Praktijkschool voor de landbouw en tuinbouwtechniek samen in één complex in Ede Bermprostituee bij Arnhem liet klanten beroven DAT ZOIETS KAN VOOR ZULKE PRIJZEN ■®WELI margarine kuipjes*# APPELSAP axgezins Vfiessen*» KOFFIEMELK hele fles <s>chocolade SUPER-GOEDKOOP italiaanse druiven 139 perssinaasappelen schouderkarbonade boerenmetworst worteltjes hollandse tomaten Kopen bij de Spar is sparen bij de koop. Officier van justitie: Dit gaat alle perken te huiten99 0 vers vlees nu meer dan ooit! Prins Claus verrichtte opening Vermis gezin na maand ontdekt in Bordeaux -mm natuurlijk weer bij de SPAR: v 0 0JÊt samen 250 gram 3P9 vleeswaren "Riga" margarine «me 39 Margarine35 Chocolade hagel rookworst225 gram 89 Tomatensoep buk 85 147 mosterd """SS 98 Ontbijtkoek 90 Petit Beurre pak 76 3i3ee leekmiddel en ®Macaroni5o°gram59 Harde wetten in Tsj.-Slowakije van terug werkende kracht Ook particuliere stadspost besteldienst in Utrecht P er sonenri j tuig uitgebrand Treiler nog voor tewaterlating verbrand Meer Nederlanders naar tabaksmarkt Kamervoorzitter niet meer in jacquet zoete witte 1 kilo slechts 10 stuks 500 gram 200 gram panklare met peterselie 500 gram export kwaliteit WEER NAtoR SCHOOI 7 Geconcentreerd WOENSDAG SEPTEMBER 1969 EDE Vandaag ging op het nieuwe gebouwencomplex aan de Zandlaan in Ede, omvattende de Praktijkschool voor de landbouw (PSL), de Centrale school voor tuinbouwtechniek (CST) en het ge- xamenlijk Iogeergebouw, de vlag in top. Het scholencomplex is namelijk vanmorgen om tien uur door ZKH Prins Claus officieel geopend. Daarmee Is de kroon gezet op een werk dat na jaren van voorbereiding tot stand kwam; een unieke opleiding die beantwoordt aan de eisen die nu en in de toekomst aan de begeleiding van het land- en tuinbouwonderwijs worden gesteld. Op beide scholen, die overigens ge heel onafhankelijk van elkaar werken, worden aanvullende cursussen in tech niek gegeven voor leerlingen van alle categorieën land- en tuinbouwscholen. Deze opleidingen voorzien in een grote behoefte omdat de land- en tuinbouw scholen niet over uitgebreide machine parken en de laatste technische hulp middelen beschikken. Deze vinden ze wel op de praktijkscholen in Ede. Er worden verder opleidings- en bij scholingscursussen gegeven voor lera ren. Ook buiten schoolverband worden opleidingen gegeven. Deze zijn opject- gericht - meet- en regeltechniek, water voorziening, spuit- en koeltechniek, enz. of vakgericht - bijvoorbeeld voor plant soenendienst, hovenier en fruitteler - om er enkele te noemen. De totale kos ten van de cursussen zijn vooral voor de scholen zeer laag gehouden. De opleidingen zijn op moderne leest geschoeid en vooral gericht p zelf werkzaamheid. De methoden van onder wijs zijn op de school ontwikkeld en ge perfectioneerd. In alle praktijklokalen fs een leshoek ingericht zodat zonder moeite een overstapje van de praktijk naar de theorie kan worden gemaakt. Overigens zijn er naast de indrukwek kende praktijklokalen en -zalen nog aparte theorielokalen. In de praktijk scholen zijn de nieuwste technische snufjes: uitlaatgassen van de motoren worden via de leidingen ondef de grond naar het dak afgevoerd. De elek trische aansluitingen bevinden zich in de vloer in de verzinkbare kokers. Nog werken beide scholen aprt, maar er komen steeds meer raakpunten: steeds meer worden in de landbouw en in de tuinbouw dezelfde machines ge bruikt, Het Iogeergebouw is het ont moetingspunt voor leerlingen van bei de scholen. Bij de opzet en inrichting van dit gebouw is men er van uitge gaan dat men moest proberen de jon gelui zoveel mogelijk 's avonds thuis te houden. In de grote, centraal gelegen zaal zijn gezellige hoeken ingericht: een praat-hoek bij de open haard, een eet- en drinkhoek, een bar en een