Veenendaals dagblad Syrië houdt twee passagiers nog in Damascus vast Militaire junta in Brazilië Buiten Dubcek en Smrkofsky vlak voor val Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Herstel Boeing kan twee tot drie maanden duren Cafébezoeker slaat kelner dood met keu Revolutie in Libië Paleolitische mens zou in Spanje zijn opgegraven Scheuring in S.G.P. lijkt onafwendbaar Inbreker nam tweejarig meisje mee Terug uit j Damascus Rustig weer President had hersenbloeding Herfstmaand PIRATERIJ NADRUK GOED BEHANDELD VERONTWAARDIGING TOP O ud-bokskampioen omgekomen Britse ere-gasten in Duitse cel Sovjet-campagne op hoogtepunt KRITIEK BURGERRECHT Britse vrouw vermoord in Duitsland Opening jachtseizoen in Italië: 12 doden Bur/voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Te lef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG I SEPTEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 204 vmwmwmwmwwMiwwtwxwwmwwmMHnwn De bemanning van de Ameri- kaanse Boeing 707 mocht van de Syrïërs terugkeren. Wat ontredderd en onthutst staren zij om zich heen. DAMASCUS In Damascus vertoeven thans nog zes van de passagiers van de Boeing van de T.W.A. die door Arabische guerrilla's was gekaapt. Het zijn de twee Israëlische mannelijke burgers, wier uitlevering met klem door Tel Aviv is geëist, en verder een Filippijns-Amerikaanse dame, mevrouw Caridad Schalier, en haar vier kinderen. Mevrouw Schalier had haar been ge wond bij het verlaten van de machine, doch zij kan met de kinderen de reis naar het Verre Oosten vermoedelijk spoedig voortzetten. De twee kapers, een man en een vrouw, bevinden zich nog te Damascus. Van Syrische zijde wordt over deze mensen niets bekendgemaakt. RIO de JANEIRO Het nationale regeringspersbureau van Brazilië heeft zondagavond bevestigd, dat de 66-jari- gc president Arthur Da Costa E Sil- va zondag een hersenbloeding gehad heeft en dat de Braxiliaanse militaire leiders het bewind in handen hebben genomen. Het persbureau bevestigde dat de hersenen van de president zijn aangetast en dat hij zijn plichten niet langer kan vervullen. De militare leiders hebben bij decreet de macht over genomen. Zij verklaren dat de regeringsfunctionarissen op hun posten zullen blijven en dat Costa E Silva in zijn ambt zal terugkeren, wan neer hij genezen is. De centrale bank heeft voor heden alle geldtransacties in geheel Brazilië w.rbcdkï/.: 'De .culinai re leiders hebben in hun proclamatie be Ioofd de persoonlijke rechten en de in ternationale overeenkomsten te zullen eerbiedigen. De drie leiders zijn: Aure- lio de Lyra Tavares (leger), Augusto Hamman Rademaker Grünewald (Ma rine) en Marcio de Souza e Mello (Luchtmacht). Maarschalk Costa e Silva was een van de leiders van de militaire staats greep, die in 1964 een einde maakte aan het bewind van de links georiën teerde president Goulart. Hij werd mi nister van Oorlog in het kabinet onder president Castelo Branco. Hij stond in deze revolutionaire regering tussen de militante rechtsen en de gematigder aanhangers van president Castelo Branco. In 1966 werd hij door de volks vertegenwoordiging als diens opvolger aangewezen. Hij kondigde toen aan dat hij op democratische wijze zou rege ren. Na de studenten- en arbeiderson rust in december j.l. stuurde Costa e Sil va echter het congres naar huis. \t/e kunnen september op twee J manieren benaderen; ten eer- 5 ste begint de kalenderherfst in die j J maand, nl. de 23ste, (wanneer de t zon weer pal boven de evenaar staat, op weg naar de zuiderkeer- 2 kring) en ten tweede kunnen we g klimatologisch zeggen, dat het na- i jaar al op 1 september begonnen j is. Het duurt over drie volle maan- 5 den t.m. november, zodat we op 5 1 december van de winter gaan j spreken. Deze indeling