Elf dagwinkels en super-market voor AH het eerst van de grond Fase I medio 1970 voltooid BOUW WINKELCENTRUM IN VEENENDAAL START Raadhuisplein krijgt functie als De Dam MEER ,UIT' IN EIGEN WOONPLAATS Wijkgemeen schap wil een Culturele Raad voor de hele bevolking Bestuursinitiatief van „De Engelenburg Nieuwe actie na tragisch ongeval Snelheidsbeperking is op Nieuwe weg nodig Vrouwen willen pralen met de burgemeester Potasch en Perlemoer in V eeiiendaal Kleedlokalen in eierhal Programma van NPB Veiling Resteren Dammers weer goed op dreef Beter te laat in huis, dan te vroeg in 't ziekenhuis Damuitslagen Boete van f 40 voor uitvoerder die opzichter sloeg Vertraging Streekfunctie Centraal OPGANG BRIEF ONHOUDBAAR MENSEN v MARKTEN DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1969 VEENENDAAL Volgende week start de bouw van het winkelcentrum „Veenendaal". Op een terrein aan de J. C. Sandbrinkstraat, dat grenst aan het Raadhuisplein wordt begonnen met de eerste fase van het project. Het betreft de bouw van één van de grootste A.H.-superniarkets in ons land en van een 11-tal dagwinkels. Het winkelcentrum „Veenendaal" gaat in totaal ruim 70 winkels omvatten en wordt vermoedelijk uitgevoerd in vier fasen. Er wordt naar gestreefd om het gehele complex in 1972 te voltooien. De eerste fase van het koopcentrum komt medio volgend jaar gereed, terwijl aansluitend de volgende fasen worden uitgevoerd. Het ontwerp van het nieuwe Vee- nendaalse winkelcentrum is van mr. J. Wildeboer uit Hilversum, die het ge heel ook gaat exploiteren. De ontwer per realiseerde reeds onder meer het moderne winkelcentrum in Etten-Leur. Het Veenendaalse winkelcentrum, waarvoor overigens nog steeds geen officiële naam bestaat, zal alleen toe gang bieden aan voetgangers. In de directe omgeving worden echter ca. 1000 parkeerplaatsen aangelegd waar van een belangrijk deel al direct bij de uitvoering van de eerste fase. Verder wordt het winkelcentrum, naast de ruim 70 winkels, uitgerust met een restaurant. Aanvankelijk zou reeds in november van het afgelopen jaar met de bouw van het koopcentrum worden begonnen. Het uitblijven Van de benodigde bouw vergunningen leverde echter vertraging den gezellige winkelstraten uit, het geen op het Raadhuisplein in Veenen daal ook het geval zal zijn. Alhoewel het normaal is, dat de mid denstand in het begin nogal sceptisch tegen de komst van een nieuw winkel centrum aankijkt, weet de ontwerper, promotor en exploitant, mr. J. Wilde boer, zich gesterkt door,.voldoende be langstelling. „Er zijn voldoende gega digden, die zich in het nieuwe centrum willen vestigen. Toch hebben we nog niet aan intensievé acquisitie gedaan. Nee, er is beslist geen reden om pessi mistisch te zijn", vertelt de heer Wilde boer. „De streekfuctie, die Veenendaal nu al als koopcentrum heeft zal door het nieuwe winkelcentrum ongetwijfeld worden geaccentueerd. Uit een nog wijdere omgeving zal men in Veenen daal inkopen gaan doen", voorspelt de ontwerper. Wat de aantrekkingskracht van het nieuwe winkelcentrum op het kopend publiek betreft, daaraan be staat geen twijfel. Intieme winkel- i N, op, zodat moest worden afgeweken van het oorspronkelijke schema. Toen vori ge week de bouwvergunning werd ver strekt, besloot men zo spoedig moge lijk met de uitvoering te beginnen. De eerste fase van het winkelcentrum beslaat ca. 3000 vierkante meter. Het OCB- en het rodekruisgebouw behoeven voor de eerste bouwwerkzaamheden nog niet onmiddellijk te worden ge sloopt. Ook de doorbraak van Hoofd straat naar winkelcentrum zal pas in een volgende bouwfase worden gereali seerd. De urgentie van de verschillen de fasen is overigens nog niet defini tief vastgesteld, zodat in de volgorde van uitvoering nog wijzigingen kun nen worden aangebracht. Hot Raadhuis on