„Als het niet lukt, Betaald voetbal kan ik er ook niets aan doen" verontrust over Bondscoach Georg Kessler door zorgen geplaagd voor sleutelwedstrijd tegen Polen Tegenstander fel gebrand op duidelijke revanche Uitslagen draverijen Rudi Lubbers kan het niet begrijpen arbiters-affaire anders dan andere PSV-Go Ahead twee dagen eerder Roesink-Diepenheim, kampioen 250cc sen. Remise voor Donner Veel uitvallers in Alpine Rally Plageman mogelijk weer actief bij DOS Spelen kostten Mexico veel geld Stolle met moeite langs Taylor Revanche Stormlopen Enkele tellen neer Weet het niet Forest Hills constante kwaliteit f WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1969 GEORG KESSLER: grote zorgen ZEIST Georg Kessler houdt re kening met het ergste. Aan het begin van de voorbereidende periode van het Nederlands elftal voor de wedstrijd van zondag tegen Polen sprak hij dinsdag in het sportcentrum van Zeist vol zorg over de komende sleu telwedstrijd van zijn ploeg. Zorg van wege de kwaliteit van het Poolse elf tal, angst om de hele en halve bles sures in zijn selectieploeg, waaruit Theo Pahlplatz al eerder definitief was weggevallen, en benauwdheid om de tegenvallende vorm op de laatste competitiezondag van een belangrijk gedeelte van zijn kandidaten. Zeventien spelers kwamen dinsdag naar Zeist, waar ze zich prompt om twaalf uur dienden te melden. De spe lers die meenden ergens geblesseerd te zijn, had de bondscoach verzocht om tien uur aanwezig te zijn, maar nie mand meldde zich twee uur eerder. De ploeg, die meegaat naar Polen, bestaat uit de doellieden Van Beveren en Trejj- tel. de verdedigers Romeyn, Suurbier, Israel, Strik, Eykenbroek en Drost, de middenvelders Groot, Veenstra en Rijn- ders en de aanvallers Wery, Roggeveen, Van Dijk, Cruyff, Moulijn en Van Ha- negem. Zou van deze groep nog iemand afvallen, dan kan de bondscoach nog een beroep doen op Brouwers, Klein- jan, Jansen, Van Duivenbode en Bals. Het Nederlands elftal, dat morgen naar Polen vertrekt, zal op de dag van aankomst trainen in het Silezien-sta- dion in Chorzow en vrijdagmiddag ook nog een keer. De ploeg logeert in het tot hotel omgebouwde kasteeltje „Os- rodek" in Swierklaniec op iets meer dan 20 km van Chorzov. In vergelij king tot zijn eigen moeilijkheden Cruyff, Van Hanegem, Wery, Moulijn en Roggeveen gingen dinsdagmiddag na de rustperiode van twee uur voor onderzoek naar bondsarts dokter W. Mosterd is Kessler afgunstig op zijn Poolse collega, Richard Ryszard Kose- wica. De Polen hebben van half juli tot 1 augustus een tralningstoernooi door Rusland gemaakt, waar 4 wed strijden werden gespeeld. Na drie wed strijden voor de Poolse competitie in de eerste helft van augustus is de ploeg vorige week weer bij elkaar gekomen voor nog eens twee weken. Daarin wer den oefenwedstrijden gespeeld tegen Noorwegen (Lodz, 6-1) en Rusland (Moskou, 0-0) en staat nog een duel op het programma. Kessler heeft zijn selectie pas sinds dinsdag bij elkaar en aan de trainings wedstrijd van vandaag tegen De Graaf schap is alleen een duel tegen UVS voorafgegaan. Een onvolmaaktheid, die volgens Kessler juist op 7 septem ber in Chorzov fataal kan zijn, want de Polen willen een revanche voor de