PSP stopt medewerking in „Progressief Akkoord" Royalistisch komplot in Athene opgerold Vehhcdk. koek INZI Nu alleen nog waarnemers in werkgroep Vier doden bij frontale botsing Bij overval in restaurant vier mille buitgemaakt „Medische verzorging moet ingrijpend gewijzigd worden" Overleg met Duitsers en Britten stokt Hoe is het mogelijk. jutrechts NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VAKBEURZEN INTER DECOR MAN BEKENT BANKOVERVAL Prinses Margriet en echtgenoot naar Istanboel N.P.D.-meeting in Offenbach verboden Geen Mis in het nudistenkamp Personeel krijgt premie voor werven nieuwe werknemers „Gefinancierd door buitenland probeer morgen eens Bob Dylan zong voor 200.000 man Irakezen in Libanon moeten naar huis Echtpaar laat dertien kinderen achter Rartels: „Aardgas verplicht stellen" ..SMEEKBRIEF" Spoorwegovergang levensgevaarlijk door storingen verkeerslichten VOORZITTER R.-K. BOJSD ZIEKEISFONDSEN INGEWIKKELD Geen giro-loterij EXPLOSIE Verrijking uranium Wat is die Spar vandaag weer voordelig. MAANDAG I SEPTEMBER 1969 KON. NED. ADVERTENTIE OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN VAKBEURS VERLICHTING werkdagen van 9-18 uur maandag 1, dinsdag 2 emvyoensdag 3 sept zondag 31 aug. van 10-18 uur ook van 19-22 uur voordelige trein toegangbiljetten op de stations verkrijgbaar BERNHARDHAL-MARIJKEHAL VERLICHTING MARGRIETHAL LEEUWARDEN Ten minste zeven tien doden zijn er het afgelopen week einde in het verkeer gevallen. Het ern stigste ongeluk gebeurde zaterdagavond bij Oosterwolde in Friesland. Daar kwamen vier mensen om het leven. Het zijn de negentienjarige A. C. van Dijk, de 25-jarige H. R. van Ernst, beiden uit Oosterwolde, en het echtpaar Pen- ninga uit Assen. Het echtpaar laat der tien kinderen na. Ooggetuigen hebben verklaard dat de heer Van Dijk herhaaldelijk links op de weg had gereden. Het echtpaar Pennin- ga kwam uit tegenovergestelde richting aanrijden. Beide wagens botsten fron taal tegen elkaar. De heer Van Dijk en zijn vriend H. v. Ernst waren op slag dood. Hun auto vloog in brand. Ook mevrouw Penninga was op slag dood. Haar man overleed later in een ziekenhuis. GOES De zeventienjarige mej. To ny Kraak uit Sirjansland en de negen tienjarige J. de Vrieze uit Dreischor zijn zaterdagavond bij Kortgene op Noord-Beveland omgekomen. Ze zaten met twee jongens die ernstig ge wond werden in een auto die met grote snelheid tegen een geparkeerde vrachtwagencombinatie botste. Die was goed verlicht. VORDEN In Vorden (Achterhoek) is gisteren een auto uit de bocht ge vlogen. Twee mannen kwamen om het leven. De slachtoffers zijn J. Sanders uit Deventer en H. Wentink uit Vorden. Drie anderen werden gewond. BREDA Terwijl het zaterdagavond In de Bredase binnenstad vol was met uitgaanders is zonder dat iemand iets in de gaten had een gewapende overval gepleegd op de eigenaar van een Chinees-Indisch restaurant Asia op de Grote Markt. Een ongeveer 25-jarige man maakte de eigenaar, Mon Ou Yan ruim vier duizend gulden en duizend Belgische francs afhandig. Om kwart voor één drong de over valler via de voordeur het eethuis bin nen, waar op dat moment alleen de eigenaar en een kelner aanwezig wa ren. Achter in de zaak zaten zij de dagopbrengst te tellen. Een andere kelner die naar huis ging gaf de overvaller de gelegenheid binnen te komen. Die overblufte de kelner door de indruk te wekken een late klant te zijn, die nog wat eten wilde halen. Hij kon ongestoord naar achteren doorlopen, waar hij de twee aanwezi gen met een automatisch machinepi stool bedreigde. Het geld moest de heer Yan in een tas stoppen. De overvaller vluchtte de Grote Markt over, waar tientallen mensen hem gezien moeten hebben. Niemand echter reageerde. In een nabij gelegen straat sprong de overvaller in een gereedstaande wagen. ZEIST De bankoverval die woens dag in Den Dolder is gepleegd, is opge lost. De 23-jarige M. van den E., een verwarmingstechnicus uit Baarn, be kende zaterdag de schuldige te zijn. Van den E. verbleef tot voor kort in het rijksasiel in Scheveningen, waar hij op 16 augustus