Landbouw hogeschool naar Vee nendaal" Massa-recreatie in Gelderse Vallei Ds. P. M. Brouwer doet op 14 september z'n intrede Veenendaler exporteert duizenden hippe vogels Japan is grootste concurrent Beroepententoonstelling Floralia- expositie in eierhal „Haal 'n deel van Gluurder is ontmaskerd Elfhonderd kinderen op bezoek Man bekent diefstallen Zwitser leurt met lappen Specialist „BIRDSPECIALIST" OPENT DEZE WEEK N GLOEDNIEUWE HAL Kerk-combinatie Leer sum en Amerongen ontbonden Onderwijzer Functies Schietuitslagen in Scherpenzeel VALLEI? 11079 De Luchtpost vloog vanaf Roozendaal OVERLEG RECREATIE STRUCTUUR VERBINDING Beter te laat in huis, dan te vroeg in 't ziekenhuis WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1969 Ruim honderd belangstellenden lieten zich gisteren voorlichten over het streekplan Vallei en Eem- land. HEARING DRUK BEZOCHT VEENENDAAL Voor Veenendaal is het gewenst meer verscheidenheid te creëren in de werkgelegenheid, die nu nog als enigszins eenzijdig kan worden gekenschetst. Dat zal in het belang zijn van de opbouw en de samenstelling van de bevolking. Met name dient te worden gedacht aan het aantrekken van dienstverlenende bedrijven. Dit was een aspect waaraan gisteravond op de door de provincie Utrecht in het raadhuis georganiseerde hearing over 't streek plan voor Vallei en Eemland o.m. nogmaals de aandacht werd gevestigd. Uit het team van voorlichters, onder voorzitterschap van gedeputeerde mr. W. R. v.d. Sluis, kwam voorts het advies aan Veenendaal om te trachten bijvoorbeeld een deel van de Wageningse Landbouwhogeschool binnen de grenzen te krij gen. De hogeschool zou momenteel uitzien naar ruimte voor uitbreiding, of mogelijkheden tot verhuizing. De ontvangstzaal in het raadhuis bood gisteravond plaats aan ongeveer honderd personen, die van de gele genheid gebruik maakten om meer te weten te komen van de aard en de ge volgen van het streekplan, dat naar verwachting op 25 februari aan pro vinciale staten zal worden aangeboden. Onder de bezoekers bevond zich het voltallig college van burgemeester en wethouders, vertegenwoordigers van de plaatselijke politieke partij-afdelingen, de middenstand, en een aantal ambte naren. De voor Veenendaal nieuwe af deling van D'66, die zijn eerste leden vergadering met het oog op deze hear ing had uitgesteld, was ruim vertegen woordigd, De vragen die het provinciale team kreeg voorgelegd hadden uiteraard voornamelijk betrekking op de speci fiek voor Veenendaal te verwachten ge volgen van het streekplan. Ze werden in hoofdzaak beantwoord door ir. Kluij- ver, directeur van de provinciale pla nologische dienst, en voorzitter mr. Van de Sluis. Deze laatste stelde in zijn in leiding dat weliswaar minder sprake zou zijn van een hearing waarin het bezwaren tegen het plan bij de provin cie kenbaar te maken. Ir. Kluijver deelde mee dat de Ned. Heidemij, momenteel bezig is met de bestudering van het Valleigebied. Er worden voorstellen verwacht over de wijze waarop deze gebieden het best een recreatieve functie kunnen krijgen. Wat Veenendaal betreft, de grotere voorzieningen voor massa-recreatie zul len voor deze kern vooral moeten wor den gezocht in het gebied tussen Ede, Bennekom en Veenendaal, en dat valt precies buiten het streekplan, en boven den hoort het bij de provincie Gelder land, waarmee overigens een dialoog over dit onderwerp gaande is. Het streekplan doet de suggestie de fabrieken die momenteel min of meer in het woongebied van Veenendaal zijn gevestigd, op den duur over te brengen naar een andere plaats. Uit het pu bliek kwam de vraag hoe men zich dit, vooral financieel bezien, voorstelt. Mr. Van de Sluis speelde de vraag door naar burgemeester Bode, die antwoord de dat hierop uitvoerig wordt ingegaan op een structuurschets voor Veenen daal, die omstreeks de jaarwisseling tegemoet kan worden gezien. Hetzelfde geldt voor gedachten met betrekking LEERSUM Ds. P. M. Brouwer