Veenendaals dagblad Buiten Man neergeschoten biJ ruzie over ruilen van auto's LIRISCHE TROEPEN NAAR BENGHAZI GEDIRIGEERD P.S.V. tegen Rapid Pseudo-arts licht garages op Gelders-Utrechtse.streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Noordvietnamese president overleed aan hartaanval Prins Claus opende in Ede scholen Nederlandse Groen land-expeditie leefde van rauwe vis en zeewier JAMIN Gedeputeerde H. M. Oldenhof verlaat Staten van Gelderland Le Doean zou meeste kans maken Re gering nam Kiesinger ontmoet Jean Rey Nieuwe tunnel voor Rotterdam nog «een besluit over aehtste faculteit POLY SELECT matras Duitsers overtuigd van schuld aan oorlog Variatie II VERLICHT VIETNAM Volgend jaar zilveren tientje OPSTAND VAN fVOESTIJNSTAMMEN PREMIER DE JONG JVleisjr omgekomen hij boerderijbrand NOTA i kokosmacaroontjes 250 gram van 94 voor 84 niet te geloven voor die prijs! Slechts weinig verandering Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 4 SEPTEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 207 OPVOLGING HO TSJIMINH GROOT VRAAGTEKEN EDE Naar w(j vernemen zal oud- burgemeester II. M. Oldenhof te Ede, lid van Gedeputeerde Staten van Gel derland, zich niet herkiesbaar stellen voor de Provinciale Staten. De heer Ol denhof, die nog zeer actief is in ver enigingen en maatschappelijke organi saties, vindt z(jn leeftijd een bezwaar voor het voortzetten van z(jn bestuur lijke arbeid in de provincie Gelderland. Voor een herverkiezing in de Provin ciale Staten' willen evenmin in aanmer king komen de A. R. Statenleden Ir. S. Kingma en de heer P. M. Oostlan- der uit Apeldoorn. Intussen heeft de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" te Ede in een circulaire van 1 september j.l. een aan beveling aan de leden gedaan voor het indienen van een groslijst bij het Pro vinciaal Comité. In deze aanbeveling zijn de namen van de heren Oldenhof, Kingma en Oostlander blijkbaar ten onrechte opgenomen. De andere door het bestuur aanbevolen kandidaten zijn de heren: Ir. J. Achterstraat, J. den Hartog, R. Bos, Dr. Mr. J. Ozinga, H. van Maanen, Ir. R. P. H. P. van de Schans. TUBINGEN Vier percent van de Westduitsers is nog steeds van me ning dat „de Joden" verantwoorde lijk zijn voor het uitbreken van de laatste wereldoorlog. Dit blijkt uit en onderzoek, verricht door het instituut-Wickevi in Tübingen. Rond tweederde was ervan over tuigd, dat Duitsland de hoofdschul dige is, tien percent meent dat „de anderen" schuldig zijn en vijf per cent houdt het op „het kapitalisme" els de oorzaak van de wereldbrand. VE/e zagen, hoe ik werd gefrap- peerd door de opvallende va riatie in de dos der kerkuilen, wis selend van puur oranje tot satijn- wit, gelijk we ook bepaald worden bij verschillen, die buizerden aan de dag leggen. De varianten van de uil springen ook de leek in het oog en gaande van ultra-licht tot ultra- donker noemt de Duitse dominee- ornitholoog Otto Kleinschmidt hem zelfs met omlijnde wetenschappe lijke namen, nl. splendens, obscu- ra, guttata, en adspersa. Ge vindt ze in zijn zeldzaam geworden vo gelboeken. Splendens vertoont een atlaswitte borst met grote vlekken, obscura is donker-roest met wit- omzoomde droppels, guttata heeft een licht leemkleurig front met zeer grote spatten en tenslotte is ad spersa levendig roodgeel met klei ne, donkere mopjes. En tussenin be staan alle denkbare trappen, zodat de extremen ver uit elkaar liggen. Intussen trok dit alles anderhalve eeuw geleden