„Ik weet niet wat mij bewogen heeft om predikant te worden" Ambtshuis" Goedkope woningen in Kesteren Meisje (7) dodelijk gewond Raad stelde aankoop van „'t Ambtshuis" uit Eerst onderhandelingen met huurder/exploitant Bloemencorso trok ca. 20.000 bezoekers DS. L. ZWAAN MET EMERITAA T Ambtsperiode van bijna 40 jaar Auto vloog uit Grebbebocht t Origineelste ontwerp van de brandweer Verordening „REPELSTEELTJE" VAN DE HOOGSTRAAT STAL T HART VAN JUR Y EN PUBLIEK Zivemmen Belt u dan even a.u.b. 10550 11079 Ingelicht Muziek VALLEI? Bestuurder raakte zwaar gewond Bekendtn aki ng MAANDAG I SEPTEMBER 1969 voor Veenendaal Van 17.30- 19.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 AMERONGEN/LEERSUM Na 22 jaar de gereformeerde kerken van Ame rongen, Leersum en Eist gediend te hebben nam ds. L. Zwaan zondag afscheid van die gemeenten oin met emeritaat te gaan. Na in de ochtenduren in Leer sum een afscheidspreek te hebben gehouden, deed hij dat gistermiddag in Amerongen. Het kleine, zo karakteristiek-gereformeerde kerkgebouw was tot de laatste plaats gevuld. Onder de aanwezigen waren afgevaardigden van de classis Zeist, van de andere kerkgenootschappen in Amerongen en van het gemeentebestuur. „Vanmiddag sta ik voor u om af scheid van u te nemen en scheiden doet een beetje pijn", zo begon ds. Zwaan zijn preek. „Dat neemt het feit echter niet weg, dat wij van u heengaan. Dat wil zeggen in onze liefde en gebeden hopen we aan u verbonden te blijven, maar mijn ambtelijke dienst leg ik neer. Ik ben bijna 40 jaar predikant geweest; 18 jaar in Zwammerdam en 22 jaar in Amerongen en Leersum. Ik weet niet wat mij bewogen heeft met mijn aanleg in literaire richting pre dikant te worden. Wel weet ik ,dat ik reeds vroeg een begeerte tot het ambt had. Ik hoop nu dat mijn keus goed is geweest, al heb ik wel eens getwijfeld. Niettemin is het altijd een grote blijd schap voor mij geweest alle goeds van de Here Jezus te mogen vertellen". Na zijn inleiding koos ds. Zwaan zijn tekst uit 1 Johannes 2:28 „En nu kin- derkens blyft in Hem, opdat wy als Hij geopenbaard jsal worden, vrijmoedig heid hebben en niet beschaamd staan bij Zijn komst". „De kern van deze tekst is voor mij: „Blijft in Hem" en daarbij doe ik in de eerste plaats een terugblik in het verle den en ten tweede een opwekking voor de toekomst". „Johannes schreef de brief, toen hij al zijn krachten in dienst van Jezus had besteed. Johannes schuwde de verdruk king niet, hij had alles voor zijn Mees ter over. Johannes kan zijn gemeente nog niet loslaten. Daarom zegt hij: Blijft in Hem, waarmee hij gedacht moet hebben aan Jezus' eigen woord: Blijf in mij. Met een terugblik mag ik zeggen, dat Christus al die jaren de in houd van mijn prediking is geweest. Nooit heb ik iets of iemand anders voorgehouden. Daaróm mag ik u nu ook zeggen: Blijf in Hem". „Kinderkens" zegt Johannes. „Velen zullen in hem een geestelijke vader heb ben gezien. Ik ben blij, dat men mij ook vaak verteld heeft, dat ik tot troost kon zijn. Ik wil u toebidden: Blijf in Hem. Dat is niet alleen naar de kerk gaan, of christelijk leven, maar dat is weten te zijn ingelijfd in Hem". Nadat ds. Zwaan er op gewezen had dat Johannes tot de gemeente zei: Blijf in Hem, maar dat hij direct daarna zichzelf er by betrok toen hy zei: Op dat wy als Hy geopenbaard zal worden, niet beschaamd staan by Zyn komst, zei hy: „Ik begryp de zorg van Johannes. Ik ga nu myn laatste levensfase in en als ik voor de rechterstoel van Christus zal staan, dan zal