Veenendaals dagblad Zes Israëlische passagiers moeten in Syrië blijven Buiten Philips vroeg steun voor isotopeii-produktie Confessionele Drie zoeken voor 1971 regeringspartner Op zoek naar nieuwe route Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ARABISCHE COMMANDO'S DWONGEN AMERIKAANS VLIEGTUIG IN DAMASCUS TE LANDEN Husak praat invasie goed Britse hulp voor Ulster Opklaringen Alleen lijsten van gestolen schilderijen gevonden Wisseling van commando bij Marine Verstoring van taptoe verijdeld Uitvoer Trabant stopgezet Moordenaar van Danny Visser meldde zich .in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk -Tel.03410 -2569. Specht van nabij j Bomexplosie in toestel kort na de landing MAN EN VROUW STRAALJAGERS BEGELEID VOLKSFRONT HOOGLERAAR MET ADHESIE VAN D'66-KAMERLID WAAROM TOCH? Laatste „plofkraak" inspireerde tot topoverleg politie VOORZITTER VAN KVP: „Geen verbetering" Bur. voor redactie en administratie Prins Bemhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 30 AUGUSTUS I969 - 43e JAARGANG no. 203 1"|AMASCUS Twee Arabische commando's, een man en een vrouw, heb- ben gisteren boven Zuid-Italië een Amerikaans vliegtuig gekaapt. Zij dwongen de piloot naar het vliegveld van de Syrische hoofdstad Damascus te vliegen. Het toestel een Boeing 707 had 113 mensen aan boord, 101 pas sagiers, onder wie zes Israëliërs en twaalf bemanningsleden. Syric heeft vanmorgen laten weten, dat alle passagiers (Amerikanen. Grieken en Italianen) toestemming hebben het land te verlaten met uitzondering van de zes Israëliërs, vier vrouwen en twee mannen, die nog in Damascus moeten blijven. LAREN De Larense politie heeft nog geen enkel spoor gevonden in de schilderijendiefstal, die in de nacht van woensdag op donderdag in het Singer- museum werd gepleegd. De vermiste schilderijen zijn ongeveer een halve ton waard. Donderdagavond vond een wandelaar in het Amsterdamse Bos bij Amstelveen zeven lege schilderijlijsten. Deze waren afkomstig van de in Laren gestolen doe ken. Aan de hand van etiketten achter op deze lijsten heeft de politie kunnen vast stellen welke schilderijen werden gesto len. Het zijn werken van Weissenbruch (Aan de kust), Josef Israëls (Storm op zee en Grootvader met kleinkind), Wil lem Maris (Witte Koe en Landschap in Blaricum), Jacob Maris (De baker), Breitner (Sleperswagen met wit paard en Anton Mauve (Huiswaarts). ERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen.in één pro gramma. Tijden: 10.00 - 11.30 13.00 -14.30 16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART Wjanneer wij de herfst ingaan, E kan weer worden uitgezien j naar de Grote Bonte Specht, want E die woont in de grote bossen dicht- z bij ons huis en komt er tegen ok- E tober uit om eens te neuzen of er bij de keukendeur al een spek- E zwoerd hangt. Dan kunnen we van E heel nabij die mooie bonte vogel] bekijken; daar is geen extra optiek E toe nodig. Op deze wijze valt de E determinatie niet moeilijk: het mannetje heeft een karmijnrode E neus en een dito vlekje op het ach- E terhoofd, zijn eega bezit geen rood E aan de kop, doch bij beiden valt E I een vuurrode anaalstreek en onder- E I staart op. Verschijnt er een jong E exemplaar op het voer. dan zien E we een geheel rode kruin. Van de E groene specht, die ons nooit met E zijn bezoek vereerst, heeft zowel E hij als zij rood aan de kop, terwijl bij de grote zwarte al evenmin ver- E gissingen mogelijk zijn. Het is typisch, dat we bij de spech- E ten een ontwikkeling en terugslag van de fraaie