Veenendaals dagblad Toestand van Ho Tsji Minh is „zeer ernstig Buiten Honderden ontslagen hij Stokvis op handen Ben Goerion sprak in Londen Arabier Russen werken aan nieuwe deeltjesversneller Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Hanoi meldt achter u itgang Gouden beloning voor An ja nieuwe speciale aanbiedingen op Shell-Stations Simon de Wit verkocht Netto-markten JAMIN ARTSEN WAKEN DAG EN NACHT Moeder van vijf kinderen gedood bij oversteken Devaluatie frank kostte ons 80 miljoen gulden Beernink„Geen plan brandweer onder BB-toezicht te plaatsen' Vissersschip gezonken Griekse koningin wandelt in Rome Nederlandse expeditie op Groenland gered Loonstijging tot nu toe 8 pet. Variatie I ONBEKEND MACHTSSTRIJD GEMEE\TE\ TOCH CEROXTRUST Mogelijk in Brussel brandstichting AUTORAMA morgen koffie- cognacbonbons Kans op een buitje Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 3 SEPTEMBER I969 - 43e JAARGANG ne. 206 HONGKONG/PARI.TS President Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam is ern stig ziek. Radio Hanoi meldde vanochtend dat zijn toestand verder achteruit gaat. In achtereenvolgende bulletins en mededelingen van de Noordvietnamese delegatie bij de Parijse vredesonderhandelingen werd gezegd, dat de 79-jarige communistenleider reeds enkele weken ziek is en dat artsen „dag en nacht bij hem waken". Het eerste medische bulletin was getekend door vertegenwoordigers van het centrale partijcomité, het permanente comité van de nationale vergadering en de raad van ministers. Waarnemers zien hierin een aanwijzing van de ernst van de gezondheidstoestand van de president. Het bulletin werd uitgegeven nadat in Noord-Vietnam gisteren de 24ste verjaardag van de stichting van de re publiek onder Ho's leiding, kort na de Japanse overgave was uitgeroepen. Enkele uren eerder had in Parijs de Noordvietnamese onderhandelaar Xoean Thoey te kennen gegeven dat de impasse in de vredesonderhandelingen wellicht doorbroken zou kunnen wor den, als de Amerikanen aanzienlijke aantalen militairen uit Viëtnam zou den terugtrekken. Tot gisteren hadden de Noordviëtnamezen en het bevrij dingsfront steeds een volledige Ameri kaanse terugtrekking geëist. Thoey zei: „Als president Nixon zijn troepen snel en in grote aantallen zou terugtrekken, zullen we de situatie opnieuw bestude ren en daar rekening mee houden." De Noordviëtnamese delegatie zei, dat het persagentschap van Hanoi woensdag 3 september om 4.00 uur Ha- noi-tijd het volgende communiqué uit zond van het centrale comité van de Viëtnamese arbeiderspartij en de noord viëtnamese regering: „Gedurende de paar afgelopen we ken voelde president Ho Tsji Minh zich niet goed. Onze partij en staat heb ben zich er op toegelegd alle middelen aan te wenden om hem te verzorgen. Een collectief van professoren en me dici heeft hem dag en nacht verzorgd". „Wij stellen hierbij onze landgenoten op de hoogte van de toestand van de president", aldus eindigde het commu niqué. Volgens functionarissen in Saigon duiden de bewoordingen van het com muniqué erop, dat Ho Tsji-Minh aan de rand van de dood is gekomen. „Zulk een bulletin wordt niet uitgege vens tenzij hij reeds is overleden of in een coma verkeert", verklaarde een deskundige. VORDEN De 39-jarige mevrouw J. Nyland-Uenk uit Vorden is vanmor gen omstreeks half acht dodelijk veron gelukt. Het ongeluk gebeurde vlak voor haar huis op de Zutphenseweg te Vorden. Mevrouw Nijland, moeder van vijf kin deren, had juist een pakje brood naar haar man gebracht, die aan de over kant van de weg met zijn vrachtauto stond. Toen ze de weg weer wilde over steken lette ze niet op het verkeer en werd overreden door een uit de richting Zutphen komende personenauto, be stuurd door de heer W. L. Vreman uit Vorden. Een uit de richting Vorden