„Dagje uit" in Arnhem kreeg vervolg in hevige rellen Pelen speelde doelpuntloos tegen Rusland Uitslagen draverijen (Minder) betaald voetbal JEUGDTOELOOP BIJ SCHERPENZEEL Eerste optreden van Kulan in derde klasse succesvol Nederland B leidt na eerste dag Levski Sofia won eerste cupwedstrijd Tribune stortte in ruim 200 gewonden Jaap Oudkerk won in Hilversum BRAZILIË EN PERU NAAR MEXICO Heren-enkelspeltitel voor Fred Hemmes Anita Smit kampioene torenspringen Zwemsuccessen VC Hannover won volleybaltoernooi Grand Prix-zege voor Arno Kring Oud-internationals speelden gelijk Van Katwijk baas over Janssen West-Duitsland won EK dressuur Anneke de Bruin: 53,56 met discus No Opdenoordt eerste op 5000 m. Supermarkt voor te goedkoop brood beboet Minder publiek bij Taptoe Delft Brits plan voor Noord-Ierland Veldwachter door wespen gedood De Graafsch.-Excelsior3-3 Wageningen-Baronie2-2 Vitesse-Elïnkwijk0-1 FC Den Bosch-DFC0-0 Zwemmen SPORT IN 'T KORT KORFBAL Titel voor Willy Stable Duindigt Wolvega Alkmaar Schrijfster van diefstal verdacht Gevangene ontsnapt Zeventig ton gif viel in R'damse haven Uitstel aanleg van gedeelte rijksweg MAANDAG I SEPTEMBER 1969 DOETINCHEM In het Vijverberg stadion heeft De Graafschap voor een geweldige sensatie gezorgd. Toen ieder een ervan overtuigd was, dat Excelsior zeker met 3-0 zou winnen, balde het alle krachten samen en in de laatste elf minuten haalden de Doetinchem- mers de achterstand op tot 3-3. Hoewel het veldspel van De Graaf schap in de eerste helft weinig aan leiding tot aankijken gaf (met schoten van Veen en Melaard) bleek toch wel, dat het heel moeilijk zou zijn om een volledig succes te behalen. Excelsior liet dat trouwens na de hervatting dub bel en dwars blijken. In de 48e minuut scoorde de ijverige Bassant en kort daarna volgde Kwakkernaat tweemaal zijn voorbeeld (0-3). In de eindfase sloeg De Graafschap echter toe. Möl- lers (invaller voor Zeegers) zorgde voor een glimlach hier en daar, Hid- dink deed de hoop sterker groeien en in de allerlaatste minuut kwam Lelie veld met de gelijkmaker voor de draad (3-3). WAGENINGEN Wageningen heeft zich door Baronie lelijk in de kaart la ten kijken. In de laatste fase van de strijd meenden de Groenwiten met een 2-1 voorsprong in hun bagage zich te moeten laten verleiden tot fraaie staal tjes veldspel. Plotseling sloeg Baronie toe en drie minuten voor afloop viel de gelijkmaker (2-2). Was het een wonder, dat trainer Vuik zich bijna verbeet van ergenis? Niettemin, een plusteken was opnieuw .het optreden van Hans Posthumus die net zijn eerste boete, f 75,aan net zijn eerste boete, f 75 aan de KNVB heeft voldaan wegens ongedisciplineerd optreden bij RBC). Hij nam beide goals voor zijn rekening. Baronie scoorde het eerst en wel na een half uur, toen Havermaus een voorzet van Saris keurig omboog (0-1). Posthumus maakte gelijk en nam in de 65e mi nuut een strafschop (Ooms werd ge vloerd) onberispelijk (2-1). Drie minu ten voor afloop benutte Heijboer een kans om Baronie te laten meedelen in de winst (2-2). ARNHEM Ruim 7000 toeschouwers moesten een kwartier geduld hebben voordat Vitesse en Elinkwijk de arena betraden. Scheidsrechter Klopper had namelijk met autopech te kampen ge had. Elinkwijk won met 1-0 doordat Van Ingen bij een gevaarlijke situatie een penalty (hands) veroorzaakte. Het sterker spelend Vitesse heeft le lijk teleurgesteld. De voorhoede was dermate onproduktief, dat Elinkwijk- verdediger (en grote uitblinker) Erwin Sparendam en zijn collega's de druk gemakkelijk aan konden. Vooral in het eerste kwartier kreeg Elinkwijk het moeilijk. Daarna won het wat aan kracht en na een half uur zorgde het voor een climax. Na een pittig schot, van Nieuwhoff, waarbij doelman Van de Zwaard geen schijn van kans had, stopte Van Ingen de bal uitvallend met de hand. Blaauw benutte toen de penalty (0-1). Na de rust eiste Vitesse de meeste schietkansen op, doch de verdediging van Elinkwijk bleef overeind. DEN BOSCH Is anders een punt loos gelijk spel wel het resultaat van een onbevredigende wedstrijd, bij FC Den Bosch DFC bleek dit niet het geval. Het verloop bleef de 7500 toe schouwers tot