te- levisiehoek, een leeshoek enz. In de aparte filmzaal kunnen leerlingen des gewenst studeren. En wat ook niet mis is: er is een beatkelder. Vedere is bui ten een terras en een sportveld. De cursisten van de bedrijfsschool voor de pluimveeteelt in Barneveld ma ken ook gebruik van dit schoolhotel. In de korte tijd dat de schoolcombina- tie draait zijn al banden aangeknoopt met de Edese bevolking; stagiaires van de MTS werken mee aan de vervaar diging van leermiddelen en met de brandweer is men in onderhandeling over een wekelijks voorliehtingsuurtje over brandpreventie. De beide scholen, de PSL capaciteit 64 leerlingen) en de CST (capaciteit 50 leerlingen waar van 10 pet meisjes), bereiken met hun lessen jaarlijks ongeveer 5000 jon ge mensen. Zij dragen de moderne technieken verder in de bedrijven. Di recteur van de PSL is de heer P. de Boer; directeur van de CST is ir. H. J, M. Krijnen, beheerder van het Io geergebouw is de heer W. A. van Meeg- hem. Het totale scholencomplex inclu sief de inrichting, een project van 7,7 miljoen, beslaat een oppervlakte van zeven hectare. De drie gebouwen ne men 2 hectare in beslag. Verder zijn er twee parkeerterreinen en stukken oefengrond waar de werktuigen in de praktijk worden beproefd. Voordat de beide scholen samen in Ede hun ideale huisvesting vonden, trokken ze - toen nog elk afzonderlijk - van gebouw naar gebouw op verschillende plaatsen in Nederland, omdat ze door gezonde groei telkens uit hun jasjes groeiden. i DJAKARTA Indonesië gaat ermee akkoord, dat voortaan vier in plaats van twee Nederlandse tabaksmake laars bij de veiling van Indonesische tabak in Bremen dezelfde rechten krij gen als de erkende Duitse makelaars. Daaruit is te concluderen dat de Neder landse tabakshandelaars niet meer ge loven in een terugkeer van de Indone sische tabaksmarkt naar Nederland. DEN HAAG De voorzitter van de plenaire vergadering der Tweede Ka mer en de griffiers zullen vanaf dins dag niet meer in jacquet gekleed zijn, doch in donker pak. Dit heeft mr. F. J. F. M .van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer, gisteren mee gedeeld in een brief aan de leden van de Kamer. Deze maatregel, zo schrijft de voorzit ter, is in overeenstemming met de in zichten van de andere leden van het presidium en overeenkomstig de door de tegenwoordige voorzitter van de Eerste Kamer en zijn opvolger aangenomen gedragslijn. Bij bijzondere gelegenheden, zoals her denkingen of eedsafleggingen, zullen voorzitter en griffiers een jacquet dragen. Op prinsjesdag, bij de opening van de nieuwe zitting door de koningin, wordt onveranderd jacquet of donkere kleding gedragen. OOSTERHOUT De 37-jarige me vrouw Lathouwers-Brands, die met haar zoontje en dochtertje sinds begin augustus in Frankrijk werd vermist, is zeer verzwakt met haar kinderen in Bordeaux aangekomen. Zij waren met een busje in juni naar het bedevaartsoord Lourdes gereisd. Begin augustus wendde zij zich tot de consul in Lourdes, omdat zaj in finan ciële moeilijkheden verkeerde. Deze stuurde haar door naar de consul-gene raal in Bordeaux. Daarna ontbrak van het gezin ieder spoor. De politie van Oosterhout riep het ministerie van bui tenlandse zaken en Interpol in Frank rijk te hulp. Mevrouw Lathouwers, die niet meer in staat is met de auto te reizen, zal met de trein naar huis terugkeren. ARNHEM Maandenlang zijn de Ve luwse bossen ten noorden van Arnhem onveilig gemaakt door een bende struik rovers; geen enkele automobilist die iets zag in de spichtige Tonny, als lokvogel uitgezet langs de weg naar Otterlo, kwam nog met een volle portefuille thuis. Ze hadden een vaste plaats, de doodlopende weg In de lange bocht voor bij Oud Reemsl. vlak bij de Hoge Ve- luwe. Tonny, de Arnhemse prostituee die had bedacht dat het