Brandweerkorpsen gaan samenwerken op twater Met volle overgave L. v. Stempvoort tien jaar bij de muziekschool „Kesteren en O." „Je kon vrogger in 't daarp nog wel eens lachen „Olympiade" voor de jeugd van „De Engelenburg" Gemeenten dragen bij in kosten Royal Arnliem wordt kantoor l ilslao Stima- Duels met vorktrucks in ïiel NV V-dames vergaderen j TIEN CENT „Muziek is een heerlijk iels BURGERLIJKE STAM) Uit de oude doos door Rik Valkenburg i Xoü; 11079 OUD- VEENENDA IER JAN VERHOEF j KERSEN VOOR PER KILO Pad onderzoek in Ophemerl Belt u dan even a.u.b. Koe verdronk Mj verkampen Politie gaat op jeugd letten Blusboot voor scheepsbranden op de Rijn tussen Wageningen en Eist Feest besluit Sportfestijn J ASPECTEN RHENEN ZINGEN DONDERDAG 4 SEPTEMBER J96 De heer J. Meijer, commandant van de Rhenense vrijwillige brandweer was met de aanwinst bijzonder ingenomen. „Er wordt door de brandweerlieden van Wageningen al druk geoefend", aldus de heer Meijer, „want varen en blussen op het water is niet ieders werk. De mannen krijgen les van de schipper van de bakendienst van Rijkswater staat, de heer Van Kreel, die in Rhc- nen woont. Zij zullen op de hoogte moeten worden gebracht van het bin- vaartreglement en van de betonning op de Rijn". Wanneer er brand uitbreekt aan boord van een schip, dat vaart tussen de verkeèrsbrug en het vcerplcin voor de wal in Rhenen, dan alarmeert de commandant van Rhenen op grond van de onderlinge hulpverleningsover eenkomst de blusboot die in Wagenin gen is gestationeerd. „Die boot komt niet varend naar Rhenen", zo zette de heer Meijer uit een, „maar over de weg. Ue boot staat op een trailer en wordt getrokken door een manschappenwagt-n. In Rhenen aangekomen dat gaat dus sneller dan wanneer men ovvr de rivier zou komen wordt een zogenaamde lan- ceerplaats opgezocht. In Rhener. zal dal meestal de oude veerstoep zijn, die zich er bij uitstek voor leent boten te water te laten. Bij zo'n scheepsbrand op de Rijn vóór Rhenen heeft de commandant van de Rhenense brandweer ook over de blusboot de bevelvoering. Er wordt mo menteel veel geoefend door de Wage- ningse spuitgasten, die trouwens al heel aardig uit de voeten kunnen met de boot. Het is niet eenvoudig om bij een scheepsbrand de blusboot op stroom op dezelfde plaats te houden en op dezelf de afstand van het te blussen object. Het is te gevaarlijk de boot voor anker te gooien, omdat men dan niet snel ge noeg uit de weg kan als er onverhoopt iets mis zou gaan. Dc langs de Rijn gelegen gemeenten in het verzorgingsgebied dragen naar verhouding bij in de kosten van dc rij dende en tegelijkertijd varend" h?ns- eenhcid. „Het is voor dc streek en be langrijke aanwinst op het gebied van de brandbestrijding", merkte de Rhe nense brandweercommandant op. ARNHEM Arnhcmfe grootste res taurant en congrescentrum Royal, dal vanwege zijn teleurslellénde bedrijfs resultaten eind deze maand wordt ge sloten, is gekocht door de Algemene Bank Nederland Er zal een bankge bouw in worden gevestigd. Van de der tig gegadigden die zich bij de eigena res. Oranjeboom Bierbrouwerij in Breda, aandienden was er niet een uit de Horecasector Het riante gebouw, gelegen aan het Willemsplein te Arnhem, zal tegen het eind van dit jaar voor het nieuwe doel worden verbouwd. In