het einde boeien. DFC bepaalde zich hoofdzakelijk tot verde digend voetbal, hoewel de Dordtenaren toch in Vermolen en Kattestaart goede krachten bezaten. Bij FC Den Bosch was Verhagen niet best op dreef. Hij werkte vooral aanvallend als een rem door veel te lang de bal bij zich te houden. Tien minuten voor afloop deed zich een goede kans voor, voor DFC. Struis raakte toen echter met een pit tige trap de lat. Over het geheel geno men konden de defensies het werk best aan. Bij de FC lag het tempo door gaans net iets te langzaam, en bij DFC opereerde men te veel individueel. OOST-BERLIJN Naast het wereld record van Roland Matthes op de 200 meter rugslag leverden de Oostduitse zwemkampioenschappen, die dit week einde in Oost-Berlijn werd gehouden, nog een aantal uitstekende prestaties op. Zo zwom Klaus Katzur de 200 meter schoolslag in 2.27.2 sec., een nieuw na tionaal record, dat slechts 1,8 sec. bo ven het wereldrecord van de Rus Niko lai Pankin ligt. Gabrielle Wetzko, die vorige week in Boedapest als eerste Europese zwemster op de 100 meter vrije slag onder de minuut bleef, maak te nu een tijd van 1.00,6 sec. Sabine Baumann was de snelste op de 400 me ter wisselslag persoonlijk met 5.23.0 sec. Helga Lindner, die tijdens het Europa-Cup-toernooi het wereldrecord van Ada Kok op de 200 meter vlinder slag tot op 0,8 sec. benaderde, zegevier de op de halve afstand in 1.06,8. ARNHEM Het Arnhemse „Dagje uit", een grote manifestiatie in en om het nieuwe stadhuis, is zaterdagnacht geëindigd in een fel treffen tussen poli tie en jeugdige raddraaiers. Pas toen tegen half vier een belegering van het politiebureau met geweld uit elkaar ge slagen werd keerde de rust weer. Er werden dertien arrestaties verricht. De moeilijkheden begonnen toen om streeks middernacht de popgroep Moan- Nightmare voor een auditorium van ze ker drieduizend man in de openlucht optrad. Verschillende ruziezoekende jon geren maakten het de omstanders las tig. De politie zag de ongeregeldheden enige tijd aan, maar toen naderhand de relschoppers op deuren en ramen van het stadhuis begonnen te timme ren werd een charge uitgevoerd. De uiteengeslagen groep kwam met stenen gewapend terug, waarop de politie, in middels voorzien van lange wapenstok ken, de straat schoonveegde. Tegen half drie volgde een belegering van het enkele honderden meters ver- SCHERPENZEEL Vrijdagavond hield voetbalvereniging Scherpenzeel een drukbezochte jaarvergadering in ho tel „Bo:szicht". Voorzitter M. L. v.d. Haar meende in zijn openingswoord op een goed jaar te kunnen terug zien. Dat de voetbal sport in Scherpenzeel nog hoog staat aangeschreven viel volgens hem op te maken uit de zeer grote toeloop van de jeugd. Hij was trots op hetgeen er het af gelopen jaar op „De Wittenberg" tot stand was gekomen door de verbou wing van het kleedlokaal. Uit het verslag van penningmeester W. v.d. Berg bleeek, dat er ondanks de extra-uitgaven voor het terrein toch nog een batig saldo was. Secretaris Wely bracht dank aan de terreincommissie die onder leiding van Teun Valkenburg weer bijzonder veel werk had verzet en de dames, die be langeloos de consumptietent hadden be heerd. Door de uitbreiding van Scher penzeel zijn de senioren-elftallen ook versterkt. Men hoopt in de zondagaf deling met drie senioren- en in de za terdagafdeling met 4 senioren-elftallen aan de competitie te kunnen deelnemen. Het aftredende bestuurslid J. Renes werd met algemene stemmen herkozen. In de plaats van C. Sangers werd de heer A. A. Bitter gekozen. Na de rond vraag sloot de voorzitter deze prettige vergadering. VEENENDAAL Het eerste optre den in de derde klasse van de afdeling Utrecht heeft Kulan zoals te ver wachten was twee punten opgeleverd. In een thuiswedstrijd versloegen de Veenendalers Bunnik met 3-2. In een redelijke wedstrijd was Ku lan wel wat sterker dan de gasten, maar de ploeg kon aanvankelijk niet scoren. Pas na een half uur namen de Veenendalers de leiding. Ex-VRC-er J. Davelaar benutte op fraaie wijze een pass van Eimers en dat zette Bunnik op 1-0 achterstand. Ku lan kreeg goede kansen op een grotere voorsprong, maar in de stand kwam voor het