heeft zondag te Staphorst en Rouveen afscheid genomen van de plaatselijke Gereformeerde Kerken, die voor de dienst des VVoords zijn gecombineerd. Over veertien dagen, zondagmiddag 14 september a.s., doet de predikant om vijf uur, na vooraf 's morgens om tien uur te zijn bevestigd door ds. G. Lugtigheid, emeritus predikant te Zeist, intrede in de Gereformeerde Kerk te Leersum in de classis Zeist. Deze kerk, die sinds haar instituëring op 1 januari 1967 ruim twee en een half jaar voor de dienst des Woords met die van Amerongen is gecombineerd, is met ingang van 1 september toen ds. L. Zwaan wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met emeritaat ging, va cant. Na het afscheid van ds. Zwaan wordt de combinatie tussen de Kerken Amerongen en Leersum ontbonden. Mr. v. d. Sluis (staand) leidde als voorzitter de hearing in, en beant woordde een aantal vragen. element „inspraak" de nadruk zou heb ben, maar tenminste één vraag uit het publiek vond men zo belangwekkend, dat ten aanzien daarvan op provinciaal niveau nog overleg te verwachten is. Het ging over de verbindingswegen waarmee Veenendaal in de toekomst zal worden verrijkt, waarbij vanuit het publiek werd gepleit voor een betere verbinding tussen Veenendaal en Ame rongen. hetgeen in het streekplan niet was voorzien. De vragensteller betoog de dat Veenendaal in het raam van de mammoetwet een centrale functie zal krijgen op het gebied van 't onderwijs, waarbij met name Amerongen, Leer sum en Eist op deze plaats zullen zijn aangewezen. Mr. Van de Sluis deelde na snel over leg mee dat dit een dermate interes sant punt was, dat hij het raadzaam achtte dat er een officieel bezwaar te gen deze leemte zou worden ingediend. Burgemeester Bode zegde toe dat het gemeentebestuur hiervoor zal zorgdra gen. Mr. Van de Sluis zei dat in eerste instantie een verbetering van de weg tussen Veenendaal en Overberg een op lossing zou kunnen zijn. Mr. Van de Sluis zette o.m. uiteen dat het streekplan als zodanig een rui me mate van elasticiteit bezit, en dat het best kan worden beschouwd als een richtlijn voor gemeentelijke bestem mingsplannen. Overigens heeft ieder een nog tot 8 september gelegenheid Pieter Matin Brouwer werd op 3 sep tember 1915 te Rotterdam geboren. Hij ontving zijn opleiding tot onderwijzer aan de Kweekschbol met de Bijbel te Rotterdam en was daarna eerst enige tijd werkzaam bij het schippersonder- wijs in de Maasstad. Naderhand was hij nog vele jaren leraar bij het vormend onderwijs vopr meisjes te Naaldwijk, te Bussum, te Huizen in de provincie Noord-Holland en ook nog te Gronin gen, waar hij ongeveer dertien jaar godsdienstonderwijs, pedagogiek en mu ziek heeft gedoceerd. Nadat de heer Brouwer in 1955 met medewerking van de deputaten van de particuliere synode van Noord-Holland door de classis Hilversum op grond van art. 8 (thans art. 6, singuliere gaven) van de kerkorde was toegelaten tot het ambt van predikant in de Gereformeer de Kerken in Nederland en hij nader hand nog na praeparatoir examen door de classis Hilversum was beroepbaar verklaard in genoemde kerken, werd hij op 21 augustus 1955 door nu wijlen ds. J. L. van der Wolf, toen nog pre dikant van de Gereformeerde Kerk van Bussum, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Schildwol- de in de burgerlijke gemeente Slochte- ren in de provincie Groningen. Op 6 september 1959 verwiselde ds. Brouwer deze kerk met die van Wom- mels in de burgerlijke gemeente Hen- naarderadcel in de provincie Friesland en op 12 september 1965 werd hij door ds. R. Pluim uit Coevorden en toen nog predikant van de Gereformeerde kerk van Oosterend in de burgerlijke ge meente Hennaarderadeel in de provin cie Friesland, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Stap horst. Een week later, n.l. op 19 sep tember 1965 werd hij door ds. E. J. Wassink uit Zwolle tevens bevestigd als predikant van de Gereformeerde kerk van Rouveen. Tijdens, zijn