nederlaag tegen Bulgarije (1-4) en Ne derland (0-1). Kessler zei:„De Poolse ploeg moet voor eigen publiek veel goedmaken en daarop is de voorberei ding helemaal afgestemd. Tegen Noor wegen heb ik een Pools elftal gezien, dat met een geweldige overtuiging en zelfverzekerdheid zeer attractief en dy namisch voetbal speelde. Wij zullen het zondag zeer moeilijk krijgen". Mexico, waar volgend jaar de eind ronden worden gehouden, spookt door zijn hoofd. Het is het grote doel dat hij zich heeft gesteld en waarvoor, wat hem betreft, alles moet wijken. Op zijn aandrang begon de competi tie dit jaar vroeger. Immers, Kessler wilde zijn manschappen op tijd in vorm en conditie hebben want de ontmoeting met Polen was voor 7 september vast gesteld. Maar die vorm en die conditie zijn er nog niet. En dat is, wat aan Kessler op dit moment knaagt. „Ik heb geleerd af te wachten", stel de de bondscoach berustend. „Het eni ge wat ik kan zeggen is, dat ik rustig blijf ademhalen. Ik heb er alles aan gedaan en als het niet lukt, dan kan ik er ook niets aan doen". In het Silezienstadion kan Oranje straks honderdduizend Poolse toe schouwers verwachten, die om wraak zullen brullen. In de hel van Chorzov want dat wordt het volgens Kessler zullen de Nederlanders de Poolse stormlopen moeten zien op te vangen. Polen vecht voor zijn laatste kans, evenals Oranje. Kessler: „De Polen zullen ongetwij feld agressief voetbal spelen. Ik was, toen ze tegen Noorwegen speelden, vooral onder de indruk van het spel van Blaut, Anczok, Dejna, Szoltysik, Lu- banski en Marks. Het zal voor ons een Johan Cruyff tijdens de selectie training in een ongewone rol: als doelverdediger. zeer zwaar karwei worden". Daar er zondagmiddag in Chorzov om vier uur wordt begonnen, speelt het Nederlandse elftal vanmiddag in Zeist eveneens om vier uur de trai ningswedstrijd tegen De Graafschap. „En in Polen zullen we ook om vier uur met de training beginnen", aldus de bondscoach. „Tegen De Graafschap wordt het, zoals gezegd, een trainings wedstrijd, geen oefenduel. Dat wil zeg gen, dat ik alle spelers kan bekijken, het spel kan stilleggen indien ik dat noodzakelijk vind en bovendien kan ik ermee ophouden wanneer ik dat wens". Kessler en zijn spelers groeien deze dagen langzaam naar de sleutelwed strijd in Chorrov toe. Wie zondag ver liest kan de reis naar Mexico verge ten. Mexico! Het achtervolgt Kessler als een soort nachtmerrie. „Toch blijf ik rustig ademhalen. Dat is namelijk on der deze omstandigheden het enige, wat je kunt doen". Wietse Veenstra en Hans Eijken- broek schaafden in Zeist hun con ditie nog wat bij. DEVENTER De eredivisiewed strijd PSV-Go Ahead, die was vastge steld voor zondag 14 september, zal twee dagen eerder worden gespeeld: op vrijdagavond 12 september. PSV heeft deze wijziging voorgesteld, omdat de Eindhovenaren op 17 september hun eerste EuropaCup-wedstrijd spelen. Go Ahead is akkoord gegaan onder voor waarde de PSV de extra kosten (Go Ahead moet in Eindhoven overnach ten) voor zijn rekening neemt. De KNVB moet de omzetting nog goedkeu ren. VENRAY Bij de kampioens-moto- cross in Venray waren de kansen voor de titel in de 250 cc senioren klasse voor Jan Roessink uit Diepenheim, Jo