juist met proefverlof was vertrokken. Hij was vrijdag al in Antwerpen ge arresteerd, omdat hij ervan verdacht werd betrokken te zijn geweest bij de overval op de Boerenleenbank in Eem- nes. GEMERT „Snuffelpalen,,. Zo om schreef oud-staatssecretaris Bartels (volksgezondheid) zaterdag de masten die tezamen het meetnet vormen, dat moet waken tegen luchtverontreiniging in ons land. Dr. Bartels sprak op een studieconfe rentie van het NKV in Gemert. Hij vond het op korte termijn nodig dat bij ver vanging van stookinstallaties, aardgas „zo mogelijk verplicht wordt gesteld door de gemeenten,,. Verder achtte hij een nationaal basis programma nodig voor de winning, zui vering en distributie van drink- en in dustriewater en voor de verwerking van vuil. De komende tientallen jaren zal de hoeveelheid industrie-afval en stadsvuil toenemen van vier- tot tien miljoen ton 's jaars. UTRECHT De top van de P.S.P. heeft het Progressief Akkoord de rug toe gekeerd. Hoofdbestuur en partijraad besloten zaterdag na een hele dag verga deren met tweederde meerderheid de medewerking aan 't gesprek met P.v.d.A. en P.P.R. in het PAK stop te zetten. De twee vertegenwoordigers van de P.S.P. in het PAK, de heren Hoek en De Roode, zullen evenwel „voor eigen verantwoordelijkheid" in de werkgroep blij ven zitten. De voorzitter van de P.v.d.A., dr. Vondeling, was niet verrast door het besluit. ..De gang van zaken op het congres Links Nederland in Nijmegen en de open brief van de P.S.P. van juni wezen er al op dat de extremistische opvattingen de overhand hadden gekregen. De P.v.d.A. zal doorgaan met haar pogingen democratisch en vooruitstrevend denkende mensen politiek samen te bunde len". De voorzitter van de P.P.R.. mr. Jurgens: „In het PAK doen niet de partijen als zodanig mee". De partijtop van de P.S.P. heeft om drie redenen afgezien van verdere me dewerking aan het gesprek in de werk groep Progressief Akkoord: Er is onvoldoende tyd meer om voor de verkiezingen van 1971 een ge meenschappelijk basisprogramma voor te bereiden. de verschillende opstelling van deelnemers (P.v.d.A.. P.P.R. en P.S.P.) ten opzichte van bepaalde politieke vraagstukken (zoals Maagdenhuis en Curasao). bevordering van de politieke dui delijkheid, aangezien ook veel gesprek ken op plaatselijk niveau op de „in houd" zijn afgesprongen. Waarnemend voorzitter P. A. Burg graaf zei zaterdagavond na afloop van de vaak emotionele debatten in Utrecht dat de strijd niet was gegaan tussen marxisten en niet-marxisten. „De voor- en tegenstanders van het gesprek in het PAK waren in alle stromingen te vinden." Over de twee P.S.P.-ers die voor ei gen verantwoordelijkheid in het PAK blijven, zei de heer Burggraaf: „Hun positie is nu het best te vergelijken met die van prof. Albeda (arp) en de D'66-ers in het PAK. Onze mensen zijn waarnemers." Hij verwachtte niet dat het congres van de P.S.P. in oktober de zaak nog zou terugdraaien. Over twee of drie we ken zal in een volgende vergadering van hoofdbestuur en partijraad worden bekeken of zal worden geadviseerd ook de besprekingen op provinciaal en ge meentelijk vlak af te breken. Het partijbestuur zelf was met het voorstel gekomen om het PAK te ver laten. Nieuw Links uit de P.v.d.A had door middel van een „smeekbrief" aan de partijraad van de P.S.P. als partij in het PAK te houden. Vijf van de acht pacifistische Staten leden van Noord-Holland hebben zater dag hun functies ter beschikking ge steld. Het zijn Mevr. Harms-Matser, mej. Boerlage en de heren Hooger- werf, De Wolf en Kemmink, die hun stem hebben uitgebracht op de heer D. A. Noordewier voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer ih plaats van op de heer Lankhorst. Hun is gevraagd voorlopig aan te blijven. Vanavond zal in Amsterdam de uit slag van het referendum over de zaak- Noorderwier bekend worden gemaakt. Indien mocht blijken dat de meerder heid van de partijleden oordeelt dat de vijf Statenleden verkeerd hebben ge handeld, dan neemt het partijbestuur aan dat de heer Noordewier zijn zetel niet aanvaardt. SCHIPHOL Prinses Margriet en