rustsignaal geen wijziging. Bunnik kwam 3 minuten na de her vatting al op 1-1 door Van Vulpen, doch twee minuten later keken de gasten al weer tegen een achterstand aan toen Beukhof een vrije trap in een treffer omzette (2-1). Toen Eimers enkele mi nuten later de stand op 3-1 bracht leek de strijd beslist, maar twintig minuten voor het einde scoorde Van Vulpen weer voor Bunnik (3-2). In de slotfase kwam Kulan nog even in de verdrukking maar Roks en zijn mannen bleven koelbloedig opereren in de Veenendaalse defensie, waardoor de SKF-ploeg de eerste punten bemach tigde. DEVENTER De Westduitse ploeg VC Hannover is bij het internationale volleybaltoernooi, dat afgelopen week end in Deventer is gehouden, bij de da mes als winnaar uit de bus gekomen. Weliswaar behaalde zowel Hannover als VOG uit België elf punten, maar het gemiddelde besliste ten gunste van de Westduitse dames. Bij de heren eindigde NSH uit Hen gelo met twaalf punten bovenaan. De jeugdploeg van Universita uit Brno werd tweede met tien punten. derop gelegen politiebureau, die zeker een uur duurde. Enkele ruiten van het gebouw sneuvelden. Overigens had het feest, dat ruim 20.000 bezoekers trok, een rustig ver loop. Van 2 uur 's middags tot 2 uur 's nachts traden in het stadhuis ver schillende gezelschappen op, van het Gelders Orkest, het cabaretgezelschap de Foekepot en verschillende beeldende kunstenaars tot een carnavals- en een popgroep. LLANELLY De Nederlander Harm Spoor heeft zaterdag tijdens de zwem- interland WalesNederland B, die in Llanelly wordt gehouden, de 110 yards schoolslag gewonnen in een tijd van 1 minuut 14,5 seconden. Anke v. d. Vee ken en Tinke Maat zorgden voor een dubbele Nederlandse zege op 440 yards wisselslag. Nederland leidt na de eerste dag (za terdag) met 6351. Vandaag wordt deze interlandontmoeting voortgezet. SCHWERIN De Zweedse moto crosser Arno Kring heeft zondag in de Oostduitse plaats Schwerin de twaalfde en laatste wedstrijd voor het wereld kampioenschap in de 500 cc-klasse ge wonnen. Hij reed op een Husqvarna. De Belg Roger Decoster werd tweede met CZ. Bengt Aberg (Zwed.), die zich reeds van de wereldtitel had verzekerd, legde beslag op de derde plaats. De eindstand van het toernooi om het wereldkam pioenschap is: 1. Bengt Aberg (Zweden) 112 punten; 2. John Banks (GB) 72; 3. Paul Friedrichs O-Dld) 67; 4. Arno Kring (Zwe) 66; 5. Roger Decoster (Belg) 65. Albert van Midden en Gerard Koel hebben de afgelopen week deelgeno men aan wedstrijden in Denemarken. In een wegwedstrijd te Aarbus, op za terdag, werd Van Midden derde ach ter de Belg Deloof en de Westduitser Renz, die na de wedstrijd over honderd kilometer de snelste sprinters waren in de kopgroep van zeven man, die een ronde voorsprong had genomen. De Nederlandse badmintonploeg, die zaterdag 6 september in Amsterdam te gen het team van Wales uitkomt, be staat uit de volgende spelers en speel sters. Marian Luesken, Felice en Mi- rette de Nooyer, Pim Jansen, Ruud van Ginneken, Piet en Boudewijn Ridder, Vic Leunissen en Ad Verhoof. De lan- denwedstrijd omvat vier heren-enkel-, twee dames-enkel- en vijf dubbelspelen. De competitiewedstrijd MW-DOS, die voor zondag 21 september op het programma stond, zal zondag a.s., wan neer het Nederlandse elftal tegen Po len uitkomt, vooruit gespeeld worden. Het bestuur van DOS is met een desbe treffend verzoek van het bestuur van de Maastrichtse eredivisieclub akkoord gegaan, Henk Wassink heeft zondag op een CZ de eindzege behaald in een interna tionale motocross in Hamburg. Hoewel de Belg Minne eveneens op CZ met een overwinning van start tot fi nish in de tweede manche aanzienlijk sneller was dan Wassink, kwam hij in het totaalklassement niet verder dan de tweede plaats. De Zweed Jardenberg, die Husqvarna bereed, legde beslag op de derde plaats. Grietina Molenbuur (Quick Huizum) en Anneke Blewanas (HGV Hilversum) zijn door het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond aangewezen voor de wereld kampioenschappen moderne gymnas tiek, die van 27 t/m 29 september in Varna (Bulgarije) worden gehouden. De Amsterdamse amateurclub AFC heeft dit weekeinde in Vlissingen