Lam- mers uit Schijndel en Ton van Heugten uit Amersfoort nog gelijk. Na de eerste manche waren de beste papieren voor Jo Lammers door zijn verwinning. In de tweede manche werden de drie kans hebbers betrokken in een valpartij. Jan Roessink was de gelukkigste. Hij kon doorrijden en nog opklimmen naar de vijfde plaats. Dat leverde hem, zo is nu gebleken, net voldoende punten op om *ich kampioen van Nederland te mogen noemen. In de junioren-klassen waren de leden van de Apeldoornse VVR bijzonder suc cesvol. Jan van Beek uit Zelhem won met gemak de twee manches van de 500 cc. Beide keren werd hij gevolgd door Frans Karsmakers uit Aalst en Gerrit Knuiman uit Wijchen, alle drie op CZ. De vierde plaats was voor de VVR-er A. Heijstek en de vijfde plaats voor E. Aust van de MC „Loenen". De uitslagen: 500 cc jubloren: 1. J. v. Beek, Zelhem op CZ; 2. F. Karsmaker, Aalst op CZ; 3. G. Knui man, Wijchen op CZ; 4. H. Heijstek, Klundert op Husq.; 5. E. Aust, Nun- speet op CZ; 8. T. Kleuskens, Venray- Heide op Lindström. Senioren zijspanklasse: 1. B. Snijder, Breda op Hedlund; 2. W. v.d. Linden, Deurne op BSA; 3. J. ten Thije, St. Isidorushoeve op BMW. Senioren 250 cc: 1. P. Willems, IJsselsteyn op Husq.; 2. S. v.d. Sluis, Arnhem op Bultaco; 3. P. v. Heugten, Amersfoort op CZ; 4. F. Selling, Amsterdam op CZ; 5. J. Roessink, Diepenheim op Husq.; 12. Jo Lammers, Schijndel op Husq. HILVERSUM Een gek geval deed zich gisteravond in een van de drave rijen met leerlingpikeurs voor. G. Kley- weg, die met Gold Westlandia zijn se rie won, bleek hierdoor 21 maal gewon nen te hebben. En dan is men geen leerling meer. Dat hield in, dat Gold niet in de finale mocht starten. De uitslagen: Calligulaprijs: (le afd.) 2.000 m met autostart: 1. Gudo van Bonni (Schoon hoven) 1.28.8; 2. Hielkde D; 3. Grishin. W: 2.30; pl: 1,30 4,90 2,10; kop: 4,00; cov: 39,10; trio: 923,80. Criterium der leerling pikeurs 1 (le afdeling): 1. Gold Westlandia (Kleij- weg) 1.23,3; 2. Gloria; 3. Campeador Mac. W: 1,90; pl 1,30 1,40 3,40; koppel: 3,90; cover: 3,30. Criterium der leerling pikeurs (2): HAVANA In de vijfde ronde van het internationale Copabanca-schaak- toernooi in Havana hebben grootmees ter Donner en de Belg O'Kelly dinsdag remise gespeeld. De partij duurde slechts zeventien zetten. Donner heeft nu, evenals O'Kelly, 2,5 punten. Aan de leiding gaan de Russen Korts- noi en Suetin en de Westduitser Uhl- man met vier punten. 1. Generaal Padua B (Dijs) 1.23,3; 2. Erica; 3. Buermann B. W: 1.80; pl 1,30 2,40 5,10; koppel 5,50 cover 6,50; trio: 285,60. Criterium der leerling pikeurs (2e afd): 1. George van Rhea (Mollema) 1.24,2; 2. Edelscott Six; 3. Dorothea. W: 2,30; pl 1,20 1,50 1,40; koppel: 5,20; cov: 6,50. Flaviusprijs: 1. Firestone (Van Dooyeweerd) 1.25,2; 2. Fabiola Kitty; 3. C. van Rood en Noot. W: 2.40; pl 1,30 1,20; koppel: 2,30; voc: 3,90. Adrianusprys: 1. Hamran (M. Ver gay) 1.26,2; 2. Generique Bel win; 3. Hofnar. W: 2.50: pl: 1,20 1.70 1.30; kop pel: 6.10; cov.: 8.70; trio: 64,-. Domitianusprys: 1. Hartin Gerda (J. Wagenaar jr) 1.28,6; 2. Hendrik; 3. Hazleton B.W.: 2.90; pl: 1.80 2.40 1.80; koppel: 18.30; cov: 7.20. Galbaprijs: 1. Grenadier (J. van Dooyeweerd) 1.25,9; pl. 1.30 2.50 2.20; koppel: 5.80; cov: 5.30. Trio: 123,50. Criterium, finale 1 Edelscott Six (M. Gommans) 1.23,9; 2. George van Rhea; 3. Generaal Padua B. W. 10,40; pl: 2.