jeugd naar de min- E der mooi gekleurde vrouwelijke vorm opmerken, die vroeger waar- E schijnlijk in 't geheel geen rood E bezeten heeft; een merkwaardig E raadsel, al is het te verklaren uit E eeuwenlange evolutie. Wat bij de E Zwarte specht de kleintjes slechts aan rode veerpuntjes tonen, wordt E bij het mannetje volkomen in de volle kleur van de rode capuchon, E doch bij het wijfje bleef slechts een E kapje over. Bij de jongen is de ont- wikkeling nog naar twee kanten mogelijk. Bij de bonte specht van E ons wintervoer blijkt dit evenzeer S en dit is maar goed, want de zwar- S te kraaispecht verschijnt daar nooit. E 30 aug. 1969 A. B. WIGMAN E if De passagiers verlieten in Damascus in grote haast het vliegtuig. Op last van de gezagvoerder hadden zij de schoenen uitgetrokken om de opblaas bare glijbanen, waarlangs zij via de nooduitgangen het vliegtuig verlieten, niet te beschadigen... Kort nadat passagiers en bemannings leden waren uitgestapt, deed zich een explosie voor in de neus van het vlieg tuig. Er zou een kneedbom zijn ontploft, die de kapers in het vliegtuig hadden bevestigd. Het vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij Trans World Airlines had in Rome een tussenlanding gemaakt en was via de Griekse hoofdstad Athe ne op weg naar Tel Aviv in Israël. Boven Brindisi drongen twee mensen, een man en een vrouw de cockpit bin nen en dwongen de piloot zijn koers te wijzigen. Onmiddellijk nadat de kaping van het vliegtuig bekend was geworden, eiste het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina" de roof voor zich op. Hij was uitgevoerd door twee leden van de „Che-Guevara-eenheid" als „vergel ding" voor de levering van vijftig straal jagers aan Israël door de Verenigde Staten. De piloot heeft nog getracht in Tel Aviv te landen, maar de kapers kregen dit in de gaten en dwongen hem naar Damascus te vliegen. Israëlische straal jagers hebben nog getracht het toestel tot landen te dwingen, maar zij moes ten hun pogingen opgeven. De Israëlische vliegtuigen maakten radiocontact met het vliegtuig toen het in de richting van de Libanese hoofd stad Beiroet vloog. Over de radio van de Boeing zei een vrouwenstem in ge broken Engels: „Tel Aviv, wij zijn van het Palestijnse Bevrijdingsfront. Als u ons dwingt In Lydda te landen zullen wij het toestel opblazen". De twee straaljagers hebben het vliegtuig daarna nog enige tijd bege leid, maar zagen, gezien het gevaar voor de mensen aan boord, van ver dere achtervolging af. In Israëlische kringen acht men het waarschijnlijk dat het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina" de Israë lische ambassadeur in Amerika in handen had willen krijgen. Ambassa deur Rabin is gisteren van de Verenig de Staten naar Israël gevlogen, maar hij zat niet aan boord van het gekaap te toestel. Het „Volksfront" had al eerder laten weten, dat het zou probe ren vooraanstaande Israëlische politi ci te ontvoeren. Het „Volksfront" was ook verant woordelijk voor de gewapende over vallen op Israëlische verkeersvliegtui gen in Athene en Zürich. De Italiaanse ambassade in Damas cus heeft het verzoek ontvangen zich met het lot van de passagiers en de bemanning te willen bemoeien. De Verenigde Staten onderhouden geen di plomatieke betrekkingen met Syrië. Waarom de kapers naar Damascus zijn gevlogen is niet bekend. Het „Volksfront" staat niet op erg goe de voet met de Syrische regering, sinds deze vorig jaar de leider van het front in Syrië arresteerde en al le operaties van het Volksfront op