het voetbaltoernooi om het „Zilveren Schip,, gewonnen, dat geldt als „revanche,, voor de onlangs gehouden competitie om het Nederlands kampioenschap. Aan het toernooi namen vier verenigin gen deel: AFC, Roermond, Middelburg en Vlissingen, die een halve competitie speelden. AFC eindigde op de eerste plaats met vijf punten, vóór de organi serende vereniging Vlissingen met drie punten. De Nederlandse heren-turnploeg, die zaterdag 6 september in Billingham te gen Engeland uitkomt, is als volgt sa mengesteld: Hans Gunneman, Cor Smulders, Arnoud v.d. Zeeuw (allen PSV), Gerrit ten Bos (Hercules Hebe), Alex Knip, Peter Karregat (beiden St. Mauritius). Ab Wijma Hercules Hebe) is reserve. MOSKOU Het Poolse nationale voetbalelftal heeft zondag in Moskou gelijk gespeeld in een wedstrijd zonder doelpunten tegen het Russische elftal. Het was de laatste „internationale" oe fenwedstrijd van de Polen voor de wed strijd tegen Nederland, die volgende week zondag in de voorronden voor het toernooi op het wereldkampioenschap te Chorzow wordt gespeeld. De oefenwedstrijd werd in de eerste helft beheerst door het Russische elftal, dat dit duel ook als een belangrijke test beschouwde in verband met de ont moeting voor de voorronden van het wereldkampioenschap op 10 september tegen Noord-Ierland. De Poolse verde diging heeft de volledige eerste helft onder druk gestaan, maar doorstond de storm, vooral door een tekort aan aanvalskracht van de Russen. In de tweede helft kwam Polen beter voor de dag. De gevaarlijkste aanval ler, Lubanski, kon de twee goede kan sen die hij kreeg niet realiseren. Hoofdklasse Luto—Blauw Wit 7-5; Die Haghe—Ar chipel 7-6; WesterkwartierHet Zuiden 9-2; DeetosOns Eibernest 3-5; Rohda HKV 7-6. Overgangsklasse a DetoDanaïden 5-9; Zuiderkwartier Roda 11-7; Groen GeelRegenboog 5-6; SpangenZaandijk 9-8; SwiftPSV 1-4. Overgangsklasse b Sparta—Naas 3-2; DOS—Samos 0-5; Asko—ZKC 2-6; Rapiditas—AKC 4-5; Wordt Kwiek—SCO 5-5. CULEMBORG Een elftal van oud internationals heeft zaterdag op het terrein van de v.v. Vriendenschaar in Culemborg met 2-2 gelijk gespeeld tegen een streekelftal uit de Betuwe. De wed strijd vormde een onderdeel van de feestelijkheden rond het 650>-jarig be staan van Culemborg. Er waren 3500 toeschouwers. Roel Wiersma hielp het Betuwse team aan een 01 voorsprong door in eigen doel te schieten. De jager zorgde nog voor de rust voor een 02 stand. Na de hervatting brachten Henk Schouten en Cor v. d. Gijp de balans in evenwicht. houder Levski Sofia heeft zaterdag in Reykjavik de eerste wedstrijd voor de openingsronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars Vestmannaoerne uit Reykjavik met 4-0 gewonnen. Deze stand was reeds bij de rust bereikt door treffers van Vassile- nov (2), Pavlov en Asparoechov. DEN BOSCH Jan van Katwijk heeft zaterdag de Ronde van Den Bosch gewonnen door Jan Janssen in de eind sprint te verslaan. De Ossendrechter kwam een lengte tekort om de overwin ningspremie te incasseren. Van Katwijk en Janssen maakten deel uit van een kopgroep van vijf man, die dertig se conden voorsprong had op de achter volgers Schepers en Harings. Uitslagen: 1. Jan van Katwijk (Oploo) 110 km in 2 uur 32 min en 10 sec; 2. Jan Janssen (Ossendrecht); 3. Ge v. d. Winden (Be verwijk); 4. Jos v. d. Vleuten (Mierlo- hout); 5. Peter Heynig (Rotterdam); 6. Wim Schepers (Elsloo) op 30 sec; 7. Jan Harings (Schin op Geul); 8. Leo Duyn- dam (Honselersdijk) op 40 sec; 9. Jan v. d. Horst (Stolkwijk); 10. Norman Hill (Engeland). ASHFORD De Europese jeugdkam pioene Willy Stahle heeft zondag het Noordeuropese kampioenschap water ski bij de dames veroverd. Bij deze wed strijd, die in Ashford werd gehouden, behaalde Willy Stahle 2.672,832 punten. Tweede werd de Finse Barck met 2.273,644 punten. In het landenklasse- ment legde Engeland beslag op de eerste plaats. Het Nederlandse team eindigde als zesde. PRETORIA Enkele minuten na het laatste fluitsignaal van de rugbywed strijd tussen Noord-Transvaal en de Wallabies uit Australië, die zaterdag in Pretoria werd gespeeld, stortte met don derend geraas een noodtribune in. Hon derden toeschouwers werden meege