overleg met het gemeentebestuur van Arnhem zal wor den getracht zo weinig mogelijk aan het uiterlijk te veranderen. Zo zal de /\BN er onder meer naar streven dat het huidige terras zo veel mogelijk als bloemperk wordt gehandhaafd. Wel wordt er gedacht aan het gedeeltelijk omzetten tot parkeerruimte. ..We wil len", aldus een woordvoerder van de ABN, „er zo veel mogelijk voor wa ken dat het een doom hoek wordt." Burgemeestei drs Roeien van Arn hem heeft gezegd blij te zijn met de Algemene Bank Nederland als koper, nu uit de horecahoek niemand belang stelling bleek te hebben. In Royal zal behalve een ruimte voor bankdiensten ook de directie van het district Gelderland worden gehuis vest. Een van de administratieve kan toren in Arnhem zal t.z.t. verdwijnen als gevolg van de nieuwe aankoop. VEENENDAAL Voor de jeugd tus sen acht en vijftien jaar organiseert de wijkgcmccnschap Engelenburg op za terdag 27 september de Jeugdolympia- de 1969". Het wordt een sportfestijn dat bijzonder „echt" van opzet is. De deelnemende kinderen kunnen me dailles winnen, die ze krijgen omge hangen terwijl ze op een ereschavotje staan, dat is voorzien van de olympische ringen. Er zijn zelfs plannen voor de winnaars het Wilhelmus te spelen en Ol'i» MERT Uc uilslag van bet in ■'i :l:oi e.« v. der zoek is bekend. Voor het onderzoek i i,iaa en ouder opgeroepen en biervan hebben 1.19 ci-.'. jU- zich ondc verinc'cihia van een reden niet gemeld, terwijl 146 Demonen (II'.2 pet.) zonder een reden op te geven, weg bleven. Vier oersunen we d, i voor een na der onderzoek opgeroepen op het Con sultatiebureau te Ticl. Aan ocv.e opreep werd door alle vier personen gehoor ge geven. Geconstateerd werd één geval van inactieve longtuberculose. Hier voor is geen behandeling nodig, maar kan v. i.vcièn vo'staan met periodieke controle op het consultatiebureau. De nv.. le'c!. n dc SI ma, long tIS D. P. Sluyter, vindt de opkomst bevre digen hoewel die iets minder was dan in 1966. De heer Van Stempvoort houdt veel van zijn werk, ofschoon hij het be treurt dat hij voor zijn gezin maar wei nig tijd beschikbaar heeft. Toen tien jaar geleden het muziekonderwijs in Kesteren begon kreeg men toestemming om de lessen in de oude openbare school te geven. Van Stempvoort moest toen voor zijn piano- en harmoniumlessen genoegen nemen met een klein benauwd kamertje. „Desondanks waren we dolgelukkig de vlag te hijsen. Men probeert mo menteel een bekende sportfiguur naai' Veenendaal te halen, om de prijzen uit te reiken. Het sportieve deel van de olympiade bestaat uit hardlopen, hoog- en ver springen, duurloop en balwerpen. De kinderen worden ondergebracht in leef tijdsgroepen. De wijkgemeenschap on derzoekt op het ogenblik de mogelijk heid om het hele gebeuren in het stads park te laten spelen. 