Veenendaals dagblad INixon wenst rleg meer ove met staten en bondgenoten Buiten rnjsstop wordt nog deze week opgeheven In Tsjecho-Slowakije 2414 arrestaties Werkgevers willen zelf commissarissen kiezen s&mifcr tfJuSSÊit Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei „Bom bleek kop heipaal Harde besluiten in verschiet Kennedy morgen vrij zeker voor rechter Gromyko naar Belgrado INBREKER DIE Meer winst maken mag niet MEISJE (2V2) jy MEENAM GEGREPEN Weer visa voor Tsj.-Slowakije Piloten dreigen inet staking Koeznétsof ziet vervolging intellectuelen Man lost schot op echtgenote Meeste PSP'ers willen Lankhorst in de senaat Arabische staatshoofden bijeen MINIMUMPRIJS BROOD IN TIEL EN APELDOORN Jongens richtten slachting aan in vogelpark I Weinig verandering Appeltjes van Oranje WEDLOOP Meningitis in Duitse kraamkliniek Stakingsrecht DUBCEK HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad '„De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 2 SEPTEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 205 COLORADO SPRINGS In een toespraak tot de nationale conferentie van gouverneurs van staten heeft president Nixon een nieuwe manier van overleg aangekondigd met de buitenlandse bondgenoten en met de regeringen van de 50 deelstaten. „Washington zal niet langer proberen het alleen te doen, niet langer dicteren zonder overleg. Wij zien nu in dat deelgenootschap een straat met twee-richtingverkeer is". De president waarschuwde dat beëindiging van de oorlog in Vietnam niet miljarden dollars zou vrijmaken om uit te geven in Amerika zelf. Er waren harde begrotings- en belastingbesluiten in het verschiet. EDGARTOWN Het onderzoek naar de dood van Mary Jo Kopechne op 18 juli in de auto van senator Ed ward Kennedy kan hoogstwaarschijn lijk morgen beginnen. Kennedy geeft er de voorkeur aan zijn lot zonder uitstel in handen te leggen van rechter James A. Boyle. Advocaten van hem en andere getui gen overwogen nog zich bij een hoge re rechter te verzetten tegen de pro cedure, die Boyle morgen in EcTgartown wil volgen. Het valt te verwachten dat rechter Boyle Edward Kennedy op de eerste dag als getuige in het gerechtelijk onderzoek zal willen horen. De rechter lóat de getuigen met hun advocaat als adviseur één voor één in de rechts zaal toe. Het onderzoek begint om half vier Nederlandse tijd. Edward Kennedy zal waarschijnlijk gedurende het onderzoek aan boord van zijn jacht verblijven, vlak bij het eiland voor de kust van Massachusetts, waar het onderzoek wordt gehouden. De officier van justitie die het on derzoek vroeg is er nog steeds niet in geslaagd toestemming te krijgen tót op graven van het lichaam van Mary Jo Kopechne. 1 f^e behoeft niet veel verbeeldings- J kracht te hebben om te begrij- pen, dat ik daarmee de lijster - i J bessen op het oog heb. Die kij- 5 J ken nu met hun vrolijke kleuren glanzend en fleurig door het ge- 5 veerde lover en dit is net omtrent J j de ,,oude" koninginnedag 31 aug. J J die vroeger zonder bloeiende hei j en oranje lijsterbesjes, nauwelijks J in bogen en geveldecoraties kon i j worden gevierd. Thans komen die j j beziën ten goede aan lijsters en 5 spreeuwen, doch vele vallen uit het J S hout en daarvan krijgt de bosbaas 5 opslag, die trouwens evengoed uit j het met de excrementen meege- J voerde zaad ontstaan kan. Zo zien wij de lijsterbes soms spontaan op plaatsen verschijnen, ver van de J moederbomen en dit is alleen maar plezierig, want zowel de witte j bloemtrossen in de lente als de ap- peltjes van oranje maken er langs J de boszomen, in de tuin en het park J een gracieuze garnering van. We- j gens de wel 20 cm lange geveerde bladeren