ko mende automobilist had het slachtoffer nog net kunnen ontwijken. Mevr. Nij land was op slag dood. "koor de vergiffen in land- en tuin- bouw vielen er ook veel slacht offers onder de uilen; ze zijn heel wat zeldzamer geworden dan vroe ger en ik ben blij. als ik er 's nachts een hoor roepen. De vogels, die aan de moderne cultuur ten offer vie len, werden door de boer door gaans verdonkeremaand want hij vreest trammelant. Zijn we echter toevallig eens in de gelegenheid ons nader met een uilecadaver in te la ten, dan valt het op, dat er bijzon dere schommelingen en spelingen in het vederkleed bestaan en wel speciaal bij de fraaie kerkuil. In mijn jongelingsjaren snuffelde ik graag rond bij de dierenopzetter van ons landstadje, omdat daar van allerhande viel te beleven. Aan de gebrekkige vogelwet werd toen maals nauwelijks de hand gehou den en zijn atelier" stond altoos vol met preparaten van vogels en viervoeters, die nu al sinds jaar en dag volledige bescherming genie ten. Alleen reeds hieraan weet ik mij te herinneren, dat de fauna van de Neder-Veluwe en Geld. Vallei aanzienlijk rijker moet zijn geweest dan tegenwoordig. Veel mensen hielden van een opgezette roofvo gel, lekhoorn of harmei op de kast. Dit was toen allemaal heel gewoon en niemand nam er aanstoot aan. Willem liep met een speciale licen tie van de Landbouwschool in de zak en slechts een deel van wat hij schoot, kwam terecht in de collec ties van die instelling, welke trou wens meer geleken op een opslag plaats dan op een wetenschappelij ke verzameling. Hier leerde ik zij het op amateurswijs het een en ander van de verscheidenheid in het verenkleed der kerkuilen, waar over morgen in dit hoekje meer. 3-9-1969, A. B. WIGMAN. Waaraan Ho Tsji-Minh lijdt is niet bekend gemaakt. In Parijs heeft een Noordvietname se regeringsfunctionaris gezegd: „Ik kan alleen zeggen wat duidelijk is voor iedereen: de president is een oude man". In Saigon wordt eraan herinnerd dat de tengere maar taaie Ho Tji-Minh in 1945 een bijna fatale tuberculoseaanval heeft doorstaan. Sinds twee jaar leed hij aan hart- en long-complicaties die nog een gevolg zouden zijn van die tuberculose. Ho Tsji Minh heeft het grootste deel van zijn leven in moeilijke omstandig heden verkeerd. In 1954 werden onder zijn leiding de Fransen uit Indo-China verdreven, later werd hij de grote te genstander der Amerikanen in Viët nam. Het nieuws van de ziekte van Ho Tsji-Minh werd het eerst bekend in Parijs. De N.-Viëtnam-deskundigen in Sai gon waren het er over eens. dat wat ook de uijslag moge zijn van de ziekte van Ho de machtsstrijd rond de Noordviet namese leider in elk geval intensiever zal worden. Naar buiten zal daar echter waar schijnlijk geruime tijd niets van blij ken. zo neemt men in Saigon aan. „Nu zullen zij de indruk willen wekken, dat zij de rijen hebben gesloten" aldus een Hanoi-kenner. „Zij zullen zich realise ren zich op dit moment geen interne strijd te kunnen veroorloven". Wat de invloed van deze machtsstrijd zal zijn op de oorlog in Vietnam valt moeilijk te voorspellen. De meesten in Saigon verwachten geen directe wijzi gingen in de situatie, noch aan het front in Vietnam, noch aan de conferentieta fel in Parijs. I~)e veertienjarige Anja de Ruiter uit Utrecht heeft gisteren van een overgelukkige juwelier S. van Gelder uit Amsterdam een gouden polshor loge met bandje mogen uitzoeken. Dat was de beloning van de jriwelier, die dank zij het meisje een tas met voor vijftigduizend gulden aan sieraden en juwelen terug kreeg. De tas had het meisje maandagmor gen op de Catherijnesingel in Utrecht gevonden. Hij was op straat gezet door de particuliere chauffeur van de heer Van Gelder, toen deze in zijn auto stapte om naar Amsterdam te rijden. Anja nam de tas zonder die open te