Nervi zal zijn plan in Den Haag wel niet meer gerealiseerd zien 't Kan ze daar niet schelen wat je verdient. Doe modern boodschappen; aan de deur Hoogbejaarde bouwmeester wordt telkens naar zijn tekentafel gejaagd om ontwerp te wijzigen Algemene Bank Nederland Gratis puzzel Late wraak voor zitten blijven APRIL 1961 PAREL „ONTWRICHTING" ZEVENTIG METER ,MOTORRLOK" Vroeger dacht ik altijd dat je geld moest hebben om bij 'n bank binnen te komen. Maar da's gewoon onzin. Want toen ze bij ons de salarissen via de bank gingen betalen, keek die man bij de ABN helemaal niet gek toen ook ik Ti salarisrekening kwam openen. 't Kan ze daar niet schelen wat je verdient, want ik heb bepaald geen groot salaris. En toch betaal ik nu mooi al m'n rekeningen via de bank en betaalcheques heb ik ook. Erg gemakkelijk allemaal. Gek eigenlijk dat 'n heleboel mensen aan die gemakken en die 334% rente niet toekomen, omdat ze denken dat ze voor de bank te weinig verdienen. Eigenlijk zou iedereen 'n salaris rekening bij de ABN moeten hebben U ook. thuisbezorgd door uw moderne melkmcn ZIMLSERVICE WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1969 GESOL MET EEN ARCHITECT "PJEN HAAG Met de dag vermindert de kans, dat de befaamde Italiaanse architect Pier Luigi Nervi zijn bouwplan-Schedeldoekshaven, thans een verpauperd stukje Haagse binnenstad, gerealiseerd zal zien. De vrees is gewet tigd, dat zijn bouwkundige kwaliteiten in Den Haag geen steen op elkaar zul len brengen. Keer op keer wordt de hoogbejaarde bouwmeester naar zijn tekentafel gejaagd om zijn bouwplan, dat in de loop der jaren als pleister op de wonde zijn naam heeft gekregen, te wijzigen. Keer op keer zijn er instanties en particulieren, die deze hoogleraar en zijn opdrachtgever, EMS-directeur Rcinder Zwolsman, dwars zitten. Ruim veertienduizend vierkante meter kost bare grond blijven onbebouwd en vor men tussen Nieuwe Haven, Houtmarkt en Spui een rottende kies. Het is een oord geworden voor in de avonduren flanerende prostituées, clan destiene langparkeerders, een hobbelig geplaveid busstation en wat ongere geld goed in de vorm van groeiend af val. De ontwerper van een sportpaleis voor de Olympische Spelen in Rome, het Unesco-gebouw in Parijs en een tentoonstellingshal in Turijn tobt al een kleine tien jaar aan het Nerviplan. Langzaam draagt hij zijn werk aan zijn zoon Antonio over, die er wellicht een groot aantal jaren mee voort kan. In april 1961, toen de architect nau welijks de zeventig jaar was gepas seerd, betrok de NV Landbank hem bij het project, waarvoor het Voorburgse architectenbureau Lucas en Niemeyer reeds een schetsontwerp had gemaakt. De brave Italiaan zwierf een paar da gen door Nederland, zag Euromast en Lijnbaan, sprak met architecten in het Rotterdamse Bouwcentrum en ontmoet te ook Reinder Zwolsman. Niet officieel liet de juist van de grond komende Exploitatie Maatschap pij aan het Haagse gemeentebestuur een maquette zien. Een maquette met een schouwburg voor negenhonderd naar cultuur dorstenden, een hotel met tweehonderd bedden en een kantoor pand van zeventien verdiepingen. Win kels, restaurants en garages stonden Nervi voor de geest. Hoogte van het kantoorpand: omstreeks honderdtien meter. Het project had een omvang even groot als het Haagse Binnenhof, zou tussen de veertig en vijftig miljoen gul den gaan kosten en een glanzende pa rel worden binnen de stadsgrenzen. Vlijtig als immer begon