ligt heel wat 2 mensen beter dan de kalender- S herfst. Het najaar klopt doorgaans g J veel eerder aan de deur dan offi- cieel op 21, 22 of 23 september, het g De vier vrouwelijke Israëlische pas sagiers van het gekaapte Amerikaanse vliegtuig zijn door Syrië vrijgelaten. Dit is gisteravond in de Syrische hoofdstad Damascus bekendgemaakt na twee dagen van grote onzekerheid over het lot van de zes Israëlische passagiers. Wat er met de twee man nelijke passagiers uit Israël gaat ge beuren is niet bekend. De directie van de Syrische burger luchtvaart heeft de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij T.W.A. ver zocht, vertegenwoordigers naar Da mascus te zenden, aan wie de Boeing- 707 overgedragen kan worden. Het herstel van de machine kan evenwel nog wel drie maanden duren. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag avond een in krachtige bewoordingen gestelde verklaring uitgegeven, waarin het zijn verbazing uitspreekt over het feit dat een regering (de Syrische), die lid is van de Verenigde Naties en zelf een internationale luchtvaartmaat schappij heeft, zich associeert met het kapen van de Amerikaanse Boeing door Palestijnse Arabieren. Door enige onschuldige passagiers (de zes Isra ëliërs) vast te houden, keurt die rege ring „deze misdaad" goed, aldus de verklaring. Ook de president van Trans World Airlines, Wiser, gaf een verklaring uit, waarin hij zei dat de Syrische rege ring door het vasthouden van de Isra ëlische passagiers instemt met een „daad van piraterij", die ernstige ge volgen kan hebben voor de burger luchtvaart in de gehele wereld. Volgens een woordvoerder van de T.W.A. in Parijs is gezagvoerder Dean Carter alleen in Damascus gebleven om de vrijlating van de Israëlische passagiers te bewerkstelligen. De woordvoerder reageerde op het Israëli sche verwijt dat de overige beman ningsleden van de Boeing evenals trouwens ook de andere passagiers uit Syrië waren vertrokken ondanks het feit dat enige inzittenden werden vastgehouden. Hij zei dat de beman ning tot taak had „de meerderheid van de passagiers te helpen". Niet-Israëlische passagiers van het toestel hebben verklaard, dat de Syri sche autoriteiten hun geen toestem ming hadden gegeven bij de Israëliërs te blijven. Onder bedreiging met gewe ren waren zij gedwongen geweest, zich niet te bemoeien met de aanhouding van de zes Israëliërs. De Israëlische regering had met na druk gesteld dat aan de vrijlating van de passagiers geen voorwaarden ver bonden mogen worden. Dit was een re actie op een verklaring van het „Pa lestijnse Bevrijdingsfront", dat had ge suggereerd dat Israëlische passagiers uit te wisselen tegen twee Syrische pi loten die in Israël worden vastgehou den. Een Italiaans passagiersvliegtuig heeft zaterdag de niet-Israëlische pas sagiers uit Damascus opgehaald. Bij aankomst in Athene verklaarden De versplinterde resten van de neus van de Boeing van de TWA. Arabische terroristen legden er een bom onder nadat zij het toestel gekaapt hadden. zij dat zij zeer goed door de Syriërs waren behandeld. Zij vonden wel dat de Syrische autoriteiten hen bedrogen had den. „We zeiden: als we naar huis gaan, moeten zij (de Israëlische passa giers) met ons mee. Ze hebben ons toen gezegd dat zij op het vliegveld weer bij ons zouden komen. Achter bleven mevrouw Eva Freud en haar vijftienjarige dochter Dalia, mevrouw Sjamasj en mevrouw Ardot- ti. De twee Israëlische mann' A die moerten blijven waren pïpfesMg sjlo- ma 'Sarniuelööf, diè aan ai? Ilea&euwse universiteit in Jeruzalem doceert en een zekere Moelem. Het achterblijven van de Israëlische passagiers wekte in Israël grote ver ontwaardiging. Kranten schreven drei gende hoofdartikelen waarin erop werd gewezen dat Damascus slechts