Brand in Brussel eiste negen slachtoffers Israëlische vrouwen in Syrië goed behandeld GROOT TEKORT AAN MARIHUANA HEINEMANN WIL MET OOSTERBUREN BETERE CONTACTEN LEGGEN Papoealeider in W.-Irian geeft zich over Opzij Bisschopssynode heeft veel niet op agenda Over de grenzen Koning Idris naar Griekenland als balling Trieste ruïne in Brussel Kunstgebitten Hoe is het mogelijk. Brazilië blijft rustig Weer arrestaties in Athene Drew Pearson overleden Getuige had reeds meineed gepleegd Bob Dylan-fans keren terug I" Kroonprins steunt nieuw bewind BEROERING MINDER HITLER VIEL 30 JAAR GELEDEN POLEN BINNEN Stilte Stalin MOORD OP M'BOYA ME1W 1 Val is die Spar vandaag weer voordelig. DINSDAG 2 SEPTEMBER 1969 LIBIËTHANS REPUBLIEK De trieste ruïne van wat overbleef van het verbrande huis in Brussel, waarbij negen mensen omkwamen. BRUSSEL In een oud pand in de Brusselse binnenstad zijn maandagoch tend vroeg bij een brand negen men sen omgekomen en zes gewond. Het pand, eigendom van de stad Brussel, was verhuurd aan een vrouw die op de benedenverdieping een zaak in tweedehands meubelen dreef. Op de drie verdiepingen had zij een 17-tal ka mers verhuurd, vnl. aan Marokkaanse arbeiders. De brand, vermoedelijk in de win- RIO DE JANEIRO In Rio de Ja neiro was maandag niet veel te be speuren van de voorlopige machtswis seling die gevolgd is op de hersenbloe ding van president Da Costa e Silva. Alleen de banken, beurzen en de koffie- en katoenmarkten waren voor een dag gesloten. Heden gaan zij weer open, zo heeft de bank van Brazilië offcieel meegedeeld. Maarschalk Costa e Silva is volgens de medische bulletins „op weg naar herstel" en heeft een rustige nacht ge had. Hij is bij kennis, maar kan niet spreken. De drie doktoren die hem be handelen, verwachten dat hij over en kele dagen zijn spraak wel weer zal terughebben. Voor het monument van de gevalle nen zijn maandagochtend de eerste plechtigheden van de „week van het va derland" gehouden. Het publiek blijkt even onbewogen door de gebeurtenissen als vorig jaar december. De leiding van de nationale confederatie van de industrie heeft als eerste haar vertrou wen in de nieuwe militaire junta uitge sproken. In politieke kringen toont men zich enigszins pessimitsiche. Costa e Silva zou deze week een nieuwe grondwet pro clameren en het parlement weer bij eenroepen. De drie militaire leiders be schouwen de heropening van het congres echter als „gevaarlijk" voor het land. Zij hebben dit bij monde van admiraal Rademaker, voorstander van de „har de lijn", laten weten tijdens het onder- derhoud dat zij zaterdagavond met vi ce-president Pedro Aleixo hebben gehad Deze zou hebben geprotesteerd tegen het feit dat hem de leiding niet werd toevertrouwd. Oud-president Juscelio Kubitschek zo sinds zondagochtend huisarrest hebben en geen bezoek van anderen dan fami lieleden mogen ontvangen, zo is maan dag in Rio de Janeiro vernomen. Tegen Kubitschek is een onderzoek gaande Hij zou zich „onwettig hebben ver rijkt". Het is niet bekend of het bevel tot huisarrest van de nieuwe junta is uitgegaan. ADVERTENTIE Dentofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U 's morgens een weinig Dentofix op de plaat strooit. U heeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbeha gen, want Dentofix doet zijn plichtl Dit moderne, antiseptische poeder werkt als een beschermend kussen en houdt boven-, dien de adem fris. