J. v. Eek werd lid van comité Verontrustenin de SGP RUMOER FRACTIE ROND SGP- KESTEREN A. N. Maris: is wel Het Verbazing over stap van ex-wethouder zwaar een beroep CA 200 LEDEN STAAN BUITENSPEL DOOR ACCOMMODA TIETEKORT Voortbestaan jeugdaf deling „Renswouw" wordt bedreigd Scholieren waren steun voor dierenbescherming School moet Evangelie uitdragen Gemeente „Moed niet verliezen Vahalis geklopt door sterk luchtmachtteam Veertig jaar bij onderwijs (en 25 in Amerongen) Geheimzinnig Verzoening Afsluiting van Grutterstraat VEILING KESTEREN Aatje Top had aandachtig publiek Waterhoogten Ere-voorzitter Jochems bezoekt jaarvergadering Vergadering E.H.B.O. te Echteld BEKENDMAKING V Landbouw schuur Onverantwoord Geen noodoplossing DENK OVERAL, EN ALTIJD WEER, AAN HET KIND IN 'T VERKEER GEEN RUIMTE TWEEDE SCHOOL MAVO I WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1969 OPHEUSDEN De vier leden tellende SGP-ïractie in de gemeenteraad van Kesteren wordt bedreigd met onenigheid. Reden daarvan is de functie van het fractielid, de heer J. van Eek, binnen het comité Verontrusten in de SGP, dat op de in het voorjaar gehouden partij vergadering is gevormd. Het merendeel van de SGP-raadsleden in Kesteren. dat slechts via geruchten van de toetreding van hun fractiegenoot tot het comité op de hoogte is, keurt dit ernstig af. Het bestuur van de SGP-kiesvereniging in Opheusden, dat officieel nog van niets weet, zou inmiddels overwegen maatregelen tegen dhr. v. Eek te nemen. Op korte termijn zal worden beraadslaagd of tijdens "n ledenvergadering 't gedrag van het SGP-raadslid aan de kaak dient te worden gesteld. Zoals bekend is, wordt de SGP mo menteel landelijk bedreigd met een scheuring. Het comité „Verontrusten in de SGP" overweegt een afsplitsing wan neer het hoofdbestuur van de partij geen gehoor wil geven aan de eis tot een herziening van het partijbeleid. De „verontrusten" zijn van mening, dat de SGP verwereldlijkt en dat te veel van de principiële grondslag van de partij wordt afgeweken. Een eerste on derhoud tussen comité en hoofdbe stuur is op niets uitgelopen, hetgeen tot gevolg had dat het vertrouwen in het hoofdbestuur werd opgezegd, even als in de Tweede-Kamerfractie m.u.v. ir. J. van Dis. Tijdens de tweede vergade ring van de Verontrusten in de SGP die in Leerdam plaatsvond, is een twee de onderhoud met het hoofdbestuur aangekondigd. Wanneer opnieuw geen gehoor zal worden gegeven aan de ei sen van het comité zal daadwerkelijk lot een afsplitsing worden overgegaan. Het ligt dan in de bedoeling nog voor de komende Staten- en gemeenteraads verkiezingen met aparte lijsten uit te komen. In SGP-kringen te Opheusden is men ernstig verontwaardigd over de ge heimzinnige manier waarop de heer J. van Eek tot het comité is toegetre den. Bovenal is men echter verbaasd, temeer omdat de „verontruste" SGP- raadslid van ztfn fractie heeft leren kennen. Als voorbeeld wordt de aan leiding genoemd, waardoor de heer Van Eek vorig jaar genoodzaakt was, zijn wethouderszetel ter beschikking te stellen. Als enige SGP'er had hij toen voor de start van het open jeugdwerk In Opheusden gestemd. Onder druk van zijn fractiegenoten en de kiesver eniging trok hij in een volgende ver gadering zijn toestemming in. Hierop volgde een motie van wantrouwen, die werd ingediend door de PvdA, Boeren Partij en Gemeentebelangen. „Als er één SGP-raadslid is in onze gemeente, dat regelmatig van de prin cipiële grondslag van onze partij is af geweken, dan is dat de heer J. van Eek. Nu geeft hij door zijn