vijftig kilometer van de Israëlische grens ver wijderd ligt. Koning Hoessein van Jordanië, die zaterdag in Cairo is aangekomen, is zondag zijn besprekingen met presi dent Nasser begonnen. In de avond ar riveerde ook de Syrische president. El- Atassi, in de Egyptische hoofdstad. Ook president AI-Bakr van Irak werd nog verwacht. Het voornaamste doel van deze klei ne Arabische topconferentie is te ko men tot een coördinatie van de mili taire activiteit aan de twee hoofdfron ten tegen Israël langs het Suez-Ka- naal en de Golf van Suez in het wes ten en aan het oostelijke front, waar Jordaanse, Syrische en Iraakse troe pen zijn gelegerd. Paus Paulus VI heeft de regeringen en de volkeren van het Midden-Oosten zondag gesmeekt zich te onthouden van daden die de wereld „opnieuw in oorlogen en verwoestingen kunnen stor ten." De Paus zei dat de recente gebeurte nissen in het Midden-Oosten doen den ken aan het voorspel op de tweede we reldoorlog, nu dertig jaar geleden. NEWTON De bekende oud-wereld kampioen zwaargewicht boksen, Roc- key Marciano is zondagavond bij een vliegtuigongeluk omgekomen. Het toe stel waarin „Rockey" zat, een klein privé-toestel, stortte neer bij Newton in centraal Iowa. HANAU (Hessen) Drie Britse ge meenteraadsleden, die naar West-Duits- land waren uitgenodigd, zyn bjj vergis sing achter de tralies in een politiebureau in Hanau beland. Zij kwamen daar vrijdagnacht aan en vonden de oeur van hun hotel geslo ten omdat het al zo laat was. Na ver geefse pogingen gedaan te hebben, om alsnog het hotel binnen te komen, beslo ten zij naar het politiebureau te gaan, waar de dienstdoende politiemannen hen slaapgelegenheid in een cel aanboden. Deze politiemannen werden 's morgens afgelost, maar vergaten hun opvolgers op de aanwezigheid van de drie Engel ten attent te maken. De even later ont waakte Engelsen merkten, dat de deur solide gesloten was. Het misverstand werd eerst tegen het einde van de ochtend ontdekt, dank zij de interventie van de burgemeester van Hanau, die zijn gasten op „vrije voeten" deed stellen. BODEGRAVEN - De zeventienja rige woonwagenbewoner Henkie van D. heeft zaterdagavond in een café in Bo degraven de 39-jarige hulpkelner Cor Roor (vader van twee kinderen) met een biljartkeu doodgeslagen. Henkie van D, was in gezelschap van een familielid en twee vrouwen het café binnengekomen. Zij gedroegen zich, vol gens een van de bezoekers, te luidruch tig. Toen deze daarover een opmerking maakte, bedreigde Henkie van D. de be zoeker met een bierfles en vroeg hem mee te gaan naar buiten. Nadat de café-eigenaar bemiddelend was opgetreden, vertrok Henkie van D. met zijn gezelschap, nadat hij in de dueropening nog een stoel en een asbak in de richting van de café-eigenaar had gegooid. Daarna sloeg hij buiten een raam in, kwam weer binnen, greep een keu van het biljart en sloeg daarmee de kelner in één slag dood. wereld ook in de sfeer van de 2 augustushelft vaak duidelijk de 2 komst van een ander kwartaal. De j lamp gaat vroeger aan; wanneer we eind september naderen, zijn de 5 dagen in totaal met 1 uur en 43 2 min. korter geworden en over okto- 5 ber zullen er nogeens twee uren bijkomen, dus dan gaan wij de win- i. terslaap geleidelijk in. Voorlopig 5 kunnen wij ons evenwel verheugen J in de vaak bijzonder mooie nazo- 2 merse dagen met hun eerste blad- j verkleuring, doch bovenal met nog heel wat bloeisel. Bovenaan de struikhei in volle glorie, de tijm, de 1 leeuwebek, het boerenwormkruid, 3 de margriet enz., met in de tuin het 2 geel der teunisbloemen, de bonte j afrikanen, de floxen, zonnebloem t 2 en herfstsering. Rijpe bessen en 2 5 bramen aan twijg en rank, bitter- J 2 zoet in de haag en vossebes-wrat- Z jes op de heide. Tegen het einde 2 der maand klinkt op de Veluwe de Z bronstroep van het edelwild en 2 langs strand, duin en wad reizen of pleisteren vele tienduizenden vo- j gels. Zo presenteert de- herfst- s J maand zich veelal plezieriger en 2 2 rijker dan haar voorgangster. 