reeds de belangstel ling van Chr. Ludw. Brelim, vader van de beroemde Vogelbrehm. Wij weten overigens allang, dat naar de wetten der over-erving uit elke vermenging altoos de oude elemen ten naar voren springen. Die uilen zijn geen rassen, doch uitersten der individuele variatie. Ook heeft de leeftijd er niets mee te maken, want alle verscheidenheid wordt be reids gevonden bij nestjongen, als de eerste veren verschijnen. Het is interessant zich in zulke mutaties te verdiepen, doch laten we er na tuurlijk nooit een uil of andere vogel voor doodmaken. 4-9-1969, A. B. WIGMAN HONGKONG/PARIJS President Ho Tsji-Minh van Noord-Vietnani is na een hartaanval overleden. Dit is vanochtend meegedeeld in een bulletin dat door Radio-Hanoi werd omgeroepen. Nadat eerder Amerikaanse luisterdiensten de Vietnamese uitzending van radio- Hanoi reeds hadden onderschept en het nieuws wereldkundig hadden gemaakt, bevestigde de Noordvietnamese onderhandelingsdelegatie in Parijs, dat Ho Tsji-Minh op 3 september om 9.47 uur was overleden. Er is, aldus de dele gatie, besloten tot een nationale rouw van vandaag 4 september, tot elf sep tember. De Parijse delegatie hield direct na het bekendworden van de dood van de president een rouwbijeenkomst. Over een opvolging werd niets bekendgemaakt. EDE Prins Claus heeft gisteren het landbouwscholencomplex te Ede geopend. Op de foto de Prins tijdens een rondgang door een van de kassen. Naast de Prins de heer J. Kakebeeke, voorzitter van de Centrale School voor Tuinbouw techniek. v UTRECHT Op het parkeerterrein van het wegrestaurant „Alberts Corner" op het industrieterrein Lage Weide in Utrecht is vannacht even voor half twee driemaal geschoten waarbij de 38-jarige handelaar J. G. uit Amsterdam ern stig gewond raakte. Oorzaak van de schietpartij was een geschil om een auto- ruil. De Utrechtse recherche heeft als verdachte de 52-jarige schilder H. B. aangehouden. Het communiqué met het overlij densbericht was getekend door het centrale comité van de Noordvietname se nationale vergadering, de raad van ministers en het presidium van het centrale comité van het Vietnamese „vaderlandse front". (Communistische partij). De radio deelde voorts mee, dat de president een staatsbegrafenis zal krij gen. Wanneer dat zal zijn, is niet ge zegd. In Hanoi is door de partij een com missie van 26 man benoemd om de begrafenis van de overleden president Ho Tsji-Minh te regelen, zo meldt het Noordvietnamese persbureau. Aan het hoofd van deze commissie staat de 61- jarige Le Doean. De drie plaatsver vangende hoofden zjjn Ton Doec Thang, Troeong Tsjinh en Pham Van Dong. Ton Doec Thang (81) heeft als vice- president de leiding van de staat op zich genomen tot er een nieuwe presi dent is gekozen. Waarnemers achten Le Doean een van de grootste kansheb bers, samen met Troeong Tsjinh en Pham Van Dong, beiden 61 jaar. Zij zijn resp. voorzitter van de vaste com missie van de nationale vergadering en premier. Ho Tsji-Minh, „hij die verlicht", zo als de vertaling van. zijn naam luidt, heeft zijn hele leven aan de revolutie gewijd. De kleine, tengere man met zijn uitstekende, jukbeenderen, dun puntbaardje en vurige ogen, voerde bo vendien een groot deel van zijn leven oorlog, voornamelijk tegen de Japan ners, de Fransen en de Amerikanen. Hij werd één van de bekendste com munistische leiders in de wereld en na de overwinning op de Fransen te Dien Bien Phoe president van de „democra tische republiek" Vietnam, het noor