Britse minister in Bogside met enthousiasme ontvangen „Vermindering infiltraties niet veelbetekenend" Ierse vlag gestreken Jvoor rinpYII möCtUbij yJ imwin jw slijter znn! TELEVISIE-OOGJE OP DIEVEN Rolinco vergrootte liquide middelen „Amerika bedreigd door recessie" Lastercampagne gaat voort in Tsj .-Slowakije Rassenonrust in Ver. Staten Hoe is het mogelijk. CALLAGHAN TIKT DS. PAISLEY OP DE VINGERS Loos alarm om Bormann BOMAANSLAG IN ATHENE Krediet- beperking in Frankrijk Japanse aandelen gunstig verkocht Verdachte in zaak-Marcovic voelt zich bedreigd Breuk met rum-traditie^ Juwelen diefstal in Parijs First National City Bank: Zwembad bevatte te veel baeillen Bescherming voor politie Husak en Dubcek bij herdenking Arrestaties in Argentinië Pentagon over Vietnam: GESNEUVELD HIËRARCHIE HOGERE WAARDE VERMOGEN OVERCAPACITEIT FOUTEN TOEKOMST DOODVONNISSEN UITGEWEZEN Wat is die Spar vandaag tceer voordelig. NIEUWE COMMANDANT „GROENE BARETTEN" VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1969 WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren bekendgemaakt, dat Noord-Vietnam in de eerste zes maanden van dit jaar ongeveer 100.000 gewapende man nen naar het zuiden heeft gezonden, waardoor de daar geleden verliezen vrywel geheel teniet zouden zyn gedaan. Het Pentagon schatte het aantal gesneuvelde Noordvietname- zen in die periode op 93.653. Daarbij kwamen dan nog de gewonden, de deserteurs en de krijgsgevangenen, van wie het preciese aantal nog niet was vastgesteld. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington had een dag tevoren meegedeeld, dat de omvang van de Infiltraties aanzienlijk is verminderd. In dit verband liet het Pentagon we ten, dat in het eerste halfjaar van 1969 ongeveer half zoveel Noord viet- namezen waren geïnfiltreerd als in de dienovereenkomstige periode van 1968. in tegenstelling tot het State Depart ment wilde het Pentagon deze ver mindering niet veelbetekenend noe men. De woordvoerder zei, dat de statistieken niet betrouwbaar waren omdat infiltraties afhankelijk zijn van allerlei factoren, zoals het weer en de aanwezigheid van schuilplaatsen langs de grens. Bij Phoe Cat in de Zuidvietnamese provincie Binh Dinh hebben onbe kenden vier granaten geworpen in een gebouw, waar propagandisten van de Zuidvietnamese regering een vergadering hadden met dorpelingen. Er vielen 24 doden en 81 gewonden, zo is door een Amerikaanse woord voerder in Saigon meegedeeld. Vorige week zijn in Vietnam 90 Ame rikaanse militairen gesneuveld. 54 minder dan de week daarvoor, heeft het Amerikaanse militaire comman do in Saigon meegedeeld. In dezelfde week, eindigend op 23 augustus, zijn 2.757 Vietcongstrijders en Noordviet- namezen gedood, ongeveer duizend minder dan de week daarvoor, on danks hevige gevechten in de noorde lijke provincies Quang Tin en Quang Nam. In de overige provincies is de strijd geluwd, alleen uit de provincie Tay Ninh, die aan Cambodja grenst, is van zware gevechten melding ge maakt. Aan Zuidvietnamese zijde sneuvelden 398 militairen, 79 minder dan in de week die op 6 augustus eindigde. Gewond werden 1.367 Amerikaanse militairen. DELFAST De Britse minister van Binnenlandse Zaken, James Calla- -■-* ghan, heeft gisteren in Belfast gesproken met rooms-katholieke en pro testantse leiders. Na gesprekken met kardinaal William Conway en bisschop William Philbin had de bewindsman een gedachtenwisseling met de militante protestantse ds. Ian Paisley. Hij waarschuwde hem dat hij, zo niet zijn op vattingen. dan toch zijn toon ten aanzien van de r.