1-9-1969, A. B. WIGMAN. 5 v vwwwwuuuwuuuuwuvuvviviwmvwuwux BEIROET In Beiroet is bericht ontvangen dat het leger het bewind van het Noord-Afrikaanse koninkrijk Libië heeft overgenomen en het land tot re publiek heeft verklaard. Libië is de laatste jaren economisch van groot belang geworden omdat er veel aardolie is aangetroffen. Radio-Tripoli maakt melding van een bekendmaking uit naam van „de bevel voerende revolutionaire raad". Eerdere berichten van radio-Tripoli gaven te kennen dat een „bevelvoeren de revolutionaire raad" pogingen deed de macht in handen te krijgen, nu de 80-jarige koning in het buitenland ver toeft. Kenners van het land toonden zich zeer verrast. Zij hadden geen staatsgreep verwacht tijdens het leven van de ziekelijke vorst, het symbool van het Libische verzet tegen de Ita liaanse bezetting tussen de eerste en de tweede wereldoorlog. Koning Idris is reeds enkele weken in het buitenland. Hij verbleef eerst en kele weken in Athene om daarna door te reizen naar Turkije voor medische behandeling. De aard van zijn ziekte is niet bekend. PRAAG Radio Praag heeft vandaag opnieuw de byna dagelijkse aanval ge daan op Alexander Dubcek en Josef Smrkofsky de populaire helden van het Tsjechoslowaakse hervormingsprogramma, dat werd verpletterd door de Sovjet invasie van 1968. Jiri Preininger, een communistische functionaris uit Ceske Budejovice, (Zuid-Bo- hemen), zei voor de radio: „Dubcek en Smrkofsky moeten nu him rekening met de party' vereffenen. Hoe goed zy het ook bedoeld kunnen hebben, daden tellen in de politiek meer dan gedachten". In Ostrava (Noord-Moravië), is de 39- jarige hoofdredacteur van een uitgeve rij gearresteerd, omdat hij een strooi biljet uitgegeven had, waarop de Tsje choslowaakse „president Ludvik Svobo- da en het communistische systeem be lasterd werden", aldus het Tsjechoslo waakse persagentschap CTK. De radio zond opnieuw verklaringen van arbeiders en van obscure partij functionarissen uit die felle kritiek leveren op het regiem van Dubcek van 1968. De campagne is ook gericht tegen de voormalige nauwe medewerker van Dubcek, Josef Smrkovsky. Verwacht wordt dat de campagne volgende week haar hoogtepunt zal bereiken als de partij het ontslag van Dubcek eist uit het uit 11 man aan de macht zijnde presidium, als president en als vice- president van het federale parlement. Het Joegoslavische literaire dagblad „Knjizevne Novine" heeft een artikel gepubliceerd waarin scherpe kritiek wordt uitgeoefend op de Sovjet-invasie in Tsjechoslowakije waardoor de be trekkingen tussen de twee landen ge spannen kunnen worden vlak voor het bezoek van de Sovjet-minister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Gromyko, dat morgen begint. Het artikel van de hoofdredacteur Zorgan Glucevic besloeg een hele pa gina. Sovjet-soldaten toesprekend schreef het blad: „uw politici weten goed wat zij doen: zij hebben de duivelse weten schap bestudeerd van het heersen over menselijke zielen. Er is geen gevaar voor u alles wat u zoudt willen zien, horen, voelen, gaat door de ideologi sche filter die een verbazende macht heeft: om van wit zwart te maken de humanistische droom te maken tot verraad aan Marx het streven naar vrijheid tot een imperialistische samen zwering het recht op zelfbeschikking tot een blunder van de bourgeoisie. U zijt op voorhand beroofd van de poging om te denken, te beraadslagen, te aar zelen, te kiezen, te beslissen". „Alles is tevoren beslist in uw naam: u moet alleen maar de trekker overha len". Het