- 1.60 1.30; koppel: 8.90; cov: 4.30. Calligulaprijs, tweede afd. 1. Horn- blower (B. de Vries) 1.26.9; 2. History Way; 3. Henry Belwin (buiten wed.); 4. Henri van Wendy. W: 5.40; pl 2.10 1.80 4.90; koppel: 10.30; cov: 5.30. Totale omzet: 240.675,50. UTRECHT Op initiatief van DWS waren dinsdagavond in Utrecht afge vaardigden van de verenigingen Holland Sport, Elinkwijk, DOS, Gooiland, PSV, DWS, Blauw Wit en EDO bijeen om hun ongerustheid uit te spreken over de gang van zaken in de scheidsrech- terswereld van het betaalde voetbal. De conclusie van deze vergadering was, dat deze ongerustheid welomlijnd in een aantal punten in handen van het bestuur van de FBO zal worden ge steld en dat zal worden verzocht deze kwestie op de algemene vergadering van de FBO op 27 september als agen dapunt op te voeren teneinde de me ning van de overige clubs met betrek king tot de gestelde problemen te ho ren. Bij de bespreking in Utrecht was de heer H. van der Vlugt, directeur van de FBO, aanwezig. De heer Stoop, die deze vergadering leidde, stelde in zijn inleiding, dat men ernstig ongerust was over de positie van de scheidsrechter in het betaalde voetbal, dat de samen stelling van de scheidsrechterscommis- AMSTERDAM Verbasterde buiten staanders hebben weer eens langdurig met de ogen staan knipperen. De oor zaak: het bericht dat de Nederlandse boksers Rudi Lubbers, Henko Baars, Jan Huppen en Herman Schregardus door de Nederlandse Boks Bond zijn geschorst. Het lijkt wel of een hardnekkige ba cil de schorsingziekte onder de Neder landse sportbonden heeft gebracht. Als een kleine wervelwind wordt in ve le takken van sport grote opwinding ge blazen doordat met angstwekkende regelmaat in steeds weer andere spor ten beoefenaren van die sport getroffen worden door een schorsing. Rudi Lubbers, onze talentvolle zwaar gewicht, is door zijn schorsing gevoelig getroffen. De klap die hem werd uitge deeld kwam uit een hoek vanwaar hij hem allerminst verwachtte. Knock out geslagen is hij er niet door, maar de klap kwam toch zo hard aan, dat hij enkele tellen neerging. Nu heeft een bokser als hij in zijn jarenlange carrière wel leren incasse ren. Hij heeft geleerd een aanval af te slaan en een tegenactie te ondernemen. In zijn geval wordt deze gevormd door een brief aan de Bond, waarin hij het verzoek heeft vervat door een commis sie van beroep gehoord te mogen wor den. Gisteren stelden we Lubbers de vraag waarom hij nu eigenlijk geschorst was. „Nou dat weet ik zelf niet. In de brief waarin mij de schorsing werd meege deeld staat wegens mijn gedrag in Roemenië tijdens de Europese kampi oenschappen. Daar begrijp ik niets van. Ik dacht, dat ik mij er behoorlijk ge dragen had. Er zijn natuurlijk wel wat kleine dingetjes voorgevallen, maar die recht vaardigen zo'n schorsing niet. Boven dien, als zo'n hele delegatie boksers ge schorst wordt, dan lijkt het mij alles zins redelijk dat ook de officials die ons begeleiden geschorst worden. Zij had den de leiding en als wij ons hebben misdragen dan ligt