haar echtgenoot mr. Pieter van Vollenhoven zijn zondagochtend per vliegtuig naar Istanboel vertrok kenwaar de prinses de 25e inter nationale conference van het Rode Kruis zal bijwonen, die daar van 6 tot 10 september wordt gehouden. KOOG AAN DE ZAAN Weggebrui kers is aangeraden voorlopig niet over de spoorwegovergang in Zaandijk te rijden. Door storingen in het verkeers lichtensysteem is het betreden van de ze overweg levensgevaarlijk. Er zijn daar op het laatste nippertje al veel ongelukken voorkomen. Er is een nieuw verkeerslichtensysteem be steld. Groepscommandant J. Stilma van de Rijkspolitie: „Als de storingen blijven aanhouden sluit ik onherroepelijk de overweg. Ik wil voorkomen dat er do den vallen.,, De 92 treinen die er dagelijks (som mige met een snelheid van 120 kilome ter per uur) voorbijrijden, zullen er stapvoets moeten gaan rijden: Boven dien zal een veiligheidsman van de Spoorwegen er de hele dag door een oogje in het zeil houden. Óp de vlak bij de overweg gelegen kruising staan al enkele weken lang 2 politiemannen om zonodig in te grijpen. Op de kruising staan 21 verkeerslich ten. Ze zijn gekoppeld aan de automa tische halve afsluitbomen van de over weg. Als gevolg van de storingen in het verkeerslichtensysteem werken ook de ahobs niet altijd. Ze blijven soms om hoog staan als er een trein passeert en dalen als er helemaal geen trein in aantocht is. GEMERT De voorzitter van de R.K. Bond van Ziekenfondsen, J. P. M. Hen driks, heeft op een studieconferentie van het N.K.V. ingrijpende wijzigingen in de medische verzorging in ons land voorgesteld. Hij bepleitte: 1. afschaffing van het abonnementshonorarium voor huisartsen en vervanging door honorering per verrichting; 2. het aanstellen in ziekenhuizen van specialisten in vast dienstverband; 3. minder opnamen in ziekenhuizen en in plaats daarvan meer poliklinisch werk door specialisten; 4. een soort bedrijfscontrole in zie kenhuizen, „omdat daar nog zoveel te verbeteren en te bezuinigen valt"; 5. doorlopende dienstverlening in de ziekenhuizen, opdat hun kostbare ap paraat „niet meer twee van de zeven dagen vrijwel stil komt te liggen"; 6. financiering van ziekenhuisbouw via een centrale instantie met geld uit de algemene middelen tegen normale leningsvoorwaarden. Met het oog op de onrustbarende stij ging van de kosten van medische zorg stelde de heer Hendriks een verzeke ring naar draagkracht voor iedereen voor. Hij zou verder graag zien dat een commissie advies uitbrengt over zaken als: een andere samenstelling van zie kenhuisbesturen, het betrekken van fondsen en ziektekostenverzekeraars bij bouwplannen voor ziekenhuizen en controle van het parlement op beleids beslissingen hierover. De vice-voorzitter van de Landelijke Huisartsenvereniging, C.Z. Salomé, wees er als reactie op de wensen van de heer Hendriks op dat vervanging van het abonnementssysteem voor huisart sen door honorering per verrichting, voor de fondsen financieel weinig zou uitmaken. Wel zou het leiden tot een veel ingewikkelder administratie. ADVERTENTIE De voorzitter van de Landelijke Spe cialistenvereniging, dr. J. van Mansvelt, zei: „Het is onjuist óm in een paniek reactie op de stijgende kosten van de gezondheidszorg nu maar ineens het he le bestaande systeem overboord te gooi en". OFFENBACH (Duitsland) De poli tie heeft gisteren een verkiezingsverga dering van de rechtse nationaal-demo- cratische party NPD verboden, kort voordat deze zou beginnen. Een oor verdovend gejuich van goedkeuring steeg op van de meer dan 1500 anti- NPD betogers die zich hadden verza meld om te protesteren toen de politie via luidsprekers bekend maakte dat de vergadering niet zou plaats hebben. De politie somde verschillende federale wetten op die de staat in staat stellen vergaderingen af te gelasten die een bedreiging vormen voor de veiligheid van de bevolking en de openbare rust en orde. Een woordvoerder van de NPD zei. dat de beslissing genomen werd „onder druk van de vakbonden". De vergadering zou worden toege sproken door een hoge NPD-autoriteit uit Hessen. De