blad publiceerde een foto van Sovjetofficieren en soldaten in Praag. „Herinner u deze gezichten", aldus het blad. „Herinner ze u goed. Knip ze uit en bewaar ze. Mogelijk zullen dezelf de gezichten in uw land opduiken, al leen niet in uniform, maar in burger, als naïeve toeristen die van de schoon heid van het land en van uw stad ge nieten. Geloof hen niet, wees voorzich tig, achterdochtig en zo nodig sluw. Mogelijk dat zij anders handelen als zij in burger zijn. Misschien zijn zij to lerant attent vriendelijk. Het burgerpak veredelt". SANTANDER (Spanje) Het lijk van een prehistorische mens, die naar schatting 30.000 jaar voor Chris tus leefde, is in een Spaanse grot ge vonden, aldus heeft prof. Leslie G. Freeman, van de universiteit van Chicago meegedeeld. Het is de eerste keer dat het lijk van een paleolitische mens wordt gevon den, waardoor de geleerden een eer ste glimp kunnen opvangen hoe de holenmens er in die tijd werkelijk uit zag. De vondst vormt het hoogtepunt van drie jaar graven in de Morin-grot, 20 km van Santander. De vondst wordt als zo belangrijk be schouwd door prof. Sol Tax van de universiteit van Chicago en de voor zitter van de afdeling van het Smith sonian Instituut, dat hij heeft ver klaard dat het instituut zal bijdragen in de financiering voor de verzorging van de grot. „Wij vonden twee graven", aldus dr. Freeman. „Een scheen dat van een volwassene te zijn en het andere dat van een kind. Het lijk van de vol wassene was fantastisch goed geble ven. „Wij bergen geen beenderen, maar driedimensionale plooien van vlees. Wat gebeurde was dat terwijl het lichaam in ontbinding overging, een fijn bezinksel van klei de holten vulde. De klei nam de vorm aan van de oorspronkelijke mens." De groep die verleden jaar in de grot een paleolitische hut vond, vond ook een tweede graf, blijkbaar van een kind, maar alleen de afdruk bewees dat het er was geweest. De graven lieten ook iets zien van de wijze waarop de mensen in die tijd begraven werden. Op de voeten van de man lagen de beenderen van een aantal wilde dieren hetzij als een offer aan de dode man of als voed sel op zijn reis naar het onbekende. De vondst werd gedaan in de nabij heid van de wereldberoemde Altami- ra-grotten, waar zich enkele van de beste bestaande grottenschilderingen bevinden. De graven lagen ongever 2 meter diep in de kleilaag en het graven wordt voortgezt. LEERDAM Een scheuring in de Staatkundig Gereformeerde Partij, lijkt onafwendbaar. Het comité Verontrus ten in de S. G. P. dat sinds de partij dag in het voorjaar actief is, heeft op een bijeenkomst in Leerdam besloten, alvorens tot een afsplitsing over te gaan, het hoofdbestuur nog eenmaal te bewegen het partijbeleid te herzien. Een verdere poging daartoe leed schipbreuk, zodat ook nu door waarne mers van het hoofdbestuur geen con cessies aan het comité worden ver wacht. De bijeenkomst in Leerdam de tweede in de geschiedenis van het co mité werd bijgewoond door circa tweehonderd aanhangers. Volgens voor zitter E. de Groot uit Utrecht, heeft het comité echter enkele duizenden mede standers, onder wie vele predikanten. De tendens op de vergadering gaf blijk van een duidelijke wens tot af splitsing. Er werd op gewezen, dat het wenselijk zou zijn om reeds bij de Sta ten- en gemeenteraadsverkiezingen met aparte lijsten uit te komen. Wanneer het onderhoud tussen comité en hoofdbestuur van de S. G. P. geen resultaat zal hebben, wordt tot afschei ding overgegaan. Er zullen dan kernen worden gevormd in verschillende delen van ons land om de verkiezingen voor te bereiden. Nu reeds worden alle kies verenigingen aangeschreven met het verzoek om adhesiebetuiging. BLARICUM De rijkspolitie in Bla- ricum tast in het diepste duister over de vraag