het gelijknamige plein in Veenendaal krijgen met de realisering van het w»nut.centrum een meer centrale ligging. Het „huis dei- gemeente" wordt als het ware bij het koopcentrum ingelijfd zodat de wat af gelegen positie (gelukkig) automa tisch tot het verleden gaat behoren. Dit wordt al direct na voltooiing van de eerste fase merkbaar. Zo komt bijvoor beeld de hoofdingang van de Ah-super* market uit op het Raadhuisplein, waar van de rol in de toekomst voorzichtig) kan worden vergeleken met De Dam (zonder monument). Ook daarop mon- straatjes, afgewisseld met pleintjes, staan borg voor gezellig kopen. De heer Wildeboer is ervan over tuigd, dat in Veenendaal behoefte be staat aan een uitbreiding van het hui dige koopcentrum. „Er ontstaat steeds meer vraag naar winkelruimte, terwijl bovendien een aanpassing noodzakelijk is aan de koopgewoonten van het pu- RESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Resteren waren als volgt: BRAMEN: EI 58-75 per doosje a 250 gram. BELLE DE LOUVAIN: I 54-89 II 25- 54. REINE VICTORIA: 1 48-99 II 27-48. REINE CL. DALTHAN: I 68-123 II 34- 61. JAMES GRIEVE: 1 65-75: 20-28 I 75- 85: 22-26. ZOETE BLOEMEE: I 65-75: 26-42 I 75-85: 41-58. TIJDEMAN E. WORCESTER: I 65- 75: 31-42 I 75-85: 38-55. CLAPP'S FAVORITE: I 55-65: 27-31 I 65-75: 32-35 I 75-85: 36-37. Prijzen genoteerd in centen per kg., tenzij anders is vermeld. De witte plek op deze luchtfoto is de plaats waar de AH-supermarkt en de '11 dagwihkels zullen verrijzen. Uiterst rechts het raadhuis en het ge lijknamige plein. De verkeersader uiterst links is de Hoofdstraat. bliek", zegt hij. Over de medewerking van het gemeentebestuur is mr. Wilde boer vol lof. Andere gemeentebesturen zouden daar, volgens hem, een voor beeld aan moeten nemen. Als de grote stimulator van het gehele project noemt de ontwerper overigens oud-bur gemeester Mr. dr. J. Hazenberg. VEENENDAAL In het gebouw aan de Eikenlaan treden Johan Kaart en Jo- han Boskamp op 28 november op in een voorstelling van „Potasch en Per lemoer". De toegangsprijzen zyn nog niet exact bekend, maar zullen gemid deld vijf gulden zijn. De organisatie van de avond berust by het bestuur van de wykgemeenschap De Engelen burg. SCHERPENZEEL Deze week speel de de Scherpenzeelse damvereniging een vriendschappelijke wedstrijd tegen DVV uit Vdorthuizen dat het afgelopen seizoen naar de hoofdklasse promo veerde. Het was dus voor de Scherpen- zeelers een zware wedstrijd. Het eind resultaat wees echter uit dat de Scher- penzeelers aardig opgewassen waren te gen de een klasse hoger spelende Voort- huizenaren. Het eerste tiental verloor met het kleinst mogelijke verschil 9-11. De overige vier spelers brachten de stand echter op 12-16 in het voordeel van Voorthuizen. Zeer opvallen was dat er acht remisepartijen bij waren. Van het eerste tiental won alleen J. Jan sen door een zeer fraaie slagzet. On danks het feit dat B. Valkenburg al spoedig een steen achter stond wist hij tegen Van der Ramp toch nog remise te halen toen deze in een lokzet liep die ogenschijnlijk een steen winst opleverde. Volgende week speelt men weer vriendschappelijk: maandagavond in Marktzicht tegen Leersum. De uitslagen waren: M. H. J. van Raay - J. v. d. Broek 1-1; D. J. Iprenburg - C. v. d. Biezen 0-2; B. Valkenburg - J. A. v. d. Remp 1-1; A. Stuivenberg - W. Reyersen 1-1; G. Pul - L. Wijnia 1-1; J. v. d. Vliert - R. Bakker 1-1. L. v. d. Burgt - A. Mas tenbroek 1-1; M. Inkenhaag - G. Rui ter 0-2; H. Wels - H. Hendriksen 1-1; J. Jansen - W. Hendriksen 2-0; H. Wels - H. Huiskamp 1-1; J. v. d. Peppel - A. Palsgraaf 0-2; W. v. Ginkel - E. J. v. d. Rraats 0-2; G. Hendriksen W. v. .Werkhoven 2-0. SCHERPENZEEL Het begint nu wel ernst te worden met het inrichten van de eierhal voor indoorsporten. Van daag begint men met de