sleurd. Sommigen vielen ongeveer twee en twintig meter en raakten onder de brokstukken bedolven. Volgens de laat ste berichten vielen er geen doden. Er raakten ruim tweehonderd personen gewond, van wie zeker twintig ernstig. Onmiddellijk verzocht men via de luid sprekers aan artsen en verpleegsters, die zich mogelijk onder de 45.000 a 50.000 toeschouwers bevonden, om de helpende hand te bieden. Het reddings werk werd belemmerd door in paniek geraakte toeschouwers, die verzoeken om het terrein te verlaten negeerden. Politiewagens en alle beschikbare am bulances reden onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk. Vele mensen konden na verbonden te zijn naar huis terugkeren. Het aantal slachtoffers zou nog aanzienlijk hoger zijn geweest als het bovenste deel van de demontabele tribune, die speciaal voor deze wedstrijd was geplaatst, niet was blijven hangen. WASSENAAR De uitslagen van de zaterdag op Duindigt gehouden koer sen waren: Draverijen: Melissaprijs 2140 m.: 1. Hasso Beroona (J. Wagenaar jr.) 3.10.2, 1.30.6; 2. Geisha Double; 3. Her wouter Trix. Totalisator: winnend f 2.90 plaats f 1.60: f 1,60; gekoppeld f 5,-; covercal f 3,-; trio 24,60. Paco-prijs 2120 m: 1. Foxtrot (A. H. Suykerbuyk) 3.03.-, 1.25.5; 2. Double's zoon; 3. Butch Hollandia. Toto winnend f 3,20; plaats f 2,- f 3,70; gekoppeld f 20.80; covercal f 9,90; trio f 277.80. Fabiola-prijs 2000 m: 1. Calumet Bulwark (P. J. Zandt) 2.45.6, 1.22.1; 2. Carma; 3. Boy van Quick. Toto win nend f 9,50; plaats f 1,80, f 1,20, f 1,30; gekoppeld f 13,60; covercal f 3,-. Rameau-prijs 2520 m: 1. Helene Ha nover (J. Wagenaar jr.) 3.41.2, 1.28.5; 2. Edelvalks; 3. Ghia. Toto winnend f 1,70; plaats f 1,30, f 5,10, f 1,80; ge koppeld f 6,50; covercal f 22,30; trio f 145,90. Medrano-prijs 1500 m: 1. Ingrid Han over (J. Wagenaar jr.) 2.13.5, 1.27.8; 2. Iwan Iwanowittch; 3. Icor. Toto win nend f 4,-; plaats f 1,80, f 1,60; gekop peld f 2,90; covercal f 4,10. Abadan-prijs 2000 m: 1. Gay Fez (M. W. M. Lange) 2.50.9, 1.25.5; 2. Gui- do Six; 3. Favera. Toto winnend f 2,20; plaats f 1,70, f 1,40, f 2,70; gekoppeld f 4,60; covercal f 6,60. The Saint-prijs 2140 m: 1. Geraldo Cavaljos (J. v. Dooyeweerd) 3.08, 1.27.9; 2. Guy Areta; 3. Hilma. Toto winnend f 1,70; plaats f 1,60, f 2,90, f 4,40; gekop peld f 9,-; covercal f 6,60. RENNEN Suzy A-prijs, ca. 1350 m: 1. Egge- rik (G. Bier) 1.26.8; 2. Karina 11; 3. Sir Edward. Toto winnend f 2,10; plaats f 1,40, f 2,50, f 2,-; gekoppeld f 4,40; covercal f 7,60. Life-prijs (le afd.) ca. 1900 m: 1. Flanagan (E. L. van Dijk) 2.05.4; 2. Cambrousard; 3. Contessa. Toto win nend f 8,60; plaats f 2,20, f 1,80, f 3,90; gekoppeld f 11,60; covercal f 3,80. Life-prijs (2e afd.) ca. 1900 m: 1. Moonstar (D. Weiss) 2.07.2; 2. Sapphire; 3. Playgirl. Toto winnend f 5,50; plaats f 1,50, f 1,90, f 1,50; gekoppeld f 5,90; covercal f 6,10; trio f 86, 880. Totallsator-omzet f 213.598.50. Uitslagen draverijen Wolvega: Gitte Norton-prijs, afstand 2200 m: HILVERSUM Wereldkampioen Jaap Oudkerk heeft zondagmiddag op de Gooise wielerbaan in Hilversum een stayerskoers voor professionals gewon nen. Oudkerk verzamelde in de twee manches de meeste punten. De eerste manche leverde een overwining op voor de Westduitser Ehrenfield Rudolph. De zege in de tweede manche ging naar Jaap Oudkerk. Een omnium voor be roepsrenners werd gewonnen door Al- bert van Midden vóór Gerard Vianen. Uitslag stayerwedstrijd: 1. Jaap Oudkerk (Ned); 2. Ehrenfried Rudolph (W-Dl); 3. Piet de Wit (Ned); 4. Theo Verschuere (Bel). WOLFSBURG - West-Duitsland heeft zaterdagavond in Wolfsburg de team wedstrijd gewonnen om het Europees kampioenschap dressuur. De ploeg be stond uit Rei ner Klimke met „Dux", Josef Neckermann met „Mariono" en Liselot Linsenhoff met „Piaff" en ver zamelde een puntentotaal van 2911. Als tweede eindigde het team van Oost-Duitsland (2728 punten) en derde werd Rusland (2723). Liselott Linsen hoff leverde met haar tienjarige Zweed se hengst „Piaff", de beste prestatie, die beloond werd met 1013 punten. West-Duitsland behaalde goud bij de Olympische spelen van Mexico. De Westduitse Liselott Linsenhoff won zondag