den van zijn bij de Geneefse conferen tie van 1954 in Noord en Zuid v^rdeeL de geboorteland. Ho Tshi-Minh, over wiens juiste leeftijd en naam geen ze kerheid bestaat (hij zou 19 mei 1890 als Ngoejen That Than zijn geboren) is altijd vrijgezel gebleven maar had een grote genegenheid voor kinderen die hem „oom Ho" noemden. Hij sprak verscheidene talen, waaronder Frans, Chinees, Engels en Russisch en was een bewonderaar van de Chinese wijs geer Confucius. Ho Tsji-Minh was de zoon van een ambtenaar in Nnam het centrale deel van Vietnam die door de Fran sen wegens steun aan de nationalis tische beweging was ontslagen. Als jongeman hij noemde zich toen Ngoejen Ai Kwok nam Ho dienst op een Franse koopvaarder en begon daarmee een zwervend bestaan dat tot het einde van de tweede wereldoorlog zou duren. In 1913 werkte hij in een Londens restaurant en tegen het einde van de eerste oorlog vestigde hij zich in Pa rijs als retoucheur van een fotograaf. Ho Tsji-Minh werd lid van de soci alistische partij en in 1920 was hij één van de oprichters van de Franse com munistische partij. Enkele jaren later ging hij naar Moskou en anderhalf jaar daarna naar Kanton waar hij werkte op het Russische consulaat. In 1929 veroordeelden de Fransen hem bij verstek ter dood wegens het veroorzaken van ongeregeldheden in Tonkin. In 1940 organiseerde Ho Tsji-Minh in Zuid-China het verzet tegen de Fran sen in zijn land. Hij werd secretaris generaal van de Vietminh, de organi satie voor de bevrijding van Vietnam. In 1945, tflak voor de val van Japan, riepen de Japanners de onafhankelijke staat Vietnam uit onder de Annamiti- sche keizer Bao Dai. Deze trad echter enkele weken na de Japanse capitua- latie af en er werd een voorlopige re gering voor Vietnam onder Ho Tsji- Minh gevormd. In september van het zelfde jaar riep Ho de onafhankelijk heid van zijn land uit. De Fransen er kenden de republiek Vietnam in 1946 als lid van de Indochinese federatie en van de Franse Unie. De Vietminh wil de echter volledige onafhankelijkheid en eind 1946 brak de Indochinese oorlog uit die acht jaar zou duren en die eindigde met de val Dien Bien Phoe. DEN HAAG Het ministerie van fi nanciën wil volgend jaar een zilveren tientje gaan uitgeven ter herdenking van de bevrijding van ons land, dan 25 jaar geleden. Het wordt een gedenkmunt met daar op de beeltenis van koningin Juliana en van Koningin Wilhelmina. Het gaat hier om een eenmalige uitgave, die alleen volgend jaar in roulatie komt. De Duitse Bondskanselier Kurt- Georg Kiesinger heeft in Bonn de voorzitter van de Europese Commissie, het hoogste orgaan van de EEG ontvangen. TL NIS It ^Ho-Tripoli heelt van ochtend bekendgemaakt dat Libische infanterie en gemotoriseerde legereen heden naar Benghazi zijn verplaatst. Benghazi, de tweede hoofdstad van Li bië, ligt op ongeveer 450 km van de Egyptische grens. In het bericht wordt geen melding gemaakt van gevechten, maar waarne mers in Tunis nemen aan,, dat rond Benghazi verzet is gerezen tegen de nieuwe militaire leiders, die ondfv aan voering van kolonel Saad Eddi Aboe Chouirreb enkele dagen geleden de macht in handen hebben genomen in het land. Benghazi is de geboorteplaats van kolonel Chouirreb, maar ook de hoofd stad van de provincie Cyrenaica, waar de woestijnstammen fanatiek loyaal heten te zijn aan de afgezette koning Idris. Hef. ziet er naar uit dat het leger de situatie in Benghazi zelf in de hand heeft. Radio-Tripoli heeft eerder be richt