dofgroen van boven en i j schimmeigroen van onderen j noemt de volksmond onze vogelbes 2 wel wilde es en haver-es, omdat men er gelijkenis in zag met het i lover van de es. Echter is de lijster- J be^, behorend tot het nobele ge- J slacht der roos-achtigen, er in het 5 geheel geen familie van. Essen be- 2 horen tot de seringen, jasmijnen en 5 ligusters, doch de Britten spreken even zo vrolijk over de mountain- i 2 ash, die zij om velerlei eigenschap- i 5 pen, nut en uit een rijke folklore 2 echter zeer weten te prijzen. Wordsworth oordeelt over de lijs- terbes zelfs, dat zulk een boom j ,,No eye can overlook" en dan j j heeft hij het, net als ik, verder spe- ciaal over de autumnal berries, S that outshine springs richest blos- soms", maar ik kan het lang zo mooi niet zeggen. j 2-9-1969, A. B. WIGMAN De president sprak enthoousiasK en optimistisch over zijn plannen voor „een nieuw federalisme, waarbij macht, geld en verantwoordelijkheid van Washington naar de 50 staten vloeien". Toen de nieuwe regering in januari met haar werk begon, aldus Nixon, stond zij voor een reeks harde en on plezierige feiten. Zij waren niet de fout van een of andere regering of partij. Over de regeringsuitgaven in het ver leden zei hij: „Nooit in de geschiedenis van de mensheid is zo veel door zove- len uitgegeven voor zo'n negatief resul taat". De „te zeer gecentraliseerde, te bureaucratische centrale regering werd log en ondoelmatig." Er komt natuurlijk wel meer geld be schikbaar voor binnenlandse doelein den als de oorlog in Vietnam voorbij is, maar er zal ook ontzettend veel no dig zijn. De defensie moet op zodanig peil worden gehouden dat de vrede be waard kan blijven. De verplichtingen in het buitenland zullen worden beperkt tot die, welke „wij voorzichtig en rea listisch kunnen nakomen". Een en an der betekende niet, dat Amerika zijn leiderschap zou neerleggen. De bondge noten worden niet in de steek gelaten. Er zal een nieuwe stabiliteit in de we reld worden gesmeed, waarbij lasten en baten billijk verdeeld zijn. „De belangrijkste wedstrijd in de he dendaagse wereld is noch een bewape ningswedloop noch een wedloop in de ruimte. Het is een wedloop tussen de mens en de verandering. Do centrale vraag is of w(j meester van de gebeur tenissen of de pion daarvan zullen wor den". Als in 1976 de V.S. 200 jaren bestaan, moet er een nieuwe geest zijn en als eerste belangrijke noodzaak hiervoor za& hij een goed functionerend over heidsapparaat. „De nieuwe strategie voor de jaren 70 vereist ook een strate gie voor de vrede en ik beloof u vanavond dat wij een afdoende vre- desstrategie zullen hebben. Dit betekent een verdediging welke sterk genoeg Is om de vrede te bewaren zonder toe te staan dat geld verkwist wordt en geld onttrokken dat wij nodig hebben voor programma's. Nixon onderstreepte, dat zijn rege ring voor harde en onplezierige feiten staat de openbare schuld is in de laatste tien jaar met 58 miljard dollar gestegen, een stijging in dezelfde pe riode van de kleinhandelsprijzen met 26 procent, waarvan 18 in de laatste vijf jaar. In die laatste vijf jaar, zo ver volgde hij, heeft de federale regering alleen meer dan 250 miljard dollar voor sociale programma's uitgegeven. Maar in plaats van onze problemen op te lossen hebben deze uitgaven tot on tevredenheid, frustratie en bittere ver deeldheid geleid. MOSKOU De Rüssische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromy ko is vandaag uit Moskou vertrokken voor een bezoek aan Joegoslavië en be sprekingen met president Tito. Tass heeft geen verdere bijzonderhe den vermeld. Men neemt aan dat Mos kou de betrekkingen met Joego-Slavië, die sterk hebben