's Avonds wordt eerst voor,de jongste kinderen een feest gehouden, met o.a. een poppenkastvoorstelling. Daarna volgt een beatfeest voor de wat oude ren. Intussen overweegt de wijkge meenschap een zodanig enthousiasme voor dergelijke olympiaden te kweken, dat ook andere buurten zich ervoor gaan interesseren. In de toekomst zou dan tussen alle wijkgemeenschappen van Veenendaal één grote wedstrijd hunnen worden gehouden. TIEL Bij de Mij. De Betuwe NV worden zaterdag (5 septebmt vork- truck wedstrijden gehouden voor werk nemers van de Unileverbedrijven. Vorige week werden in Delft se'eclie- weds; gehouden. \Vaavcloo: ver schillende teams zich klasseerden voor de due's op de terreinen van de Mij. De Betuwe. mei die ruimte", zegt hij, maar toen 'n paar jaar geleden de Prinses Marijke- school gereed kwam kon de muziek school meeverhuizen. Dat was al een grote stap in de goede richting." Nu Kesteren sinds enkele weken in het be zit is van een dorpshuis kan de muziek- scholing in enkele zalen daarvan wor den gegeven. De aspecten van de muzikale loop baan van de heer Van Stempvoort zijn legio. Een paar feiten: hij was enkele jaren beiaardier van de Cunerakerk in Rhenen, acht jaar pianist van de Verenigde Christelijke Gemengde Zang vereniging Ebt i. IIiu zrt. waarna, hi, ook zelf koorlid werd, „om op een ge- ESTER EN ..Muziek u> een heerlijk iets. maar ook iels dal altijd de volle aandacht vergt". Dat zegt de heer Leo van Stempvoort, als hij praat over zijn werk. dat tegelijk zijn grote liefde is. Op 1 september was het tien jaar gele den dal hij bij de muziekschool in kesteren in dienst kwam. Hij kreeg toen vijf leerlingen onder zijn hoede, nu zijn het er 63 per weck. Organist Leo van Stempvoort houdt van lezen. Do heer Van Stempvoort vindt dat erg belangrijk. Hij adviseert: „Er moet veel meer met kinderen worden ge zongen. Spelenderwijs worden ze dan met de muziek geconfronteerd". Op de vraag of hij zijn kinderen in de toekomst ook een muzikale carrière ziet opbouwen antwoordt hij: „Ik weet het niet. Ik zal ze er in elk geval nooh toe dwingen. Muziek is, iets dat rit volle overgave moet worden be jel end, en dat kan niet wanneer pa ol tnoe met een stok achter de deur staal". Geboren: Geurt, z.v. J. Verkuijl en G. M. Rijksen; Marco, z.v. R. van Ver- seveld en F. A. Edens; Eugenie Theo dora, d.v. A. M. T'ra°!;man on H. W. Hoenderdos; Catharina Wilhelmina d.v. A. van Kooien en G. van den Heuvel: Cornelia, d.v. M. Wagensveld en J. M. E. Klein; Jan Hendrik, z.v. M. C. van der Kreeft en A. van de Scheur; Willem, z.v. P. Looijen en H. W. van Zetten Anne J' 't z.v. .J. van den Dool en A. Berlijn; Monicjue, d.v. A. Koops 28 j. en G. G. G. Beekman; Inge, d.v. J. C. den Hartog en A. Sonntag; Arris, z.v. C. M. Drost en H. Versteeg: Geordi- na, d.v. H. van Beck en W. A. Veen- vliet: Chrisliaan Jacobus. z.v. M. A. Snijder en J. B. van Ingen. Ondertrouwd: Hendrik William Vin cent Rouffaer. 27 j., te Rhenen en Fay Barones van Haersolte, 25 j. te Amster dam. Gehuwd: Jan Ger it Keuken, 20 j. te Echteld en Aaltje Weusthof, 20 j. te Rhenen: Gerardus Johannes Jaco bus 'Meijer, 24 j. te Wageningen en Geertruida van Verseveld. 19 j.. wonen de Eist.; Dirk Eli van Os, 19 j. te Mau- rik en Janna Verwoert. 22 j. te Rhe nen. Overleden: Gijsbertha de Lange. 