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,51, bij opotheken en drogisterijen. kei ontstaan, werd 's ochtends om half vier gesignaleerd door omwonenden, die gealarmeerd waren door hulpge roep. De brandweer was spoedig ter plaatste, doch het .vuur had zich toen reeds via het oude trapportaal en de dunne houten schotten tussen de huur kamers, over het gehele pand verspreid. Een aantal bewoners heeft zich tijdig kunnen redden: een van hen via de dak goot. Vijf mensen konden voorts met brandweerladders in veiligheid worden gebracht. Zij zijn met brandwonden naar een ziekenhuis overgebracht. Bij deze reddingsoperatie is ook een brand weerman gewond. De brand, die in de oude Brusselse binnenstad veel beroering heeft gewekt, was de ergste sedert de warenhuis- brand in mei 1967 bij l'Innovation, waarbij meer dan 300 slachtoffers vie len. Het huis dat staat in de Van Arte- veldestraat, een van de oudste wijken van de stad, was gemaakt van bak steen, maar alle trappen waren van hout, oud en dus zeer brandbaar. In veel van de kamers stonden flessen met vloeibaai gas, die door de bewoners werden gebruikt bij het bereiden van hun eten. ATHENE In Athene zijn weer twee mensen gearresteerd, die betrokken zouden zijn geweest in een komplot om het regime omver te werpen. Dat heb ben gewoonlijk goed ingelichte kringen maandag meegedeeld. De samenzwe ring zou tot doel hebben, de in balling schap levende Constantyd weer aan de macht te brengen. Als namen van de verdachten worden genoemd dr. Ioannis Papadopoelos en de gepensioneerde luitenant-kolonel An- tonios Drosojannis. De autoriteiten zou den haast maken met het opstellen van de aanklachten tegen de 50 mensen, onder wie 35 officieren, die in verband met het komplot gearresteerd zijn. Dimitrios Zafiropoelos, de directeur- generaal van het ministerie van voor lichting, heeft zaterdag op een pers conferentie gezegd dat een organisatie, die bekend staat als „Vrije Grieken", het komplot heeft opgezet. Alle Griekse politici, met uitzondering van de recht se politicus Spyros Markezinis, zouden bij de organisatie betrokken zijn. Het Atheense avondblad Vradini heeft maan dag kritiek geleverd op de uitlatingen van Zafiropoelos. Volgens het blad, heeft hij nief aan kunnen tonen dat ko ning Constantijn en alle politici op de hoogte waren van het komplot. BEIROET Officieren hebben gis teren in het Noordafrikaanse konink rijk Libië de macht overgenomen. Ze riepen een „socialistische republiek" uit en verklaarden alle constitutionele instellingen voor ontbonden. Volgens de Turkse radio heeft ex- koning Idris van Libië besloten naar Athene te gaan. De Libische ambas sade in Ankara had dat meegedeeld. 's Konings 40-jarige neef en erfgenaam kroonprins Hassan Al-Rida, heeft in een radiotoespraak gezegd, af te zien van alle rechten op de troon. Hij deed een beroep op de bevolking van 1.600.000 zielen zich achter de staatsgreep te scharen. De samenzweerders, die volgens Libi sche kringen in Beiroet onder leiding staan van kolonel Saadoeddin Aboe Sjweirib, sloegen toe terwijl de koning een gezondheidskuur deed in de Turkse badplaats Boersa. Het parlement en de andere grondwet telijke lichamen zijn door de gevorm de revolutionaire raad ontbonden ver klaard. Havens en vliegvelden zijn ge sloten. Radiozenders speelden marsmu ziek, afgewisseld door verklaringen van de revolutionaire raad. De gren zen zijn ook gesloten. Tot enkele jaren geleden zou een staatsgrep als deze nauwelijks beroe ring hebben gebracht buiten de Arabi sche wereld, maar de ontdekking van grote olievoorraden onder het Libische zand, maakte Libië tot een van de rijk ste Arabische staten. Na de verdwij ning van Idris kent de Arabische we reld nog drie monarchen: Feisal van Saoedi-Arabië, Hoessein van Jordanië cn Hassan van Marokko. Het is nog niet duidelijk welke vorm van „socialisme" de nieuwe leiding voorstaat: de extreme vorm van Nas ser of een lokale variëteit. Gaat Libië een radicale koers volgen, dan zal de grote olierijkdom de jaarlijkse op brengst is meer dan vier miljard gul den beschikbaar zijn voor het finan cieren van de zaak van het anti-impe- rialisme en anti-zionisme, die al fervent wordt omhelsd door Arabische