geleden door de inva sie in Tsjecho-Slowakije, wil verbete ren. ROTTERDAM ,.Een bom!", riepen gisterochtend grondwerkers uit, die bezig zijn een van de gebruikelijke opgebroken delen in het Rotterdamse wegdek in dit geval aan de Westzeedijk in stand te houden. I Het verkeer werd stilgelegd. Mensen van de mijnopruimingsdienst kwa- s men hun griezelig werk doen. Na een uur ontlaadde de spanning zich. De bom bleek een stalen kop van een oude heipaal. iHiiimiiaaaaaaaHatiaifii DEN HAAG De algemene prijsstop, die elke verhoging van dc prijzen ver bood. zal deze week wórden vervangen door een zg. calculatiebeschikking. Het bedrijfsleven mag dan prijsverhogingen doorberekenen als het ministerie van Economische Zaken de becijferingen aanvaardt, die tot die prijsverhogin gen leiden. BLARICUM Door de rijkspolitic in Blaricum is in samenwerking met de districtsrecherche van de rijkspolitie de vermoedelijke dader gearresteerd van dc zondagochtend in de boerderij van de landbouwer P. W. de Jong ge pleegde inbraak en de ontvoering van het 2'7-jarige dochtertje Mieke. Het is de 25-jarige W. C. S. een ont vluchte patiënt uit een psychiatrische inrichting in Eindhoven. Hoewel de man nog geen bekentenis heeft afgelegd zijn de in de boerderij gevonden vingerafdrukken positief her kend als die van S. Verdachte werd zondagavond in Wassenaar na een in braak aldaar gearresteerd. Pas na een wilde achtervolging werd hij aan gehouden, waarbij een politieman een steekwond opliep. S. is waarschijnlijk begonnen met za terdag in Wassenaar een auto te ste len. Daarmee is hij naar Soest gere den, waar hij na verbreking van een tochtraampje verder ging in een ande re wagen. Deze liet hij in Blaricum ach ter, stal wederom een auto, waarmee waarschijnlijk het meisje is ontvoerd. In de wagen werd nl. een pakje siga retten aangetroffen, dat ontvreemd was uit de boerderij in Blaricum. Na met het kindje naar Laren te zijn gereden, waar hij het meisje uit de auto zette, stal de man opnieuw een auto. Deze voldeed kennelijk niet, want hij ver dween weer met een andere wagen. In Wassenaar werd verdachte aangetrof fen met een auto, die in Amsterdam was ontvreemd. DÜREN In de kraamafdeling van een ziekenhuis in de Westduitse stad Düren zijn twee baby's aan meningitis (hersenvliesontsteking) overleden. Acht andere baby's lijden ook aan de ziekte. WENEN De Tsjecho-Slowaakse le gatie in Wenen heeft bekendgemaakt, dat aan de grensovergangen met Tsje cho-Slowakije weer toeristenvisa voor korte termijn verkrijgbaar zjin. De uitgifte van de kortlopende visa werd op 20 augustus de dag voor de herdenking van de Russische inval in Tsjecho-Slowakije gestaakt. Een delegatie Tsjecho-Slowaakse openbare aanklagers onder leiding van procureur-generaal Jan Fejes is van daag naar Moskou vertrokken voor de uitwisseling van ervaringen met Rus sische collega's en bespreking van som mige kwesties betreffende onderlinge samenwerking, zo meldt het Tsjecho- Slowaakse persbureau C.T.K. PARIJS Ongeveer 14.000 piloten die op internationale luchtlijnen vliegen hebben secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties gedreigd over de gehele wereld een 24-uursr-staking te zullen houden, als de Verenigde Naties geen maatregelen nemen tegen het ka pen zoals door Arabische commando's vorige week vrijdag van een Ameri kaans toestel. Dit deelde de voorzitter van dc internationale federatie van pi loten, de Fin Ola Forsberg. in Parijs mee, nadat het uitvoerend bureau van de federatie daar in spoedzitting byeen was geweest. In een brief die de internationale fe deratie van piloten naar Oe Thant heeft gestuurd wordt ook gevraagd dat de Verenigde