maken mee naar huis. Haar vader maakte de tas open en vond behalve de juwelen ook het nummer van de stand, waarin de juwelier op de Jaar beurs staat. Hij belde de heer Van Gelder gister morgen op. die al een slapeloze nacht achter de rug had. DEN HAAG De Nederlandse beta lingsbalans zal met tachtig miljoen gul den verslechteren door de devaluatie van de Franse franc. Dit heeft minister De Block (econo mische zaken) aan de Tweede Kamer meegedeeld. De verslechtering heeft twee oorza ken: daling in prijs van de totale in voer door het goedkoper worden van Franse goederen en een daling van de uitvoerprijzen. .59 DEN HAAG Dc Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is ern stig verontrust over geruchten dat het ministerie van binnenlandse zaken aan een geheim plan werkt om de brand weerkorpsen onder supervisie van dc B.B. te plaatsen. Na een weekeinde vol koortsachtig overleg heeft de VNG gistermiddag sa men met de Koninklijke Nederlandse Brandweer Vereniging en de Nederland se Vereniging van Brandweercomman danten en brief aan minister Beer nink gestuurd waarin op korte termijn om opheldering wordt gevraagd. Minister Beernink zei ons niets van een dergelijk plan te weten. „Het is be kend dat ik voorstander ben van regio nale brandweerkorpsen. Darnaast zou ik graag de B.B. een eigen taak in de vredestijd willen geven. Maar van een plan om de brandweer bij de B.B. on der te schuiven is mij niets bekend, be richten hierover berusten op niets", al dus de minister. De VNG is daar echter helemaal niet gerust op. „Wij hebben", zo werd ge zegd, „geen aanwijzingen dat het plan bestaat, maar weten toch wel zo veel dat we ernstig rekening moeten houden met de mogelijkheid dat het die kant op zal gaan. De VNG-en de brandweerorganisaties zijn felle tegenstanders van het onder brengen van de brandweer bij de B.B. Het zou de nekslag zijn voor de vrijwil lige brandweerkorpsen. De Nederlandse brandweer bestral <oor negentig pro cent uit vrijwilliger». BREMEN Een 50-jarige procura tiehouder uit Bremen blijkt in vijf jaar tijd in de badplaats Travemünde onge veer een half miljoen mark te hebben verspeeld, welk bedrag hij vrijwel ge heel van zijn werkgever had verduis terd. Voorts had hij nog 84000 mark bij een bank opgenomen. ROTTERDAM Bij hef concern R. S. Stokvis (hoofdkantoor: Rotter dam) zijn enkele honderden ontslagen te verwachten. Vandaag zal de direc tie het personeel inlichten en het pre cieze cijfer van de ontslagen bekend maken. Met de vakbonden is een begin ge maakt met het opstellen van een af vloeiingsregeling. Na de bekendmaking zal de directie een reeks van vergade ringen beleggen met de georganiseerde leden van het personeel. Stokvis moet wegens slechte resul taten in de afgelopen tijd tot. een dras tische reorganisatie overgaan. BRUSSEL De politie kijkt uit naar een 37-jarige Belg. in verband met de brand in een pension waarbij maandag negen mensen om het leven zijn geko men in Brussel. De brandweer zei spo ren van verbrande benzine en een ge blakerd benzineblik gevonden te heb ben. De politie sluit echter niet de moge lijkheid uit, dat de man, die gewoon lijk in het huis sliep, onder de niet ge- identificeerde slachtoffers is, waarvan het juiste aantal nog steeds niet bekend is. Men gelooft dat er die nacht 20men- sen sliepen. Tot dusverre zijn negen lij ken geborgen. Zes mensen werden ge red, maar men denkt dat andere men sen ontkomen zijn en dit niet bij de politie gemeld hebben. De politie zegt dat de man die zij zoekt al twee maal veroordeeld werd voor het in brand steken van het huis. TEL AVIV De Israëlische oud-premier David Ben Goerion heeft dinsdag een ontmoeting gehad met Moessa El Alami, een vooraanstaande Palestijn die een gematigde politiek tegenover Israël voorstaat. Dit hebben