Svrisch grondgebied verbood. Een reden kan zijn dat de Liba nese regering geen toestemming heeft gegeven om in Beiroet te lan den. Zij is de Israëlische vergel dingsactie op het vliegveld van Bei roet nog niet vergeten na de aanval op 't Israëlische verkeersvliegtuig in Athe- Het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina" heeft bekend gemaakt, dat het de Amerikaanse Boeing heeftt laten kapen om een passagier in han den te krijgen, die verantwoordelijk wordt geacht voor de dood en het lij den van vele Palestijnse mannen, vrouwen en kinderen. Volgens het communiqué van het front, dat door Radio-Cairo werd omgeroepen, zal de betrokkene moeten terechtstaan voor een Palestijnse revolutionair hof. De politie van Rome houdt rekening met de mogelijkheid, dat de kapers het voorzien hadden op een vooraan staande Israëlische hoogleraar, prof. Shalom Samueloff. Deze was van Zü rich via Rome op weg naar Tel Aviv. Verdere bijzonderheden over hem ont breken nog. Op het marinevliegkamp Valken burg vond vrijdagochtend de overdracht plaats van het commando van de Marine Luchtvaartdienst in Nederland: kapitein-ter-zee-vlieger A. Ehbel (links) maakte plaats voor zijn opvolger kapitein-ter-zee-vlieger L. C. Kuiken, wie hij hier op de foto succes wenst met zijn nieuwe functie. DEN HAAG/AMSTERDAM Phi- Iips-Duphar is bezig haar produkten van isotopen veilig te stellen. In een bij de regering ingediend plan is om over heidssteun gevraagd: voor onderzoe kers, producenten en gebruikers. Het gebruik van radio-actieve isotopen voor medische en industriële doelen neemt voortdurend toe. De besprekingen met minister De Block (Economishe Zaken) over dit plan vlotten kennelijk nog niet erg. Voor het Tweede-Kamerlid A. de Goede (D'66) is dit reden om vragen aan de minister te stellen. Bevreesd voor stop zetting van het werk van Philips-Du- phar (in Petten) vraagt hij om een uiterst spoedige beslissing. Een actief beleid op het gebied van de kernenergie is volgens hem dringend geboden. Samen met minister Witte- veen (Financiën), moet minister De Block nagaan hoe geld voor het weten schappelijk onderzoek kan worden vrij gemaakt. Even bezorgd is het Kamerlid over de stopzetting van de splijtstof-produk- tie en -onderzoek van Philips. Het be drijf besloot hiertoe nadat het besluit viel de kerncentrale in Zeeland door Siemens, in plaats van door een Neder landse groep te laten bouwen. De heer De Goede vraagt aan minis ter De Block op grond van welke te leurstellingen Philips hiertoe kwam. Was het uitblijven van 'n beslissing over de overheidssteun of de uitblijven de bestelling voor de tweede lading splijtstof voor de reactor in Dodewaard? Of de mislukking van het plan de bouw van de Zeeuwse centrale voor on ze industrie tt behouden. „Vrijwel unieke apparatuur voor de fabricage dreigt nu verloren te gaan", zo klaagt de heer De Goede. BANSKA BYSTRICA De Tsjeeho- slowaakse partijleider, Gustav Husak, heeft gisteren de Russische invasie van vorig jaar gerechtvaardigd. ..Het was in geen geval een vijandige daad", zei hij bij gelegenheid van de 25e verjaardag van de Slowaakse nationale opstand te gen de nazi's. Het was een daad, „die werd ingegeven door een verlangen om de Tsjechoslowaakse arbeidersklasse te helpen". Het was voor het eerst, dat Husak de inval van de landen van het Pact van Warschau zo officieel goedpraatte. Zijn verklaring kwam sterk overeen met de rechtvaardiging, die de binnenvallende landen indertijd zelf gaven voor hun ac tie. Niettegenstaande