staten als Syrië, Irak, Jemen en Soedan. Het Libië van koning Idris, was al een van de voornaamste financiële steunpilaren van de Palestijnse com mandobeweging, maar het meeste geld ging naar de rechtsgeoriënteerde El Fatah. Als ook radicalere groeperingen als het „volksfront voor de bevrijding van Palestina" ervan kunnen profite ren, kan de crisis in het Midden-Oosten in versneld tempo verscherpen. In elk geval zal het vertrek van het nog over gebleven Amerikaans en Brits lucht- machtpersoneel uit Libië worden ver sneld. Het aan de macht gekomen militair bewind in Libië heeft buitenlandse di plomaten de verzekering gegeven, dat de „socialistische republiek Libië" alle buitenlanders en internationale over eenkomsten zal eerbiedigen met inbe grip van de contracten die onder het monarchaal bewind met olieonderne mingen zijn afgesloten. Dit heeft volgens welingelichte zegs lieden in Parijs een lid van de militaire bestuursraad in Libië meegedeeld aan vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Sov jet-Unie. Ongeveer 'n jaar geleden werd de pro gressieve Libische premier, Abd'al Ha- mied Bakkoesj vervangen door Wanis Kaddafi. Bakkoesj werd toen benoemd tot ambassadeur in Frankrijk. Waar premier Kaddafi thans vertoeft is niet bekend. Libië ontving materieel voor delucht- verdediging en tanks van Engeland. Of de leverantie wordt voortgezet, zal mo gelijk van de ontwikkeling afhangen. Er waren geen politieke partijen toege- gestaan. De activiteit van medestanders van communisten, Baathisten en de Arabi sche nationalistische beweging, werden nauwletten in het oog gehouden. Een groot aantal Bathisten en Arabische na tionalisten is eerder dit jaar berecht we gens samenzwering tegen de staat. De „Volkskrant voor de bevrijding van Palestina" heeft verklaard het nieuwe bewind te steunen. Het acht de wijziging een grote stap voorwaarts naar de bevrijding van Palestina. Radio-Algiers heeft gezegd, dat „nieu we sociale krachten in de plaats zijn ge komen van een regeringsvorm die zijn tijd heeft gehad". Een commentator van de Russische televisie heeft de omverwerping van de Libische monarchie maandagavond, voorzichtig maar duidelijk verwelkomd Het Egyptische persbureau meldt uit Bagdad, dat Irak het nieuwe bewind heeft erkend. WASHINGTON De bekende Ameri kaanse dagbladcommentator Drew Pear son is maandag op 71-jarige leertijd in Washington aan een hartaanval over leden. Pearson werd bekend door zijn artikelen waarin hij schandalen en cor ruptie in de Amerikaanse regering aan het licht bracht. De laatste weken had hij ademhalings moeilijkheden, maar vorige week was hij na een behandeling van drie weken uit het ziekenhuis ontslagen. Zijn dage lijks artikel werd steeds meer geschreven door zijn medewerker Jack Anderson. KONING IDRIS geruisloos ATHENE De vier Israëlische vrouwelijke passagiers van het gekaapte Ameri kaanse vliegtuig zUn gisteren uit Damascus via Athene naar Tel Aviv in Israël gevlogen. Alleen de twee Israëlische mannelijke passagiers zijn nog in de Syrische hoofd stad achtergebleven. Er circuleerden echter berichten in Tel Aviv dat ztf vandaag zouden worden vrijgelaten. De vier vrouwen: de 61-jarige mevr. Victoria Samash, de 63-jarige mevr. Kaden Arditi, de 45-jarige mevr. Hava Freud en haar 15-jarige dochter Doia, werden op de luchthaven van Tel Aviv door tientallen familieleden en pers vertegenwoordigers verwelkomd. Over hun verblijf in Damascus had den de vier Israëlische vrouwen een afwijkend oordeel. Drie zeiden dat ze goed waren behandeld. Mevr. Ardat- tie (63) vertelde: „Wij waren aanvan kelijk verschrikkelijk bang toen de vrouwelijke kaper via de radio zei dat het vliegtuig in Damascus zou landen. We dachten dat we daar een nare tijd zouden hebben. Maar het is allemaal erg meegevallen. We kregen wat