eigenlijk mak kelijker was op deze manier, nam haar „klanten" mee naar het plekje. Haar vriend Adri reed de slachtoffers klem met zijn grote witte Amerikaanse auto. Henk, het 17-jarige broertje van Adri, en vriend Teun N. (18) zorgden er wel voor dat het geld binnenkwam. Ver schillende keren werd er flink op los ge mept. Gisteren verschenen ze voor de Arn hemse rechtbank, Tonny en Adri innig tegen elkaar aan geschoven op het ver dachtenbankje, want ze willen trouwen en een nieuw leven beginnen, ver van hun oude milieu. Adri, telg uit het Dui- verts gezin dat onlangs door de buurt werd uitgestoten, wil gaan varen. Of het zover komt moet de toekomst uit wijzen. Zijn criminele carrière was al eerder bekroond met een voorwaardelij ke ter beschikkingstelling van de rege ring, een zaak waarvover de offier van justitie nog wil praten. Drie getuigen waren er naar Arnhem gekomen om te vertellen hoe liet hen was vergaan; een van hen, een 43-jari ge koopman, bezwoer bij hoog en laag dat hij rviets met de 23-jarige Tonny had gewild. „Maar ze reden me direkt klem". De protesten bij de drie ver dachten waren niet van de lucht. Zelfs Henk van H., die later voor de kinder rechter zal moeten verschijnen, stak op de publieke tribune zijn hand op om wat te mogen zeggen. Een andere „klant" gaf toe niet te hebben willen betalen. „Die bescherming van een prostituee is geen onnodige luxe, dat blijkt", zei en van de drie advokaten daarop. Met bescherming was het be gonnen, maar toen eenmaal een onwilli ge klant niet betaalde rees het plan voortaan wat eenvoudiger te werk te gaan. Tonny („Ik heb het allemaal verzonnen, we hebben nooit iets afge sproken") hoefde er geen tegenpresta tie meer voor te leveren. „Een automobilist loopt natuurlijk ri- siko als hij zich op dit pad begeeft", vond officier van justitie mr» J. v»n Oostveen. „Maar dit gaat alle perken te buiten". Hij eiste tegen Tonny en Teun zeven maanden, waarvan twee voorwaardelijk, met aftrek. Tegen de net als Tonny 23-jarige Adri eiste mr. Van Oostveen zes maanden met aftrek, dit vanwege de dreigende TBR. „Nu", zo zei raadsvrouwe mr. Muller, „zien ze ook wel in dat het een misselijke streek is. Maar de tegenpartij is in de ze zaken ook niet altijd even fair". Raadsvrouwe mr. Lion zei over haar cliënt Teun, die nooit een cent kreeg voor zijn „hulp": „Misschien heeft hij in al deze mensen wel kwaadwillige klanten gezien. Voor hem was dit meer een soort compensatie. Hij moest zich zelf waarmaken". Over veertien dagen doet de rechtbank uitspraak. hoe is t mogelijk fijnste tafelmargarine melk, puur, noot repen 98 99 35 1 kilo 98 J - 1 u tafelmargarine 500 gram Vacuum U spaart toch ook ®spaarzegels? melk 67 puur Voor fijne artikelen tegen extra lage prijzen. 1/1 liter flacon van 65 voor De Zonnebloem goud om zwart, ziet donker diep in 't hart en de Dahlia, rood als najaarsgloed, bloeit schoon en hangt zwaar als een geplaagd gemoed. In mijn vorige praatje vertelde ik, dat flora's hoorn voorlopig nog Igevuld is en dat we nog geruime tijd van geur en kleur kunnen genieten. In de mu ziek «preekt men over harmonie en sa menspel, waarmee dan bedoeld wordt een juiste aaneenschakeling van tonen, samensmeltend tot één harmonisch ge heel, waardoor het oor gestreeld en het hart optroerd wordt. Is het niet even zo gesteld met de harmonie van de kleuren en vormen der bloemen? Ook zij strelen onze ogen en doen het hart ontroeren. „Bloemen dragen in hun kelken, hier een lach, daar een traan..." Hoe fraai staan de Phloxen (herfst- seringen), ook wel „Vlambloem" ge noemd, te pronken in onze tuinen. Te genwoordig treft men prachtige nieuwe soorten aan. Heeft men nog steeds jaar in jaar uit dezelfde oude soorten in de tuin staan? Dan zou ik U willen raden deze na de bloei