ambtsbediening als pre dikant van de Gereformeerde Kerken van Staphorst en Rouveen was ds. Brouwer één dag per week van zijn ambtswerk vrijgesteld voor de schoolar- beid bij de scholengemeenschap „Prin ses Juliana" te Groningen. Gedurende zijn ambtsbediening als predikant van de Gereformeerde Kerk van Schildwolde was ds. Brouwer o.a. voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Nederlands Bijbelgenootschap en van de Stichting Gezinszorg in de classis Appingedam. Te Wommels was hij in de classis Bolsward deputaat voor de geestelijke verzorging van militairen en voorzitter van de plaatselijke afde ling van het Nederlands Bijbelgenoot schap te Staphorst en Rouveen was hij in de classis Zwolle deputaat voor de geestelijke verzorging van militairen en deputaat voor de evangelisatie. Zowel te Schildwolde als ook te Wommels was ds. Brouwer betrokken bij de Stichting „Het Idenburgfonds" tot steun aan het zendingswerk onder Javanen in Suriname. Voordat ds. Brouwer predikant werd had hij bekendheid als radio-spreker. Als Martin Brouwer heeft hij indertijd in de rubriek „Van oude en nieuwe schrijvers" voor de NCR(adio)V vaak proza voorgelezen. tot eventueel te bevorderen experimen tele woningbouw, in die zin dat aan dacht zal worden besteed aan nieuwe woonvormen, in de middelgrote stad met 45.000 inwoners en 14.000 huizen, zoals het streekplan Veenendaal in het jaar 1985 voorstelt. De hearing had een prettig en geani meerd verloop, reden voor mr. Van de Sluis om de aanwezigen te bedanken voor het constructieve méédenken, waarvan hij zei dat de provincie Utrecht dit in de toekomst steeds ster ker zal stimuleren. Vol lof was hij voor het initiatief van het gemeentebestuur dat alle bezoekers een stencil had ver strekt met een beknopte samenvatting van het streekplan, voorzover dat op Veenendaal betrekking heeft. VEENENDAAL Een in het Prins Willem Alexanderpark opererende „gluurder" is door de plitie staande ge houden. Klachten over zijn praktijken kwamen al geruime tijd op het politiebu reau binnen. Een ervan was afkomstig van een bruidspaar, dat juist een huis in het P. W. A.-park had betrokken. Er hingen nog geen overgordijnen voor de ramen, waarvan de gluurder wilde profiteren. De bruidegom merkte hem op en zette op straat een achtervol ging in, die zonder resultaat bleef. De gluurder heeft tegenover de poli tie verklaard dat hij dronken was, en niet precies wist wat hij deed. SCHERPENZEEL De leden van de Scherpenzeel se schietvereniging schoten deze week op de Buitenbaan de volgende resultaten: 100 meter ge weer; M. Berendse 46, A. C. v. Dus- schoten 45, J. ten Broek 45, H. Berend se 45, J. Óvereem 44, H. v. Ginkel 44, P. Engelenburg 44, J. Koudijs 43, H. Methorst 43, A. v. Eist 43, H. Pater 42, A. ter Burg 42, A. Blanken 41, J. Koot 41, C. P. Hoytema van Konijnen burg 41, K. Schepel 41, J. v. Eist 41, W. v. Leuveren 41, W. Klumpenaar 40, T. Rustenhoven 39, E. J. Reemst 39, P. ter Burg 38, L. v. Hoeijen 34, A. van Garderen 31. Met petite Carabine werden over de 100 meter de volgende resultaten be reikt: M. Berendse 49, J. Koot 48, T. Rustenhoven 48, A. ter Burg 47. A. C. v. Dusschoten 46, J. Koudijs 46, J. v. Eist 45, A. v. Eist 44, J. ten Broek 42, W. Klumpenaar 42, H. v. Ginkel 41. K. Schepel 41. H. Pater 40, L. v. Hoeijen 39, H. Methorst 36, A. v. Garderen 36, P. ter Burg 36 en A. Blanken 30. VEENENDAAL Joop Blan- kestijn bekijkt de enveloppe van 'n brief die met de ochtendpost is be zorgd, en zegt: „Dat is weer een order". Het begint zo langzamer hand flink te lopen. „Als je hier over een maandje komt, gaan er duizenden per week de deur uit", kondigt Blankestijn aan, en dan heeft hij het over vogeltjes van alle l soorten en rassen, en even bontge- kleurd als de postzegels op de brie- ven die hij uit alle delen van de wereld ontvangt. Brieven van klan- i ten, en van leveranciers, relaties die in de handel onmisbaar zijn. De handel is het vak