we wilden. We konden een bad nemen als we zin hadden en we hebben zelfs een rondrit door Damascus gemaakt". Mevrouw Sjamash was echter minder tevreden over haar verblijf in Syrië. Over de bewakers zei ze: „Ik kon in hun ogen zien dat zij mij graag ge wurgd hadden". Zy vond voorts de ver blijfplaatsen niet schoon en het eten on voldoende. Het Palestijnse Bevrijdingsfront, de organisatie die de luchtroof uitvoerde, heeft gisteren in de Egyptische hoofd stad Caïro zijn teleurstelling geuit over de snelle vrijlating van de vier Israë lische vrouwen. „We hoopten dat zij enige tijd zou den worden gedetineerd en zouden zijn uitgewisseld tegen onze meisjes die in Israël worden vastgehouden" verklaring. NEW YORK De branden op marihuanavelden in Mexico en de strengere controle aan de Ameri kaanse grens, hebben de levering van stuff" aan verscheidene gro te Amerikaanse steden een zware slag toegebracht. In de eerste drie maanden van dit jaar werd (Tan de Amerikaans- Mexicaanse grens bijna evenveel marihuana in beslag genomen als in geheel 1968. Aan de grens zijn dit jaar reeds een 6000 arrestaties verricht, terwijl in geheel 1968 slechts 4343 mensen aan de grens gearresteerd werden wegens mari- huanasmokkel. Ongeveer 75 a 85 procent van de marihuana die in de VS wordt ver kocht, is afkomstig uit Mexico. Het tekort aan marihuana heeft geleid tot groter gebruik van ande re verdovende middelen, zo melden veel handelaars en een aantal poli tieautoriteiten. Een 21 jaar oude leverancier van „pot" in New York schudde heftig met haar lange haar, terwijl ze aan een verslaggever vertelde: ,,Zeg dit maar aan het establish ment gevestigdegezeten burge rij). Onschuldige jongelui begin nen aan gevaarlijke middelen als heroïne en cocaïne, omdat zij niet aan schadeloze groente „pot" kunnen komen. Ik vind het on zedelijk". In New York is de eigen teelt „pot" een rage geworden. In Los Angeles wordt geadverteerd met kunstmatige pot. De politie in To ronto heeft meegedeeld wagonla dingen hooi^ kruiden en gewoon gras in beslag genomen te hebben, die men als marihuana wilde ver kopen. Intussen is de prijs van ma rihuana meer dan verdubbeld. BONN De Westduitse bondspre sident dr. Gustav Heinemann heeft maandag gepleit voor een verbetering van de betrekkingen tussen West- Duitsland en zijn oosterburen, met na me Polen. Heinemann sprak ter gele genheid van het uitbreken van de tweede wereldoorlog, dertig jaar ge leden. Evenals met de voormalige „erf vijand" Frankrijk, zou Duitsland ook met de oostelijke buurstaten tot een verzoening moeten komen, aldus de Bondspresident. Hij bracht in herinne ring dat Polen het eerste slachtoffer was van de aanval in 1939 en dat er daar zes miljoen doden zijn gevallen. Het staatshoofd vroeg zich af of niet al lang in de hele wereld, en met name in de Bondsrepubliek, de noodzaak be staat, de vrede wetenschappelijk te onderzoeken. De oorzaken van de con flicten tussen de volkeren en van de menselijke agressie zijn minder onder zocht, dan de samenstelling van een atoom, aldus Heinemann. Volgens hem ligt de oorzaak van de oorlog blijkbaar niet zozeer in de gezindheid van indivi duen, dan wel in de orde en wanorde van de gemeenschappen. Nieuwe rege lingen en nieuwe gebruiken, nieuwe spelregels en nieuwe gedragslijnen worden gebruikt. Als een van de nieuwe gebruiken noemde Heinemann de wenselijkheid om conflicted ook door de ogen van de tegenstander te bekijken. Tot de nieuwe orde rekende hij de Verenigde Naties, die na het mislukken van de volken bond versterkt zouden moeten worden. Tot de nieuwe spelregels zou volgens Heinemann de bereidheid tot een com promis moeten horen. De toespraak van de Westduitse pre sident werd maandagavond door alle radio- en televisiestations in West- Duitsland uitgezonden. De Polen hebben met