Instituut gaat huishoudboekje van de Staat slechts controleren Kontakt_gids ïfi 9 Wenen wil een Freud- museum stichten Wenselijkheid van uitgaven speelt geen rol n' levens AMSTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM UTRECHT HAARLEM ludiaan met befaamde reputatie DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1969 'nische boek '"Zonderee, aPParatUun instr^menlo' prijs.afgehaald DE _N lEL^VE kafalogus Vijzelstraat no paginas WW.', .x;v<ï-:w mrv/m* vxx->x-.v:^ verkrijgbaar als volgt: o U kunt hem halen in een onzer winkels. Indien u buiten de steden Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht of Haarlem, woont kunt u fl. 1.50 storten t.n.v. Klein's Handelmij. Kerkstraat 90-94, Amsterdam. Postgiro 12169. U ontvangt dan de katalogus thuis, o Of u zendt fl. 1.50 aan postzegels in gesloten enveloppe naar bovenstaand adres. Wagenstraat Hoogstraat Lange Viestraat Grote Houtstraat LAREN Minister Witteveen of zijn opvolgers op het ministerie van Finan ciën behoeven niet bang te zijn dat ze straks door de Stichting Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven op de vingers worden getikt. „Wij willen geen pressiegroep zijn. Ons instituut is echter wel ontstaan uit een algemene bezorgdheid voor de groei van de overheidsuitgaven. Gebruikt de overheid het vele geld wel goed?" Dit zegt dr. L. F. van Muiswinkel, de secretaris van het instituut, waar voor eind vorig jaar de stichtingsakte werd getekend en dat nu binnenkort aan het werk gaat. Die bezorgdheid is begrijpelijk. Dr. L. Koopmans wees er in zijn proefschrift „De beslissing over de Rijksbegroting" nog eens op dat de overheid omstreeks 1910 tien procent van het nationale in komen uitgaf. Dit percentage was in de jaren dertig vijftien en nu ruwweg dertig. Koopmans voegt hieraan toe: „Daardoor ontstond er een hernieuwde belangstelling voor de wenselijke hoog te van de overheidsuitgaven". In zekere zin is het instituut een ge volg van die hernieuwde belangstelling. „Wij zullen ons echter niet bezighouden met de wenselijke hoogte van de be dragen, die de overheid aan alle moge lijke zaken spendeert", zegt dr. Van Muiswinkel. „Dan zouden we ons op politiek terrein begeven, en dat is be slist niet de bedoeling. Wij willen al leen bestuderen of de doeleinden, die de overheid voor ogen had, toen ze er Dr L. F. van Muiswinkel (31) is geld voor beschikbaar stelde, ook in jector in de leer der openbare derdaad werden verwezenlijkt". Het in- financiën aan de Vrije Universiteit stituut wil niet het hele terrein van de in Amsterdam. Hij studeerde aan overheidsuitgaven gaan „afgrazen". deze zlfde universiteit economie. Het is de bedoeling dat de onlangs Ook divan wordt gerestaureerd aangestelde directeur, drs. R. M. de Haan, voorlopig in zijn eentje en straks met de hulp van een of meer weten schappelijke medewerkers bepaalde ca tegorieën van uitgaven bij de kop neemt. Er is nog geen beslissing geno men waarmee zal worden begonnen. Maar het subsidiebeleid, de subsidies voor de woningbouw en de overheids uitgaven voor de leefbaarheid van ons land zijn in aanmerking komende on derwerpen. De resultaten van de studies worden in een zo eenvoudig mogelijke taal ge publiceerd, zodat niet alleen vakmen sen maar ook andere belangstellenden Kamerleden bijvoorbeeld er ken nis van kunnen nemen. Bovendien ver schijnt met ingang van deze maand een driemaandelijks tijdschrift. Het instituut, waarvan prof, dr. C. G. Goedhart, hoogleraar in de openbare financiën aan de Amsterdamse Gemeen telijke Universiteit voorzitter is, is een particuliere stichting. „Wij willen geen binding met de overheid hebben; daarom hebben we ook geen binding met de betreffende faculteiten" zegt dr Van Muiswinkel. En dan nogmaals: „We willen ons niet politiek instellen. Het blijkt wel uit onze donateurs, waaronder De Neder- landsche Bank, handelsbanken, de vak centrales en particuliere bedrijven.". Het Instituut hoopt over een maand of vier al enkele studies met publika- ties te kunnen afronden. Daarna zal blijken of het initiatief om de overheids uitgaven kritisch te onderzoeken toch wel politieke betekenis zal hebben. PIER LUIGI MER VI is thans 78 jaar. De bouw meester is ontwerper van een tentoonstellingshal in Turyn (1948), het sportpaleis in We nen (1953), het Unesco-gebouw in Parys (1957) en het Olym pisch Stadion in Rome (1959). Hjj studeerde in 1913 af en is erelid van het Koninklijk In stituut voor Ingenieurs in Den Haag. Vorig jaar kreeg hij de internationale prijs voor de bouwkunst „Antonio Feltri- nelli", een pry's die hem twinr tig miljoen lire (120.000 gul den) opleverde. Tn samenwerking met een nieuwe Sigmund Freudvereniging, heeft de stad Wenen plannen om de woonruimte van de „vader der psycho-analyse", waaronder zijn beroemde divan, te res taureren. De kamers bevinden zich in de Bcrggasse op nummer 19 in het ne gende district van Wenen, niet ver van het centrum. Freud woonde daar het grootste gedeelte van zyn leven en had daar tevens zijn praktijk. Het huis is een typisch middenstandswoonblok. Daar deed Freud zijn eerste onderzoe kingen in het onderbewuste. De stad Wenen heeft de huidige be woners dei Freud-vertrekken nieuwe woonruimte verschaft. De Weense archi tect Hans Hollein is geëngageerd voor de supervisie bij de restauratie. De initiatiefnemers hopen dat de trfgenamen van Freud de meubelen, die ze uit Freuds vroegere woonver trekken bezitten, aan het museum zul len afstaan. Men verwacht, dat de kamers een ont moetingsplaats voor psychologen uit de hele wereld zullen worden. Er komt ook een bibliotheek in de kamers, die niet alleen alle boeken zal bevatten, die Freud heeft geschreven, maar ook alle literatuur over hem. Het museum zal een grote stap be tekenen in de mate van waardering, die Wenen voor Freud heeft. Tot dus ver wordt hij slechts herdacht door een klein borstbeeld in de Weense univer siteit en een bescheiden gedenkplaat in de gevel van het gebouw, waar hij woonde. De nieuwe Freudvereniging heeft bij haar stichting bekendgemaakt, dat zij in dit alles verandering wil brengen. Hoofd van de vereniging is de in Oos tenrijk geboren Amerikaanse psycho loog Frederick J. Hacker, die thans psycho-analyse doceert aan de universi teit van Zuid-Californië. De vereniging heeft de volledige steun van de Oostenrijkse regering. Toch me nen vele waarnemers, dat de' vereni ging het niet al te gemakkelijk zal krijgen. Zowel in Wenen als in het buitenland hoort men namelijk zeggen, dat degenen onder de Weeners, die Freud's werken kennen, de hoge achting die men elders voor hem voelt, niet deren". Een vooraanstaand psycholoog trachtte dit te verklaren door te zeg gen: „De Weners hebben vanouds een aversie tegen zelfonderzoek, laat staan psycho-analyse". Volgens een andere psycholoog, zijn de Weners fatalisten. Een beroemd Weens liedje zegt: „Als God de Heer het niet wil, kun je er niks aan veran deren".

De Vallei | 1969 | | pagina 6