toetreding tot het comité plotseling te kennen, dat er meer aan principiële politiek moet worden gedaan. Ik begrijp er werkelijk niets van", aldus een vooraanstaande SGP-er in Opheusden. De heer Van Eek wordt bijzonder kwalijk genomen, dat hij noch de fractie, noch de kies vereniging over zijn lidmaatschap van het comité heeft ingelicht. Afgaande op de geruchten, die mo menteel over de ex-wethouder in Op heusden de ronde doen, lijkt een ■cheuring van de SGP-fractie het meest ▼oor de hand liggend. Het is zelfs niet uitgesloten, dat dit zal gebeuren voor dat een landelijke afsplitsing eventu eel een feit wordt. In gesprekken met vooraanstaande SGP-leden blijkt niets van een mogelijke verzoeningspoging. De heer J. van Eek is zich van geen kwaad bewust. „Het is helemaal niet de bedoeling van ons comité om een scheuring in de SGP te forceren. Er wordt alleen geprobeerd het hoofdbe stuur op het rechte pad te brengen. Als dat niet lukt weet ik nog niet wat er gaat gebeuren", aldus de heer Van Eek. De voorzitter van het comité,, Ver ontrusten in de SGP", de heer E. de Groot uit Utrecht wil wat verder gaan. „Als het hoofdbestuur onze eisen tot herziening van het partijbeleid op nieuw naast zich neergelegt, ligt een scheuring inderdaad voor de hand", zegt hij. De Opheusdense predikant, ds. M. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat met ingang van maan dag 1 september a.s. de Grutterstraat voor alle verkeer zal worden afgesloten in verband met herstelwerkzaamheden. De afsluiting blijft van kracht totdat de herstraatwerkzaamheden zijn vol tooid. De omlegging van het verkeer ge schiedt via de Servet-, Hof- en Kloos terstraat. o Rhenen, 29 augustus 1969. Burgemeester en wethouders voor noemd, De secretaris. W.C. Pieters; De bur gemeester. L. Bosch v. Rosenthal. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen maken bekend, dat met ingang van heden voor een ie der ter inzage liggen de constructie-, installatie- en gebruiksvoorschriften voor de boven- en ondergrondse opslag van gas- huisbrand- en stookolie. De bedoelde voorschriften zijn tegen be taling der legeskosten voor een ieder verkrijgbaar gesteld. Rhenen, 26 augustus 1969. Burgemeester en wethouders van Rhe nen, De secretaris W. C. Pieters De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal. van Beek, behoort ook tot degenen, die de doelstellingen van het comité on derschrijven. Overigens hebben volgens voorzitter De Groot, een groot aantal predikanten hun adhesie betuigd. „Dit is voor ons een reden om aan te ne men, dat de komende weken nog vele leden en niet-Iedcn van de SGP zich bij ons zullen aansluiten. Op dit mo ment weten we ons reeds gesteund door enkele duizenden medestanders", aldus tot slot voorzitter De Groot. AMERONGEN „Het is een zwaar beroep, en ik vind het dan ook niet vreemd dat collega's op een bepaalde leeftijd de voorkeur geven aan een wat rustiger bestaan, niet als schooldirecteur, maar enkel als leraar, en dan liefst in een wat kleinere plaats". Dat zegt de heer A. N. Maris, directeur van de Chr. MAVO-school in Amerongen. Hij weet waarover hij praat. Veertig jaar zit hij al in het vak. waarvan hij er vijfentwintig in Ameron gen doorbracht. Maandag 1 september was de officiële datum van zijn dubbele jubileum. Zaterdag wordt er in brede kring aandacht aan ge schonken, op een receptie die de heer Maris wordt aangeboden, in zijn eigen school aan de Tabakslaan. „Ik houd er eigenlijk niet zo van, het ligt niet in mijn aard om veel aan de weg te timmeren", zegt hij, „ik