blyken, dat ik veel te wei nig gedaan heb en veel te weinig van KESTEREN. Door de gemeenten Kesteren, Echteld, Zoelen en Dode- waard worden op het ogenblik plan nen uitgewerkt voor de bouw van zo genaamde keuzewoningen. Getracht wordt in samenwerking een bouw- stroom(pje) te verwezenlijken om ook de minder-draagkrachtigen een wo ning te kunnen aanbieden. De huur prijs van de keuzewoningen zal aan merkelijk lager liggen dan die van de onlangs gerealiseerde woningwetwonin gen in de vier gemeenten. De keuze woningen zullen echter niet worden uitgerust met centrale verwarming. Een en ander maakte burgemeester D. J. Pott vrijdagavond tijdens de raads vergadering in Kesteren bekend. De raad ging unaniem akkoord met het voorstel om in Kesteren een 12- tal be jaarden woningen te bouwen. Op een vraag of het aantal wel verant woord was merkte burgemeester Pott op, dat voor dit soort woningen bij de bejaarde bevolking grote belangstelling bestaat. Met algemene stemmen werden de dames G. van de Kolk-Versteeg en J. C. Schuurman-Van Schaik uit Op- heusden benoemd tot schoonmaak sters van de openbare school voor ba sisonderwijs in Opheusden. De school is op 25 augustus gestart met 57 leer lingen. Tijdens de rondvraag leverde de heer H. C. de Gier (PvdA) kritiek op de stank, die de vuilnisbelt de afgelopen zdmer veroorzaakte. Brand was de oor zaak en de PvdA-er wilde weten wie dit had aangestoken. „We moeten ten slotte vechten tegen de luchtveront- reniging", merkte hij op. Wethouder J. den Hartog antwoordde, dat vermoe delijk sprake was van zelfontbranding ten gevolge van de warmte. Volgens de wethouder was ook Recticel N.V. schuldig aan de stank, omdat bij dit drijf de afval wordt verbrand. Burge meester Pott vulde aan dat de last in de toekomst vermoedelijk wel zal ver minderen omdat Recticel momenteel be zig is met de ontwikkeling van een ver brandingsoven. De raad ging na afloop van de open bare vergadering over in besloten zit ting. Onderwerp van gesprek was o.a. de huurachterstand van een aantal inwoners. myzelf heb om niet beschaamd te staan. Er is echter een troost: dat is Christus zelf". „Gemeente we gaan uiteen, wat mij betreft met pijn, al valt er ook een grote last van mij af. Doch wij gaan dezelfde toekomst tegemoet: de verschij ning des Heren. Lief en leed heb ik met u gedeeld. U behoudt een plaats in mijn hart en mijn wens is, dat we allen met elkaar in de Heiland mogen blijven, om ten volle te genieten van de beloften van Jezus Christus onze Heer", zo besloot ds. Zwaan. Na zijn preek richtte ds. Zwaan zich in een persoonlijk woord tot alle groepe ringen in zijn gemeente. Hij zei toen onder meer: „Tweeëntwintig jaar heb ik met u meegeleefd. Niet alleen met de leden van mijn gemeente, maar met al len in Amerongen. Ook buiten de ge meente heb ik veel vrienden en kennis sen, die ik het goede toewens". Ds. Zwaan toonde zich dankbaar voor de toenadering die er in zijn tijd gekomen is tussen de hervormde en gereformeer de kerken in Amerongen. Namens de classis-Zeist sprak ds. Golschmedig uit Rhenen. „Toen ik u hoorde preken dacht ik: het lijkt of Jo hannes er zelf staat. U viel in de clas sis op door uw bescheidenheid". Ds. Kaastra sprak namens de her vormde gemeente en een groot aantal besturen en commissies, waarvan ds. Zwaan deel uitmaakte. Hij noemde on der meer de besturen van de christe lijke scholen, het Nederlands Bybelge- nootschap en de recreatiecommissie. Ir. Fritsch sprak namens de NPB en zei verheugd te zijn dat er altijd