twee Israëlische bla den gemeld naar aanleiding van een geheimzinnige reis van de oud-premier naar de Britse hoofdstad. El Alami en Ben Goerion kennen el kaar nog uit de tijd van het Britse mandaat over Palestina. De Palestijn had toen een belangrijke functie bij het Britse bestuur. Na de onafhankelijk heidsstrijd van de Israëliërs in 1948, heeft hij vergeefse moeite gedaan om de Joodse en Arabische bewoners van Palestina nader tot elkaar te brengen. In de omgeving van Jericho, In West- Jordanië, richtte El Alami later een landbouwbedrijf op, geïnspireerd op de kibboetz-ervaringen van de Joden, waar de kinderen van Palestijnse vluchtelin gen zowel schoolonderricht kregen als een praktische landbouwopleiding. Toen in 19G7 de „zesdaagse oorlog" uitbrak, bevond El Alami zich in Engeland. Een uitnodiging van Ben Goerion om naar zijn landbouwbedrijf terug te gaan, dat nu in door Israël bezet gebied lag, sloeg hij af, omdat hij niet met de be zetters wilde collaboreren. Het schijnt dat de twee mannen echter wel zijn blij ven corresponderen. Bij de aankomst van de 82-jarige Ben Goerion maandagavond in Londen wa ren zeer strenge veiligheidsmaatrege len genomen. Gezaghebbende kringen in de Britse hoofdstad konden geen Commentaar geven op de berichten over een ontmoeting tussen de Israëlische oud-premier en de 75-jarige El Alami. Naar verluidt zou Ben Goerion later naar Frankrijk gaan voor een gesprek met oud-president De Gaulle. DEN HAAG Het vissersschip WR 182 „Grietje", met als thuishaven Wie- ringen, is vannacht gezonken. De vijf bemanningsleden zijn overgestapt op de TX 25 „Harm Johannes" die aanvan kelijk nog heeft getracht de WR 182 naar Den Helder te slepen. JEREWAN Geleerden van het Sov- jetrussische instituut voor kernonder zoek in Dubna zijn bezig met het ont werpen van een deeltjesversneller van een principieel nieuw soort, aldus het Sovjet-Russische persbureau TASS. De ze nieuwe versneller is gebaseerd op het principe van collectieve versnelling, d.w.z. dat tegelijkertijd met elektronen ook protonen of ionen van diverse che mische elementen worden versneld. Uit berekeningen en experimenten is ge bleken, dat daardoor energieën van hon derden tot duizenden miljarden clek- tronvolt (GEV) kunnen worden bereikt. Deze apparatuur wordt daardoor veel goedkoper dan synchrotrons die voor dezelfde energie zijn berekend. Het nieuws van de voorbereiding is ROME Koningin Anne-Marxe van Griekenland, die binnenkort haar derde kind verwacht, gefotografeerd in Rome toen zij in de Italiaanse hoofdstad aan het wandelen was. bekendgemaakt op de 7de internationa le conferentie voor versnellers met hoge energie, die in Armenië wordt gehou den. Een der medewerkers van het ont werp, Wjatsjeslaf Saranzef, zei dat een groep natuurkundigen uit de oostelijke landen, die in Dubna werken, hebben bewezen dat de bouw van deze nieuwe soort versneller mogelijk is. Er is al een proefmodel gereed, waarmee in een serie proeven met stikstofionen een energie van meer dan 70 MEV (miljoen elektronvolt) is bereikt. De grootste moeilijkheid werd gevormd door de noodzaak, uit het elektronenplasma een dunne en dichte ring te vormen, waar in zich langs bepaalde cirkelvormige banen minstens duizend miljard deel tjes bewegen. Met het proefmodel zijn al tien maal zo dichte elektronenringen bereikt, zoals die voor een stabiele wer king van de versneller nodig zijn, al dus TASS. NEW YORK Een hefschroefvlieg- tuig van de kotter Westwind van de Amerikaanse kustwacht heeft een groep Nederlandse onderzoekers gered van de kust van Groenland, zo is dinsdag in New York bekendgemaakt. Een woordvoerder van de kustwacht zei dat dit zaterdag is gebeurd. De twaalf leden van de Nederlandse expe ditie zijn met het hefschroefvliegtuig van Angmassalik naar Kulusuk