zoiets aan de leiding nietwaar. Dan is zo'n leiding incompe tent". Voor Rudi Lubbers kwam de brief van de Boksbond eigenlijk extra onge legen omdat hij, juist toen de brief op de mat viel, met een andere brief in de hand stond. Een brief waarin hij zijn proflicentie wilde aanvragen. U staat nu waarschijnlijk een jaar buiten de ring, betekent dat voor u dat de bokshandschoenen dan maar aan de kapstok worden gehangen? „Neen. Trouwens ik heb goede hoop, dat ik binnen een paar weken gehoord zal worden door de commissie van be roep en dat er dan nog iets aan die schorsing veranderen zal. Ik begrijp de bond helemaal niet met die schor sing, die niemand van ons had verwacht. Ik krijg zo langzamerhand wel eens de indruk, dat er in alle sportbonden door de hoge heren gedacht wordt, dat de sportlieden er voor de bond zijn. Het tegendeel is natuurlijk waar. De bonden, het bondsbestuur en de hele organisatie zijn er voor de leden van de bond. Maar het zal ongetwijfeld tijd kosten om daarvan iedereen te overtuigen". EVIAN Tot de 25 uitvallers op de eerste dag van de dertigste editie van de Alpine Rally, een van de zwaarste autosportevenementen, behoorden dins dag niet minder dan drie Ford Escorts. De rijders Gamet (Fra), Andersson (Zwe) en de Fin Mikkola moesten we gens technische moeilijkheden opgeven. Tot de uitvallers in de eerste etappe, die van Marseille over 1190 kilometer naar Evian voerde, behoorde ook de Daf bestuurd door de Belg Haxhe. De Fransman Jean Finatier heeft met zijn Alpine Renault de leiding voor de Porsche van zijn landgenoot Gerard La- rousse en de Lancia van Rene Traut- mann. Hierna volgen pas de twee fa- brieks-Escorts. De Rally duurt zes da gen. MAN Tijdens de Grote Prijs van Man voor juniorrenners heeft de 20-ja- rige Schot Alex George dinsdag met een Yamaha, voor het eerst in de ge schiedenis van de lichtste klasse, een gemiddelde snelheid bereikt van meer dan 145 km per uur. Hij legde de vier ronden (in totaal 243 km) af in een uur 39 min 55,6 sec. Bij de training voor deze races kwa men vorige week drie renners om het leven op dit moeilijke circuit. UTRECHT De kans is groot, dat drs. Johan Plageman toch weer voor DOS gaat spelen. Na het vorige sei zoen zette Plageman, die toen aanvoer der van DOS was, een punt achter zijn voetballoopbaan omdat hij door zijn werk bij de accountantsafdeling van de AKU in Arnhem geen tijd meer dacht te hebben voor betaald voetbal. Achter af blijkt dit wel mee te vallen. Vorige maand werd Plageman gepolst doch toen liep het gesprek op niets uit, omdat hij alleen 's avonds kan trainen en minder dan de andere contractspe lers van DOS. Hiertegen had het be stuur bezwaar, omdat dan moeilijkhe den van de zijde der andere spelers werden verwacht. Trainer Zalai deelde die bezwaren niet. Na een gesprek met het bestuur van „De vrienden van DOS", de finan cieel vaak bijspringende supportersclub, schijnt de weg te zijn vrijgemaakt voor de terugkeer van Plageman. MEXICO STAD Volgens de laatste berekeningen hebben de Olympische Spelen, die vorig jaar in Mexico wer den gehouden, dit Zuidamerikaanse land 2.198 miljoen pesos gekost (onge veer 630 miljoen gulden). Dat is 283 miljoen pesos meer dan vantevoren