de Europese dressuurtitel. Met de Zweedse hengst „Piaff" behaalde zij weliswaar in de barrage met zes ruiters een lager aantal punten dan de Russische kampioen Kissimov, maar door een beter puntentotaal in de lan- denwedstrijd legde zij beslag op de eerste plaats. Het zilver was voor Kis- somov op Ichor en het brons voor de Westduitser Neckermann op Mariano. RIO DE JANEIRO - BUENOS AIRES De nationale ploegen van Brazilië en Peru hebben zich zondag geplaatst voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat in 1970 in Mexico wordt gehouden. Wereldkampioen in '58 en '62, Brazilië, versloeg in Rio de Janeiro het nationale team van Paraguay met 1-0. Het enige doelpunt werd gemaakt door Pele in de 68e minuut. Peru stelde zijn plaats in het eind- toernooi veilig door in Buenos Aires Argentinië op een gelijk spel te hou den. De uitslag was 2-2. Standen Groep 10 Peru 4 2 2 1 5 7-4 Bolivia 4 2 0 2 4 5-6 Argentinië 4 1 1 2 3 4-6 Groep 11 Brazilië 6 6 0 0 12 23- 2 Paraguay 6 4 0 2 8 6-5 Colombia 6 1 1 4 3 17-12 Venezuela 6 0 1 5 1 1-18 Gerben Karstens is zondag in Aren- donk (België) op de derde plaats ge ëindigd in een wegwedstrijd voor pro fessionals. In de eindsprint na een wed strijd over 150 km waren de Belgen Rossiers en Van Sweevelt sneller dan Karstens. Kees Zoontjens eindigde op de tiende plaats. DEVENTER Fred Hemmes heeft zondag de heren-enkel titel van het in ternationale tennistoernooi in Deventer gewonnen door in de finale de Tsjech Laudin met 75 en 64 te verslaan. In de halve eindstrijden was Hemmes met 7—5, 11—9 sterker dan Fried Schmietz, die eerder Niek Fleury had uitgeschakeld. In de finale heren dubbelspel verloren de beide enkelspel finalisten van Niek Fleury en Jan Hor dijk. De Nederlandse Davis-Cup-spelers waren met 64, 63 sterker. Judith Salomé veroverde de titel in het dames-enkelspel. Zij versloeg in de finale Rina Lazonder met twee keer 6—3. Het gemengd-dubbelspel leverde een zege op voor Judith Salomé en Niek Fleury, die in de finale de Tsjechische combinatie Holecek/Laudin versloegen. 1. Geluksster (H. J. Pools) tijd 3.21,9 km-tijd 1.31,8; 2. Gertarprise Scott; 3. Gerda van Hiddum. Totalisator win nend f 18,80; plaats f 3,70, f 6,40, f 2,50; gekoppeld f 24,10; covercal f 22,20; trio f 1.281,90 (in willekeurige volgorde). Boll en Sharp-prijs 1900 m: le afd.: 1. Diamant Dear (J. de Leeuw) 2.39.3, 1.23.8; 2. Eberdine TH; 3. Dita Spen cer. Totalisator winnend f 12,20; plaats f 5,-, f 3,10, f 3,80; gekoppeld f 12,80; covercal f 5,70. Idem 2e afdeling: 1. Friso AB (B. U. de Jong) 2.39,4, 1.23,9; 2. Frankie Scotch; 3. Famke van Hiddum. Tota lisator winnend f 3,60, plaats f 1,30, f 1,80, f 1,40; gekoppeld f 5,60; cover cal f 6,30; trio f 50,80. Boll en Sharp-prijs 1900 m 2 (le af deling): 1. Generaal Padua B (M. Bouwhuis) tijd 2.40,3, 1.24,4; 2. Cyrano Silk; 3. Zelos van Vredenhof. Totali sator winnend f 2,10; plaats f 1,40, f 2,30, f 3,-; gekoppeld f 3,70; cover cal f 6,50. Idem 2e afdeling: 1. Marzfuchs (H. J. Pools) 3.11,3, 1.27,-; 2. Quirinal P; 3. Clara Williams. Totalisator winnend f 8,80; plaats f 2,50, f 1,80, f 1,40; ge koppeld f 32,20; covercal f 6,50. Gert Jan Norton-prijs 2200 m: 1. Her- bert Norton (J. Hof) 3.11,3, 1.27,-; 2. Go My Dear; 3. Hanneke d'Aster. Tota lisator winnend f 3,-; plaats f 1,80, f 1,60, f 1,80; gekoppeld f 5,50; cover cal f 4,10; trio f 38,-. NV Jan Krediet-prijs 2240 m: 1. Ex Nancy (K. Woudstra) 3.15,-, 1.27,1; 2. Duco H.; 3. Emprit S. Totalisator win nend f 2,50; plaats f 1,60, f 3,30, f 2,70; gekoppeld f 9,10; covercal f 8,10. Castle furniture-prijs 2220 m: 1. Han dy Mac (B. Guntenaar) 3.16,5, 1.30,1; 2. Florentine; 3. Diamant B. Totalisa tor winnend f 1,70; plaats f 1,40, f 3,20, f 3,-; gekoppeld f 6,60; covercal f 8,-. Daisy Norton-prijs 2240 m: 1. Gipsy (J. de Leeuw) 3.21,7; 1.30,-; 2. Fibber; 3. Hollywood A. Totalisator winnend f 7,90; plaats f 4,-, f 6,70, f 7,50; ge koppeld f 13,-; covercal f 13,80; trio f 1.893,40. Boll en Sharp-prijs 2200 m: (finale) 1. Generaal Padua B (M. Bouwhuis) 3.05.8, 1.23.5; 2. Friso AB; 3. Marz fuchs. Totalisator winnend f 2,-; plaats f 1,30, f 2,-, f 1,80; gekoppeld f 5,50; covercal f 7,-. De totale omzet van de totalisator is f 193.154,50. Uitslagen draverijen Alkmaar: Achtbaanprijs 2040 m met autostart: 1. Fred Signal (W. Stort) 2.57.5, 1.27,-; 2. Hippo; 3. Francis Axworthy. Tot. winn. 2,40; pl. 1,30, 1,20, 2,50; koppel 3,80; coverc. 