twee minuten stilte ingeluid door sirenegeloei het feit herdacht, dat 30 jaar geleden met de Duitse in vasie in hun land de tweede wereldoorlog begon. Al het werk en het verkeer in het hele land werd stilgelegd. In de hoofd stad Warschau stapten tijdens de twee minuten stilte de bestuurders uit hun auto, om staande de zes miljoen land genoten te herdenken die in de oorlog het leven hebben gelaten. Bij duizenden plaatsen van oorlogs misdaden waren erewachten van mili tairen, scholieren of jeugdorganisaties geplaatst en overal in het land werden massabijeenkomsten gehouden. Een Russisch-Oostduitse historische commissie heeft via een artikel in het Oostduitse partijblad Neues Deutsch- land gezegd, dat de tweede wereldoor log gezien moet worden als „een poging van de Westerse imperialisten de Sow- jet-Unie te vernietigen. De oorlog zou DR. GUSTAV HEINEMANN goede drang nach Osten ook niet zijn ontketend door Hitier en de nazi's maar door de Duitse kapita listen": Men ziet hierin het begin van 'ri rehabilitatie van Stalin. De Russische geschiedschrijver ver meldde niet, dat als gevolg van het ver drag tussen Stalin en Hitier, de Russen een deel van Polen en vervolgens de Baltische staten konden bezetten. Wel herinnerde hy eraan dat Stalin in 1938 Tsjecho-Slowakye bijstand had beloofd, in geval van een Duitse aanval. Hy leg de echter niet uit waarom die hulp uit bleef. Andere Russische geschiedkun digen hebben betoogd, dat Rusland van deze verplichting werd ontslagen, door het verdrag van München waarmee Frankrijk en Engeland toestonden dat Duitsland Tsjecho-Slowakije roofde. Waarnemers viel het op dat men zich onthield van toespelingen over de grote zuiveringen van de jaren 30, die volgens Westerse historici de Russische strijdkrachten danig verzwakt hebben en daardoor een grote invloed hebben gehad in Stalins besluit, om door een pact met aartsvijand Hitier tijd te win nen. NAIROBI Een kroongetuige in de rechtszaak tegen de man, die verdacht wordt van de moord op de minister van Economische Planning van Kenia, Tom M'boya, was eerder veroordeeld wegens meineed. Dit heeft het open baar ministerie maandag toegegeven in het opperste gerechtshof in Nairobi. De openbare aanklager van Kenia, John Hobbs, beaamde op de hoogte te zijn van deze meineed. Hy gaf een overzicht van de aanklacht tegen Nahashon Isaac Njenga Njoroge, een 32-jarige Kikoeyoe Njoroge heeft gezegd onschuldig te zijn. Tijdens het vooronderzoek had de kroongetuige, een gevangenisverpleeg- ster gezegd, dat Njoroge haar minder dan een uur voor de moord verteld had, dat hij van plan was de minister te doden. De openbare aanklager waar schuwde de rechter dat hij haar getui genis voorzichtig moest beoordelen, om dat zij in 1966 wegens meineed was ver volgd en veroordeeld. De openbare aanklager zei ook dat geen enkele getuige in staat was ge weest om met zekerheid de man te identificeren, die op M'boya geschoten heeft. Politie-getuigenis zou echter aan tonen, dat op het vuurwapen, dat in Njoroge's huis werd gevonden, vingeraf drukken van de verdachte staan. Ook zou worden bewezen dat de kogels in M'boya's lichaam uit dit wapen afkom stig waren. Naar verwacht wordt zal het open baar ministerie meer dan 50 getuigen charge oproepen. aldus de In Cairo is gisteren een mini-topcon ferentie begonnen van vier Arabische staatshoofden uit de landen die het nauwst bij de confrontatie met Israël zijn betrokken Egypte, Jordanië, Irak en Syrië. Doel van het overleg is plannen te ontwikkelen om de oorlog tegen Israël op te voeren. Vóór het overleg begon hadden de Egyptische president Nasser en koning Hoessein van Jordanië een gesprek van anderhalf uur met elkaar. DJAKARTA De leider van de op stand van 95 politiemannen en dui zenden Papoea's in het gebied van de Wisselmeren, A. R. Wamafma, heeft