Edgar town overbevolkt door tragedie rondom Kennedy Premier van Ghana was hoogleraar in Leiden Camera volgt zeezeilers van Fastnet Race Brandt waarschuwt voor nieuwe nationalisten IN 1956 KORTE TIJD IN WAGENINGEN Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcems! Frans van Dusschoten„Geweldig fijn filmmateriaal" 8s? RECHTER BOYLE BLUFT ONVERSTOORBAAR Onverstoorbaar Stad overvol Wet is wet Lijkschouwing? Dutch Internationals Fund De moeilijkste Windstil WIJSBEGEERTE WEINIG HOOP Commandant Evans voor krijgsraad jjBMT WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1969 Dr. Robert Nevin heeft zijn steun ingetrokken aan het ver zoek tot lijkschouwing van Mary Jo Kopechne. TJ'DGARTOWN Een wijze rechter en een wil- de „kroonprins" zouden vandaag oog in oog staan, maar de advocaten van de senator uit Mas sachusetts hebben het klaargespeeld het onderzoek naar de omstandigheden waaronder Mary Jo Ko pechne de dood vond, uit te laten stellen. Het gesprek, in bijzijn van 150 journalisten, tus sen James A. Boyle en Edward More Kennedy in de rechtszaal van Ergartown, wordt nu in okto ber gehouden en kan beslissend zijn voor de poli tieke toekomst van de Kennedy-dynastie in de Verenigde Staten. James A. Boyle (62), lijkt gemaakt volgens de re gels die de beroemde detective-schrijfster Agatha Christie hanteert voor haar helden, de slimme, wijze, praktische, oudere mensen, die de raadsels oplossen. Bescheiden maar onverzettelijk gaat J.ames Boyle zijn weg in de Kenned y-af fa ire. Nadat hij in juli de 37-jarige senator wegens verlaten van de plek van een ongeluk al had veroordeeld tot twee maan den voorwaardelijk, had Boyle zich gemakkelijk onbevoegd kunnen verklaren om het nieuwe ge rechtelijk onderzoek, dat vandaag zou beginnen, te mijden. Boyle deed het niet. In rustige woordenwisselingen met de advocaten van Kennedy en andere betrok kenen stelde hij een procedure voor het onderzoek vast, die hem de hele zaak in handen geeft. Ondanks verzet en ondanks de gewoonte dit soort onderzoeken in het geheim te houden, besloot James Boyle de grootst mogelijke openheid te betrach ten. De rechtszaal werd geheel ter beschikking ge steld van de pers. Een rij kranten en omroeporgani saties bezetten alle plaatsen. Boyle besliste dat alle verklaringen en documenten in het onderzoek naderhand zullen worden gepubli ceerd door de rechtbank. „Geen enkele geheimzin nigheid mag de procedure omgeven", zegt Boyle. Het is kenmerkend voor deze rustige, moedige man met zijn milde ironie en zelfspot, die na zijn gevech ten met Kennedy's advocaten zei„Al te vaak heb ik ontdekt dat wanneer je een beslissing neemt, het intelligentste wat je kunt doen is ja of nee zeg gen". Wij ontmoetten hem in zijn kantoor, waar wij in ge sprek waren met een griffier. Boyle was binnengelo pen om zijn toga uit te trekken. Hij zette zijn kleine strooien hoedje op, fatsoeneerde zijn grijze snorretje •n zijn rode strikdasje voor een spiegel en riep te len de griffier: „Nu eens kijken hoe ik ze kan ont lopen". Hij glimlachte en voegde eraan toe: „Er is één zijdeur die ze nog niet ken nen... Ik heb de journalisten gezegd dat alles wat ik te vertellen heb in de rechtszaal te horen zijn zal". „En deze journalist dan?", vroeg de griffier op mij wijzend. Boyle keek me met tintelende ogen aan. „Ik zei net dat de beste beslissing ja of nee was. Het was nee en het blijft nee". En weg schoot hij op zijn kale schoenen. Een indrukwekkende man, deze plat- telandsrechter, de