,7301:: 10550 vr,.3o7-3„2; 11079 Reorganisatieplannen van bestuur mochten niet baten NIEUWE TAAK IN KADER VAN REGIONALE SAMENWERKING Voortbestaan dienst lijkt nog onzeker Lokettiste 25 jaar bij PTT Belgische dames tijdelijk bij Boxal Archeoloog voor de provincie Utrecht Ds. L. van de Peut 25 jaar predikant DOMINEE KREEG NIEUWE FIETS Receptie druk bezocht Brandweer rukte 58 maal uit Aanbesteding N. H. Kerk Grote Pekken Weer inbraak VALLEI? Belt 3328 Maatregelen Fietstocht van Herv. Jeugdraad KWF-collecte HERDENKINGSDIENST EN JUBILEUMRECEPTIE Uitspraak Voortbestaan EEN KLANTENDIENST Je kunt hier niet eens dansen Functies Receptie VEEMARKT UTRECHT Bedankt GEVAREN BURGERLIJKE STAND AMERONGEN u dan even a.u.b. voor Veenendaal 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen Nwe Veenendaalseweg I59 DINSDAG 2 SEPTEMBER 1969 ARTSEN VAN B.G.D GAAN TOCH WEG Brandschadecijfer is in Veenendaal laag VEENEND/\AL De beide doktoren van de Bedrijfs Geneeskundige Dienst in Veenendaal, de artsen A. C. Harting en D. J. A. Lastdrager zullen hun ont slagaanvraag niet intrekken. Zij hebben hun functies ter beschikking gesteld naar aanleiding van ernstige moeilijkheden binnen de BGD. Pogingen van het bestuur van de dienst om de beide artsen te behouden, zijn op niets uitgelopen. Het ontslag van dokter A. C. Harting is gisteren ingegaan. Dokter D. J. A. Lastdrager vertrekt per 1 oktober. De BGD functioneert inmiddels officieus onder een nieuw bestuur. Het oude bestuur is tengevolge van de moeilijkheden en bloc afgetreden. De definitieve beslissing over het ver trek van de beide doktoren is vrijdag middag in een speciale bestuursverga dering gevallen. Aanvankelijk bestond nog de hoop. dat met name dokter Har ting zijn ontslagaanvraag zou intrek ken. De arts gaf namelijk eerder te kennen dat hij een en ander zou laten afhangen van de inhoud van de reorga nisatieplannen voor de BGD, die vrij dag tijdens de bestuursvergadering aan de orde zijn geweest. De voorgestelde reorganisatie van de dienst was kennelijk voor dokter Har ting niet overtuigend genoeg. Overigens bleek de arts gistermiddag niet bereid het handhaven van zijn standpunt na der toe te lichten. Ook dokter D. J. A. Lastdrager wilde niet verder ingaan op de argumenten, die tot zijn ontslagaan vraag hebben geleid. dient rekening te worden gehouden met een stijging van de jaarlijkse omslag in de naaste toekomst tot 40 45 gul den per werknemer. Teneinde de nodige maatregelen te kunnen nemen voor het behoud van de Bedrijfs Geneeskundige Dienst is het noodzakelijk, dat het bestuur op korte termijn weet welke aangesloten bedrij ven er prijs op stellen aan de dienst verbonden te blijven. De huidige „le den" van de BGD hebben vandaag een enquête-formulier ontvangen, dat op verzoek van het bestuur, voor 15 sep tember dient te worden geretourneerd. Pas wanneer de enquête volledig is uit gewerkt kan worden gezegd of de Be drijfs Geneeskundige Dienst in Veenen daal zal blijven bestaan. EDERVEEN Bij gunstig weer houdt de hervormde jeugdraad a.s. zaterdag een fietstocht. Samen met de jongerenverenigingen wordt op een grote deelname gerekend. De tocht gaat naar Ottejlo en omgeving. Ook zijn er deze dag voor de deelnemers enkele verrassingen. Iedereen is wel kom vanaf de leeftijd van 10 jaar. Vertrek om 8 uur bij de kerk. AMERONGEN Gedurende deze week (van 1 t/m G september) wordt in Amerongen de jaarlijkse collecte van het Koningin Wilhelmina Fonds gehouden. Zoals bekend zet het K.W.F. zich in voor de kankerbestrijding. den opgebouwd in het kader ren een regionale samenwerking. Wat de plaatselijke brandweerzorg betreft, er dient primair van