70 j. uit Veenendaal; Geurt Johannes van de Haar, 57 j.; Junnigje Lieflink, 64 .j. uit Veenendaal; Johanna Lindhout, 77 j.; Petronella Elizabeth Schuijl, 53 j. uit Lienden. Ingekomen personen: d. G. van dei- Wielen, van Wijchen naar Wevers straat 13; J. J. Mons, met gezin van Wageningen naar Beukenlaan 12; H. Wischmerr- met gezin van Baardeia- deel naar Korenblöemslraat 45; B. Maij van Dronten naai BealrixsLaat 13 Eist; A. M. van Gellicum, met ge zin van Amsterdam naar Rozenlaan 67; A. W. Jonkers, van Oldemarkt naar Cuneraweg 12; H. J. H. Paulich, met gezin van Arnhem naar Lijsterberg 118; G. Bor met gezin van Veenendaal naar B i; i tweg 17: M. El Idvissi, van Marokko naar Cuneraweg 411; F. A. Baee, van Duitsland naar Dokier Wal- lerstraat 106; J. P. W. Zonneveld met gezin van Huizen naar Beukenlaan 10; C. v. Eek van Ede naar Eikenlaan 32; J. Bos met gezin van Kesteren naar Popu lierenlaan 22; D. Huiberts van Kesteren naar Vreewijkstraat 8; W. Buijing met gezin van Wageningen naar De Dijk 42; G. M. Geurts van Wageningen naar De Dijk 42; A. van Os van Langbroek naar Cuneraweg 20; H. J. Willemsen met gezin van Weesp naar Dominees bergweg 8: H. van der Wal van Lien den naar Schoolweg 45, Eist; A. van Laar van Lienden naav Eikenlaan 39-i A. van Koesveld van Ede naar Nieuwe Veenendaalseweg 234; C. H. Valkhof van Renkum naar Nieuwe Veenendaal seweg 234; J. Pallada van Leenden naar Nieuwe Veenendaalseweg 234. Vertrokken personen: L. W. van Laar van Julianastr. 43 naar Utrecht; W. Vonk met gezin van Rijksstraat weg 194 Eist naar Lienden; G. van den Berg met gezin van Driftweg 23 Eist naar Zeist; T. P. A. Sperna Wei land van Cuneraweg 23 naar Oegst- geest; A. van den Brink van Nieuwe Veenendaalseweg 52 naar Ede; J. R. Koldeweij van Veenendaalsestraatweg 47 Eist naar Ede; A. van Oosterum van Lijsterberg 120 naar Kerkwijk; H. Groeneveld van Cuneraweg 12 naar Arn hem; J. Nelisse met gezin Trambaan- weg 13 naar Rotterdam; H. Luning van Herenstraat 56 naar Ruinen; D. van der Linden met gezin van Oude Dijkse- straat 8 naar Wijk bij Duurstede; J. van Veenendaal met gezin van Spoor- baanweg 21 naar Ede; C. Struijk van Middelbuurtseweg 11 naar C.P.R.; G. Hovestad van Rijksstraatweg 49 Eist naar Amerongen; G. van der Sluis van Platanenlaan 11 naar Hummelo en Kep- pel; G. van Egdom van Molenweg 12 naar Wageningen; H. Zwiers van Cu neraweg 411 naar Driebergen-Rijsen- burg; H. Maassen van Cuneraweg 12 naar Ede; W. D. van Cuylenborg van Cuneraweg 12 naar Ede; G. Sikkes met gezin van Irenestraat 1 Eist naa'r Duits land; W. Th. van Zuilekom van Utrechtse straatweg 47 naar Zwolle E. Boot vsn Achterbergsestraatwc Ga naar Vvinkel. De commandant van de Rhenense brandweer heeft kortgeleden met de blusboot een proefvaart gemaakt. Op de foto staal hij tweede van rechts met onmiddellijk links van hem (zit tend) wethouder Hoefsloot van Wage ningen. voor Veenendaal RHENEN Al vele jaren bestaat er tussen de gemeenten Rhenen en Wa geningen een onderlinge hulpverleningsovereenkomst voor het blussen van branden. Sinds enkele dagen is die regeling uitgebreid voor het blussen van scheepsbranden op de Rijn dank /ij het beschikbaar stellen door de regering van een zogenaamde blusboot, die in Wageningen is gestationeerd. Deze blus boot, gaat het gebied op de Rijn tussen Wageningen en Eist bestrijken. Vah Stempvoorts echtgenote is 28 jaar ang actief geweest in een zangvereni :n nu zingt ze nog elke dag samen met de kinderen, van vijf en drie jaar. ,7.30 L:: 10550 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 RHENEN Tijdens het verkampen van vee op de uiterwaarden in Rhenen is een koe ter waarde van f 1000,- ver dronken. Het dier was wat traag en lichtelijk onwel toen