onverstoorbare ma gistraat. Kennedy's belangen zullen er waarschijnlijk in betere handen zijn dan bij wie ook. Boyle, zelf bewoner van het eiland Martha's Vineyard, waarop Edgartown ligt omdat hij zo van een rustig le ven houdt heeft een orkaan van wild leven over het kleine plaatsje ge bracht. De kerk naast het gerechtsgebouw is tot perscentrum vermaakt. Honderd telefoons staan er te wachten. Een rij reportagewagens en aggregaten van de televisie blokkeert de weg langs het ge bouw. Ook nu het onderzoek enige wetten ie uitgesteld zal de drukte in Edger- town blijven bestaan; dagelijks trekt Districtsrechter James A. Boyle, die vandaag het gerechtelijk voor onderzoek leidt in de zaak tegen senator Edward Kennedy. Het on derzoek zal zich toespitsen op de omstandigheden die hebben geleid tot de dood van Mary Jo Kepechne. tot de dood van Mary Jo Kopechne. de plaats meer publiek en meer jour nalisten. De stad, die na 1 september uit gestorven pleegt te zijn, barst nu uit haar voegen. Zondagavond al was er ondanks het lange Labourday- weekend, dat tot dinsdagochtend duurt, geen „hot dog" meer te krij gen. De wiidgolvende toeristenstroom 7.al James Boyle verdrietig stemmen. HU zal meewarig geknikt hebben toen hij het kleine berichtje in de plaatselijke krant las, die eigendom is van de beroemde James Reston van de New York Times, ook bewo ner van het eiland, Er stond, vet gedrukt: „Vanwege de stroom gebeur tenissen deze week zijn vele berich ten o.a. persoonlyke notities, golf, ten nis en zeilwedstrijden uit deze editie van de Gazette gebleven, maar ze zui len verschijnen in de volgende edi tie". Het is typererend voor de wat ver ontschuldigende houding van dit ei land. James Reston zelf b.v. was de ochtend na het ongeluk, waarbij Ma ry Jo Kopechne stierf, op het eiland. „Hij bleef bij het politiebureau staan tot even voor het moment waarop se nator Kennedy naar buiten kwam", zei een politieman tegen me. Mr. Reston voelde zich niet prettig met zo'n zaak op zijn eiland. Men dient zich aan de regels te houden. Het is een klein beetje viezig". Het is ook terug te vinden in James Boyle's privé en justitieel bestaan. Een vriend van hem, Colbert Smith, zegt: „Boyle houdt van decorum en van een procedure precies volgens de regels. Hij luistert naar alle partijen in een con flict, maar voor hem is de wet de wet of het nu een zwerver of een senator betreft". Boyle is een enthousiast golfspeler. El ke morgen vroeg is hij op de prachti ge, zacht glooiende golfclub te vin den. Hij heeft een lange carrière als griffier en rechter (dertig jaar) en ad- vokaat (van 1929 af) achter de rug. Al in 1931 is hij vanwege de rust naar dit eiland gekomen. Hij leidt een zeer geordend leven. Dikwijls begint hij al om vijf uur 's morgens te werken om goed voorbereid te zijn en tijd te ma ken voor zijn uurtje golf. Hoe zwaar de zaak-Kennedy ook weegt, hij heeft niets aan zijn le venswijze veranderd. Op zijn qui-vi- ve en waardig. „Zo was hij al", zegt één van zijn kennissen: „We vonden hem vroeger al rustig en ernstig. Hij werd een boekenwurm genoemd. Van jongsaf aan wist hij precies wat hij wilde". In oktober zulen er in Edgartown harde, pynlyke vragen worden ge steld, die het publiek beantwoord wil zien. De beantwoording is van on waarschijnlijk grote persoonlyke en politieke betekenis voor Edward Ken nedy en de Amerikanen. Sommige vragen zullen niet worden beantwoord. Zelfs zal Boyle het waar schijnlijk zonder lijkschouwing moe- Dr. Kofi A. Boesia, die