op Groenland gebracht. De onderzoekers hadden driemaal ge probeerd met een kleine boot naar Ku lusuk te varen, maar moesten wegens slecht weer en zware Ijsgang telkens weer terug. Vanuit Angmassalik werd een beroep gedaan op de kustwacht. Het hefschroefvliegtuig werd gevlogen door Edward L. Murnane. Hij moest vier maal heen en weer vliegen om de expe ditieleden naar Kulusuk over te bren gen. Vijf dagen eerder heeft de Westwind vijf leden van een poolexpeditie van de universiteit van Londen gered, die wa ren gestrand aan de voet van de gletsjer de France. Nog geen dag later nam de kotter Red Bud acht Zwitserse bergbe klimmers aan boord, nadat hun boot vast was komen te zitten in het ijs bij de berg Rytterkenegten bij Kulusuk. UTRECHT Tot nu toe zijn dit jaar collectieve arbeidsovereenkomsten voor bijna 2 miljoen werknemers afgesloten. Op 27 augustus waren de CAO's voor 26.463 werknemers nog niet goedge keurd. De gemiddelde loonstijging in de goedgekeurde cao's bedraagt 8 pet, zo heeft het CNV berekend. Voor arbeidstijdverkorting en uitbrei ding van vakanties komt daar nog een kostenstijging bij van gemiddeld 0,8 pet. In het algemeen ligt de loonkostenstij ging in de bedrijfstak-cao's hoger dan voor de ondernemingscao's. In de be drijfstakken beliep de loonkostenstij ging namelijk gemiddeld 8,1 en bij de ondernemingen 7,8 pet. ADVERTENTIE zie pagina 1 0 AMSTERDAM Simon de Wit heelt zijn activiteiten op het gebied van de verbruikersmarkt verkocht aan de N.V. Verbrumar, een nieuwe naamloze ven nootschap in Amsterdam. Deze heeft de „Netto-markten" van Simon de Wit overgenomen. Het Zaanse grootwinkelbedrijf heeft geen financiële binding met de nieuwe N.V., maar treedt wel op als grossier voor de Netto-markten. Op het ogenblik bestaat er nog maar één Netto-markt. Die is gevestigd in Oostzaan en heeft een oppervlakte van 500. vierkante meter. Een verbruikers - markt van veel grotere omvang en met veel artikelen buiten de levensmidde lensector komt in Utrecht. Voorts be staan er plannen om nog acht Netto- markten elders in het land te vestigen. Daarover zijn besprekingen gaande met enkele gemeentebesturen. Verbrumar gaat in de verbruikers- markten ook winkelruimte verpachten aan andere firma's. Samen treden zij dan naar buiten als Netto-markt. Voorts heeft Verbrumar het plan met levensmiddelen in te trekken bij ande re cash- and carry-(betaal- en neem mee-) bedrijven. De nieuwe naamloze vennootschap heeft daarvoor al een overeenkomst aangegaan met Autorama. In Zwolle en Enschede, waar Autorama tegen het eind van het jaar verbruikersmarkten met oppervlakten van 4000 en 8000 vier kante meter opent, heeft Verbrumar al ruimte gepacht. In vier andere vesti gingen, die Autorama gaat stichten komt Verbrumar ook. De artikelen van Simon de Wit in de Netto-markt komen onder andere naam. Directeur van de nieuwe NV is de heer J. Bulthuis, die bij Simon de Wit werkte als verkoopleider. Zie elders in dit blad „Welvaart maakt de huisvrouwen prijsbewust". ADVERTENTIE 150 gram van 95 voor 85 niet te geloven voor die prijs! l^en gebied met hoge barometer standen dat zich uitstrekt van de Azoren via de Britse eilanden naar onze omgeving heeft het af gelopen etmaal het weer in ons land beheerst. In de avond en nacht loste de bewolking voor een groot deel op waardoor de tempe raturen op enkele plaatsen tot 5 graden daalden. Het gebied van hogeluchtdruk neemt boven West- Europa in betekenis af, waarbij een storing welke zich thans nog boven het noordelijk deel van de Noordzee bevindt, zich naar het zuidwesten verplaatst. Hierdoor zal voornamelijk in het noordoosten van het land de bewolking toene men en bestaat er een kans dat er plaatselijk een regenbuitje valt. Het blijft ook morgeit koel weer.

De Vallei | 1969 | | pagina 1