende predikant in twee afzonder lijke diensten op zondag 31 augustus a.s. afscheid. Om 10 uur 's mor gens in Leersum en om 3 uur 's mid dags in Amerongen. Wel zal er de mogelijkheid zijn voor de gemeenteleden om tijdens een gezamenlijke gemeente-avond afscheid te nemen van ds. Zwaan. Deze avond wordt gehouden op maandag 1 september a.s. om kwart over acht in het Dorpshuis te Ame rongen. Daarvoor van 7 tot 8 uur is er een afscheidsreceptie, waarop ook niet-gemeenteleden ui teraard welkom zijn.

De Vallei | 1969 | | pagina 3