de schaar naar een ander weiland werd overgebracht. Het beest werd in de wei achter gelaten met de bedoeling dat het later zou worden opgehaald. Toen men terugkwam was de achtergebleven koe verdwenen. Een aan de kant van de Rijn zittende visser verklaarde een koe te hebben zien drij ven. Kennelijk is het dier om de heining heen gelopen, die tot het water reikt en op de afgebrokkelde kant uitgegle den. Het kadaver is nog niet terugge vonden. RHENEN In het kader van de actie „Jeugd in het verkeer" gaat de politie in Rhenen van 8 tot en met 20 september de jonge weggebruikers on der de loep nemen. Er zal in het bij zonder worden gelet op het gedrag van bromfietsers en wielrijders. Bovendien komt de technische staal van de brom fiets aan de orde. Er wordt ook gelet op het meevoe ren van passagiers op de fiets, het ver anderen van richting door fietsers en bromfietsers, dus vooral hand uit ste ken bij het afslaan en het verplicht volgen van rijwielpaden door fietsers en bromfietsers. Ook zal gelet wor den op het gebruik van een voetpad of trottoir door andere weggebruikers dan voetgangers. SCHERPENZEEL Dinsdagavond werd door de Vrouwenbond van het N.V.V het winterseizoen weer ge opend met de maandelijkse vergade ring in het verenigingsgebouw aan de Mo. en weg. Op deze eerste vergade ring kon de presidente mevr. Schoon hoven-de Bree een groot aantal dames verwelkomen. Eerst werd een aantal delen van hel winterprogramma besproken. Op 12 september zal men een dropping hou den in samenwerking met de Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond. 30 september gaat mén samen met de afdeling Woudenberg een excursie maken naar een tricotagefabriek in Veenendaal. Ook dit jaar zal men weer meedoen aan de V.A.R.A.-speelgoed actie met Sint-Nicolaas. In de Sint-Nic- laascommissie van de Scherpenzeelse bestuurdersbond werd benoemd mevr. Rootselaar. Aan het jaarlijkse reisje wilde men dit jaar verbinden 'n bezoek aan de landdag van de N.V.V. Vrouwen bond. zonde manier te kunnen relaxen", zegt hij. Naast muziek is lezen een van zijn voornaamste hobbies, al houdt hij zich voornamelijk met boeken over muziek cn muziekgeschiedenis bezig. Ook de pedagogiek en de psychologie hebben z'n bijzondere aandacht; „je moet door een situatie heen kunnen kijken". Een gesprek met de heer Jan Ver- hoef levert steevast een verhaal op uit dc oude doos. Ditmaal gaat hij ruim 60 jaar terug in zijn ongekend sterke en heldere memorie. In zijn speciale stijl, ver- lelt hij het volgende verhaal ..Onder dc weinige elementen die een 62 a 63 jaar geleden ten deel vielen aan de meerderheid van de Vcensc bevolking, behoorde wel dc „karscted". Op zijn Hollands ge- zegd „de kersentijd". Zo half ju- ni kwamen de kersenboeren uit de Betuwe in het waaggebouw, dat toentertijd stond op dc plek waar nu gegraven wordt voor het verbreden \an ..dc flessenhals" aan de Markt, i Ze kwamen met grote manden vol kersen. In dal Waaggebouw, bekend als de „botterwaog omdat dinsdags de boeren uit de omtrek daar hun eie- ren en boter afleverden, kwamen dan de Veenendaalse fruithandela- ren en houders en houdsters van snoepwinkeltjes, hun benodigde vo- raad „karsen" inslaan om die weer I te verkopen. Later, toen in Keste- ren een groot veilingsgebouw ver- rees, was dit afgelopen. Eén der bekende fruitkooplui was 1 .