-k. minderheid moest wij zigen. Ook pleitte de minister er voor, dat de predikant meer een houding van ..leven en laten leven" zou aannemen. Volgens welingelichte kringen zou ds. Paisley zich bereid hebben verklaard tot samenwerking. Hij had echter ook betoogd, dat hij protestant was en zou blijven. Toen de predikant het hotel verliet, waar hij met Callaghan had ge sproken verslaggevers vonden dat hij zich als een Centuriontank door dc menigte drong zei hij. dat het voor de minister waarschijnlijk de meest rechtstreekse gedachtenwisseling was geweest sinds zijn komst naar Ulster. Tevoren hadden de twee r.k. leiders de minister met klem verzocht er voor te zorgen, dat de nodige hervormingen snel hun beslag krijgen en dat op on partijdige wijze de orde en rust wor den gehandhaafd. Later op de dag reisde Callaghan naar Londonderry, voor een bezoek aan de r.k sloppenwijk Bogside. Vóór zijn komst hadden de bewoners bij stemming besloten de Ierse vlag te strijken, die sinds het uitbreken van LONDEN De politie heeft gisteren een huis in een voorstad van Zuid- Londen doorzocht, nadat een anoniem telefoontje was binnengekomen, dat Hitler's plaatsvervanger. Martin Bor mann, daar was overleden. Er werd echter niets gevonden. Bormann is na de tweede wereldoorlog verdwenen. Hij zou reeds eerder in Straatsburg en Guatemala zijn gezien. ATHENE In het hoofdkantoor van de Handelsbank in Athene is gisteren een bom ontploft. Door de explosie werden ruiten en meubilair vernield. Een loopjongen werd licht gewond aan een hand. Volgens een anoniem telefoontje aan het kantoor van het persbureau Reuter in Athene was de bom geplaatst door Jde „Beweging voor nationaal verzet". De actie was bedoeld als protest te gen het feit, dat de directeur van de Handelsbank. Stratis Andreadis, sa menwerkt met „het bewind van de ko lonels". dc onlusten van twee weken geleden boven hun wijk heeft gewapperd. In Bogside viel minister Callaghan een enthousiaste ontvangst ten deel. Hij beloofde de juichende bewoners, dat hun recht zal worden gedaan. „Ten aanzien van de problemen van Noord- Ierland ben ik niet neutraal. Ik sta aan de kant van hen die in welke gemeenschap zij ook leven, verstoken zijn van rechtvaardigheid". De minis ter verklaarde dat hij over enige tijd weer naar Noord-Ierland zal komen teneinde de protestantse en r.k. lei ders een kans te geven hun grieven uit de weg te ruimen. Tegenover de persvertegenwoordigers verklaarde ds. Paisly, dat de protes tantse meerderheid in Noord-Ierland in oorlog is met de r-k hiërarchie. Daar om wilde hij niet met de r-k leiders aan één tafel zitten. Dat er bij de on lusten meer huizen van rooms-katholie- ken zijn afgebrand, was volgens hem waarschijnlijk een gevolg van het feit, dat deze woningen „volgestouwd waren met benzinebommen". De militante predikant ontkende, dat hij ooit een opruiende verklaring had afgelegd. „De verklaringen die ik af leg, hebben het bijtende van de waar heid", aldus ds. Paisly. Hij gaf toe dat minister Callaghan hem „op de vingers had getikt". ADVERTENTIE PARIJS Voor de periode van 1 september tot en met 31 januari a.s. heeft de Franse nationale kredietraad de bepalingen voor het kopen op afbe taling verscherpt. De eerste aanbeta ling wordt verhoogd en de looptijd van de afbetalingscontracten verkort. De aanbetaling op nieuwe auto's en caravans stijgt van dertig naar vijftig procent, die op bedrijfswagens, kapi taalgoederen, huishoudelijke apparaten en meubelen van dertig naar veertig procent. Voor tweewielige voertuigen blijft de aanbetaling dertig procent, en voor televisietoestellen twintig pro cent. Voor nieuwe personenauto's en bedrijfswagens is de afbetalingsperi ode verkort van 21 tot 15 maanden en voor alle andere verbruiksgoederen van achttien tot vijftien maanden, behalve voor tweewielige voertuigen en televi sietoestellen; in het laatste geval blijft het achttien maanden. Algemeen had men de krediet be perkende maatregelen al verwacht als onderdeel van de versoberingsmaatrege len ter ondersteuning van de devaluatie. W T> OTTERDAM De beleggingmaat- schappij Rolinco heeft in het boek jaar 1968-'69, dat op 30 juni afsloot, de liquide middelen sterk vergroot. Zo werd o.m. bij een aantal hoog In koers gestegen Japanse aandelen winst genomen en werd het bezit aan goed verkocht. Dit had tot gevolg dat de liquide mid delen zijn gestegen van f 68 miljoen op 30 juni 1968 via f 116 miljoen op 1 januari 1969 tot f 205 miljoen eind ju ni. Een deel van dit bedrag is, gezien de hoge rente, tijdelijk belegd in Duit se vaste rentedragende stukken, die in de loop van