zater dag met grote meerderheid in Ghana tot premier werd ge kozen, is met zeer speciale ban den met Nederland verbonden. Toen in 1959 door de toenmali ge Ghanese premier Nkroema 'n arrestatiebevel tegen hem werd uitgevaardigd, werd dr. Boesia in Leiden benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de sociologie en cultuurkunde van Afrika. Dr. Boesia is twee jaar in Lei den hoogleraar geweest in 1961 nam hij ontslag om zich weer ge heel aan de politiek van zijn land te kunnen wijden. Hij was toen de enige politieke leider van Gha na die zich in vrijheid tegen Nkroema kon keren. Dr. Boesia is thans 56 jaar oud. Hij studeerde wijsbegeerte in Ox ford waar hij op een sociologisch onderwerp promoveerde. Toen politieke oppositie in Ghana nog mogelijk was, leidde hij in Gha na de progressieve partij in het parlement en toonde zich daar een felle tegenstander van de toenmalige premier Nkroema. Dr. KOFI A. BOESIA doel bereikt Zijn faam als Afrikaanse socio loog bracht hem vele uitnodi gingen van buitenlandse univer siteiten zo was hij in 1956 voor korte tijd gasthoogleraar aan de landbouwhogeschool in Wagenin- gen. Drie jaar later maakte Nkroema aan de politieke oppositie in Gha na een radicaal einde. Dr. Boesia wist te vluchten. Hij kwam naar Nederland, waar hij door het Afrikaans Studiecentrum in Lei den werd benoemd tot buitenge woon hoogleraar; daarmee werd dr. Boesia de eerste neger-hoog leraar in ons land. Tevens gaf hij colleges aan het institute of Social Studies in Den Haag. Toen dr. Boesia in 1961 berich ten kreeg dat hij de enige Ghane se politicus was, die zich in vrij heid nog tegen Nkroema kon ver zetten, nam hij ontslag als hoog leraar om zich weer geheel aan de politiek te kunnen geven. Er was toen weinig hoop, dat hij zich spoedig weer als actief politicus in Ghana zou kunnen vestigen. Nkroema had een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd, dat ook van kracht bleef toen Nkroema In '66 tijdens een militaire staats greep werd verdreven. Aan de macht van dit militante bewind is zaterdag via een demo cratische verkiezing een einde gekomen. Met grote meerderheid stemde de Ghanezen op de partij van dr. Boesia die nu na jaren op positie en ballingschap de kans krijgt in Ghana het vooruitstre vende bewind te vestigen, waar voor hij bijna twintig jaar heeft gestreden. MANILLA De commandant van de Amerikaanse onderzeeboot jager „Frank Evans" en de dekofficier zul len tegen 10 september op de vlootbasis Subic Bay voor een krijgsraad moeten verschijnen. Zij zullen zich moeten verantwoorden voor hun rol bij de aan varing in de Zuidchinese zee op 3 juni jl., waarbij hun schip door het Austra lische vliegdekschip „Melbourne" in tweeën werd gevaren. Het ongeluk kostte aan 74 Amerikanen het leven. ten doen. Dokter Robert Nevin, de arts die gewoonlijk lijkschouwingen uitvoert in dit district, heeft zijn steun ingetrokken aan het verzoek tot op graving en lijkschouwing van Mary Jo Kopechne, dat op het ogenblik in Pennsylvania, waar zij ligt begraven, in behandeling is. Dit verkleint de kans dat Mary Jo's lichaam wordt1 opgegraven aanzienlijk. De officier van justitie, die het on derzoek heeft gevraagd, zal echter tot het laatste moment zijn pogingen voort zetten. Dr. Nevin zei dat hij, gezien de loop der gebeurtenissen en het tijds verloop, zijn mening had. herzien. Hij steunt de mening van dokter Mills, de arts die Mary Jo's overlijdensakte heeft getekend en als doodsoorzaak verdrin king