3,-; trio 50,40. Zweefmolenprijs 2380 m met auto start: 1. Hermance (J. v. Dooye weerd) 3.30.3, 1.28.4; 2. Gino Schotch; 3. Frans Vrolijk. Tot. winn. 5,50; pl. 1,50, 1,40, 2,40; koppel 16,50 coverc. 3,-. Amafceurkampioenschapprijs 2040 m. voor amateurrijders: 1. Gilia van Am- stel (C. H. Bergisch) 3.01.3, 1.28.9; 2. Flevo; 3. Evaline Norton. Winn. 2,30; pl. 1,50, 1,90, 2,50; koppel 10,10; coverc. 5,80; trio 92.90. Lachspiegelprijs 2040 m met auto start: 1. Friscoline Mac (M. Vergay) 2.55.2, 1.25.9; 2. Fabion; 3. Ekan Zora. Tot. winn. 5,90; pl. 2,70, 2,10; koppel 10,10; coverc. 5,90. Grote kermisprijs 3040 m: 1. Yellow Six (B. Dapper jr.) 4.22.9, 1.24.8; 2. Elite Mac; 3. Clementine Lee. Tot. winn. 3,30; pl. 1,70, 2,-, 3,-; koppel 4,40; co verc. 5,80; trio 234,10. Kop van jut-prijs 1700 m met auto start: 1. Bonnie Mars (T. H. Kooyman) 2.20.7, 1.22.8; 2. Barbarossa W; 3. CH van Rood en Noot. Tot. winn. 2,30; pl. 1,50, 1,60, 2,-; koppel 4,40; coverc. 4,50. Vrolijke Frans-prijs 2040 m met auto- start: 1. Extase (T. H. Kooyman) 2.58.3, 1.27.4; 2. Eliza Harvester D; 3. Duveltje v. Akerendam. Tot. winn. 2,70; pl. 1,40, 1,80, 2,30; koppel 4,-; coverc. 5,30: trio 281,60. Carousselprijs 2040 m: 1. Helia D (Ir. J. Oosting) 3.08.7, 1.31.6; 2. Her- mien; 3. High Flyer. Tot. winn. 4,50; pl. 1,80, 1,80, 2,-; koppel 9,10; coverc. 5 30. Totalisator-omzet f 242.855,50. SLIEDRECHT Anneke de Bruin, de nationale recordhoudster discuswer pen (54.04 m), heeft zaterdag haar (late) kandidatuur gesteld voor de Europese atletiekkampioenschappen in Athene. Anneke de Bruin, die dit seizoen niet het niveau van 1968 haalde, wierp bij nationale werptweekampen in Sliedrecht 53,56 meter, waarmee zij voor de eerste maal de limiet (53,50) haalde, die de KNAU voor uitzending naar Athene heeft gesteld. Omdat de KNAU eist, dat de limiet tweemaal gehaald of overschreden wordt, deed Anneke de Bruin zondag op de Rotterdamse Nenijto opnieuw een po ging. Het zat haar toen niet mee. Als beste resultaat liet zij 49,88 m opnemen, waarmee zij ruim achterbleef op haar 53,56 m van een dag tevoren. UTRECHT Anita Smit is zondag in zwembad Den Hommel in Utrecht kam pioene van Nederland geworden in het torenspringen. Zij was de enige deel neemster, maar omdat zij de limiet haal de werd zij tot kampioene verklaard. Hans Feis was de enige deelnemer bij de heren. Hij haalde de limiet niet. OVIEDO No Opdenoordt heeft za terdag bij de internationale atletiek wedstrijden in Oviedo de 5000 meter gewonnen in 14 minuten en 26,8 secon den. Hij bleef de Spanjaard Garcia Ca- ro zestiende seconde voor. Een Neder landse ploeg eindigde op de 4x400 meter estafette als tweede in 3.19.8, achter West-Duitsland (3.17,8). De ploeg van de Nederlandse Katho lieke Sportfederatie, heeft daar op de laatste dag vijf overwinningen behaald. Bij de dames zegevierde Mary van der Raadt op de vijfkamp met een to taal van 4355 punten en Mieke van Ran- gelrooy bleek met 14.49 m de beste ko gelstootster. No Opdenoordt eindigde zondag als tweede op de 3000 meter steeple chase in 9 minuten en 15 sec. Het nummer leverde een overwin ning op voor Willy Willems in een tijd van 9.14,2. Ad van Boekei won de 200 meter in 22,3 sec. en sjef Hensgens was in 1 min. 53 sec. de snelste op de 800 meter. LEEUWARDEN Supermarkt Nieu we Weeme in Sneek mag geen brood meer verkopen voor minder dan 71 cent per 800 gram. Het bedrijf liep vrijdag een boete van honderd gulden op we gens verkoop tegen 56 cent. Twee bakkers uit Sneek spanden in Leeuwarden een kort geding aan. In Sneek geldt sinds 1 juli namelijk een minimumprijs van 71 cent. De super markt moest ook de kosten van het kort geding 500 gulden betalen. BAARN De politie van Soest heeft, in samenwerking met de gerechtelijke politie van Antwerpen, in het Belgi sche plaatje Sint Job in 't Goor de uit Baarn afkomstige schrijfster van kin