op, te ruimen en enige nieuwere soorten er voor in de plaats te zetten. Ik noem o.a. Phlox Aida (amaranthrood), bloeit lang door, Blue Moon (violet-blauw), geeft grote tr>s- sen. Brigadier, (karmijnrood met oran jerood), geeft grote trossen en bloeit zeer langdurig, Symons-Jeune (rose met donker oog) is zeer mooi, Cecil Hambury bloeit karmijnrose en heeft gevulde trossen. Dodo Hambury For bes geeft grote donkerrose trossen op hoge stempels, bloeit langdurig; Graaf Zeppelin bloeit wit met rood oog; de Phlox Pax en Phlox Mia Ruys zijn fraaie witbloeiende soorten, bloeien vroeg, etc. etc. De bloeitijd van ge noemde Phloxen loopt vanaf begin juli tot en met september. De plantafstand is 20 a 25 cm, en ze groeien en bloeien ook op plaatsen waar niet veel zon komt. 't Zijn dankbare planten! Pioenen (pioenrozen) kunnen nu wor den verplant of besteld bij de kweker. Staan ze echter op een goede plaats, verplant ze dan niet. Indien een vast staande Pioen wordt verplant, dan bloeit deze het volgend jaar niet zo rijk. Na een jaar is de bloei rijk en mooi. Er worden tegenwoordig moola nieuwe soorten aangeboden. Pioenen moeten flink bemest worden. Kan men moeilijk aan oude stalmest ko men, dan kan men gerust gedroogde stalmest gebruiken. In de maand september gaan we de ligustrumhaag nog eens netjes knippen, ook de buxushaag wordt netjes bijge knipt. Tuinieren is vooruitzien; willen wij Sneeuwklokjes aanplanten dan doet men dat het beste in de maand sep tember. Ze kunnen dan nog vóór de winter aan de groei gaan en zijn dan tegen de vorst bestand. Wanneer Sneeuwklokjes één jaar vast hebben gestaan, dan verdragen ze wel vorst. Plant men voor de eerste maal Sneeuwklokjes, dan is het veilig deze vroegtijdig te planten. De bolletjes 8 cm diep planten. We Runnen in septem ber ook wel krokussen planten, hoewel het de volgende maand ook nog kan. De bol-Irissen planten we tegen midden september en evenals de Sneeuwklok jes en Crocussen 8 cm diep. De Ixia's, ook wel avondbloemen genoemd, zijn uitgebloeid en worden nu uit de grond gehaald. Men droogt deze in de scha duw en bewaart ze tot de planttijd. Vanaf december, bij niet-vriezend weer, tot en met februari kunnen Ixia's geplant worden. Wenst men in het voorjaar 1970 Win- PRAAG De harde politiewetten die aangenomen werden na de onlusten op de eerste verjaardag van de Sovjet-in vasie in Tsjecho-Slowakije worden van terugwerkende kracht toegepast, al dus heeft een politie autoriteit meege deeld. Majoor Jiri Janza, van de Praagse politie, zei in een vraaggesprek voor de radio, dat zij die gedurende de on lusten tijdens de verjaardag gearres teerd werden voor volgende week vrij gelaten zullen worden drie weken na hun arrestatie of in staat van be schuldiging gesteld en berecht door rechtbanken bestaande uit één rechter. De bepalingen die de politie toestaat om Tsjechoslowaken voor onderzoek ge durende 21 dagen vast te houden zon der dat beschuldigingen tegen hen zijn ingebracht bevinden zich bij de „bui tengewone maatregelen" die opgeno men zijn in de wet van 22 augustus, ongeveer 20 uur na het einde van de onlusten. De majoor gaf toe dat het merendeel van de 1250 die nog in Praag vastgehou den worden studenten en arbeiders zijn en dat er slechts 50 werklozen bij zijn. Ik wil niet zeggen dat een meerderheid een strafregister heeft, aldus Janza. De bekende liberale Tsjechoslowaak- se journalist Ctibor Citak, verbonden aan het veelgelezen jeugdweekblad Mlady Svet heeft ontslag genomen. Hij zou voor de keus zijn gesteld, uit eigen beweging heen te gaan of ontslagen te worden. ter-Akonieten in bloei te hebben, dan is het aan te raden deze In september te planten. Ze vermeerderen zich van jaar tot jaar, na enkele jaren vormen zij een grote plek. Deze Akonieten bloeien met op lage boterbloempjes ge lijkende bloemen. Er valt momenteel niet veel meer te zaaien, Veldsla kan men nog wel uit zaaien. Als men deze nu zaait, kunnen vóór de winter de grootste planten nog geoogst worden. De kleine kunnen blij ven staan tot het voorjaar, want ze zijn goed bestand tegen de winter. Zaai Veldsla ruim uiteen, staan de plantjes te dicht dan treedt vaak rotting op. Dus ruim zaaien en voor de winter de grootste planten al oogsten. De roset- ten worden geheel geoogst. Mevrouw R. C. H.