dat woensdag in Benghazi een Egyptische delegatie is aangekomen met een speciale boodschap van presi dent Nasser aan de revolutionaire raad. Benghazi ligt ongeveer 1000 kilome ter ten oosten van Tripoli, de westelij ke hoofdstad van het land. Acties te gen de stammen in Cyrenaica zouden logischerwijze vanuit Benghazi moeten plaatsvinden. De oase Koefra, waar de Senoessie-stam van koning Idris zijn hoofdkwartier heeft, ligt meer dan 900 km ten zuiden van Benghazi. De weg er heen voert door onherbergzame woestijngebieden. HILVERSUM. Twaalf leden van de Nederlandse alpinistische expeditie naar Groenland, zyn op enkele kilometers van het einddoel gestrand. Temidden van zwaar pakijs hebben de Ne derlanders, wier voedsel voorraad was uitgeput, zieh met rauwe vis, mosselen en met zeewier in leven moe ten houden. Om op tijd het vliegtuig, dat de leden van de expe ditie van het plaatsje Kulu- suk naar IJsland zou bren gen, te kunnen halen, riep men de hulp in van de „Westwind", een ijsbreker van de Amerikaanse kust wacht, omdat de Eskimo's weigerden met hun kleine kotters de Nederlanders aan land te zetterij üit v*ees dat de scheepjes in elkaar ge drukt zouden worden door het zvfare ijs. De Amerikaanse kust wacht meende echter, dat de leden van de expeditie in levensgevaar verkeerden en kwamen te hulp met een twaalfpersoons helikopter, die in vier vluchten de le den van de expeditie naar de airstrip in Kulusuk heb ben gebracht. Hoewel de expeditie zonder geld en voedsel zat, is men teleur gesteld over het feit, dat hun overbrenging naar Ku lusuk door de Amerikaanse helikopter als een redding is beschouwd. „We hadden inderdaad geen voedsel meer, maar we hadden ons makkelijk op natuurlijke wijze in leven kunnen houden. Ook had den we nog terug kunnen gaan, maar dan hadden we onmogelijk meer het vlieg tuig kunnen halen. Alleen daarom hebben we de hulp van de Amerikaanse ijsbre ker ingeroepen De kust wacht is toen zelf met een helikopter gekomen. Wij hebben er niet om gevraagd. De hulp van de Amerikanen heeft ons alleen nogal wat moeilijkheden bespaard, maar we verkeerden beslist niet in levensgevaar", zo vertelde woensdagavond na een behouden thuiskomst één van de leden van de expeditie, de Hilversumse tandarts L. van den Bergh. Overigens zijn de leden van de alpinistische expedi tie, die plaats vond onder auspiciën van de Konink lijke Nederlandse Alpen vereniging, al eerder op de proef gesteld. Halverwege de expeditie, die eefi maand duurde, zou een vliegtuig van de Greenland Air een nieuwe voedselvoorraad voor twee Weken droppen, maar de weersomstandig heden waren zo extreem slecht, dat de expeditie zes dagen op de voedseldrop- ping heeft moeten wachten. Al die dagen heeft men zich ook vrijwel geheel op na tuurlijke wijze in leven moeten houden. De leden van de expeditie hebben twintig tóppen op Groenland in de omgeving van de Knud Rasmussen- en Haabets-gletsjer bestegen. Tien toppen waren nog niet eerder beklommen. De ex peditie stond onder leiding van de chirurg df. J. Noor- dijk uit Wassenaar. EINpHOVEN PSV zal zijn eerste wedstrijd om de Europese voetbalbe ker voor bekerwinnaars op woensdag 17 september in Wenen spelen tegen Rapid Wien. Op 1 oktober volgt in Eindhoven de returnwedstrijd. De Oostenrijkse ploeg speelde gister avond in haar tweede duel met Torpedo met 1-1 gelijk in Moskou. De eerste wedstrijd eindigde in 0-0.In dergelijke gevallen telt het aantal treffers in uit wedstrijden dubbel. HAULERWIJK