ook tussen de protestantenbond en de gereformeerde predikant een goede ver standhouding had bestaan. Burgemeester jhr. Van den Bosch dankte ds. Zwaan voor „het gebed voor de overheid", daarmee doelend op een uitlating van de scheidende predikant, dat er altijd in de kerk en ds. Zwaan zag dat als een taak van de kerk voor de overheid gebeden werd. Als vriend sprak dominee Lugtigheid, de emerituspredikant, die de laatste tijd veel diensten in Amerongen en Leersum heeft waargenomen. „Ik spreek namens mezelf. Als ik namens iemand anders zou spreken, dan zou het moeten zijn namens ds. Hoorweg, die zo graag deze dag had willen mee maken, maar God heeft het anders voor hem beschikt". De scriba van de kerkeraad sprak als laatste namens de gehele gemeente en liet de scheidende herder en leraar toezingen gezang 52: „Halleluja, eeuwig dank en ere". Ds. Zwaan zal zich na zijn emeritaat in Veenendaal gaan vestigen. VEENENDAAL Het 7-jarig dochter tje van de familie Veldhuizen in Vee nendaal is zaterdag op de Nieuweweg door een auto gegrepen en dodelijk ge wond. Het kind, dat op weg was naar een vriendinnetje stak plotseling de weg over. De automobilist zag geen kans meer om het meisje te ontwijken. Zwaargewond werd het slachtoffertje overgebracht naar het Julianazieken- huis, waar ze enkele uren later aan haar verwondingen overleed. KESTEREN In flagrante tegenstelling tot het advies van B. en W. heeft de gemeenteraad van Kesteren de beslissing over de aankoop van het dorps café „Het Ambtshuis" van de NV Dommelsche Bierbrouwerij uitgesteld. Het voorstel om het café voor f 85.000 aan te kopen, ontmoette bij de raad bezwa ren, omdat de exploitant, de heer G. van Verseveld, niet officieel bij de koop overeenkomst was betrokken. De raadsleden waren oji. benieuwd .-jaar de om vang van de schadeloosstelling, die de exploitant zou gaan eisen en wilden daar hun beslissing van laten afhangen. Het college zal nu in opdracht van de raad met de heer Van Verseveld gaan onderhandelen en in de volgende vergadering met een nieuw voorstel komen. De aankoop van „Het Ambtshuis" is noodzakelijk in verband met een urgente uitbreiding van de aangren zende bijzondere MAVO-school. De N.V. Dommelsche Bierbrouwerij bleek niet bereid de benodigde strook grond voor de uitbreiding aan de gemeente te verkopen. Reden hiervan was dat men als gevolg van een voortgaande versnippering een onevenredige daling van de waarde van het overblijvend onroerend goed vreesde. Wel bleek de eigenares bereid het café en de daarbij behorende grond te verkopen. Tijdens RHENEN Omstreeks half twee in de nacht van zaterdag op zondag is de 50-jarige inwoner F. uit de gemeen te Wychen voor hotel „De Grebbe" met zijn personenauto uit de gevaarlijke bocht gevlogen. Zwaar gewond aan het hoofd moest de man, die alleen in de wagen zat, per ambulance naar het Wageningse ziekenhuis worden overge bracht. F. heeft eerst de lantaarnpaal, die in de bocht staat, finaal uit de grond ge reden en is daarna door de steile berm „geploegd" om vervolgens tot stilstand te komen op de uitrit van de tegenover het hotel gelegen villa. De wagen was totaal vernield. Toen hotelhouder Van Londen, die even na het gebeurde thuis kwam, nadat hij door zijn zoon telefonisch was gewaar schuwd dat er voor de deur een ernstig ongeluk had plaats gevonden, bij het autowrak arriveerde, lag de bestuurder zwaar bloedend aan het gelaat nog in de auto. Met enkele omstanders werd de zwaar gewonde chauffeur naar het ho tel vervoerd, waar