van de heer Blan- kestijn, de Hollandse „birdspecia- list", zoals aan zijn adres wordt toe- gevoegd. Achter het bureau in zijn kan- toor aan de Dahliastraat zit Joop 5 Blankestijn tussen twee wereld- kaarten. Een achter hem aan "de muur, voorzien van tientallen spel- den met forse zwarte koppen, en een voor hem. overtrokken met jj plasticfolie. Bijna vijftien jaar ge- leden begon hij met de vogelhandel, jj voortbouwend aan wat oorspronke- jj lijk alleen een liefhebberij was. „Ik kom uit het schoenmakersvak", jj vertelt hij „en daarbij deed ik veel in de vogelliefhebberij. Ik werd j keurmeester van de Algemene Ne- jj derlandse Bond voor Kanarieteelt en Vogelbescherming". Nu beheert hij een internationale vogelhandel van formaat, behorend tot de „goe- de middenmoot" in Nederland. Deze week opent de heer Blanke- jj stijn een vrijwel unieke vogelhal. pas gereed gekomen achter zijn woonhuis. Het is een soort verzamel- centrum, waar de vogels maar tij- jj deïijk' Verblijven, voor Zé van eige- naar verwisselen. s i ra-tuur het klimaat tamelijk constant kan worden gehandhaafd, komt deze week nog een grote paktafel. Dan is het „postorderbedrijf" in zijn nieuwe gestalte gereed. Afgescheiden van de hal ligt een quarantaineruimte. „Het is hier zo'n beetje een half zieken huis", zegt de heer Blankestijn. We maken de vogels als ze aankomen vrij van parasieten, geven behande lingen met antibiotica, en voordat we ze verzenden gebeurt dat nog eens. We hebben ook nauw contact met een instituut voor tropische ziekten. Alles wordt gerapporteerd en bijgehouden." Twee lange wanden vol kooien met vogeltjes van diverse pluimage, met namen die de leek weinig of niets zeggen. Samen zorgen ze voor een oorverdovend gekwetter en getjilp, dat conversatie op normale sterkte doet uitlopen op onverstaanbaar ge mompel. De gewaagdste kleurcombi naties hippen en springen op en neer achter de tralies: paars, blauw, felrood, groen en geel. Ze komen uit Indonesië, Suriname, Brazilië,Austra- lië, hippe vogeltjes in pasteltinten, die na een meestal kort verblijf in Veenendaal opnieuw de wijde wereld worden ingestuurd, door transacties, waaraan de heer Blankestijn een jaaromzet van honderdduizend gul- dens dankt. In het midden van de ruime hal, waar door middel van speciale appa- Exporteren is de belangrijkste be- 7 zigheid van de heer Blankestijn, en daarvan getuigen de speldekoppen op de wereldkaart. „Begin deze week is er weer een grote zending naar Griekenland gegaan. Andere jj grote afnemers zitten bijvoorbeeld in Italië en Spanje. De enige grote con- currentie.ondervinden we van de Ja- panners, maar dat is in andere be- drijfstakken ook niets bijzonders, Het is overigens wel wat vreemd in die export van vogels. Wij krijgen ze veel uit Brazilië, en dan worden de- zelfde vaak besteld door iemand in Uruguay, een flinke omweg dus." Volgens de heer Blankestijn is het niet iedereen gegeven een dergelijke onderneming op te zetten. „Je moet jj er feeling voor hebben", zegt hij, „je moet weten waar en wanneer je het best de vogels kunt kopen, en waar je ze het best weer kwijtraakt. Dat leer je alleen door lang in het vak te zitten, en ik heb het geluk ge had dat het mijn liefhebberij was." De nieuwe hal, meer aan de Bo terbloemstraat dan aan de Dahlia- VEENENDAAL ln de brandweer kazerne aan de Industielaan zijn gis teren de eerste drie groepen leerlingen van de Veenendaalse lagere schoeien rondgeleid over de beroepenten oonstel- ling die daar gedurende drie weken is te zien. De Groen van Prinstererschool en de Beatrixschool beten de spits af, als voorhoede van een totaal van 35 groepen, met samen elfhonderd kin deren. De tentoonstelling, de elfde in haar soort, is bedoeld om de jeugd de gelegenheid te geven tot pre-oriënta tie, om een ontdekkingstocht door be- roepenland te maken. Behalve kinderen kunnen ook oude ren, en speciaal ouders, de tentoonstel ling bezoeken. De avondrondleidingen