bouw van de kleedlokalen. Verder zal er dan de no dige reparatie aan het dak woren ver richt. De toiletten zijn reeds gereed. VEENENDAAL Als voorbereiding op de bondscompetitie is V.D.C. begon nen met de onderlinge competitie. De uitslagen zijn: D. v. Leeuwen - H. Ver hoef 1-1; N. Valkenburg - W. v/d Hur 2-0; A. Reyman - B. Valkenburg 0-2; L v. Beek - G. D. Roudijs 2-0; J. Vermeer - G. Rotterdam 0-2; L. v. Beek - H. v. Beek 0-2; B. Valkenburg - E. Schaap 2-0. Nieuwe leden die hier aan willen deelnemen zijn elke maandag avond welkom in het gebouw het „Tref punt". "17EENENDAAL De kans bestaat dat in Veenendaal binnen afzienbare 9 tijd een culturele raad tot stand komt. Het initiatief daartoe is inmiddels genomen en is ontstaan bij de wijkgemeenschap De Engelenburg. Gisteren is een groot aantal brieven verstuurd naar diverse bedrijven, instellingen, ver enigingen en het gemeentebestuur, waarin wordt gevraagd vertegenwoordigers af te vaardigen voor een bijeenkomst die deze maand nog wordt belegd. In eerste instantie gaat het erom de juiste mensen bij elkaar te krijgen, zo staat in de brief van de wijkgemeen schap. Mensen die door hun functie of kennis van de Veenendaalse samenle ving geacht worden in positieve zin het culturele leven te kunnen bevorden. In de tweede plaats wil men een groep enthousiaste medestanders forme- den, die daadwerkelijk hun medewer king willen verlenen om een culturele kring (of raad) inhoud te geven. In de brief wordt de geadresseerden verzocht op 22 september een eerste bijeenkomst in De Korenbeurs te bezoe ken. Of op die avond al direct een cul turele raad in de eerste aanleg tot stand zal komen is afhankelijk van veel verschillende factoren. „Hoewel in onze plaats reeds meer malen pogingen zijn gedaan om het cul turele leven wat veelzijdiger te active ren, is het resultaat daarvan uiteinde lijk Teleurstellend geweest. Niettemin zijn wij ervan overtuigd dat een ge- dachtenwisseling in wat bredere kring noodzakelijk is", aldus de brief. In welke juridische vorm de culturele raad uiteindelijk zal worden gegoten is nog een open vraag. De heer J. A. Root, voorzitter van de wijkgemeenschap De Engelenburg zegt: „Dat doet op dit moment niet terzake. Hoofdzaak is 95 dat er nu iets op gang komt, dat er iets gebeurt in Veenendaal. We zijn weliswaar een beetje trots, dat wy als wykgemeenschap met dit initiatief kunnen komen, maar het doel is dat heel Veenendaal van de gevolgen gaat profiteren. Het is mogelijk dat op den duur een stichting ontstaat, maar wat ons betreft behoort participatie van de gemeente ook tot de mogelijkheden." De heer J. C. Visser, actief lid van de wijkgemeenschap: „Het begrip cultuur moet in dit verband niet te zwaar wor den opgevat. We realiseren ons heel goed dat we niet onmiddellijk moeten beginnen met bijvoorbeeld experimen teel toneel naar Veenendaal te halen, of ons uitsluitend toe te leggen op klas sieke concerten. Het doel is voorlopig de mensen in Veenendaal in staat te stellen op redelijk niveau uit te gaan, in de eigen woonplaats. Men kan hier-^ bij denken aan cabaret, muziekpro gramma's, shows en dergelijke. Evene menten waarvoor het grote publiek in het algemeen de meeste belangstelling heeft." De culturele commissie van de wijk gemeenschap functioneert nu ruim een jaar. Ze heeft zich in die tijd bezig ge houden met de organisatie van film voorstellingen, een openluchtconcert, en uitvoeringen van amateurtoneelgezel schappen, echter hoofdzakelijk vor de Engelenburgers. Nu wil men een bre dere basis geven aan deze activiteiten, en ze bestemmen voor de gehele Vee- VEENENDAAL Het tragische ongeval op de Nieuweweg, waarbij za terdag een zevenjarig meisje om het leven kwam heeft een nieuwe impuls gegeven aan een actie van de Veenen- dalers die wonen op het gedeelte