derboeken en journaliste B. van S. (34) aangehouden wegens diefstal. Zij wordt ervan verdacht samen met de 28-jarige Spakenburgse visbewerker W. van T. ingebroken te hebben bij een modeboutique in Soest. Hieruit werd voor ongeveer 8.000 gulden aan mantels, japonnen, oorringen en broches gesto len. De 27-jarige fotograaf en kunstenaar F. W. is aangehouden wegens heling. AMSTERDAM Uit het huis van be waring aan de Amstelveenseweg in Amsterdam is zaterdagmiddag de 29-ja- rige kapper B. J. ontsnapt. De men bleef met andere gevangenen op de bin nenplaats, waar zij gelucht werden. Toen de bewaker even wegging wandel de J. door een deur en klom over de muur. Hij had een haak en een touw bij zich. Hij is nog niet gepakt. DELFT De voorzitter van het Delftse Taptoecomité, de heer P. C. Ell- ferich, vindt de bezwaren tegen de tap toe „kortweg misselijk en getuigend van een totaal gebrek aan fatsoen en waar dering voor een democratische samen leving". Hij zei dat zaterdagavond aan het einde van de laatste voorstelling van de zestiende Taptoe Delft. Er zijn dit jaar veertigduizend bezoe kers geweest. Dat is 22 procent min der dan vorig jaar. Vermoedelijke oor zaak vandeze daling: het natte weer. ROTTERDAM Ongeveer zeventig ton orthoxyleen is zaterdagochtend vroeg in het water van de Derde Pe troleumhaven in Rotterdam terecht ge komen. Orthoxyleen is een giftige en uiterst brandbare stof. Het ongeluk gebeurde bij het laden van het Duitse tankschip Dettmer 17. Het scheepvaartverkeer in de buurt werd onmiddellijk stil gelegd. Na ver loop van tijd was het gevaar geweken doordat deze stóf snel verdampt. ZWOLLE De aanleg van het rijks weggedeelte tussen Emmeloord en Gro ningen 'n stuk van de geprojecteerde verbinding tussen het noorden en het westen van Nederland is voor onbe paalde tijd uitgesteld. BELFAST De Engelse minister van Binnenlandse Zaken James Callag- han is zaterdag naar Engeland terrug- gekeerd na een driedaags bezoek aan Noord-Ierland. De voornaamste suc cessen die de minister tjjdens de be sprekingen met Noordierse politieke leiders heeft geboekt, zijn: De Noordierse regering zal een mi nister benoemen die verantwoordelijk wordt voor de betrekkingen tussen de bevolkingsgroepen. Een commissie, voor de helft be staande uit katholieken, voor de helft uit protestanten, zal klachten van de burgerij onderzoeken. Een Engelse missie komt naar Noord- Ierland om de ontwikkeling van indus trie en economie te stimuleren. Engeland verschaft onmiddellijk een crediet van 250.000 pond voor hulp aan gezinnen die het slachtoffer zijn geworden van brandstichten en plunde ring. Een gemengde Engels-Noordierse commissie gaat de oorzaken van de on lusten bestuderen. Bernadette Devlin heeft zaterdag een aanval gedaan op de door de Britse mi nister van Binnenlandse Zaken James Callaghan gedane voorstellen. Ze zei dat het uit vijf punten bestaan de programma een herhaling is van „ontoereikende beloften die hij in het verleden ook al heeft gedaan". „Het volk van Noord-Ierland kan en zal de barricaden niet neerhalen voor er een eerlijk en democratisch regrings- bestel wordt ingevoerd", aldus Berna- dette op een persconferentie in Chicago. Dominee Ian Paisley, de fanatieke protestantse leider in Noord-Ierland, zal naar de Verenigde Staten reizen om zich op te stellen tegenover Bernadette Devlin, zo heeft een Amerikaanse ra diopredikant zaterdag gezegd. PARIJS Michel Morel (55), de veldwachter van het dorp Neuville-au- Bois, bij Abbeville in Noordwest Frank rijk, is door een zwerm wespen aange vallen en gedood. Als veldwachter was hij verplicht het grasveld van de school te onderhouden. Toen hij dit zaterdagmiddag maaide, is hij kennelijk op een wespennest gesto ten en heeft dit gedeeltelijk vernield. Aangevallen door duizenden wespen liep hij luid jammerend de speelplaats van de school op, terwijl hij zich de kleren van het lijf rukte en zijn laar zen uitschepte. Een buurman, die hiervan getuige was, wilde hem helpen. „Blijf weg", schreeuwde de veldwachter, „ze heb ben me overal gestoken". Daarop zak te hij in elkaar en overleed enkele ogenblikken later.

De Vallei | 1969 | | pagina 11