voor hen zijn: vanavond, op 10 en 17 september, van half acht tot negen uur. Op de foto twee leden van het team dat de rondleidingen verzorgt, mevrouw N. Sanderse-Couvret, en de heer C. J. de Kruijter, jeugdconsulenten van res pectievelijk de arbeidsbureaus te Zeist en Veenendaal. Gloednieuw element op de tentoonstelling is een poppenspel, aan de hand waarvan elementaire re laties in de samenleving uiteen wor den gezet. Het is niet de bedoeling van de ten toonstelling om de kinderen ertoe aan te zetten op korte termijn een defini tieve keuze te doen. „We willen ze al leen maar laten zien dat er nog an dere beroepen zijn dan die van de ei gen vader, of van een oom", zegt de heer De Kruijter, dan even a.u.b. voor Veenendaal 17.30 uur 10550 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg I59 VEENENDAAL Een speedboad met trailer, een autoradio, diverse goe deren afkomstig van diefstallen uit au to's een aanhangwagen en gereedschap pen ter waarde van duizend gulden trof de Veenendaalse politie aan bij H. de W. te Lunteren, waar hij in samen werking met de Edese recherche werd aangehouden. De man heeft inmiddels bekend de hele reeks in de afgelopen maanden te hebben gestolen, onder an dere in Veenendaal. Vanmiddag is hij voor de officier van justitie geleid. straat, heeft geen ramen in de wan den. Het toch in ruime mate bin nenkomende licht, valt door ra men die deel uitmaken van een apar te dakconstructie. Zegt Joop Blanke stijn: „Ik had natuurlijk wel grote ramen kunnen laten maken in de muren, en daar dan de kooien voor kunnen zetten, maar dat heeft weinig zin. Kopers uit Veenendaal, zijn door de aard van dit bedrijf niet het belangrijkst, en bovendien: de men sen die mij nodig hebben, komen toch wel. Iedereen weet me te vin den, en daarvoor zorgt de PTT heel aardig. Ik krijg brieven uit het bui tenland met als enig adres: „Vogel specialist, Nederland", en dat zegt wel genoeg. SCHERPENZEEL De Scherpen- zeelsc Floralia-vereniging houdt haar jaarlijkse tentoonstelling in de eierhal op donderdag 18, vrijdag 19 en zater dag 20 september. Het bestuur is reeds druk bezig om de nodige voorbereidin gen te treffen. Ieder jaar is het gelukt om de ten toonstelling een bijzonder karakter te geven. Ook dit jaar hoopt men er weer in te slagen er iets bijzonders van te maken. De scholen zullen gezamenlijk één werkstuk maken. De tentoonstelling wordt geopend op donderdagavond door de burgemees ter van Scherpenzeel, de heer J. Heij. Vrijdagavond wordt de expositie opge luisterd door de boerenkapel en zater dagavond speelt een bandje. Men re kent er op dat veel belangstellenden naar de gemeentelijke eierhal zullen komen om de expositie te bewonderen VEENENDAAL De aan 't Kost- verloren wonende heer E. heeft de po litie er van op de hoogte gesteld dat op nieuw een buitenlander in Veenendaal bezig is aan de deur lappen stof va: inferieure kwaliteit te verkopen. De man heeft vermoedelijk de Zwitserse natio naliteit, is omstreeeks dertig jaar oud. en rijdt in een grote auto. Bij de heer E. toonde de man bovendien veel be langstelling voor de ligging van de tuin en voor de hond. Hij was nieuwsgierig of het dier gevaarlijk is voor vreemden De heer E. heeft de politie verzocht een oogje in het zeil te houden, omdal hij vermoedt dat de Zwitser nog eens zal terugkomen. Volgens de politie is dat onwaarschijnlijk: de koop is ge sloten. SCHERPENZEEL De Luchtpost deed mee aan een wedvlucht vanaf Ro- zendaal, een afstand van 93 km. De duiven werden om 8.30 uur gelost. De eerste duif arriveerde om 9.48 uur en de laatste om 9.57 uur. De uitslagei waren T. H. Aarsen 1, 13, 14, 26; G. Schipper 2, 23; C. ter Burg 3, 5, 6, 10. 12, 21; J. Bakker 4, 17; P. Wagensveld 7, 8, 28; D. Blauwendraad 9; W. v. Schaik 11, 20; C. Gijsbertsen 15, 24; C. A. v.d. Wetering 16; A. C. Veenvliet 18: W. Wagensveld 19; A. v„ Rustenhoven 22, 25, 27 en M. P. Rotte 29.

De Vallei | 1969 | | pagina 3