Naties strafmaatregelen te gen de Arabische commando's, die af- gelopep vrijdag het Amerikaanse toe stel hebben gekaapt, neemt. In ant woord op vragen zei voorzitter Fors berg later: „Als de Israëlische passa giers* die nu nog worden vastgehouden niet worden vrijgelaten voor 8 septem ber, dan zullen wij onze plannen ten uitvoer brengen. Wij zijn verontrust over het feit dat steeds meer vliegtui gen worden gekaapt en wij voorzien dat er een ramp ontstaat als het zo doorgaat". De federatie omvat ongeveer 44.000 leden, inclusief piloten uit Pakistan, Tur kije, Soedan en Libanon. Piloten van Syrische en andere Arabische lucht vaartmaatschappijen maken geen deel Uit van de federatie. WENEN Frantisek <sek, onderminister van Binnenlandse Zaken in Bohemen en Moravië, 'r«eft geicgd dat er tussen 16 c. '24 augustus 2.414 mensen zijn gear resteerd. Hij sprak over de onlusten in verband met de eerste verjaardag van het Russische ingrijpen-in Tsjecho-Slowakye. Bohemen en Moravië maken ongeveer tweederde deel uit van het Tsjechoslo- waakse grondgebied. Bohemen en Moravië hebben een eigen regering onder de nieuwe federatieve staatsvorm in Tsjecho-Slowakije. DEN HAAG De ondernemers wil len de werknemers invlfted geven op het benoemen van commissarissen. Zij zijn bereid in de ondernemingsraad te praten over de benoeming van com missarissen. De keuze van een lid van de raad van commissarissen wensen de werk gevers echter bij de aandeelhouders te laten. In het rapport over de wijziging van het ondernemingsrecht, dat op 19 sep tember in de Sociaal Economische Raad aan de orde komt, hebben de vakcentrales zich uitgesproken voor werknemersvertegenwoordigers in de raad van commissarissen. Maar daar willen de ondernemers niet aan. Zij willen de ondernemingsraad wel het recht geven een kritische bespre king te wijden aan het benoemen of herbenoemen van een commissaris. Volgens de Federatie van de katholie ke en protestants-christelijke werkge versverbonden zal deze beoordeling tot gevolg hebben, dat de aandeelhouders geen commissaris zullen kiezen, die door de ondernemingsraad is afgewe zen. De werkgevers willen voorts de maxi mum leeftijd van een commissaris op 72 jaar gesteld zien. Zij zijn er voor dat een benoeming om de vier jaar ter sprake wordt gebracht. De Raad van bestuur in arbeidszaken (gevormd door werkgevers in handel, industrie, land en tuinbouw) heeft een brief gestuurd aan de bijzondere Kamercommissie voor behandeling van het wetsontwerp op het stakingsrecht. Daarin wordt aan gedrongen op opneming van het recht van uitsluiting van werknemers in ge val van staking. Ook verlangt de Raad van Bestuur dat de overheid door de wet de be voegdheid wordt gegeven, in te grij pen als een staking het algemeen eco nomisch belang in gevaar brengt. Tussen 26 en 24 augustus zijn 2.414 personen, onder wie 196 vrouwen ge arresteerd. Van de arrestanten is 83 procent jonger dan 25 jaar. Vijf en niet vier demonstranten zijn dodelijk ge wond en vijf ernstig. Van de politieman nen werden 318 gewond, van wie 17 ernstig. Bovendien zijn 68 leden van de volksmilitie, 27 soldaten en 11 brand weerlieden gewond. De schade bedraagt volgens de minister meer dan 4,8 mil joen kronen. De Tsjechische minister van Onder wijs, Jaromir Hrbek, heeft maandag in Praag een zuivering onder de onderwij zers aangekondigd. Vijanden van de partij en staat zullen worden verwij derd, leraren die „voor enige tijd het slachtoffer van verkeerde inlichtingen" zijn geweest zullen niet vervolgd wor den. Het Tsjecho-Slowaakse communisti sche blad Rude Pravo heeft er voor ge pleit, dat de kinderen op school „het juiste inzicht moet worden