kan alleen zeggen dat ik dankbaar ben dat ik dit werk al zo lang heb mogen doen...". J. VAN ECK recht pad De nu 59-jarige MAVO-directeur mag in Amerongen worden be schouwd als de promotor van het christelijk onderwijs. Op zijn offi cieuze staat van dienst komen tal van activiteiten voor waaraan zijn woonplaats veel te danken heeft. De heer Maris gaat er allesbehalve prat op. maar praat toch graag over alle moeilijkheden die achter de rug zijn. Hij is principieel voor stander van het christelijk onder wijs: „Ik zie de taak van de school RENSWOUDE Het voortbestaan van de jeugdafdeling van sportvereni ging „Renswouw" wordt bedreigd. De ze gymnastieksector bestaande uit ongeveer 200 leden kan niet meer blijven „draaien", omdat de sportver eniging uit het kasteeldorp niet meer de beschikking heeft over gebouw Re- hoboth, waar de jeugdige turnsters en turners in de afgelopen maanden heb ben geoefend. Het jeugdwerk van jon gensclub DSA is namelijk weer van van start gegaan in dit gebouw en daarom moest .Renswouw" het veld ruimen. „Het is dramatisch", vertelt de pen ningmeesteres van s.v. „Renswouw", „maar op deze manier kunnen wij de talrijke jeugd niets meer bieden. Wij heb ben de ouders medegedeeld dat wc niet meer in staat zijn les te geven aan hun kinderen en nu moeten we. maar afwachten, wat we aan jeugdleden over houden". De sportjeugd betaalt weliswaar geen contributie gedurende de periode waar- Mevrouw B. C. Hidding dramatisch in zij op non-actief staat en dat kan bijzonder lang duren maar toch gaat volgens haar het aantrekkelijke er voor de jongens en meisjes af op deze ma nier. Dat gebrek aan accommodatie in Renswoude betekent in feite een cala miteit voor de sportvereniging uit het dorp, want deze club heeft overduide lijk bewezen dat zij bestaansrecht heeft. Men heeft reeds 350 leden geregis treerd staan en dat is toch een zeer groot aantal wanneer men bedenkt dat pas in januari werd begonnen. Onge veer twintig dames startten aan het begin van dit jaar met gymnastiek. Voor het turnen bleek in het kasteel dorp geweldig veel animo te bestaan. Penningmeesteres mevrouw B. C. Hidding: „Het liep gewoonweg storm. Na enkele weken hadden we reeds 60 dames bijeen en we hebben toen on middellijk voor technische leiding ge zorgd. Ook de volleybalsport bleek bij zonder „in" te zijn en twee maanden later werd de vereniging dan ook uit gebreid met een volleybalafdeling". Deze sector beoefent de sport in een grote landbouwschuur van de heer Lagerweij. „Dat is wel niet je van het", aldus mevrouw Ilidding, „maar we zijn ontzettend blij met deze accommo datie die ons gratis ter beschikking ge steld door de heer Lagerweij. Zowel de dames als de heren en de jeugd trainen in deze schuur. Want ook de jeugd bleek dolgraag volleybal te willen spelen. Ook kregen we binnen niet al te lange tijd een enorme jeugdtoeloop in de turnsector. Er kwamen zoveel aanmeldingen bin nen dat de jeugd nu de grootste groep vormt van onze vereniging", vertelt zij. Aanvankelijk kon de technische lei ding van „Renswouw" de jeugdige gym nasten lesgeven in gebouw Rehoboth. Het seizoen van jongensclub DSA lag gedurende enkele maanden stil maar nu dat weer van start gaat, moet de jeugd van „Renswouw" verdwijnen. En daarover is het bestuur van de sport vereniging uiteraard zeer verbol gen. Heeft men geen pogingen onderno men om ergens anders onderdak te krijgen voor de „toekomst" van de nog jonge vereniging? „Natuurlijk, want het is toch onverant woord om een groep van 200 leden maar domweg buitenspel