president van de Westduitse vak bond van politiepersoneel heeft de staatsregeringen verzocht, vergaderin gen in de open lucht van de rechtse NPD te verbieden. Werner Kuhlmann schreef in een brief aan alle staatsparlementen en de ministers van Binnenlandse Zaken, dat de politie in toenemende mate door het publiek wordt gekritiseerd omdat „zij de bijeenkomsten van de neo-nazi- NPD, in de verkiezingscampagne moet beschermen". Hij zei, dat de Westduitse regering „ongelukkigerwijze niet heeft besloten" de partij te verbieden, zodat „de politie hiervan nu de gevolgen moet dragen". De vijanden van de democratie kun nen weer opnieuw aanspraak maken op grondwettelijke rechten en vrijhe den en deze misbruiken in de strijd te gen de democratie", aldus Kuhlmann. De bond vindt dat opgetreden moet worden tegen de ordebewaarders van de NPD. MAASTRICHT De katholieke nudis- ten in het kamp van Rheydt, even over de Duitse grens, begrijpen niet waarom de bisschop van Aken zijn toe stemming heeft geweigerd voor een aparte misviering in het kamp. „Het zou een waardig besluit van ons tienjarig bestaan zijn geweest", zegt voorzitter Karl Dreessen. „We hadden nog wel beloofd dat we ons voor de mis zouden aankleden,, „De bisschop van Aken heeft de gees telijkheid van 't naburige Niederkrüch- ten echter verboden om voor deze gele genheid een mis in ons midden op te dragen. Een pater uit Den Haag wilde dat op ons verzoek wel doen. Hij had ook toestemming van zijn superieuren. De pater heeft het echter laten afweten omdat hij ervoor paste in conflict te komen met de bisschop van Aken,, Een 72-jarige predikant van de Evan gelische Kerk, actief lid van de naturis- tenbond, heeft 's avonds wel een ge bedsdienst gehouden. Hij droeg echter een stemmig zwart pak. MAASTRICHT Het personeel van de aardewerkfabriek Sphinx Ceramique in Maastricht (2000 man) krygt een premie als het nieuwe werknemers voor het concern weet te werven. Andere pogingen om aan 200 mannen te komen zyn mislukt. In totaal kan per geworven man 450 gulden worden verdiend. Drie maan den na indiensttreding krygt de „aanbrenger" 75 gulden, na zes maanden nog eens 75 gulden, na een jaar 150 en na 24 maanden nog eens 150 gulden. DEN HAAG De Post-, cheque- en griodienst is niet van plan een loterij systeem in de voeren.Geruchten daar over waren de ronde gaan doen na een enquête van het Nipo waarin een even tueel loterij systeem aan de orde werd gesteld. ATHENE Het Griekse kolonelsregime heeft zaterdag bekendgemaakt, dat het een pro-royalistische ondermijnende organisatie heeft opgerold, die zich de om verwerping van de militaire junta ten doel stelde. De organisatie zou z(jn gefi nancierd door „buitenlandse politieke partijen". Een regeringswoordvoerder deelde mee dat in totaal 50 mensen, onder wie 35 ex- officieren, zijn gearresteerd. Hij zei dat het geld vóór de organisatie, genaamd „Eleftheri Hellines" (vrije Grieken) door functionarissen in dienst van een „be vriend land" Griekenland is binnengebracht. Het zou bestemd zijn geweest voor „behoeftige gezinnen". De woordvoerder zei dat deze functionarissen niet konden worden aangemerkt als diplomaten. Dimitros Zaphiropoelos, perschef van de regering, zei op een persconferentie, dat hij de naam van het land niet zou noemen. Dit land kan niet verantwoor delijk worden gesteld voor. de activi teiten van zijn politieke partijen, zo deelde hij mee. In antwoord op een vraag of er wel licht financiële steun is gekomen van een sociaal-democratische partij, ant woordde Zaphiropoelos: „misschien". Er zijn in Athene geruchten geweest, als zou de Westduitse sociaal-democratische partij Griekse verzetstroepen an geld hebben geholpen. Zaphiropoelos verklaarde, dat onder de tot nu toe gearresteerde officieren 15 koningsgezinden zijn, die in mei zijn opgepakt in verband met een komplot ter omverwerping van het regime. De organisatie heeft volgens Zaphiro poelos een brief gezonden aan de lei ders van „alle politieke partijen in Griekenland en in het buitenland", van de verbannen rechtse leider Karaman- lis tot de