bijgebracht voor de band en de vriendschap met de Sovjet-Unie". Het blad vond dat tij dens het liberaliseringsproces van vo rig jaar „de politieke en ideologische invloed op de scholen was verzwakt". In Bratislava betoogde maandag de Slowaakse minister van onderwijs dat de onderwijzers niet bang moeten zijn, toe te geven dat zij vorig jaar fouten en vergissingen hebben gemaakt. De liberale Tsjechische minister van Onderwijs dr. Bezdicek heeft vorige week het veld moeten ruimen, nadat van conservatieve zijde herhaaldelijk aanvallen op hem waren gedaan. Het presidium van de Tsjecho-Slo waakse communistische partij heeft gisteravond vermoedelijk gesproken over het ontslag van Alexander Dubcek en Josef Smrkofsky uit hun overgeble ven partijfuncties. In een kort communiqué wordt slechts gezegd, dat aan het slot van de ver gadering het presidium een aantal or ganisatorische en personeelskwesties had besproken. Dubcek en Smrkofsky werden niet genoemd in het communi qué, maar zij zijn reeds een weeklang het doelwit van een door de partij geïnspireerde campagne via de Tsje- HAMBURG Anatoli Koeznétsof, de Russische romanschrijver die onlangs asiel heeft gekregen in Engeland, heeft maandag in een interview gezegd te verwachten, dat zijn vlucht naar het westen een zuivering onder de intellec tuelen in de Sovjet-Unie tot gevolg zal hebben. De 39-jarige schrijver verklaarde te genover het Westduitse tijdschrift Der Spiegel, van mening te zijn, dat een dergelijke zuivering weldadig zou zijn, omdat de intellectuelen dan hun beslui teloosheid zouden laten varen en anti communistische protesten zouden laten horen. cho-Slowaakse radio dat zij uit het open bare leven verwijderd moeten worden. President Ludvik Svoboda, die be schouwd wordt als een beschermer van Dubcek, was afwezig. Hij maakt een officiële reis naar Polen en het wordt mogelijk geacht dat zijn afwezigheid zal worden benut om de vroegere par tijleiders weg te werken. Dubcek is nog altijd een van de 11 leden van het presidium. Het is niet be kend of hij de vergadering heeft bijge woond. Volgens het Tsjecho-Slowaakse pers bureau CTK stond de vergadering welke bewaakt werd door zes vrachtwagenla dingen militairen en politie, onder lei ding van Gustav Husak, de volgeling van Moskou die in april Dubcek als par tijleider is opgevolgd. VENLO Dc gemeentepolitie te Venlo heeft de 42-jarige H. B. gearres teerd, verdacht van poging tot doodslag c.q. bedreiging tegen het leven van zijn echtgenote, van wie hy gescheiden leeft en die thans by haar moeder in Venlo inwoont. De aangehoudene heeft in de woning van zijn schoonmoeder een schot afge vuurd uit een pistool, waarbij de kogel door de binnendeur drong en in de stof zuiger bleef steken. De kogel ging daar bij rakelings langs de vrouw die ach ter de deur stond. De dader is inge sloten. De politie heeft het pistool in een berghok achter de woning van de zwager van de aangehoudene gevonden en in beslag genomen. AMSTERDAM De PSP zal de heer Noordewier verzoeken zijn zetel in de Eerste Kamer ter beschikking te stel len van de heer Lankhorst. Het partijbestuur doet dit verzoek na mens 1287 leden, die mét het bestuur van mening zijn dat het een Statenlid van de PSP niet is toegestaan om uit de volgens het huishoudelijk reglement opgestelde kandidatenlijst voor de Eer ste Kamer naar eigen goeddunken een keuze te doen. Van de 4390 uitgezonden brieven kwa men er 1732 terug. Hiervan waren 1714 stemmen geldig. Het aantal neen-stemmers bedroeg 1287 ofwel 74Vs procent van het totaal, het aantal ja-stemmers 427 of 25V« pro cent van het totaal. ADVERTENTIE 9 CAIRO Koning Hoessein van Jordanië en president Nasser