„Klaos Brokkie". Met een met man- den kersen beladen handkar trok hij door Veenendaal en liet aller- wegen zijn ventroep horen; Ho, kar- se. karse, 't Zijn der juwelen met pitten en stelen, rijp en rond, tien centen een porid". Dat was toch de duurte niet, voor een dubbeltje een pond kersen, Maar ja, hoe kwam je aan een dub- beitje? Dat vertegenwoordigde toen een grote waarde. In gezinnen waar grote kinderen al méé verdienden, j kon men botje bij botje leggende, zich de weelde van een paar kilo kersen voor een keer wel veroorlo- ven. Maar toch, al moest het op een ander gebied wel weer worden j bezuinigd, waagde men er voor een keer wel eens een paar dubbeltjes aan om van deze heerlijke vrucht l te profiteren. Ook bestond cr nog de mogelijk- heid voor de kinderen, om voor de l snoepcent van vader of opa of oom De Kerkewijk omstreeks 191b, de. plaats waar eens het waaggebouw stond. uitermate wankel. Nu was de Zand straat geplaveid met de bekende „klinkersteen". Alleen langs de Grift was een smalle strook be straat, met hobbelkeien, zgn. „kin derkopjes". Klaas pakte de bomen van zijn handkar, maar kon helaas zijn stuur niet recht houden... Hij raakte al meer en meer van het rechte pad, kwam op die hobbel keien terecht, en hoe het gebeurde weet ik nog niet, al stond ik er met mijn neus boven op, maar plotse ling lag Klaas op zijn rug en de kar met haar wielen omhoog, ter wijl de appels en peren bij tiental len de Grift in rolden. Ook schoten er gauw een stuk of wat knapen toe die van zelf ook hun deel in pikten... Door een paar hulpvaardige voor bijgangers werd daar echter gauw een eind aan gemaakt. Klaas werd weer op de been geholpen en de kar op haar wielen. Hij werd door niet minder vaardige handen naar zijn huis in de Zandstraat gebracht. En zo maakte Klaas door deze bui teling, de borrel die hij gedronken had wel wat extra duur! Tja, je kon vrogger in 't daarp nog wel eens lachen"... Het is de heer Jan Verhoef aan te zien dat het komische van de situatie nog op zijn lachspieren na werkt. Na een vers pruimpje plooit een nieuwe glimlach zijn gezicht. Spookt er al weer een ander oud verhaal door zijn hoofd?.. of tante, in plaats van een paar „neuteblokken" een klein handje kersen machtig tè worden. Dus dat was toen ook al: „snoep gezond..." Genoemde Klaas handelde niet al leen in „kersen" en harde „buk- kum". maar in de nazomer ventte hij ook met appels, peren en prui men. Zo gebeurde het op een mooie zonnige nazomerdag dat de handkar van Klaas in dc Zandstraat op de hoek van het „Boerseland" stond. Het zal zo ongeveer half één ge weest zijn. De fabrieken werkten toen tot half twee. Klaas zelf, wiens keel droog geworden was van het aanprijzen van zijn koopwaar, dit maal onberijmd, zat in het café van Van Leeuwen, waar nu kapper Van Hal woont, zijn stembanden te sme ren, met een zeker geestrijk vocht, waarvan men voor een stuiver een klein glaasje vol had. Eindelijk kwam Klaas de deur van het caié uit, en of hij nu veel stui vers versnoept had of dat de kwa liteit van de genoten spiritualiën zo bijzonder goed was, wie zal dat uitmaken? Maar dit bleek ai spoedig: Zijn ge zicht was erg verhit en zijn gangen

De Vallei | 1969 | | pagina 5