tus sen de spoorlijn en de grens van de bebouwde kom. Op dit gedeelte is geen snelheidsbeperking van kracht. Het verkeer raast er gewoonlijk met snelheden van omstreeks honderd ki lometer per uur voor de huizen langs. Al eerder drongen de bewoners aan op het invoeren van een maximum snel heid, maar dat bleef /.onder resultaat. Er wordt nu overwogen een nog dui delijker daad te stellen. De dood van het meisje als gevolg van het ongeluk dal zaterdag gebeurde is een nieuwe prikkel tot voortgezette actie, ofschoon gebleken is dat de automobilist die bij het ongeval be trokken was. slechts met matige snel heid reed. ..Maar dergelijke dingen kunnen hier iedere dag gebeuren", zegt mevrouw H. C. van Leeuwen-Nij- land, ..morgen kan het je eigen kind zijn. Zolang de auto's hier zo hard blijven rijden, zal het gevaar bestaan". In maart van dit jaar schreef me vrouw Van Leeuwen een brief aan de burgemeester, vergezeld van een groot aantal handtekeningen: „Iedereen on dertekende. Van de mensen tussen het spoor en Het Witte Huis weigerde nie mand". De brief vroeg om de invoering van een snelheidsbeperking tot vijftig kilo meter per uur. De gemeente stuurde hem door naar de hoofdingenieur-direc teur van Rijkswaterstaat te Utrecht. Dat was op 13 mei, en sindsdien is er niets meer over vernomen. Maandag j.l. schreef mevrouw Van Leeuwen opnieuw een brief, waarin ze aandrong op snellere behandeling. De gemeente heeft inmiddels toegezegd voor doorzending te zorgen, en even eens nadrukkelijk op spoed aan te drin gen. Intussen is het plan ontstaan de actie van de buurtbewoners nog op andere wijze te onderstrepen. Mevrouw Hen- kes wil met een groep dames een be zoek brengen aan het gemeentehuis, om daar bij burgemeester Bode te plei ten voor hun zaak. Men weet wel dat de gemeente zelf weinig meer kan doen dan de boodschap aan waterstaat door geven, maar de hoop bestaat dat er na dit gesprek nog meer haast mee ge maakt kan worden. Over de situatie op de Nieuweweg be staat onder de bewoners een vrijwel unaniem oordeel: onverantwoord, en levensgevaarlijk. „We durven onze kin deren bijna niet alleen over straat te laten gaan", zegt mevrouw Van Leeu wen, „we moeten hen altyd zelf naar school brengen. Oudere mensen durven zelfs haast geen voet meer buiten de deur te zetten. De auto's rijden hier veel te hard, en zelfs in de bocht vlak voor de spoorlijn halen ze elkaar nog in. Het kan zo niet langer. Het eerste slachtoffertje is nu gevallen, en het kan iedere dag wéér gebeuren". Als op de tweede brief van mevrouw Van LeeUwen opnieuw niet wordt ge reageerd trekken de dames haar het gemeentehuis. „Of het iets uithaalt is de vraag, maar we doen dan tenminste iets. De toestand is onhoudbaar. Als ik de kans had zou ik direct verhuizen, het is verschrikkelijk". De bewoners van de Nieuweweg zijn diep onder de indruk van de dood van het zevenjarige kind. Het meisje werd gisteren onder grote belangstelling ter aarde besteld. Het gedeelte van de Nieuweweg, waar geen maximumsnelheid geldt. SCHERPENZEEL De afdeling Scherpenzeel van de Nederlandse bond van Plattelandsvrouwen heeft voor het komende seizoen de agenda klaar. Een hoofdpunt is dat aan de afdeling Scher penzeel de organisatie van de provincia le bondsdag is toegewezen. Men begint op maandag 15 septem ber met een bingo-avond in Hotel de Dennen, woensdagavond 20 oktober: Melitta in Marktzicht. Donderdag 6 no vember 10 uur: Provinciale najaars landdag in Boszicht. Woensdagavond 19 november ip hotel Schimmel; bespre king over het boek in het algemeen. Maandagavond 22 december; Kest- feest in Filatethes. Woensdag 21 januari jaarvergadering in Marktzicht en een lezing van de heer J. Werner oud-hoofd van de lagere landbouwschool. Woens dagavond 18 februari; Zuivelbureau in hotel