optekende. Voor rechter James A. Boyle zal het waarschijnlijk weinig verschil maken. Zijn wijze instelling, zijn manier van vragen stellen, zijn leiding van het on derzoek zullen er op gericht zijn aan het publiek de vragen te beantwoor den. Voo? velen is de doodsoorzaak van Mary Jo Kopechne geen vraag, wel een vraag is wat Edward M. Kennedy bezielde en vooral wat zijn vrienden bezielden die hem negen uur lang af hielden van een melding aan de po litie. ADVERTENTIE Een verstandige belegging! Ook u kunt door aankoop van aan delen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKU, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips, Unilever en Zout-Organon. De spreiding over deze zes vermindert uw risico. Overigens... de aandelen van deze vennootschappen stegen in de laatste tien jaar aanzienlijk meer in koers dan het algemeen gemid delde van de Amsterdamse effectenbeurs! Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bij D.I.F., Postbus 853, Amsterdam. U krijgt omgaand antwoord. WIESBADEN, (West-Duitsland) De Westduitse minister van Buitenlandse Za ken Willy Brandt heeft op een vakbondsvergadering in Wiesbaden betoogd, dat de Bondsrepubliek in haar buitenlandse beleid een vredesstrategie volgt en zijn landgenoten gewaarschuwd voor een opleving van het nationalisme. Brandt, die in de komende algemene verkiezingen van 28 september de sociaal democratische kandidaat voor het kanselierschap is, zei dat de Westduitsers zich in acht moesten nemen voor „hypocriete kletskousen en politieke neandertalers" die het land opnieuw in een verkeerde richting zouden kunnen sturen. Op aandrang van de sociaal-democratische partij (SPD) is de Bondsrepubliek volgens Brandt een buitenlands beleid gaan volgen dat gericht is op vermindering van de spanning en verbetering van de betrekkingen met Oost-Europa. Dit beleid is „geen voortzetting.van de koude oorlog met andere middelen, maar een Duitse vredesstrategie" zo betoogde hij. -4 Tm W? 1» *r' K si - - ff t r-x -• J - <>- HILVERSUM Voor de NOS heeft Frans van Dusschoten een paar we ken geleden een televisiedocumentaire gemaakt over de Fastnet Race, de zwaarte zeezeilrace ter wereld. De kleurenfilm, die aanvankelijk drie kwartier zou duren, maar die om onduidelijke redenen nu nog maar een half uur groot is, wordt waarschijnlijk op 21 september 's middags uitgezonden. Als Frans van Dusschoten over zeilen praat, spreekt hij voortdurend in super latieven. Geweldig, enorm, ongelooflijk zijn woorden die in zijn zeilersjargon onontbeerlijk zijn. Hij vertelt dat hij al vanaf zijn prilste jeugd idolaat van het water geweest is, hoe zijn moeder hem als jochie van een paar jaar telkens van kleine steigertjes in zijn woonplaats Amsterdam moest halen en hoe hij gezeten op de schouders van zijn vader een groot deel van de Olympische Spelen van 1928 heeft mee gemaakt; Hij zegt: „Al heel jong had ik een ka no en ik heb zelf ook nog'wedstrijden gevaren met een zeilboot in de zestien kwadraat klasse. Nu doe ik dat niet meer. Kijk, vlak na de oorlog kon je nog rust vinden op het water. Nu is het bij na niet meer mogelijk. Of je moet erg goed de weg weten. Je moet nu echt niet op Loosdrecht of op de Kaag gaan zit ten. Dan kun je net zo goed in de Kal- verstraat gaan wandelen". De zeezeilerij kreeg Frans van Dus schoten in zijn greep, nadat hij er enige artikelen over had geschreven. Hij kwam met veel mensen in contact en dat leidde vorig jaar onder meer tot het meevaren van de race Hoek van