zich volgens een mededeling van de militaire informatiedienst van West- Irian, aan generaal Edhie overgegeven. Wamafma vluchtte op 30 april samen met anderen en de 95 politiedeserteurs het oerwoud in. Onder zijn leiding na men de opstandelingen de radiozender van de rk-missie in beslag en gebruik ten zij die voor uitzendingen. Volgens de bekendmaking, die verspreid is door het Indonesische persbureau Antara, heeft Wamafma tegenover generaal Edhie openlijk zijn fouten toegegeven en zijn spijt betuigd. De generaal heeft hem daarop verzocht een volledig verslag uit te brengen over de manier waarop de opstand is verlopen. Hij garandeerde dat Wamafma en zijn gezin niet voor hun leven behoefden te vrezen en dat hun eigendommen worden gerespec teerd. Wamafma is stamhoofd van Tigi ge weest, dat vier districten omvat, nl. Ti gi (met Waghete als hoofdstad), Kamoe, Mapia en Aqoupo. De bekendmaking zegt verder dat sinds de politiedistrictscommandant van Waghete, Mambrisauw, zich op 1 juni had overgegeven, 91 politiedeserteurs met 108 vuurwapens dat eveneens heb ben gedaan. De politie verricht nu weer de normale taken, zo wordt gezegd. Voordat Wamafma uit het oerwoud terugkeerde, hebben de bewoners tij dens een vredesfeest dat drie dagen heeft geduurd voor generaal Edhie en diens gevolg trouw beloofd aan de In- dosische regering. In Enarotali en omge ving is met de terugkeer van de politie deserteurs de veiligheid hersteld. Daar aan hebben tevens meegewerkt de zen delingen en missionarissen onder lei ding van Catto. De zendeling Schults heeft volgens Antara de opstandelingen leiders ertoe gebracht naar generaal Ed hie te gaan. Ook de rk missie heeft geholpen met het leggen van contacten met opstan delingenleiders, aldus het persbureau WIGHT Na het driedaagse pop muziekfestival in Wight is maandag een ware uittocht begonnen van verregende jongelui. Na het succesvolle optreden van de Amerikaanse popzanger Bob Dylan, overspoelden 10.000 fans bela den met slaapzakken en gitaren de ka des, op zoek naar boten, die hen van het eiland weer huiswaarts zouden brengen. Het hoogtepunt van het festival was voor velen echter toch een teleurstel ling geworden. Idool Bob Dylan trad slechts een uur op, nadat hij tien duizenden 272 uur had laten wachten. Sommige Beatles en Rolling Stones die zich ook onder het gehoor bevonden, traden ook niet op, wat een nieuwe teleurstelling was. Direct na zijn optreden verlieten zon dagavond al de eersten het eiland. De grote uittocht kwam echter pas maan dagmorgen op gang. Politieagenten die op de kade een oogje in het zeil hielden, zagen tot hun stomme verba zing, dat alle hippies en fans zich rus tig gedroegen en netjes in een rij gin gen staan voor de loopplanken naar de veerboten. Een agent zei: „Alles gaat heel erg keurig. Ze gedragen zich zeer beschaafd". yuid-Amerika is een van de vele zor- genkinderen van de wereld. Het la een van de grootste en snelst groei ende delen van de aarde. Maar de problemen groeien even snel. Het sociale probleem schreeuwt er om oplossing. De weinig ryken en de ve le armen, drijven naar een geweld dadige oplossing, die dus in werke lijkheid geen oplossing is. De armoede in de grote steden, naast de schreeuwende verspilling, de krot ten naast de paleizen en kathedra len, zijn op zich niet erg. Maar er is niets tussen. Juist dat maakt de toestand zo benauwend. Geen wonder dat van vele zijden is aangedrongen om hier een oplossing te brengen. Een oplossing van ge leidelijkheid en wederzijds begrip. Een stem, als die van bisschop Hel der Camara, klonk misschien wat schel. Maar de tyd dringt. Zo men niet tot een weg van begrip kan komen, staat de schaduw van Cuba en nog meer die van Che Gue- varra klaar om over dit werelddeel te vallen. deze situatie hebben vele landen