volgend jaar zullen worden verkocht. Door het aanhouden van een hoge liquiditeit 16,6 procent van het tot f 1,24 miljard gestegen vermogen „zijn wij goed toegerust om bij onge twijfeld komende gelegenheden voor delig de aandelensector binnen te stap pen", aldus de directie. Ondanks teruggang op enkele beur zen en matiger vooruitgang elders heeft Rolinco in het afgelopen boekjaar uit stekend gewerkt. De waarde per aan deel steeg van f 196 via f 209 op 1 januari tot f 219. Voorgesteld wordt 'n divident van f 2 (v.j. f 1,85) per aan deel. Het vermogen is sinds vorig boek jaar meer dan verdubbeld van f 602 miljoen tot f 1.236 miljoen. Van deze stijging van f 634 miljoen is f 330 mil joen afkomstig van nieuw uitgegeven aandelen, f 168 miljoen van het ruil- aanbod Interunie, f 51 miljoen van het ruilaanbod Vereenigd Bezit en f 85 mil joen van de waardestijging van de be leggingen. Rolinco is vele buitenlandse beleg gers in Japan voor geweest en is daarvoor beloond met een forse waarde stijging. Interessant noemt de direc tie de onlangs opgerichte Nippon Spe cial Holding, waardoor belang kan wor den genomen in kleine Japanse onder nemingen. Rolinco en Robeco hebben aan de oprichting hiervan meegewerkt Een flinke waardestijging toonde ook de Nederlandse portefeuille. De Britse is sterk achtergebleven. De aankopen van Rolinco in Europa zijn vooral ge concentreerd geweest op Duitsland en Nederland. In het bijzonder lag de klemtoon op Farbwerke Hoechst, waar in ongeveer een derde van het Duitse belaqg zit. Andere aankopen in het eer ste halfjaar 1969 golden o.m. Farben Bayer, RWE en Veba. De Nederlandse verkopen golden al leen aandelen Amsterdam Chemie Far macie. De aankopen hadden betrekking op: Amev (37.500 st.). Bijenkorf (f 630.000), Billiton II. Bührmann-Tet- terode (f 210.000), lleineken. KZO (56.100 st.). Kon. Olie (200.000 st.), Nationale Nederland (f 40.000), Pak- houd (4.500 st.), Philips (267.500 st) en N VU. De directie heeft bewust gestreefd naar een vermindering van de belan gen in de Verenigde Staten. Het belang daar is in het eerste halfjaar vermin derd van 29.38 tot 22.78 procent van het vermogen. Met de Amerikaanse portefeuille heeft Rolinco quitte ge speeld. De Amerikaanse aankopen, die zijn gedaan met de bedoeling van belegging op langere termijn, hadden o.m. be trekking op: ACF Industries, Ameri can Research and Development, Ame rican Tel. and Tel., Atlantic Richfield, Comsat en IBM. Daartegenover ston den verkopen van o.m. Coalport Inter national, Polaroid, Scientific Data, Sin clair Oil en US Industries. De totale ontvangsten hebben f 17,51 (v.j. (f 9,27) miljoen bedragen; de winst was f 14,83 (v.j. f 6,81) miljoen. Van het vermogen van Rolinco zat op 30 juni 16,45 procent in West-Duits- land, 13,61 procent in Nederland, 22,07 procent i nde Verenigde Staten, 9,84 procent in Japan en 6,52 procent in Frankrijk. Naar bedrijfstak zat 13,91 procent in de elektrotechniek, 12,33 procent in de chemie en de glasindus trie, 18,62 procent in de farmaceuti sche industrie en 8,41 procent in de olie. Om diefstallen uit auto's op de parkeerplaatsen van Cleveland (Ver. Staten) tegen te gaan heeft de politie beweegbare t.v.-earnera's ge ïnstalleerd, waarmee vanuit een centraal punt het gehele plein in de gaten kan worden gehouden. De nieuwe methode werkt goed: er wer den in korte tijd tien autoplunde raars gepakt, die, zodra zij hun op videoband vastgelegde handelingen zagen, door de knieën gingen en de diefstallen bekenden. PARIJS De vroegere gangster Marcantoni, die als enige beklaagde in de zaak-Markovic gearresteerd is, voelt zich in de gevangenis bedreigd. In een brief aan de rechter van in structie schrijft hij: „Als men mij de zer dagen opgehangen vindt in mijn cel, dan is dat geen zelfmoord, maar moord. Ik weet, dat men mij naar het leven staat en dat men er zelfs niet voor terug zal schrikken mij in de ge vangenis te vermoorden". Marcantoni wordt ervan verdacht, dat hij de hand heeft gehad in de moord op Stevan Markovic. de lijfwacht van het echtpaar Delon. Het lijk van Mar kovic werd