de eerste hulp werd verleend. Inmiddels waren dokter en politie op de plaats van het ongeluk gearriveerd. Toen F. in de gewaar schuwde ambulance was gelegd, kon met de opruiming van het autowrak worden begonnen. Per takelwagen werd het overschot van wat eens een auto was weggesleept. Een employé van de PUEM moest nog worden ingescha keld om de elektriciteitskabel van de lantaarnpaal, die bloot was komen te liggen, stroomvrij te maken. Een ge tuige verklaarde, dat de auto hier in jhet centrum van Rhenen met zeer ho ge snelheid was gepasseerd. de onderhandelingen werd de koop som bepaald op f 85.000. De heer J. van Apeldoorn (Chr. Arb. Partij) vond het vreemd, dat de huurder niet bij de onderhandelingen over de aankoop van het café was betrokken. „Ik sta erop dat dit alsnog gebeurt. Er moet schriftelijk zijn vastgelegd, dat ook de huurder/exploitant akkoord gaat", zei hij. Volgens de heer T. van Eldik (SGP) zou uitbreiding van de MAVO-school niet eens mogelijk zijn wanneer de heer Van Verseveld daar voor de benodigde grond niet zou willen afstaan. „Als huurder van het café niet wil meewerken is de aankoop van Het Ambtshuis alleen maar schadelijk voor de gemeente", vond de SGP-er. De heer T. van de Tol (zelfst.) bracht naar voren, dat de pacht van het café en de grond geldt tot 1971. „Als de huur der voor die tijd niets wil afstaan doen we er niets aan", zei hij. De heer H. Remmelink wilde het liefst helemaal van de aankoop afzien. De uitbreiding van het noodgebouw van de MAVO-school was in zijn ogen weg- gooid geld. „We moeten proberen zo spoedig mogelijk een permanent ge bouw te realiseren". De heer H. C. de Gier (PvdA) steunde deze gedachte maar veroordeelde het college omdat de huurder bij de onderhandelingen was gepasseerd. Dat deed trouwens ook de SGP-er J. van Eek, die er wel een groot voorstander van was om het ca fé aan te kopen. „Alleen de grond is al meer waard dan het bedrag, dat we nu moeten betalen voor café en grond samen" merkte de SGP-er op. Burgemeester D. J. Pott vertelde dat de huurder, de heer Van Verseveld, wel degelijk op de hoogte was gesteld van de voorgenomen aankoop. „In een vergadering van ons college hebben wij hem daarover ingelicht. Hij verze kerde ons toen ook dat hij geen be zwaren zou maken tegen de uitbreiding van de MAVO-school", aldus de burge meester, die overigens de realisering van een permanent schoolgebouw voor de beide MAVO-scholen in zijn gemeen te de eerste vijf jaar nagenoeg uitge sloten achtte. Over de bestemming die aan het café is toegedacht kon de heer Pott niets zeggen. „Dat weten we nog niet, maar als de noodschool eenmaal is afgebroken hebben we een prachtig buwryp terrein", merkte hy op. De raad bleef, ondanks het pleidooi van de voorzitter om het voorstel tot aankoop van het café aan te nemen, bij zijn standpunt, dat eerst met de huurder moet worden onderhandeld. LEERSUM Het 17e bloemen corso in Leersum heeft dit jaar met een vervelende traditie gebroken. Wer den de honderdduizenden dahlia's de afgelopen jaren met een overvloedige regen besproeid, dit jaar scheen een zonnetje over de mooie kleurschake ringen van de fraaie corsowagens. Het fraaie weer heeft het corso voor de ca. 20.000 toeschouwers (waarvan 15.000 betalenden) nog aantrekkelijker gemaakt. De wagenbouwers hadden er voor gezorgd dat de jury met de be oordeling van de ontwerpen een moei lijke taak had. Het was zo moeilijk dat de burgemeester van Leersum bij de prijsuitreiking zei: „Eigenlijk moes ten er allemaal