waarom een inbreker gis termorgen behalve twee pakjes siga retten ook het tweejarige dochtertje Mieke heeft meegenomen uit de boer derij van de familie De Jong aan de Kerklaan. Ging het om een ontvoering? De politie acht dit uitgesloten want Mieke werd neuwelijks een kwartier nadat de in braak was ontdekt, enkele kilome ters van haar huis ongedeerd terug gevonden. Was het een plagerijtje van een beken de of een vreemde? Het kan. Maar het waarschijnlijkst is ook volgens de ouders dat de nog onbekende in breker bij het zoeken naar geld werd gestoord door de wakker geworden Mieke. De vader van Mieke, en van de zes maanden oude Henkie, de 36-jarige Piet de Jong, was 's ochtends om streeks zes uur opgestaan om te gaan melken. In de woonkamer zag hij dat de kast overhoop was gehaald. Een vluchtige inspectie leerde dat er niets anders werd vermist dan twee pak jes sigaretten. Het geld ongeveer honderd gulden in een potje op een plank hoger, had de dief over het hoofd gezien. Veehouder De Jong: „Voor die twee pakjes sigaretten had ik niet eens de politie willen waarschuwen. De dief moet door een raam zijn binnengeko men. Het stond open. Door de deur is hij waarschijnlijk weggegaan. De deur heeft hij open laten staan." Toen haar man van de inbraak had verteld ging mevrouw De Jong pas boven kijken. „Instinctief ging ik naar de kinderen kijken. Ik zag dat Mieke weg was. Ik was volkomen in paniek. Pas toen heeft mijn man de politie gebeld." De politie kwam snel. Een kwartier la ter had zij al het bericht dat Mieke terecht was. Mevrouw Dijkhuis in wier tuintje het kind gevonden werd „Omstreeks kwart over zes hoorde ik huilen. Ik dacht eerst dat het een kat was. Toen ik door het raam keek zag ik een meisje. Ik heb haar binnenge- „Mammie is weg". Ze had ijskoude voeten. Ik heb de politie gebeld, om dat ik dacht dat het kind wel uit de buurt zou zijn." Om een uur of zeven zijn de ouders van Mieke het meisje bij de familie Dijk huis gaan halen. Een half uur later waren ze weer thuis." Het zoeken met een speurhond heeft de politie later op dag niets verder ge bracht. Alleen werd een van de twee pakjes sigaretten teruggevonden, PADERBORN Mevrouw Sidne> Whitmore, de 34-jarige vrouw van eer. majoor in het Britse leger, is zondag morgen vroeg gewurgd in een bos bi Paderborn aangetroffen. Zij werd he laatst levend gezien, toen zij zaterdag avond de hond ging uitlaten. De hond vond men aan een boom vastgebonden in de buurt van het lijk. Het slachtoffer had twee dochter van 9 en 6 jaar oud, en een zoontje va; vijf maanden. ROME In Italië is gisteren het jachtseizoen begonnen, waarbij meer dan anderhalf miljoen geweren ge bruikt worden. Het aantal ongelukken is ook niet uitgebleven: sinds de ope ning van het seizoen zijn 12 mensen gedood en een honderdtal gewond. Het vorig jaar bedroeg het aantal doden bij de opening van het jachtsei zoen zeven. Een gebied van nzgeluchtdruk waarvan het centrum in het zeege- bied ten westen van Ierland ligt 5 heeft het afgelopen weekeinde zijn E invloed verder over West-Europa uitgebreid. Tussen dat druksysteem jj en een gebied met lage barometer- E standen boven Scandinavië werd via de Noordzee lucht aangevoerd waaruit voornamelijk aan de kust wat lichte regen viel. Afgelopen E nacht en vanmorgen passeerde een i zwak front ons land, hetgeen op en- kele plaatsen van regen vergezeld ging. Voor het komende etmaal wordt verwacht dat het reeds eer- E der genoemde hogedrukgebied zijn invloed verder naar Scandinavië 5 zal uitbreiden. Ons land bevindt E zich dan aan de flank van dit ge- E bied waardoor het in ons land vrij- j wel overal droog weer zal zijn met 5 flinke opklaringen. llMtllllliailIHHIIMIIIIIIIilllllllllMDIiliHiaili

De Vallei | 1969 | | pagina 1