naar een lapmiddel in deze situatie gegrepen, het rookgordijn van een mi litaire dictatuur. Het is een genees middel dat maar bitter weinig helpt, DA COSTA E SILVA aan de kant omdat het de problemen achter een afscherming van kracht en macht verstopt en de werkelijke oorzaken niet aantast. Bovendien zet men de deur wijd open voor allerlei persoon- lyke ambities, die weer aanleiding kunnen zijn voor een nieuwe militai re coup. Iets dergelijks lijkt zich nu in Brazi lië af te spelen. De president Costa e Silva, die zich ontpopte van een wat onduideiyke figuur tot een dictator van de gebruikelijke stempel, was bezig weer een van de zoveelste grondwetten op stapel te zetten. T^a Costa e Silva was een van de man- nen, die in 1964 president Goulart door een staatsgreep afzette. Goulart was een goedwillend man, maar niet tegen de problemen opgewassen en poogde de sociale hervormingen mis schien te plotseling door te voeren. In 1967 volgde Da Costa e Silva de tot president benoemde Humberto Cas- tello Branco op. In december van het vorige jaar greep hij plotseling de absolute macht, ontbond de volks vertegenwoordiging die al volkomen gemuikorfd was en beroofde 300 voor aanstaande burgers van hun politieke rechten. Het was als zo vaak, een schijnoplos sing. Met een nieuwe grondwet wil de hij nu een overgang naar een toe stand die een redelyke oplossing mo gelijk zou maken. Dit was blijkbaar niet naar de zin van de militairen die nu de kans zagen, dat hun macht ten einde zou lopen, nu voor volgend jaar in ieder geval presidentsverkiezingen waren aange kondigd. De ziekte van de president heeft hen daarbij goed geholpen. Of deze nu wcrkciyk zo erg is, als men doet voor komen, is niet te zeggen. Men heeft er goed gebruik van gemaakt om de president ter zijde te schuiven en een driemanschap van leger, vloot en luchtmacht aan het bewind te hel pen. Maar de problemen blijven roepen om oplossing en de tyd van Potemkln- dorpen is voorby. VATICAANSTAD Op de tweede ka- tholieke wereldsynode van bisschoppen, die op 11 oktober in Vaticaanstad be gint, zal worden gesproken over manie ren tot herstel van de eenheid van ge dachte en discipline in de kerk. Op de komende bisschopssynode, de tweede die Paus Paulus binnen twee jaar bijeen heeft geroepen, worden bis schoppen en kardinalen uit de gehele wereld verwacht. De deelnemers aan de conferentie zijn voornamelijk de voorzitters van de nationale bisschop penconferenties. Een Frans oecumenisch voorlichtings centrum in Rome heeft in een Fransta lige uitgave, „IDOC International", de volledige agenda van de komende syno de gepubliceerd, zoals deze is opge steld door de secretaris-generaal van de synode, mgr. Ladislaus Rubin, met goedkeuring van de Paus. Voor de op stelling heeft mgr. Rubin collega's in de gehele wereld geraadpleegd. In de tekst van de agenda wordt de Pauselijke primaat vooropgesteld, maar ook erkend, dat de bisschoppen nauwere samenwerking onderling en met de Paus wensen. De agenda is onderverdeeld in de volgende punten: Communicatie onder de bisschop pen: De collegiale activiteiten van de bisschoppen: Versterking van de betrekkingen tussen de bisschopconferenties en het Vaticaan: Mogelijkheden ter verbetering van de betrekkingen tussen de bisschops conferenties en de Paus zelf. In de agenda wordt niet gesproken over controversiële kwesties als het celibaat, geboortebeperking, echt scheiding of oecumenische intercom munie, maar evenmin wordt van tevo ren de bespreking van deze vraagstuk ken uitgesloten. Zo wordt eraan herin nerd dat de Paus door instelling van de bisschopssynode „erkend heeft, dat de tekenen des tijds hem ertoe gedwongen hebben zijn gemeenschap met de bis schoppen te versterken door nog ster kere banden...". ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 6