te zetten", roept mevrouw Hidding ietwat veront waardigd uit. „Onze voorzitter, de heer Van Leerdam, voerde enkele bespre kingen met de heer Verboom en deze wilde wanneer hij hierover overeen stemming zou kunnen bereiken met de gemeente in principe wel een sport hal bouwen. De plannen hiervoor wer den opgesteld en er werd besloten dat ook de scholen van deze hal gebruik zouden kunnen maken, na goedkeuring van de inspecteur van het onderwijs". Maar B. en W. van Renswoude re ageerden niet en het was niet zo ver wonderlijk dat ook de heer Verboom van verdere plannen afzag uiteindelijk. Volgens mevrouw Hidding wil de gc- 9 De gymnastiekjeugd van sportver eniging Renswouw" moest uit ge bouw Rehoboth verdwijnen, omdat het jeugdwerk van ©SA weer van start is gegaan. meente volstrekt geen geld uitgeven, want „zij neemt een afwachtende hou ding aan in verband met de plannen voor annexatie van verschillende ge meenten". Wethouder H. Vermeulen gaf echter het volgende commentaar: „Wij zijn er ernstig mee bezig om het probleem op te lossen en er wordt werkelijk in alle richtingen gezocht naar een mogelijk heid om ruimte voor „Renswouw" te creëren". Volgens de wethouder legt het college van B. en W. volstrekt niet het accent op een noodoplossing. „Wij zijn bezig aan een definitieve oplos sing te werken en dat behoeft echt geen drie jaar te duren, zoals velen denken. Of het een houten of een stenen ge bouw wordt is niet bekend. Het is goed mogelijk dat we b.v. een tussenvorm vinden, zodat en de schooljeugd en de leden van de sportvereniging zijn ge holpen." Waarom heeft de gemeente de plan nen van de heer Verboom afgekeurd? „Daar stonden wij zeer sceptisch te genover..." Volgens de heer Vermeulen moet „Renswouw" de moed niet verliezen. Dat doet de jonge vereniging ook niet, maar zij vindt het wel een uiterst ver velende omstandigheid dat er momen teel 200 leden buitenspel staan... In de volleybalafdeling en de gym nastiek voor dames treden overigens geen veranderingen op. Deze groepen kunnen op de volgende avonden hun respectieve trainingen bezoeken: dins dagavond (schuur van de heer Lager weij): 8-9 uur volleybal dames; 9.30- 10.30 uur volleybal heren; woensdag avond (gebouw Rehoboth): damesgym- nastiek onder leiding van de heer B. van Manen; 8-9 uur groep 1; 9-10 uur groep 2; donderdagavond (schuur van de heer Lagerweij): 7-8 uur volleybal jongens; 8-9 uur volleybal meisjes. KESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt: Bramen: EI 5568 per doosje a 250 gram. Belle de Louvain: I 4876, II 2445. Reine Claude d'Althan: I 6083, II 26—55. Reine Victoria: I 49105, II 2244. James Grieve: I 65—75: 27—35, I 75—85: 30—40. Tydemans E. Worcester: I 6575: 42 45, I 75—85: 47—57. Zoete bloemee: I 6575: 3145. I 75 85: 48—55. Clapps Favorite: I 5565: 2227; I 65 75: 28—35. Prijzen genoteerd in centen per kg, ten zij anders is vermeld. eigenlijk als die van een evengeli- satiepost. De school heeft mèt en naast de kerk een taak in het uit dragen van het evangelie, daarvan ben ik overtuigd". De heer Maris wil wel toegeven dat hij niet ontevreden is over de uitkomsten van zijn werk. Zeker niet wat de mavo-school betreft, want daarvan slaagden dit jaar alle kandidaten voor het eindexamen. „Dat is een belangrijk gegeven, ook met het oog op de toekomst van deze vrij jonge school. De naam krijgt zo een steeds betere klank." I Op 1 september 1944 kwam de heer s Maris als opvolger van de heer K. de Bonte bij het onderwijs in Ame- rongen in dienst, als hoofd van de jj school „Gasthuisstraat". „Dat was geen gemakkelijke tijd natuurlijk, in de oorlog. We kregen te kampen met ruimtegebrek, want steeds meer jj lokalen moesten worden gebruikt S voor het onderbrengen van evacués." Er werd op den duur nog lesgegeven 5 in de consistorie van de Gerefor- meerde Kerk en in 't koetshuis van jj het kasteel, maar er was ook een aantal leerlingen dat in die tijd hele- maal niet naar school kon. Na de bevrijding bleek het school- gebouw flink beschadigd en vervuild te zijn, zodat er nog enige tijd mee gemoeid was voordat de lessen kon den worden hervat. In 1949 had de school zoveel leer lingen dat een aantal Amerongse ver enigingen naar nieuwe vergaderruim te moest uitzien: het onderwijs had zelf het lokaal nodig dat voor hen was vrijgehouden. De school bleef groeien, en het jasje waarin ze stak bleek steeds krapper te worden. In 1955 moest zélfs de bestuurskamer als klaslokaal worden ingericht. Kort daarna zette de heer Maris op aandringen van 't. schoolbestuur zich in voor de stichting van een tweede chr. chool, ten noorden van de Kon. Wilhelminaweg. Met diverse jj instanties legde hij contacten, en 5 pleegde hij veelvuldig overleg. De toen afgekondigde bestedingsbeper- king stak echter voorlopig een spaak jj in het wiel. De heer Maris kreeg voor het eerst in 1962 bemoeienis met de pro- blematiek rond de Amerongense ma- vo-school, hoewel hij ook al vier jaar eerder in dit verband uitgebreide i besprekingen voerde met de inspec teur van het U.L.O. te Hilversum. Toen werd de tijd om er verder op in te gaan echter nog niet rijp ge acht. In 1964 was dat anders, met het gevolg dat eind augustus '65 de deuren van een eigen chr. mavo konden worden geopend. De school werd tijdelijk in Het Dorpshuis on dergebracht. •uil,numill Ondanks wat sombere voorspel ling die in Amerongen in sommige kringen de ronde deden, steeg het leerlingenaantal van de mavo ge stadig, en wel zo, dat naar nieuwe behuizing moest worden uitgezien Nadat eerst onderdak was gevonden in twee zaaltjes van de gereformeer de kerk, kon in 1967, twee jaar na de oprichting van de school, en huidige semi-permanent gebouw aan de Ta bakslaan worden geopend. De loopbaan van de heer Maris in Amerongen heeft zich voortdurend gekenmerkt als een vreedzame strijd om steeds meer en betere voor zieningen voor het onderwijs. Er mag dan ook worden verwacht dat de jubilaris veel waarderende woor den te horen zal krijgen op de recep tie die hem zaterdag wordt aangebo den. Die receptie is van 2.30 u. tot з.30 u. voor genodigden, en van 3.30 5.30 u. voor de overige belangstel lenden, in de school aan de Tabaks laan. OCHTEN Voordrachtkunstenares Aafje Top heeft de dames van de N.B.v.P. (Ochten, Echteld en Dodewaard) voortdurend weten te boeien. De bekende voordrachtkunstenares werd welkom geheten dóór N.B.v.P.- voorzitster, mevrouw W. Landzaat. Daarna las zij op boeiende wijze voor. Konstanz 410 2; Rheinfelden 309 —17; Straatsburg 358 —16; Plittersdorf 506 14; Maxau 570 —8; Plochingen 144 4; Mannheim 437 —24; Steinbach 144 —2; Mainz 385 —25; Bingen 291 —25; Kaub 331 37; Trier 258 2; Koblenz 332 34; Keulen 351 40; Ruhrort 570 —42; Lobith 1210 —33; Nijmegen 1002 28; Arnhem 982 24; Eefde IJssel 550 8; Deventer 428 4. Monsin 5458 +16; Borgharen 3891 49; Belfeld 1112 +2; Grave beneden de sluis 500 10. RHENEN Gisteravond kwam de afdeling Rhenen van de Nederlandse Vereni ging tot Dierenbescherming in hotel „Sonvilicr" in jaarlijkse algemene ledenver gadering bijeen onder voorzitterschap van de heer J. Bosman. Onder