secretaris-generaal van de verboden Griekse communistische par tij, Constantijn Kolliyannis. „Met uitzondering van de voormalige leider van de progressieve partij, Spy- ros Markezinis, hebben zij allen met enig enthousiasme op alle punten in de brief gereageerd, behalve wat betreft de per soon van het hoofd van de organisa tie". Een bomontploffing heeft gisteren de kantoren van de Griekse reder Theodo- ADVERTENTIE koffie metbenodigdheden een kopje heerlijk hete koffie en een plak malse, kruidige EILAND WIGHT (Engeland) De Amerikaanse zanger Bob Dylan, heeft gisteravond 200.000 schreeuwende fans op het pop-festival tot geerstdrift ge bracht. Zijn optreden van drie uur voor een honorarium van drie ton vormde de cli max van een festival van twee dagen en de langharige, vreemd geklede fans uit de gehele wereld hadden blijkbaar het gevoel dat het wachten van 36 uur op hun Amerikaanse idool de moeite waard was. De politie schatte de menigte op 150.000 man, zij kampeerden op een stuk grond van boer Tom Philips. Maar de organisatoren van het feest zeiden dat er dicht bij de 200.000 mensen waren. De commissaris van politie van het eiland deelde de pers mee, „dat gezien de enorme aantallen, het van ons stand punt bezien rustig en vredig was". De ene pop-groep volgde sedert eer gisteren op de anderen. Koning Constantijn poging re Vardinojannis in Piraeus (haven van Athene) vernield. De ontploffing waar bij geen slachtoffers vielen, had plaats slechts enkele uren nadat de regering bekend had gemaakt dat zij een roya listische verzetsorganisatie had opge rold. BEIROET (Libanon) Duizenden verbijsterde en met bagage beladen Irakezen zyn gisteren hun uittocht nlt Libanon begonnen op bevel van de re gering in Bagdad. De Iraakse regering had de Iraakse burgers bevel gegeven, Libanon binnen 24 uur te verlaten of zich bloot te stellen aan strenge straffen. Het bevel vormde het hoogtepunt van een geschil tussen Beiroet en Bagdad over aanvallen op het Iraakse regime in de Libanese pers. Het bevel schijnt ook te zyn gegeven op een verkeerd ogenblik van geprikkeldheid. Men is het er algemeen over eens, dat het onmogelijk is de 15.000 Irakezen in zo'n beperkte tijd uit het land te krygen. De Iraakse ambassade heeft verklaard dat er geen plannen zijn om de limiet te verlengen. „De Irakezen moeten Libanon op alle mogelijke manieren verlaten. Zij kunnen naar Damascus gaan, veronderstel ik" aldus een auto riteit van de ambassade. De ambassade was vol met met Iraakse vakantiegan gers die proberen een verlenging van de limiet te krijgen. De meeste Irakezen hier zijn toeris ten maar men gelooft dat er ongeveer 3000 Iraakse zakenlieden, politieke vluchtelingen en anderen zijn die blij vend in Libanon wonen. DEN HAAG/BONN Het overleg van Nederland, Engeland en West- Duitsland over het gezamenlijk verrij ken van uranium verloopt allerminst gesmeerd. Behalve politieke zijn er ook techni sche geschillen. Wat het laatste betreft trekt Bonn de waarde van de Neder - landsche troefkaart het procédé van prof. Kistemaker sterk in twijfel: West-Duitsland en Engeland zouden op dit gebied vrijwel even ver zijn, zo wordt gezegd. West-Duitsland zou dab ook plannen hebben om zelf tot fabricage van cen trifuges (nodig voor de verrijking) over te gaan. Voorlopig zou de capaciteit be dragen: 25 ton per jaar, boven de al voorgenomen gezamenlijke prod-uktie. Nederlandse deskundigen zijn echter weinig onder de indruk van de West duitse uitlatingen. „De technische voor sprong is er nog steeds menen zij, „Wellicht dat er een vertragingstac tiek wordt toegepast om deze te kunnen verkleinen". Ir. F. H. Theijsse, directeur van het Nederlandse ultracentrifugeproject, zegt dan ook: „Wij gaan gewoon door. Het feit dat hier een groep bedrijven al aan de slag is, en bij onze Oosterburen niet bevestigt ons volle vertrouwen in de onderneming". Binnenkort is de benoeming te ver wachten van jhr. mr. H. Th. A. M. van Rijkckevorsel, momenteel ambas sadeur te New Delhi, tot ambassadeur te Kopenhagen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 5