Hol land-Harwich. Op dat moment werd ook het idee ge boren een film te gaan maken van de Fastnet Race. Frans van Dusschoten: „De Fastnet Race wordt een keer in de twee jaar gehouden, afgewisseld met de Bermuda race. Het is de moeilijkste tocht die er bestaat. Het traject is 170 mijl. De zeilers beginnen in Cowes in Zuid-Engeland, varen langs de kust naar Lands End en dan verder naar de Fastnet Rock ten zuiden van Ierland. De finish is in Plymouth. De race wordt al sinds 1925 gehouden en het traject is berucht om zijn felle stromen en de ver raderlijke winden". Dit jaar was de tocht vrij gemakke lijk. Het was op veel momenten nage noeg windstil en dat leidde er onder meer toe, dat bijvoorbeeld de Silène, het schip waarop een van de camera mensen was gestationeerd, op een ge geven moment midden op zee voor an ker moest gaan. Toch konden er nog wel spectaculai re opnamen gemaakt worden. Frans van Dusschoten had er dan ook voor ge zorgd dat er overal camera's aanwezig waren. Hij had twee cameramensen op twee verschillende zeilschepen die mee deden aan de race, een cameraman op de wal en een in de lucht. De meeva renden hadden tevoren in hun vrije tijd weken getraind, omdat zij normaal bij de bemanning waren ingedeeld en om dat het onmogelijk is bij een zeezeilrace Vanuit de lucht gezien is de Fastnet Rock een bijna niet te nemen bolwerk. De foto toont het moment waarop de „Stormy" van Bruynzeel de rots net heeft gerond. Frans van Dusschoten (44), lid van de sportredactie van de Neder landse Omroep Stichting en zeiler in hart en nieren zegt: „Ik ben zo gek van water dat ik nog wel een programma over dood gewoon drink water zou willen maken mensen aan boord te hebben die niet weten wat het inhoudt. Bij dit alles kwam nog, dat Frans van Dusschoten erg veel medewerking had gekregen van de Koninklijke Mari ne. Hij mocht camera's en geluidstech nici op de mijnenvegers onderbrengen en tijdens de opnamen kreeg hij het voor elkaar, dat midden op zee twee mijnenvegers met dezelfde snelheid zo .m**. '-'' - ,1 - - dicht bij elkaar gingen varen dat een van de cameramensen gewoon kon overstappen. Het contact tussen mensen aan boord van de schepen en Frans van Dusscho ten zelf, in het vliegtuig of op de wal, liep via een radiostation aan de Engel se zuidkust. In totaal is er ongeveer 3 maanden aan de film gewerkt. Frans van Dusschoten: „Ik wilde een echte, fijne film maken. Het is natuur lijk gemakkelijk om vanaf de wal start en finish te filmen, maar ik wilde de race zelf hebben. Daarom hebben we zo veel moeite gedaan en ik geloof dat we geweldig fijn materiaal hebben ge kregen. Het was erg moeilijk om alles te regelen, want ik kon geen plannen maken. Ik was voor een groot deel af hankelijk van het weer. De coördinatie tijdens de race heeft dan ook nogal wat gevergd". Gevaarlijk is zeezeilen volgens deze NOS-man beslist niet. „Je moet je ge woon aan de regels houden die door de zeilbond en door de Royal Ocean Racing Club zijn vastgesteld. En je moet je hersens gebruiken. Natuurlijk komen er ongelukjes voor. Er was een jongen bij, die een stukje van zijn vinger kwijt raakte toen hij een luik op zijn hand kreeg. Maar hij is gewoon door blijven gaan. En dat is het geweldige werk. Het is rauw. Maar sportief. Het gaat er beslist niet om of je als eerste aankomt. Ook al heb je niet zo'n verschrikkelijk snelle bak, dan nog is alleen het meedoen al enorm. Je moet op ieder moment vechten. En dat is de charme".

De Vallei | 1969 | | pagina 9