het Haagse gemeentebestuur panden en stukjes grond te onteigenen, ervan overtuigd dat Nervi binnen de kortste keren zou zegevieren. Dat onteigenen ging niet altijd even vlot, want de bewoners van de Schedeldoekshaven waren niet zo over tuigd van een realisatie op korte ter mijn. Van tijd tot tijd moest de ge meente zich verdedigen in een kort ge ding. Dat kostte geld en leverde verlies op. In juli 1963 voteerde de Haagse raad voor aankoop van grond een kleine ne gen ton met nog vijf ton aan te ver wachten proceskosten. Een bakker be streed de bouwvalligheid van zijn huis, een handelaar in antiek weigerde voor zijn winkel een nieuw pand en hier en daar steeg de kribbigheid over het Ner viplan tot de hoogte van het kantoorge bouw. In september 1964 was de hoogste hoogte al opgevoerd tot honderddertig meter. Een half jaar later had Nervi daaraan nog eens tien meter toege voegd. Inmiddels bleek de commissie van advies voor uitbreidingsplannen in de provincie Zuid-Holland het helemaal niet eens te zijn met het Nerviplan. De commissie noemde het plan een ont wrichting van de city, die zou leiden tot heilloze verstoring van de reeds hoogst bedenkelijke verkeerssituatie in Den Haag. Het waren meningen van voorzitster mevr. mr. C. de Ruyter-de Zeeuw en mr. H. van Riel, beiden Gedeputeer den in de provincie Zuid-Holland en deskundig op het gebied van ruimtelij ke ordening. Tot grote vreugde van gemeente en EMS, werd het bouwplan in augustus 1965 door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland toch goedgekeurd. De bouwtijd zou drie tot vijf jaar zijn, de kosten passeerden de honderd miljoen en de Rijksgoedkeuring ontbrak. De EMS bleef spreken over een hotel met Hiltonallure. De ontwikkelingskosten waren inmiddels ruim een miljoen gul den. Onder leiding van staatsraad mr. A. L. de Block kwam op 21 juli 1967 de Raad van State bijeen. Geoordeeld moest worden of twee bezwaren tegen het Nerviplan terecht waren. De Bond Heemschut betoogde dat het Nerviplan een aardig project kon wor den genoemd, maar dat het niet ge schikt was voor Den Haag. „De ge meente is op de verkeerde weg. Des avonds zal het gebouwencomplex een troosteloze aanblik bieden en boven dien wordt de Nieuwe Kerk in het stadsbeeld weggedrukt", gromden de Heemschutters. Een rijschoolhouder betoogde dat het niet aanging een nijvere ondernemer uit zijn bedrijfspand te zetten. Hij kreeg ongelijk, want tegen het plan als zodanig had hij geen bezwaar. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut - de regering dus - adviseerde een toren van hooguit negentig meter. Het werd zeventig meter, want zo was de uitspraak van de Raad van State. Burgemeester en wethouders van Den Haag vertelden zich te zullen gaan beraden. Zwolsman deed hetzelf de en Tweede-Kamerleden stelden vra gen. Minister Schut antwoordde dat aan het bouwplan niets wezenlijks werd ge wijzigd en professor Nervi verscheen samen met zijn zoon Antonio opnieuw in Den Haag. Het gekrakeel over het Nerviplan bleef in die periode tot einde 1968 be perkt tot de financiën. Over een schouwburg in het bouwplan werd hele maal niet meer gepraat, maar wel wil de de EMS vergoeding krijgen voor reeds gemaakte architectkosten, rente verlies en gestegen bouwkosten. Hoe is nooit helemaal uit de verf gekomen. In oktober kwam het tweede Nervi plan in de openbaarheid. „Een ont hoofd Nerviplan" was de algemene ge dachte. Het leek sterk op de