off 1 oktober vorig jaar op een vuilnisbelt te Elancourt, bij Ver sailles, gevonden. I ONDEN De eeuwenoude tra- ditie van de Britse Marine, een dagelijkse hoeveelheid rum voor alle bemanningsleden, dreigt te worden opgeheven. Het Britse ministerie van Defensie overweegt het sinds 1731 bestaande privilege voor alle zeelui op Britse oorlogs schepen af te schaffen in verband met de hoge kosten (jaarlijks 85.000 pond), die ermee gemoeid zijn. Hoe de reactie van de marine mensen luidt is niet beknd. Ver moedelijk zullen de ouderen feller reageren, omdat zij volgens de traditie hun rantsoen puur krijgen aangeboden, terwijl de jongeren de rum met water moeten mengen. Het opsparen van het dagelijks rantsoen is verboden. VW/WWWVWS<WWWV\AA*W>^NA^AAA^\A»^ PARIJS Bij de Franse juwelier Cartier in Parijs blijkt een diamanten halssnoer ter waarde van f 1,3 miljoen te zijn gestolen. De diefstal moet ge pleegd zijn door twee Engels spreken de mannen en een jonge vrouw. NEW YORK Een van de grootste Amerikaanse banken, de First Natio nal City Bank. heeft gewaarschuwd voor een naderende recessie in de Verenigde Staten. ,,Als wij doorgaan met afkoeling van onze economie in de zelfde mate als wij sinds medio 1968 hebben gedaan, dan zitten wij begin vol gend jaar in een recessie", aldus de bank! ..De gevolgen van de beperkende bepalingen zijn al merkbaar: minder uitgaven door de consument, sterkere druk op de winsten, vermindering van de inves teringen. een scherpe koersdaling en een kleinere vraag naar krediet. De belastingpolitiek van ex-president Johnson is doorkruist door een te ster ke prijsstijging." De bank wijst erop dat de capaciteit de laatste jaren is toegenomen met 4 a 4V* procent. De produktiviteit is toe genomen door betere technieken. „Bij een verdere vertraging van de economische groei zal de toenemende overcapaciteit de investeringslust lang zamerhand doen afnemen, de voorraad- vorming beperken en de mogelijkhe den voor het bedrijfsleven doen ver minderen prijzen en lonen te verhogen. Deze theorie is meermalen beproefd, in het bijzonder in perioden van reces sie, en zij werkt." De First National City Bank stelt als fundamentele vraag of het, gezien de beperkende monetaire en fiscale politiek, mogelijk zal zijn te verhinde ren, dat de economische groei bene den de twee drie procent blijft. „His torisch geziep zijn de meeste recessies het resultaat van een buitensporige do sis van monetaire beperking, van fou ten van deze politiek die grotere brok ken heeft gemaakt dan de beoefenaars van die politiek wel bedoelden." Ook de directie van de beleggings maatschappij Rolinco is dezelfde me ning toegedaan over de Amerikaanse economie. Daarom is Rolinco zeer voor zichtig met zijn Amerikaanse beleg gingen. „De leidende mogendheid van de westelijke wereld kon haar politiek op monetair gebied niet ad libitum vol houden. Daarvoor waren de oneven wichtigheden te groot. Jarenlang is in geteerd op monetaire reserves, jaren lang is het staatsbudget deficitair ge- SCHEEMDA Het zwembad in Scheemda is gesloten in verband met een keuringsrapport, waarin het water als onveilig wordt aangemerkt wegens een te grote hoeveelheid kolibacillen. Op een recente raadsvergadering had de raad reeds op het sluiten van het zwembad aangedrongen, doch de stem men staakten toen. weest, jarenlang is er op de toekomst geleend." „Er is sinds geruime tijd een ern stige onevenwichtigheid tussen inves teringen en besparingen. De inflatie is niet meer dan een uiting van de kwaal. De overeenkomst met de problemen in Europa van de jaren zestig leert, dat het niet een proces van maanden, doch van jaren is om een overhitte eco nomie op verantwoorde wijze af te koe- koelen", aldus de directie van Rolinco. Dit sinister uitziende pak is voor de politie van Sidney ontwikkeld om bij eventuele onlusten in de stad beter beschermd te kunnen optre den. Het weegt 55 kg, incl. het schild. PRAAG Na onder meer Alexander Dubcek, Josef Smrkofsky en Frantisek Kriegel is nu ook de vroegere minister van Binnenlandse Zaken Josef Pa vel op de Tsjechoslowaakse „lasterbank" gelegd. Het partijblad Rude Pravo be schuldigt hem van schuld aan de dood van vele prominente functionarissen in de vijftiger jaren, en het vraagt zich dan ook af waarom men hem reeds lang voor het „binnentreden" van de Warschaupact-troepen niet zijn ontslag heeft gegeven. Bovendien zou volgens het blad een dergelijke minister in alle landen van de wereld zelf zijn ontslag hebben genomen. Degenen die hem benoemden en in de regering hielden hebben daarom dui delijk blijk gegeven niet „het minste verantwoordelijkheidsgevoel" te heb ben. Rude Pravo -neemt voorts de reeds lang geleden tegen Pavel geuite be schuldigingen van een Bulgaars blad over en zegt, dat hij reeds in zijn func tie als plaatsvervangend minister van Binnenlandse Zaken en als lid van het „directoraat van het staatsveiligheids- apparaat" verantwoordelijk was voor „de onwettige doodvonnissen", die van af 1948 tot in de vijftiger jaren werden uitgesproken. „Thans is bekend gewor den, dat vele veroordeelden onschuldig waren en dat de zware straffen een gro ve schending van de wet betekenden". Pavel wordt er verder van beschuldigd, dat hij tijdens zijn acht maanden du rende ambtstermijn het veiligheidsap paraat systematisch heeft ondermijnd door verdienstelijke deskundigen uit sleutelposities te verwijderen en men sen in hun plaats te benoemen, die steeds tegen de wet ingingen. Zo had h|j bqvoorbeeld een zekere Broz benoemd tot plaatsvervangend hoofd van het bureau voor de pas poorten, een man die algemeen als „oplichter" bekend stond. Tijdens de gebeurtenissen vorig jaar augustus had Broz vijandelijke personen aan paspoorten geholpen, opdat ze „snel en zonder hindernissen" naar het buitenland konden gaan. „Tegen woordig leeft Broz in Londen, waar hij beschermd wordt door de Britse geheime dienst." Het blad gaat zelfs zo ver met de beschuldigingen tegen Pavel, dat hij als lid van het directoraat voor de staatsveiligheid heeft meegewerkt aan het uitspreken van 8 doodvonnissen en vier levenslange gevangenisstraffen, voordat de beklaagden terecht hadden gestaan. Een merkwaardige beschul diging als in een officiële biografie van hem te lezen staat, dat „Pavei uit pro test tegen de infiltratie van staatsvei- ligheidsorganen in zijn werkomgeving begin maart 1950 ontslag nam als plaatsvervangend minister van Binnen landse Zaken. Later bracht hij enkele jaren door in de gevangenis". Het blad besluit met te zeggen, dat het daarom verwonderlijk is, dat enige functionaris sen Pavel bij zijn heengaan vorig jaar september hebben bedankt voor de be wezen diensten ofschoon de partijlei ding en de regering toen ook op de hoogte waren van de beschuldigingen, die nu tegen hem worden ingebracht. Husak en Dubcek, twee voormalige Tsjechoslowaakse partizanen, hebben elkaar gisteren in Banska Bystrica ontmoet. Zij zetten hun meningsver schillen opzij om deel te nemen aan de festiviteiten ter gelegenheid van de herdenking van 't feit, dat 25 jaar geleden in Slowakije de nationale op stand begon tegen nazi-Duitsland Alexander Dubcek en Gustav Husak beleefden de feestelijkheden in de met vlaggen versierde stad ongetwij feld verschillend. Husak heeft de on derscheiding van „held van Tsjecho- Slowakije" on de hoogste Russische onderscheiding, de orde van Lenin ontvangen. Beide onderscheidingen heeft hij gekregen voor zijn rol als leider van de partizanen. Voor Alex ander Dubcek was er geen onder scheiding. Wel klonk er verspreid ge juich toen Dubcek met een strak ge zicht in een auto stapte na een krans- legging bij een Sovjet-oorlogsmonu ment. De Praagse correspondent van het Engelse dagblad „The Times", Michael Hornsbv, is gisteren door het Tsjecho slowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken verzocht het land te verlaten. Hij wordt beschuldigd van aanvallen op de communistische leiders in Praag. BUENOS AIRES De minister van Binnenlandse Zaken, Francisco Imaz, heeft gisteren meegedeeld, dat 18 men sen zijn gearresteerd in verband met de algemene staking van afgelopen woensdag. Onder hen bevinden zich een priester en