-v.d.,L. wenst een gemakkelijk te kweken klimplant voor een matig verwarmde kamer. Met een bonte klimopplant heeft zij weinig suc ces geoogst. Probeert U het eens met het Zweeds klimplantje, genaamd Cis sus Antarctia, de bloemist kan U wel een exemplaar leveren. Deze Cissus Antarctia groeit snel, stelt geen hoge eisen ten opzichte van het licht en ook niet aan de kamertemperatuur. Deze klimplant kan desnoods de hele muur begroeien. Zet de plant direct over in een flinke pot en zet haar op een of an der meubelstuk. De zegetocht van de vele scheuten zal spoedig een aanvang nemen. In een vrij droge kamertempe ratuur dagelijks wel even met lauw water de bladeren benevelen met «en bloemenspuitje. De klimplant kan tegen een donker plekje (vrij lichte plaats is wel beter) doch ik ben er van overtuigd dat zij het heel goed In Uw kamer zal doen en U veel plezier zal geven. E. J. Grljsen-Rhener UTRECHT De 27- jarige verkoper A. van der Lee uit Utrecht heeft de knoop doorgehakt: met ingang van maandag start ook hij met een stads postbesteldienst. Het is voor hem een probeersel", maar als alles goed gaat, hoopt hij in de komende maanden de hele provincie Utrecht in zijn dienst op te nemen. De heer Van der Lee wil in de toe komst echter nog verder gaan. Hij ver wacht dat dan de verschillende stads postbesteldiensten thans reeds ln Leeuwarden, Nijmegen, Amersfoort en Haarlem nauw zullen gaan samen werken, zodat het dan mogelijk wordt brieven van de ene naar de andere stad te versturen. De Utrechtse initiatiefnemer stelt het nadrukkelijk: de PTT in Nederland is veel te duur. Hij vindt het onjuist, dat men voor een brief die in de stad moet worden bezorgd f 0,25 betaalt. Dat kan volgens hem veel goedkoper. Hij re kent dan ook voor minimaal 10 en voor maximaal 10000 brieven f 0,10 en voor grotere bestellingen dan 10.000 behoeft slechts f 0,08 te worden betaald. De heer Van der Lee kan rekenen op maxi maal 20 familieleden die voor hem de brieven gaan bezorgen. Hij gaat de vol gende week van start met vier „bezor gers". Hij heeft zich nu reeds door middel van een advertentie kunnen verzekeren van ongeveer 20 klanten (banken en kantoren), volgende week moeten dagelijks ca. 4000 brieven wor den bezorgd. AMSTERDAM Vannacht omstreeks half drie is brand ontstaan in een gecom bineerde eerste en tweede klasse Bun- desbahn-rijtuig van de sneltrein Amster dam-Keulen, welke gerangeerd stond ln het Amsterdamse Amstelstation. De brandweer, die de wagon aanvankelijk moeilijk kon bereiken, had het vuur snel onder controle. Het personenrijtuig moet evenwel als verloren worden be schouwd. Volgens de spoorwegrecherche mag het nog een geluk worden ge noemd dat het brandende rijtuig juist buiten de overkapping stond, zodat aan het station geen schade is aangericht. MESSINA Op een scheepswerf ln Messina (Sicilië) is gisteravond de 1000 ton metende treiler „IJm21 Navies", die bestemd was voor de IJmuidense rede rij „Navis" kort voor de tewaterlating door brand verwoest. De brandweer van Messina kon de brand op het schip, dat was uitgerust met elektronische ap paratuur voor opsporing en lokalise ring van scholen vis pas na enkele uren bedwingen. De „Navis" zqu begin oktober te wa ter worden gelaten.

De Vallei | 1969 | | pagina 8