In het Drentse Een-West. gemeente Norg. is vannacht het boerderijtje van de familie Holle mans door nog onbekende oorzaak af gebrand. Een 16-jarige dochter, Emmy, is in de vlammen omgekomen. ROTTERDAM De mogelijkheid be staat, dat in Rotterdam binnenkort be gonnen kan worden met de bouw van de Willemstunnel, een verkeersverbinding onder de Nieuwe Maas, nabij de be staande Willemsbruggen. B. en W. van Rotterdam schrijven dit aan de gemeen teraad. Het college geeft echter niet aan wanneer precies met de tunnel bouw kan worden begonnen. DEN HAAG Hel kabinet beeft nog geen beslissing genomen ten aanzien van de vestigingsplaats van de achtste medische faculteit. Dit deelt minister president De Jong mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Cor- nelissen (KVP). Op korte termijn zal de minister van Onderwijs en Wetenschappen de door hem toegezegde nota medisch weten schappelijk onderwijs aan de Tweede Kamer aanbieden. De heer Cornelissen had zijn vragen gesteld n.a.v. persbe richten waarin werd gemeld dat de meerderheid van het kabinet voor ves tiging van de faculteit in Maastricht zou zijn. Het hoofdbestuur van de onafhanke lijke liberale jongeren organisatie „Vrijheid eit Democratie" is veront rust over de wijze waarop de beslis sing over de vestiging van de achtste medische faculteit genomen dreigt te gaan worden. Het hoofdbestuur kan zich niet aan de indruk onttrekken dat bij het nemen van de beslissing partij politieke en electorale motieven een be langrijke rol spelen. Daarom stelt het nadrukkelijk dat op grond van onder wijskundige en medische motieven En schede en Tilburg-Eindhoven de voor keur verdienen boven Maastricht, ter wijl ónder meer planologische factoren de situering van de medische faculteit in Tilburg-Eindhoven zouden recht vaardigen. Het hoofdbestuur zou het betreuren wanneer de keuze op Maas tricht valt omdat de noodzakelijk ge achte contacten met sociale en tech nische wetenschappen niet mogelijk zijn. Minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen heeft gistermiddag in een gesprek met een delegatie van het bestuur van de Nederlandse Studenten Raad aangekondigd, dat hij in een „zeer binnenkort" aan de Tweede Ka mer aan te bieden nota over het me disch-wetenschappelijk onderwijs het probleem zal aansnijden of uitbreiding van de universiteiten en hogescholen gelijke tred zal moeten houden met de toename van het aantal studenten, dan wel met de maatschappelijke behoefte aan afgestudeerden. In de nota zal ook de kwestie van de achtste medische faculteit aan de orde komen, waarover de Kamers hun oor deel zullen kunnen geven. De capaciteit van de universitaire in stellingen zal volgens minister Veringa omstreeks 1980 voldoende zijn voor het aanbod van studenten, met dit voorbe houd dat er nog geen zekerheid is, dat de fluctuaties van het aanbod in alle studierichtingen kunnen worden opge vangen. ADVERTENTIE union [voor wie zichze" het besteguDt De dader vuurde op ca. 8 meter af stand met een pistool FN 6.35 tot drie maal toe op de handelaar. Deze werd door twee kogels getroffen. Overge bracht naar het militair hospitaal werd hij onmiddellijk operatief behandeld. Zijn toestand was vanmorgen nog vrij ernstig. De Utrechtse recherche heeft ook de overige zes personen die bij dit geval betrokken waren, allen afkomstig uit Amsterdam, voor nader onderzoek naar het hoofdbureau overgebracht. Eén der aanwezigen in het restau rant, de 24-jarige metselaar P. J. S. ver klaarde tegenover de politie dat een man in een donkere jas hij wees daarbij op de 52-jarige B. zou heb ben geschoten. De rechercheurs fouil leerden deze man, maar vonden geen vuurwapens. Men nam aan dat een an der er met het wapen van door was. Om kwart over twee werd het zoeken beloond: op de Vleutenseweg werd een vrouw aangehouden die, na onderzoek in haar tasje, een met nog drie scherpe patronen geladen pistool bij zich bleek te hebben. Het bleek de 50-jarige A. M. B.