van Egypte begroeten elkaar zeef hartelijk op de mini-topconferentie van Arabische staatshoofden in Cairo. Minister De Block (economische za ken) houdt de vinger echter aan de pols; de calculatiebeschikking stelt strenge voorwaarden aan prijsverho gingen. Zo zal het in elk geval verboden zijn de prijzen op te voeren om meer winst te maken. De laatste tijd werden al ontheffingen van de algemene prijs stop gegeven. Minister De Block praat vanmorgen met het bedrijfsleven over zijn nieuwe maatregel. Vanmiddag wordt de vaste commissie voor economische zaken uit de Tweede Kamer ingelicht. De minister heeft kennelijk goede verwachtingen voor het prijsverloop in de rest van het jaar. Van half april tot half juli is het indexcijfer voor de kos ten van levensonderhoud geleidelijk iets gedaan. De laatste tijd werd de druk op mi nister De Block om het prijsbeleid te versoepelen steeds groter. Veel bedrij ven kregen het moeilijk doordat bij voorbeeld ook prijsstijging van buiten landse produkten en grondstoffen niet mocht worden doorberekend. Lang niet iedere ondernemer heeft zich overigens zo stipt aan de eerste prijsbeschikkingen en de latere alge mene prijsstop gehouden. Tot dusver werden dit jaar zo'n anderhalfduizend processen verbaal uitgedeeld wegens overtreding van de regels van het ministerie. DEN HAAG De minimumprijs voor brood van 71 cent is voor nog meer ge meenten van kracht geworden. Na het uitvaardigen van de mini mumprijs voor een aantal gemeenten, ls op veel andere plaatsen de behoefte aan zo'n bodemprijs tot uitdrukking geko men. De volgende gemeenten zijn er nu bijgekomen: Amsterdam, Alkmaar, Den Helder, Enkhuizen, Hoorn, Me- demblik, Purmerend, Schagen, Den Haag, Rotterdam, Schiedam, Papen- drecht, Ridderkerk, Sliedrecht, Apel doorn, Druten, Te 1 en Jutphaas. De maatregel loopt tot begin volgend jaar. De minimumprijs van 71 cent geldt voor gesneden en verpakt wit brood. Voor ander wit brood is het mi nimum 67 cent, voor gesneden en ver pakt bruin brood 68 cent en voor ander bruin brood 64 cent. STEENWIJK De Rijkspolitie In Steenwijkerwold heeft maandag vier knapen uit Steenwijk aangehouden, variërend in leeftyd van 9 tot en met 13 jaar, die in het afgelopen week einde een ware slachting hebben aangericht onder vogels, pauwen, kalkoenen, kippen enz., waarbij vele dieren in een vogelpark in Steenwij kerwold werden doodgeknuppeld. Ook werd een kalkoen door mi'" van een touw opgehangen. Na deze slachtpartij ging de strov tocht verder naar een kippenho derij, waar kuikens werden gedoe en vier kippen in een regenput wer den gedeponeerd, terwijl tal van eie ren werden stukgesmeten. Bij een onderzoek is aan het licht ge komen dat de knapen nog tal van andere streken hebben uitgehaald, alsmede enige diefstallen hebben ge pleegd. j 'Fen westen van Ierland handhaaft 1 - zich reeds enige dagen een Z hogedrukgebied; een bijbehorende Z rug van hogeluchtdruk strekt zich Z uit van de, Britse eilanden tot over Z ons land, waardoor het weer een j rustig karakter had. Met een over- j wegend zwakke noordelijke wind Z stroomde via de Noordzee lucht Z naar ons land waarin op uitgebrei- Z de schaal wolkenvelden voorkwa- Z men. De bewolking was echter niet Z dik en de regen die op enkele plaat- 5 sen viel was dan ook van weinig betekenis. Inmiddels treffen we op de weerkaart tussen IJsland en "f, Schotland een kleine storing aan j die in de richting van Denemarken j trekt. Deze storing zal echter nau- 2 welijks merkbaar zijn in ons land. j Het hogedrukgebied blijft het weer 2 in onze omgeving bepalen zodat er slechts weinig verandering in het huidige weertype komt.

De Vallei | 1969 | | pagina 1