te wor den uitgegaan dat in elke aangesloten ge meente (in de regio) een optimale brand weerorganisatie voorhanden is, opdat elke gemeente potentieel in elk geval in staat is het hoofd te bieden aan nor male gevallen van brand en brandge vaar. Er moet bovendien bewust wor den gedacht aan de gevaren die vanuit de lucht en via de wegen steeds drei gender vormen aannemen. „Een ramp kan ons overal treffen", zo stelt het jaarverslag, „en dan moet ongeacht waar hulp kunnen worden ge boden. Die hulp moet op de snelst mo gelijke wijze kunnen worden verleend. Het is zonder meer duidelijk dat op een enkele uitzondering na, de plaatselijk* machten daartoe niet in staat «ijn. Al leen in regionaal verband is iets te be reiken. Concluderend kan men zeggen dat de gemeente, haar bestuur en or ganisatie de plicht hebben grote haast te maken net de opbouw van haar dien sten, naar één styi en eenvormigheid." De vrijwillige brandweer telde in 1968 46 personeelsleden. Twintig van hen werden ter gelegenheid van jubilea on derscheiden. Zoals in De Vallei van vrijdag reeds werd gemeld zijn de moeilijk heden in de BGD ontstaan naar aan leiding van een aantal beschuldigin gen van het bestuur aan het adres van dokter A. C. Harting. De arts eiste opzijn beurt een uitspraak van het Centraal Medisch Tuchtcollege en werd vrij gesproken. Hierna verzuimde het bestuur dok ter Harting te rehabiliteren en de be schuldigingen in te trekken. Laatstge noemde diende zijn ontslag in, welk voorbeeld door zijn collega dokter D. J. A. Lastdrager werd gevolgd. Vori ge week na de ontslagaanvragen besloot het bestuur dokter Harting haar verontschuldigingen aan te bie den en werden reorganisatieplannen van de BGD aangekondigd. Het vertrek van beide doktoren stelt de BGD voor grote moeilijkheden. Er zullen nieuwe medici moeten worden aangetrokken, hetgeen geruime tijd kan vergen. Het ziet er naar uit, dat de BGD gedurende enige tijd niet volledig zal kunnen functioneren. Aangenomen wordt, dat tijdens deze periode door de Veenendaalse huisartsen zal worden waargenomen. Overigens lijkt het voortbestaan van de BGD niet zeker. Onder de aangeslo ten Veenendaalse bedrijven wordt de zer dagen een enquête gehouden om voor en tegenstanders van enkele reor ganisatieplannen te kunnen onderschei den. Zo is ondermeer noodzakelijk, dat de opzegtermijn van deelneming in de BGD wordt verlengd van één tot vijf jaar. De verlenging dient de BGD-art- sen de gewenste zekerheid te geven ten aanzien van het dienstverband. Voorts VEENENDAAL In gebouw „El- theto" had maandagmorgen namens de kerkvoogdij van de Ned. Hervorm de gemeente de aanbesteding plaats van de bouw van een kerk met wijk centrum in de Grote Pekken. De inschrijving stond open voor Vee nendaalse Hervormde aannemers, die de volgende prijzen offreerden: Metsel werk: G. Veenvliet f 255.524,-; Fa. D. Nieboer f 259.000,-; Keldermans Bouw bedrijf f *268.679,-; C. J. Bouwmeester f 276.800,-; Gebr. De Koning f 279.400,-; n.v. Aannemersbedr. J. Boers f 280.000. Prijzen excl. BTW. De raming bedroeg f 295.252,- (incl. BTW). Loodgieters- werk: J. E. van"Schüppen f 21.168,-; fa. J. Bouman en Zn. f 22257,-; D. G. Schans en Zn. f 22.948,- (Prijzen incl. BTW). Raming f 24.160,-; Schilders- werk: J. van Dijk en Zn. f 15.790,-; J. Achterberg en Zn. f 16.464,-; Van Hoef- laken's Schildersbedrijf f 16.800,-; De Man en Visser f 17.673,- (Prijzen incl. BTW). Raming f 16.390,-. Elektriciteit: C. Drost f 8845,-; G. J. Hiensch f 8975,- Van Wakeren f 9950,-; Suydendorp f 9987,28; n.v. Elektrotechnisch bedrijf Edison f 13.697,60 (Prijzen incl. BTW). Raming f 11.070,-. Geboren: Erwin Johannes