-K. te zijn, de echtgenote van B. De heer S. lichtte de politie ook in over de oorzaak van het gebeurde. Vol gens zijn verklaring had hij in de voor avond in Amsterdam zijn auto geruild met de voor hem onbekende 55-jarige autohandelaar J. C. A. Daarbij was ook het slachtoffer J. G. aanwezig geweest. Bij deze ruiltransactie was echter af gesproken dat indien één der partijen zich zou bedenken, de ruil niet zou door gaan. pe heer S. kreeg thuis ruzie met zijn vrouw over deze autoruil zodat hij besloot bij A. zijn auto yeer op te ha len. De 16-jarige bijrijder en een 17-ja- rige besteller die bij zijn vrouw op be zoek waren en het slachtoffer, z'n vriend G., gingen met hem mee. Het viertal trof in de Amsterdamse Dapperstraat A. aan in gezelschap van zijn vrouw en zijn 18-jarige zoon. Zij weigerden de auto af te geven. Toen de woordenwis seling heftiger werd reed A. met zijn vrouw en zoon en B. weg. S. en de zij nen zetten de achtervolging in. Uiteindelijk kwamen beide auto's in Utrecht. Op het parkeerterrein stapte iedereen uit en de onderhandelingen begonnen opnieuw. Volgens de verkla ring van S. maakte B. toen een plotse linge beweging en hij hoorde een klik. G. zou daarop laconiek tegen B. hebben gezegd: „Zo, ga je met een klapper tjespistool schieten". Hij' had zich toen echter al uit voorzorg met een koevoet uit de auto gewapend. B. loste daarop van ca. 8 meter afstand van G. 3 schoten. Eén kogel verdween in zijn linker been, maar kwam er aan de andere kant weer uit, de tweede ko gel drong diep in zijn onderbuik en de derde kogel miste zijn doel. Daarna ging het gezelschap het restaurant binnen om koffie te drinken. LEEUWARDEN Vijftien- politie korpsen in ons land zoeken naar de 34-jarige W. H. van V. uit Haarlem. De man ontsnapte begin juli uit de Van Mesdag-kliniek in Groningen. Hij geeft zich uit voor „dokter Wam- steker". Hij heeft garagebedrijven, ben zinestations en hotels opgelicht in Ne derland, België, Luxemburg, Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk, Zweden en Dene marken. Van V. vertelt zijn slachtoffer dat hij is aangesteld als arts van een plaatselijk ziekenhuis. Hij bestelt dure auto's en vraagt dan tijdelijk een andere auto te leen. Met deze wagens verdwijnt hij spoorloos. ADVERTENTIE morgen een hogedrukgebied dat zich uitstrekt van de Azoren naar de Britse eilanden en dat iets in be tekenis is afgenomen, trok de afge lopen nacht een zwak front over ons land naar het zuiden. De geme ten regenhoeveelheden waren ech ter zeer gering. Inmiddels is een depressie aangekomen boven het zeegebied tussen IJsland en Noor wegen en trekt verder oostwaarts. Een bij deze depressie behorend frontensysteem in de omgeving van Schotland verplaatst zich het ko mende etmaal naar het zuidoosten naar de Noordzee en zal ook hef weer in ons land beïnvloeden. De activiteit van dit frontensysteem is eveneens klein, zodat er in het al gemene weerbeeld weinig verande ring zal komen.

De Vallei | 1969 | | pagina 1