Notre Dame in Parijs en werd door sommige Hagenaars „het motorblok" genoemd. Al gauw bleek dat ook dit plan nauwe lijks kans van slagen had. Het zware, massale karakter van het bouwwerk moest worden ingetoomd. Wederom toog de inmiddels hoogbe jaarde Pier Luigi Nervi achter zijn te kentafel aan de arbeid. Een deel van de gevel aan de zijde van de Kalver markt moest twintig meter worden ver laagd. Dat was een wens van de Haag se overheid, die daarover anderhalf uur confereerde met de heer Zwols man Deze vertelde dat de bouwtijd op drie jaar was gesteld en de kosten om streeks de 125 miljoen gulden zouden zijn. Over een hotel met Hiltonallure werd niet meer gesproken en ook Pan American Airways had zich als beleg ger teruggetrokken. „Wel jammer, maar er zijn voldoen de beleggers en adspirant-huurders overgebleven", zei de heer Zwolsman. Zijn ogen achter een zwaar brilmon tuur keken zorgelijk. Het derde Nerviplan heeft thans de tekentafel verlaten. In plaats van het forse middenschip komen een galerij en een middenbouw, die voorzien zullen worden van ruime patio's. Aan één zij de blijft een hoogte van zeventig meter gehandhaafd. De aandeelhouders van de EMS stel den tijdens de jaarvergadering vragen over het derde Nerviplan. Ook over de kosten, die de 125 miljoen gulden reeds lang zijn gepasseerd, over het geld dat de ontwikkeling van het project nu al heeft opgeslokt en over de investerin gen die in de loop der jaren zijn ge daan. De beide laatste worden door deskundigen resp. geschat op vier en vijftien miljoen. Pier Luigi Nervi, EMS-directeur Reinder Zwolsman, het Haagse ge meentebestuur en een handvol finan ciers blijven hopen op een betere toe komst. Een lange weg moet nog wor den afgelegd. Veel instanties kunnen ook dit derde Nerviplan om zeep hel pen. Foto boven: Maquette van het derde plan-Nervi. Foto onder: De schedeldoekshaven zoals hij er vandaag bij ligt in Den Haag. BERLIJN Wegens een bomalarm hebben dinsdag de leerlingen van twee middelbare scholen, die in hetzelfde gebouw zijn gevestigd, in West-Berlijn vrij gehad. Een onbekende vrouw had de brand weer telefonisch meegedeeld, dat haar echtgenoot met een zelfvervaardigde bom de echtelijke woning had verla ten en van plan was het schoolgebouw in de lucht te laten vliegen. Hij was daar vroeger op school geweest, was eenmaal blijven zitten en wilde nu „wraak" nemen. De politie heeft het schoolgebouw grondig doorzocht, maar vond niets. Naaste familie van enige van de 17 mensen die in de tweede wereldoorlog in Filetto zijn terechtgesteld, hebben een Oostduitse advocaat in de arm ge nomen voor de vervolging van bis schop Matthias Defregger. Het is de bekende advocaat Fried- rich Kaul, die volgens het Oostduitse persbureau A.D.N, van plan is aan de officier van justitie in Frankfort, Die trich Rahn, bewijsmateriaal over te leggen waaruit zou blijken dat mgr. Defregger vrijwillig ingestemd heeft met de terechtstelling van de 17 dorps bewoners als vergelding voor aanval len door partisanen op Duitse mili tairen. Dèt is de service van uw moderne SRV melkman I Al uw zuivelprodukten en levensmiddelen bij u thuisbezorgd. En altijd met geweldige aanbiedingen I en win éón van de vele prachtige luxe houten edammer kaasvormen. Bij aankoop van kaas een gratis kaastoto-formulier bij uw 3.R.V. Melkman-Kaasspecialist. Gratis originele SRV- puzzel bij 2 flessen Fruxano-sinas f 0,68.

De Vallei | 1969 | | pagina 11