Anthonius, z.v. J. A. Matse en G. de Lange; Teu- nis Willem Johannes, z.v. J. van Es- terink en J. M. den Heeten; Jan Wil lem, z.v. J. J. Duitscher en R. Ch. Kei man, Evert Jan, z.v. J. Groothuis en C. Schimmel. Getrouwd: C. A. Kan en J. M. Pitlo; C. van der Voort en S. H. Beumer. RHENEN Op 6 september a.s. hoopt mevr. Reinshagen-van Beek, He renstraat 87 te Rhenen haar zilveren jubileum bij PTT te vieren. Zij is in 1930 in dienst gekomen met een onderbreking van 1940 - 1954. Haar gehele dienstperiode heeft zij ver vuld op het postkantoor te Rhenen, grotendeels aan het loket zegelverkoop, waardoor zij bij zeer velen te Rhenen bekend is. Het zal haar dan ook op 6 septem ber a.s. aan belangstelling niet ontbre ken. Gelegenheid tot feliciteren is er op de receptie die van 15.30-17.30 uur wordt gehouden in Hotel de Grebbe- berg, eig. R. Volmer, Grebbeweg 101 te Rhenen. VEENENDAAL Bij Boxal N.V. in Veenendaal werkt op het ogenblik een groep van 12 Belgische gastar- beidsters. De dames konien uit de om geving van St. Truiden en /.uilen slechts tijdelijk bij het Veenendaalse bedrijf werkzaam zijn. De Belgische werkneemsters zijn oorspronkelijk in dienst van E.P.M. in St. Truiden, een dochteronderneming van de Ned. Er- dal-fahrieken. Een belangrijk deel van het E.P.M.-bedrijf, dat een klant van Boxal N.V. is, werd echter onlangs door brand verwoest. Voor Boxal NV betekent de werkver schaffing aan de Belgische dames in feite een klantendienst. De voorraad van het Belgische bedrijf, die eveneens door brand werd vernietigd, moet zo snel mogelijk worden aangevuld. Om een en ander op zo kort mogelijke ter mijn te laten plaatsvinden, moest ook de toelevering van verpakkingsmateri aal door Boxal NV in versneld tempo plaatsvinden. E.P.M. kwam hierin te gemoet door tijdelijk een deel van het vrouwelijk personel af te staan om in VEENENDAAL De provincie Utrecht wil in samenwerking met de Rijksdienst voor het oudheidkundig Bodemonderzoek een archeoloog in dienst nemen die een aantal taken te vervullen krjjgt, waaronder het samen stellen van een provinciaal archeolo gische collectie. Hg zal voorts noodop- gravingen moeten verrichten, vondst meldingen nagaan, en het oudheidkun dig bodemarchief moeten beheren. Gedeputeerde Staten doen een desbe treffend voorstel aan Provinciale Staten, waarbij er van wordt uitgegaan dat de provincie de helft van het salaris voor haar rekening neemt. Bij de argumentering van de noodzaak tot het aanstellen van een archeoloog wijzen G.S. op de toenemende bouwac tiviteit in de provincie waardoor tal van nog onbekende wetenschappelijke gege vens op archeologisch gebied verloren kunnen gaan, zonder dat een afdoend onderzoek heeft kunnen plaats vinden. De provincie Utrecht wordt, aldus G.S. in de kring der archeologen als zeer be langwekkend bestempeld. Veenendaal te assisteren bij de pro- duktie. Overigens hebben de Belgische dames 't in Veenendaal voortreffelijk naar hun zin. Zij zijn met hun produktie-chef ondergebracht bij graanhandel Hertog aan de Middelbuurtseweg. De gastar- beidsters zijn nu ruim een week in ons land en zijn het afgelopen weekeinde naar huis geweest. Volgende week zul len de dames waarschijnelijk weer de finitief huiswaarts keren. Een van de Belgische meisjes ver- Zes van de twaalf Belgische meis jes, die momenteel bij Boxal N.V. werken. telde, dat vooral de sfeer in het Boxal bedrijf grote indruk op haar had ge maakt. ,.Wij zouden graag nog een poósje',1plijven. Véöf óns lijkt het' eeü beetje op vakantie, alhoewel we natuur lijk hard moeten werken", merkte zij op. Over de ontspanningsmogelijkheden in Veenendaal zijn de dames minder te