Schimmel. Donderdagavond 19 maart; feestavond in hotel Boszicht. Maandagavond 13 april spreekt mej. Hoekendijk over het ouder worden in hotel De Dennen. Men besluit het seizoen op woensdag 12 mei in hotel Schimmel met een marktavond. Alle avonden vangen aan om 7.45 uur. J. A. KOOT initiatief nendaalse bevolking. Het is bepaald niet de bedoeling dat de wijkgemeenschap in de toekomst de luidste stem in het kapittel zal hebben, wanneer de cultu rele raad een feit is geworden. Het wordt een organisatie van en voor de hele ge meente. „Op 22 september zal in eerste in stantie blijken of ons plan kans van slagen heeft. Het belangrijkste is op dit moment dat we de juiste mensen vinden", zegt de heer Root. Inmiddels heeft de wijkgemeenschap al gespeeld met de gedachte aan een groot ontmoetingscentrum voor Veenen daal. „Dat is natuurlyk het ideaal", vindt de heer Visser, „een gebouw waar iedereen altijd binnen kan lopen, waar toneel te zien is, waar een drankje kan worden gedronken, waar verenigin gen terecht kunnen, maar dat is op dit moment nog niet datgene waar we aan gaan werken, éérst de mensen". „Wat de financiën betreft, dat is ook van latere orde", voegt hij daaraan toe, „en als ontmoetingscentrum is mis schien voorlopig het gebouw aan de Eikenlaan wel te beschouwen. Vast staat in ieder geval dat dit het begin kan zijn van een ontwikkeling die Vee nendaal broodnodig heeft, vooral met het oog op de toekomstige functie van de stad". RENSWOUDE-BARNEVELD Op 13 mei van dit jaar kregen op een bouwwerkplaats in Barneveld een uit voerder-voorman en een hoofdopzich ter ruzie. De aanvankelijke woorden strijd eindigde in een klap, die de uit voerder-voorman, de 45-jarige R. V. uit Renswoude uitdeelde. Hij stond dan ook als verdacht van mishandeling terecht voor de Utrechtse politierech ter, mr. F. de Rort. De heer M. Rrombrink, in dienst yan de betrokken bouwmaatschappij als hoofdopzichter, kreeg onenigheid met V. over een kwestie van beton storten. Verdachte zou al enige malen hebben gezegd: „Er moet nu maar eens wor den opgehouden met beton storten", maar R. zou toch opdracht hebben ge geven ermee door te gaan. Het „waar om wel" of „waarom niet" van de af faire kwam niet uit de1 verf. Wel kwam vast te staan, dat op een ge geven ogenblik V. zich zo kwaad maak te, dat hij de hoofdopzichter een klap in het gezicht gaf; de heer Rrombrink had dat niet genomen; hij schakelde de politie in, die proces-verbaal op maakte. De uitvoerder-voorman erkende de klap te hebben gegeven. „Ik werd er toe gedrongen", zei hij en voerde voor zichzelf - verzachtende omstandigheden aan. „Zelfs al zou het zo zijn als u het allemaal voorsteld", aldus de officier van justitie, mr. A. G. Bosch, „dan geeft u dat nog hiet het recht te slaan. Ik kan me wel voorstellen, dat u boos bent geworden, maar u moet u toch kunnen beheersen. Dit gaat niet!" De ^is van de officier luidde een geldboete van f 40 subs, tien dagen. De politierechter was het daarmee eens. Hij veroordeelde de man uit Renswou de tot het gevraagde bedrag en voeg de er de waarschuwing aan toe, dat bij een herhaling de straf wel eens veel en veel hoger zou kunnen uitval len. SCHERPENZEEL Op de eiermarkt te Scherpenzeel werden aangevoerd 750.000 stuks. Ondanks weer iets lagere prijzen, was de handel vlug en de prij zen varieerden van f 14,- tot f 14,75 per 100 stuks. De henneëieren van f 8,50 tot f 13,- per 100 stuks. SCHERPENZEEL Op de biggen- markt werden aangevoerd 115 stuks. De handel was redelijk en de prijzen vari eerden van f 90,- tot f 115,- per stuk. VEENENDAAL Op de Veenendaal se eiermarkt werden gisteren 49.000 eieren aangevoerd. De prijs voor grote eieren bedroeg f 13.50f 14.50 en voor kleine eieren f 9 - f 12,- Alles per 100 stuks. De handel was matig.

De Vallei | 1969 | | pagina 3