was geraamd. Van de totale uitgaven was 670 mil joen pesos bestemd voor de aanleg van accommodaties, 567 miljoen voor de bouw van wegen en de beide Olympi sche dorpen en een bedrag van 961 mil joen voor uitgaven van het organisatie comité. Aan directe inkomsten werd 250,8 miljoen pesos ontvangen. De regering, die het tekort van het comité, 710,2 miljoen pesos, overnam, heeft in ver verband met de Spelen uit verschillen de bronnen een bedrag van 289,6 mil joen pesos ontvangen, zodat het totale verlies ruim 54 miljoen bedraagt. sie minder aanvaardbaar werd geacht en dat men een onderzoek wilde naar aanleiding van het wegvallen 'van d« voor de scheidsrechterswereld belangrij ke figuren als Horn, Bronkhorst en Roomer. Voorts wilde men de achter gronden bestuderen, die hebben geleid tot het uitsluiten van de scheidsrech ters Van Gemert en Bogaerts, terwijl men verder de vergoedingen van de scheidsrechters niet in evenredigheid achtte met de belangrijkheid van hun functie in het voetbalspel. Deze vragen zullen worden voorgelegd aan de FBO, die een en ander in een bespreking met het bestuur van de KNVB aan de orde zal stellen. FOREST HILLS De Australiër Fred Stolle heeft zich dinsdag door een moeizaam bevochten viersetszege op de Brit Roger Taylor verzekerd van een plaats bij de laatste acht van het open Amerikaanse tenniskampioen schap, waar voor een halfmiljoen gul den aan prijzen beschikbaar is. Stolle's overwinning werd een feit, juist voor dat zware regenval de grasbanen van de West Side tennisclub onbespeel baar maakte. De als tweede geplaatste Australiër John Newcombe was op dat moment nog slechts één game van de zege op de Amerikaan Martie Riessen verwijderd. De lange, hoogbenige Stol le, die op kritieke momenten menige ace serveerde, weerlegde Taylors po ging om het plaatsingsschema te ont redderen in een twee uur en een kwar tier durend gevecht, dat hij won mei 6-4, 6-2, 2-6, 6-3. Newcombe, die bijzonder gemakke lijk door de eerste drie ronden was heengekomen, stuitte op heftig ver weer van de acrobatische Riessen. Hij had juist de waarschijnlijk beslissende doorbraak geforceerd, toen de regen kwam 4-6, 6-3, 6-4, 14-13. Het duurde na de hervating nog lang voor de beslissing viel, 25-23 in de vier de set. Overige uitslagen: heren-enkelspel achtste finales: Earl Bucholz-Andres Gimeno 4-6, 6-3, 2-0 (afgebr). dames-dubbel tweede ronde: Peaches Bartkowicz/ulie Heldman (VS)-Da- role Aucamp/Karen Susman (VS) 6-3, 2-6, 6-3; Margaret Court/Virginia Wade (Austr./GB)-Lesley Bowrey/Kerry Harri» (Austr) «7»5, 4.-6, 6-4; G^ll Chan- freaq/L^sley (FR/Austr)-Karen Krantzcke/Kerry Melville (Austr) 6-4, 5-7 opgegeven. Emily Burrer/Linda Tuero (VS)-Annamaria Arias/Mary Mcanally (VS) 7-5, 6-1; Mary Curtis' Valerie Ziegenfuss (VS)-Patti Hogan/ Peggy Michel (VS) 6-4, 7-5; Winnie Shaw/Joyce Williams (GB)-Ana Cava- dini/Janet Young (Australië) 6-0, 7-5. VOORTHUIZEN Bij het overste ken van de rijksweg E8 in Voorthuizen is gisteren de 64-jarige J. v.d. Vis uit Voorthuizen aangereden door een per sonenauto en gedood. ADVERTENTIE caballero Toneelspeelster en TV-actrice Petra Laseur 25 stuks f 1.75 EEN Ed. LAURENS PRODUKT

De Vallei | 1969 | | pagina 13