vreden. „Dat zijn wij in België heel anders gewend. Je kunt hier niet eens ergens gaan dansen", zei een van hen een beetje teleurgesteld. VEENENDAAL. In het gebouw van De Instuif aan de J. G. Sandbrinkstraat is in het afgelopen weekeinde opnieuw ingebroken. De dader(s) verschaften zich toegang door een ruit te forceren. Het misdrijf werd maandagmorgen ontdekt. Er wordt niets vermist, maar in het kan toor is flink huisgehouden. De inboedel was geheel overhoop gehaald. RENSWOUDE. Woensdag 3 sep tember 1969 is het vijfentwintig jaar geleden, dat ds. L. van de Peut uit Renswoude werd bevestigd als predi kant van de Nederlandse Hervormde Kerk. Lambertus van de Peut werd op 24 juni 1920 uit een rijksambtenaarsgezin te Delfzijl geboren. Hij bezocht eerst het christelijk lyceum te Arnhem, daar na het christelijk gymnasium te Utrecht en studeerde vervolgens aan de rijks universiteit in Utrecht, waar hij in 1942 zijn kandidaatsexamen theologie en on geveer een jaar later in 1943 ook zijn kerkelijk voorbereidend examen afleg de. Nadat de heer Van de Peut van 1 augustus 1942 tot 1 augustus 1944 eerst nog een jaar bg ds. B. van Ginkel, toen nog predikant van de hervormde gemeente van Utrecht en thans emeri tus predikant te Utrecht, werkzaam was geweest als hulpprediker en hij in mei 1944 door het provinciaal kerkbe stuur van Gelderland was toegelaten tot de evangeliebedieneing in de Neder landse Hervormde Kerk werd hij op 3 september van datzelfde jaar (1944) door ds. W. J. Kolkerk uit Oudemir- dum en toen nog predikant van de her vormde gemeente van Schalkwijk, be vestigd als predikant van de hervorm- AMERONGEN Maandagavond vond in het Dorpshuis te Amerongen het afscheid plaats wegens verkregen emeritaat, van ds. L. Zwaan en diens gezin. Zeer veel leden van de gemeen te maakten van de gelegenheid gebruik om de scheidende predikant nog eens de hand te drukken, voordat hij zich met zijn gezin in Veenendaal zou gaan vestigen. De heer Smilde, kerkeraadslid, open de do bijeenkomst door de aanwezigen hartelijk welkom te heten. Vervolgens werd Gezang 91 gezongen, gevolgd door gebed. De -heer Smilde noemde 1 september 1969 een bijzondere dag. Niet alleen door het afscheid van ds. Zwaan, maar ook de Fabeltjeskrant op de t.v. was weer begonnen. Op humoristische wij ze maakte hij een variatie op deze ge liefde serie: „Dominees zijn net als mensen, met dezelfde mensenwensen", wat erg in de smaak viel. „Bij het afscheid van een geliefd pre dikant moeten wij blij en dankbaar le- rugzien", zo zei de heer Smilde. Spre ker memoreerde voorts de wijze waar op ds. Zwaan in Amerongen het Woord heeft verkondigd. Hij had uitgerekend dat de dominee in de afgelopen veer tig jaar vierduizend preken heeft moe ten voorbereiden. Met de woorden „God geve u nog vele gelukkige jaren in Veenendaal", besloot de heer Smilde zijn toespraak. Na de pauze bracht nog een aantal sprekers dank aan de scheidende pre dikant, voor alles wat deze in de afge lopen jaren in Amerongen Eist en Leer- sum heeft gedaan. Het actiecomité had bij de gemeente leden geld ingezameld, om ds. Zwaan nu een cadeau te kunnen overhandigen. Zo stonden er in de zaal o.a. een nieu we fiets, een complete eethoek, een staande schemerlamp, een schaarlamp, en enkele bloemstukken. Het gezelschap bleef na het dank woord van ds. Zwaan nog enige tijd gezellig bijeen. In Amerongen is voor ds. Zwaan nog geen opvolger. In Leersum is reeds een nieuwe predikant aangesteld. Het is ds. Brouwer uit Staphorst, die zondag zijn intrede doet. de gemeente van Besoyen in de classi» Heusden, Op 22 oktober 1950 verwisselde ds. Van de Peut de gemeente Besoyen met die van