de aanwe zigen bevond zich oud-Rhenenaar en erevoorzitter de heer Jochems, die uiteraard een bijzonder woord van welkom kreeg toegezwaaid. De heer Jochems was vele jaren voorzitter van de afdeling, totdat hij Rhenen ging verlaten. De band met de vereniging is nog steeds blijven bestaan. De heer Bosman prees in zijn ope ningswoord de prettige samenwerking met de autoriteiten, onder andere ook met de politie en de inspectie voor de dierenbescherming met name de heer Stokman. In het afgelopen verenigingsjaar wer den een tiental nachthokken voor hon den verbeterd die niet aan de eisen vol deden en moest helaas in enkele geval len worden opgetreden tegen dieren mishandeling, waarvan proces-verbaal werd opgemaakt. Mej. S. Begeman bracht als secreta resse haar jaarverslag uit. Daaruit bleek dat bijzonder veel medewerking was verkregen van scholieren bij het inza melen van oud brood als wintervoe- ding voor de dieren. De jachtopzieners werd dit voedsel terhand gesteld, die op hun beurt weer zorgden dat het ten bestemder plaatse kwam in de bossen. Dank zij bemiddeling van Zr. de Kat kon men een groot aantal jonge poes jes laten inslapen. Uit hetgeen verder ter tafel kwam bleek dat men in de week van 3 ok tober op grote schaal propaganda zal gaan voeren en dat in januari of febru ari 1970 een loterij wordt opgezet. Ook wordt weer een openbare geld inzameling gehouden. Collectanten daar voor kunnen zich aanmelden bij mej. Begeman, Spoorbaanweg 63, tel 3000 of bij de voorzitter de heer Bosman, te lefoon 2275. TIEL Het eerste herenzevental van Vahalis heelt gisteravond een 7-3 ne derlaag geleden tegen het nationale luchtmachtteam. In de eerste drie speelperioden hielden de Tielenaren de strijd goed vol, daarna konden zij het tempo niet meer volgen. Het oefenduel (voor het luchtmacht- zevental een laatste voorbereiding in verband met de Europese kampioen schappen) was voor Vahalis van veel waarde. De spelers worden op duide lijke wijze met hun tekortkomingen ge confronteerd. Bovendien kregen zij te zien hoe snelheid uitgebuit dient te worden. De eerste periode werd afge sloten met een 1-0 voorsprong voor de luchtmachtspelers. In de tweede ge deelte van de wedstrijd werd het eerst 2-0, waarna Mas v.d. Graaf voor 2-1 zorgde. Nadat Vahalis in het derde deel met 4-1 kwam achter te staan wist v.d. Graaf opnieuw twee kansen te benut ten. Dat betekende 4-y3 en nieuwe span ning. In de laatste speeltijd maakten de luchtmachtspelers aan alle onzekerheid een einde door Vahalis volledig terug te wijzen. Er kwamen nog drie tref fers bij, hetgeen de eindstand op 7-3 bracht. Even leek er nog een Vahalis- doelpunt te vallen toen Mas v.d. Graaf een strafworp mocht nemen. De keep er wist de bal echter te keren. IJZENDOORN Woensdag 10 sep tember komt in „Ons Tehuis" de afde ling gemeente „Echteld" van de EHBO in algemene ledenvergadering bijeen. Aan de orde komt o.m. een bestuurs verkiezing. Mej. H. v. Zetten en de heer B. v. Zetten, zijn aftredend, maar stellen zich weer herkiesbaar. Voor het naar elders vertrokken bestuurslid Me vrouw Versluijs-Madern moet een nieuw lid worden gekozen. De vergade ring begint om half acht. Op dinsdag 16 september vindt in het EHBO-gebouw- tje te IJzendoorn, de eerste verloting plaats van de door de afdeling uitgege ven obligaties. Verder start er eveneens in het nieuwe gebouwtje donderdag 18 september een nieuwe cursus voor be ginners. Deze cursus vangt aan om half acht. De méér geoefenden komen vrij dagavond aan bod. A

De Vallei | 1969 | | pagina 5