zijn verklaring hield Husak staande, dat Tsjecho-Slowakije een „volledige soevereine en onafhanke lijke staat is", die zelf zijn binnen- en buitenlandse politiek vaststelt. Hij voegde eraan toe, dat de strijd krachten van de geallieerde (communis tische) legers „hier zijn als vrienden in overeenstemming met de akkoorden die onze regering ondertekende". Hij vond het hoog tijd, dat het Russi sche leger in Tsjecho-Slowakije wordt aanvaard met dezelfde vriendschap, die het 25 jaar geleden als bevrijder (van de nazi's) kreeg. Inderdaad is Philips bezig deze appa ratuur te verkopen. Met name België heeft belangstelling. Op het ogenblik staan de apparaten nog bij het Reac tor Centrum Nederland. Of de minis ter in staat is deze verkoop te voorko men, zoals de heer De Goede wil, hangt af van de bijstand die hij wil verlenen. Voor Philips is ër al veel gewonnen als er een regeringspolitiek komt voor de kernenergie. Het terrein is er, zo meent de maatschappij, belangrijk ge noeg voor. Ook op een ander terrein van de kernenergie lijken de problemen groot. Namelijk bij het ultra-centrifugeproject waarin ons land samen met Engeland en West-Duitsland deelneemt. DEN HAAG Politieautoriteiten uit vrijwel heel Nederland zijn gisteren in Den Haag bijeengekomen om de golf van brandkastkraken van de afgelopen tijd te bespreken. De bijeenkomst werd gehouden naar aanleiding van de laatste kraak in Klarenbeek. DELFT I>e politie van Delft heeft gisteravond de 25-jarige student in de elektrotechniek J. B. uit Delft aange houden. In z(jn kamer in de studenten flat aan de Roland Holstlaan trof de politie een complete zendinstallatie aan die zou worden ingeschakeld b(j een ernstige verstoring van de taptoevoor stelling van die avond. De student bleek bij zijn aanhouding een grote hoeveelheid zenuwtabletten te hebben ingenomen, waardoor zijn overbrenging naar het Gasthuis in Delft gewenst bleek. Hij heeft bekend, door middel van de zendapparatuur en op de band opgenomen muziek, de taptoe te hebben willen verstoren. In zijn kamer werd tevens 'n foto aangetroffen, waar op de situatie was aangegeven van de apparatuur in de Sint Josephkerk aan de Burgwal, die de politie eerder op de avond had gevonden. Zij trof daar namelijk 36 versterkers, een zend- en ontvanginstallatie en een aantal accu's aan en geloofde toen met een dat het de bedoeling was daarmee zoveel mogelijk lawaai te produceren, zodat een normale uitvoering van de taptoe onmogelijk zou worden. De geluidsinstallatie werd ontdekt doordat verscheidene jongelui met vol le tassen in de kerk verdwenen en zon der iets bij zich te hebben terugkeer den. Dit bracht de politie ertoe eens een kijkje in de kerk te gaan nemen. DEN HAAG „De drie grote confessionele partijen zullen zo mogelijk vóór de verkiezingen van 1971 naar een regeringspartner zoeken". Aldus bevestigde gisteren de voorzitter van de KVP, mr. A. van der Stee, het bestaan van de plannen van KVP. ARP en CHU om gezamenlijk de Tweede-Kamerverkiezin gen in te gaan. „In het najaar komen de toporganen van de drie partijen afzonderlijk bijeen om na te gaan of op basis van de rap porten van de Achttien (het overleg orgaan van de partijen) verdere samen werking mogelijk is", aldus de heer Van der Stee. In ieder geval kan in de boezem van de A.R.P. nog wel oppositie tegen de plannen een gezamenlijk verkiezings program plus een mogelijke aanstaande premier tegemoet worden gezien. De a.r. radicaal dr. P. J. Boukema zei giste ren geen behoefte te hebben aan een „beperkt christelijk stembusakkoord", zonder dat men zegt met wie men ver der wil samenwerken. Hij herinnerde er aan dat de A.R.P. heeft geëist dat er, voor het geval een confessionele samenwerking uit de bus van de Achttien zou komen, een pro gressief program zal komen plus deug delijke garanties voor een reële uitvoe ring ervan. De bijdrage v,an de grote confessionele partijen tot duidelijkheid in de politiek, is maar heel betrekkelijk. Dat is het BELFAST De Britse regering heeft aangeboden 2.150.000 gulden te storten in het fonds voor de slachtoffers van de onlusten in Noord-Ierland. De Engelse minister van Binnenlandse Za ken, Callaghan, deelde dit gisteravond mee aan het einde van zijn bezoek van drie dagen aan dit gebied. Na afloop van de besprekingen tussen Callaghan en het Noordierse kabinet is een communiqué uitgegeven, waarin het heet, dat men het erover eens is gewor den, dat er hervormingen moeten komen om het volgende te waarborgen: 1. Gelijkheid van alle burgers van Noord-Ierland, die openbare functies willen bekleden. 2. Bescherming van alle burgers te gen opruiing tot geweldpleging om reli gieuze redenen. 3. Onpartijdige verdeling van de woonruimte door de plaatselijke autori teiten. 4. Toepassing van doeltreffende re gelingen voor het indienen van klachten tegen de overheid en eventuele toewij zing van schadevergoeding. 5. Gelijke vertegenwoordiging van burgers die tot minderheden behoren zowel in plaatselijke als in landelijke organen. DEN HAAG De Oostduitse autofa- briek Sachsenring fabrikant van o.a. Trabant en Wartburg is gestopt met de export. De verkoop van de auto's liep de laat ste tijd op de exportmarkt sterk terug, zulks ondanks de uiterst scherpe prij zen (f 3795,- voor een Trabant en f 5600,- voor een Wartburg). Op de eigen markt wordt intussen met lange wachtlijsten en zeer hoge prijzen gewerkt (8500 Oostduitse marken voor een Trabant en 17.000 voor een Wart burg). UBBERGEN Ook de raad van Ub- bergen (bij Nijmegen) staat achter de motie-Putten waarin is voorgesteld de urnen uit het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam te halen, zolang de jeugd zich daar ophoudt De enorme grote ijsbreker Manhattan", hier gefotografeerd bij het binnenvaren van de haven van Halifax op Nova Scotia, gaat spoedig een historische reis maken. Het schip gaat namelijk onderzoeken of de noord westelijke doorvaart gebruikt kan worden voor de commerciële scheepvaart. Boven het schip vliegen twee .Trackers" die de reis mee zullen maken om patrouïllevluchten uit te voeren. De noord-west doorvaart is belangrijk voor de olietransporten vanuit Alaska. oordeel van drs. J. M. den Uyl, voorzit ter van de socialistische Tweede- Kamerfractie, over de plannen van de drie om gezamenlijk de verkiezingen van 1971 In te gaan. De duidelijkheid moet komen van hun keuze tussen V.V.D. of P.v.d.A. dan wel D'66 anderzijds. Daarvan blijkt niets uit hun plannen, aldus drs. Den Uyl. Hij gelooft daarom, dat de bijdrage van de drie christelijke partijen uit niet meer dan wat woorden bestaat. Hij vond het belangrijkste punt uit de gisteren gepubliceerde plannen: de con clusie van K.V.P. en C.H.U. dat het ka binet-De Jong geen inzet van de verkie zingen kan zijn. Dat was volgens hem aanvankelijk wel de bedoeling. De A.R. heeft echter al op een eerder tijdstip laten weten, dat dit voor haar onaanvaardbaar zou zijn, aldus drs. Den Uyl. Blijkbaar zijn K.V.P. en C.H.U. nu ook tot deze conclusie gekomen. De socialist trok de conclusie dat de politieke