de uitgever Oscar Ruiz. De arrestatie van nog drie andere mensen wordt verwacht. Alleen van Ruiz is bekend gemaakt waarvan hij wordt beschuldigd, name lijk van het verstoren van de orde door in zijn blad, de „Cronica", een betaal de advertentie op te nemen, waarin de sinds 30 juni j.l. gevangen zittende vak bondsleider Ramon Ongaro de arbei ders opriep te strijden voor de val van de regering van president Juan Carlos Ongania. Deze oproep heeft Ongaro uit de gevangenis weten te smokkelen. In een verklaring van het Tsjechoslo waakse persbureau Ceteka staat, dat Hornsby herhaaldelijk gewaarschuwd is, maar dat hij door ging met zijn grove aanvallen en verkeerde informa tie gaf over de gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije. Zijn activiteiten droegen niet bij tot de versterking van de betrekkingen tussen de beide landen en schonden de normen voor een buitenlandse corres pondent. Een week geleden heeft de correspondent van de New York Times het land moeten verlaten. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben zowel bij Engeland als bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen de verslagen over de gebeurtenissen van de laatste week in hun land. Een zelfde protest, gericht tot de Oostenrijk se regering, is gisteravond in Wenen afgewezen. Het Tsjechoslowaakse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft de Chinese zaakgelastigde in Praag een protest overhandigd tegen de an- ti-Tsjechoslowaakse campagne, die in China wordt gevoerd, zo meldt het persbureau CTK. Praag beschouwt dit als een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden. Volgens Praag ver spreiden de Chinese pers en radio leu gens over Tsjecho-Slowakije. FOREST CITY Gisteren is voor de derde achtereenvolgende avond in Forest City (Arkansas) de avondklok ingesteld om eventuele rassenonlusten te voorkomen. De nationale garde en staatstroepen patrouilleren door de straten. Voor het ingaan van de avondklok hebben een aantal blanken voor het stadhuis gedemonstreerd. Zij vroegen het ontslag van de burgemeester, Ro bert Cope, en de politiechef, Marvin Gunn. Deze werden ervan beschuldigd aan de eisen van de negers te hebben toegegeven; zij zouden er niet in zijn geslaagd een einde te maken aan de boycot van de blanke winkeliers. De spanning in de stad is gestegen nadat bekend is geworden, dat op de scholen een verdere desegregatie zal worden ingevoerd. De scholen gaan van daag weer open. Ongeveer vijftig negerleerlingen heb ben gisteren met hun ouders een school bezet, die alleen door negerleer lingen wordt gezocht. Dit uit protest te gen de sluiting van de school in ver band met de federale desegregatie-be- palingen. De leerlingen moeten naar een „blanke" school gaan, maar zij willen dat de blanke kinderen naar hun „zwarte" school komen. Beide scholen zouden dan open kunnen blijven Een rechtbank heeft de negers gelast de school te verlaten, maar zij hebben dit geweigerd. ADVERTENTIE SAIGON Een brigade-comman dant. die behoorde tot de groep van 25.000 man Amerikaanse troepen, die zijn teruggetrokken uit Vietnam, zal nog voor het eind van de maand terug keren om het commando over te ne men van de vijfde groep van de spe ciale troepen, beter bekend als „de Groene Baretten"- Kolonel Michael Healy zal de derde commandant zijn binnen twee maan den van deze groep. Twee maanden geleden werd kolonel Robert Rheault van zijn functie ontheven en onder ar rest gesteld op beschuldiging van moord Zijn opvolger kolonel Alexander Lem- beres brak zijn enkel kort nadat hij het geval had overgenomen. Lemberes die nog nooit eerder bij de Groene Baretten had gediend, vond het noodzakelijk het brevet parachutesprin gen te behalen om het vertrouwen van zijn manschappen te verkrijgen. Hij maakte op één dag vier sprongen, maar brak bij de vierde sprong zijn rechterenkel. Omdat hij nog steeds niet genezen is, heeft men besloten hem te vervangen door kolonel Healy, die eerder het bevel voerde over de laat ste brigade van de negende infanterie divisie. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 6