eerste prijzen beschik baar gesteld worden". Toch waren er drie wagens die dui delijk boven de rest uitstaken, nl. Re pelsteeltje, de Sla vensloep en de Vo gelhandelaar. Het is dit jaar voor de wagenbouwers enorm moeilijk geweest om hun ont werp volledig uit te werken. Door de enorme regenval van de laatste weken was de kwaliteit van de dahlia's niet best en bovendien waren er 40.000 bloe men te kort. Voor de toeschouwers was dit niet te merken, maar het heeft in de nacht voor het corso enorm veel problemen gegeven. Nu is het alge meen bekend dat de Leersummers bij dit soort moeilijkheden niet zo gauw de moed laten zakken en altijd in staat zijn de een of andere oplossing te vin den. De wagenbouwers leenden bij el kaar bloemen en als een vereniging te veel rood had dan probeerde men bij een andere vereniging te ruilen voor de gewenste andere kleur. Ondanks de ri valiteit die er bij de wagenbouwers be staat, is men altijd bereid elkaar te helpen. Dit kenmerkt juist de prettige sfeer waarin de voorbereidingen van het corso plaatsvinden. De organisatoren hadden dit jaar ge zorgd voor 'n groot aantal muziekkorp- VEENENDAAL Rok of jacquet was zaterdagmiddag niet verplicht tij dens de afscheidsreceptie die markt- commissie aanbood aan de scheidende marktmeester de heer Chr. van Rijs wijk. De tientallen marktkooplieden meest in werktenue waren echter niet minder hartelijk in hun erkente lijkheid jegens de ex-marktmeester, dan de tientallen die hem vrijdagmid dag in het raadhuis hebben uitgezwaaid. Tijdens de receptie in „de Korenbeurs" werd onder meer het woord gevoerd door de voorzitter van de marktcom- missie de heer J. Scholten, die de vi taliteit van de heer Van Rijswijk als onbegrijpelijk kenschetste.„U hebt lief en leed, wel en wee op de markt mee gemaakt en was daarom bijzonder blij dat de markt, zo'n grote bloei heeft ge nomen". Als blijk van erkentelijkheid voor zijn jarenlange werkzaamheden als marktmeester bood de heer Schol ten twee kistjes sigaren aan. Namens de markthandelaren werd woord gevoerd door de heer G. Diepe- veen die eerder gemaakte opmerking van de heer Van Rijswijk bestreed dat alleen de marktkooplieden wel eens hoge eisen hadden gesteld. „De markt meester was ook wel eens lastig, maar dat waren we meestal gauw vergeten" Een inzameling onder de markthandela ren had 'n flink bedrag opgeleverd dat door de heer Diepeveen onder couvert werd aangeboden. Nadat de heer Van Rijswijk een dankwoord had gesproken waaarbij hij niemand vergat, zelfs de kramenbaas werd er in betrokken, duurde het tot ver na zes uur tot de laatste marktkoopman opbrak. sen en dit gaf het geheel een nog fleu rige en vrolijker aanzien. De corso stoet die zich om drie uur in beweging zette, werd voorafgegaan door 2 politie agenten te paard die het parcours vrij maakten. Ook na het bloemencorso bleef het druk in Leersum. Veel mensen waren 's avonds getuige van een fraai vuur werk dat werd aangeboden door de ge- zamelijke Leersumse verenigingen. In het Jachthuis „Damlust" was het enorm druk tijdens het gezellige bloe- menbal dat werd verzorgd door het trio Ben Smits Er werd druk nagepraat over de prestaties en over de stijgende lijn van het corso. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen maken bekend, dat de door de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 10 september '68, num mer 8, vastgestelde „Verordening op slag gas-, en stookolie" met ingang van 1 januari 1969 in werking is getreden. Dit houdt onder meer in, dat degene die het voornemen heeft over te gaan tot het oprichten, in werking brengen, uitbreiden of wijzigen van een inrich ting tot het bewaren, bezigen of afleve ren van vloeibare brandstoffen, ver plicht is van dat voornemen aan hun college schriftelijk kennisgeving te doen tenminste twee weken, doch ten hoog ste zes maanden voor met bedoelde werkzaamheden wordt aangevangen. Deze verplichting geldt niet voorzover het betreft een tank, welke bovengronds is geplaatst en waarin niet meer dan 400 liter kan worden geborgen. Voor inrichtingen, welke zijn opgericht voor het van kracht worden van boven genoemde verordening geldt de ver plichting voor 31 december '69 kennisge ving te doen aan hun college. De voor de kennisgeving benodigde formulieren zijn verkrijgbaar ten ge meentehuize, afdeling Algemene Zaken. Deze kennisgeving dient vergezeld te zijn van een plattegrond op schaal van tenminste 1 100 duidelijk aangevende de plaats van de tank(s) met de daar bij behorende leidingen en de daarop aangesloten toestellen. Op deze platte grond dient tevens een kadastrale si tuatietekening van het terrein voor te komen. Zij wijzen er in dit verband op, dat 't niet naleven van deze verplichting kan worden gestraft met hechtenis of geld boete. De prijzen werden na het corso uit gereikt in Jachthuis Damlust door de burgemeester van Leersum. Mevrouw s'Jacob was bijzonder tevreden over de ze geslaagde dag. Zij bedankte allen, die aan het slagen van dit corso hebben meegewerkt. Revalidatiecentrum „De Hoogstraat" kwam dit jaar met een zeer geslaagde wagen. „Repelsteeltje" behaalde met 439 punten de verdiende ereprijs, de eerste prijs en bovendien de wisselbe ker, beschikbaar gesteld door het ge meentebestuur. De vrijwillige brandweer van Leer sum zat echter weer dicht aan de top. De Leersumse brandweer die een abon nement heeft op de prijs voor het ori gineelste idee, deed ook nu weer haar reputatie eer aan. Met 437 punten be haalde „De Slavensloep" een eerste prijs en de prijs voor de meest origi nele wagen. De Buurtvereniging Middelhof, die al tijd met een bescheiden prijs genoegen moest nemen, kwam dit jaar goed voor de dag. Hun ontwerp „De Vogelhande laar" behaalde 425 punten en een eer ste prijs. „Kleurenfantasie" van de Darthuizertoneelvereniging kreeg met 421 ook een eerste prijs en de prijs voor de meest kunstzinnige wagen. De sportvereniging Larsheim behaal de met „Duimelotje" 419 punten en dus voldoende voor een eerste prijs. De verdere uitslagen zijn als volgt: Tweede prijzen Accordeonvereniging Crescendo „Lindbergh's Avontuur", 413 punten; Buurtvereniging Hoog Leersum „De Bloemen en haar vrienden"; Stich ting Valkenheide „De Watermolen" Sportvereniging H.D.S. „Moed en ver trouwen in de toekomst"; Derde prij zen: Middenstandsvereniging „Aller Be lang" De Maanwagen; Muziekvereni ging E.M.M. „Met muziek door het le ven"; N.V.V. afd. Leersum „N.V.V. on misbaar"; V.V.V.Leersumse Bloei Na tuurgebied van Leersum; C.N.V. afd. Leersum Amerongen 60 jaar C.N.. AMERONGEN Velen zullen zich hebben afgevraagd waarom Leersum het zwembad zo dicht op Amerongs grondgebied gaat bouwen. Een grap is daarvan de oorzaak. Op de punt nabij De Galak heeft zich door de regenval van de afgelopen dagen een grote plas gevormd. Onbekenden hebben midden in deze plas een bord geplaatst met het opschrift: „Hier wordt gevestigd zwem bad Leersum-Hoog". Uit het plaatsen van het bord blijkt echter dat Leersum grote behoeft» heeft aan het bad.

De Vallei | 1969 | | pagina 3