leiders van de christelijke par tijen nogal ongerust zijn over wat het kabinet-De Jong de komende tijd gaat opleveren. „Dat kan ik mij goed voor stellen". Volgens de heer Den Uyl, is er geen kans dat de socialisten in 1971 met de K.V.P. zullen samenwerken. Wat dat be treft is op het laatste congres van de P.v.d.A. een duidelijke resolutie aange nomen. Mr. H. van Mierlo, fractievoorzitter van D'66, zag in samenwerking van de grote christelijke partijen wat de par tijvernieuwing betreft, geen verbetering. „Ik geloof ten enenmale niet in een con fessionele verzamelnoemer". Mr. Portheine, namens de liberale Tweede-Kamerfractie: „Het is te be treuren dat er in de plannen van de Achttien niet wordt gerept over de V.V.D., met wie K.V.P., A.R.P. en C.H.U. toch als regeringspartner zo plezierig samenwerken". Het voornemen tot nauwere samen werking tussen de drie christelijke par tijen vond hij niet zo opzienbarend: „Het was de laatste tijd in alle vezels merk baar, dat die op alle terreinen werd ge- intensiveerd". AMSTERDAM Doordat de moorde naar zich heeft gemeld, is de Amster damse recherche er achter gekomen wie de dader is van de moord op 't 10 jaar oude jongetje Danny Visser in het Am sterdamse Beatrixpark op 30 mei van dit jaar. Het is de 25-jarige loswerkman P. J. A. B. uit Amsterdam, een man, die in de afgelopen jaren meer maanden in 'n psychiatrische inrichting heeft doorge bracht dan daarbuiten en die zich, ge kweld door angst, berouw en eenzaam heid, tenslotte bij de politie heeft gemeld met de mededeling, dat hfl een beken tenis wilde afleggen. Zijn verhaal klopte zo nauwkeurig met de gegevens, waarover de politie beschikte en die omdat zij nooit gepu bliceerd zijn alleen de dader kon weten, dat het voor commissaris San ders en zijn ploeg vast staat, dat B. inderdaad de dader moet zijn. Zaterdag 31 mei werd 'n grootscheepse opsporingsactie naar de sinds de vorige avond als vermist opgegeven Danny Visser afgerond met het vinden van het lichaam van het kind, verborgen in een bosje, haastig bedekt met wat aarde en bladeren. Het kind bleek te zijn gewurgd en men vermoedde een zedenmisdrijf. Tot tweemaal toe hebben zich eerder in deze zaak „daders gemeld". In beide gevallen bleek het al spoedig duidelijk dat deze mensen het niet konden heb ben gedaan. Hoewel de politie meer dan duizend mensen in deze zaak heeft gehoord en vele tips heeft nagetrokken, is er nooit ook maar één aanwijzing geweest, die op B. had kunnen duiden. Desalniettemin is B. langer dan een uur in het park geweest. De zaak zou dan ook waar schijnlijk nooit zijn opgelost als B. zich niet had gemeld. Commissaris Sanders gaf volmondig toe, dat de recherche er geen gat meer in zag. fisteren was het weer voor het eerst sinds lange tijd droger en zonniger dan we gewend waren. Dit weekeinde zullen er ondanks wat tijdelijke wolkenstoringen opnieuw opklaringen zijn dank zij een hoge- drukzone uit Schotland. Dit gebied is echter niet sterk genoeg om ons zondag of maandag afdoende te vrijwaren voor een nieuwe storing uit Noordwest-Europa met wat re gen of een bui. Toch zal het weer in de eerste week van september over het algemeen wat verder sta biliseren met als consequentie wat hogere temperaturen. De Bilt heeft tot nu toe 200 mm augustus-regen opgevangen: vanaf 1849 is er slechts één augustus nog natter geweest, te weten die van 1912 met 211 mm. De grootste landelijke hoe veelheid is bereikt door Gaarheu- ten bij Grijpskerk (Gr.) met 304 mm. V,

De Vallei | 1969 | | pagina 1