Eist bij Amerongen in de clas sis Doorn en sinds 2 september 1956 dient hij de hervormde gemeente van Renswoude, eveneens in de classis Doorn, waar hij is bevestigd door ds. J. van Drenth, toen nog predikant van de hervormde gemeente van Ooltgens- plaat en thans industrie- predikant t* Ede en als zodanig predikant voor bui tengewone werkzaamheden bij de pro vinciale kerkvergadering van Gelder land. Ds. Van de Peut heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties ver vuld en zitting gehad in verschillend* colleges en commissies. Zo was hij o.a, tijdens zijn ambtsbediening als predi kant van de hervormde gemeente van Besoyen: praeses van het classicaal bestuur van Heusden, quaestor van het breed ministerie van de ring 's Gre- velduin-Capelle en voorzitter van het bestuur van de christelijke school t* Waalwijk. In Eist was hij voorzitter van het bestuur van de christelijke school en thans is hij nog lid van de provincia le kerkvoogdijcommissie in de kerk provincie Utrecht, scriba van het breed ministerie van de ring Rhenen, voorzitter van het bestuur Van de chris telijke lagere school en van de kleu terschool te Renswoude. Verder heeft hij van december 1967 tot juli van het vorige jaar (1968) en sinds april van dit jaar (1969) tijdelijk kerkgeschiede nis gedoceerd aan de christelijke pae- dag. akademie te Ede. Te Besoyen en te Eist bij Ameron gen gaf ds. Van de Peut de stoot tot oprichting van een mannenvereniging en in Eist was hij één van de oprich ters van de Vereniging School met de Bijbel, Ds. Van de Peut zal in verband met zijn zilveren ambtsjubileum als predi kant in de Nederlandse Hervormde Kerk donderdagavond 4 september a.s. om half acht in het verenigingsgebouw te Renswoude recipiëren. Verder ligt het in zijn bedoeling om zondagmor gen 7 september a.s. om half tien in een kerkdienst te Renswoude het feit te herdenken, dat hij vijfentwintig jaar geleden te Besoyen in het ambt werd bevestigd. UTRECHT. Op de Utrechts* paar denmarkt zijn maandag 353 dieren aan gevoerd. De prijzen waren voor: luxe paarden 1200—1600; werkpaarden 1200— 1525; 3-jarige paarden 9001100; 2-jari- ge paarden 700—925; veulens 300600; hitten 700925; oude paarden 8001400. Slachtpaarden per kilogram geslacht ge wicht 2,80—3,70; jonge slachtpaarden per kg geslacht gewicht 3.70—<15, De handel was redelijk, VEENENDAAL Hoewel de brandschade in Veenendaal gedurende 1968 steeg met rond f 120.000 ten opzichte van 1967 is het plaatselijke brandschade- cijfer in vergelijking met het landelijk gemiddelde zeer laag. Dit staat in het jaarverslag van de Vrijwillige Brandweer van Veenendaal over 1968. De brandweer rukte in 1968 58 maal uit. De totaal geschatte schade bedraagt f 155.000. Per inwoner is dat bijna twee gulden. Landelijk komt men op een gemiddelde van ruim zesentwintig gulden. Bij de grote bedrijven is in 1968 ze ven maal hulp verleend en bij de klei ne zes maal. De branden konden op één na in de kiem worden gesmoord. De meeste branden in Veenendaal ontstonden in 1968 in maart (10) en april (15), de minste in mei (0) en no vember (3). De taak van de brandweer zal in de naaste toekomhst niet meer alleen maar het blussen van normale voorko mende branden behelzen, zo meldt het jaarverslag.De nieuwe taak wordt zeer veelomvattend, als die van een hulp verleningsapparaat in ruimere zin. Een dergelijk organisatie kan alleen wor- KESTEREN. Ds. P. Verkade uit Oude Tonge heeft voor het beroep be dankt dat door de Ned. Herv. Kerk in Kesteren op hem was uitgebracht. Het was het eerste beroep van de kerkeraad in Kesteren sinds het vertrek van ds. C. v. d. Berg.

De Vallei | 1969 | | pagina 3